Veenendaals dagblad Rapport commissie Berger: „Opkomstplicht \Kz\ bij verkiezingen moet afgeschaft Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei •n GESLOTEN Buien A Man doodde broer en sliep drie nachten naast lijk Weer zware gevechten in Zuid-V iëtnam GEEN ACHTERVOLGING IN CAMBODJA Zuurstofhuishouding van wereld zou gevaar lopen VIEUX ChevalMorin Meerderheid Kamer voor opheffing Hermandad-Venus gemotoriseerd Kwart miljoen zoek bij I.V.V.V. VOLS AP - ZOET VERLICHTING IS DIKWIJLS NIET IN ORDE GUEVARA ZOU ZIJN VERMOORD Aziatische griep in Londen Jacht op Griek die uit cel ontsnapte Caü'fcbuasoep... die is nas lekker! Redactie erfde satirisch blad U.S. ontkennen beweringen Laos Warmteindustriemens Gedenkteken voor Holt El Fatah wil met P.L.O. gaan samenwerken Openbare executies ■Spaanse sinaasappelen L Win terbomen ONLUST a.s. vrijdag 29 december 1967 vanaf 12.30 uur R AIFFEISENB ANK VEENENDAAL Johnson wil misdaad beter bestrijden Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 28 DECEMBER I967 - 4Ie JAARGANG no. 305 DEN HAAG Schaf de opkomstplicht bij verkiezingen af. De kiezers van nu zijn mondige mensen. De opkomstplicht is een volledig verouderde bepaling. Dit zegt de overgrote meerderheid van de Commissie-Berger in een rapport dat minister Beemink (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het is geen wetsontwerp; de Kamerleden hoeven er dus niet over te stemmen. Zouden zij dat wél doen, dan werd de opkomstplicht inderdaad spoedig afge schaft, stelt de Commissie-Berger vast. BRUSSEL Naar eerst nu wordt vernomen, is in oktober de Belgische directeur van het internationale vak bondshuis te Brussel (de zetel van het IVW )gearresteerd in verband met fi nanciële onregelmatigheden, waarmee een bedrag van ruim 250.000 gulden ge moeid zou zijn. Het vooronderzoek van de affaire is dezer dagen afgeslo ten, aldus berichten uit goedingelichte bron ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie DEN HAAG De ANWB, die ook dit winterseizoen weer een gratis ver lichtingscontrole van auto's uitvoert, heeft tijdens de nu reeds 12 weken aan de gang zijnde actie ruim 20.000 auto's nagekeken. Van ongeveer 19.000 wagens moesten de koplampen worden bijge steld. Bij 5.100 moesten mankementen aan andere verlichtingspunten worden verholpen. De ANWB tekent hierbij aan dat in ieder winterseizoen in ons land naar schatting 50.000 auto's tijdens slecht zicht bij aanrijdingen zijn betrokken. Deze aanrijdingen en met name de ket tingbotsingen zijn volgens de toeristen bond voornamelijk te wijten aan vijf belangrijke oorzaken, waarbij als vijfde het grote aantal gebreken aan de auto verlichting wordt genoemd. Aan deze vijfde oorzaak, de toestand van de ver lichting, wordt nog te weinig aandacht besteed, zo concludeert de ANWB uit de tot nu toe gevoerde verlichtings- actie. f\nder de goede boswachters treffen we er altoos wel enkelen aan, die zonder veel bedenkens boom en struik kan noemen, ook al zijn ze kaal en leeg als een bedelaarshand. Ik vind het knap, wanneer men dit naar de habitus en de rangschikking der knop pen zonder tabel kan zien, doch vaak kan de gewone wandelaar zich met voorbijgaan der kenmerken in het handboekje toch behoorlijk redden. Ettelijke loofbomen vallen n.l. aan een speciale eigenschap te onderkennen, zoals de acacia, van welke de kroon gedurende de hele winter met wat verdroogde, erwtachtige peulen is be hangen. Voorts de esdoorn, die nog enkele vruchten vertoont, waarvan de wiekjes in een scherpe hoek samen vallen. Even typerend zijn de grote schilfers, die van de stam bladderen. De Noordse esdoorn bezit dezelfde aanwijzing, doch hier zijn de vruchten groter en staan de vleugels in een stompe hoek, terwijl de stam fijne lange insnijdingen draagt. We herken nen verder de berk aan de witte schors en de beuken aan de zeer spitse knoppen; eiken hebben in de kroon vaak nog dor loof, elzen zwartgrauwe houtige propjes en essen pikzwarte knoppen, platanen kogelronde, lang- gesteelde knikkers en kastanjes opval lend dikke, prille blad en bloemontlui- king, kortom, er bestaan ezelsbrugge tjes genoeg, waar we bij dit genoeglijk werk gemak van hebben. 28-12-'67 A. B WIGMAN Vier politieke partijen. PvdA, ARP, D '66 en PSP hebben zich in hun pro grams duidelijk uitgesproken tegen de opkomstplicht. De Boerenpartij, de CPN en het PGV, lieten in de parle mentaire praktijk blijken dat ook zij niets voelen voor de verplichte wande ling naar de stembus. Er is dus in elk geval een meerderheid van 76 stem men te behalen voor de afschaffing. Eigenlijk heeft alleen de CHU zich nadrukkelijk uitgesproken vóór de op- komotplicht- KVP en WD samen 59 van de 150 zetels in de Kamer heb ben tot nu toe geen uitspraak gedaan. De verplichte gang naar het stembu reau brengt mee dat nu een aantal kie zers uit kregeligheid of onverschillig heid hun stem zo uitbrengt, dat die be antwoordt aan hun onlustgevoelens of negatieve instelling, meent de commis sie-Berger. Het is voor de democratie echter van belang dat de verkiezingen een zuiver beeld geven van de politieke keuze van kiezers die ernst maken met hun stem. Daarom wordt afschaffing van de opkomstplicht bepleit. Dat dwingt de partijen dan meteen hun standpunten zó duidelijk en dringend voor te dragen dat bij de kiezer een sterke belangstelling wordt opgewekt en hij zelf naar de stembus wil. Dat is bevorderlijk voor de levfjidigheid van de politieke democratie. Als de opkomstplicht vervalt, zal de belangstelling voor de verkiezingen van bijvoorbeeld de Provinciale Staten, sterk dalen, beseft de commissie. Daar om stelt zij voor met name deze ver kiezingen en die voor gemeentera den op één dag te houden. Dan is ech ter wel meer dan ooit vereist dat stern- machines worden gebruikt om snelle en betrouwbare uitslagen te verzekeren. Een van de leden van de commissie- Berger, oud-staatssecretaris dr.'L. N. Th. Diepenhorst, wil dat eerst een proef wordt genomen met verkiezingen zonder verplichte wandeling naar de stembus voordat de opkomstplicht defi nitief wordt afgeschaft. De Rotterdamse advocaat mr- F. Korthals-Altes L het enir^ commissie lid dat de opkomstplicht zonder meer wil handhaven. Er gaat een opvoeden de werking van uit, meent hij. Boven dien is het de plicht van een kiezer or ganen als parlement en gemeenteraden te formeren waarin de wil van de ge meenschap tot uitdrukking komt. PARIJS. De guerrillaleider Ernes to „Che" Guevara is in oktober niet aan zijn verwondingen bezweken, maar door officieren van het Boliviaanse le ger vermoord, nadat een boer hem te gen een beloning van ruim 15.000 gul den had verraden. Dit schrijft het Franse blad „Paris Match". Het blad geeft een uitvoerige beschrijving van de laatste uren van de voormalige rechterhand van Fidel Castro. Het ar tikel is van de hand van Michèle Ray, een Franse journalist, die zes weken in Bolivia heeft doorgebracht. Zij schrijft dat het bergdorp La Hi- guera door het Boliviaanse leger van de buitenwereld is afgesloten, sinds Guevara daar het leven liet. Een Bo liviaanse journalist, Jorge Torrico was er niettemin in geslaagd in het dorp door te dringen en met de bewoners te spreken. Volgens Michèle Ray hielden „Che" Guevara en een aantal andere guerril lastrijders zich schuil in een bergspleet toen zij werden opgemerkt door een boer, die het leger inlichtte om de uit geloofde beloning te kunnen innen. Een heden van het leger omsingelden de speelt op 9 oktober en beschoten de guerrillastrijders. Guevara werd aan een been gewond. Toen hij zich be kend gemaakt had, vuurden verschei dene militairen tegelijk op hem. GRONINGEN De politie te Us- quert en Warffum heeft in samen werking met de districtsrecherche van de rijkspolitie klaarheid ge bracht in de mysterieuze dood van de 53-jarige Harm H. uit Usquert. Gearresteerd werd zijn 43-jarige broer, Johan H. te Usquert. Hij werd in gesloten, verdacht van doodslag op zijn broer Harm. Tijdens een door alcoholgebruik aange wakkerde ruzie heeft Johan H. op zaterdag 23 december omstreeks 19 uur in zijn woning zijn broer Harm met een bierfles op het hoofd gesla gen. Blijkens sectie op het lijk moet deze slag dodelijk zijn geweest. Ver dachte heeft inmiddels een bekente nis afgelegd. Behalve de dader en het slachtoffer be hoorden tot het gezin nog twee broers en hun 75-jarige moeder. Alle broers waren ongehuwd. De dokter werd pas Eerste Kerstdag gewaarschuwd, waarschijnlijk uit angst voor ontdekking. Drie nachten sliep Marcus naast het stoffelijk over schot van zijn broer. Het gezin H. staat bekend als een pro bleemgezin. In Usquert en omgeving werd hun al geen alcohol meer ver strekt. Toch wisten zij telkens aan alcoholische dranken te komen, die in huis werden gebruikt. Het onderzoek duurt voort. LONDEN De Londense ziekenhui zen zijn vandaag gewaarschuwd, alleen spoedgevallen op te nemen in verband met de eisen welke een nieuwe griep epidemie aan de opnamecapaciteit stelt. Mensen die van bronchitis last heb ben, werden het hardst getroffen door het virus dat vele zieken tijdens het kerstweekeinde heeft gemaakt. Op het ogenblik is de epidemie nog beperkt tot Londen en het zuidoosten van Enge land. De griep, welke slechts van korte duur is, gaat gepaard met keel- en borstpijn en in sommige gevallen met maagklachten. De doktoren adviseren de patiënten aspirine te nemen en naar bed te gaan, maar de lijders aan bron chitis of andere ademhalingsmoeilijk heden krijgen meer aandacht. Het internationale influenza centrum hier neemt aan dat het een nieuw soort Aziatische griep is, welke 10 jaar gele den een epidemie heeft veroorzaakt. Het Britse medische genootschap heeft een beroep op het publiek ge daan, de huisartsen slechts in dringen de gevallen te raadplegen. „Er zijn be zoeken welke kunnen worden uitge steld", aldus de oproep. TOKIO De Japanse hoofdstad heeft nu ook een vrouwelijke „mobiele eenheid" gekregen. De politie-agentes, die charmant gekleed zijn, patrouilleren op scooters. Voornaamste doel: bescherming van kinderen in drukke verkeersdistricten. ADVERTENTIE Onze kantoren «jn Hoogstraat 2 SI. de Bruïneplein 27 MAASTRICHT De Maastrichtse gemeentepolitie maakt sinds afgelopen nacht jacht op een 30-jarige Griek, Sa- rantis Gramatopoelos, die gisteravond omstreeks half twaalf met een 28-jari- ge Duitser, Friedhelm Potschadly, uit het huis van bewaring in Maastricht was ontsnapt. De Duitser is om half drie vannacht door de Maastrichtse po litie gegrepen. De Griek is nog voort vluchtig. De Duitser werd vastgehouden i.v.m. een zedendelict. De Griek wachtte op zijn uitlevering. Hij was aangehouden wegens landloperij. De beide gevangenen ontsnapten gis teravond door een ruit van hun cel kapot te slaan, waarna zij zich langs aaneengeknoopte lakens langs de bui tenmuur van het huis van bewaring lieten zakken. De Duitser liep tijdens zijn ontsnapping verwondingen op. De rijkspolitie in Zuid-Limburg houdt alle wegen nauwlettend in het oog. Afgelopen nacht werden de uitvals wegen rond Maastricht scherp gecon troleerd. De politie heeft aanwijzingen dat de Griek zich nog in Maastricht moet bevinden. ADVERTENTIE SAIGON Amerikaanse parachutisten hebben woensdag bij de kustplaats Toey Hoa, 400 kilometer ten noord-oosten van Saigon zware strijd geleverd tegen leden van de Viët-Cong en Noord-Viëtnamezen. Met intensieve steun van de lucht macht slaagden de Amerikanen erin hun tegenstanders terug te dringen. Er wa ren twee compagnieën bij het gevecht betrokken. Twaalf Amerikaanse soldaten sneuvelden, 31 werden gewond. De Viët-Cong liet 31 doden achter, aldus Ame rikaanse mededelingen. Bij een beschieting met mortieren werden in Daoe Tieng, 40 km ten noordwesten van Saigon, 39 Amerikaanse soldaten gewond. De Amerikanen verloren woensdag drie hefschroefvliegtuigen, een tijdens het gevecht boven Toey Hoa en twee in de provincie Kwang Tri, waar ze Zuidviët- namese troepen moesten dekken. De Amerikaanse luchtmacht viel woensdag opnieuw konvooien vrachtwagens aan, die zich in Noord-Viëtnam in de richting van de gedemilitariseerde zone bewogen. PARIJS Het Franse satirische blad Le Canard Enschaïné is eigendom geworden van de redactieleden doordat de uitgeefster, mevrouw Jeanne Mare- chal, is overleden. Mevrouw Marechal had het blad in een naamloze vennoot schap ondergebracht, waarvan de me dewerkers aandeelhouders zijn. Deze aandeelhouders hebben inmid dels André Ribaud aangewezen als hoofdredacteur. WASHINGTON Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben ontkend, dat de Verenigde Staten en Zuid-Viëtnam de achtervolging tot in Cambodja van de Viët-Cong politiek voorbereiden. „Wij zijn niet bezig de basis te leggen voor „over de grens"-acties. Er is geen bedreiging tegen Cambodja", aldus een hoge functionaris van het State De partment. In welingelichte kringen zei men dat de kans dat de oorlog in Viëtnam „overdrijft" naar Laos wordt onder zocht. Andere funtionarissen uitten zich echter sceptisch over de mededelingen van premier Soevanna Phoema, vol gens welke de communisten in Laos een volledig offensief in het zuiden wa ren begonnen. Zij wezen erop dat der gelijke aanvallen ook in het verleden hebben plaatsgehad, waarbij het door gaans om de rijstoogst ging. De aan vallen schijnen dit jaar heviger, maar er waren, volgens hem geen aanwijzin gen dat Noord-Viëtnam Laotiaans ge bied wil veroveren. Niettemin acht men de toestand ernstig. Robert J. McCloskey, de woordvoer der voor het departement van Buiten landse Zaken, had woensdag gezegd, dat de aanvallen van troepen uit Noord- Viëtnam en van de Pathet Lao in Laos ernstige bezorgdheid in de V.S. ver oorzaken „en wij volgen de toestand nauwgezet". Hij bracht de hernieuwde communis tische activiteit in Laos in verband met de berichten over toegenomen communistische druk op de noordoos telijke grens van Thailand en over het gebruik van het neutrale Cambodja als vluchthaven voor de communistische Viëtnamese troepen. De communistische Pathet Lao-radio heeft heden toegegeven, dat in Laos gevechten zijn uitgebroken. De radio gewaagde echter niet van Noordviëtna- mese strijdkrachten, die volgens het koninklijke Laotiaanse ministerie van Defensie in deze gevechten zijn gewik keld. Radio-Pathet Lao gaf een kort ver slag van de gebeurtenissen. Volgens dit relaas zouden onder bevel van Amerikaanse officieren staande strijd krachten van de rechtse regering in het district Pha Lan van de provincie Savannakhet „misdaden tegen de plaatselijke bevolking" plegen. Vervolgens werd meegedeeld, dat re gionale bevrijdingstroepen en guerril la's met steun vap de plaatselijke be volking de vijand hebben aanbevallen. In 40 minuten zouden zij heer en mees ter van de toestand zijn geweest en een groot deel van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd hebben. Ón der anderen zouden drie Amerikaanse adviseurs en „vele wrede Amerikaan se agenten" gedood zijn, aldus de ra dio. Het Laotiaanse ministerie van Defen sie heeft dinsdag evenwel bekendge maakt, dat berichten die van verschil lende fronten zijn ontvangen van een grootscheeps Noordviëtnamees offen sief gewagen. NEW YORK In wetenschappelijke kringen bestaat enige vrees voor een uit putting van de zuurstofvoorraad van de wereld, aangezien het verbruik hier en daar groter is dan de produktie Volgens dr. Lamont C. Cole van de Cornell Universiteit is het mogelijk, dat het plaatselijke evenwicht in de industriestaten Japan en Amerika reeds is verstoord. De vrees is ontstaan door de groeiende wereldbevolking, de behoefte aan meer warmte, meer ruimte en een grotere industriële produktie. De planten van de aarde - van de bo men op het land tot de minuscule diatomen in de oceanen - veranderen door middel van fotosyntese, stikstof in zuurstof. En zelfs indien deze huishouding thans nog in evenwicht is, wordt dit even wicht bedreigd door teveel mensen, teveel vuren en de grootscheepse ver nietiging van de plantenwereld om ruimte te maken voor mensen. De diatomen produceren ruim 70 pet. van alle zuurstof der aarde, zo deel de prof. Cole mee op een vergadering van de „American Association for the advancement of science." Toch zijn sommigen van mening, dat deze belangrijke zuurstofbron in ge vaar is. De diatomen worden onafge broken bedreigd door industrieel af valwater, terwijl het toevallige ver gaan van een tankschip met planten- gif, een ramp kan veroorzaken. Het feit dat de lucht - waarin zich 20 pet. zuurstof bevindt - om de aarde stroomt, lost de problemen van de industriestaten nog steeds op. On langs is er echter gesproken over de ontwikkeling van de grote regenbos- sen in het dal van de Amazone, waar dan steden en industrieën gevestigd zouden worden. „God zij dank zijn die plannen niet doorgegaan" aldus Cole, ..want die bossen produceren zuurstof voor ons." Hij zei, dat de wereld zich niet lot in het oneindige kan blijven ontwikkelen zonder het evenwicht in gevaar te brengen. „Vele landen die tegenwoor dig onderontwikkeld worden genoemd zijn in werkelijkheid staten die in het verleden door een overontwikkeling zijn geruïneerd", zei hij. In dit ver band noemde hij Egypte, Iran, Irak, Libanon, Mali, Ghana en streken in Zuid- en Centraal Azië, waar onver standige pogingen om teveel uit het land te halen, voor teveel mensen uiteindelijk tot vernietiging leidden. Geboortebeperking is nodig, zei hij. (onder water) MELBOURNE De Australian Un derwater Federation (AUF) is voorne mens onder water een gedenkteken te plaatsen bij het punt, waar oud-pre mier Harold Holt op 17 december in zee is verdwenen. Het gedenkteken krijgt de vorm van een beeld of plaket. Het wordt 30 m uit de oever geplaatst en zal van de oppervlakte af gemakkelijk zichtbaar zijn. Holt was zeven jaar lang be schermheer van de AUF en heeft een wezenlijke bijdrage geleverd tot de duiksport. SAN ANTONIO (Texas) President Johnson heeft in een speciale verkla ring de immer toenemende misdaad Amerika's dringendste binnenlandse probleem genoemd. Ter bestrijding van deze tendens riep Johnson op, tot strenge wetten op bezit van vuurwapens, verhoging van de politiesalarissen en goedkeuring van het congres voor zijn wet ter beveili ging van de straten. Tevens tekende de president een wet ter bestrijding van de misdaad in Washington. Hij sprak zich uit tegen het vaststel len van minimumstraffen voor bepaal de misdaden en toonde zich niet geest driftig over een wetsherziening, die de politie in staat zou stellen een ver dachte drie uur te kunnen vasthouden en ondervragen alvorens hem voor de rechter van instructie te leiden. SOEVANNA PHOEMA weer chaos in Laos BEIROET, (Libanon) De Pales tijnse commando-organisatie „EI Fa tah" heeft aangedrongen op een bijeen komst van alle commandogroeperin gen om plannen te beramen voor een gezamenlijke campagne tegen Israël. In een communiqué gaf een woord voerder van „El Fatah" te kennen, dat de organisatie geen bezwaar zou hebben tegen samenwerking met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie de (PLO) nu de leider van deze organisa tie, Achmed Sjoekairy, is afgetreden. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat de bijeenkomst van com mando-groepen, die, naar verluidt, zal plaats hebben te Cairo opnieuw moet verklaren, dat het Palestijnse volk een politieke oplossing van de Arabi- sch-Israëlische crisis moet verwerpen. „Men moet eveneens opnieuw verkla ren, dat een strijd met de wapenen onvermijdelijk is en de hinderpalen, die onze gewapende revolutie in de weg staan wegnemen", aldus de be kendmaking. „El Fatah" heeft eerder geweigerd zich onder de banier van de PLO te scharen en werkte, naar men meende, slechts in los verband samen met and- dere kleinere commando-groepen. In het communiqué werden bijzon derheden gegeven over commando overvallen in de periode van 13 tot 22 december, in welke periode „El Fa tah" een Israëlische helikopter zou hebben neergehaald en verscheidene pantserauto's zou hebben vernield. ADVERTENTIE échte Hollandse cognac met een frons karakter POLLEN- ook het merk voor vruchten - brandewijnen van vers fruit. Vraag het de vakman: uw slijterI wijnhandelaar. SANAA In de Jemenitische hoofd stad Sanaa zijn woensdag drie personen in het openbaar terechtgesteld, die ter dood veroordeeld waren wegens het plegen van sabotagedaden in dienst van de Jemenitische royalisten. Sanaa wordt op het ogenblik door de royalisten belegerd. "i jT\onderdagmorgen bevond zich boven j het zeegebied ten noordoosten i van Schotland een depressie. Het bij dit druksysteem behorende koufront verplaatste zich in de loop van de i ochtend, voorafgegaan door langduri- j ge regen, over ons land, waarna met j westelijke tot noordwestelijke winden polaire lucht onze omgeving binnen- dringt. De depressie trekt intussen naar de Noordzee, zodat ook vrijdag de aan- j voer van iets koudere en onstabiele lucht blijft voortduren. In deze lucht komen naast opklaringen ook enkele buien voor. Randstoringen van de j depressie kunnen deze buiigheid tij- delijk doen toenemen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1