UUR LANG IN BESLOTEN ZITTING BIJEEN Raad was geheimzinnig over uitbreiding gemeentehuis Dure beplanting op kerkhof Zondagsdiensten VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Bioscopen in Utrecht Pastoor Goes: Onwetend Ds. Hegge: Te actueel Schade aan twee auto's na botsing Belangstelling voor jeugdfilms VEEMARKT UTRECHT MARKTEN J RENSWOUDE - Toen gisteravond in de gemeenteraad van Renswoude het belangrijkste agendapunt, de uitbrei ding van het gemeentehuis met een houten gebouwtje, kwam, gingen de deuren van de raadszaal aan de orde dieht. VAN WOUT BLAUWKOUS Eén dag Bezwaar fMtTASRSCW -1090 BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Permanent FORD-show in showroom KESTEREN Kerkvoogd eugdraad Fond* Samenspreking Kerkdiensten Gekozen Gift Bewijzen Gekozen Goedkoop Oecumenisch Kleiner tekort Flop Jeugdcantorij Nieuwjaar- wensen Bevestiging Viëtnam-hulp Andere scriba 1 VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 „De oude kern van de gemeente zal best nog wat huiverig zijn, maar toch zien wij deze dienst als het begin van een ontwikkeling". Deze woorden lie ten enkele jeugdigen de vorige week noteren op hetzelfde krantepapier als waarop mijn persoon van week tot week in gedrukte vorm pleegt te ver schijnen. Ze gaven deze wijsheid prijs als organisatoren van een kerk dienst, waarin enigszins afwijkende geluiden werden toegezegd. Doedel- zakmuziek, aangedreven door het no dige slagwerk. Mijn eerste opwelling was „hoe verzin nen ze de combinatie". Hoewel dat moet gezegd worden het een fon kelnieuw geluid in onze dreven is. Het is hier nog nooit eerder gelan ceerd. Niet door de vereni ging „Oranjedag" en ook niet door een van de middenstandsorganisaties, die toch in de loop van de jaren een veelheid aan variaties in muziekin strumenten naar onze plaats hebben weten te halen. Ik was mij er zelfs niet van bewust dat er in ons land serieus op de doedelzak gewerkt werd. Een enkele Schotse gastarbei der met folkloristische instelling daar gelaten, maar toch niet door één mens van eigen bodem. Er blijkt er toch in ieder geval eentje te zijn, die met de Schotse muziekzak om kan gaan. Zijn naam is het op schrijven waard. En nu even over de uitspraak van de verantwoordelijke jongelui. Het is zonder meer goed gezien, dat ze wat huiveringen van de ouderdom in de gemeente verwacht hebben. Persoon lijk ervaar ik het als een huivering wekkend geluid. Om van de rillingen die over m'n ietwat gekromde rug zouden lopen maar niet te spreken. Driek kromp al ineen van het imitatie- doedelgezak, waarmee de oudste van onze Klazien een kort- beschrijving van het instrument en deszei fs moge lijkheden besloot- Wij waren daar op de eerste kerstdag gestald om mee te helpen een kal koen te verslinden. Misschien een karwei dat nog minder met 't kerst feest te maken heeft dan het spelen op een doedelzak, maar wel een be zigheid met meer traditie. Onze kleinzoon vond het zó'n loei-idee. En hij heeft getracht het ons, voor dat de bout werd aangesleept, duide lijk te maken. „Verschrikkelijk", zei z'n grootmoe der, geschokt door zoveel heidens ka baal, „en dat halen ze allemaal maar binnen de kerkmuren." Ons nageslacht verwierp die stelling. Hij kon dan nog wel andere dingen opnoemen. Wat we bijvoorbeeld dachten van trompetten, blokfluiten en meer van dat recht-toe, recht-an- getoeter in al die kerstdiensten. „Toch is het mooi een paar van die trompetten bij het orgel" vond groot moeder Driek „ze komen zo mooi bo ven de zang uit". „Daar heb je 't nou" wierp de doedel fan tegen, ,,'t Klinkt zo mooi. Zo lek ker sentimenteel. Twee man van de blaasmuziek naast 't orgel en de gemeente zwijmelt. De zoete smaak van de kerstkransjes ligt er dik bo venop. Ik ben het met die gasten van die kerk eens: ze hangen de keel uit.... Geef mij dan maar een doedel zak. Dat is tenminste een zuivere muziekpartij- Al ligt het misschien niet zo smakelijk in 't gehoor". Driek hield hét toch maar bij de trom petten. Al het andere vond ze onno dig. Ik vond er toch wat in zitten. Probe ren we alles niet een beetje te ver aangenamen met wat suikerzoete bij geluiden. Daar moest ik aan denken tijdens het bespelen van een poot van de kalkoen. Eet was niet in overeen stemming met de situatie waarin ik mij bevond, maar toch kwam ik tot de conclusie dat we meer soberheid zouden moeten betrachten in ons le ven. Ook met de trompetten. Maar om ze dan maar meteen te ver vangen door een doedelzak met slag werkzaamheden, nee, daar zie ik toch geen ontwikkeling in... Als 't mag van de jongelui huiver ik nog maar even... Wout Blauwkous De geheime vergadering, die toen volgde, duurde bijna een uur. Toen de deuren weer open gingen deelde burgemeester J. A. Hosang slechts mee, dat er geen bezwaren tegen het desbetreffende voorstel bestonden. Over de gevdferde beraadslagingen gaf hij verder niets prijs, ai werd uit het verdere verloop van de vergadering wel duidelijk dat de heer H. Stoer (CHU) na lang praten was gezwicht voor de argumentatie van het college. „Mijn aanvankelijke bezwaren tegen het voorstel geef ik op", zei hij dan ook. De gemeente is al enkele jaren bezig geld te reserveren voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, maar het ziet er niet naar uit, dat dit de eerstkomen de jaren verwezenlijkt zal worden. Om het ruimtegebrek toch enigszins op te lossen werd de raad nu voorge steld een krediet van f 11.500,- beschik baar te stellen voor het bouwen van het houten kantoor ten behoeve van de gemeente-architect en de secretaris, waartoe nu werd besloten. De heer Stoer was van oordeel dat de gemeente meer geld had uitgegeven aan de beplanting van de begraaf plaats. dan noodzakelijk was geweest. Hij uitte kritische opmerkingen aan het adres van de Scherpenzeelse fa. Bak ker, die de werkzaamheden voor bijna 12.000,- had uitgevoerd. Het CHU-raadslid vond het in de eer ste plaats niet juist dat er alleen aan deze firma prijsopgave was gevraagd. Bovendien was hem gebleken dat het Scherpenzeelse bedrijf een deel van de werkzaamheden weer onder had aan besteed aan een los werkman, uit Rens woude, die er één dag mee bezig was geweest. De burgemeester zei in zijn antwoord dat de prijs die de firma Bakker in re kening had gebracht het college inder daad had „aangesproken". Volgens zijn zeggen was men met deze firma in zee gegaan, omdat deze tot de plaat selijke leveranciers gerekend kan wor den. i De heer Stoer had ook geconstateerd, dat er in Renswoude een aantal „werk- schuwen" rondloopt, die via de Bij standswet op „een gemakkelijke ma nier aan de kost komen". Hij pleitte voor het instellen van een raadscommissie om dergelijke geval len in het oog te houden. De burge meester deelde echter mee, dat dit on derwerp al eens eerder in de raad ter sprake was gebracht en dat de raads leden toen geen behoefte aan een des betreffende commissie hadden gehad. De raad besloot voorts bezwaar aan te tekenen bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te gen de plaatsing van het gemeentehuis en de woningen Dorpsstraat 16 tot en met 38 (de Nieuwe Buurt). Het merendeel van de raadsleden zou deze huizen het liefst laten afbre ken, omdat ze niet langer geschikt zijn voor bewoning. De heer Stoer zei in dit verband: „Laat mejuffrouw Klompé er zelf maar met een stel hoofdambtenaren in gaan wonen als ze die huizen zo mooi vindt. Wat mij betreft mogen die huizen in brand vliegen en mag de brandweer met benzine gaan blussen..." De burgemeester vond dit „een slecht advies van een raadslid". Hij wees de heer Stoer op de verantwoor delijkheid van het raadslidmaatschap. „Ik hou helemaal niet van een der gelijk radicalisme", zei hij tenslotte. Aan het einde van de vergadering deelde de burgemeester nog mee, dat er nu 47 van de 56 in aanbouw zijnde premiewoningen in plan-Zuid verkocht zijn. De bouw maakt goede vorderingen, deze week werd het hoogste punt be reikt en ging de vlag in top. VEENENDAAL Twee auto's wer den gistermiddag op de Industrielaan beschadigd, omdat de bestuurder van de ene plotseling likstaf de Zuivelstraat in wilde rijden terwijl hij door de an dere gepasseerd werd. De passerende auto werd bestuurd door de heer G. H. E. uit Amerongen. De auto. die linksaf sloeg eigendom van de heer L. W. A. M. uit Veenendaal, werd bestuurd door de heer R. B. uit Veenendaal. Waarschijnlijk gaf de heer B. geen richting aan en zeker lette hij onvoldoende op het hem achteropko mende verkeer. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal ADVERTENTIE m Dè plannen voor het nieuwe gemeen tehuis in Renswoude zijn klaar, maar de realisering ervan is nog niet aan de orde. De foto toont de burgemees ter en de gemeentesecretaris met de tekeningen van het bouwplan. VEENENDAAL Deze week zijn onder auspiciën van „De Instuif" twee filmvoorstellingen voor de jeugd ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Woensdagmiddag, de eerste voorstelling, konden de organisa toren ongeveer 500 kinderen begroeten. De tweede voorstelling, op donderdag middag, toen er een film van Stan Lau rel en Oliver Hardy draaide, was de be langstelling van de Veenendaalse jeugd zo groot, dat er bijna 300 kinderen naar huis gestuurd moesten worden. Er bleek in het Verenigingsgebouw slechts plaats voor 720 kinderen, terwijl er naar schatting ruim 1000 kinderen op hun beurt hebben staan wachten. Deze grote opkomst belooft veel voor de voorstellingen die volgende week gegeven zullen worden. Dinsdagmiddag draait namelijk de Nederlands-gespro ken kleurenfilm „Yogi de beer", ter wijl de kinderen woensdagmiddag kun nen kijken naar een kleurenfilm, die zich afspeelt in een wildpark in Afrika, onder de titel: „Toto en de stropers". Beide voorstellingen beginnen om 14 uur Veemarkt Utrecht, 28/12 Totale aanvoer 3452; runderen 983; vette kal veren 126; graskalveren 24; nuchtere kalveren 623; schapen 443; varkens bo ven 100 kg 241; varkens beneden 100 kg 60; biggen 934; bokken en geiten 18. Prezen (in guldens): melk- en kalf- koeien, p. st. 10751525; kalfvaarzen. p. st. 9601050; vare koeien, p. st. 850 1050; pinken, p. st. 630760; stieren, p. st. 8401100; graskalveren, p. st. 330 550; nuchtere kalveren, p. st. 4080; fokkalveren, p. st. 110215; schapen, p. st. 85130; lammeren, p. st. 100165; drachtige varkens p. st. 325450; lopers, p. st. 85110; biggen, p. st. 6069; bok ken en geiten, per stuk 15—58; vette koeien le kwal. p. kg gesl. gew. 4,10 4.45; vette koeien 2e kwal. p. kg gesl. gew. 3,904,00; vette koeien 3e kwal. p. kg gesl. gew. 3,60—3,90; vette kalve ren le kwal. p. kg lev. gew. 4,404,50; vette kalveren 2e kwal. p. kg lev. gew. 4,104,30; vette kalveren 3e kwal. p. kg lev. gew. 3,604,00; nuchtere kalve ren, p. kg lev. gew. 1,401,80; zware vette varkens, p. kg lev. gew. 2,202,25; zouters p. kg lev. gew. 2,252,30; slacht- zeugen, p. kg lev. gew. 1,601,65; jonge slachtzeugen, p. kg lev. gew. 1,651,74. Overzicht (resp. handel en prijzen): melk- en kalfkoeien: matig, prijsh.; vet te koeien: vlot, even hoger; vare koeien: matig, prijsh.; vette kalveren: redelijk, hoger; graskalveren: rustig, prijsh.; nuchtere kalveren: rustig, prijsh.; fok kalveren: rustig, even lager; schapen: willig, prijsh.; lammeren: willig, prijsh.; varkens: redelijk, prijsh.; biggen: rede lijk. prijsh. Barneveld, 28 december Coöpera tieve Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer: 669.317 stuks; stemming: kalm; prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 52/53 gram 12.3012.46; 56/57 gram 12.74—13.31; 60/61 gram 14.15 14.29; 64 65 gram 14.86—14.91. EIERVEILING BARNEVELD: Aanvoer: 415.500 stuks; stemming: re delijk; eieren van: 42/48 gram 9.63— 11.95; 52/58 gram 12.30—13.83; 62/63 gram 14.59—14.98; 66/72 gram 15.24— 16.72. EIERMARKT BARNEVELD: Aanvoer: ca. 2.000.000 stuks; handel: in het begin redelijk, afloop traag; eie ren van: 50/58 gram 11.7513.80, kg- prijs 2.35—2.38; 59/65 gram 14.00—15.40, kg-prijs 2.37. VARKENSMARKT: Aanvoer: 111 stuks, handel: matig; prijzen (in guldens per stuk): biggen 65—69. Voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag (Oudejaarsdag) 14.15 en 16.30 uur. Maandag (Nieuwjaars dag) 14.15, 16.30, 18.45 en 21 uur. CAMERA, Oude Gracht 156: „Bertrand in on(t)roerend goed". CITY, Voorstraat 98: „Casino royale", dag. 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Zondag 13.45 en 16.45 uur; maandag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur. FILMAC, Vredenburg 29: „Geheimagent Fred Flintstone", dag. 10, 12, 14.15 en 16.30 uur; maandag 12, 14.15 en 16.30 uur. PALACE. Vredenburg 29: „Naakt in de val", dag. behalve Oudejaarsdag, 18.45 en 21 uur. OLYMPIA. Amsterdamsestraatweg 350: „James Tont, operatie UNO", tot en met zondag. „De onoverwinnelijke ge broeders Maciste", maandag tot en met woensdag. REMBRANDT, Oude Gracht 73: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie?" SCALA, Potterstraat 18: „Angélique en de koning". Zondagmorgen 10.30 uur: „Grafin Mariza". STUDIO, Oude Gracht 154: „A man for all seasons", dag. 14.45, 19 en 21.30 uur. Zondag 14 en 16.30 uur. Maan dag 14. 16.30, 19 en 21.30 uur. VREEBURG, Vredenburg 8a: ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld", dag. behalve Oudejaarsavond, 14.30 en 20 uur. NACHTVOORSTELLINGEN CAMERA. Oude Gracht 156: „Het ze vende zegel", vrijdag en zaterdag 23.15 uur. PALACE, Vredenburg 29: „Het gewe ten van het westen", vrijdag en za terdag 23.30 uur. VREEBURG, Vredenburg 8a: „Eva", vrijdag en zaterdag 23.15 uur. ADVERTENTIE VEENENDAAL Zaterdag 30 december: Dr. Remme, Markt 10; tel.: 12061. Zondag 31 december: Dr. Annot, Kerke wijk 56, tel. 10198. Maandag 1 januari: Dr. Remme, Markt 10, tel. 12061. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, tel. 10714. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens woude neemt zondag en maandag waar: Dr. Rademaker uit Ederveen, tel. 201. RHENEN Van zaterdag 24.00 uur tot zondag 24.00 uur neemt waar: Dr. Wijchers, tel. 2328. Maandag 1 januari neemt waar: Dr. Stegeman, tel. 2315. Apotheek: Zondag 31 december heeft de apotheek te Rhenen geen dienst; maandag 1 januari alleen voor spoed gevallen. AMERONGEN Voor Leersum, Eist en Amerongen neemt dit weekend en nieuwjaarsdag waar: Dr. A. C. Kars uit Amerongen, tel. 03434—1273. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt zondag en maandag a.s. waar: Dr. Gerritsen uit Woudenberg, tel. 1220. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt zondag 31 december en maan dag 1 januari waar: Dr. Van der Veen uit Lienden, tel. 03443220. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt zondag en maandag a.s. waar: Dr. Tromp uit Dodewaard, tel. 08885—213. W IJ K V E R P L E G I N G KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt zondag en maandag a.s. waar: Zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444—257. OPHEUSDEN Voor Opheusden en Dodewaard neemt zondag en maandag a.s. waar: Zr. H. Budding uit Dodewaard, tel. 08885— 218. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen: tel. 0838512945. DIERENARTSEN EDERVEEN Zaterdag 30 december a.s. neemt waar: Dr. Nutma, tel. 457. Zondag 31 december en maandag 1 ja nuari a.s. neemt waar: Dr. Van Ries- sen uit Lunteren, tel. 08388—2557. Telefoon (08385) 12244 c. en VEENENDAAL Ondertrouwd: Vonk en F. Kruk; H. T. Wortman J. C. Hartman. Getrouwd: J. H. Barnard en F. M- van de Weerdhof; G. J. P. van Dam en G. Drost; K. de Bree en C. M. van Geenhuizen; P. ter Maten en J. E. Al- berti; M. Janssen en A- M. J. G. Toes; N. B. van Wakeren en G. J. van den Broek; P. Verschuur en J. H. Gerrit sen; J. C. Meijer en H. M. van Thuijl; F. J. van der Heijden en E. Koenders; D. J. Wildeman en C. J. Schoeman; E- C. van der Lee en P. J. A. van Geen huizen. KESTEREN. Geboren: Teuntje, d v. T. J. van Lavieren en M. C. Roe- lofsen; Jerphaas, z.v. J. Willemsen en G. van Dullemen. Ondertrouwd: N. W. C. Augustinus (Ochten) en S. Lindner. Getrouwd: M. J. Hofsommer (Mau ri k) en W. Scholtus; W. C. van Noort (Ommeren) en G.. van Dam; K. Hout riet (Oosterbeek) en T. Verhulst; J. W. Schuurman (Veenendaal) en J C. Bud ding. VEENENDAAL Naar aanleiding van het interview met pastoor G. Goes te Veenendaal dat afgedrukt werd in de rubriek „Kijk op de kerk" van vrijdag 15 december ontvingen we de volgende reactie van ds. H. J. Hegger. Pastoor Goes was in het gesprek ingegaan op enkele uitlatingen van ds. Hegger, die hij gedatm had tijdens een lezing in de Oude Kerk, waarover in dit blad ook uitvoerig was geschreven. In een begeleidend schrijven noemt ds. Hegger de woorden van pastoor Goes „een aanval op mijn goede naam". dat er bij vele „vooruitstrevende" r.k. theologen ondanks allerlei ui terlijke veranderingen in hun kerk nog maar heel weinig verande ring in de gezindheid heeft plaatsge grepen. Zo brengt pastoor G. nog al tijd de bepaling van het r.k. kerk recht in praktijk, die een priester wanneer hij overgaat naar de refor matie als een „infamis" (is een eerloze) brandmerkt, en meent hij misschien daaraan het recht te ont lenen om ons, protestant-geworden ex-priesters, met zulke unfaire en goedkope methoden te bestrijden. Dat moet wel de indruk wekken dat zelfs de meest vooruitstrevende r.k. theologen wellicht zonder dat zij er zich van bewust zijn er deze opvatting op nahouden: Oecume nisch is alles wat de macht van de r.k. kerk kan bevorderen; onoecu menisch is alles wat schade kan be rokkenen aan de machtspositie van de r.k. kerk. H. J. Hegger Tot kerkvoogd der hervormde ge meente te Scherpenzeel werd geko zen de heer G. Veenvliet. Veenendaal zullen voorgaan tijdens de morgendienst op 7 januari. In deze dienst zullen de nieuw-gekozen ambtsdragers worden bevestigd. Ds. G. C. Vijzelaar zal preken, terwijl ds. H. Nijeboer de liturgie zal ver zorgen en de kerkeraadsleden zal bevestigen. De twee belangrijkste punten die de jeugdraad van de hervormde ge meente „Sola Fide" op het pro gramma heeft staan zijn inmiddels uit de verf gekomen, nl. de jeugd- kapel en de jeugddiensten. De jeugdkapel zal iedere zondagmor gen openstaan voor kinderen van 13 tot 16 jaar. Voorlopig zijn voor het komende seizoen negen jeugddiensten vastge steld. De jeugd zal er zelf bij be trokken zijn, door middel van een jeugdcommissie die de diensten met een zo groot mogelijk aantal jonge lui gaat voorbereiden. De onder werpen voor de preek zal de jeugd o.a. zelf gaan bepalen. De reactie van pastoor C. Goes op het verslag van mijn rede te Vee nendaal acht ik bijzonder teleurstel lend. Om meer dan één reden, aldus ds. Hegger. Allereerst omdat hij gebruik maakt van een beslist oneerlijke bestrij- dingsmethode, die daarin bestaat dat men een „tegenstander" iets in de mond legt, wat deze nooit heeft wil len zeggen, om dan daarna die ver meende uitspraak van die tegenstan der te gaan bestrijden. Zo opent pastoor G. zijn betoog met een heel verhaal dat de paus in zijn encyclieken niet altijd onfeil baar is. Hij suggereert daarmee dat ik zou beweerd hebben dat dit wel het geval is. In het verslag heeft pastoor G. kunnen lezen, dat ik ge zegd heb: Volgens de r.k. leer is de paus slechts onfeilbaar als hij ex ca thedra spreekt, dat is krachtens zijn ambt als paus (in de hoedanigheid van sprekende met onfielbaar gezag). Dat zulke uitspraken ex cathedra de laatste tijd nog maar zelden voor komen, weet ik ook wel. De reden is o.a. dat er reeds zoveel ex cathe- dra-uitspraken zijn. Zo zal elke r.k. theoloog de canones van het concilie van Trente en van het eerste Vati caanse concilie als onfeilbaar be schouwen, omdat ze bekrachtigd zijn door het ex-cathedra-gezag van de paus. En dat zijn heel wat canones. Maar nog eens: ik heb helemaal niet beweerd dat volgens de r.k. leer de paus in zijn encyclieken onfeil baar zou zijn. Waarom legt pastoor G. mij dat in de mond? Dat is toch niet eerlijk. de weergave van zijn woorden juist was geweest. En zodoende heb ik daar melding van gemaakt in mijn rede op 6 dec. in Veenendaal. De conservatieve r.k. „Confronta- tie"-groep heeft van deze vermeen de uitspraak van Goddijn gebruik gemaakt om hem in een telegram aan kard. Alfrink aan te klagen. Ik heb het tegenovergestelde gedaan. Ik heb aan de hand van die vermeen de uitlating van pater G. laten zien, hoezeer de r.k. kerk aan het veran deren is; hoezeer sommige vooraan staande r.k. theologen van Neder land in bepaalde opzichten nader tot onze reformatorische opvattingen ko men. Ik dacht dat het blijk geeft van een juiste oecumenische gezind heid, wanneer wij iets bij de ander naar voren halen, wat volgens ons goed en verblijdend is. S De verjaardagszakjesactie van de hervormde gemeente Veenendaal heeft in 1967 f 42.000 opgebracht. In totaal heeft men op deze wijze voor het wijkcentrum-west bijeenge bracht f 112.000. Binnenkort zal een samenspreking worden gehouden tussen het mode- ramen van de centrale kerkeraad der hervormde gemeente te Vee nendaal en dat van de kerkeraad van de hervormde gemeente „Sola Fide." De hervormde wijkgemeente „De Engelenburg" te Veenendaal wil op korte termijn kerkdiensten in de wijk gaan beleggen. De wijkkerke- raad heeft hiervoor de aula van de chr. technische school op het oog. Tot ouderlingen der hervormde gemeente te Rhenen zijn gekozen de heren A. R. Baars en F. Hielkema. Tot diaken de heer J. van de Haar. Ds, A. Westra, hervormd predi kant te Rhenen, ontving voor het kerkewerk een gift van f 300, Vervolgens komt pastoor G. aan dragen met de goedkope dooddoe ner: „Ds. Hegger is ai weer heel wat jaren de r.k. kerk uit en daar door weet hij niet wat er momenteel gaande is in de kerk". Laat de pas toor dan met concrete bewijzen aan komen en niet met deze vage bewe ringen of door mij iets te laten zeg gen, wat ik beslist niet voor mijn rekening zou willen nemen. En... uit zijn eigen woorden blijkt dat ik eerder te actueel, letterlijk te zeer bij de tijd ben geweest. Im mers pastoor G. haalt het geval aan van pater Goddijn die volgens De Tijd zou beweerd hebben dat hij in geval van een tweespalt zou kiezen voor de r.k. kerk van Nederland en tegen Rome. Toen er dagen na dit bericht in De Tijd geen verzoek om rectificatie van pater Goddijn ver scheen, heb ik, evenals zovele ande re r. katholieken, verondersteld dat Het blijkt echter dat De Tijd zich vergist heeft. Maar pas op 9 dec. verscheen een rectificatie door de publikatie van een interview met dr. Goddijn. Daarin zegt Goddijn, dat de vrede met Rome boven alles gaat: „Wie de vrede met Rome los laat, is geen katholiek meer". Per soonlijk vind ik dat erg jammer, want daaruit blijkt dat allerlei voor uitstrevende r.k. theologen in de grond toch vóór alles rooms willen blijven. En de vraag stelt zich dan: Is het dan nog wel verantwoord om zoveel tijd te besteden aan allerlei „oecu menische" gesprekskringen, als de r.k. partners toch, koste wat het kos te, rooms willen blijven en gehoor zaam aan de paus. Ik ben dus blijk baar toch te optimistisch geweest ten aanzien van de veranderingen bij Rome. Maar nog eens: men ziet dus dat ik de ontwikkeling in de r.k. kerk van dag tot dag volg en dus is het volkomen onjuist wanneer pastoor G. mij ervan beschuldigt dat ik een verouderd beeld van de r.k. kerk aan de hoorders voorhoudt en niet op de hoogte ben van wat er mo menteel gaande is in de r.k. kerk. Nog eens: laat hij dan met concre te bewijzen aankomen. Tenslotte: ik vind het niet prettig om op deze manier te moeten schrij ven. Een dergelijke discussie is niet erg verheffend. Maar ik kan niet an ders. Pastoor G. zou anders in staat zijn om met zijn bruuske beweringen ook protestanten te misleiden. Steeds meer krijg ik de indruk, Tot ouderling der hervormde wijk- gemeente-west te Veenendaal werd gekozen de heer C. de Jong. Herko zen werden de heren P. N. van Ga len en D. Drost. De heer W. Konings werd door de centrale kerkeraad benoemd tot evangelisatie-ouderling voor de wijk gemeente-west de te Met pijn en moeite werd in hervormde wijkgemeente-zuid Veenendaal een autorij-dienst voor bejaarden en invaliden op poten ge zet. De animo van de autobezitters was niet groot. De vraag van de „hulpbehoevende" kant bleek nog minder te zijn. De dienst gaat niet door. De cantor-organist van de her vormde gemeente „Sola Fide", te Veenendaal, Gijsbert van Zanten, heeft een jeugdcantorij opgericht. Het koor heeft inmiddels zijn de buut achter de rug. Het trad op tij dens enkele kerstsamenkomsten. De kerkeraad van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenen daal, heeft als vanouds de gemeen teleden uitgenodigd om elkaar na afloop van de dienst op nieuwjaars morgen veel heil en zegen toe te wensen. Beide predikanten van de her vormde gemeente „Sola Fide" te Het tekort op de begroting voor 1968 van de hervormde gemeente te Rhenen is vergeleken bij de begro ting van dit jaar voor de helft inge krompen. Het ging nl. van 8800 naar 4300 gulden. Daarbij komt nog, dat het college van kerkvoogden voor het komende jaar twee nieuwe pos ten heeft opgevoerd, nl. kosten ker kelijk bureau en reservering voor kerkbouw, beide 5000 gulden hoog, terwijl ook het tekort op het jeugd werk weer met 4000 gulden is geste gen. Voor 1967 was dit begroot op 7500 gulden, voor het komende jaar op 11.500 gulden. De ontvangstenkant van de begro ting is dan ook nogal optimistisch. Men rekent op 70.000 gulden aan vrijwillige bijdragen 15.000 gul den meer dan voor 1967 en op een collecte-opbrengst van 18.000 gulden, welk bedrag 5000 gulden ho ger ligt dan op de vorige begroting. De leden van de hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal hebben in vijf maanden tijds 1850 gulden bijeengebracht voor hulp aan Vietnamese kinderen. De heer J. A. Spaan, die onlangs weer als ouderling herkozen is in de Nederlands Hervormde kerk te Kes teren, heeft het scribaat van de ker keraad op zich genomen. Hij volgt als zodanig de heer L. W. van Hou- welingen op, die sinds het afscheid van ds. C. van de Berg tevens de kopij voor de ringkerkbode „Ge meenteklanken" verzorgde. Ook de verzorging van die kopij komt in het vervolg voor rekening van de heer Spaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 3