„Unieke kansen voor 196899 Wilson wil export drastisch verhogen maak 'n IZVESTTA VALT UIT TEGEN BRITSE PERS THEODORAKIS BLIJFT IN HECHTENIS Britse ziekenhuizen vol A-grieppatiënten Vreedzame kernexplosies voor gas- en oliereserves Ingrid Bergman en kinderen Met „Maxi" meer mans EEN BEETJE GRIEZELIG JOAN BAEZ OP STRAF-DIEET Brooke mild behandeld De muur sprak Na 1975 geen tanker meer in Suez-Kanaal H Syrië wijst aan Jarring de deur „Ik ga even Quick Up-en-neer" New York nieuwjaar zonder vervoer Deserteurs willen naar Zweden BEZUINIGING DEFENSIE MARTELING VAN GEVANGENEN GEMELD NEEM EEN OUWE OP HET NIEUWE Met bosjes Haal Henkes in huis! Brown naar Rome ONTSLAGEN MARTELING RECEPTIE 't is goed. Ko drinkt 't. VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 mmmmmmsmm. De 12-jarige Zweedse jongen Svan- te Johansson is de jongste leerling aan wie het werd toegestaan aan een Zweedse universiteit te stude ren. In augustus is hij met wis kundestudie begonnen aan de hogeschool in Gothenburg. Het knappe (of griezelige?) jongetje, dat nog de lagere school bezoekt, is bovendien sterk geïnteresseerd in theoretische natuurkunde en organische scheikunde. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren het Britse volk opgeroepen om zich in 1968 meer in te spannen en meer zelfbeheersing aan de dag te leggen inzake de Ionen. „Het wordt een jaar van veel kansen en mogelijkheden", zei hij. „In de nieuwe economische toestand ligt voor ons de kans op expansie van onze pro- duktie. In de eerste plaats moeten de fabrikanten de kansen aangrijpen die er nu zijn voor meer uitvoer". OAKLAND De volksliederenzange- res Joan Baez en 57 andere vrouwen, onder wie haar moeder, die onlangs gearresteerd werden bij demonstraties tegen de recrutering, zullen drie dagen op brood en melk worden gezet, als straf voor een zitstaking in de gcvange- niseetzaal. Sheriff Frank Madigan zei dat de de- monstrantes naar hun cellen waren ge dragen en op strafdieet gesteld. Een vrouwelijke gevangene, die #woensdag tegen borgtocht in vrijheid werd ge steld, vertelde dat de actie dinsdag avond was gevoerd om opheldering te krijgen van het inhouden van post, be zoek en andere privileges. ADVERTENTIE k vla-flip MOSKOU Het Russische regeringsblad Izvestia heeft hen die in Engeland op komen voor Gerald Brooke gewaarschuwd „voorzichtig te ztfn". Anders, vervolgt het blad, zou Brooke, die een straf van v(jf jaar uitzit wegens het verspreiden van anti-Russische literatuur „wellicht zjjn volledige straf moeten uitzitten". Brooke (30), verblijft in een Russisch arbeidskamp. Zijn gezondheid zou volgens berichten slecht zijn. DENISON (Texas, V.S.) De vier jarige Rickey Shearer begreep niets van de intercom in het Madonna-zie kenhuis waar hij ziek lag. Een verpleegster, die wilde zien of de lijn naar Rickey's kamer het nog wel deed, die uitkwam in een luid sprekertje bij het hoofdeinde van zijn bed, kon maar geen antwoord krijgen. Zij smeekte: „Zeg toch wat, Rickey. Ik weet dat je er bent". Tenslotte na veel aarzeling en met groot ontzag zei Rickey met een klein stemmetje: „ja muur, wat is er?" NEW YORK Het personeel van het openbare vervoersbedrijf in New York heeft zich met grote meerderheid uitgesproken voor een staking op 1 ja nuari, als voordien niet een nieuw col lectief arbeidscontract wordt gesloten. De grootste moeilijkheid vormt de eis van de vakbonden, dat het pensioen zodanig wordt geregeld, dat men na 20 jaar dienst 50 procent van het laatste salaris krijgt. Chauffeurs van de gemeentebussen in New York verdienen momenteel 3,73 dollar (13,43 gulden) per uur. Bestuur ders van ondergrondse treinen 4 dollar (14,40 gulden) per uur. Een woordvoerder van het openbare vervoer in New York deelde mee, dat de gemiddelde employee van het ge- meentevervoer 3,62 dollar (13,03 gul den) per uur verdient en gemiddeld 829 dollar voor overwerk (2.984 gul den) per jaar krijgt uitgekeerd. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...datverrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt Echt sinaasappelen voor u die van koken houdtl De Sovjet-Unie heeft laten blijken hem te willen uitwisselen voor Peter en Helen Kroger, die een gevangenisstraf van 20 jaar uitzitten in Engelse gevan genissen wegens spionage. De Engel se regering heeft dit afgewezen, op grond van het feit dat de beide geval len niet van gelijk belang zijn. De Engelse ambassade in Moskou heeft donderdag gezegd, dat er geen wijziging is gekomen in het Engelse standpunt. De Izvestia zegt de Britse kranten er aan te willen herinneren, waarom Broo ke terechtstond op beschuldiging van overtreding van artikel 70 tegen de Sovjet-Unie gerichte agitatie en propa ganda, een bijzonder ernstig misdrijf tegen de staat. Bij de arrestatie van Brooke en zijn vrouw werden op hen gevonden „anti- Sovjet literatuur, geheime code-bood schappen, apparatuur voor onzichtbaar schrijven, en radio-apparatuur", aldus de Izvestia. „Bepaald geen geval van Britse humor", aldus het blad. Hét vervolgt dat de rechtbank Brooke bijzonder mild behandeld heeft door hem slechts tot vijf jaar te veroordelen en zijn vrouw niet voor de rechtbank te brengen. „Hoe zou een buitenlander in Enge land gevonnist zijn, die een soortgelijk misdrijf begaan had?, vraagt het blad. (Waarschijnlijk zou hij, omdat- de ge noemde handelingen in Engeland nau welijks strafbaar zijn, niet zijn vervolgd (Red.) Volgens de Izvestia had Brooke ge daagd kunnen worden wegens spiona ge, waarna een straf van 15 jaar nor maal geweest zou zijn. De maximum straf voor spionage is de doodstraf. In Rusland werden veel protesten ge hoord tegen de lichte straf die Brooke was opgelegd. Brooke's gezondheid is goed, aldus de Izvestia. Hij werkt als houthakker in 't kamp en geniet speciale voorrechten zoals bezoek door zijn vrouw, corre spondentie met zijn familie. Eveneens mag hij pakjes ontvangen. STOCKHOLM In Stockholm werd bekendgemaakt, dat de vier Ameri kaanse matrozen die naar Rusland zijn gevlucht, uit protest tegen de oorlog in Viëtnam, in Zweden om politiek asiel zullen vragen. Het Zweedse Viëtnam-Comité deelde mee dat de jongemannen per normaal lijnvliegtuig uit Moskou in Zweden zul len aankomen en onmiddellijk om asiel als politieke vluchtelingen zullen ver- zoeken. De Amerikanen, Richard Bailey (19) John Barilla (20), Craig Anderson (20) en Michael Lindner (19) gingen in Jokosoeka (Japan) aan boord van hun schip en kwamen zes weken geleden in Moskou aan. In Moskou hebben ze geprotesteerd tegen de oorlog in Viëtnam op de Rus sische televisie en in de pers. De matrozen zijn niet in het bezit van Amerikaanse paspoorten maar hebben een rode-kruispas gekregen, die te vergelijken is met de Nansen documenten die aan vluchtelingen na de eerste wereldoorlog werden uitge reikt „Wordt 1968 een beter jaar?" vroeg men Wilson. „Ik geloof dat wij de kans hebben dat ervan te maken", luidde zijn voorzichtige antwoord. „Een kans zoals wij in jaren niet hebben gehad. Ik hoop dat we, erop terugblikkend, kunnen spreken van een jaar van voor uitgang. Dat hangt niet alleen af van de regering, maar van het hele volk". Een niet onaanzienlijk deel van dat volk had ook gisteren de grootste moei te om weer aan het werk te gaan na het lange kerstweekeinde. Voor veel fa brieken en instellingen was het don derdag pas de eerste werkdag maar lang niet iedereen die nog vrij had, had werkelijk recht op vakantie. Vooral in de haven van Liverpool heeft men veel last van het absenteïs me. Er kon op 17 schepen niet worden gewerkt als gevolg van een tekort van 2500 arbeiders. Op 30 andere schepen werkte men met te kleine ploegen. Dit terwijl men ook nog altijd zit met de nasleep van de staking van havenar beiders die zes weken heeft geduurd. Andere moeilijkheden in de Britse in dustrie: een staking van 70 arbeiders bij de Rover-fabrieken, waardoor de produktie van de veelverkochte Rover- 2000 stil ligt; een oproep van de trans portarbeidersbond voor een landelijke staking van stadsbussen. En terwijl Engeland het hoofd moet bieden aan al deze en nog veel meer moeilijkheden, wordt er door de minis ters hard gewerkt aan de onbarmharti ge bezuinigingsplannen voor de uitga ven van Engeland in binnen- en buiten land. In de komende twee jaar wil men de overheidsuitgaven met ongeveer 10 procent terugbrengen. Die plannen wor den onthuld zodra het parlement van kerstvakantie terugkomt. Er is tussen de verschillende minis ters die de meeste veren moeten laten (niets is heilig of zal worden ontzien) en tussen de belangengroepen die zich in de knel voelen komen, een forse par tij touwtrekken aan de gang. Niemand ziet zijn begroting graag drastisch be snoeid. Er zijn ook al de nodige drei gementen geweest dat hoge militairen, en zelfs de minister van Defensie, zul len aftreden als het te gortig wordt. Defensie wordt ongetwijfeld weer het kind van de rekening. Zo zal de terug trekking van de Britse strijdkrachten uit het Verre Oosten waarschijnlijk nog sneller in zijn werk gaan dan al het plan was: gisteravond verluidde dat die tegen 1970-71 wordt afgerond. Ook zul len de vliegdekschepen van de Britse marine eerder uit de dienst worden ge nomen dan de bedoeling was. Ook van de RAF wordt weer een be langrijk offer gevraagd teneinde Ame rikaanse dollars te besparen: er komen minder bestelling van Amerikaanse mi litaire vliegtuigen. Dat betekent wel extra-kosten, verbonden aan het opzeg gen van koopcontracten en het verlies van Amerikaanse bestellingen in Enge land, die als compensatie bedoeld wa ren voor de uitgaven van Engeland in dollars. ATHENE Mikis Theodorakis (42), de Griekse componist en links politicus, wordt niet vrijgelaten. Dat heeft z(jn vrouw, Myrto, gisteren bekendgemaakt. De amnestie die vorige week door het Griekse bewind werd afgekondigd, geldt niet voor de 42-jarige componist. HU valt evenmin onder de termen van een tweede decreet over amnestie dat gisteren werd uitgevaardigd. Volgens de jongste maatregelen worden alleen degenen die minder dan tweemaal voor opruiende activiteiten zijn veroordeeld op vrije voeten ge steld. Een voorwaarde daarbij is dan nog dat ze geen straf hadden van langer dan zes maanden. Theodorakis is, volgens zijn vrouw, in het verleden tenminste vier maal veroordeeld wegens opruiende activi teiten. Hij zal dan ook niet kunnen profiteren van de amnestie. Door het tweede decreet wordt het aantal politieke gevangenen dat in aanmerking komt voor vrijlating sterk teruggebracht. De circa zesentwintig honderd geïnterneerden op de eilanden Leros en Joera vallen er niet onder. Men neemt aan dat in de praktijk ADVERTENTIE Ook op Oudejaarsavond Oude De Kuyper, de feestelijke borrel. Oude De Kuyper, een kwaliteit die klinkt als een klok. De. „Maxi" is een nieuw Russisch wa gentje met schuifdeuren; ideaal voor uitstappen in garages of op parkeer plaatsen. De beweegbare voorstoelen vergemakkelijken de instap voor de achterpassagiers. De achterbank is uitgevoerd als vouwbed. De auto heeft een topsnelheid van 120 km/u. LONDEN Omstreeks 1975 zal door het Suez Kanaal vrijwel geen druppel olie meer worden vervoerd. Tanksche pen zullen in de toekomst voor bijna hetzelfde geld om Kaap de Goede Hoop heen varen. Deze voorspelling doet de heer An-* thony Cayzer, de voorzitter van de Britse redersvereniging, in een artikel in het jaarboek van Lloyds List. De sluiting van het kanaal voor de tweede keer in tien jaar heeft de vraag naar zeer grote tankers sterk vergroot. In 1970 al zullen ten minste 160 tan kers van 200.000 ton en groter in de vaart zijn. Sinds het Suez Kanaal een half jaar geleden werd gesloten, wer den ruim honderd van deze schepen besteld. Wanneer deze schepen worden ge bruikt op de route van de Perzische Golf naar West-Europa zullen zij een jaarlijkse vervoer capaciteit hebben van tweehonderd miljoen ton olie. Dat is dezelfde hoeveelheid die tot voor kort door het Suez Kanaal werd ge transporteerd. Niet alle reuzentankers zullen op de ze route worden ingelegd. Voor de heer Cayzer staat het niettemin vast dat in minder dan tien jaar geen tan ker het Suez Kanaal meer zal passe ren. Mochten de Egyptenaren er toe overgaan het kanaal geschikt te ma ken voor 200.000 tons tankers in bal last dan nog betwijfelt hij of de tank vaart er gebruik van zal maken. „De geringste verhoging van de kanaal- rechten zou het in ieder geval meer economisch maken ook ongeladen om de Kaap te varen". ADVERTENTIE LONDEN De ziekenhuizen van de Britse hoofdstad merken al duidelijk de gevolgen van de griepepidemie die er in een deel van Engeland heerst. Woensdag werden er 104 patiënten op genomen als spoedgevallen, allemaal met longontsteking of zware bronchitis. In deze ziekenhuizen kampt men al met een tekort aan verplegend perso neel. Vele verpleegsters liggen met griep in bed. De 104 spoedgevallen in Londen bete kenen een belangrijke stijging van dit soort patiënten in de hoofdstad. Alle ziekenhuizen in Londen hebben op dracht gekregen om nu alleen nog maar spoedeisende gevallen toe te la ten. Wie al een afspraak had om te worden opgenomen voor een behande ling die geen haast heeft, moet wach ten. Ook in Southampton en Worthing kampen de ziekenhuizen met een te kort aan verpleegsters en artsen. De griep heeft ook daar velen geveld. Uit zendbureaus in Londen weten niet waar ze het personeel vandaan moeten halen waarom men op de kantoren schreeuwt. Bij een ervan zei men gis teren: „Het lijkt wel of ze met bosjes tegelijk achter hun schrijfmachines in elkaar zakken met griep." De toch al zo veel geplaagde foren sen op het zuidelijk district van de Britse spoorwegen, waar men herhaal delijk treinvertragingen heeft, hoorden gisteravond dat drie van hun treinen op het spitsuur niet konden rijden door ziekte bij het personeel. Ook de minister van verkeer, me vrouw Barbara Castle, ligt met griep in bed, net als de belangrijkste deskun dige in Engeland op het gebied van griep, die onlangs voorspelde dat geland er deze winter geen last zou hebben. En- Op het Wereld Influenza Centrum in Noord-Londen, dat nauw samenwerkt met de Wereld Gezondheidsorganisatie van de VN, is men er al achter geko men dat het virus van de griepaanval A-2 is. Hetzelfde als van de Aziatische griep van 1957 en van die in de winter 1962-'63. Dit betekent dat mensen die toen ziek zijn geweest, er nu nog rede lijk goed tegen beschermd zijn. Verder kampt men in een ziekenhuis in West-Londen met vijf gevallen van tyfus. Er zijn in totaal negen patiënten in verband met deze geïsoleerde be smetting opgenomen. In Middlesbo- rough, in Noordoost-Engeland is er opnieuw een baby overleden, de elfde, aan de besmettelijke maagaandoening die daar heerst. ADVERTENTIE PUK OU) JJ&S POTSTIll 1 uk 1710 v eowf 8T/D#TiU.fcRY OUBUN door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM DAMASCUS (Syrië) De Syrische premier Joesef Zayyen heeft gezegd, dat zijn regering het nut niet inziet van een gesprek met V.N.-vredesgezant Gunnar Jarring. De missie van de Zweedse diplomaat, aldus Zayyen in een toespraak, be perkt zich tot de resolutie van de vei ligheidsraad van de V.N., die door Sy rië verworpen werd. Er is dan ook geen resultaat te verwac' n van be sprekingen, zei hy. Deze uitspraak van Zayyen heeft dan ook de hoop dat Jarring toch in Da mascus zou worden ontvangen tijdens zijn huidige ronde van besprekingen, de grond ingeboord. Zayyen beschuldigde opnieuw Ame rika en Engeland ervan „Israël actief bijgestaan te hebben" in de juni-oorlog tegen de Arabieren. De premier zei een en ander tijdens een massabijeenkomst voor de inhuldiging van een nieuw en kostbaar project dat elektrische stroom binnen het bereik van het hele land moet brengen. Zayyen betoogde dat de boycot door Syrië van de Arabische topconferentie, volgende maand, „geen geschillen .zal opleveren met onze Arabische broe ders". Hij zei dat Syrië niet tegen een ver eniging is van Arabische inspanningen maar er van uitgaat, dat Arabische top conferenties er al sinds 1948 niet in geslaagd zijn behoorlijke oplossingen aan de hand te doen voor bepaalde gebeurtenissen. PARIJS Donderdag is in Parijs vernomen dat op 3 januari a.s. de of ficiële bekendmaking zal plaatshebben van de oprichting van een uit Ameri kaanse en Europese maatschappijen bestaand consortium, dat zich zal toe leggen op het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden, zoals bij voorbeeld voor de ontsluiting van olie- of aardgasreserves. In zakenkringen in de Franse hoofdstad werd meegedeeld, dat de voornaamste aandeelhouders zijn El Paso Natural Gas Company (Houston, Verenigde Staten), en So- ciété Nobel-Boze I (Frankrijk). Het Amerikaanse belang zal volgens de zegslieden vijftig procent bedragen. De deelneming van Nobel-Bozel wordt vijfentwintig procent. Verder zullen de Franse maatschappij Thomson-Hous- ton-Hotchkiss-Brandt en de Poudreries Reünies de Belgique deelnemen met vijftien procent en pynamit Nobel (West-Duitsland) met tien procent. De nieuwe maatschappij zal in Euro pa gevestigd worden. Het is de bedoe ling dat zij voor de winning van delf stoffen gebruik zal maken van kern explosies, zoals dat begin deze maand voor het eerst is gebeurd in Nieuw-Me- co. Daar werd op een diepte van bijna dertienhonderd meter een „atoombom met een explosieve kracht gelijk aan die van 26.000 kilo tnt tot ontploffing gebracht. Hierdoor werd een groot on dergronds reservoir gevormd waarin zich, naar men hoopt, aardgas verza melt dat dan op eenvoudige wijze ge wonnen zal kunnen worden. De resulta ten van deze proef, project „gasbug- gy" genaamd, zijn nog niet nauwkeu rig bekend. Volgens deskundigen van de Amerikaanse commissie voor kern energie (USAEC) zal het grootste deel van de radioactieve stoffen onder de grond worden vastgehouden doordat het gesteente onder aan de schacht waardoor de „bom" omlaag is ge bracht, na de explosie is gestold. Volgens de zegslieden in Parijs mag worden verwacht, dat de Verenigde Sta ten „overtollige" atoombommen be schikbaar zullen stellen voor vreed zaam gebruik. ROME De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, reist naar Rome voor besprekingen over de Europese Economische Ge meenschap met zijn Italiaanse ambtge noot Amintore Fanfani. De ministers zullen van gedachten wisselen over de besluiten van de E.E.G.-ministerraad in Brussel op 18 en 19 december toen Frankrijk spoedi ge onderhandelingen over Britse toetre ding blokkeerde. slechts een handjevol gevangenen in vrijheid zal worden gesteld. Het Griekse bewind heeft zich giste ren opnieuw ontdaan van zeven gene raals, allen koningsgezinden. Het be sluit waarbij zij werden „gepensio neerd" zou zijn genomen door koning Constantijn. Het was ondertekend door de Griekse onderkoning, luitenant-ge neraal Zoitakis. Het was de derde maal sinds de staatsgreep in april dat een aantal ho ge officieren aan de dijk werd gezet Honderden officieren zijn al met pen sioen gestuurd. Vier Europese parlementsleden heb ben donderdag het internationale Ro de Kruis namen en woonadressen ver strekt van Grieken, die onder het mili taire bewind gemarteld zouden zijn. Zij gaven Samuel Gonard, voorzitter van de internationale Rode Kruis commis sie, voorts een hoeveelheid documenten afkomstig van enkele Europese landen, waarin het Griekse bewind van kwel lingen van politieke gevangenen wordt beschuldigd. Gonard beloofde, dat een onderzoek zal worden ingesteld. De vier parlementariërs waren een Italiaanse socialiste, eefi Britse Labour- afgevaardigde, een Franse communist en een vertegenwoordiger van de link se federatie in Frankrijk. Een voor heden vastgestelde ont vangst op de Canadese ambassade is plotseling afgelast, omdat de ambassa deur nog geen bericht van zijn rege ring heeft ontvangen of het Griekse bewind wordt erkend. Sinds koninc Constantijn op 13 december naar Italië vluchtte, hebben leden van het diplo matieke corps regeringsuitnodigingen afgewezen uit vrees, dat dit uitgelegd zal worden als een officiële erkenning. De Canadese ambassade had voor 13 december uitnodigingen aan de leden van de aan de macht zijnde junta ge stuurd, voor een receptie ter gelegen heid van de deze zomer in Montreal ge houden Expo-67. Woordvoerders voor de Amerikaanse en Britse ambassades hebben reeds mee gedeeld dat geen diplomaten de tradi tionele nieuwjaarsdienst in de orthodo xe kathedraal van Athene zullen bij wonen, als het State Department en het Foreign Office voor die tijd het bewind niet hebben erkend. Beide ambassa deurs verwachten zaterdag instructies uit Washington en Londen. Ik drink nu al weken Quick Up. Als longdrink met-noem-maar-op. 't Bevalt me bést. Ik drink er lekker van. En zo'n grote fles kost maar 55 cent. Moetje 'ns opletten: daar kunjehéélwat glazenvandrinkenl Familieflea tijdelijk bij 2 flessen 10 ct voordeel NEW YORK De Zweedse actrice Ingrid Bergman tijdens de feestdagen verenigd met haar kinderen, die uit ver schillende delen van de wereld zijn overgekomen. V.l.n.rj Isabella Rosselini, Roberto Rosselini jr., Ingrid Rosselini (kinderen van de tweede echtgenoot van de actriceen Pia Lindström (van eerste echtgenoot). Ingrid Bergman treedt op in .More stately mansions" van O'Neill

De Vallei | 1967 | | pagina 7