Australië verdedigde Davis Cup tegen Spanje met veel succes Bij transplantatie veel juridische en ethische problemen „Het voetbal maakt een moeilijke tijd door" Willy Dullens mocht eigenlijk niet spelen Okker verrassend in twee sets verslagen Zesdaagse van Keulen van start TIMMAN VERLOOR EERSTE PARTIJ Kasten en Soeters leden nederlagen Overheid neemt geen maatregelen bij dopingonderzoek van paarden Garrincha wil het in Eurooa proberen Hurst bovenaan lijst Engelse topscorers Negen draverijen in Hilversum Schaatsjeugd reed in Heerenveen Hugh Anderson deed mee aan trial op Kootwijks circuit PARIJSE BENDE OPGEROLD Krupp wordt een N.V. Tactiek Eerste punt Sir Stanley Rous: Blijvend arbeidsongeschikt Belachelijk Morele opdonder Niet mee eens Olympische perikelen BEZORGDHEID ONDER ARTSEN DIEPGAAND ONDERZOEK IN ENGELAND BEPLEIT Prins Philip aan pols geopereerd UITGESCHAKELD Duits blad hekelt Ned. politiek Geld in Amerika krap G.I/s in Vietnam zonden marihuana Pagina 9 DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 BRISBANE De Davis Cup blijft opnieuw voor een jaar in Australië. Woensdag wonnen Wimbledonkampioen John Newcombe en Tony Roche in drie sets van het Spaanse dubbel Manuel Santana/Manuel Orantes: 64, 64, 64. Door deze overwinning is de be slissing in de Challenge Round van de strijd om de Davis Cup, die in Brisbane tussen Australië en Spanje wordt ge houden, gevallen. De zege, die Santana daarna op Newcombe behaalde, kon daaraan niets meer veranderen. Slechts drieduizend toeschouwers hebben Australië op Milton-Courts in Brisbane voor de zeventiende maal de Challenge Round zien winnen. Wimble donkampioen John Newcombe en Tony Roche waren veel te sterk voor het Spaanse duo. De Australiërs, die na de eerste dag al een 20 voorsprong had den, concentreerden hun aanvallen vooral op de achttienjarige Orantes, die pas op het allerlaatste moment was aangewezen omdat Luis Arilla, Santana's vaste dubbelspel-partner, nog last had van een blessure. De Australische tactiek slaagde vol komen. De jeugdige Spanjaard was niet tegen de spanning opgewassen en hij was de enige speler, die zijn service verloor. Santana werd ook verscheidene malen in moeilijkheden gebracht, maar hij kwam goed terug, vooral in de der de set, toen hij met fraai spel Spanje's achterstand van 53 tot 54 terug bracht. Het maakte niets uit, want tegen de enorme kracht, waarmee vooral Newcombe serveerde, waren de Spanjaarden niet opgewassen. Toch was Newcombe niet de beste man op de baan. Die eer kwam de linkshandi ge Tony Roche toe, wiens backhand returns de eveneens linkshandige Oran tes keer op keer in de grootste moei lijkheden brachten. Santana versloeg John Newcombe met 75, 64, 62. Daarmede behaal de Spanje in de strijd tegen Australië zijn eerste punt. Spanje kon niet meer winnen, maar Santana speelde of de einduitslag van hem afhing. De 3500 toeschouwers juichten de Spanjaard toe na zijn overwinning, toen hij New combe de hand schudde. De Australiër leek zeer vermoeid toen hij de baan verliet JOHN NEWCOMBE vermoeid PORT ELIZABETH De Neder landse tenniskampioen Tom Okker is tijdens de kampioenschappen van de Oostelijke Provincies, die in Port Eliza beth worden gehouden, in twee sets ver slagen door de jonge Zuidafrikaan Ray Moore. De cijfers waren 7-5 en 6-3. Deze nederlaag van Okker was niet de enige verrassing. De Amerikaanse Davis Cup-speler Clark Grabner werd in drie sets uitgeschakeld door de Zuid afrikaan Jackie Saul: 1-6, 7-5, 6-0. In het heren-dubbelspel versloegen Okker en Saul in de eerste ronde het Zuidafrikaanse duo Kehl-Gray in twee sets: 6-3, 6-3. KEULEN Woensdagavond om 21.00 uur onze tijd is de zesdaagse wie lerwedstrijd van Keulen van start ge gaan met 10 koppels. De wedstrijd zal over 147 uur, op 2 januari om 24.00 uur precies, worden beëindigd. De winnaars van verleden jaar, het duo Bugdahl/Sercu, zijn ook ditmaal weer van de partij, doch rijden nu met andere partners. Sercu rijdt met zijn Belgische collega Eddy Merckx terwijl Klaus Bugdahl met de Zwitser Fritz Pfenniger een duo vormt. De voormali ge Nederlandse partner van Pfenniger, Peter Post, is nog ziek. Voor Rudi Altig is het de 50ste wie- lerzesdaagse. Samen met zijn partner Sigi Renz zal hij alles op alles zetten om daar een overwinning uit te slaan, iets wat hem dit jaar nog niet is ge lukt, hoewel zijn tegenstanders 't hem bijzonder moeilijk zullen maken. De start werd door 2500 toeschou wers in de Kölner Messehalle bijge woond. De koppels zijn: Rudi Altig/ Sigi Renz (Keulen/München); Eddy Merckx Patrick Sercu (België); Palle Lykke/Freddy Eugen (Denemarken); Dieter Kemper/Horst Oldenburg (Dort- mund/Aken); Klaus Bugdahl/Fritz Pfenninger (Wiesbaden-Zwitserland) Wilfried Boelke/Clemens Grossimling- haus (Dortmund/Krefeld); Hans Jun- kermann/Wolfgang Schulze (Keulen/ Berlijn); Rolf Roggendorf'Ehrenfried Rudolph (Keulen/Dortmund)Winfried Peffgen/Ernst Streng (Keulen); Klaus MayaAlam le Grèves (Mannheim/ Frankrijk). GRONINGEN. De bloem van de Europese schaakjeugd speelt sinds gis teren in het zesde Niemeyertoernooi. Er zijn liefst zestien spelers uit veertien landen in Groningen aanwezig. De va derlandse interesse is vooral op de jeugdkampioen Jan Timman gericht die deze zomer in Jeruzalem derde werd in het toernooi om het wereld kampioenschap. Dat de andere Neder landers, Boersma en Van Ligterink, kansen hebben op een finaleplaats is evenmin uitgesloten. De partij Meder (W.Dld.)-Timman, die aanvankelijk de sterkste aandacht van het publiek trok, verliep overigens slecht voor de Nederlander omdat hij in de openingsfase een slordigheid be ging die hem op een pionverlies kwam te staan. De partij bleek daarna redde loos. De resultaten van de eerste ronde waren: Hostalet (Sp.) - Boersma (Ned.) afg.; Jacobson (Den.)-Jery (Polen) 1-0; Mulders (Belg.)Ligterink (Ned.) 0-1; Karpof (Rusl.) - Schaufelberg (Zwits.) 1-0; Moles (Ierl.)-Zara Dan (Roem.) 0-1; Fucak (Z.-Sl.)-Tate (Eng.) Vt-Vt, Meder (Dld.)-Timman (Ned.) 1-0; Jocha (Hong) - Dudek (Oost.) 1-0. (Door dr. Alfred Byrne, medisch medewerker „Sunday Times") LONDEN Het nieuws van de harttransplantatie in een Zuidafrikaans zieken huis heeft er de aandacht op gevestigd, dat niet alleen medische, doch ook hoogst ingewikkelde ethische en juridische vraagstukken moeten worden opgelost. Een Britse deskundige by uitstek, Sir Hedley Atkins, voorzitter van het genootschap van chirurgen, acht het dringend noodzakelijk een commissie in het leven te roe pen, waarin niet alleen artsen, maar ook juristen en vertegenwoordigers van de kerken worden opgenomen. Verscheidene specialisten hebben reeds een beroep op Sir Hedley ge daan, officiële richtlijnen te verstrek ken hoe in bepaalde situaties dient te worden opgetreden. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid erkende, zich ter- LONDEN Het afgelopen seizoen zijn er zoveel gevallen van wanorde lijkheden op de voetbalvelden voorge komen dat zelfs de voorzitter van de Internationale Federatie van Voetbal bonden (FIFA) er ongerust van wordt. „Het voetbal maakt een moeilijke tijd door, maar ik ben er zeker van dat het er weer bovenop zal komen", aldus Sir Stanley Rous. Rous heeft redenen te over om onge- MANUEL SANTANA alsof het om titel ging PARIJS Richard Kasten, een van de twee Nederlandse vertegenwoordi gers in het toernooi om de Coupe Bi- vort, is woensdag uitgeschakeld. Hij verloor in de achtste finales van dit Parijse indoor-evenement met 6-4, 2-6, 6-8 van de fransman Chanfneau. Ook Peter Soeters drong niet door tot de kwartfinales. Hij werd met 6-1, 3-6, 2-6 uitgeschakeld door de Brit Ken Watherley. DEN HAAG In een schriftelijk antwoord op vragen van de heer Hut- schemaekers (KVP) in de tweede kamer heeft de Minister van Landbouw en Vis serij, ir. J. P. Lardinois verklaard geen mogelijkheid te zien via een wettelijke regeling een bevredigende oplossing tot stand te brengen inzake de beïnvloe ding van paarden door derden. De minister schrijft onder meer: „De door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport genomen maatregel (win naars van grote nummers met een prijs van f 3000,- of meer moeten in elk geval op doping worden onderzocht) heeft ten doel de eerlijkheid van de sport te waarborgen niet alleen tot de deelnemers, doch ook ten opzichte van het publiek, dat weddenschappen afsluit in de veronderstelling dat geen be- invloeding van de uitslag door onoirba- re handelingen zal plaatshebben. Elke eigenaar of trainer zal uit wel begrepen eigenbelang ervoor dienen te waken, dat geen onbetrouwbare ele menten tot de paarden kunnen door dringen. Dit is in eigen stal of box niet moeilijk, doch vergt op de course- terreinen de nodige waakzaamheid. Alleen de waakzaamheid van de eige naar en de trainer kan voorkomen dat toppaarden het slachtoffer worden van ontoelaatbare handelingen. De minister verwacht van een wette lijke regeling geen oplossing voor de gesignaleerde moeilijkheden. Het is hem overigens bekend, dat de stichting Nederlandse Draf- en Rensport doet wat in haar vermogen ligt om eigena ren en trainers in staat te stellen tot een zo goed mogelijke bewaking. RIO DE JANEIRO Garrincha, het ge vallen idool van het Braziliaanse voetbal, wil terugkomen, maar niet in Brazilië. Hij zegt alleen in Europa te willen spelen, in Frankrijk, Italië of Oostenrijk. Reeds heeft hij een aanbod van een Oosten rijkse club, maar welke zegt hij niet. Na een jaar zonder training is hij duide lijk uit vorm. Formeel staat hij nog op de spelerslijst van Sao Paulo's Corin thians, maar de ster van de Brazilianen in de verovering van de wereldtitel in 1958 en 1962, heeft onlangs een toernee gemaakt door de achterlanden van de staat Mato Grosso met een tweede- klasseploeg uit Rio de Janeiro voor een betaling van 350 Amerikaanse dollars per wedstrijd. Er zijn plannen om een speciale wedstrijd te zijner ere te laten spelen. Voor Gar rincha zou dit, naar zegge, een afscheid van het Braziliaanse voetbal betekenen, maar niet van de voetbalsport. Het geld, dat de wedstrijd oplevert wil hij aan zijn acht dochters schenken, die bij zijn moe der wonen. De Braziliaanse voetballiefhebbers zien de tournee door Mato Grosso als het einde van zijn loopbaan. Aan deze toer nee werd geen publiciteit gegeven en vrienden van Garrincha probeerden jour nalisten op een dwaalspoor te brengen. Garrincha was in die wedstrijden nog niet de schaduw van vroeger, ook al was de tegenstand van derdeklasse-gehalte. Geen enkele van de zes wedstrijden kon hij uitspelen, hij maakte geen enkel doel punt en had ook geen aandeel in de doelpunten van anderen. Maar toch houdt hij vol dat hij nog niet heeft af gedaan. SITTARD „Heerlijk was het om weer tussen hardwerkende voetballers te kunnen meerennen. Wat ben ik nu blij, dat ik het gegokt heb. Of ik gerechtigd was om te spelen? Dat laat me koud. Ik héb gespeeld en dat was voor mij het belangrijkste". Willy Dullens, de meest besproken Nederlandse voetballer van de laatste tijd, is kennelijk opgelucht. „Ik ben me dood geschrokken toen clubarts Jessen mij de verklaring liet lezen, waarop stond dat ik blijvend arbeidsongeschikt was verklaard. Wat was ik boos, want al mijn voorbereidingen om terug te komen leken op slag voor niets te zijn geweest. Mijn eerste bezoek gold dr. Brons wijk, de chirurg, die mij opereerde. De ze gaf mij echter de verzekering dat het allemaal wel zou los lopen. Toen heb ik gedacht: ach laat ze maar schrijven of wat wat ook. Wat heb ik er uiteindelijk allemaal mee te maken? Als er verwikkelingen zijn, behoef ik die toch niet op te knappen. Dat is een zaak tussen de doktoren, de bond en Sittardia. Toen ik dan ook van mana ger Adriaans toestemming kreeg om tegen DOS te spelen heb ik me geen moment bedacht. Denken aan conse quenties doe je dan niet en die zijn er voor mij ook niet. Ik wil alleen maar voetballen". „Waarom zou Willy Dullens niet heb ben mogen spelen? Omdat er nog geen medische verklaring bij de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond was? Be lachelijk". De reactie van manager Huub Adriaans van Sittardia is zonder meer fel. „Er moet by de bond niet teveel naar de letter, maar naar de geest worden gehandeld. Ik ben in het bezit van het medische advies van dr. Bronswijk, die hem heeft geopereerd en ik heb de bond vóór Willy Dullens ging spelen hiervan op de hoogte ge bracht. Ik zoek en hoef geen veron- schuldiging te zoeken voor het laten meedoen van Dullens tegen DOS. Ik heb zelf verantwoordelijkheidsgevoel." Huub Adriaans stelt verder: „Ik wil geen stuk spel tussen artsen waarvan Willy Dullens alleen maar de dupe kan worden. Men moet goed begrijpen, dat het voetbal een geheel nieuw begrip is geworden met alle consequenties van dien. Alleen het feit al, dat voetballers nu onder de sociale verzekering vallen, brengt enorme problemen met zich me. Men is het er zelf nog niet over eens op welke manier deze zaken moeten worden aangepakt. En nu kan een ver- LONDEN Geoff Hurst, de ster van het Engelse wereldkampioenschapself tal, staat, nu de Engelse voetbalcom petitie de tweede helft ingaat, nog aan de kop van de doelpuntenmakers, met 19 goals - 14 in de competitie en vijf in en bekercompetitie. Hij speelt voor West Ham, welke club slechts zeven van zijn 23 wedstrijden in de competi tie heeft gewonnen. Manchester Uni ted, dat de leiding heeft, telt geen en kele topscorer bij de eerste negen. De lijst van goal-scorers in de eerste divisie luidt: 1. Geoff Hurst (West Ham) 19; Francis Lee (Manchester City) 13; Allan Clarke (Fulham), 16. Peter Lorimer (Leeds) en George Gra ham (Arsenal) elk 15; Ron Davies (Southampton) en John Ritchie (Shef field Wednesday) elk 14; Harry Bur row (Stoke), Jeff Fastle (West Brom- wich) elk 13. zekeringsmaatschappij Dullens wel al geheel arbeidsongeschikt verklaren, het is toch wèl zo, dat iedere arts zijn eigen mening en eigen visie heeft. Wie er uiteindelijk gelijk heeft is een ande re zaak. Medisch gezien vraag ik mij af wie ermee gediend is. De consequenties? Stel dat ze Dullens een speelverbod opleggen. Wat voor een morele opdonder krijgt hij dan niet. Men had dat formulier van die verzekeringsmaatschappij nooit moeten tonen. Dan was er veel narigheid ach terwege gebleven". Adriaans is ervan overtuigd, dat Dul lens zal blijven spelen. „Ik twijfel er niet meer aan, maar als je me vraagt „Ben je angstig?", dan zeg ik ja". RITTERDAM Vanavond om half zeven wordt in Hilversum begonnen met een programma van negen drave rijen. Onze voorspellingen: Beerprijs: 2000 m, autostart, eerste afd.: Floris Kan, Egena, Emily Ellen. Outsider: Fluitlijster S. Januariprys: 2420 m, met trio Entu- siasmo, Firestone, Eric Kinley. Outsi der: Edmund van Peterhof. Fretprijs. 2000 m, met autostart: Fe- ny Hollandia, Estancia P, Dutch Pride. Neushoornprijs: 2000 m: Blauwe Rei ger S, Barbarossa 2, Amad Kinley. Marterprijs: 2000 m met trio: Dou- galls Stern S, Eddi Scotch, Aura van Zelda. Jakhalsprys: 2000 m, autostart, eer ste afdeling: Ever Queen, Black Hol landia, Danno Fez. Jakhalsprys: tweede afdeling: Elite Mac, Avyola Again L, Donna Hanna. Luipaardprijs. 2020 m voor leerlin gen met trio: Donna Valentine, Coura ge, Dores. Outsider: Camingo Scotch. Beerprijs: tweede afdeling: Estalla, Frans Vrolijk, Elleke van Our Bonni. HEERENVEEN De nationale schaatsjeugd had woensdag bezit geno men van de Heerenveense kunstijs baan. 's Morgens kwamen 150 junioren uit de leeftijdsgroepen van 12, 13 en 14 jaar aan de start, 's Middags waren wedstrijden voor een kleine 70 A- en B- junioren. De voornaamste uitslagen waren: Meisjes Junioren B: 500 meter: 1. Truus Dijkstra (Buitenpost) 49.9; 2. Trijntje Rep (Zaandam) 50.1; 3. E. Schouten (Amsterdam) 50.4. 1000 meter: 1. Trijntje Rep 1.43.7; 2. E. Schouten 1.45.9; 3. M. Slotemaker (Leeuwarden) 1.46.6. Klassement: 1. Rep 101.950; 2. Schou ten 103.350; 3. Slotemaker 103.900. Meisjes Junioren A: 500 meter: 1. G. van der Meer (Gorredijk) 50.5; 2. S. van der Lende (Sonnega) 50.6; 3. J. Koekoek (Steenderen) 51.8. 1000 meter: 1. Van der Lende 1.46.6; 2. Van der Meer 1.48.9; 3. Pronk ('t Zand) 1.50.7. Klassement: 1. Van der Lende 103.900 2. Van der Meer 104.950; 3. Pronk 108.050. Jongens Junioren B: 500 meter: 1. J. Valentijn (Ter Aar) 45.6; 2. G. van Gelder (Diepenveen) 45.9; 3. A. Miede- ma (Franeker) 46.2. 1500 meter: 1. Van Gelder 2.29.2; 2. Valentijn 2.31.1; 3. M. de Boer (Scheemda) 2.33.9. Klassement: 1. van Gelder 95.633; 2. Valentijn 95.967; 3. De Boer 98.100. Jongens Junioren A: 500 meter: 1. J. Augustinus (Hoek van Holland) 43.7; 2. E. Bleeker (Bolsward) 44.6; 3. P. Vink (Middelie) 44.7. 1500 meter: 1. P. Vink 2.25.4; 2. A. Brouwer (Oude Home) 2.25.8; 3. T. Roo sendaal (Zwaag) 2.26.3. Klassement: 1. Vink 93.167; 2. Brou wer 93.300; 3. W. Huiberts (Dode- waard) 93.900. rust te ziin over de wijze, waarop het voetbal in vele delen van de wereld wordt gespeeld. Van Montevideo tot Manchester, in Wenen en Kayseri (Turkije) gebeurden er dit seizoen on geregeldheden op en langs het veld. De ernstigste rel deed zich dit jaar voor in Kayseri, waar na een voetbal wedstrijd 40 mensen om het leven kwa men en honderden anderen verwondin gen opliepen. De bewuste wedstrijd in Kayseri werd gespeeld door de plaatselijke club en een elftal uit Sivas. Kayseri maakte een doelpunt, hetgeen door de suppor ters van Sivas niet werd genomen, waarna plotselin de hel losbarstte. In het gedrang bij de uitgangen werden velen toen onder de voet gelopen. Ook de wedstrijden tussen Celtic uit Schotland en Racing Club uit Argen tinië om het wereldkampioenschap voor landskampioenen ligt nog vers in het geheugen. Hetgeen de 22 spelers op het veld presteerden mag de naam voetbal niet eens dragen. „Geen voetbalwed strijd, maar oorlog", noemde een radio verslaggever het geheel. De spelers van Celtic werden uitein delijk door hun bestuur veroordeeld tot een boete. Het was de eerste maal dat een voetbalclub disciplinaire maatrege len trof tegen zijn eigen spelers. Ook Wenen maakte een dergelijk in cident mee tijdens een wedstrijd tussen Oostenrijk en Griekenland. In de 86ste minuut blies de scheidsrechter af en stuurde beide elftallen wegens ruw spel van het veld. De „voetballers" waren met elkaar op de vuist gegaan, terwijl ook het publiek herhaalde malen de grasmat was opgerend. De politie wist deze heethoofden wel van het veld te houden doch het bleek daarna onmogelijk verder te gaan spe len. Een en ander wil niet zeggen dat er geen goed en knap spel is getoond, doch deze wedstrijden zonken in het niet tegenover die waarbij politie-ingrij- pen noodzakelijk was of waarbij spe lers van het veld werden gestuurd. LONDEN Monique Berlioux, hoofd redactrice van de Nieuwsbrief van het Internationale Olympische Comité, heeft gisteren meegedeeld, dat speek- selproeven genomen zullen worden bij de Olympische Spelen van het volgend jaar in Grenoble en Mexico om vast te stellen of een athlete soms een man is. Zij schrijft: „Dit zal de eerste maal zijn dat een dergelijke controle uit gevoerd kan worden dank zij de des kundigen, die aangewezen zijn door het I.O.C. met goedkeuring van de internationale medische sportfedera tie. Wij zijn dankbaar voor dit initia tief, dat het mogelijk maakt een einde te maken aan het bedrog dat bewust of onbewust plaats vindt. Het is zeker dat de natuur soms vreemde streken uithaalt en een baby kan in goed ge loof bij zijn geboorte als manlijk of vrouwelijk aangegeven worden, waar bij het toch mogelijk is dat later de geslachtseigenschappen van het an dere geslacht de overhand krijgen. Mile Berlioux verwees in haar artikel naar Eva Kloboekowska, de Poolse sprintster, die na een geslachtsproef werd uitgesloten. „De chromosomen formule geeft zeer beslist het geslacht van de persoon aan en enige jaren geleden werd ontdekt dat een eenvou dige speekselproef dit ook leert". Voor de Spelen van het Britse Rijk, die het vorig jaar op Jamaica zijn ge houden, zijn de atletes voor de eerste maal op sekse onderzocht. Nu is dit onderzoek vrijwel algemeen verplicht gesteld. LONDEN Prins Philip, echtgenoot van koningin Elizabeth II is woensdag geopereerd aan een gezwel aan zijn rechterpols in het koning Edward VII ziekenhuis voor officieren. De 46-jarige prins, die overigens in uitstekende conditie is, zal waarschijn lijk twee of drie dagen in het ziekenhuis blijven. De hofchirurg Henry Osmond- Clarke voerde de operatie uit. Het gezwel werd kortelings bemerkt. Een pa leis woordvoerder deelde mede dat de tijd na Kerstmis de beste voor een nader onderzoek werd geacht. Ge lijk de andere leden van de Britse ko ninklijke familie, had de prins zich voorgenomen deze week niet meer in het openbaar te verschijnen. De prins heeft zich zelf naar het zie kenhuis begeven. Hij werd door geen van zijn gezinsleden vergezeld. dege bewust te zijn van de bijzondere moeilijkheden en er wordt nagegaan hoe deze nader kunnen worden onder zocht. Vóór alles zou een dergelijke com missie antwoord moeten geven op de vraag, hoe het feitelijk tijdstip van het intreden van de dood kan worden ge definieerd. Het ophouden van de hart slag is namelijk niet langer een be trouwbaar criterium sinds op ruime schaal gebruik wordt gemaakt van nieuwe methoden voor hartmassage en elektrische schokken. Een reeds tot stilstand gekomen hart kan daardoor tot nieuwe activiteit worden opgewekt. Het vaststellen van het overlijden is uitermate belangrijk als in een zieken huis een patiënt met onherstelbaar her senletsel is opgenomen, bijvoorbeeld het slachtoffer van een verkeersonge luk. Met een uiterst zorgvuldige ver pleging en gebruikmaking van adem- halingsapparatuur kunnen zulke patiën ten soms jarenlang in leven worden ge houden, zonder enige kans op herstel. Een lid van de staf van een zieken huis te Birmingham. Michael Porter, heeft in dit verband toegegeven, in drie hopeloze gevallen de ademhalingsappa- ratuur te hebben uitgeschakeld. Dit is in wezen niets bijzonders, en kan worden verdedigd op grond van de stel ling, dat een arts moreel niet verplicht is buitengewone maatregelen te nemen om het leven onder dergelijke omstan digheden te verlengen. In toenemende mate worden de art sen nu ook geconfronteerd met het di lemma, dat een jonge volwassene met hersenletsel, die dank zij kunstmatige ademhaling in leven wordt gehouden, hoogst waardevol is als donor van nie ren, de lever en het hart ten behoeve van transplantaties. Er bestaat im mers grote behoefte aan gezonde orga nen. Zou men een patiënt langzaam maar zeker laten sterven, dan zou dat ertoe kunnen leiden dat de organen niet meer kunnen worden gebruikt als de dood eenmaal is ingetreden. Prof. dr. Keith Simpson, hoogleraar in de gerechtelijke geneeskunde te Lon den betoogt, dat bij onherstelbaar her senletsel niet alleen de hersenen, doch in feite het gehele lichaam dood is. Hij oppert dan ook de stelling, „dat er niets onwettigs in schuilt als organen wor den verwijderd ten behoeve van een chirurgische behandeling, hetzij na het intreden van de dood, hetzij als be paalde weefsels kunstmatig geacti veerd zijn". Deze zienswijze is evenwel weer be streden door prof. Roy Calne, hoogle raar in de chirurgie aan de universi teit te Cambridge. „Ik ben het daar volstrekt niet mee eens," gaf hij te kennen. Hij vindt het juist, dat op een gegeven moment de apparatuur voor kunstmatige ademhaling wordt uitge schakeld om daarmee de patiënt en zijn naaste betrekkingen een „mens onwaardig plantenbestaan" te bespa ren. Hij verzet er zich nochtans tegen, „een ingreep te doen op de donor met het oogmerk, transplantatie te bevor deren". Prof. Caine is van mening, dat de voorgestelde commissie zich in de eer ste plaats moet bezighouden met wijzi ging van de bestaande wettelijke bepa lingen, die thans weefseltransplantatie in de weg staan. Een van deze bepalin gen luidt namelijk, dat de chirurg die na 'n plotseling sterfgeval organen uit het lichaam van de overledene wil ge bruiken voor transplantatie, daartoe eerst toestemming dient te verkrijgen van de nabestaanden en de lijkschou wer. Als een dergelijke belemmering wordt weggenomen, zouden alleen reeds te Cambridge tweemaal zoveel mensen levens kunnen worden gered als thans het geval is. De motor-trials welke in serie door de AMAC „De Veluwe" dit wintersei zoen worden georganiseerd op een cir cuit in Kootwijk achter hotel Kootwjj- kerduin, zijn bij de renners bijzonder in trek. Het slechte weer van Tweede Kerstdag was niet aanlokkelijk voor de toeschouwers en verwonderlijk was het dan ook niet, dat slechts een handjevol belangstellenden de verrichtingen van de renners gadesloeg. De renners waren op het zware par cours echter bijzonder in hun element. Techniek en rijvaardigheid spreken bij de trial een grote rol. Onder de deel nemers bevond zich ditmaal de Nieuw- zeelander Hugh Anderson. Hij reed en kele jaren geleden mee in de TT van Assen en maakte doen een val. Na ge nezing van zijn opgelopen blessures trouwde hij met de verpleegster die hem in het ziekenhuis te Assen verpleegd had. Met Kerstmis was Hugh in Assen en hij maakte van de gelegenheid ge bruik om in Kootwijk eens een trial te rijden. De uitslagen luidden: Nieuwelingen (motor) 1. Brabbel Dorsman, Harskamp, 59 str.p.; 2. D. Osinga, Apeldoorn, 70 str.p.; 3. M. van Loo, Dieren, 76 str.p.; 4. P. Spee, Apeldoorn, 89 str.p.; 5. B. T. Har- reveld, Amstelveen. Junioren (motor) 1. T. Timmer, Amsterdam, 33 str.p.; 2. W. Top, Deventer, 47 str.p.; 3. G. Loman, Amsterdam ,49 str.p.; 4. J. Stolk, Naaldwijk, 50 str.p. Senioren (motor) 1. Bob de Graaf, Amsterdam, 6 str.p.; 2. Henk Vink, Amstelveen, 7 str.p.; 3. B. van de Brakel, Maasdijk, 10 str.p.; 4. Hugh R. Anderson, 11 str.p.; 5. P. Borst, Amsterdam, 16 str.p.; 6. J. Hes ter, Amsterdam, 26 str.p. Bromfietsen 1. G. Top, Deventer, 87 str.p.; 2. J. Stuyvenberg, Velp, 113 str.p. De volgende trial vindt plaats op zon dag 21 januari, wederom op het circuit in Kootwijk. HAMBURG Onder de kop „Hol land's nutteloze toorn" schrijft de Duit se „Tageszeitung" over de houding van Nederland in de huidige EEG-crisis: „De Nederlanders willen in staking: hun ministers zullen, zo schijnt het, voorlopig niet meer naar Brussel komen. De Gaullistische politiek van de lege stoel willen ze weliswaar niet navolgen. In de ministerraad wensen ze „fysiek" door de Nederlandse ambassadeur ver tegenwoordigd te zijn. Maar ze zullen vooreerst niet medewerken en zo be langrijke beslissingen van de minister raad ophouden De Gaulle heeft door zijn houding be slist de speelruimte voor onderhande lingen en daarmee ook de bereidheid tot offers binnen de gemeenschap be denkelijk verkleind. Wij zullen zien dat het gemarchandeer onder de zes nu nog onverbiddelijker zal worden. Maar wie is er met een „functioneringscrisis" ge baat. De Nederlanders zeker niet. Hier kan slechts één ding helpen: doorgaan, voorwaarts gaan op de weg naar de eenwording van Europa." WASHINGTON. De Federal Reser ve Board heeft woensdag de krediet bepalingen verscherpt, door de banken te gelasten een groter tegoed aan te houden, tegen direct opvraagbare te goeden, die de 5 miljoen dollar te bt- ven gaan. De verhoging van de aan te houden reserves zal in twee stadia plaatsheb ben, waarvan de eerste in januari- ZIJ geldt voor ongeveer 2.000 banken waar over het gros van de Amerikaanse bankzaken loopt. PARIJS Zeven zwaar bewapende bandieten zijn gisteravond laat ingere kend, toen zij op het punt stonden een grote slag in het centrum van Parijs te slaan. De arrestaties volgden na geduldige observaties gedurende elf maanden, welke begonnen nadat een juwelier het nummer van een auto had genoteerd welke hem gedurende enige tijd had ge volgd, voordat hij voor een waarde van 200.000 francs werd beroofd. De politie ontdekte dat de eigenaar van de wagen een bekende zware jongen was, de 42 jaar oude Jean Fournel die als „de maarschalk" in de onderwereld bekend stond, de man die tal van bewapende overvallen had beraamd. In plaats van hem te arresteren heeft een speciale politie-eenheid Fournel maandenlang gevolgd. Zij spoorde zes leden van zijn bende op en volgde hen tijdens een aantal oefeningen voor een grote overval. Gisteren was de politie overtuigd dat een overval op komst was en agenten werden, gedeeltelijk verkleed als schil ders of loodgieters uitgezet in de buurt van het Palais Royal. De bende-Fournel wachtte kennelijk op een geldtransport van één miljoen francs van een groot warenhuis naar de Franse Bank. Minuten voordat de ben de op het punt stond haar slag te slaan, werden de zeven mannen gearresteerd en geboeid voordat zij kans kregen hun pistolen en automatische revolvers, die in twee gestolen bestelwagens waren verborgen, te gebruiken. ESEN Het enorme Krupp-concern dat voor het grootste deel van zijn 156- jarige geschiedenis particulier bezit is geweest, wordt 1 januari 1968 een naamloze vennootschap (GMBH). De naam wordt Fried. Krupp, Es sen. GMBH. De bijzonderheden van de nieuwe structuur zullen worden bekendgemaakt als de maatschappij officieel is inge schreven. In een brief aan de werkne mers is meegedeeld, dat alle bestaan de activa van Krupp overeenkomstig het testament van Alfried Krupp Von Bohlen und Halbach, de laatste enkele eigenaar van het concern, in de nieuwe maatschappij worden ondergebracht. Voor zijn dood in juli j.l. had Krupp beloofd zijn concern om te zetten in een openbare maatschappij. Deze belofte was als voorwaarde gesteld door de crediteuren van Krupp en door de re gering van Bonn ter handhaving van de bestaande kredieten en waarborgen van een nieuw bedrag van 75 miljoen dol lar voor de exportfinanciering. Het con cern had het krediet nodig voor verko pen op lange termijn aan Oost-Europa, een belangrijk gebied voor Krupp. On der particulier eigendom kon de maat schappij niet zo gemakkelijk krediet verkrijgen als een naamloze vennoot schap. Bij zijn dood heeft Krupp zijn gehel* fortuin nagelaten aan de nieuwe Krupp- stichting. De activia van Krupp zijn nooit bekend gemaakt, maar ze worden op honderden miljoenen dollars geschat De omzet van het concern heeft in 1966 in totaal 4.97 miljard mark (1.24 mil jard dollar) bedragen. Verwacht wordt, dat de Krupp-stich- ting in de nieuwe maatschappij op aan delen de meerderheid van de aandelen zal behouden. WASHINGTON John Steinbeck, de 21-jarige zoon van de Amerikaanse schrijver, heeft gezegd, dat 75 procent van de Amerikaanse militairen in Viët- nam marihuana rookt. John Steinbeck stond vorige week voor 'n rechtbank in Washington terecht, omdat in zijn wo ning marihuana was gevonden. Volgens de zoon van de schrijver, die vorige week met groot verlof uit het le ger kwam, roken de meeste soldaten in Viëtnam marihuana, als zij vrij van dienst zijn en niet als zij verwachten aan een actie te moeten deelnemen. Maar, zo voegde hij eraan toe, vijande lijke aanvallen hebben vaak onver wacht plaats met het gevolg dat de manen dan onder invloed van het mid del verkeren als zij vechten. Zijn mening dat drie van elke vier soldaten in Viëtnam marihuana roken, was gebaseerd op persoonlijke waarne ming en gesprekken met soldaten van allerlei onderdelen. Het roken van het middel was, volgens hem, niet van in vloed op de prestaties van de militai ren. John Steinbeck gaf zijn mening in een vraaggesprek met de „Washingtonian". De hoofdredacteur van dit plaatselijke tijdschrift zei Steinbecks beweringen niet te hebben geverifieerd, bij het mi nisterie van Defensie.

De Vallei | 1967 | | pagina 9