Velen vragen om nieuw hart Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! JONGE JENEVER calcar-jenever I Enny wil je een stak I kaas I uit het I vuistje I Duitsers gewaarschuwd voor mijnengevaar DE GRAAUWE HENGST Een moeder geeft Davitamon 10. Minder pelgrims dan werd verwacht in Bethlehem Johnson weer thuisna gesprek in Rome met Paus Sjoekairy als leider afgezet Vuurzee op Noors schip Bomaanslag op mevr. Gandhi China bracht met Kerstmis atoombomexplosie tot stand Massale vlucht voor chloorgas 5 3 wmaaoa Kerstbaby in Engeland Door hoog water losgespoeld Egypte werkt aan Suez-kanaal MINDER GEGADIGDEN Brits oorlogsleider overleden De vier middelenv verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden.. *"*4 SPECULATIES OVERWINNING GEEN WOORD Uitvinder vitamine D overleden ,de jonge van de Graauwe Hengst getipt als winner...." tien tegen een voortaan uw favoriet VOEDZAAM m Kfy be SPAANSE SINAASAPPELEN Paus: geluk is niet gelijk aan plezier Pagina 5 WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 STRIJD IN VIËTNAM NA KERSTBESTAND HERVAT ADVERTENTIE Paus Paului tijdens zijn ontmoeting met de Amerikaanse president Johnson jl. zaterdag. De Paus en Johnson bespraken o.a. de mogelijkheden tot vrede in Viëtnam. NEW YORK Voor de volgende transplantatie van een menselijk hart in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad hebben zich al vijftien vrijwilligers aan gemeld die in Zuid-Afrika wonen. Er zijn ook aanvragen binnengekomen van gegadigden uit de Verenigde Staten, Europa en Australië. ADVERTENTIE CAIRO De leider van het zg. Pa- Iesteinse Bevrijdings Organisatie (PLO) Ahmed Sjoekairy, is afgetreden na een felle actie tegen hem. Zijn tegenstan ders, voornamelijk arbeiders, studen ten en guerrillagroepen, verweten hem impulsiviteit, onverantwoordelijkheid en zucht naar publiciteit. Sjoekairy verweerde zich aanvanke lijk tegen de stroming en kondigde aan dat hij vastberaden was zijn politieke tegenstanders te verpletteren. Het be stuur van de PLO heeft de laatste twee dagen verscheidene vergaderingen ge houden en geëist dat Sjoekairy zou af treden. Hij diende zijn ontslag in tijdens een vergadering waarbij hij werd gekozen door het Palestijnse nationale congres. Zijn opvolger is nog niet bekend ge maakt, maar het is bekend dat de nieu we leider gekozen zal worden uit de le den van het bestuur. CAIRO Egypte is van plan een deel van het Suez-Kanaal uit te gra ven en van obstakels te zuiveren om de buitenlandse schepen die er vastzit ten gelegenheid te geven te vertrekken. Dit meldt het Egyptische blad „Al Ah- ram" dat ook meedeelt dat Gunnar Jarring, VN-bemiddelaar voor het Mid den-Oosten, in Cairo wordt verwacht. Zoals bekend zitten vijftien buiten landse schepen sedert het uitbreken van de oorlog tussen Israël en de Ara bische landen in het sindsdien gesloten Suez-Kanaal vast. Zij liggen in de zgn. Bittermeren. Prof. Christian Barnard, de chirurg die als eerste een menselijk hart over plantte, deelde dit zondag mee in het Amerikaanse televisieprogramma „Fa ce the nation" (Ten aanschouwen van het volk). Barnard zei dat hij en zijn naaste medewerkers zeer veel hadden geleerd van de overplanting van het hart van Denise Darvall in het lichaam van Louis Washkansky. Hij achtte het mogelijk dat Washkansky's overlijden mede het gevolg was geweest van het toedienen van eea teveel aan medicij nen, die de afweermechanismen van zijn lichaam moesten onderdrukken. Bij een volgende overplanting van een menselijk hart zal men in het zie kenhuis Groote Schuur waarschijnlijk zuiniger met die medicijnen omsprin gen, aldus prof. Barnard. Vermoedelijk is het hart, een van de krachtigste spieren van het menselijk lichaam, be ter bestand tegen die afweer dan men had aangenomen. Het hart heeft van die afweer minder te duchten dan an dere organen, zoals de nieren en de le ver. Het is mogelijk dat Barnard en zijn medewerkers de volgende maand al een nieuwe harttransplantatie zullen beproeven. Komt er, bijvoorbeeld als gevolg van een auto-ongeluk, weer een hart beschikbaar, dan betekent dat nog niet dat het overgeplant kan worden. De weefsels van het verkeersslachtof fer en van de patiënt die een „nieuw hart" hoopt te ontvangen, moeten met elkaar overeenkomen. Een van de gegadigden is Meyer Eidelman, een 61-jarige oud-rabbijn die al vijftien jaar aan suikerziekte lijdt en na een reeks hartaanvallen bijna drie maanden geleden in een ziekenhuis werd opgenomen. Eidelman zei dat hij zich als vrijwilliger had gemeld, om dat hij meent dat het in het belang van de wetenschap is dat prof. Barnard en zijn medewerkers meer ervaring kun nen opdoen bij het overplanten van menselijke harten. Na de begrafenis van Washkansky liet prof. J. G. Thomson in Kaapstad doorschemeren dat Washkansky's twee de hart uit zijn lichaam was verwij derd na zijn dood. Thomson zei: „Voor de voortzetting van ons werk is het van het grootste belang dat wij dat hart kunnen bestuderen". LONDEN Sir Richard Haddon, de gepensioneerde uitgever die in de twee de wereldoorlog de slagzin „graaf voor uw overwinning" (Dig for Victory) be dacht, is maandag op 74-jarige leeftijd overleden. Aan Sir Richard wordt toe geschreven, dat hij de Engelsen er toe wist te bewegen in hun eigen achter tuintjes meer voedsel te gaan verbou wen om zodoende het hoofd te kunnen bieden aan de hongersnood, die de Duitse blokkade ten gevolge had kun nen hebben. Hij werd in 1951 in de adel stand verheven. Haddon was voorzitter van 1960 tot 1964 van de Associated Iliffe Press, een groep die tijdschriften en vakbladen uitgeeft. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l SAIGON In Viëtnam is de oorlog weer in volle gang na een kerstbestand dat 24 uur heeft geduurd. Er hebben zich tijdens de wapenstilstand slechts en kele verspreide incidenten voorgedaan. De onverwachte reis van de Zuidviëtnamese minister van Binnenlandse Za ken, dr. Tran Van Do, naar Parijs heeft tijdens de kerstdagen even de hoop doen opleven dat er vredesbesprekingen op til waren, maar niets wees erop dat dr. Van Do in Parijs contact zou opnemen met Noord Vietnamese verte genwoordigers. Ook het bliksembezoek van president Johnson aan Paus Paul us heeft nog niet tot een nieuw initiatief in de kwestie-Viëtnam geleid. Onmiddellijk na afloop van het kerst-ervan overtuigd had, dat zij de oorlog bestand hebben Amerikaanse bom menwerpers hun aanvallen op Noord- Viëtnam hervat. Als doelwit kozen zij de zich naar het zuiden bewegende konvooien. De Amerikaanse com mandanten hadden dit jaar voor een kortere bestandsperiode gepleit, om dat naar hun zeggen de Noordviëtna- mezen de pauzes in de luchtaanvallen benutten om nieuwe voorraden aan te voeren. Volgens de Amerikanen zijn tijdens het 24 uur durende bestand 110 inciden ten voorgekomen waarvan er slechts 23 als „ernstig" werden aangemerkt. Bij deze verspreide incidenten zijn twee Amerikanen gesneuveld en 25 ge wond. Er is zondag drug gespeculeerd over de onverwachte reis van dr. Van Do, de Zuidviëtnamese minister van Bui tenlandse Zaken, naar Parijs. Zo de den er geruchten de ronde dat Van Do in Parijs vredesbesprekingen zou voe ren met leden van de Noordviëtnamese missie in de Franse hoofdstad. De geruchten bleken niet juist. In Parijs zei dr. Van Do dat zijn rege ring wel bereid is onderhandelingen te beginnen met Noord-Viëtnam, maar dat dit geheel van Hanoi afhing. Zjjn reis had in elk geval niets met onder handelingen te maken en er moest daarom geen enkele politieke beteke nis worden gehecht aan zijn verblijf in Parijs, dat hij een „technisch op onthoud" noemde. Later werd in Saigon bekendgemaakt dat dr. Tran Van Do via Parijs naar Afrika vliegt voor bezoeken aan Libe ria, Ivoorkust, Tunesië, Marokko en Malagasië (het vroegere Madagascar). Hij gaat ook naar Libanon. Dr. Van Do zal tijdens deze reis nog driemaal Pa rijs aan doen, maar uitsluitend om „technische" redenen, omdat er tus sen verschillende Afrikaanse landen geen directe vliegverbindingen be staan. In Parijs zei dr. Van Do dat hij naar Liberië ging om er de installatieplech tigheid van de Liberiaanse president bij te wonen. Hij maakte van deze ge legenheid gebruik om verscheidene Zuidviëtnamese diplomatieke missies in Afrika te bezoeken. President Johnson heeft de kerstda gen in alle rust doorgebracht in het Witte Huis. Hij rustte er uit van de vermoeienissen van zijn wereldreis van de vorige week. Hij bezocht toen achtereenvolgens Australië voor bijwo ning van de herdenkinsdienst ter nage dachtenis van de verdronken premier Holt, bracht daarna een bezoek aan Amerikaanse bases in Thailand en Zuid-Viëtnam, ontmoette in de Paki staanse hoofdstad Karatsji president Ajoep Khan. Evenals norig november was het be zoek van president Johnson aan de Ame rikaanse basis Cam Ranh in Zuid- Viëtnam uit veiligheidsoverwegingen zorgvuldig geheim gehouden. Ander half uur sprak Johnson met soldaten in het kamp en in het hospitaal. Gedu rende die tijd was de basis geheel van de buitenwereld afgesloten. Ter voorko ming van incidenten ten aanzien van de president hadden duizenden militairen de omgeving van de basis tot 'n straal van zestien kilometer zorgvuldig uitge kamd. Alle luchtverkeer in het gebied van dj? bases was verboden. De president sprak van een inder haast opgericht platform de soldaten toe. Het speet hem, zo zei hij. dat hij geen enkele aanwijzing mee had kun nen brengen, die erop zou kun nen duiden dat de oorlog spoedig voor bij zou zijn. Maar hij verzekerde de militairen dat hun strijd de tegenpartij NEW YORK Honderd brandweer lieden hebben op Eerste Kerstdag in New York in een ijzige kou gestreden tegen een hel van vuur op het Noorse vrachtschip Dianet. Drie zeelleden kwa men om het leven. Zij hadden niet kunnen ontsnappen aan de vlammen, die in de bemannings- verblijven razend snel om zich heen grepen. Van de 24 overige opvarenden konden de meesten slechts ternauwer nood worden gered. Velen verkozen het ijzige water van de rivier de Hudson boven de hitte die de Dianet uitstraalde en sprongen over boord. De brand brak 's morgens vroeg uit kort nadat een kerstbij eenkomst was ge ëindigd. De bemanningsverblijven op het achterschip en de bovenbouw van de Dianet brandden volledig uit. NEW DELHI. Op vijftig meter af stand van premier Indira Gandhi van India is zondagmorgen een bom ont ploft. Het gebeurde toen ze een groep studenten zou toespreken van een uni versiteit in Santiniketan op 150 km ten noorden van Calcutta. De bom was slechts klein: mevrouw Gandhi bleef ongedeerd. Twee leden van het nationale kadettenkorps wer den licht gewond. Een derde liep brandwonden op. Het incident gebeurde ondanks stren ge veiligheidsmaatregelen voor het be zoek van mevrouw Gandhl. De maat regelen stonden in verband met aan houdende geweldplegingen, geleid door communisten in de staat West- Benga len. Mevrouw Gandhi was per helikop ter naar de universiteit gekomen om dat dit veiliger zou zijn dan per auto. niet konden winnen. Van Zuid-Viëtndm vloog Johnson, via Karatsji, waar hij een uur lang sprak met president Ajoep Khan, naar Rome. Na een kort onderhoud met de Itali aanse president Saragat op diens bui tenverblijf even buiten Rome vloog de Amerikaanse president met een hef- schroefvliegtuig naar het Vaticaan. Paus Palus bood vrijdag zijn bemidde ling aan in het conflict om yiëtnam. Het gesprek tussen Johnson en de Paus duurde iets meer dan een uur. Johnson las na afloop een verklaring voor, waaruit eigenlijk alleen bleek dat over de kwestie-Viëtnam was gespro ken. Er kwam geen woord in voor over het bemiddelingsaanbod van de paus. Later onthulde Johnson nog dat hij met de Paus had gesproken over het lot van de Amerikaanse krijgsgevange nen in Noord-Viëtnam, die, zo zei hij, beroofd zijn van alle rechten die zij volgens internationale maatstaven zou den moeten hebben. Hij had de Paus uitgenodigd vertegenwoordigers te zen den om zich op de hoogte te.stellen van de wijze waarop krijgsgevangenen van de Zuidviëtnamezen en hun bondgeno ten behandeld worden. Bij de uitwisseling van geschenken mochten verslaggevers en fotografen aanwezig zijn. De Paus schonk Johnson een zestiende-eeuws schilderij, voorstel lend de geboorte van Christus. Johnson gaf de paus een borstbeeld van zich- zelf. MADISON (Wisconsin) Harry Steenback, de man, die „de zon gevan gen nam" met zijn uitvinding van vi tamine D in 1924, is maandag op 81- jarige leeftijd overleden aan de gevol gen -van een hartaanval. De ontdekking van vitamine D, de zonne-vitamine, maakte in het begin van de twintiger jaren een eind aan de beenderziekte Rachitis (Engelse ziek te). Steenback werkte van 1916 tot 1956 aan de universiteit van Wisconsin. zet eens F 10.50 op de WASHINGTON In de Chinese Volksrepubliek is voor de zevende maal een kernexplosie teweeg gebracht. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEQ maakte dit be kend op Eerste Kerstdag. De Chinese kernexplosie deed zich volgens de Amerikaanse mededelingen ADVERTENTIE A Een Israëlische militair op wacht op een dak in de omgeving van de Ge boortekerk te Bethlehem. De Israëli sche autoriteiten hadden speciale vei- BETHLEHEM Vele pelgrims heb ben maandagmorgen de tocht gemaakt naar Bethlehem, het stadje in de heu vels van Judea, om de geboorte van Christus te herdenken. In de oude kerk van de geboorte, oorspronkelijk gebouwd door Const an - tijn de Grote, droeg de Latijnse pa triarch 'van Jeruzalem mgr. Alberto Gori een vijf kwartier durende pontifi cale middernachtsmis op in het licht van de televisielampen. Een film van de dienst werd naar Rome gevlogen en over de wereld gerèlayeerd door de communicatiesatelliet Telstar. Arabi sche saboteurs stoorden de verbinding. Onder de aanwezigen waren briga de-generaal Uzi Narkiss, Israëlisch le gercommandant van de westelijke Jor- daanoever, de commandant van Jeru zalem Eliezer Amitai en de burge meester van Jeruzalem Teddy Koliek. Zij zaten bij het consulaire corps en de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders. Er waren ongeveer duizend perso nen in de kleine kerk. Op het plein van de kribbe voor de kerk volgden ligheidsmaatregelen genomen in ver band rpet de veiligheid van de bede vaartgangers. die deze Kerstmis de geboorteplaats van Jezus bezochten. gehouden op een veld bij het stadje, groot televisiescherm. Hoewel dit ver boden was, werd er veel gefotogra feerd met flitslicht tijdens de mis. Eerder was een protestantse dienst gehouden op een veeld bij ht stadje, een van de vier terreinen waaï vol gens de overlevering „de herdertjes bij nachte" lagen. Er waren in totaal ongeveer negenduizend pelgrims in Bethlehem voor de vieringen, veel minder dan de 20.000 die verwacht werden. Voor 3500 Palestijnse vluchtelingen in een kamp in Jordanië is het een verschrikkelijke Kerstmis geweest. Vlak voor de feestdagen werd hun kamp, bestaande uit tenten, in een noodweer weggevaagd. De weinige be zittingen van de vluchtelingen gingen verloren. De tenten waaiden weg of werden door slagregens weggespoeld. De kerstviering in het Heilige Land heeft dit jaar slechts de helft van het aantal pelgrims getrokken*die er an ders komen. In Bethlehem werd het feest geboycot door de katholieke Ara bieren uit protest tegen de Israëlische bezetting. voor in de dampkring, boven het gebied voor beproeving van kernwapens voor in de dampkring van kernwapens bij Lop Nor in de provincie Sinkiang, dicht by de grens van de Sovjet-Unie. De kracht van de explosie kwam naar schatting overeen met de ontplof fingskracht van twintigduizend ton springstof. D^ Amerikaanse commissie voor atoomenergie wist niet precies wanneer de kernexplosie zich had voor gedaan. In tegenstelling tot de voorgaande keren heeft de Chinese regering niets medegedeeld over deze nieuwe proef met een kernwapen. De New York Times kwam naar aanleiding daarvan met de veronderstelling d5t de resulta ten van de nieuwe proef in Peking wa ren tegengevallen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelde niet mede op wel ke wijze zij de zevende Chinese kern proef had ontdekt. Uit het feit dat zij niet precies weet wanneer de nieuwe Chinese kernbom tot ontploffing kwam leidden sommige waarnemers af dat gegevens die in de wereldruimte wer den verzameld door kunstmanen de Amerikaanse commissie voor atoom energie op het spoor van de nieuwe kernexplosie hebben gebracht. Al ver scheidene jaren draaien Amerikaanse kunstmanen om de aarde die uitslui tend tot taak hebben kernexplosies in de dampkring of verder van de aarde af te signaleren. Uit Japan kwam later de mededeling dat de Chinese kernwapenproef zich vermoedelijk zondagmorgen (vier uur Nederlandse tijd) had voorgedaan en dat de proef waarschijnlijk vergelijk baar was met de derde Chinese kern proef, die van 9 mei 1966. JACKSONVILLE Ongeveer zestig gezinnen in Jacksonville in de Ameri kaanse staat Florida hebben op Eerste Kerstdag hun huizen moeten ontruimen omdat er dodelijk chloorgas ontsnapte uit druktanks van een chemische fa briek. De mensen ruim vierhonderd werden ondergebracht in de sport zaal van een middelbare school. De lekken waren vermoedelijk ont staan tijdens een brand die zondag op het fabriekscomplex woedde. Er staan zestig tot zeventig tanks. Hoeveel er lekten was niet bekend. De wind zorg de ervoor dat de gevaarlijke gassen snel werden verdund en afgevoerd. Brand weerlieden in speciale kleding en met gasmaskers op, waren de hele dag be zig met het opsporen en dichten van de lekken. ADVERTENTIE w w H w K C- LONDEN Een zuigeling verpakt in kerstpapier en achtergelaten in een openbaar toilet is het nieuwste Brits tv-sterretje geworden. Meer dan 300 mensen hebben reeds aan geboden om de mollige blonde jongen die van de politie de naam van Ni cholas heeft gekregen te adopteren. De politie zoekt nog steeds naar de moeder van Nicholas, die acht maan den oud is, om te helpen bij het op sporen- Er zijn foto's van Nicolas op de voorpagina's en voor tv verschenen. Eezers en kijkers is gevraagd of zij het jongetje met zijn blauwe ogen herkennen. Ondanks alle publiciteit is men nog niets nader tot de moeder geko men. ADVERTENTIE 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dee meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I m VATICAANSTAD In zijn traditio nele zegen „Urbi et Orbi", gegeven van af het balkon van de St. Pieter aan een menigte van ongeveer 30.000 mensen, heeft de Paus op Eerste Kerstdag ge beden dat alle mensen vrede en het ware geluk zullen vinden. De moderne mens heeft vqlgens de Paus de ware betekenis van geluk ver loren, daar geluk wordt verward met plezier en plezier met oververzadigd heid met het aardse. De christelijke vreugde daarentegen, aldus de Paus, is overal te vinden, in de kleine dagelijkse dingen, in het huiselijk leven, in nederig, waardig en eerlijk werk, in trouwe liefde, in de bevredi ging van het anderen helpen goed en gelukkig te zijn, in het lijden voor iets, met Christus. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alton bij apothekers M dsogkten BONN De bewoners van verschei dene overstroomde gebieden in West- Duitsland zijn door de politie gewaar schuwd voor Oost-Duitse landmijnen. Buiten hun oevers getreden rivieren hebben namelijk mijnenvelden aan de grens onder water gezet; en volgens de autoriteiten kunnen eventuele losge- spoelde mijnen door kolkende stromen ver West-Duitsland worden binnenge voerd. De bevolking heeft het advies gekregen, speciaal op te passen voor houten kistjes en schotelvormige plas tic voorwerpen. De overstromingen zijn veroorzaak» door aanhoudende regenval en dooiwa ter uit de bergen. Honderden mensen zijn uit hun huizen verdreven. Vooral Zuid-Duitsland is zwaar getroffen. De Rijn is ter hoogte van Bonn buiten zijn oevers getreden. Het gebied tussen de steden Coburg en Bamberg is één watervlakte. In de zwaargetroffen stad Kronach is een jon getje van vijf jaar door het water mee gesleurd en vermoedelijk verdronken. Ook in Hessen, Rijnland-Palts en Saar land spitst de toestand zich toe. De ri vieren de Fulda en de Kinzig hebben de hoogste stand sinds tientallen jaren be reikt. Rampalarm is ook gegeven in Bad Kreuznach. De rivier de Nahe staat daar vijf meter boven normaal. De Moezel, de Lahn en de Saar stijgen nog steeds. Het hoogwater in Oberfranken (Beie ren), heeft nog een mensenleven geëist. Een 61-jarige man uit Schmölz bij Kro nach viel in een ondergelopen greppel. Inmiddels zakt het water echter. Ter wijl aan de bovenloop van de Main de toestand snel weer normaal wordt, zijn echter in de gebieden van Bamberg en Staffelstein nog grote gebieden over- StaEMOd.

De Vallei | 1967 | | pagina 5