Adèle Bloemendaal kreeg ontslag bij „Ensemble" Bij de Grieken Beurs van Amsterdam Nieuwjaarstoespraak minister-president UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Internationals licht verdeeld Wisselmarkt FINANCIËLE NOTITIES Internatio koopt Rietschoten Aanbod aan HBU tot 16 jan. Koudijs koopt pluimveebedri j f Hatema weer 10 pet. PILOOT STORM I RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 21 VRIJDAG 29 DECEMBER I967 72 „Dat gaat wel", antwoordde Amade us. „Ze is in Menton, om de koude winter te ontlopen. Ze kan kleine wan delingen maken en in het hotel woont een bekwame dokter". „Ik vraag me af of we dit jaar weer met dezelfde lui zullen werken", mijmerde Lionel. „Ik denk dat ze wel weer allemaal boven zullen zijn", sprak Amadeus hoopvol gestemd, „behalve misschien enkele Italianen. Het zal een toer voor ze zijn om werkvergunning te krijgen". Ze reden nu de laatste steile hel ling van de weg naar Nollen op. Het dorp en de arbeiderswoningen lagen in de sneeuw begraven. Van de da ken hingen hele rijen ijskegels. De mannen liepen met de handen diep in de zakken en met de hoofden met wollen doeken bedekt, anderen droe gen zelfs zakken over de hoofden. Voor een pas opgetrokken houten ge bouw het kantoor der maatschap pij hield Lionel stil, waarna hij begon te toeteren. Bijna op hetzelfde ogenblik versche nen er mannen uit alle richtingen. Men zag donkere, opgewonden gestal ten door de sneeuw waden. Allen be wogen zich in de richting van Ama deus. Van alle kanten stegen welkomst kreten op, de arbeiders verdrongen zich om hem heen en strekten hun handen naar de zijne uit. De warme damp van hun blijde adem omhulde hem. Vanaf een steile helling kwa men drie mannen met vorstkorsten op het gezicht, aangeskied. Ze stop ten opeens en ze waggelden op hun lange houten planken naar Amadeus, waarbij ook zij luide welkomstwoor den uitschreeuwden. Hij groette hen met een armbeweging en verdween in het huis. In zijn eigen kantoor ge komen, ontdeed hij zich van zijn zwa re jas en hoed en sprak: „Hier zijn we!" Bijna op hetzelfde ogenblik vloog de deur open en Mitzi kwam aanhol len, gevolgd door Heddy, Berta en Ca roline, allen jonge vrouwen met ster ke lichamen en benen, geperst in flin ke ski-jasjes en broeken om welke laatste plaats, waar ze in de hoge laarzen staken, gekleurde banden ge bonden waren. Zij allen schudden \madeus hartelijk de hand. Als laat ste verscheen Erna in haar witte wol len jumper met twee dikke vlechten, die óver haar jonge borst hingen. Amadeus kust haar, zonder dat ie- nand er jaloers om was, want ze was ^ijn nicht uit Lützikon. Zij was een -ijzig slank meisje van nog geen twin tig, dat zeer vaardig in het tekenen vas. ..Hoe gaat het hier?" vroeg Ama- teus, die wel enigszins onder de in- iruk was van de ontvangst. Men kon makkelijk bemerken, dat leze vrouwenzielen opgewonden wa- •en en dat er in haar blijdschap he emaal geen aanstellerij stak. Amadeus stond de hele tijd naar haar te luisteren, hij deed ^ijn best geen woord verloren te laten gaan en hield daarbij zijn arm met een teer gebaar om de schouders van z'n nicht de enige, die niets scheen te zeggen te hebben. In een ommezien hoorde hij alles, wat er in deze drie maan den gebeurd was. Mitzi was de vrouw van Lionel; ze heette eigenlijk Helen. Maar reeds vroeg werd ze thuis Mitzi genoemd, omdat haar ouders en zusters naar het scheen een gelijkenis ontdekt had den tussen haar en de familiekat. Ze was klein en vlug in haar bewegingen en haar ogen en neus, haar laaghan gende, dikke wenkbrauwen, deden onwillekeurig aan een exemplaar van de kattesoort denken. Berta was de vrouw van Willy Schu ier, de lange, magere ingenieur met de formidabele haakneus; hij had de onstuimigheid van een Zwitser van de oude stempel. Heddy was een nicht van Peter Falk, de enige, die voor Függerli and Sons, de grote aannemers werkte. Ze was zo sterk als een paard en had 'n mansmaat voor haar schoenen en ski's. Carolina kon een dorpsonderwijze res zijn geweest; ze keek heel strak door haar met goud omrande brille- glazen. Ze was de kampioen-skiester van de club, want ze behoorden al len tot de Atlantropa-club. Allen toch waren enthousiaste At- lantropaëers, ze hadden samenge werkt aan de tentoonstelling, die Ama deus twee jaar geleden had gehouden en die hij nu aan het reorganiseren was. Ze zaten de hele dag te tekenen, te modelleren en te graveren. Ze sneden stukjes karton uit en lijm den ze weer aan elkaar, zodat er hele continenten van papier voor de dag kwamen. Ze waren door Amade us aangesteld, die hen uit zijn eigen zak betaalde. Maar ze zouden ook zon der salaris voor hem gewerkt heb ben, als hij hun dat had toegestaan, zo hingen ze aan hem, zo diep was het geloof in Atlantropa in hen veran kerd. „Hoor jullie eens", sprak Ama deus, profiterend van een toevallige, korte stilte in het vertrek, „ik kom vanmiddag in het atelier, ik heb nu het een en ander te doen". HOOFDSTUK XVII Onder Amadeus' leiding werkte 'n groep mannen, die niet alleen zijn as sistenten, maar ook zijn vertrouwde vrienden waren en onder wie Lionel waarschijnlijk de eerste plaats innam. Door zijn zeldzame energie en intel ligentie had deze man zich geleide lijk tot souschef opgewerkt en of schoon hij de academische training miste, die voor zulk een post „offi cieel" wordt gevraagd, had hij toch door Amadeus' recommandatie die werkkring gekregen. Lionel scheen over een ongelimiteerde arbeidskracht te beschikken. Zijn gezondheid en jeugd (hij was even in de dertig) stel den hem in staat moeilijkheden te bo ven te komen, die menig goed-gesi- tueerd man met diploma's gebroken zouden hebben. Spruit van een nede rige arbeidersfamilie had hij maar heel weinig sociale voordelen geno ten. Hij had zijn kennis in de loop der jaren vergaard, in welke jaren hij de harde school had doorlopen, die alle uitblinkende mensen moeten doorlopen, als ze opgroeien temidden van kameraden, wier peil van bruik baarheid en intelligentie veel lager is dan het hunne. Reeds jaren gele den had Amadeus in Lionel een man van buitengewone bekwaamheid en van bijzondere karaktereigenschappen ontdekt. Hij had hem, als menig an dere kameraad uitgekozen en had hem, om zo te zeggen, voor de toe komst bestemd. Hij had jaren lang met Lionel in correspondentie ge staan, hij had hem boeken geleend, waaruit hij landmeten, hydraulica en elektrotechniek kon leren en hij had hem zelfs weten te overreden om zich niet in een onderdeel te specialise ren, maar om een generale kennis op te doen. Het resultaat van het een en ander was, dat Lionel nu een post be kleedde, welke tal van gestudeerde ingenieurs met academische diplo ma's hem benijdden, weshalve ze hem een antipathie toedroegen, aan gezien velen hunner vergeefs gesolli citeerd hadden naar baantjes bij de Rossmer-werken. Lionel was 'n gebo ren ingenieur en ofschoon hij ieder ruw werk ter hand kon nemen en zelfs een nog ruwer taal kon spreken, beschikte hij over de subtiele gave van het intuïtief aanvoelingsvermogen en over de innerlijke zin voor logica van een tactvol, beschaafd man. Bo vendien had hij zijn idealen. (Wordt vervolgd) 3697. Buck zoog luidruchtig aan zijn pijp en knikte in de richting van Arend en de professor, die zwaar liepen te debatteren. „Moet je die twee horen", grijns de hij, „die geen altijd zo diep op alles in. Dat wordt mij meestal te geleerd, hoor. Ik ben meer een man van de praktijk". David haalde de brede schouders op en meende: „Daar zit ik net zo'n beetje tussen in dan. Ik beschouw mezelf eveneens als een practicus, maar toch ga ik niet graag cot daden over, aleer ik volledige zekerheid heb over het welslagen van een onderneming. Dat klinkt natuurlijk als camouflage voor gebrek aan durf in jouw oren en daar heb je misschien gelijk in. Dat zou dan mijn lange aarzeling verklaren, om de proef met de scherm-kubus op me zelf toe te passen"! „Als ik je van dienst kan zijn, zeg je 't maar!", sprak Buck laconiek. „Ik ben altijd bereid om als proefkonijn te dienen, of zelfs als proef- aap!" Nou wie weet, hou ik je nog eens aan je woord!" lachte David. „Maar ik stel voor, dat we te rug gaan naar de bungalow. Daar heb je de eerste sterren al. Het wordt fris en ik heb geen zin om hier nog zo'n uur of zes rond te hangen, 't Is ook prettiger voor de meisjes!" En daar had hij gelijk in, want Sandra en Jane waren opgelucht toen zij allemaal weer heelhuids en gezellig bij elkaar zaten! AMSTERDAM. De directeur van de toneelgroep „Ensemble" heeft, naar eerst gisteren bekend is geworden, vo rige week donderdag de Amsterdamse actrice Adèle Bloemendaal op staande voet ontslagen, omdat zij zich niet ge houden heeft aan de contract-bepaling dat zij zich moet onthouden van kritiek op het eigen gezelschap naar buiten. „Die bepaling heeft ze op een dergelij ke wijze overschreden, dat zij eigen lijk zelf wist, meteen toen ik haar naar kantoor riep, wat haar te wachten stond. En zij heeft als eerste het woord „Ben ik op staande voet ontsla gen?" uitgesproken", aldus de direc teur van Ensemble, de heer Karl Gutt- mann. In de Haagse Post van 16 december had Adèle Bloemendaal in een inter view Guttmann's artistieke beleid als „trutterig" betiteld. Verder noemde zij hem een man die „één pond suiker twee keer heeft willen verkopen, twee keer iets verkopen wat maar één keer verkoopbaan is namelijk zijn tijd. Hij dacht twee immense salarissen te kun nen combineren". (Dit slaat op het di recteurschap van „Ensemble" en een leeropdracht aan de toneelacademie in Stuttgart). De heer Guttmann legt op 1 septem ber volgend jaar zijn functie als direc teur van „Ensemble" neer. Voor het overnemen van de rol van de actrice in „Het leven van Bertold Brecht" was de actrice Yoka Berretty aangezocht, die echter de heer Gutt mann telegrafisch heeft meegedeeld, dat zij dit niet zal doen. De rol in het op Nieuwjaarsdag in Eindhoven in pre- „Brandpunt" kwam gisteravond met een vooral qua vormgeving uitsteken de reportage uit Griekenland! Wat het gesproken woord betrof was er niet zo veel nieuws (de kritiek van Aad van den Heuvel en Ed van Westerloo richt te zich vooral op het gebrek aan di verse vormen van vrijheid, wat door de gedragingen van vele in beeld gebrach te Grieken werd geïllustreerd), maar visueel kwam de kijker bijzonder aan zijn trekker. Wanneer een gedeelte van de ondervraagden liever geen commen taar geeft en een ander gedeelte ano niem wenst te blijven en niet voor de camera wil verschijnen, krijgt de came raman een zware taak. Piet Kaart toon de zich echter de pas verworven Nip- kof schijf waardig en zorgde voor boei ende opnamen in de straten van Athe ne en op de Griekse snelwegen. Ook de moeilijkheden die de „Brandpunt"- ploeg zelf had ondervonden, waren in gelast en dat verleende aan de repor tage een avontuurlijk aspect, hoewel men zich kan afvragen of het nu per se noodzakelijk was. de wachters bij het tijdelijke verblijf van Papandreou zo lang in beeld te houden. Een ander hoogtepunt vormde gister avond het optreden van de Zuidafri- kaanse zangeres Miriam Makeba. Een mooie vrouw met een wat schorre en toch welluidende stem, die het showvak al tot in de puntjes beheerst, ook in de nu en dan geheimzinnig klinkende, half gefluisterde aankondigingen. Met veel kort gezucht, gekreun, gekuch en geklak met de tong gaf zij haar per sonality én haar liedjes nog meer re liëf. ,De jonge zanger Milton Grayson zorgde in deze veel te kortstondige uit zending voor een wat aan Billy Eckstine herinnerend intermezzo. J. v. d. K. DEN HAAG. In een NRU-program- ma van 17.2517.30 via Hilversum 1 en van 17.5518.00 uur via Hilversum 2 zal minister-president P. J. S. de Jong op maandag 1 januari zijn nieuwjaars toespraak houden. mière gaande stuk „Het paard van de koning" wordt overgenomen door He- leen van Meurs. De heer Guttmann deelde gister avond nog mee, dat Adèle Bloemen daal wist dat zij voor het toneelseizoen 1968/1969 door de nieuwe directeur van „Ensemble", Ton Lutz, niet geënga geerd zou worden. Dit was haar schrif telijk reeds meegedeeld. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Hardenberg: (vac. H. Visser toez.): J. G. Hueting te Markelo. Aangenomen: naar Katwijk aan Zee (9de pred. pl. toez.): C. v.d. Bergh te Oud-Beierland; naar Groningen (vac. C. J. Lambour); K. W. Slik te Rotterdam. Geref. Kerken: Beroepen: te Veenendaal (vac. D. van Enk): L. Loosman te Scheveningen, die bedankte voor Nijverdal; te Leiden: (vac. E. Haverkamp): J. Kroeze te Sib- culo; te Midwolda: J. v.d. Klis, kand. te Kampen. 24. Tsjiao Tai lijkt uitgeschakeld door de zware slag, die Hoe hem heeft toegebracht op zijn borst. Hij draait met zijn ogen en snakt naar adem. Maar in werkelijkheid voelt hij zich al tamelijk gerust op de af loop van de strijd. In het begin was hij bang dat Hoe met gemene trucjes zou beginnen, of een mes zou s trekken, zoals de gewoonte is van struikrovers en va- s gebonden, maar kennelijk vindt hij dat niet nodig, s Hoe richt nu een stoot op de slaap van zijn tegenstan der, die Tsjiao Tai buiten gevecht zou hebben gesteld i als hij raak was geweest. Maar Hoe let niet op zijn s evenwicht. Tsjiao Tai, die bedreven is in de hogere vechtkunst, wijkt snel achteruit en grijpt Hoe's pols in een ijzeren greep. Even draait hij Hoe's arm om, zo dat de vagebond een rauwe kreet slaakt van pijn. „Ja, vriendje", roept Tsjiao Tai triomfantelijk, „Het is nog zo eenvoudig niet om van een diender te winnen!" Hoe probeert zich los te rukken, maar nu ziet Tsjiao Tai zijn kans schoon. Met een bliksemsnelle beweging trekt hij Hoe's arm over zijn schouder, en het volgen de moment smakt hij de vagebond met een machtige zwaai over zijn schouders op de grond. Een krakend geluid verraadt dat Hoe's arm uit het lid is gerukt. Hij blijft stil liggen. 90. Een kort ogenblik was het stil in het vertrek. Maar toen vuurde de man in het lichtgevende gewaad op goed geluk in de richting waar Tekko zoëven nog ge zeten had. Onze vriend had zich echtei bijtijds opzij laten vallen en bleef ongedeerd. Nogmaals vuurde de woedende kerel, maar aangezien hij Tekko niet kon onderscheiden in het donker trof ook dit schot geen doel. Onze held die zich een heel eind kruipend van zijn plaats verwijderd had deed intussen alle mogelijke pogingen om zich van zijn boeien te bevrijden. „Drie!" telde hij in zichzelf. „Nog vijf schoten en dan is het ding tenminste leeg. Mij benieuwen of ze buiten dat lichtsignaal begrepen hebben?" Nu, daarovei bestond niet de minste twijfel. Zodra de lamp met veel geraas door het raam naar buiten kwam laaide de vlam hoog op er gaf een fel en duidelijk flakkerend licht. „Het lichtsein!" ging het door inspecteur Botterik heen. En nog voordat de olielamp het waterspiegel bereikt had, snerpte de politiefluit schril door de nachtelijke stilte. „Iedereen op zijn plaats in de boten!" commandeerde de inspecteur. „Voorwaarts mannen! Houdt de wapens schietklaar!" En daar gingen zij. Het begin van de aanval op de smokkelburcht Ilpenrode. HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op infor matie. 18.20 Uitzending van het GPV. 18.30 Hee: een pr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz.-rondo. 19.20 Is misdaad no dig. een gesprek over de toekomst van de rechtspraak. 19.30 Nws. 19.35 Crite rium: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter begrip: mu.. lezing. 20.45 De rol van Jezus, gesprek. VARA: 21.00 Ste reo: Instrumentaal ensemble en sol.: oude muz. 22.10 Clavecimbelrec.: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Prettig weekend: li. platenpr. 23.55-24.00 nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: klass. en mod. muz. 18.30 Nws. en weerpraat- je. 18.45 Act. 19.00 Voor tieners en twens. 19.40 Wereldpanorama. 19.50: Uit: li. muz.pr. 20.55 De betekenis van het woord, toespraak. 21.00 Li. ork.muz.: muz. uit Grootmoeders tijd. 21.27 Een koude vak., hoorspel. TROS: 22.00 All- In: gev. pr. (22.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel. NCRV 19.07 Pick Up: maandelijks gr.platenmaga- zine. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reel. 20.2 0Act.ru- briek. 20.45 Stoelendans, muz. komedie (dl.4). 21.20 Farce Majeure. 21.40 Moord al kunstzinnig handwerk, tv-spel. 22.50 Avondsluiting. NTS: 22.55-23.00 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Die van hiernaast, Engels jaaroverzicht van het journaal. 20.00 20.16 Reel. AVRO: 20.20 1967: Het jaar van de vele generaals, politiek jaarover zicht. 21.20 Pro Sport, een show van top sport en amusement. STER: 22.30 Reel. NTS: 22.35-22.40 Journaal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Produktie '67: bekende melo dieën van het afgelopen jaar. VPRO: 7.55 Deze dag, lezing. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpagina, persoverzicht. 8.15 Klatergoud: cabaretprogr. 8.45 Zip per in dienst van de vooruitgang, ra diostrip voor de kinderen. 9.25 Sores van Dorus: licht progr 9.50 Gesproken portret. 10.05 Humor in de muz.: Een Hoffnung festival selectie. 10.40 Vra- genvuur: een bekende Nederlander be antwoordt vragen van jonge mensen. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: De Metropoleshow 1967: internationale solisten met Metropole orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Country and Wes tern muz. 12.45 Birma-kwartiertje: flit sen uit de Birma-reünie. 13.00 Nieuws. 13.10 Tijd voor teenagers. 14.00 Voor de twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Welvaart en democratie: reportage van een congres van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg. 15.30 Volksmuz.: oude j aars viering op de Ne derlandse Anti' en. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jazz. VARA: 16.30 Lim burgs Symphonie Orkest met zangso listen: amus.muz. 17.00 Het jaar draait voorbij: klankbeeld. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Mod. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: In strumentaal trio: mod. muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.32 '67 bis Het jaar waarin wij huisden, klankbeeld. KRO: 12.00 Country and Western Ex press (gr.). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoorl.: Werk en welzijn. Een uitzending van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondh. 12.27 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen, een rubriek over mis sie en zending. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbezit. 13.10 Vliegende schijven: platenprogr. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Chassidisme: gesprekken. KRO: 17.30 Voor de tie ners. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Stereo: Platen-cock tail. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-serena- de. 14.00 Nws. 14.02 Progr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and Wes tern muz. 16.00 Nws. 16.02 Actualitei ten. 16.07 Licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: de wekelijkse sporeshow en lichte gr.muz. VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Der Komödiensadel: am.pr. met het stuk Graf Scherschi. 12.00-13.30 Act.kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 ABC....tv-serie voor jonge meis jes. 17.55 pr.-overzicht. 18.00-18.05 Jour naal (reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Graf Yoster gibt sich die Ehre, tv-serie. 19.59 Pr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfa- ler 18.10 Sag' die Wahrheit, vrolijk be oepenraden. 18.25 Hier und Htute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heu- te (II). 19.10 Friihstück am Abend (her haling). 19.40 Stippvisite in Hongkong, tv-serie). 20.00 Journaal, weerber. en wintersportber. 20.15 Kleur: Vier Ge- decke und ein Safe, tv-film. 21.00 Te rugblik op 1967. 22.30 Journaal, weerber. en wintersportber. 22.45 Mach's Beste draus, tv-spel (herh.). 23.55 Journaal. DUITSLAND II 16.40 Auf der Fahrte des Tigers, Ame rikaanse tv-serie. 17.00 Scheibe, Schei- be, Russische tekentrucfilm. 17.20 Hun- de unter sich, tv-film (herh.). 17.40 Win tersportber. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sportinformatie. 18.20 Die Drehscheibe: act. en muz. 18.55 Kleur: Tammy das Madchen /om Hausboot, tv-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act 20.00 Chro- nik 67: terugblik, aansl.: Nws. 21.15 Kampf um Kautschuk, doe. 22.55 Nws. 23.10 Russische Revolutiefilm: Die selt- samen Abenteuer des Mr. West im han- de der Bolschewiki. (Slotkoersen van gisteren) iiiiiiiiiiim in ii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii min in in ii mu 1111111111 mui ii ■iiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vin Fonds Vorige koers 1st* not. Nederland 1966-1 7 104% 103% Nederland 1966 61 99fè 99f3 Nederland 1967 61 99% 99 H Nederland 1967 6 97% 97'/» Nederland 1965-1 53 94% 94% Nederland 1964-1 51 9lA 9lA Nederland 1964 5 89% 89A Nederland 1958 44 89% 89% Nederland 1964 44 95A 95A Nederland 1959 41 87 A 87A Nederland 1963-1 41 84% 84A Nederland 1961 4 85% 85 Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell. 1947 34 72H 72H Nederland 1951 3< 90 Vt 90% Nederland 1953 1-2 34 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 74% 74% Nederland 1954 1-2 31 77 77 Ned. grootb. obl. 1946 3 83A 83A Ned. dollarlng. 1947 3 88% 88% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85s/s 967/» id. 30-jar. 1958/*59 44 87% 87 A H.V.A.-mijen ver. a. 114'/» 114% A.K.U. a. 64.1 65.3 Delimij. f. eert. 85 85 Hoogovens n.r.c.v.a. 123.5 124.8 Philips gem. bezit. v. a. 123.8 125.8 Unilever c.v.a. 107.1 106.9 Kon. Zout-Organon 155.5 156.5 Dordtsche Petr. a. 699% 698% Kon. Petr. f. a. 155.2 155.1 H.A1. a. 76 77'/» Java-China p n.r.c.v.a. 173 173 K.L.M. a. 274 274 Rotterd Lloyd a. 141 141'/» Scheepvaartunie a. 128% 130 Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 96A Bank v. N.G '58 1-2-3 43 87 Vi 87% Nat. Bk. v. Midd.Kr '66 7 101% Nat. investeringsb. '65 53 94% 95 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91'/» 91% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 98 97 Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned Gasunie 1966 64 100 99% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 78'/» 78% Pegeir 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96 96 K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned Spoorw. 57 1-2 43 91 91% A.K.U. f1000 44 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 44 94'/» 94% 88% 89 119% 121% 229 228% 47 47.2 620 620 174% 174% 86.5 87.3 175 175 1342 1351 402 208% 207% 100 Gelder Zonen v, 41 Hoogovens 5i Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevieris Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gist- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Interratio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie cert. K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned Kabelfabrieken aand Nelle, wed J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Nliverdal-ten Cate a. Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. Pal the a. Pont Houthanael a. 174 Reesink en Co. a. 164% Scheveningen Expl.mij.f. a. 28 Schok beton aand. b. 192% Scholten Carton en Pap. a. 255 Schuppen Sajetfabriek a. 90% Simon de Wit aand. b. 459% Spaarne ver bez. 500-100 a. 680 Technische Unie a. 248 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 110.5 Twentsche Kabelfabriek a. 363 72 193 377 465 688 785 112% 341 311 575 61% 439 168 114 741 130 73 192 379 465% 683 780 112 340% 310 563 60 437 170 112% 748 128% 615 611 157 158 288 290 159 164 44 44 187 114% 110 237 243 551 560 146 144 140 142 283 278 336 343 23% 23 76 76 95.3 95.8 61% 62 174 28.1 196 253 90% 465 679 251 111.9 365 Ubbink-Davo a. 21 18 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 106% 106% Veenendaalsche stoomsp. a. 190 Ver. Machinefabrieken a. 170 170 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 153 155% Vredestein Rubb.br. c.v.a. 139 137 Vulcaansoort a. 73 73 Wessanen's Kon. Fabr. a. 461 465 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 158 158 Billiton le rubriek a. 812 821 Geldersche Tramw.mij a. 84% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 780 790 Interbonds 1 pb f. 633 633 Vastgoedbel.fonds part. f. 650 651.5 Interunie f50 a. 186.3 187.2 Robeco f50 a. 226.8 Rolinco f. 219 220 Unitas f 50 a. 410 414 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 102.4 102.4 Canadian Pac. Railw. cert. 58% Int Nickel Cy. Can. cert. 124% 125 Shell Can. (10 a.) cert. 34% 34% A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. 52% Anaconda cert. 46% Bethlehem Steel cert. 32% Chesapeake and Ohio cert. 60% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 48% Douglas Aircraft cert. 96% Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. 52% 47 32% 49% I 95% 156% 160% 73 82% 46% 65 53% 43% 68 34% 40% 24% 96 82% 45% 65 53% 42% 68 33% 40% 25 102% 102 87% 94 92 83% British Petrol. 1966 71 Rott. Rijn Pijpl.mij. 51 Grasso's Kon. Mach.f. 53 92 92% Meteoor beton 53 83% 83% Stokvis en Zonen 43 88% 90 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 112 112% Bredero vast goed a. 159 160 Calvé cum.pref.wd.nr. eert. 142 143 Edy emaille a, 78 78% Krasnapolsky, t a. 64.8 64.2 Lips en Gispen eert. 128% 130 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 155.60; Unilever 107.10; Philips 126.70; AKU 65.80; Hoogovens 125.30. AMSTERDAM In een licht ver deelde markt voor de internationale waarden werden Philips en AKU we derom door het publiek gekocht, waar door deze fondsen de gunstige tenden tie van woensdag en donderdag verder konden doortrekken. Philips opende op 125.20 om daarna verder op te lopen tot 125.50, tegen woensdag als slot- prijs 124. AKU verbeterde 1.40 tot 65.60. In deze fondsen ging nog wel wat om, doch in Kon. Olie' was het zeer stil. Dit aandeel was een fractie lager op 155.20 en hetzelfde moet worden ge zegd van Unilever op 107. Gezien het feit, dat Kon. Olie woensdag in Wall Street een halve dollar lager sloot, viel de stemming voor dit fonds in Amster dam zeker niet tegen. Hoogovens werd opnieuw hoger geadviseerd op 124.50 (123.50). De markt ondervond een goede sti mulans van Wall Street, alwaar woens dag vast werd gesloten met ruime han del. Het aantal gedane fondsen bereik te in New York een hoogterecord. Nabeurs werd in Wall Street bekend, dat de Federal Reserve Board de mi nimumreserves, die de banken ver plicht zijn aan te houden bij de Cen trale Bank met een half procent waren verhoogd tot 17 pet. Hierdoor wordt de kredietlening met 550 miljoen dir. be perkt. Dit om de inflatie tegen te gaan, alsmede tot herstel van het evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans. De Westduitse beurzen waren don derdag hoger en Zwitserland was zelfs zeer vast. In de scheepvaartsector zette de koersverbetering voor de meeste van deze aandelen verder voort door loka le vraag. Scheepvaart Unie en Van Nievelt verbeterden ieder 2Vt punt tot resp. 131 en 130. In Van Nievelt ging woensdag om voor f 383.000. Dé beurs verwacht binnenkort goed nieuws over Van Nievelt. Holl. Amerika Lijn ging 1'/» punt omhoog. Van de cultures was Amsterdam Rubber in herstel. De staatsfondsen- markt gaf geringe afwijkingen te zien naar beide richtingen met weinig za ken. Bij het scheiden van de markt deed AKU 65.30, Philips 125.50, Unilever 107.10 en Kon. Olie 155.10. HVA verbe terde tot 115. ROTTERDAM De Internationale Crediet- en Handels Vereeniging Rot terdam (Internatio-Groep) gaat het ge plaatste kapitaal met f 4,75 miljoen verhogen tot f 31 miljoen. Met de nieu we aandelen zal Internatio gedeeltelijk de koopsom voldoen voor de overne ming van het Rotterdamse bedrijf Van Rietschoten Houwens. De rest een aanzienlijk deel zal in contanten worden betaald. Internatio verwacht niet dat de nieu we aandelen de koers zullen drukken, omdat het pakket in vaste handen komt. Van Rietschoten Houwens is een be sloten vennootschap, die in 1860 werd opgericht. De huidige activiteiten lig gen op het gebied van de electrotechni- sche installatie en de handel in machi nes en technische artikelen. De totale omzet bedraagt ca. f 100 miljoen per jaar. AMSTERDAM De bedrijfsresulta ten van de Algemene Bank Nederland 1 doen verwachten dat over 1967 onver - anderd 14 procent dividend zal worden uitgekeerd. Na de fusie met de Hol- landsche Bank-Unie zal bij volledige verwisseling het geplaatste gewone ka pitaal f 174 miljoen bedragen en zullen de open reserves f220 miljoen bedra gen. Samenvoeging in de komende jaren van de bedrijven in Nederland wordt bekeken. Dit zeggen de besturen van de twee banken in het officiële bericht over de fusie. Aandeelhouders HBU kunnen hun stukken tot 16 januari la ten verwisselen. Uiterlijk 19 januari zal worden bekendgemaakt of voldoen de aandelen zijn aangemeld en ingele verd. Voor de nieuwe aandelen ABN zal beursnotering worden aangevraagd. Zij zullen dooreen leverbaar zijn met de oude aandelen. De ABN biedt f 1000 aandelen HBU f900 eigen aandelen, beide ex divi dend 1967, plus f 100 in contanten. 's-HERTOGENBOSCH De Vere nigde Mengvoederfabrieken Koudija heeft de N.V. G. Bekenbrede Zn. in Barneveld overgenomen. Dit is een be drijf met een omzet van driehonderd duizend kilogram pluimvee per week, aldus werd in de jaarvergadering mee gedeeld. Voorts behoort een bescheiden integratie in een Duitse slachterij tot de mogelijkheden, zei de directie. HELMOND Het bestuur van Ha- téma zal over het boekjaar 1966/'67 on veranderd 10 procent dividend voorstel len. De omzet is ca. 16 procent gestegen. In het voorgaande jaar nam de omzet met 19 procent tot tot f 64,70 miljoen Het exploitatieresultaat kwam toen uit op f 3,56 miljoen en de winst on f 975.468. AMSTERDAM, 28 dec. Contan prijzen: Londen 8.65J8.653, New Yo. 3.59 A—3.5913; Montreal 3.323- -3 T Parijs 73.23473.284, Brussel 7.21?' 7.243; Frankfort 89.97—90.02; Stock 69.74—69.79; Zürich 83.151—83.20); laan 57.64457.694; Kopenhagen 48.2." 48.30; Oslo 50.344—50.394; Wenen 13.92 13.93; Lissabon 12.591—12.60Ï.

De Vallei | 1967 | | pagina 2