Nieuwe noodschoot afgebrand Jasperina de Jong won het hart van alle echte Jordaners99 Steeds meer onbehagen over belastingbeleid Broodoorlog" in heel Nederland verwacht „Vervolging kiezer bij niet-opkomen helpt niet of nauwelijks" Luchtvaart brak in 67 record FANTA ORANGE Ommekeer in loopbaan Stencil beticht Haagse vaii prostitutie Wervelend middelpunt in t.v.-spektakelstuk VRAGEN OVER UITWIJZING TURKEN UITERWAARDEN STAAN BLANK Brandkastk raker krijgt jaar ce' Oud-directeur De Tijd overleden „Kamer lijkt voor onderwijs geen interesse te hebben" Rotterdam wil lokaal t.v.- en radiostation ZUIDMOLUKKERS BODEN PREMIER PETITIE AAN Verduistering met 2 jaar bestraft Commissie-Berger GEEN ZIN OMMEKEER MEER DAN... BESLISSEND Friesland heeft paspoort ingesteld KUS DER-T.V.-STER DIKKE DEUR GETROUWD FISCUS EIST US 1968 NOG GROTERE PORTIE WANHOOPSSTEMMING BIJ OSDERtSEMERS WANHOOP PREMIES OMHOOG B.T.W. LAATSTE FASE V) WIJKEN DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 DEN HAAG Een kiezer die niet naar het stembureau is gekomen, heeft een maand de tijd om zich té verant woorden tegenover de burgemeester van zijn gemeente. Vindt de burge meester dat de kiezer geen geldige re den had voor zijn verzuim, dan stuurt hij hem door naar de kantonrechter. Deze kan een boete van ten hoogste vijftien gulden opleggen en als de kie zer al eerder is veroordeeld voor het zelfde verzuim, een boete van maxi maal dertig gulden. Van de vervolging van de kiezer en de geringe geldboete gaat nauwelijks enige gunstige werking uit, meent de Commissie-Be. ger. De overtreders staan of onverschillig tegenover hun verzuim of zijn principieel tegen op komstplicht. In beide gevallen helpt een veroordeling niet. De Commissie-Berger voelt niets voor zulke strenge straffen als België en Luxemburg uitdelen. Kiezers in die landen die niet opkomen, kunnen voor enkele jaren uit het kiesrecht worden ontzet en mogen in die tijd niet wor den benoemd in dienst van de overheid. Het percentage van niet opgekomen kiezers in Nederland dat naar dv. kan tonrechter wordt verwezen, is trouwens zo gering dat het vrijwel kan worden verwaarloosd, meent de Commissie- Berger. Vervolging heeft daarom geen zin. In 1963 zijn 328.647 kiezers niet opge komen (tegen 363.873 in 1946). Van hen zijn er 33.769 ter verantwoording ge roepen door de burgemeesters (tegen 75.994). Totaal werden 3-775 kiezers doorgestuurd naar de kantonrechter (tegen 1707), heeft de commissie bere kend. Uitgedrukt in percentages betekent dit: in 1963 kwam 1,15 procent van al le niet opgekomen kiezers voor de ba lie, tegen 0,47 procent in 1946. Het aan tal niet opgekomen kiezers daalde in diezelfde periode echter van 6,9 tot 4,9 procent. DEN HAAG. De 27-jarige mejuffrouw Helen van der B. heeft by de Haagse politie een klacht wegens smaad in gediend nadat een gestencilde brief was gestuurd aan vijfhonderd Hage naars in de buurt van haar woon adres in de Goeverneurlaan. - In de brief maakt een onbekende be zwaar tegen haar aanwezigheid in deze laan, omdat zij haar inkomsten zou verkrijgen uit de uitoefening van het oudste beroep van de wereld. Het echtpaar R. wordt in de brief ge noemd en betiteld als het echtpaar dat meewerkt aan de „oneerbare en minderwaardige praktijken" van me juffrouw Van der B. Het echtpaar zal eveneens een klacht wegens smaad indienen. De brief is verder voorzien van een groot aantal details en een nauwkeu rige opgave van het inkomstentotaal van mejuffrouw Van der B. AMSTERDAM Hoe dan ook: het was een gebeurtenis op de avond van Tweede Kerstdag via de televisie. Twee uren lang werd het vaderland overspoeld met liefde en haat, met reinheid en zedenverwildering, met armoede en hebzucht met stryd en zegepraal. Dat alles onder de simpele titel: De Jordaan. Alleen gisteren was het een beetje oppassen: by „De Klokkenluider" van Dumas of by de „Driestuiver Opera" van Becht mag zelfs de grootste Nederland se scherpslyper zich vermaakt en/of ontroerd tonen. Een produkt van eigen bo dem vereist echter meer reserve. „Een spektakel", welaan dat kan er nog mee door. „Een brok puur ver maak" is wat veel van het goede. Het is wat gevaarlijk om geestdriftig te zijn als er in plat-Amsterdams is ge zongen van „de meid, die men ver geet". De Maagd van de Jordaan, Blonde Corrie, oftewel Jasperina de Jong is wat verbaasd als ik haar de mening van de voorzichtige critici vertel: „Ik heb het een geweldig stuk gevonden", zegt ze en na een kwartier heeft ze me overtuigd, dat ze het meent ook. Als ik haar opbel, zegt ze: „Kom naast me zitten bij de kapper, dan zie ik er op mijn lelijkst uit". Na enig overwegen lijkt het haar toch niet zo'n erg goed plan en het wordt Americain, het massagraf van ambitieus Amster dam, waar duizenden mensjes die wil len opvallen, en die menen reeds te zijn opgevallen, zich laten zien. De kapper heeft meer werk dan was voorzien. Jasperina belt naar Ameri cain, dat het wat later wordt en als ze komt, put ze zich uit in verontschuldi gingen. Een wat kwetsbare jongen heeft in middels al drie keer, een paraplu voor zich uitdragend, door de zaal gelopen. Hij zal het nooit halen, want het is te duidelijk dat hij niet in die paraplu ge looft- Tientallen meisjes in doldrieste kleding kijken hongerig rond of ze niet iemand royaal kunnen groeten. Een achterloper laat zich hardnekkig door de portier omroepen, hoewel dat sinds enige tijd niet meer „in" is bij Ameri cain. Jasperina de Jong is bezig met de grote ommekeer in haar loopbaan, zelf noemt ze het een geleidelijke evolutie. Ongeveer vijf jaar lang is zij het hart van het cabaret Lurelei geweest. Haar vlijmscherpe satire deed burgemees ters verontwaardigd de zaal verlaten, maar rij oogstte grote roem bij pro testerend Nederland. Juist dat protes terende deel, dat dikwijls alles wat na 1700 en voor 1960 is geschreven als waardeloos afwijst, heeft zij wellicht teleurgesteld toen rij bijna twee uren als de Maagd van de Jordaan over het televisiescherm danste, lachte en huil de. „Nou ja, misschien is dat zo, maar dan toch niet bij de echten", zegt Jas perina de Jong. „Ik heb vanmorgen al zoveel telefoontjes gekregen van men sen die me alleen maar willen zeggen dat ze het zo fijn hadden gevonden. Ik heb m'n moeder nog opgebeld en ik vroeg of ze nog had gehuild. Een beet je wel, zei m'n moeder die heeft bij de Jordaan gewoond". Gaat ze nu een keuze maken tussen satire en show? „Die keuze heb ik al gemaakt, sa men met Guus Vleugel en Eric, mijn man. Lurelei heb ik geweldig gevon den, maar we rijn daar uitgepraat. We hebben in Lurelei alles gehad: gods dienst, sex, het koningshuis. Doorgaan betekent in herhaling vallen en dat is I.urelei doet nu een seizoen hoogtepunten uit het verleden. Het is interessant, maar het lijkt allemaal zo hopeloos onactueel". De op het toneel soms zo vlijmscher pe Jasperina de Jong poogt tijdens het gesprek erg bescheiden te rijn en dat kost haar geen zichtbare moeite: „Ik was in Lurelei alleen maar het voer tuig, dat het werk van Eric en Guus overbracht- Eric en Guus hebben me gemaakt en ze maken me nog steeds". Is De Jordaan een afscheid voor goed van Lurelei en satire? „Dat weet ik niet. Als er bijvoor beeld een politieke noodzaak komt om te getuigen, dan zou ik weer satire gaan doen. Lurelei was voor mij meer dan cabaret-alleen". Wat doet ze liever: satire of show? „Ik wil dansen, zingen en acteren. Toen ik na die verkrachtingsscène in dat opkamertje bij Moeke en Ome Ma- nus zat, heb ik geen hulpmiddeltjes nodig gehad om tranen te krijgen. Het ging helemaal vanzelf, zo had ik me in de toestand van Blonde Corrie laten meeslepen". helemaal niet hadden gezegd of gezon- meeslepen"- De loopbaan van Jasperina de Jong begon met balletdansen. In 1960 solli citeerde ze bij Eric Herfst, leider van Lurelei: „Het was onmiddellijk aan beide kanten raak, zowel voor het ca baret als voor 't leven". Jasperina de Jong trouwde met Eric Herst en werd onder haar meisjesnaam volgens vele vaderlanders beroemd. Vele anderen zeiden: „berucht als de vrouw voor wie niets heilig is". Heeft zij veel van de rellen om Lurelei gemerkt? „Het is nooit zo erg geworden als bij Mies Bouwman na Zo Is Het, maar het was zo ontmoedigend dat veel mensen zo slecht kunnen luisteren. We werden vaak beschuldigd van dingen die we helemaal niet hadden gezegd of gezon gen". Iri februari van dit jaar werd Jaspe rina de Jong voor De Jordaan ge vraagd en ze heeft niet geaarzeld: vijf weken repeteren en zes -dagen camera. Wat vond ze de fijnste scènes? „In dat opkamertje bij Moeke en Ome Manus en bij Ome Manus op zol der, als Blonde Corrie drie jaar later nog steeds aan haar gebroken hart lijdt". Toen De Jordaan werd opgenomen, zat Jasperina de Jong middenin de re petities van De Stunt, de musical die op 5 januari in het nieuwe De La Marthea- ter de Amsterdamse première beleeft. „Het is een heerlijk stuk, maar ik bib ber als ik aan de drie maanden Am sterdam denk. In de provincie heeft De Stunt het geweldig gedaan, maar Am sterdam is beslissend hè". De afgelopen maanden rijn nogal slo pend geweest voor Jasperina Herfst- de Jong, die tussen de bedrijven door ook moeder van een jongetje is. Wil ze op het toneel blijven? „Met steun van Eric en Guus geloof ik me wel te kunnen handhaven, maar het moet een theater-loopbaan worden. De televisie is machtig, maar ik ben er wat bang voor. Op het scherm ben je zo een ster en zo ben je er niets meer. Hoe dan ook, ik wil op het to neel alleen maar dingen doen waar ik achter sta, anders ga ik liever ramen zemen of zo". Ze vertelt hoe De Stunt haar uit het hart is gegrepen en tevens blijkt door het hele gesprek heen hoe verliefd ze acht maanden geleden De Jordaan in haar hart heeft gesloten- Als we over een foto praten, zegt ze: „Kom mee naar het cafeetje van Ome Manus en tante Stien in de Lindenstraat, dan heb je het hart van de Jordaan". In het cafeetje De Koevoet heeft de verkrachte maar nog steeds kuise Blon de Corrie acht maanden geleden „Laf aard" tegen Mooie Karei geroepen. Als ze nu, na de uitzending tinnen- stapt, veert Tante Stien achter de tap kast vandaan en er worden klapzoenen uitgedeeld. Ome Manus niet uit De Jordaan, maar de echte krijgt ook een pakkerd: „Het was heerlijk op de televisie, meid, heerlijk". Tante Nel wordt van het hoekje gehaald en als de foto wordt geknipt, staan Jordaners zich voor de ramen te verdringen: „Jasperina is binnen". „Wanneer kom je met je Stunt hier in Amsterdam, meid?" vraagt Ome Manus na afloop. „Vijf januari, ik zal zorgen voor vrij- kaartjes". „Helemaal niet", antwoordt Ome Manus, „helemaal niet, want we ko men met de hele ploeg uit de Jordaan". Op Tweede Kerstdag heeft Jasperina de Jong niet alleen de brokstukken van de eens zo Mooie Karei, maar de hele Jordaan in haar armen gesloten. En deze liefde is beantwoord. FRANEKER Friesland heeft een paspoort ingesteld. Iedere automobilist die vanmorgen tussen tien en elf uur via de Afsluitdijk Friesland binnen wil zal worden aangehouden door de politie en gratis een Paspoart foar Frysland krijgen. Ook de reizigers van de treinen die vanmorgen om twaalf minuten over half tien uit Visvliet en om negen mi nuten voor elf uit Steenwijk naar Leeu warden vertrekken krijgen een pas poort. Niet het signalement van de hou der staat erin maar een toeristische beschrijving van Friesland. „Het boekje is in feite een verkapt introductiebewijs (met bonnen ter waarde van twintig gulden), het is een soort permanente uitnodiging om naar Friesland te komen", zegt de directeur van de Friese provinciale VW, de heer G. F. Kooijman. Het paspoort geeft onder meer recht op kortingen op rondvaarten en verschaft de houder gratis toegang tot een groot aantal Friese bezienswaardigheden. De instelling van het paspoort is een idee van de Friese studentenverenigin gen, dat is overgenomen door de WV en de Friese Zuivelindustrie. Voorlopig rijn 25.000 exemplaren gedrukt. Het paspoort is voor een rijksdaalder te koop bij de Friese VW's. CAPELLE a. d. IJSSEL. Een houten noodschool aan de Lyster- singel in Capelle is gistermiddag binnen een half uur tot de grond toe afgebrand. De schade wordt geschat op honderdduizend gul den. Het gebouwtje was nog maar twee maanden in gebruik als de pendance van het Marnix-athe- neum in Rotterdam. De veertigjarige concierge A. Hanscm, die alleen in de school was toen de brand uitbrak, liep brandwonden op by een poging het vuur te blussen. Hy is opgeno men in het ziekenhuis Dykzigt in Rotterdam. Volgens de politie in Capelle kan de brand zyn ontstaan door kortsluiting, maar zy houdt ook rekening met de mogelykheid dat kinderen brandende rotjes door de ramen in een van de lokalen heb ben gegooid. De 150 leerlingen sullen na de kerstvakantie waarschynlyk wor den ondergebracht in enkele leeg staande lokalen van de Dr. P. J. Hoedemakerschool. Daarin was het atheneum gehuisvest voordat het in oktober in de noodschool kwam. OUDEWATER „Pipo", „koeien" en „Wat heb ik weer een pech", riepen gis termiddag de kinderen bij het stadhuis Oudewater, toen de 58-jarige acteur Willy Ruys, die in Pipo de Clown de rol van Dikke Deur speelt, met aan zijn zijde de 23-jarige Oudewaterse on derwijzeres Carla Brouwer de trappen afdaalde. Hun huwelijk was zo lang mogelijk geheim gehouden, maar toch waren nog veel inwoners van Oude water aanwe zig toen de acteur 't gemeentehuis ver liet. Zijn „impopulariteit" voor de te levisie bleek, toen kinderen rotjes naar het pasgetrouwde paar gooiden. DEN HAAG Zijn in de kerstweek vijftig Turkse arbeiders, die zonder werk- en verblijfsvergunning bij Bata in Best hebben gewerkt, ons land uit gezet en hebben zij de vliegreis naar huis zelf moeten betalen? Dit vraagt het Tweede-Kamerlid C. Egas (soc.) aan de ministers van Jus titie en van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Hij zou ook graag willen weten of het juridisch niet mogelijk is de Bata voor deze reiskosten aansprakelijk te stellen omdat het bedrijf in feite verantwoor delijk is. De Turken zouden niet per trein naar huis hebben mogen terugkeren, omdat de autoriteiten bang waren dat zij dan in Duitsland zouden uitstappen. De heer Egas wil van de ministers horen of het billijk is dat de Turken die slechts een maand salaris hebben ge kregen, in plaats van een treinreis een vliegreis is opgedrongen. TIEL Door de hevige regenval en de ingevallen dooi in "het gebied van de Bovenrijn is ook het water in de Waal, de Nederrijn en de IJssel sterk geste gen. Vooral voor de vele steenfabrieken langs deze rivier brengt het hoge wa ter veel ongemak. Zowel bij Tiel als bij Nijmegen staan de uiterwaarden blank. Het water in de Rijn is de laatste dagen door de inval lende dooi in West-Duitsland zeker drieëneenhalve meter gestegen. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 22-jarige Amsterdamse lasser B. W. van L.ver- oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In de fabriek van de Hollandse Beton Mij. had hii met apparatuur die hij daar had aangetroffen een brandkast opengebrand. Van de buit van 2600 gul den was een deel geschroeid. Het heeft in '67 niet ontbroken aan juichkreten over de steeds hoger wordende belastingopbrengsten. In de eerste 9 maanden van '67 werd al meer ontvangen dan in het gehele jaar 1964. Bovendien lagen de ontvangsten 1,7 miljard gul den of veertien procent boven de ontvangsten in de eerste negen maanden van 1966. Daartegenover staat dat klaarblijkelijk het voeren van een huishouding van de staat steeds moeilyker wordt. Het oorspronkelijk geraamde tekort van 1965 van f 893 miljoen bleek in werkelijkheid f 1,3 miljard te zyn. Het tekort 1967, dat oor spronkelijk geraamd was op f 1,1 miljard, zal waarschijnlijk f 2,8 miljard zijn. Het begrotingstekort van 1968 is geschat op f 2,7 miljard. De ontvangsten zullen f 20,3 miljard zyn en de uitgaven worden in alle gemoedsrust geschat op f 23,1 miljard. Men kan zich zo langzamerhand gaan afvragen wat de waarde is van dergelijke cijfers. Toch moet men ontzag hebben voor minister en staatssecretaris die bij elk amendement of elke vraag in de Ka mer direct weten te vertellen hoeveel zoiets de fiscus wel zal kosten of be voordelen. De werkelijke uitkomst hoort men echter nooit. Tegenover deze juichkreten over de opbrengsten van de belastingen en de in rust en vrede geaccepteerde begro- tings tekorten (er is nu eenmaal niets te bezuinigen) staat een groeiend on behagen bij de belastingbetalers. Een groot deel van de ondernemers ver keert zelfs in een soort wanhoopsstem- ming. Er rijn duizenden ondernemers die reeds jaren lang niet meer op tijd hun omzetbelasting, loonbelasting en pre mies sociale lasten kunnen betalen. Die reeds jaren lang elge maand een ambtshalve aanslag krijgen met tien of meer procent verhoging. Enkelen heb ben zich tot het ministerie gewend met het verzoek om een andere regeling van betaling of om teruggaaf van de betaalde verhogingen waardoor rij dan op een bepaald moment daarmede de hoofdsom kunnen betalen en weer eens „bij" zouden rijn. Zij kregen nul op het rekest. Het zou voor de Kamer zeer interes sant zijn als rij daarover eens cijfers kregen van het ministerie van Finan ciën en als dan bijvoorbeeld de vaste commissie van financiën daarover het hoofd zou buigen en de fiscale advies commissie een oplossing zou geven voor dit nijpende probleem. De lagere ambtenaren werkzaam bij de invorde ring weten er geen raad mee. En het vreugdevolle vooruitricht voor 1968 is dat er weer nieuwe premies en hogere premies zullen zijn. De grens van inkomen waarover OAW, AWW, AKW en de nieuwe pre mie voor de algemene verzekering te gen bijzondere ziektekosten wordt ge heven, wordt bijv. verhoogd van f 14050 op f 15350. Het maximum bedrag aan premie wordt voor AOW, AWW en AKW samen f 1949 (in 1967 f 1728, in 1966 f 1568 en in 1965 f 1440). De aftrek wegens ziektekosten is voor het volgende jaar moeilijker ge maakt. Van deze mogelijkheid werd veel gebruik gemaakt. Ziektekosten kwamen tot nu toe slechts in aanmer king als zij meer bedroegen dan 2Vs procent van het inkomen (minus de persoonlijke verplichtingen), welke 21/» procent niet hoger behoefde te zijn dan f 500. Dit is nu veranderd in resp. 5 procent en f 750. Ook het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen is belang rijk verzwaard. Terwijl de omzetbelasting van 1 juli 1967 af reeds was verhoogd met 20 op centen vindt er van 1 januari af weer een tariefsverhoging plaats voor fris dranken, wijn, bier, chocolade, suiker werk, bromfietsen (belasting 14 pro cent). Trouwens wat de omzetbelasting be treft rijn er nog grootsere vooruitrich ten. Ingediend is het ontwerp van wet op de Omzetbelasting 1968 waarin het systeem van de toegevoegde waarde is verwerkt. Belastingconsulenten, ac countants, boekhouders enz. zullen hard moeten studeren om er goed mee op de hoogte te komen, maar het werk, dat rij voor de toepassing van deze wet zullen moeten doen is onvoorstel baar. Groepen die reeds tien jaar lang niets meer met de omzetbelasting te maken hadden, worden er nu weer in betrokken. Wel zijn er voorstellen om bepaalde minimumlijders (degenen die niet meer dan f 1200 omzetbelasting per jaar zouden gaan betalen) buiten te sluiten. Maar de boekhouding, facturen enz. zullen aangepast moeten worden voor de te houden controle door de ambtenaren. Waar de tijd en de kosten vandaan moeten komen wordt niet in deze wet geregeld ep hangt dus in de lucht. Terwijl aan de omzetbelasting in de begroting van 1968 een opbrengst is toegedacht van f 457 miljoen zal dat bij de toepassing van het nieuwe systeem f 5730 miljoen bedragen. Men riet dat de toch al grote narigheid van aansla gen met verhoging wel belangrijk zal stijgen, als deze wet op 1 januari 1969 zal ingaan. Verder zullen wij een tarief inkom stenbelasting krijgen waarin dan toch eindelijk de laatste fase van de roem ruchte belastingverlaging op grond van de Wet van 10 februari 1965 Stbld 72 is verwerkt. Ook voor de ouden van dagen en in- capabelen is er een kleine belastingver lichting. Hun bijzondere aftrek van f 832 wordt f 936. Maar daarmee is dan ook alles ge zegd. Vooral het kleinbedrijf en rij het misschien in iets mindere mate het middenbedrijf zullen het in 1968 zwaar te verduren hebben. Het lijkt er veel op dat het Landsbestuur alle mooie woorden ten spijt de ondernemers heeft uitverkoren tot lieden waarvan AMSTERDAM Zaterdag is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haarlem op 74-jarige leeftijd overleden de heer J. J. W. Boerrigter te Bloemendaal, die meer dan vijfentwintig jaar directeur van de N.V. Drukkerij De Tyd is geweest. Hy is gisteren in alle stilte begraven. De heer Boerrigter, die 7 november 1893 in Haarlem werd geboren trad op 1 sep tember 1929 in dienst van de N.V. De Spaarnestad aldaar. Op 20 maart 1936 werd hij, naast L. J. Stolwijk, benoemd tot mededirecteur van De Tijd, in augustus 1941 werd hij algemeen directeur. Enige maanden nadat hij zijn zilveren jubi leum had gevierd verliet hij op bijna 68-jarige leeftijd, in 1961, de krant. De heer Boerrigter was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en offi cier in de orde van Oranje Nassau. men de lasten eindeloos kan verzwa ren. Menigeen zal, denkende aan zijn openstaande en nog komende belasting schuld 1968 somber tegemoet zien. AMSTERDAM. De wereldlucht- vaart is in 1967 sneller gegroeid dan in enig ander jaar in de geschiedenis van de burgerluchtvaart. Aan het eind van dit jaar zullen de 115 leden van de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart op gere gelde lijndiensten 236 miljoen passagiers hebben vervoerd over 275 miljard pas sagierskilometers. Vergeleken met vorig jaar betekent dit een toename met 36 miljoen passagiers (achttien procent) en 46 miljard passagierkilometers (twintig procent). Het vervoer van vracht nam in 1967 minder snel toe dan in enkele vooraf gaande jaren: veertien procent tegen over achttien procent in 1966. De passagiers legden gemiddeld een afstand van 1165 kilometer af. Opmer kelijk is dat de passagiers van de K.L.M. gemiddeld het dubbele van deze af stand aflegden en wel ongeveer 2200 kilometer. DEN HAAG De broodoorlog die in het Noorden woedt met prijsverschillen van tien tot twintig cent zal zich volgend jaar over heel Nederland uitbrei den, vreest de Kroniek van het Ambacht, het „tijdschrift voor ambachtsvraag stukken". Op 1 januari vervalt de wet die de verkoop van brood regelde en is de handel vrij. De Kroniek vraagt om een wettelijke regeling, die nu moet voorko men dat straks brood tegen te lage prijzen wordt verkocht. ARNHEM Het lijkt er op dat de fracties in de Tweede Kamer geen werkelijke interesse hebben voor de problematiek van het onderwijs. Het heeft er veel van weg dat bij de stel- lingname ten aanzien van onderwijs problemen vrijwel uitsluitend de poli tieke houding ten opzichte van de re gering telt. In deze zin sprak de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond (KOV), de heer Th. M. Knippen, don derdag in zijn jaarrede tijdens de ver- bondsvergadering in „Musis Sacrum" te Arnhem. Hij vervolgde: „Dit is politiek ver klaarbaar, maar niettemin onbevredi gend en frusterend, omdat in feite het nodige tegenspel tegen het departe ment ontbreekt en omdat daaruit nooit een serieuze invloed op het beleid kan volgen". De heer Knippen voerde daarna en kele argumenten aan om rijn stelling te bewijzen. In de onderwijsbegroting van dit jaar zijn bijv. verhoogd het kleuterschoolgeld, cursusgelden bij het beroepsonderwijs en leerlingstelsels, in schrijfgelden en examengelden bij het wetenschappelijk onderwijs. Het be leid in de jaren na de oorlog is er ech ter steeds op gericht geweest zo veel mogelijk te komen tot kosteloos onder wijs. „Wat nu ten aanzien van het kleu terschoolgeld en de cursusgelden bij 't nijverheidsonderwijs is gebeurd, is een noodschot", aldus de voorzitter van 't KOV in rijn jaarrede. „Het lijkt er op, dat deze groepen rijn uitverkoren om dat de inning van de gelden gemakke lijk gebeurt en omdat het uniforme be dragen betreft. Eenvoudiger kan het niet". En wat doet nu de Tweede Kamer ten opzichte van deze problematiek, zo vroeg de heer Knippen zich af. De op positie, die hier politiek gezien op ro zen rit, komt met een motie om de be wuste retributies niet te verhogen. De regeringspartijen bevinden zich in een veel moeilijker situatie doch zij ver werpen de motie om politieke redenen. „En daarmede Is de zaal afgehandeld" aldus de heer Knippen. „Maar aan de vraag, waar het om gaat, is niets ge daan". Enigszins verbitterd constateerde hij vervolgens, dat bij de onderwijsmani- festatie in de RAI, op 30 okt., slechts drie leden van de Tweede-Kamercom missie voor onderwijs aanwezig wa ren: de socialisten Tans en Van der Gevel (inmiddels overleden) en het Boerenkamerlid Verlaan, „welke laat ste, niet gehinderd door enige deskun digheid op onderwijsterrein, enkele merkwaardige theorieën verkondigde". Bij het begin van de kabinetsforma tie heeft de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie aan informateur prof. dr. Zijlstra een memorandum doen toekomen, waarin gewezen werd op de noodzakelijke onderwijsvoorzie ningen. „Het is heel erg dat het onderwijs noch in de correspondentie uitgegaan van de informateur, noch in die van de fractievoorzitters zelfs maar heeft mee gespeeld". „Het is niet verwonderlijk, dat fei ten als vorengenoemde binnen de on derwijsorganisaties een kritische op stelling oproepen ten aanzien van de politieke partijen". Ook de consument is niet gebaat met onwerkelijke prijzen, meent de Kroniek. Levensmiddelenbedrijven zien brood vaak als een geschikt middel om de verkoop van andere artikelen te sti muleren. Zij stellen daartoe bijzonder lage broodprijzen vast. Maar uiteinde lijk zal de consument toch de verkoop kosten van die bedrijven moeten beta len, is het niet op het ene produkt, dan toch op het andere. De Kroniek voorziet verder dat de broodbakkerijen zelf alleen nog maar in aantrekkelijke wijken de bezorging zullen handhaven. Dat betekent in de praktijk, dat de bezorging het eerst daar zal verdwijnen, waar de behoefte juist het grootst is. Broodbakkerijen zullen straks boven dien filialen sluiten en de consument zal rijn brood vaker moeten kopen in de supermarkt. Het zou van weinig werkelijkheidszin getuigen in het ge weer te komen als een apparaat wordt afgebroken, omdat zich goedkopere distributie-vormen aandienen. Wanneer die afbraak echter het gevolg is van een onwerkelijke ontwikkeling en de sastreuze prijzen, is er ook voor de consument reden tot zorg, meent de Kroniek van het ambacht. ROTTERDAM De socialistisch» wethouder drs. J. G. van der Ploeg is benoemd tot voorzitter van de werk- commissie, die de mogelijkheden van een lokaal radio- en televisiestation in Rotterdam gaat onderzoeken. Als onafhankelijk adviseur in televi siezaken is benoemd de regisseur Erik de Vries. DEN HAAG Vier jonge Zuidmo- lukkers hebben gistermorgen bij het kabinet van de minister-president in Den Haag een petitie aangeboden, waarin wordt aangedrongen op nako ming van de beloften, vervat in de overeenkomst van de Rondetafelconfe rentie. Zij deden dit namens twintigduizend jongeren van de Centrale organisatie van de republiek der Zuid-Molukken. LEEUWARDEN Wegens verduis tering en valsheid in geschrifte heeft de rechtbank in Leeuwarden de 55-jarige procuratiehouder W. K. uit Dokkum veroordeeld tot twee jaar voorarrest Twaalf jaar lang had de man geld en fondsen van cliënten van de bank waar hij werkte verduisterd. Met deze mal versaties was ongeveer twee ton ge moeid. Tenslotte bleek daarvan tach tigduizend gulden definitief te rijn ver dwenen. Om rijn knoeierijen te dekken had K. talloze malen valsheid in ge schrifte gepleegd. ADVERTENTIE Mevrouw Klerkx-Koel, Tuinstraat 93 te Almelo, sleept f750,- In de wacht I Da's keurig gedaan, mevrouwKlerkxNog net even op de val reep van het oude jaar 'n aardig som metje extra verdiend. Trakteer ze thuis maar om 't te vieren: op Coke, Fanta en Sprite - dè,t spreekt. Geweldig lekker! VRUCHTENUMONADE

De Vallei | 1967 | | pagina 6