RUZIE IN DE GRIEKSE JUNTA HANDICAP VOOR KONING evoluon Jaguar ramt bank Geen vrede POSITIE VAN NOVOTNY ERNSTIG IN GEVAAR Verongelukte rangeerder werd onderlijf geamputeerd 1000 piepkuikens te logeren Sovjet-schrijver trotseerde verbod geheime politie „Kever" verbouwd met triplex KIM Cs EL FREDERIKA IN VILLA TE ROME Newsweek mag niet uitkomen V eroordelingen in Spanje Verlamde moeder schreef boek Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Zwangerschap vorstin in gevaar Nieuivjaarsreceptie van „regent TERUGKEER VILLA RECEPTIE I PHILIPS BATTERI JEN I die moHen wel i )ed zijn 1 eindhoven 99 ATHENE De revolutionaire raad achter het Griekse regime, zou te kam pen hebben met een intern conflict tus sen gematigde en extremistische ele menten, zo is vandaag vernomen. De gematigden, onder leiding van pre mier George Papadopoelos, zijn naar verluidt voorstander van een zachter beleid tegenover de tegenstanders van de junta die op 21 april jl. aan de macht kwam. De extremisten, aldus is in welingelich te kringen vernomen, verlangen dat de harde lijn gevolgd blijft worden. Zij spreken zich uit voor perscensuur en detentie van links-georiënteerde perso nen. Een en ander werd het afgelopen kerstweekeinde nog eens beklemtoond toen premier Papadopoelos, bij wijze van verzoeningsgebaar doch in werke lijkheid ter verbetering van de image van het regime, algemene amnestie voor alle politieke gevangenen afkon digde. Nog geen 24 uur later deelde kolonel Ioannis Ladas van de veiligheidsdienst mee, dat de premier had bedoeld dat niet alle politieke gedetineerden zouden worden vrijgelaten en dat hij niet de indruk had willen wekken dat ook „ver stokte" communisten in vrijheid zouden worden gesteld. Slechts een 300 gevan genen zullen worden losgelaten, zo maakte hij bekend. De premier heeft tot dusverre op de ze woorden nog niet gereageerd. Ladas wordt algemeen beschouwd als dè leider der extremisten in de raad. Ook kolonel Constantijn Karydas en vice-maarschalk Antonios S karma- liorkis worden in dit verband genoemd, noemd. Naast Papadopoelos zouden ook de vice-premier Parakos en minister van Coördinatie Nicholas Makarezos leiden de figuren zijn in de gematigde bewe ging. Een spoedige terugkeer naar Grie kenland van koning Constanten blijft onzeker. Er waren gisteren aanwijzin gen dat de Griekse regering er niet op rekent dat hij binnenkort terug zal zijn in Athene. Die aanwijzingen werden gevonden in de volgende gebeurtenissen: De oprichting van een „huis van de onderkoning" voor de huidige regent, luitenant-generaal George Zoi- takis. De zeer beperkte amnestie ter gele genheid van Kerstmis. Het vertrek naar Noord-Grieken- land van de Griekse premier, Geor ge Papadopoelos, en de vice-premier, Stylianos Patakos. In Rome hebben de moeder van de koning, koningin-moeder Frederika en zijn zuster, prinses Irene, de villa ver laten waar zij verbleven sinds de vlucht uit Griekenland op 14 december en hebben zich in een villa buiten de stad gevestigd. Dit zou er op kunnen wijzen dat de koninklijke familie zich op een langer verblijf in de Italiaanse hoofd stad voorbereidt. De villa staat in een groot park met andere villa's. Op de ambassade werd vernomen, dat de kinderen van de ko ning, Alexia (2) en de zeven maanden oude prins Paul, zich bij hun tante en grootmoeder zullen voegen. Alle vier verbleven zij in de villa Polissena bij de Griekse ambassade, welke het be zit is van prins Heinrich van Hessen, een verre neef van koning Constantijn. Koning Constantijn komt niet voor in het programma voor de ceremonie op nieuwjaarsdag, dat woensdagavond door het Griekse ministerie van Binnen landse Zaken is bekendgemaakt. De nieuwjaarswensen van de burgerlijke en militaire autoriteiten en het corps diplomatique zullen in ontvangst wor den genomen door onderkoning George Zoitakis. De dokter van koningin Anne-Marie van Griekenland heeft verklaard, dat haar zwangerschap „verontrustende symptomen" blijft vertonen. De arts, Basil Coetifaris, voegde daar aan toe dat de toestand van de jeugdige vorstin bevredigend is. Zij verblijft nog in de Griekse ambassade in Rome. Mevrouw Helena Vlachoe, de Griek se dagbladuitgeefster, die vorige week uit Athene, waar ze onder huisarrest stond, naar Londen is gevlucht, heeft de amnestie die het huidige regime heeft uitgevaardigd „belachelijk" ge noemd. „Het is belachelijk van amnes tie te spreken als je mensen vrij laat die slechts twee of drie dagen eerder zijn gearresteerd", zei ze. „Ze doen in Athene net alsof ze iets groots ver richten. terwijl er in totaal misschien maar 20 mensen op vrije voeten zijn gesteld". FRANKFORT Het invloedrijke dagblad Frankfurter Allgemeine deelde van daag mee, dat de partijleider van Tsjechoslowakije, Antonin Novotny, zijn ontslag als partijleider aangeboden heeft. Het blad schreef van betrouwbare zegslieden vernomen te hebben dat Novotny zijn ontslag aanbood in de plenaire zitting van het centrale comité van de party van verleden week. Tydens de geheime zitting leverde Novotny ook kritiek op zichzelf, aldus het blad. Het blad schreef verder, dat de maandenlang durende crisis in het lei derschap in een kritiek stadium is ge raakt daar de partij het niet eens kon worden over de benoeming van een op volger. Onder de bestaande omstandighe den lijkt het nu twijfelachtig of Novot ny nog president van zijn land kan blijven", aldus het blad. Het bericht droeg de initialen van Andreas Razoemofsky, die correspon dent van het blad in Praag was, totdat hij eerder deze maand uit het land ge wezen werd, omdat hij zich zou bezig houden met zaken die niet overeen stemmen met de taak van een journa list. Het blad schreef dat leden van het centrale comité op de zitting aange drongen hadden op een spoedige her vorming van het staats- en partij-appa raat, in het bijzonder dat het president schap en voorzitterschap van de partij niet in handen van één persoon liggen. Hierover werd in het korte commu niqué, dat uitgegeven werd na de zitting van drie dagen, die afgelopen donder dag eindigde, niet gesproken. De breuk in de partijleiding, aldus het blad, zou toe te schrijven zijn aan het feit dat er een groep is die de schijn van wettigheid en evolutie wil handhaven en de radicalen die geheel met het verleden willen breken. De moeilijkheden van Novotny, al dus het blad, zouden te wijten zijn aan onenigheid over de economische her vormingen in het land sedert een jaar, de onrust onder schrijvers en studen ten en verschillende autoriteiten van de semi-autonome Slovaakse commu nistische partij. ADVERTENTIE LONDEN Advocaten van „Asso ciated Newspapers Ltd." hebben be kendgemaakt een gerechtelijk bevel te hebben verkregen ter voorkoming van de uitgave van het blad „Newsweek" gedateerd 1 januari 1968, omdat er een artikel in staat onder de kop „Sombe re kerstmis in Fleet Street". Het gerechtelijke bevel is van kracht tot 4 januari of totdat het hof anders beschikt. EAST LONDON, (Zuid-Afrika) De 21-jarige rangeerder Dirk Strydom, die op 9 november bekneld raakte tussen de buffers van een locomotief en een wagon, heeft met succes een amputatie vanaf het middel door staan, zo heeft een woordvoerder van het Fere-ziekenhuis in East-Lon don bekendgemaakt. De behandelende artsen noemen het herstel van Strydom „verbazingwek kend", aldus de zegsman. „Dirkie" Strydom, die zich nu ligt af te vra gen wat hij voortaan voor de kost zal gaan doen, liep bij het ongeluk een ruggegraatfractuur op, terwijl zijn ruggemerg eveneens werd be schadigd. Alle bekkenbeenderen en het bovenste gedeelte van zijn dij beenderen werden verpulverd, ter wijl ook de slagaderen naar zijn be nen werden afgekneld. De artsen waren van mening dat het onderste gedeelte van Strydoms li chaam niet kon worden gered en be sloten tot een amputatie die vijf uur duurde. De blaas en de darmen wer den vervangen door kunstmatige hulpmiddelen. In de weken die daar op volgden overleefde de patiënt nog twee aanvallen van meningitis, zo zei de woordvoerder. Naast deze operatie zijn ook huidtrans plantaties toegepast. De opperhuid was in het eerste stadium van het herstel afkomstig van zijn vader. Later werd zijn eigen huid gebruikt. Morgen zullen de verbanden worden verwijderd. Een dokter (naam onbekend) verklaar de dat Strydom waarschijnlijk naar een ziekenhuis in Kaapstad zal wor den gebracht voor verder herstel. Onder meer zal getracht worden 'n „kussen" van huidlagen op te bou wen dat de patiënt een zitvlak moet geven. Strydom, die zegt dat hij zich „pri ma" voelt, kan 's nachts slecht sla pen. „Het geeft je een ellendig ge voel, als je er zo uitziet", zei hij. Iedere twee uur wordt hij in een an dere houding gelegd of gezet. Het grootste gedeelte van de dag brengt hij nu door op de veranda van het hospitaal. Met een blik op de toekomst verklaar de hij: „Ik weet helemaal niet wat ik moet gaan doen. Ik heb al gedacht aan een baan als telefonist... Ik heb eigenlijk nooit van het rangeer - werk gehouden, niet omdat het ge vaarlijk is maar omdat ik er af en toe eens bij wil gaan-zitten". Hij houdt zich nu voornamelijk bezig met lezen en leerbewerken. A De bekende componist Mikis Theodo- rakis (l.) wordt hier onder geleide van een geheime politieman van het Ave- roff-gevangenishospitaal, waar hij werd behandeld voor suikerziekte, te ruggebracht naar het hoofdgebouw van de gevangenis. DRAKfl ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte 1 ORENSE (Spanje) Het gerechts hof van Orense, (Spanje), heeft 12 man nen en een vrouw veroordeeld tot ge vangenisstraffen van een tot 20 jaar, wegens misdaden tegen de openbare volksgezondheid die in 1963 hebben ge leid tot de dood van 51 mensen. De doden waren het slachtoffer ge worden van alcohol, vermengd met methanol of hout-alcohol, dat door de verdacht in de handel werd gebracht. De beschuldigden werden tevens ver oordeeld tot het betalen van smarte- geld aan de nabestaanden, ter somma van 19,5 miljoen pesetas (278.571 dol lar). Het proces heeft meer dan drie we ken geduurd. BRUSSEL. Een geheel verlamde Belgische vrouw is de schrijfster van een bestseller geworden, omdat haar* zevenjarige zoontje haar altijd maar weer vroeg hem „een verhaaltje te ver tellen". De 28-jarige vrouw, Godelieve Moens- sens, raakte tien dagen na de geboorte van haar zoontje Leo, nu zeven jaar geleden, geheel verlamd. Toen Leo haar twee jaar geleden vroeg hem een verhaaltje te vertellen ove? warme landen, begoi. ze in haar bed in een Antwerps ziekenhuis aan de zware taak zes korte verhalen voor kinderen, letter voor letter te „dicte ren". Omdat zij ook niet kan spreken, na men familieleden en verpleegsters het op zich naast haar bed te gaan zitten en het alfabet op te zeggen. Als ze bij de letter waren gekomen die zij bedoel de gaf de vrouw een heel licht knikje, ongeveer de enige beweging die ze nog kan maken. De letters werden opgeschreven en zo ontstonden eerst de woorden en daarna de zinnen, die de verhaaltjes vormden. Nu is de eerste druk van 3.000 exem plaren van haar verhaaltjes al uitver kocht en wordt overwogen een tweede druk uit te geven. Het eerste verhaal gaat over Leo, een giraffe, die zijn moeder niet ge hoorzaamt en verdwaald raakt in een bos, waar hij gevangen wordt genomen door een grote aap, die een knoop in zijn lange hals legt. Na deze les wordt Leo een oppassend jongetje, omdat het gelach van de andere dieren om de knoop in zijn nek hem er steeds aan herinnert dat het niet goed is je moe der niet te gehoorzamen. ADVERTENTIE Het Evoluon besteedt niet alleen aandacht aan de mens, maar ook aan de dierenwereld. Jonge dieren worden met evenveel zorg behandeld als een jong mensenkind. In het Evoluon kunt u zien hoe. Meer dan duizend kuikentjes brachten inmiddels - steeds in groepjes-een week door in het Evoluon, gezond en wel, dank zij de warmtestraling in de kunstmoéder. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Nieuwjaarsdag gesloten In 1966 gesticht door Philips. ADVERTENTIE Brandewijn is weer hele maal in. In de tonic en de up-drank, in de cola en de sinas, met appel sap of tomatensap. Het maakt frisdranken pit tig, maar ze blijven er fris bij! Want zuivere Mispelblom brandewijn heeft geen opdringerige smaak. Daarom is bran dewijn de nieuwe, rake tic voor lekkere long drinks. En Mispelblont is de aloude bloem der brandewijnen. Proost. ZUTPHEN NV MISPELBLOM ANNO 1770 HEMEL HEMPSTEAD (Engeland) Bankrovers hebben een bank hier beroofd: met een (gestolen) Jaguar, die aan de voorzijde extra versterkt was, ramden zij de dubbele deur van het bankgebouw, roofden ruim 70.000 gulden en verdwenen in een tweede (gestolen) Jaguar. De vier rovers waren gewapend met vuur wapenen. ADVERTENTIE NEW YORK Pavel Litvinof, een kleinzoon van een bekende Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich vrijwillig blootgesteld aan straf maatregelen van de Russische gehei me politie (KGB). Ondanks een waar schuwing van de KGB stuurde hij een verslag van een literaire rechtszaak in Moskou naar het buitenland. Litvinof is de kleinzoon van de over leden Maxim Litvinof, die minister van Buitenlandse Zaken is geweest onder Stalin en van 1941 tot 1943 ambassadeur te Washington. NEW ORLEANS (V.S.) David Ross, een 21-jarige student bouwde dit aantrekkelijke sportwagentje van triplex op een V.W.-chassis. Het kostte hem 2Yz jaar om de auto te maken M JwMiiii11 tot wat hij nu is, maar het resultaat zal menige kever eigenaar jaloers maken! Litvinof, een 30-jarige docent In de physica, bezat uittreksels van verslagen van een literair proces te Moskou. Daarin was onder andere opgenomen het slotpleidooi van de 26-jarige Russi sche schrijver Wladimir Boekovsky. Deze werd op 1 september veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor het leiden van een demonstratie te Moskou voor vrije meningsuiting. Afschriften van documenten werden gisteren gepubliceerd in het Ameri kaanse dagblad New York Times. Eer der hadden ze al een tijdje gecirculeerd onder Russische intellectuelen in New York. Litvinof zou de afschriften naar Russische kranten en naar de bladen van de Italiaanse en Franse communis tische partij hebben gestuurd. Officieel was het proces waarop de documenten betrekking hadden open baar. Maar de Russische geheime po litie waarschuwde Litvinof dat hij geen verslagen naar het buitenland mocht sturen. Dat zou de Russische zaak schaden, zei men. Litvinof was overtuigd van het te gendeel en hij speelde de documenten in handen van communisten in het bui tenland. Daarmee maakte hij zich schuldig aan een misdrijf, althans vol gens de opvattingen van de KGB. Men neemt dan ook aan dat hij voor een rechtbank zal worden gebracht. Volgens de zegslieden maakt Litvinof ook deel uit van de meer dan 100 intel lectuelen in Moskou, die een petitie hebben ondertekend waarin wordt aan gedrongen op een openbare rechtszit ting voor de vier schrijvers en redac teuren die binnenkort terecht zullen staan op beschuldiging anti-Sovjet pro paganda te hebben gemaakt. Een slachtoffer van de Sovjet-zuive ring, dat een roman geschreven heeft over de 20 jaar die zij in Siberië had doorgebracht, heeft vandaag een versie ervan die in Parijs gepubliceerd werd, een vervalsing genoemd. Galina Serebrjakova schreef in een Sovjet-blad, dat zij „geschokt" was toen zij vernam dat een onafgemaakt ma nuscript van haar roman „Smerch" (zandstorm) „in het geheim en gesto len" naar het buitenland gebracht werd. Zij zei, dat het gepubliceerd werd zonder haar toestemming in Kultura, een Pools emigrantenblad in Parijs. In de Sovjet-Unie is het boek niet gepubli ceerd. A merika en zijn bondgenoten in Viët- nam zijn vastbesloten de huidige koers van de oorlog aan te houden in de overtuiging, dat de vijand niet meer kan winnen en uiteindelijk toch naar de conferentietafel zal moeten komen. Deze indruk overheerst in Washington na de wereldreis van vijf dagen die president Johnson de afgelopen da gen maakte en die hem o.a. naar Australië en Viëtnam voerde. Voor de naaste toekomst lijken er geen vooruitzichten te bestaan voor vredes overleg. In Australië, waar Johnson een herdenkingsdienst" bijwoonde voor de omgekomen premier Harold Holt, pleegde de Amerikaanse president overleg met leiders van de bondge noten in Viëtnam. Vervolgens bracht hij zaterdag een bliksembezoek aan een Amerikaanse basis in Viëtnam, waarna hij via Pakistan waar hij met president Ajoeb Khan sprak naar Rome vloog voor een ontmoeting met de paus, die daags tevoren een beroep op Amerika had gedaan de bombardementen op Noord-Viëtnam te staken, en zijn be middeling had aangeboden. Na afloop van zijn gesprek met de kerkvorst repte Johnson niet over concessies aangaande Viëtnam. Even min zei hij, of hij de bemiddeling van de Paus had aanvaard. De president verklaarde dat er snelle en concrete vorderingen naar de vre de gemaakt zouden worden wanneer beide partijen het beginsel van we derzijdse matiging, als door de Pau« voorgesteld, zouden aanvaarden. Amerika zou dan bereid zijn de bombardementen stop te zetten en NGOEJEN VAN THIEU brief aan Ho onmiddellijk met serieuze en vrucht bare besprekingen te beginnen. TVbord-Viëtnam heeft intussen laten weten, dat 't alle „zogenaamde vre- desoplossingen" die Johnson de afge lopen dagen heeft voorgesteld, ver werpt. De Amerikaanse president speelt, zo schreef het partijblad Nhan Dan, een „verraderlijk spel", o.a. met zijn goedkeuring van niet-offi- ciële besprekingen tussen de Zuid- viëtnamese regering en de Viët-Cong. T\e Zuidviëtnamese minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Tran Van Do, verklaarde in Parijs, dat zijn rege ring Noord-Viëtnam heeft voorge steld de toestand te herstellen zoals deze bestond ten tijde van de Ge- neefse conferentie van 1954. De strijd krachten van Noord- en Züid-Viët- nam moesten zich aan beide zijden van de zeventiende breedtegraad her groeperen en men zou een overeen komst over een staken van het vu ren door een «nader te vormen inter nationale instantie moeten laten con troleren. De minister sprak bij zijn aankomst In de Franse hoofdstad op doorreis naar een aantal Afrikaanse landen over een brief die de Zuidviëtna mese president Van Thieu zijn ambt genoot Ho Tsji Minh zou sturen of „misschien al heeft gestuurd". „Wij stellen directe besprekingen tussen Saigon en Hanoi voor, want het gaat om een Viëtnamees probleem dat door Viëtnamezen moet worden op gelost", aldus Tran Van Do. Een coalitieregering met het nationa le bevrijdingsfront wijst Zd.-Viëtnam af, omdat deze organisatie geheel en -al een schepping van Hanoi is, en toch maar een algemene infiltratie zou trachten te bewerkstelligen, zei hij. jambod ja heeft intussen gewaar- schuwd, dat het „bevriende" lan den hulp zal vragen, wanneer Ameri kaanse troepen de grens overschrij den bij het achtervolgen van de Viët-Cong. Zuid-Viëtnam behoudt zich niettemin volgens de woorden van minister Tran Van Do het recht voor, zo nodig vijandelijke troepen tot op Cambod- jaans gebied te achtervolgen. De Amerikaanse regering heeft Cambod ja verzekerd, dat zij geen vijande lijke plannen jegens dit land koestert, maar bezorgd is over het gebruik van Capibodjaans grondgebied als toevluchtsoord door Viët-Cong-strij- ders en Noordviëtnamese troepen. De Amerikanen en hun bondgenoten namen met Kehstmis een 24-uursbe- stand in acht, dat door een drie daags bestand van de Viët-Cong werd overlapt. Er werden hoofdzakelijk lichte, verspreide incidenten gemeld met slechts -enkele doden. Daarmee echter brachten Zuidviëtna mese strijdkrachten dinsdag in de noordelijke provincie Kwang Tri zware verliezen toe aan Noordviëtna- mezen, die 145 man aan doden zou den hebben verloren. Direct na afloop van het Amerikaanse 24-uursbestand zijn de luchtaanval len op Noord-Viëtnam hervat, waar bij vooral in zuidelijke richting trek kende konvooien het moesten ontgel den. Vrede is dus nog niet in zicht, of Ha noi moest zich toch nog bedenken. Het toegeven van een nederlaag na al le overwinningsberichten is niet pret tig. Maar het is beter dan hopeloos verder te vechten. Misschien kan Ho Tsji Minh daarbij zijn collega-dictator Nasser eens om inlichtingen vragen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte!

De Vallei | 1967 | | pagina 7