Veenendaals - dagblad Minister trekt één lijn bij subsidiëring woningbouw Buiten Schiphol wil \vonne kwijt SIHANOEK WIL PRATEN MET GEZANT VAN PRESIDENT JOHNSON Sanaa nog bedreigd Steeds meer aanwijzingen tegen „Oude Nol" l^fete&soepen...spaar de vlaggetjes! Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuwe regelingen gaan 1 januari in Bradley vrij op erewoord Kwartaalabonnees bespaar incasso BETAAL per GIRO Zouaaf heeft nog droge voeten m tt 4T I 1 Sneeuw in V.S. Griekse vorstin Anne-Marie had miskraam Woningwetleningen voortaan tegen marktrente verstrekt Wapen - vogel j 11.55 Grafschenner was wellicht opnieuw in Leusden Bijstandsuitkering valt geheel onder loonbe lasting HAZENBERG-de Jonge gelukwensen op maandag 1 januari 1968 Westelijke wind Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Klein© •annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden '1,50, leder woord meer 15 cent VRIJDAG 29 DECEMBER I967 - 4Ie JAARGANG no. 306 DEN HAAG Op 1 januari 1968 zullen nieuwe regelingen voor de subsidiëring van de woningbouw in werking treden. Deze zullen voorzien in een uniform subsidiesysteem voor de gehele gesubsidieerde woningbouw (zogenaamde woningwetwoningen, particuliere huurwoningen en eigen wo ningen). Voor woningen met gelijke stichtingskosten zullen dan ook gelijke subsidies en huren gaan gelden. Onder de tot dusverre geldende regelingén bestond een zodanig verschil in subsidietechniek en een zodanige onderverdeling van de te subsidiëren woningen In categorieën, dat een aantal onderling duidelijk uiteenlopende huurniveaus ontstond. In het nieuwe subsidiesysteem, dat in een circulaire van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ter kennis is gebracht van de gemeentebesturen, zal een geheel aaneengesloten gamma van huren ontstaan. In de drie betreffende regelingen, t.w. voor woningwetwoningen, particuliere huurwoningen en eigen woningen, heeft de subsidie de vorm van een in de tijd aflopende jaarlijkse bijdrage. De hoog te van de initiële (voor het eerste ex ploitatiejaar te verlenen) bijdrage is afhankelijk van de stichtingskosten. Naarmate de stichtingskosten stijgen wordt de subsidie lager. Voor goedko pere woningen zal dus een hogere subsi die worden gegeven dan voor duurdere woningen. Er zal geen indeling meer bestaan in twee naar stichtingskosten onderschei den groepen (de categorieën a en b). In het nieuwe systeem wordt gewerkt met een glijdende schaal van stich tingskosten, die oploopt met „trapjes" van duizend gulden. De schaal loopt verder dan de tot dusverre geldende stichtingskostengrenzen en huurgren- zen, n.l. voor alle drie categorieën tot f 65.000 stichtingskosten in de eerste gemeenteklasse, f 60.000 in de tweede en f 55.000 in de derde. De subsidiebedragen zijn gedifferen tieerd naar de grootte van de woning (uitgedrukt in verblijfseenheden), naar de wijze en diepte van de fundering en naar de gemeenteklasse. De hoogste initiële jaarlijkse bijdrage bedraagt voor een huurwoning in een tweede klasse gemeente (zonder funderingstoeslag) f 1384,Voor een eigen woning be draagt de initiële jaarlijkse bijdrage in een tweede klasse gemeente ten hoogste (zonder toeslag voor fundering) f 2076. VIER PROCENT De huren van de huurwoningen waar voor bedoelde bijdragen worden ver leend, zullen zolang de bijdrage geldt elk jaar met vier procent wor den verhoogd. Dientengevolge zal de toegekende bijdrage ieder jaar worden verminderd. Bij de jaarlijkse herzie ning van de bijdrage zal rekening worden gehouden met eventuele hogere exploitatiekosten. De jaarlijkse verhogingen worden dus niet automatisch volledig in min dering gebracht op de bijdrage. Na tien jaar zal de dan nog resterende bijdrage worden verhoogd of verlaagd naar gelang de rente inmiddels hoger of lager is komen te liggen. De bijdra ge voor de eigen woningen wordt in tien jaar in gelijke gedeelten afgebro ken. In de nieuwe regelingen is volgens het bericht van het ministerie voorge- IViet zelden worden op gemeentewa pens voorstellingen van viervoe ters en vogels aangetroffenreeds in 't voorbijrijden zien we vele arenden, duiven en eenden, maar ook gans, kie vit niet in Friesland, doch in het Zeeuwse Vogelwaarde!), kraanvogel, merel, meeuw, ooievaar, pelikaan, rei ger, valk, uil, zwaluw en nog wel andere meer. Ik beperkte mij tot het gevogelte en kom misschien later nog eens in dit verband op jachtwild en zoogdieren ter sprake. Wat mij dezer dagen evenwel bijzonder frappeerde is een dergelijk wapen met een lepe laar erop, een der beroemdste figu ren van Nederland, ja zelfs van geheel West-Europa. Zijn konterfeitsel nu vindt ge op het blazoen van Jisp, tus sen Wormer en Purmerend, dat des tijds in verbinding stond met de Zuiderzee. Hoe onze vroede vaderen ertoe gekomen zijn, deze vogel er voor uit te kiezen, werd mij duidelijk in het originele kerstboekje „Shell Journaal van oude havensteden", dat ons min of meer tot een herbeleving van het verleden brengt in relatie met het he den. Maar goed; volgens de schrijver dr. J. M. Fychs is er een tijd geweest, dat de vissers in het N.H. Jisp er tam me lepelaars op nahielden, die als huisdieren werden verzorgd. Het vis sen op haringen en walvissen, bracht in zijn verwerking n.l. zoveel afval met zich mee, dat de vogels er zich elke dag tegoed aan konden doen. En nog altoos vervult de lepelaar een rol door zijn plaats in het gemeentewapen van Jisp en hij verbeeldt een deftige ver tegenwoordiger van zijn geslacht, want hij is van goud en heeft een achtergrond van lazuur. 29-12-'67 A. B. WIGMAN schreven dat zowel bij woningwetwo ningen als bij particuliere huurwonin gen het totaal van huur en bijdrage niet hoger mag zijn dan acht drie kwart (8 3/4) procent van de stich tingskosten van de woningen. Voor wo ningwetwoningen geeft een voorge schreven exploitatie-opzet een beneden- grens aan voor de vast te stellen hu ren. BEJAARDEN Voor bejaardenwoningen Is de jaar lijkse bijdrage f 250,— hoger dan het bedrag, dat geldt voor andere wonin gen van dezelfde grootte. De subsidie voor verzorgingstehuizen is dienover eenkomstig aangepast. De tot dusver geldende inkomstengrenzen voor de aanvullende subsidie zijn vervallen. Van de jaarlijkse bijdragen voor de bejaardenwoningen wordt een be drag van f 500,- niet automatisch afge broken door periodieke huurverhogin gen. Voor de verzorgingstehuizen is dit bedrag f 250,— per bed. In de woningwetsector is bovendien aanvullende subsidie mogelijk voor ge handicapten en maatschappelijk on aangepaste gezinnen. MARKTRENTE Onder de tot dusver geldende regelin gen werden voor de bouw van woning wetwoningen rjjksleningen verstrekt te gen vier procent rente. Onder de nieuwe regelingen zullen de woninwetleningen worden verstrekt tegen marktrente. Vanaf 1 januari 1968 zal hiervoor voorshands 'n rente van 6 3/8 pro cent per jaar gelden. Van tijd tot tijd zal bezien worden of dit percentage gehandhaafd kan blijven. De toegeken de rijksleningen hebben een vaste ren te telkens voor tien jaar. Wordt na tien jaar het rentepercentage herzien dan zal de bijdrage worden aangepast aan het nieuwe percentage. De rentefacili teit, die thans wegvalt, zal worden ver disconteerd in een nieuwe jaarlijkse bijdrage. Omdat ook de jaarlijkse bij drage van gemeentewege zal verval len zal de jaarlijkse bijdrage voor wo ningwetwoningen sterk worden ver hoogd. De nieuwe jaarlijkse bijdrage voor woningwetwoningen is, zeer glo baal aangegeven, ruim het drievoudige van de thans geldende bijdrage. EIGEN WONING Voor de eigen woning, zo vervolgt het bericht, kent de nieuwe regeling al leen subsidie in de vorm van een aflo pende jaarlijkse bijdrage. De bijdrage wordt in gelijke gedeel ten echter met niet minder dan f 100,— per jaar in tien Jaar tot nul gereduceerd. De mogelijkheid tot het verkrijgen van een premie-ineens is komen te vervallen. Vergeleken met de huidige regeling wordt de subsidie voor de eigen woning aanmerkelijk verhoogd. In het alge meen ligt het verschil in de orde van grootte van een derde van het thans geldende subsidie. De jaarlijkse bijdra ge is vijftig procent hoger dan van een huurwoning met dezelfde stichtings kosten. Evenals tot nu toe geldt de bij drage als belastbaar inkomen voor de inkomstenbelasting. Bij bouw ter vervanging van een krot kan de bijdrage met vijftig pro cent worden verhoogd. Voor het aanvragen van een bijdrage behoeft het bemiddelend orgaan niet meer te worden ingeschakeld. Dit moet wel gebeuren in gevallen waarin een beroep wordt gedaan op een gemeente lijke garantie voor een aan te trekken geldlening. Evenals voorheen kan een dergelijke garantie tot (in het alge meen) 90 procent van de stichtingskos ten worden verleend. Desgevraagd kunnen de nieuwe rege lingen worden toegepast voor woning bouwplannen, waarvoor in de periode van 1 juli 1967 tot en met 31 december 1967 rijkssteun is toegezegd. (na definitieve aftvijsing door V.S.) AMSTERDAM De dagen op Schip hol zijn voor Yvonne Paul nu geteld. De directie van de luchthaven wil haar zo langzamerhand wel kwijt. Yvonne Paul, die onder hoede van de Ameri kaanse immigratiedienst de Verenigde Staten werd uitgezet, zat gisteren 79 da gen op Schiphol. De vrouw wil alleen met een vlieg tuig naar New York van Schiphol ver trekken, maar al enkele keren hebben de Amerikaanse autoriteiten haar ver zekerd dat ze geen schijn van kans heeft nog in de Verenigde Staten te wor den toegelaten. Haar geestelijke ge steldheid verhindert dat, zeggen de Amerikanen. VERWIJDEREN De directie van de luchthaven, die de vrouw tot dusverre in de vertrekhal heeft laten zitten en slapen, zoekt nu naar middelen om Yvonne van het ter rein te verwijderen. Uit menselijke overwegingen heeft men het tot nu toe niet gedaan, maar men wil haar er ook niet onbeperkt laten zitten. De directie heeft eerst een definitie ve uitspraak van de Amerikaanse im migratie-autoriteiten willen afwachten. Nu die er is, wil zij nu zelf tot een de finitieve beslissing komen. Wanneer voor Yvonne Paul het laatste uur op Schiphol zal slaan, staat nog niet vast, maar dat het komen zal, is zeker. „Ze krijgen mij hier niet weg, over mijn lijk niet", zei Yvonne Paul gister avond. „Ik ben tenslotte toch een toe komstige passagier en de luchthaven heeft vroeger toch gezegd dat de ver trekhal (waar zij bivakkeert) openbaar terrein is. Zolang ik niet naar Amerika terug ga is deze zaak voor mij nooit de finitief afgedaan." RIJKSPOLITIE De juridisch adviseur van Schiphol, mr. C. H. Goekoop, zei gisteravond dat wanneer de luchthavendirectie van haar recht om de 38-jarige Yvonne Paul van het vliegveld te verwijderen gebruik maakt, zij daarvoor de medewerking van de rijkspolitie nodig heeft. De commandant van de rijkspolitie op Schiphol zei gisteravond dat hij maar zijdelings op de hoogte was ge bracht van het plan de vrouw van de luchthaven af te zeggen. Formeel moet de luchthavendirectie aangifte doen dat zij Yvonne Paul als ongewenst be schouwt en dat zij haar van het vlieg veld wil verwijderen. Dit is nog niet ge beurd. De 49-jarige Edgar Eugene Bradley (rechts), die door Jim Garrison, offi cier van Justitie in New Orleans is beschuldigd van deelneming aan een komplot tegen het leven van presi dent Kennedy, is voorlopig na zijn arrestatie in Los Angeles (Calif.), op erewoord vrijgelaten, nadat hij voor een rechter van instructie was geleid. De staat Louisiana heeft nu 30 dagen de tijd om Californië uitlevering te vragen. Verzoeke over te schrijven op onze giro 1321600 Met vermelding 1. abonnementsgeld le kwart. 1968 2. naam en adres waar ons blad be zorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. WASHINGTON Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, heeft verklaard gaarne met een afgezant van president Johnson te willen spreken over de steeds groter wordende controverse over het gebruik van Cambod- jaans grondgebied als schuilplaats voor communistisch-Viëtnamese troepen, zo meldt de Washington Post. Verder heeft Sihanoek verklaard, dat Cambodja niet militair zal interveniëren, indien Amerikaanse troepen op beperkte schaal gaan vechten met Viëtnamese strijdkrachten, die zyn land illegaal zjjn binnengekomen. SAIGON De Zuidviëtnamcse regering heeft vandaag officieel bekendgemaakt, dat het Nieuwjaarsbestand zal duren van 18 uur op Oudejaarsdag tot 18 uur op Nieuwjaarsdag. Twee weken geleden heeft de Zuidviët- namese regering bekendgemaakt in beginsel besloten te hebben bij de jaarwisseling een bestand van 24 uur na te leven. Tevens werd toen een be stand van 48 uur ter gelegenheid van het nieuwe Viëtnamese maanjaar (Tet) afgekondigd. Tet wordt einde januari gevierd. Minister-president Ngoejen van Loc heeft het ministerie van Defensie ver zocht de strijdkrachten te velde op te dragen, tijdens het bestand van 24 uur geen offensieve militaire opera ties te beginnen. Wel is de Zuidviëtnamezen opgedragen evenals bij de bestanden in het ver leden. alle maatregelen te nemen die voor de zelfverdediging nodig zijn. Verwacht wordt dat ook het Ameri kaanse commando het nieuwjaarsbe stand zal eerbiedigen. Tegelijk met de vredelievende geluiden in Viëtnam liet China gisteren zeer agressieve taal horen. Via een arti kel in het Volksdagblad, de spreek buis van de Chinese regering, liet het weten dat het onmiddellijk Cambodja te hulp zal snellen wanneer de Ver enigde Staten de grenzen van deze neutrale staat zouden overschreden. Al geruime tijd wordt in Cambodja, evenals in Laos en Thailand, gespro ken over een eventuele Amerikaanse inval. Die zou dan vooral zijn be doeld om Viëtnamese communisten te bestrijden die hun toevlucht had den gezocht in deze landen. „Cambodja zal niet militair tussenbei de komen maar zich beperken tot protesteren als gevechten tussen Amerikaanse troepen enerzijds en Noordviëtnamese troepen of de Viët- Cong anderzijds zullen plaatsvinden in Cambodjaanse gebieden die „afge legen, onbewoond en moeilijk te con troleren" zijn. Dit heeft het staats- hoofd_prins Norodom Sihanoek ge zegd in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist waarvan de tekst in Pnom Penh is vrijgegeven. In Washington is men ervan overtuigd dat de Viët-Cong en Noordviëtname se troepen zich regelmatig in Cam bodja ophouden. De Verenigde Sta ten hebben de afgelopen dagen ech ter de verzekering gegeven dat ze geen vijandelijkheden in de zin heb ben ten opzichte van Cambodja. HAl AIS Sinds donderdagmorgen woedt een felle strijd tussen meer dan duizend geal lieerde militairen en Zuidviëtnamezen enerzijds en een sterke eenheid van de Viët-Cong, gesteund door Noord viëtnamese troepen anderzijds ten westen van Hai An, 25 kilometer ten zuiden van de grote Amerikaanse ba sis Da Nang. Aan geallieerde zijde zijn minstens twaalf man gesneuveld en een zestigtal gewond. De Zuidviët namezen hebben „lichte verliezen" gemeld en meegedeeld 52 soldaten van de Viët-Cong te hebben gedood. De Amerikaanse luchtmacht heeft don derdag voor het eerst ondanks een dicht wolkendek in Noord-Viëtnam gebombardeerd met beulp van radar. De aanvallen waren gericht op het vliegveld van Hoa Lak, dertig kilome ter ten westen van Hanoi en op een spoor- en verkeersbrug op vier kilo meter ten zuidoosten van Hai Phong. Een regeringswoordvoerder heeft be kendgemaakt, dat de guerrilla's in de Mekong-Delta bij My Tho een mor tieraanval hebben gedaan op een zie kenhuis. Hierbij liepen 11 militairen en 17 burgers verwondingen op, zei hij. CAIRO Volgens Jjerichten in de Egyptische pers is de toestand in Je men nog altijd zeer gespannen. De roya listen zouden opnieuw geprobeerd heb ben het beleg te slaan voor de hoofd stad Sanaë en er zou de afgelopen 48 uur in de omgeving hevig gevoch ten zijn. De volgelingen van Imam El Badr hebben, naar de kranten in Cairo don derdag meldden, hun offensief tegen de republikeinse troepen rond Sanaa ver hevigd, wegen proberen af te snijden en de stad zelf beschoten. De republi keinen waren er tot dusver in geslaagd de aanvallen af te slaan, o.a. met hulp van vliegtuigen. De Jemenitische radio citerend, zei de Egyptische pers ten slotte, dat president El Iriani woensdag een dringend begep op koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft gedaan, om mee te werken aan herstel van de vre de in Jemen en zich bereid heeft ver klaard tot een ontmoeting met de vorst. NEW YORK De winter heeft zui delijke staten in de V.S. verrast. Er viel sneeuw in Mississippi, Georgia, Ohio en in een grote boog tot in het noorden van New England. In Tupelo, (Mississippi) viel 10 cm sneeuw en in bergstreken van Kentucky viel zelfs 12.5 cm. ROME Koningin Anne-Marie van Griekenland heeft vanmorgen vroeg het Romeinse ziekenhuis „Villa Claudia" verlaten, «aar zy gisteravond was op genomen voor een medisch onderzoek. Koningin Constantijn, die eveneens de nacht in het ziekenhuis had doorge brachte, begeleidde haar naar de Griek se ambassade. Koningin Anne-Marie heefte een mis kraam gehad en de baby verloren die ze in juni verwachtte, zo heeft de Griek se ambassade vandaag meegedeeld. LEUSDEN De politie in Leusden acht het niet uitgesloten dat de lang ge zochte grafschenner gisternacht op nieuw de begraafplaats Rusthof in Leusden heeft bezocht. Er werd dit keer geen enkel graf geschonden. De opzichter van de begraafplaat! sloeg gisternacht om één uur alarm toen hij een man over het hek van het kerkhof zag klimmen. De man rende naar een auto en reed vol gas en met gedoofde lichten weg. UTRECHT Behalve over de verklaringen van de 25-jarige Utrechter Hans van Z. beschikt de Utrechtse politie ook over andere getuigenverklaringen die er op wyzen, dat Oude Nol de hand heeft gehad in twee van de drie moorden die Van Z. heeft bekend. Eén van deze verklaringen komt van Caroline, de Engelse 42-jange vriendin van Van Z. De politie zegt over haar: „Zjj is een van onze belangrijkste getuigen. Uit wat onder andere deze vrouw ons heeft verteld, blykt duidelijk, dat Oude Nol de jeugdige Van Z. tot de moorden heeft aangezet. Oude Nol blijft echter hardnekkig ontkennen." DEN HAAG Over alle bijstandsuit keringen moet na 1 januari loonbelas ting worden betaald. De gemeenten ne men deze belasting voor hun rekening. Dit antwoordden de staatssecretaris sen Van de Poel (c. r. en m.) en Grap- perhaus (financiën) op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten (c.h.). Tot nu toe werd slechts over een deel van de uitkeringen loonbelasting be taald. Over de rest werd inkomstenbe lasting geheven. De beide staatssecreta rissen hebben deze regeling willen ver eenvoudigen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De burgemeester van Veenendaal en mevrouw geven gaarne aan de ingezetenen gelegenheid tot het wisselen van van 11.30 uur tot 13.00 uur in het raadhuis. De stand van de Seine in Parijs is aanmerkelijk hoger dan normaal. De Parijzenaars troosten zich evenwel door naar de voeten te kijken van de stenen beelden aan de zijkant van de Alma-brug: zolang het water de voeten van de zouaven niet omspoelt, is er nog niets aan de hand volgens de overlevering. Nog iedere dag wordt Van Z. door een team van drie rechercheurs ver hoord. Voorlopig beperkt de politie zich tot het aanhoren van de details van de moorden op de Amsterdamse Coby van der Voort, op de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. Donse en op de Hees- wijkse landbouwer Reyer de Bruin. Pas daarna wil de politie nagaan of Van Z. bij nog meer tot nu toe onopge loste moordzaken betrokken is geweest. „Er zijn op het ogenblik geen aanwij zingen, dat Van Z. nog meer op zijn ge weten heeft", aldus de politie. Ver wacht wordt, dat de verhoren en het onderzoek naar de levenswandel van Van Z. nog enkele maanden in beslag zullen nemen. Het is nog niet bekend wie de driedui zend gulden beloning krijgt, die was uit geloofd voor degenen die inlichtingen zou verstrekken die tot oplossing van de moordzaak-Donse zouden leiden. Aan vankelijk werd gedacht, dat de Utrecht se mevrouw E. Woortmeijer-Nikkel dit geld zou krijgen. Na de roofoverval op haar kon deze vrouw de politie een signalement geven, dat tot de arresta tie van Van Z. leidde. De officier van justitie, mr. A. Somer- wil, is echter van mening dat de in lichtingen van mevrouw Woortmeijer „in te verwijderd verband staan tot de oplossing van de moordzaak-Donse". Volgens de heer Somerwil moet het mi nisterie van justitie beslissen wie het geld krijgt. Het ministerie was gister avond echter nog niet in deze kwestie gemengd. "P^onderdag koerste een depressie van het zeegebied ten noorden van Schotland over Scandinavië naar het oosten, terwijl het bijbehorende kou front over ons land naar het zuid oosten trok. Achter dit front stroom de met westelijke winden polaire lucht onze omgeving binnen. In deze lucht kwamen, naast opklaringen, ook buien voor. Een randstoring, die zich over de Noordzee naar Denemarken ver plaatste, deed deze buiigheid tijdelijk toenemen. Tengevolge van drukstij- gingen boven Scandinavië en de Britse eilanden draaide daarna de wind naar noordelijke richtingen. Inmiddels trekt een nieuwe depressie van het zeegebied tussen Groenland en IJsland naar het oosten, terwijl het bijbehorende front zich over de Atlan tische Oceaan eveneens oostwaarts verplaatst. Hierdoor zal zaterdag de wind bij ons weer naar westelijke rich tingen krimpen en de bewolking toe nemen, later mogelijk gevolgd door regen. De temperaturen vertonen in het algemeen een stijgende tendens.

De Vallei | 1967 | | pagina 1