Vrouw doodde echtgenoot met bijlslag Invalide stak eega neer met zakmes Geeft men zichzelf helemaal, dan leeft men ook helemaal FANTA ORANGE feestje bouwen? schenk de slijter L uw vertrouwen! f KIESPIJN? ,iin:6<) 1 Verkeer eiste in kerst- weekeind 12 doden Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Wegen bleven verrassend leeg met Kerst Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. CPN-congres besloten met vier moties KONINGIN JULIANA IN KERSTREDE: WITTE KRUIS •Nu „GROTE BETEKENIS" Wèg pijn Als u poeders kiest! GESLIPT GESTIKT Geen kerstfeest en geen hoop voor Yvonne Paul WOENSDAG 27 PECEMBER 1967 PANNERDEN Mevrouw M. H.-R. heeft zaterdagavond haar man met een bijlslag om het leven gebracht. Deze moord in Pannerden is het slot van een al jaren geleden begonnen drama. H. was een drinker. De politie spreekt van een Jiabituele dronkaard", buurtbewoners noemen H. ..een man die als 'n beest leefde." Opperwachtmeester J. Fedder uit Pan nerden zegt ervan: „Vorige week woensdag heb ik dat vrouwtje 's avonds laat nog op de post gehad. Het was toen weer zo Harrie had haar de keet uitgeschopt. Ik heb de vrouw naar huis gebracht en toen nog met hem gepraat. Hij beloofde beter schap en gaf me een hand toen ik: weg ging". Harrie, de oudste jongen van elf, hield in dat soort uren altijd de wacht over zijn zusje en zijn drie broertjes. Hij sliep niet, maar zat gereed de jon ge kinderen via het raam naar buiten te helpen als zijn vader de kinderen te lijf wilde. Stomdronken nam de man dan zijn twee flobertgeweren, die hij er, zoals nu is gebleken, clandestien op nahield en dreigde hij zijn gezin uit te moorden. Zijn vrouw had hij dan al met een tot priem geslepen schroeve- draaier de deur uitgewerkt. De enige afweer van de elfjarige Harrie bestond uit het stiekem wegne men van de grendel uit een van zijn vaders geweren, zodat, als hij de trek ker zou overhalen, het geweer niet kon afgaan. Toen de politie zaterdagavond, na de moord, het geweer vond, ontbrak die grendel. Harrie had hem in de nacht al uit het geweer gehaald omdat zijn vader opnieuw zijn moeder had be dreigd. 's Zaterdagsmorgens is de vrouw weer naar binnengegaan. Toen haar man 's middags op bed lag om zijn roes uit te slapen heeft ze naar de politie zegt in een vlaag van ver- standsbijstering een grote kapbijl ge pakt, die Harrie tevoren nog had gesle pen om er zijn vrouw ontzag mee in te boezemen. Met die bijl heeft ze de man in zijn slaap verrast. Daarna is ze met twee van haar kinderen op haar fiets en de rest te voet naar haar nichtje, me vrouw Koolbruggen- Rutten, gelopen. Nadat ze daar een poosje wezenloos voor zich uit had zitten kijken, zei ze tenslotte: „Ik heb Harrie geslagen". Toen ze daar later nog bij vertelde dat dit met een bijl was gebeurd, werden de politie en een dokter gebeld. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het 22-ste congres van de Communistische Partij Neder land in Amsterdam is zondagmiddag besloten met het aannemen van de 4 moties. In de eerste motie betuigde het con gres „zijn warme en actieve solidariteit met de strijd van het Viëtnamese volk tegen de Amerikaanse agressie" in de tweede werd steun betuigd aan de (ver boden) communistische partij in Indo nesië. Iedere steun door Nederland aan het „generaalsbewind" in Djakarta werd verworpen. In een resolutie over Griekenland werd geëist dat de politie ke gevangenen moeten worden vrijge laten. De vierde motie betrof Nederland. Het congres riep op tot een voortdurende versterking van de strijd tegen de politiek van de rechtse regering-De Jong. „Nederland moet een neutrale politiek voeren. Een neutraal Neder land, vrij van atoomwapens, dat geen plaats meer biedt aan buitenlandse atoom- en andere militaire bases, zal de beste bescherming van de Neder landse belangen zijn en bijdragen tot de vrede in Europa en de wereld", al dus de motie. Er moet volgens het congres een concentratie van de Nederlandse arbei dersbeweging komen, gericht tegen de concentraties van banken en bedrijven en tegen de roep om concentratie van de rechtse politieke partijen. De een heid van de arbeiders in het N.V.V. acht het congres „van directe grote betekenis. Het perspectief van deze sa menwerking tussen communisten en socialisten is van het grootste belang voor ons land", aldus de motie. Aan het congres namen 59 vrouwen en 377 mannen deel. De afgetreden voorzitter Paul de Groot werd onder luid applaus tot erelid van het partij bestuur benoemd. ADVERTENTIE EDE Bij een echtelijk drama in Ede heeft de invalide K. V. zijn vrouw (32) met een zakmes gedood. Dit. dra ma speelde zich af in een goed inge richte flat. De 39-jarige V., jaren ge leden door een ongeluk met een brom fiets invalide geworden en daardoor niet in staat te werken, kreeg in de nacht van zaterdag op zondag onenig heid met zijn vrouw. Het gezin stond als asociaal te boek. Ruzies en vechtpartijen waren er gere gelde aangelegenheden. Zaterdag avond laat kwam het tussen V. en zijn vrouw opnieuw tot een uitbarsting. De vrouw heeft daarbij, aldus de verkla ringen van V., het zakmes van haar man gepakt. Toen V. haar dit weer afhandig wil de maken, zou de arm van de vrouw plotseling omhoog zijn geschoten, waardoor het mes haar in de hals drong. De politie gelooft dit verhèal niet erg maar het tegendeel is moeilijk te be wijzen. Er zijn op het heft van het mes ook vingerafdrukken van de man gevonden, maar V. verklaart deze door er op te wijzen dat hij het mes altijd bij zich droeg. Tegen hem pleit dat hij eerst zondag morgen de vrouw was toen al uren dood aangifte heeft gedaan bij de politie V. schrijft die late alarmering toe aan het feit dat er zaterdagavond de nodige drank was "gebruikt. Hij zal vandaag, evenals de vrouw uit Panner den, voor de officier van justitie in Arnhem worden geleid. ROTTERDAM In de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag is in Rot terdam de 77-jarige T. M. Kroon om 't leven gekomen, toen de auto waar in hij meereed op het kruispunt Burge meester Meineszplein Tweede Viru- lystraat tegen een andere auto botste. De bestuurder van de wagen waarin het slachtoffer zat de vijftigjarige hoofdagent P. G. J. van het Westein de uit Den Haag, kreeg een beenbreuk. Ook zijn broer werd gewond. BREDA Het negentienjarige meis je M. Kooyman uit Bolnes is zaterdag avond verdronken, toen de auto waarin zij zat, in Breda door de leuning van een brug over de Aa reed. BERGEN OP ZOOM De negenja rige C. van Meel uit Huijbergen is Eer ste Kerstdag om het leven gekomen, toen hij voor een stilstaande bus de straat overstak en onder een auto kwam. KATWIJK Tijdens een hevige re genbui is de 35-jarige Katwijker N. van der Plas zaterdag met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtauto ge botst. Hij overleed later op de dag. ZEIST In het Zeister ziekenhuis is zondagmorgen de twintigjarige leerling verpleegster Joy E. Odenzaal uit Heiloo overleden aan een val, die zij vrijdag morgen met haar bromfiets had ge maakt op de Baarnseweg in Zeist. PURMEREND De 38-jarige H. Kuijt uit Amsterdam is zaterdagmorgen overleden na een verkeersongeluk op de provinciale weg bij Ilpendam. Hij was met zijn auto geslipt en tegen eeii in de berm staande vrachtwagen ge botst. DEN DUNGEN Een verkeersonge luk op de rijksweg onder Den Dungen heeft zaterdagmorgen de 32-jarige me vrouw E. E. Streeder-van den Belt uit Helmond het leven gekost. De door haar man bestuurde auto was tegen een vrachtauto gebotst. De twee kinderen van het echtpaar zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. SWALMEN In Swalmen is Eerste Kerstdag de 24-jarige mevrouw A. M. C. Meuter-Hendricks uit Swalmen om het levengekomen toen zij werd aan gereden door een bromfietser. LUYKSGESTEL De 21-jarige Th. P. J. Hoeks uit Eersel is omgekomen bij een ongeluk op de Lommelsdijk in Luyksgestel. Op Eerste Kerstdag was de auto waarin hij meereèd, frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. FINSTERWOLDE Tussen zijn woonplaats Midwolda en Finsterwolde is de 21-jarige kraanmachinist H. Ja ger zondagavond in een modderige sloot gestikt. Hij was met zijn bromfiets van de weg geraakt. GORSSEL De 86-jarige H. P. Leu- venink uit Gorssel is in het ziekenhuis in Zutphen overleden aan verwondingen die hij vrijdag had opgelopen bij een verkeersongeluk op de weg Deventer- Zutphen. Hij was bij het oversteken on der een auto gekomen. BARGER COMPASCUUM Een in halende auto heeft zondagavond in Bar- ger Compascuum de 37-jarige J. A. M. Klein Douwel uit Zaandam geschept. De heer Douwel die het kerstweek einde doorbracht bij familie, was op slag dood. Zijn zesjarig zoontje dat naast hem liep, werd zwaar gewond. ADVERTENTIE t-.M. de Vries 9 1 2 5 4 5 6 7 5 mmm MAXIiSÏUM'iG^k AN TIE 50, - NIET OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als. controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt. DEN HAAG Het is verrassend rus tig gebleven op de grote autowegen tij dens het kerstweekeinde. Ook gisteren reden er ondanks het zachte weer minder auto's dan op een gewone zondag. In de grote steden was 't even eens rustig. De Rijkspolitie heeft er geen flauw idee van wat de oorzaak van deze bij zondere rust kan zijn. Wel is het de sec tie bijzondere verkeerstaken van de Rijkspolitie opgevallen dat er ook vrij dag, aan de vooravond van het lange kerstweekeinde, weinig auto's reden. Bij de Spoorwegen varieerde de si tuatie gisteravond van „een normale zondagdrukte tot iets rustiger dan een zondagavond." Het niet voorkomen van druktepieken werd daar toegeschreven aan het toenemend aantal mensen dat de kerstweek vakantie neemt, al of niet in een wintersportoord. De N.S. ver wachten daarom wel een grote drukte op de avond van Nieuwjaarsdag en de daaropvolgende ochtend. Op de weg gebeurden minder onge lukken dan de politie had verwacht. Voorzover gisteravond bekend was, hebben van zaterdagmorgen af dertien mensen bij aanrijdingen het leven ver loren. ADVERTENTIE OIRSCHOT Tijdens de nachtmis in de Sint Pieterskerk in Oirschot is in de kerstnacht een boven het midden pad hahgende adventskrans in brand gevlogen. In de overvolle kerk ontstond een lichte paniek. Nadat de kerk met enige moeite was ontruimd, had de brandweer het brand je snel geblust. SCHIPHOL. Een droevige Kerst was het op Schiphol voor Yvonne Paul, voor wie het gisteren de 77ste dag was dat zij op de luchthaven bivakkeerde. Zij wacht nog steeds vergeefs op toe stemming om naar New York te mo gen terugkeren. „Jullie Kerstfeest betekent voor mij weliswaar niet zo veel als voor jullie", vertelde ze gisteravond, „maar ik had toch gehoopt dat men er een gelegen heid in zou hebben gezien om mij de gunst te verlenen naar mijn huis in Amerika terug te mogen". Kerstmis is voor Yvonne Paul verlo pen zoals elke van de 75 andere dagen sinds de 37-jarige secretaresse in op dracht van de Amerikaanse immigra tiedienst de Verenigde Staten was uit gezet. Geen diner met kaarslicht, maar dezelfde eenvoudige hap die zij elke dag in een van de restaurants op Schiphol haalt. De directeur van de immigratie dienst in New York heeft in het afge lopen weekeinde met nadruk verklaard dat Yvonne Paul niet de geringste kans maakt tot Amerika te worden toegela ten. „Ze heeft geen Amerikaanse status en Amerikaanse psychiaters hebben haar na een grondig onderzoek ge stoord bevonden", zei hij. De Ameri kaanse wet kent de bepaling dat niet- Amerikanen die een psychische afwij king hebben, niet tot het land worden toegelaten. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag in een nationaal radioprogramma de volgende Kerstrede uitgesproken, nadat eerst enkele door haar zelf uitgekozen Kerstliederen waren gezongen: V ADVERTENTIE B.M. de Vries 9 12 3 4 5 6 7 9 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. heb ik expres een prachtig kerstlied (van Nederlandse oor sprong gekozen om te beginnen. In de volle harmonie van zijn klanken brengt het ons de volheid en de harmonie, die men zo graag wil ervaren: het leven in vrede met God en de mensen. Op wel ke wijze men deze dagen ook wil door brengen, dit verlangen we, meen ik, toch allen, van onbewust af, tot zeer bewust. Ik zou ook op dit kerstfeest weer iets tegen iedereen willen zeggen, maar het is moeilijk, omdat van jaar tot jaar duidelijker blijkt, hoe groot de verscheidenheid is waartoe wij hier in staat zijn. In de eerste plaats zijn we met zo'n twaalf a dertien miljoen verschillende karakters. Daarvan is iedereen bezig een eigen levenservaring te verkrijgen, en is bezig zijn eigen gedachten en ge voelens te ontplooien of te consolideren. Ieder is een ander. Daarbij komt, in de tweede plaats, dat er hele groepen zijn, die als in to taal verschillende werelden verkeren, en die zelfs de woorden niet eens meer begrijpen die in zo'n andere levens sfeer thuis horen. Hoe kan iemand dan ook maar trachten te spreken tegen al len of zelfs tegen een grote meerder heid? Eigenlijk is dat wel vreemd: in een tijd waarin anderzijds mensen en groe pen juist zo actief bezig zijn elkaar te hervinden en de kwade gevolgen van scheidingen-van-eeuwen-her te niet te doen. Het zijn vooral de generaties en de leeftijdsgroepen die steeds verder uit een drijven, en mede daardoor was er ook nooit zoveel onderling gebrek aan begrip. Wat js zinvol voor jong, wat is zinvol voor oud? En hoezeer maakt tien jaar daarbij al niet een verschil uit. We zijn in een proces verwikkeld dat hevige groeipijnen geeft, en we weten niet wat het eindresultaat zal zijn. Al len samen, collectief, zijn we steeds sterker in beweging gekomen. Drom men mensen ziet men in allerlei rich tingen gaan, soms in tegengestelde en allicht denkt men van elkaar dat die anderen het doel het ware antwoord niet zullen vinden. jVfaar ook, alles komt ons zo betrek kelijk voor. dat niets meer houvast schijnt te bieden. Er lijkt zo weinig zwart-wit te zijn, men ziet zo eindeloos veel schakeringen. Menigmaal heeft men het gevoel als massa vastge draaid te zijn geraakt in een menselijk kluwen. Hoewel we allen lotgenoten zijn, toch staan we te los van elkaar, en daardoor ontbreekt de gemeen schappelijke aanpak om er bovenuit te komen. We beseffen ook daar op de een of andere manier gezamenlijk schuldig aan te zijn. Sommigen vluchten daar voor Maar als 't goed is, beseft ieder een wel degelijk zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. Als enkeling voelt men zich evenwel meestal machteloos tot ontwarren, of tot het doorhakken van knopen. Toch wil men meedoen wil men eigen inspraak, eigen activi teit laten gelden. Het is daarbij heel veel waard, als men tenminste voor zich zelf weet, wat men wil, en daar ook voor staat. Onze onoverzichtelijke moderne sa- menléving geeft uiteraard ook aan ve len een gevoel van onzekerheid. Dit on danks materiële en sociale zekerheid. Hoe kinderlijk blij is men al, in dit ge compliceerde bestaan, met ieder klein stukje als echt gegarandeerde waar heid. Wie lijdt door onzekerheid, zoekt naar vastheid en vaak uit angst naar geborgenheid, maar vindt die ner- gens. Ik zou durven zeggen: gelukkig niet. Kras gesteld kunnen we immers nergens 't soort bescherming verkrij gen dat knus ieder risico uitsluit maar wel valt er een rust te ontdek ken, die onze eigen bewegingsvrijheid insluit. Jo lang we in onze vaak zo verwar rende en teleurstellende samenle ving de moed niet verliezen, en blijven strijden, zijn we zelf, is de rtiaatschap- pij nog niet verloren. Integendeel, dan zijn we op weg naar een groter, rui mer leven, met kansen in overvloed. Dat bestaan beweegt zich in een sfeer, ver boven die waarin onze dwaze we reld ronddraait. Daar krijgt men er als vanzelf overzicht op en elke situa tie verschijnt er in een ander licht. Bij het meeste van wat ons nu ver bijstert, beangst, bedroeft, veront waardigt of ontmoedigt, is de verlos sende uitkomst nog niet in zicht. Maar ik geloof, dat die er altijd is. En zelfs ook te ontdekken, al kost het misschien vele jaren zoeken met inzet van al wat er in ons is. In de duizelingwekkende ruimte, be stemd voor onze geest, onze ziel, mo gen we ondervinden, dat er veel gro ter dingen voor ons zijn weggelegd dan we ooit durven hopen. Daar is ook 't ontmoetingspunt, waar we onze saamhorigheid als mensen in harmonie kunnen beleven. Daar valt het onbegrip voor elkaar en voor de wereld weg, daar verdwijnt iedere af scheiding en wordt alle eenzaamheid vergeten. Want in wezen is de mensen gemeenschap er één van de meest in tense en intieme verbondenheid. Het is dan ook nooit straffeloos dat die ge schonden wördt. Als wij dat inzien begrijpen wij be ter dan ooit hoe waar het woord is, dat we trouw moeten zijn aan de toekomst. Wat zullen de volgende geslachten ons al niet te verwijten hebben. En hoe veel daarvan niet terecht? jQie volgende geslachten. Op Kerst mis zien we in gedachten daar ligeen: een klein kind. Het is volstrekt onbeschermd in de zin van onze maat schappij. Het is bestemd voor de, unie ke, tragedie in de wereldgeschiedenis. Maar het helpt de wereld en al zijn in woners he'. rechte spoor te vinden, het kan ieder van ons de weg wijzen er boven uit komen, en 't leven in over vloed te ervaren en te gebruiken. Want aan ieder van ons is het leven geschonken, en de mogelijkheid daar bij, deel te hebben aan dat grotere, creatieve bestaan. Niet alleen door ei gen inspraak, ook door eigen inbreng. Wie zijn eigen groei geen kans geeft, verschrompelt, en is doodongelukkig in de ergste zin. Maar hoe meer men gebruik maakt van zijn mogelijkheden deze aarde tot een betere wereld te maken, des te vollediger is men mens en ervaart het echtste geluk. Geeft men zichzelf helemaal, dan leeft men ook helemaal. Het gaat om ja of nee, om zijn of niet zijn. Er is zoveel om voor te be staan. Wie niet weet waar te beginnen wel, ga eenvoudigweg leven. Voor wie zelf actief deelneemt aan wat dan ook van al wat onze aandacht vraagt onze hulp, ons enthousiasme is er mateloos veel te doen. /o is ergens vlakbij altijd iets of ie mand, die ons meetrekt in de gro te kring van de mensengemeenschap. Ook al groeit die nog tot vele miljar den meer uit dan nu, die allen zullen toch steeds verlangen naar medemen selijke steun en kameraadschap. Door ons warm te maken voor iets wat van waarde is, doortrekt een gloed onze omgeving en gaan we zelf gloeien van echt geluk. Intussen, het is aan ieder zijn eigen keus en aanpak te bepalen. De toe komst hangt dus af van wat u denkt en vooral van wat u d o e t. En u, en u, en j ij, en j ij. Het verlangen van in harmonie met God en de mensen te zijn zie ik als de diepste grond van ons aller eenheid. En ook, dat hieruit in diepste wezen en uiteindelijk het streven voorkomt naar een zelfde doel, ook al s c h i j n t het van niet. De doelstellingen mogen nu nog zo' verscheiden zijn dat ze als een lappen deken zijn geworden, vol van allerlei kleuren, maar als het goed is ook al vloeken die kleuren in schokkende tegenstellingen vormen ze samen een mozaïek, fel flonkerend van puur leven, positief en creatief. Zo is iedereen bezig met wat voor hem het doel is. Daar de uiteindelij ke levensvragen ons geen van allen ooit met rust laten, wens ik u vandaag, in het komende jaar en alle dagen toe, voor uzelf daarop het verlossende ant woord te vinden en de daad te voegen bij dat woord". ADVERTENTIE 53-18 3 EINDSPRINT WINNAARS GelukgewenstEen reis naar Grenoble en f 3000.- '.V.-bonorarium! De heer J. J. Aukes Zaanstraat 65 Amsterdam. De heer M. Faber Zeeheldenstraat 5 Winschoten. Mevr. W. Achterkamp-Brus Stromarkt 13 Deventer. Zet 'm op met Coke, Fanta. en Sprite, geweldig lekker! VRUCHTENUMONADE

De Vallei | 1967 | | pagina 7