hengelo"s bier pompvers Griep 7 Rennies Geldig paspoort voor Friesland Eerste-Kamer-commissie wil wèlminister géén tussentijdse verkiezingen in Groot-Groningen Rechter gaf Koning Klant' gelijk in kort geding FANTA ORANGE lib'elle lifcTelle lib'elle libfellej Welle Bij Nederlandse t.v.'s geen gevaarlijke straling Experimenteren bij woningbouw slaat aan in Nederland wordt 35 jaar i DEZE WEET IETS IEEE I BUZmEBS Gratis champagne voor u JVIodè gaat terug naar '35 met gratis J kleuter-1 blad VAN ONZE LEESTAFEL Oeverratten Schnabbelen maar Uit de tijd Onjuist dat 11.000 mensen lange tijd geen stem zullen hebben in bestuur gemeente „TOELICHTEN" Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. Helft uitgewezen Turken vertrokken Rood China eist op brieven juiste naam Brandend maagzuur, IN FABRIEK Officier: „Wegen op Schiphol niet openbaar* Record-aanvoer van glassla Losse nummers 70 cent 6000 verkooppunten VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 SENAAT CONTRA BEERNINK DEN HAAG In Groot-Groningen moeten tussentijdse verkiezingen worden gehouden meent vrijwel de hele vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Eerste Kamer. De senaat vindt het onjuist dat ongeveer elfduizend mensen lange tijd geen stem zullen hebben in het bestuur van hun gemeente. Hij is vóór uitbreiding van Groningen, maar vindt het voorstel zonder tussentijdse verkiezingen moei lijk aanvaardbaar. Minister Beernink blijft bjj zyn mening dat verkiezingen in Groningen niet no dig zjjn. Hij is er ook van "uvy&iigd dat de meerderheid van de Tweede Kamer die niét op verkiezingen aandrong~^"~g?en behoefte heeft aan het initiatief voorstel van mejuffrouw mr. A. Goudsnit i(I>*66), waarin wordt voorgesteld als nog een wetsontwerp voor het houden *an verkiezingen in te dienen. Mr. Beernink liet dat juist gisteren aao de Tweede Kamer weten in ant woord op vragen van de socialistische K;)nierleden J. J. Voogd en drs. Ed. van Th ijn. dommige leden van de Eerste Ka- mr r vinden de redenen die minister Belernink in de Tweede Kamer tegen de novelle heeft aangevoerd onvol- dof 'nde. Dat de betrokken gemeenten zelf nie t hebben gevraagd om verkiezingen, is ;een argument. Dat de Tweede Ka- me r niet op verkiezingen heeft aange drongen ontheft de Eerste Kamer niet va n haar plicht een eigen oordeel uit te sp reken. Vele andere leden wijzen er boven- dit n op dat de samen te voegen gemeen tel in de veronderstelling hebben ge lee fd dat tussentijdse verkiezingen zon- dei meer voorgeschreven waren. Boven- die n staat nu ook vast dat met name Hei ogkerk en Noorddijk wel degelijk pri js stellen op verkiezingen. De Eer stel-Kamerleden zien geen reden om niet emoet te komen aan dit gerecht- irdigde verlangen. Het moet minis- Beernink duidelijk zijn dat zij de landeling van het initiatiefvoorstel mejuffrouw Goudsmit om toch nog kiezingen te houden met belangstel ling tegemoet zien, zeggen zij ietwat dr ?igend. iommige senatoren zien niet in waar- om in Zwolle en Helmond wel verkie- gen zijn gehouden. Zij vragen minis ter Beernink z(jn beleid nader toe te lichten. Het heeft hun sterk verbaasd dat in de Tweede Kamer niet was ge sproken over tussentijdse verkiezingen in Groningen, laat staan dat er een amendement aan de orde kwam. Omdat de voorgestelde novelle hele maal op het gebied van het kiesrecht ligt, hoeft de vorming van Groot-Gro ningen niet te worden vertraagd; de voorgeschreven procedure in de Ge meentewet kan verder gewoon worden gevolgd. De vaste commissie uit de Eer ste Kamer zou niet willen dat de vor ming van Groot-Groningen wordt ver traagd, zo blijkt uit opmerkingen in het voorlopig verslag van de vaste commis sie. 7.in TERNEUZEN. De Zeeuwse afge vaardigden in de Tweede Kamer heb ben een brief ontvangen, waarin zij er toe worden aangespoord de minister van Defensie te vragen of het juist is, dat Dow Chemical ook in het bedrijf in Terneuzen napalm vervaardigt, zpals het moederbedrijf in Amerika dat doet. De brief is uitgegaan van het Zeeuw se Vredescomité. Het vredescomité wil de minister een uitspraak ontlokken. Zoals bekend heeft de directie van Dow Chemical in Ter- neuzen eerder verklaard, dat er in de ze fabriek geen sprake is van napalm- fabricage. ADVERTENTIE Televisietoestelling van Nederlands fa brikaat voldoen ruimschoots aan de eisen van stralingsafscherming die de overheid heeft gesteld. De Neder landse industrie droeg er al zorg voor binnen de grens van het toelaatbare te blijven, toen er alleen nog zwart- wit-toestellen in de handel waren. Zij heeft ook de dealers ervan door drongen dat in geval van reparaties of vervanging van onderdelen van te levisietoestellen voor handhaving van de afscherming moet worden ge zorgd. Dr. Kruisinga, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, deelde onlangs in de Tweede Kamer mede dat aan de hand van steekproe ven zal worden nagegaan of kleuren televisie-toestellen voldoende zijn af geschermd. Hij deed dat in antwoord op vragen die waren gerezen naar aanleiding van berichten over onvol doende afscherming van dergelijke toestellen in de Verenigde Staten. Bij Philips wilde men zich liever niet uitlaten over de vraag of de medede ling van dr. Kruisnga betrekking kon hebben op kleurentelevisie-toestellen van buitenlands fabrikaat. „Onze toe stellen zijn goed afgeschermd", ver namen wij van Philips. Reeds in 1959 liet een ingenieur van Mullard, een Britse dochteronderne ming van Philips, in een voordracht in Cambridge blijken dat goede af scherming van röntgenstraling in te levisietoestellen dringend gewenst was. Die technicus, ir. A. Ciuciura, zei toen al dat de fabrikanten moes ten zorgen voor goede afscherming van de hoogspanningseenheid de voor naamste bron van roentgenstraling in een televisietoestel. In de Verenigde Staten, waar onvol doende afscherming van kleurentele visietot tellen onlangs enige onrust wekte, jat men het niet bij steek proeven Ten commissie uit het Huis van Afgevaardigden reageerde on langs op het eerste nieuws over „ge vaarlijke kleurentelevisie-toestellen" met de mededeling dat zij aan die kwestie een „hearing" zou gaan wij den. Een van de leden van het Huis van Afgevaardigden, Paul G. Rogers, zei dat onderzocht zou moeten wor den of de overheid er wel op toezag dat uit het buitenland ingevoerde toe stellen inwendig goed waren afge schermd. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de Vara en de samen steller van haar t.v.-rubriek Koning Klant, Gerrit Schilder, in het gelijk ge steld. De NV Van der Meeris Centrale Toonkamers voor de Meubelhandel in Rotterdam, die een kort geding tegen de heer Schilder en de Vara had aan gespannen, moet de kosten daarvan be talen. Op 28 november had de Vara in het bewuste programma een vergelijking gemaakt tussen de prijzen voor meu bels bij meubeltoonzalen en bij winke liers. In de uitzending was de indruk gewekt dat de winkelier goedkoper le vert dan de meubeltoonzaal. Van der Meer vond dat nagelaten was erbij te vermelden, dat er één gunstige uitzon dering 'was: hijzelf. De president van de rechtbank kon niet meevoelen met de n.v. Hij vond dat bet bedrijf er geen aanspraak op kan i. "tken wel of niet met name te worden genoemd. Hij vond het verwijt aan de Vara ongegrond. O UTRECHT. Tot en met gisteren zijn dit jaar in Utrecht 42 mensen om het leven gekomen bij verkeersongeluk ken, 19 meer dan in 1966 en 7 meer dan in 1965. De meeste slachtoffers wa ren kind ren of bejaarden. Het aantal gewonden daalde van 2374 in 1966 tot 2071 in 196 j SCHIPHOL Van de ongeveer twin tig resterende Turkse arbeiders, die ons land zijn uitgewezen omdat zij illegaal bij de Bata in Best hebben gewerkt, zijn er gisteren maar tien vertrokken. Nadat vorige week al 28 Turken naar huis waren gestuurd, zou gisteren de tweede groep van de ongeveer vijftig Turkse arbeiders op het vliegtuig wor den gezet. Tien van hen waren niet te vinden toen de marechaussee hun kwamen ophalen. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. 2 'ASPRO'- IS&ntveetfxr UTRECHT Wie een brief naar Communistisch China stuurt zal op de omslag de officiële naam van dit land moeten zetten. De brief komt anders niet op zyn plaats van bestemming. Dit meldt het eerste nummer van Aange tekend, de nieuwe personeels- krant van de P.T.T. Het blad schryft dat een Utrechter onlangs een brief stuur de naar een Nederlandse zee man, wiens schip in Sjanghai lag. Op de brief zette hy Rep. of Chi na. De Chinese posteryen namen dat niet. De brief ging terug naar Utrecht met een begeleidend briefje waarop stond: „„Op dit door uw kantoor verzonden stuk is de naam van de Volksrepubliek China in navolging van de samen zwering van de Amerikaanse im perialisten openlyk vermeld om twee China's te creëren. Wy zyn diep verontwaardigd over uw handelwyze, waartegen wjj fel protesteren. Het stuk in kwestie is daarom resoluut geweigerd en wordt hierbjj aan u geretour neerd". Wie brieven naar China stuurt zal erop moeten zetten: Républi- que populaire de Chine of The People's Republic of China. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! HORST Er bestaat in Nederland veel belangstelling voor experimenten in de woningbouw. Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning) zei gisteren in Horst dat al vele gegadigden zich hebben gemeld voor de 2,5 miljoen gulden die in 1968 wordt besteed aan steun voor experimenten. De minister was gisterochtend met een helikopter van de luchtmacht van Ypenburg naar Noord-Limburg gevlo gen om de sleutel uit te reiken aan een van de bewoners van de 21 nieuwe eengezinshuizen die in Horst op expe rimentele wijze zijn gebouwd. Het experimentele van de woningen is de keus van hout als verreweg het voornaamste bouwmateriaal. Volgens Canadees systeem maakte de NV Gue- len in haar fabriek in Wychen de hou ten bouwelementen, waaruit de wonin gen werden opgetrokken. Alleen van de buitengevel werd voor de brandveilig heid een klein stuk met baksteen be kleed. De badkamer werd compleet met douche, wastafel en toilet in de fabriek vervaardigd en door een bouwkraan in een keer van een vrachtwagen af op zijn plaats gezet. De woningen in Horst zijn gebouwd in de B-categorie van de woningwet- sector. Ze worden verhuurd voor 158 gulden per maand. De bouwkosten van de woningen in het proefobject bedroegen ongeveer 29.000 gulden per stuk, inclusief de cen trale hete luchtverwarming, exclusief de grond. AFSLUITDIJK Het Friese paspoort" is donderdag (zoals we toen al be richtten) een feit geworden. Zo wer den in de ochtend gratis exemplaren verstrekt aan automobilisten, die het monument op de Afsluitdijk passeer den. Het paspoort bevat, behalve toe ristische gegevens, een aantal waarde bonnen, dat toegang geeft tot diverse bezienswaardigheden en evenementen in Friesland. HAARLEM. De officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vindt dat de wegen op Schiphol niet openbaar zijn. Hij eiste gistermiddag vernieti ging van het vonnis van de Haarlem se kantonrechter, mr. J. E. Goudsmit, en vrijspraak van het ten laste geleg de voor de 34-jarige mr. C. H. Goekoop uit Amstelveen, adjunct-hoofd van de afdeling juridische zaken van Schip hol. Mr. Goekoop was om een proces uit te lokken met een auto zonder kente ken op Schiphol rond gaan rijden. Hij kreeg daarvoor elf gulden boete van de Haarlemse kantonrechter en was te gen dit vonnis in beroep gegaan. Mr. Van der Valk Bouman vond dat de wegen op Schiphol1 particulier ter rein zijn, die door slagbomen van de naar het vliegveld toelopende rijkswe gen kunnen worden afgesloten. Schip hol heeft de aanleg van die wegen ook zelf betaald. ADVERTENTIE Mevrouw Stevenaart Boomgaardstraat 90 Rotterdam wint „Grenoble" 63-19 'n Dubbel feestelijk begin van '68 voor u mevrouw Stevenaart Coke, Fantaen Sprite bebben gezorgd voor 'n fantastische jaar wisseling. Proost op de hoofdprijs! Waar mee? Natuurlijk al weer met Coke, Fanta en Sprite,wat ónders! Geweldig lekker! VRUCHTENUMONADE DEN HAAG Nog nooit is de aan voer van glassla aan de Nederlandse veilingen zo groot geweest als dit jaar. Tot nu toe zijn sinds half december ongeveer dertig miljoen kroppen aan de man gebracht tegenover iets meer dan zeventien miljoen in dezelfde pe riode van het vorig jaar. ADVERTENTIE ^Toals bekend, wordt ons land be dreigd door een invasie van zgn. ftisamratten. Deze dieren doorgraven oevers en dijken met lange gangen,, zodat er letterlijk van ondermijning sprake is. Laat men ze hun gang gaan, dan zullen ongetwijfeld kleine en grote overstromingen plaatsvinden, even zo vele rampjes en rampen in dit laagge legen waterland. De dreiging is te ern stiger als men bedenkt, dat deze die ren zich razend snel voortplanten. Als veroorzaker van deze plaag worden de Belgen aangemerkt. Dit geeft „De Nieuwe Linie" (r.k.) aanleiding tot de volgende tirade: „We zijn niets beter dan de hoog hartige Engelsen, de verwaten Fran sen en de über-Alles-Duitsers. Ook voor ons geldt: als de Belgen niet be stonden, moesten ze worden uitgevon den. Ridicule hoogmoed. De Belgi sche ingenieur, die voor de bestrij ding van deze ratten in zijn land de hoogste verantwoordelijkheid draagt, heeft op onze TV-sehermen even de puntjes op de i's gezet. Niet de Bel gen, maar de Nederlanders zijn in gebreke gebleven. Hij zei zelfs de Nederlanders al eerder gewaar schuwd te hebben. En hij besloot met te zeggen, dat voor Nederland de klok op vijf over twaalf staat. Ook wij willen onze opinie over de ze kwestie geven, maar bemerken, dat we dat in het algemeen al eerder gedaan hebben. In een vorig num mer van dit blad kunt u lezen: „D« natuur negeert nog steeds staatkundi ge grenzen en het zou een goed ding zijn als de heren politici deze ont nuchterende conclusie eens accepteer den en er naar handelden." Maar politici zijn blijkbaar meer ge ïnteresseerd in kiezers dan in oever- ratten. En de journalisten geven de Belgen wel even de schuld. Ze den ken blijkbaar, dat er straks wel on telbare jongetjes ontelbare vinger tjes voor ontelbare dijkgaatjes zul len houden. Die vingertjes zullen voor deze gaten te klein zijn. Maar ons partijbestel zal grondig en voor al christelijk worden vernieuwd. Er is alweer een commissie aan het stu deren. Intussen gaat de heer Schmel- zer vermoedelijk de partijraad van de oeverratten toespreken, opdat ze de pil evenwichtig zullen gebruiken." r)e eerste dreigende schaduwen vallen reeds over het vernieuwingsplan voor het Nederlands toneel, waaraan minister Marga Klompé haar voorlopi ge zegen heeft gegeven, lezen wij in de „Leeuwarder courant" (onafh.). „Dit plan behelst zoals bekend, on der meer ,dat de „grote drie" de Nederlandse Comedie uit Amsterdam, de Haagse Comedie uit Den Haag en het Nieuw Rotterdams Toneel uit Rot terdam meer in de eigen stand plaats zullen spelen en minder voor stellingen ,4n de provincie" zullen be hoeven te geven. De „grote drie" zul len hun bezetting moeten verminde ren; spelers uit deze gezelschappen zullen kunnen afvloeien naar de to neelgezelschappen „in de provincie," die daar kwalitatief en kwantitatief door versterkt kunnen worden. Ook „in de provincie" zou op deze wijze de toneel-cultuur op hoger plan kun nen worden gebracht onder het de vies: geen spreiding van de toneel voorstellingen, maar spreiding van de toneelgezelschappen. In de toe komst zouden de schouwburgen in de provincie echter „redelijk" bespeeld moeten blijven door de grote gezel schappen uit het Westen. De högepriesters van het toneel in de Randstad hebben „de provincie" voorgehouden, dat er helemaal geen reden was voor ongerustheid over de nieuwe regeling. Uit hun verklaringen bleek een haast ontroerend verlangen om het toneel buiten de Randstad op hoger peil te brengen .Maar ziet wat er in de praktijk gebeurt: Het nieuwe plan js nog maar net gelanceerd of de tv-organisaties in Bussum worden overstroomd met aanbiedingen van toneelspeelsters en -spelers uit de grote gezelschappen in het Westen des lands om in tv-produkties mee te doen. Onder het nieuwe bestel hoeven zij minder premières te geven en minder te reizen en krijgen zij dus meer vrije tijd om te schnabbelen. Dat komt er terecht van de „vertica le spreiding", waarover de voorstan ders van het nieuwe bestel zo dier baar kunnen praten: wanneer de „grote drie" meer in de eigen stand plaats zouden kunnen blijven en min der zouden behoeven te reizen, zou den ze meer aandacht kunnen gaan besteden aan de verticale spreiding, het bereiken van zoveel mogelijk volksgroepen in de eigen standplaats. Het is zaak om „in de provincie" de ontwikkelingen rondom het toneel in het Westen scherp en kritisch in het oog te houden in de komende maan den. De vernieuwing van het toneel zou uitlopen op 'n flop voor de toneel- cultuur „in de provincie" wanneer het de toneelspelers in het Westen niet vrij zou maken voor het verbe teren en versterken van het toneel in de regio, maar voor schnabbelen .Dan zou het toneel „in de provincie" op grandioze wijze op de koffie komen, die topacteur Ko van Dijk ons al schnabbelend aanprijst." opkomstplicht is vyftig jaar gele den ingevoerd. De overheid had toen geen vertrouwen ln de bereidheid van de stemgerechtigden om deel te nemen aan de verkiezingen. Wie ech ter, durft in onze politiek zo bewogen tijd de bereidheid van de kiezer te wantrouwen, vraagt het „Algemeen Dagblad" (neutraal) zich af. „We leven in een periode van ver blindende successen van nieuwe par tijen. Er is grote belangstelling voor partijcongressen. De jeugd interes seert zich daadwerkelijk meer dan ooit voor politiek. Moet men dan nog wantrouwen aan de bereidheid van de kiezer om te stemmen? „De kie zers van nu zijn mondige mensen voor wie de opkomstplicht een ana chronisme is geworden", stelt de commissie-Berger nuchter vast. Zij wil die plicht terecht afschaffen De statistieken hebben voorts be wezen dat het geen zin heeft de kie zers te dwingen naar de stembureaus te wandelen. Wie echt niet Wil, géét gewoonweg niet. Een simpele boe»e van vijftien gulden jaagt herr. oi haar niet naar de stembus. Het aai tal kiesgerechtigden dat beslist r wil stemmen, is bovendien te v waarlozen klein. Op haar manier heeft de e; sie-Berger een steen bijgedra politieke duidelijkheid die ster' werkelijkheidszin. Blijft de v Is deze aanbeveling ook voor het lement aanvaardbaar? Wii ho het."

De Vallei | 1967 | | pagina 6