Veenendaals dagblad Schijn-amnestie wekt verbittering Buiten Inval in Laos in Gelderland Republikeinse hoofdstad van Jemen belegerd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Explosies in Moskou Ondanks hoog water naar nachtmis CaÜfoHuasoep...de zon op uw tafel GESLOTEN Man in Ede steekt vrouw met zakmes Vrouw in Pannerden doodt man met bijl Mao werd 74 Garrison beticht F.B.I. opnieuw JOOP SIMONS OVERLEDEN Grootmoeder (35) verdacht van moord Westmoreland optimistisch W ild cn jacht j DeelerMoucl Verlovingen in neef vliegtuig REFERENDUM z THEODOR4KIS KONINGIN Ambassades vluchten per vliegtuig a.s. vrijdag 29 december 1967 vanaf 12.30 uur RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Veel verkeersdoden in V.S. Zachte lucht in aantocht Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 27 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 304 CONSTANTIJN WIL TOEGEVEN Twee moorden ROME Een gelukkig lachende koning Constanlijn van Griekenland onder de kerstboom met zijn dochtertje Alexia (2Vj) en kroonprins Paul. De Griekse koninklijke familie vierde Kerstmis in ballingschap in Romef. TOKIO In Peking is gisteren de 74-ste verjaardag van Mao Tse-Toeng gevierd zonder officieel vertoon maar met grote parades en een stroom lof tuitingen voor de leider in de kranten en voor de radio. Volgens een correspondent van het Japanse persbureau Kiodo wijdde het communistische partijorgaan „Volks dagblad" de volledige voorpagina aan het bericht, dat dit jaar 475 miljoen boeken over voorzitter Mao waren verkocht. Radio-Peking maakte vandaag be kend, dat het jaar 1967 in vele delen van het land zeer rijke oogsten had gebracht, vooral in graan en katoen. Tuigen/ijk is er slechts één ding, waar over ik het met de uitgever (c.q. schrijver en illustrator) van „Alleen voor jagers" (De Fontein te De Bilt) niet eens ben en dit betreft de dl te eenzijdige titel. Want dit origi nele prentenboek is stellig niet uit sluitend voor jachtliefhebbers bestemd al zullen die er in de eerste plaats een plezierige bron van inspiratie, her innering en herkenning in aantreffen doch ook voor de natuurvrienden, de letterlievenden, de kunstmakkers, de avonturenminnaars, de honden kameraden, de gewone wandelaars en noemt u maar op. Want zij zullen, de een meer, de ander minder, zowel in het landschap, als in 't gedierte des velds, doch ook en vooral bij de uit nemend getypeerde mensen van bos en hei, polder en plas de vreugde van i naklank en heugenis in deskundig woord en feilloos beeld herbeleven. De auteur, de arts-jager Wil Huygen, schreef in boeiende hoofdstukken een begeleidende tekst bij het fraaie en vlotte tekenwerk van Rien Poortvliet, dat in een haast overdadige profusie over de 160 blz. groot-formaat werd j uitgestrooid. Want het zijn m.i. toch j wel de knappe, zeer oorspronkelijke j en vaak humoristische of gekruide illustraties, die het 'm doen en die j animeren dit boek telkens weer ter hand te nemen. Wij schieten dikwerf j in de lach bij de typen van jagers, wildschuts, drijvers en heel hun we- j reldje van haar en veer. Dat dit werk een prijzend woord ten geleide mee kreeg van ir. E. Reinders, jagermees- ter van de koningin in ons gewest, verhoogt de waarde er nog van. De tekenaar was meermalen jachtgast op de koninklijke houtvesterijen. Het is duidelijk, dat een uitgave van zulk een j standing moeilijk goedkoop tot' stand kan komen, doch f 35,voor een boek betalen, past niet iedereen. Ge- i lukkig kost het tot oudjaarsavond j f 29,dus nu kan 't nog net! 27 december '67 A. B. WIGMAN i MOSKOU Een ontploffing in een gasleiding in Moskou heeft gisteren een enorme ravage aangericht in een blok nieuwe flats en tenminste negen bewo ners gedood. De explosie kwam midden onder een drukbekeken televisiepro gramma. Zeven flatwoningen van het zes ver diepingen tellende blok werden openge reten. Nog geen twintig minuten later volgde een tweede ontploffing aan de overkant van de straat, waar de gasleiding on derdoor loopt. Daarbij moest alleen de auto van de vrouw van een Amerikaan se correspondent het ontgelden. Het duurde uren voordat het voor naamste puin was geruimd en een ho ge schutting om de bouwval kon wor den opgetrokken. Bij het licht van schijnwerpers zocht men naar slachtoffers. Over een af stand van honderd meter zijn aan bei de kanten van de straat de betonnen lantaarnpalen afgeknapt. Honderden belangstellenden sloegen bij sneeuw jacht en een temperatuur van -15 gra den het opruimingswerk gade. NEW ORLEANS (Louisiana, VS) Lee Harvey Oswald heeft vijf dagen van te voren de Amerikaanse federale recherche FBI gewaarschuwd, dat in Dallas een aanslag op het leven van president John F. Kennedy zou wor den gepleegd, zo heeft de officier van justitie Jim Garrison verklaard. Volgens het rapport van de commis sie-Warren is Oswald de man geweest die de dodelijke schoten op Kennedy heeft gelost. Op een persconferentie heeft Garri son, die reeds meer dan een jaar de moord onderzoekt, verklaard dat Os wald een agent was van de inlichtingen dienst CIA. Hij voegde hieraan toe be schikken over bewijzen dat de laatste bijeenkomst van de samenzweerders op 17 septembei 1963 plaats had. „Die dag" aldus Garrison, „heeft de FBI eep intern telegram uitgestuurd dat op 22 november een aanslag in Dallas zou worden gepleegd op het leven van John F. Kennedy". Garrison herhaalde zijn beweringen dat president Lynoon B. Johnson be- bewijsmateriaal over de moorc op zijn voorganger heeft achtergehouden- AMSTERDAM. Drie maanden gele den startte de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, haar actie „Behoudt het Deelerwoua". Deze actie beoogt een bedrag van twee miljoen gulden bijeen te brengen voor de aan koop van een tot dusverre voor het publiek gesloten natuurgebied van 1000 hectare op de Veluwe, het Deelerwoud. Juist voor Kerst is op giro 9933 van Natuurmonumenten het miljoen gulden gepasseerd, waarmee dus de helft var. het benodigde bedrag bijeen is. Natuur monumenten zal de actie ook in 1968 voortzetten. ATHENE Koning Constantijn zal spoedig naar Griekenland terugkeren. Dat is de vaste overtuiging van oud-maarschalk Potamianos, die dit weekeinde voor de tweede maal met de koning in Rome heeft gesproken. Andere aanwijzingen voor een spoedige verzoening zijn het uitwisselen van kerstgroeten tussen de koning en premier Papadopoulos en de terugkeer in Athene van de Griekse hofmaarschalk Leonidas Papgos, die met de koning naar Rome was gevlucht. Drie dagen nadat het Griekse regime een vergaande kerstamnestie had afge kondigd, wachten nog duizenden gezinnen op de terugkeer van hun familie leden van de gevangeniseilanden. Het ziet er naar uit dat de 2.600 politieke gevangenen op de eilanden Leros en Joera in de Egeïsche Zee daar nog wel enige tijd zullen blijven. Waarnemers zijn van mening, dat de veiligheidsauto riteiten van het regime zo hun eigen opvattingen hebben wie er onder de am nestie valt. Op de regeringsbureaus zijn tientallen verbitterde telefoontjes binnengekomen. I Sinds premier George Papadopoelos zaterdag de amnestie afkondigde, heb ben slechts 17 mensen de gevangenis eilanden verlaten, nadat zij verklarin gen hadden ondertekend, dat zij zich niet meer met politiek zouden inlaten. Sinds april hebben reeds 4000 mensen dergelijke verklaringen ondertekend en zijn zij vrijgelaten- Regeringsfunctiona rissen wijzen er echter op, dat de 17 niet onder de amnestie vielen en dat zij nog steeds in hechtenis zouden zijn als zij niet de belofte hadden afgelegd. Kol. Joannis Ladas, die volgens som-* mige berichten op eigen houtje heeft besloten geen van de gevangenen op de eilanden vrij te laten, heeft 24 uur na de bekendmaking door Papadopoelos te genover journalisten verklaard: ,.De premier heeft hen bedoeld die betrok ken waren bij de Aspida-affaire en zij die geen misdaden hebben begaan." Ladas, die secretaris-generaal is van het ministerie van Openbare Orde. zei: ..De gevangenen zullen de zomer op de eilanden doorbrengen". Ladas is een vooraanstaand lid van de revolutionaire raad welke herhaaldelijk bijeenkomt om over regeringszaken te beslissen. Hij behoorde tot de leiders van de staatsgreep in april, maar verschijnt zelden in het openbaar. De koning sprak er zaterdag zijn vreugde over uit, dat de regering annes- tie had afgekondigd voor een aan tal politieke gevangen. Hij hoopte dat „alle Grieken spoedig dc gelegenheid zouden krijgen om volledig aan het po litieke leven in hun land deel te ne men." Dit weekeinde deelde de Griekse re gering mee, dat uiterlijk 15 september een referendum gehouden zou worden over een nieuwe grondwet. De amnestie en de aangekondigde da tum van het referendum schijnen tege moet te komen aan Constantijns eisen. Wel had premier Papadopoelos laten weten dat „doorgewinterde communis ten" niet onder de amnestie zouden val len, maar omdat de gevangenen op de twee eilanden indertijd zonder vorm van proces waren gedepórteerd en nooit officieel in staat van beschuldi ging waren gesteld, rekenden de mees te Grieken op hun vrijlating. Dat ge beurde niet. Wel vrijgelaten werd Andreas Papan- dreoe (48), de zoon van oud-premier Papandreoe. Hij was in april door het militaire bewind gearresterd. Papan dreoe wilde niets zeggen en vertrok on middellijk naar zijn woning in een bui tenwijk van Athené. HAAMSTEDE Twee broers, Ed en Piet Hollestelle uit Haamstede, heb ben hun meisjes zondag in de lucht boven het Haamsteedse vliegveld de verlovingsringen gegeven. In een zweefvliegtuig op vijfhonderd meter hoogte schoof Ed Hollestelle, een zweefvlieginstructeur, de ring aan de vinger van mejuffrouw A. Klink uit Rotterdam. In een zweefvliegtuig dat er vlak naast vloog, bood zyn broer Piet, een onderwijzer, mejuf- juffrouw G. Melinga uit Deventer een ring aan. Verkleumd, maar onder luide toejui chingen van de andere leden van de Verenigde Zeeuwse Aeroclub uit Haamstede kwamen de verloofden weer uit de lucht. SAIGON Laotische militaire zegs lieden hebben vandaag verklaard, dat de recente aanvallen op regeringspos ten in het land zijn uitgevoerd door zeven bataljons Noordviëtnamese troe pen, die vermoedelijk onderweg waren voor een infiltratiepoging in Zuid-Viët- nam. De zeven bataljons, vermoedelijk ter sterkte van 5200 man, trokken in zui delijke richting. Zij waren bewapend met zware mortieren en artillerie, aldus de zegslieden. De ambassade van Laos te Saigon heeft nog geen officiële inlichtingen uit Viëntiane ontvangen. Het departement van Defensie heeft dinsdagavond echter bekendgemaakt, dat twee regeringspos ten waren aangevallen door geregelde Noordviëtnamese troepen. Radio-Viën- tiane meldde dinsdagavond dat de mi litaire toestand kritiek en zeer gespan nen was. Militaire zegslieden te Saigon hebben verklaard, dat de aanvallen zijn uitge voerd tegen de post te Nam Bac, ten noorden van de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang, en Phalane in het ge bied van-Savannakhet en dicht bij de Ho Tsji Minh weg. HILVERSUM. Maandag is in Hil versum Joop Simons, hoofd van de af deling gevarieerde programma's van de VARA-(televisie), na een korte ziek te plotseling overleden. Anderhalve week geleden werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Simons is 45 jaar geworden, hij was een gewaardeerd en geliefd man in het bedrijf van de VARA. Hij had vijf kin deren. CORDELE In de Amerikaanse plaats Cordele (Georgia) is een 35- jarige grootmoeder aangehoduen in ver band met een reeks verdachte sterfge vallen in haar omgeving. Voorlopig wordt de vrouw, Jan ie Gibbs, beschul digd van moord op haar 19-jarige zoon Roger, die op 22 oktober jl. het leven liet. B(j de lijkschouwing werd arseni cum gevonden. De politie stelt nu een nader on derzoek in naar de oorzaak van 't over lijden van de 40-jarige Charles Gibbs, haar echtgenoot, die bijna twee jaar ge leden het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ook gaat men na hoe de 16-jarige Meivin, een zoon van me vrouw Gibbs, twee dagen na zijn vader aan zijn einde kwam en wat de oorzaak was van de dood van een andere zoon, de 13-jarige Marvin, .die eind augustus 1966 overleed. Tenslotte wil men ook weten waaraan de kleinzoon van me vrouw Gibbs, Rennie, begin oktober jl. is gestorven, drie weken voor het over lijden van zijn vader. In Cordele heeft de aanhouding van mevrouw Gibbs, die een particuliere kleuterschool leidde, veel opschudding veroorzaakt. De vrouw van de predi kant noemde haar „zeer zorgzaam vriendelijk en sympathiek een chris tin". Nog niet vrij is componist Mi kis Theo- dorakis, die de muziek schreef voor de film „Zorba, de Griek"- Zijn „dossier" wordt nog bestudeerd om na te gaan of hij onder.de termen van de amnes tie valt, zo werd gisteren in Athene meegedeeld. Volgens andere berichten zou Theodorakis naar een concentratie kamp vervoerd worden. Mevrouw Helena Vlachoe, de Griekse dagbladuitgeefster die uit Athene, waar zij huisarrest had, naar Londen is ge vlucht, heeft gesproken met George Plytas, oud-burgemeester van Athene. Beiden zijn tegenstanders van het Griekse militaire bewind. Na afloop van het gesprek zei mevrouw Vlachoe, dat het onderwerp eventuele maatrege len ter bevordering van de persvrijheid in Griekenland was geweest. Plytas hoopt donderdag in Rome een onder houd te hebben met koning Constantijn. De Griekse ambassade heeft meege deeld dat koningin Anne-Marie rust moet houden wegens het gevaar van een miskraam. De koningin, die aan het begin staat van haar derde zwan gerschap, heeft sinds Kerstmis tekenen vertoond, dat haar zwangerschap ge vaar loopt. De algemene toestand is ab soluut bevredigend, maar deze tekenen waren vandaag nog aanwezig. Zij staat onder medisch toezicht, aldus de mede deling, welke ondertekend was door B. Coetifaris, de dokter van de koningin die met de koninklijke familie naar Ro me is gevlucht. Constantijn heeft op 20 december voor het eerst bekend gemaakt, dat zijn echtgenote in verwachting was. Het is niet bekend wanneer het kind wordt verwacht. De eerste kinderen uit het huwelijk zijn prinses Alexia (2) en de zeven maanden oude kroonprins Paul. Het is niet bekend of de koningin in het ziekenhuis zal worden opgenomen. De Italiaanse kardinaal Alfredo Pa cini, die het Vaticaan in Zuid Slavië, Polen, Haiti, de Dominicaanse repu bliek, Uruguay en N Zwitserland heeft vertegenwoordigd, is zaterdag op 79- jarige leeftijd in een kliniek te Rome overleden. Hij leed aan een nierinfec tie. PAPADOPOELOS amnestie op afbetaling PANNERDEN/EDE Twee echtelieden hebben het afgelopen weekeinde het recht in eigen hand genomen. In Ede stak in de nacht van zaterdag op zon dag de 39-jarige invalide werkloze K. V. zijn 32-jarige vrouw met een mes in de hals. De vrouw was onmiddellijk dood. Een gestrand huwelijk met vier kinderen tussen de vier en de tien jaar lag aan de moord ten grondslag. In een afgelegen boerenwoning in het eveneens Gelderse Pannerden had enkele uren tevoren de 36-jarige mevrouw M. H.-R. haar veertigjarige man Har- rie de schedel ingeslagen met de byl die hü kort tevoren zelf nog had geslepen. De man lag op bed te slapen, toen zijn vrouw toesloeg. Ook hier lag 'n gestrand huwelijk aan het misdrijf ten grondslag. In dit gezin waren vijf kinderen, in leeftijd variërend van drie tot elf jaar. De kinderen uit Pannerden zijn in een klooster in Babberich ondergebracht, omdat de politie geen familie kon vinden die zich erover wilde ontfermen. Het viertal uit Ede is wel naar familie gegaan. ADVERTENTIE LONDEN Sanaa, de hoofdstad van de republiek Jemen, wordt zwaar bescho ten en de ambassadestaven zijn in veiligheid gebracht, zo meldt radio-Moskou. Het bericht, .dat hedennacht het eerst werd gehoord is sindsdien met tussenpozen omgeroepen. Het luidt: „Groepen buitenlandse huurlingen voeren subversieve aanvallen uit op gebieden, die door de republikeinen worden beheerst en op de hoofdstad van Jemen, Sanaa. Sanaa ligt onder zwaar vuur van de omliggende heuvels". SAIGON „Het ziet er naar uit dat de vijand thans zijn grote geregelde eenheden in Zuid-Viëtnam versterkt; alles wijst erop, dat hij in 1968 de zelfde tactiek van 1967 zal volgen: dat hij de grote acties, zoals Dak To, zal combineren met de activiteit van de guerrilla's buiten de. steden en langs de verbindingswegen". Zo om schreef generaal Westmoreland de perspectieven voor zijn troepen in Zuid-Viëtnam aan de vooravond van het nieuwe jaar. Hij deed dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse omroepstation „Mutual Broadcasting system". „Mijn doel voor 1968 is de ze strategie voor de vijand nog kost baarder te maken dan zij in 1967 was." Volgens de opperbevelhebber „varieert de tactiek van de communisten wel eens, maar in wezen blijft deze gelijk sedert de dag dat de communisten besloten zich met geweld van Zuid- Viëtnam meester te maken", Hij sprak voorts over de „gewijzigde houding van het Viëtnamese volk". „Dat is thans een houding van opti misme. Overal waar ik ga, merk ik bemoediging. Dit hebben wij vorig jaar niet in die mate gekend." Op strategisch gebied beschouwde hij de opening van wegen de meest spec taculaire vooruitgang. „Het is nu mo gelijk over, de weg van Saigon tot bij na naar wat men de gedemilitariseer de zone noemt, te gaan". Hij achtte dit van groot belang omdat de rege ring nu in contact zal kunnen treden met de bevolking en haar program ma zal kunnen uitleggen. Hij erkende evenwel dat de Viët-Cong de sabotagedaden tegen de verbin dingswegen zou voortzetten of inten siveren. Hij schatte dat in '67 80.000 leden van de Viët-Cong of Noordviëtnamezen zijn gedood. Over de Zuid viëtnamese strijdkrachten zei hij: „Hun vorderingen zijn niet spectaculair maar gaan regelmatig voort. Zij zullen in 1968 een groter deel van de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen." Om veiligheidsredenen, zo werd ver klaard. zijn de staven van de Russi sche en andere ambassades naar elders overgebracht. Het is onbekend, waar heen de diplomaten zijn overgebracht. De autoriteiten van de republiek Je men hebben bekendgemaakt, dat het royalistische offensief in het noorden en oosten in de afgelopen vijf dagen aanzienlijk in kracht is afgenomen. Zij schrijven dit toe aan een slinken de aanvoer van wapens en goud uit Saoedi-Arabië. Volgens de bekendmaking hebben de republikeinse strijdkrachten een aantal aanvallen ondernomen in de bergachti ge gebieden ten oosten van Sanaa en zijn zij thans heer en meester in het vroegere royalistische bolwerk Kawlan, 80 km van de hoofdstad. Premier Hassan Al-Amri van Jemen heeft zaterdag een nieuwe regering ge vormd. die 't kabinet-Mohsin AI-Ayni vervangt, die op 18 december als pre mier aftrad, aldus meldt Radio-Cairo. Twaalf van de zestien ministers van het nieuwe kabinet maakten ook deel uit van het vorige. Volgens Radio-Cairo zijn er geen ingrijpende veranderingen. (Royalisten en republikeinen hebben in Jemens een burgeroorlog gevoerd sinds Imam Mohamed Al-Badr in 1962 door een militaire staatsgreep wer ver dreven). Dit is het derde kabinet van gene raal Amri sinds c}e republikeinen in '62 aan de macht kwamen. In het nieuwe kabinet zijn de Jemenitische stammen nagenoeg niet vertegenwoordigd. ADVERTENTIE Onze kantoren zijn Hoogstraat 2 SI. de Bruin«plein 27 MAASTRICHT Het stijgende water van de Maas scheidde zondag het dorp ltteren, 5 km ten noorden van Maas tricht, in tweeën. Dorpsbewoners, die de nachtmis wilden bijwonen en de kerstdiensten op le Kerstdag, moesten met een speciaal ingesteld pontveer worden overgebracht naar de kerk. NEW YORK Tijdens de kerstda gen zijn ten gevolge van verkeerson gevallen in de Verenigde Staten meer mensen om het leven gekomen dan in enig ander vergelijkbaar kerstweekend behalve dat van 1965. Het totale aantal verkeersdoden be draagt 684, wat meer is dan de 584 mensen die in de kersttijd van 1966 het leven verloren. Het recordaantal doden als gevolg van verkeersongevallen tij dens de kerstdagen werd met 720 be reikt in 1965. De nieuwe wet tegen het gebruik van alcohol door automobilisten in En geland schijnt een zeer gunstige uit werking gehad te hebben in dit lange kerstweekeinde. Van vrijdag tot gisterenmiddernacht zijn 86 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, vergeleken met 136 in de eerste vier dagen van het kerstweekeinde 1966. Minstens 120 personen zijn in Frank rijk gedood en 800 raakten gewond bij ongelukken op de Franse autowegen tijdens het kerstweekeinde. Vorig jaar vielen 73 dodelijke slacht offers en raakten 616 personen gewond, maar toen duurde het kerstweekend ook maar twee dagen. Aan de voorzijde van een klein hoge- drukgebied dat in betekenis toe nemend over Scandinavië naar het zuiden is getrokken, stroomde met noordoostelijke wind koude lucht uit Noord-Europa via het Oostzeegebied naar Noord-Duitsland en ons land. Woensdagochtend strekte de voorste begrenzing van deze koude lucht zich van Den Helder in zuidoostelijke rich ting over ons land naar Nijmegen uit om vandaar in oostelijke richting via de 50e breedtegraad verder naar Polen te lopen. Het vroor in het noordoosten van ons land' evenals in Noordwest- Duitsland 3 tot 5 graden. Tussen een depressie boven het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen en een hogedrukgebied ten noorden van de Azoren staat een westelijke luchtstroming. Hiermede wordt zach te lucht, waarin temperaturen van 10 graden voorkomen, via de Britse eilan den naar het oosten gevoerd. Het komende etmaal dringt deze zachte lucht tot over ons land door. Dit gaat gepaard met veel bewolking en regen die in sommige delen van het land langdurig kan zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 1