sympathie cognac vaker? het dan me Sovjetboot schoot bijna op Amerikaans vliegtuig IEDERE WEEK IN KLEUR Kandidaat voor nieuw hart zwaar ziek Romney was in Djakarta Kosygin en Tito naar India Duitsers maakten minder auto's Johnson zond „droom" in boekje aangehouden Goud stroomde uit Amerika Vuurwerk-explosie: winkel uitgebrand Brandstichter Sabotage in Israël anno 1815... rèëds 150jaar natuurkwaliteit! 85et. Abonneer u nu en u ontvangt alle reeds verschenen hoofdstukken gratis Bewaking kasteel Drakesteyn verscherpt Dorp op zoek naar verdwenen frater zegt de Fransman goede keus Tien maanden geëist Huurlingen zullen terechtstaan Doodstraf in Canada praktisch afgeschaft GELDBOETEN VOOR VERKOPEN VAN HORMONEN Miljoen gulden stond onbeheerd Klan-invloeden bij politie Chicago M zeggen wij Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn heerlijke cognac, wij van onze eigen B00TZ BRANDY SPÉCIAL Een „Hollandse" door Bootz gemaakt. Vraag ernaar, waar dan ook. BESTE „K0NJAK" Z M«"<.wn»,naarVenus«»ï Gr0te°nt1eZnee z°f3P5ee^ziet nU Fransman geruild voor Tsjechische spion t .«.v.. -j é.i 1567 ""mm ^4 jm. Schrijf een briefkaart aan MARGRIET POSTBUS 497 AMSTERDAM CHICAGO De toestand van dr. Philip Blaiberg, een 55-jarige tandarts, die de volgende kandidaat voor een harttransplantatie in het Groote- Schuur-ziekenhuis in Kaapstad is, gaat snel achteruit Ik hoop dat ze hem in leven kunnen houden tot ik in Kaap stad terug ben, zo verklaarde professor Barnard donderdag in Chicago. Bar nard, die op 3 december een harttrans plantatie verrichtte op Louis Wash- kansky, verblijft in Chicago voor een bijeenkomst van Amerikaanse hartspe cialisten. Berichten uit Kaapstad maakten don derdag melding van een ernstige toe stand van Blaiberg. Dr. Chris Barnard, heeft donderdag in Chicago gezegd, dat „de volgende harttransplantatie succes zal hebben" „Ik zal de volgende harttransplanta tie mogelijk volgende week verrichten" aldus de arts. Het is nog niet bekend of de chirurg nog een ontmoeting zal hebben met president Johnson. „Als de president mij wil ontmoeten, dan graag", zo zei hij. Van onze correspondent BAARN De bewaking bij kasteel Drakesteyn is verscherpt. Behalve de beide toegangspoorten wordt nu ook de slotbrug naar het kasteel door de Koninklijke Marechaussee bewaakt, terwijl in de tuin regelmatig wordt ge patrouilleerd. De bewaking is verscherpt, omdat onlangs een geestelijk gestoorde de tuin van het kasteel en vervolgens de wo ning van prinses Beatrix en prins Claus is binnengedrongen. Het komt overi gens vrij vaak voor, dat geestelijk ge stoorde mensen bij Paleis Soestdijk of bij het kasteel in Lage Vuursche komen om de Koningin of de Prinses te spre ken. OOTSMARSUM In de buurt van het Overijsselse Ootmarsum is gister morgen een grootscheepse opsporings actie begonnen naar de 28-jarige fra ter-onderwijzer C. de Leeuw. De fra ter verliet op 2 december in een zwaar moedige bui het huis, waar hij met an dere fraters woonde, en is sindsdien spoorloos. Vijftien man zijn gisteren begonnen mèt het doorzoeken van het natuurre servaat Agelerbroek. Morgen krijgen zij hulp van leden van de B.B., brand weer en andere vrijwilligers. Als de frater is gevonden, zal dit door het lui den van de kerkklokken worden bekend gemaakt ADVERTENTIE MUTE VAN J. J. MELCHERS W*. - SCHIEDAM. Omdat hij zo'n zacht en toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een goede, geurige, hol- landse cognac! DJAKARTA Gouverneur Romney van Michigan, die zich volgend jaar kandidaat wil laten stellen voor het Amerikaanse presidentschap, heeft don derdag in Djakarta de toestand in In donesië en de rest van de wereld be sproken met waarnemend president ge neraal Suharto en minister van Buiten landse Zaken Adam Malik. Romney, die op wereldreis is, kwam woensdag avond uit Saigon in Djakarta aan voor een bezoek van twee dagen. Na zijn ge sprek met Suharto zei hij, onder de in druk te zijn van de inspanningen van de president om het economische, culture le en geestelijke klimaat in Indonesië te verbeteren. NEW DELHI. De Joegoslavische president Tito en de Sovjet-premier Alexei Kosygin zullen in de laatste week van januari een bezoek aan In dia brengen. De Indische regering streeft er naar zoveel mogelijk buiten landse hoogwaardigheidsbekleders naar India te krijgen ter gelegenheid van de jaarlijkse onafhankelijkheidsdag 26 januari en de opening van de V.N.- conferentie over handel en ontwikke ling op 8 februari. Secretaris-generaal Oe Thant zal in ieder geval aanwezig zijn bij de opening van de V.N.-confe- rentie. PARIJS. De lijst met landen die auto's produceren zal aan het einde van 1987 enigszins zijn gewijzigd. Vol gens de voorspellingen van de Société d'Economie et de Mathématiques Apli- quées (SEMA) bezetten de Verenigde Staten nog de eerste plaats. Japan ver dringt echter West-Duitsland van de tweede plaats en Engeland moet de vierde plaats afstaan aan Frankrijk. Volgens de SEMA is de automobiel- produktie in 1967 als volgt verdeeld: de Ver. Staten: bijna 9 miljoen stuks (1966: 10.371.000 stuks), Japan 3.200.000 (1966: 2.286.000) stuks, West-Duitsland 2.500.000 (1966: 3.051.000 stuks, Frank rijk 2 miljoen (1966: 2.024.000) stuks, Engeland 1.900.000 (1966 2.042.000) stuks en Italië 1.500.000 (1966: 1.700.000 stuks. AMSTERDAM „Ik heb het alléén gedaan om hem schrik aan te jagen", zei gisteren voor de Amsterdamse rechtbank de 27-jarige Amsterdamse kelner R. W. van der K., die in een ju linacht uit wraak tegen de directeur van een bejaardentehuis brandend pa pier in de brievenbus van het huis had gestopt. De directeur had er bezwaar tegen, dat de kelner omgang had met één van de verzorgsters in het tehuis. De offi- ciei; had bezwaar tegen het onverant woordelijk optreden van de kelner. Als de brand niet tijdig was ontdekt, zou den de levens van twaalf bejaarden en drie verzorgsters, die sliepen, in groot gevaar zijn gebracht. De jongeman die al vijf keer was veroordeeld wegens verduistering en vernieling, hoorde tien maanden waar van drie voorwaardelijk tegen zich ei sen. KINSJASA President Moboetoe van Kongo heeft in Kinsjasa gezegd, dat ongeveer 120 blanke huursoldaten die nu in Rwanda in een kamp zitten, naar Kongo zullen worden terugge bracht om daar terecht te staan. Mo boetoe zei, dat de Rwandese regering daarmee heeft ingestemd. Wanneer de huurlingen zullen worden uitgeleverd, wilde de Kongolese premier niet zeg gen. De blanke huurlingen zijn in een vluchtelingenkamp in Rwanda sedert zij uit Boekavoe vluchtten. Kongo heeft steeds geëist dat zij terecht zullen staan, maar de organisatie voor Afri kaanse eenheid was voor terugzending naar hun vaderlanden, als hun rege ringen Kongo zouden compenseren voor de schade. OTTAWA In Canada is vandaag een wet afgekondigd, die maar in en kele gevallen toelaat dat personen we gens moord gehangen kunnen worden. Voor een proefperiode van vijf jaar, die loopt tot 29 december 1972, kunnen alleen zij die schuldig worden bevon den aan moord op een dienstdoende agent of gevangenbewaarder een dood vonnis krijgen. De wet werd op 1 december door het Canadese Lagerhuis aangenomen, na dat minister van Jusitie Larry Pennell de afgevaardigden had verzekerd, dat een moordenaar die tot levenslang ver oordeeld wordt, pas na 10 jaar voor gratie in aanmerking kan komen, terwijl alle gratiebesluiten moeten wor den goedgekeurd Sinds de stichting van de Canadese confederatie in 1867 zijn in Canada 701 mensen gehangen. ROTTERDAM Drie directeuren en een procuratiehouder van drie Rotter damse farmaceutische groothandels zijn gisteren door de kantonrechter in Rotterdam veroordeeld wegens de ver koop van het hormoonproparaat Stil- boestroL De 45-jarige F. W. kreeg een boete van vijfduizend gulden en twee maan den voorwaardelijk. De 45-jarige M. van der H. en de 34-jarige W. L. M., kregen elk een boete van tweeduizend gulden. Twee jaar lang hadden de groothan dels het preparaat aan veehouders ver kocht, die het vooral gebruikten voor het inspuiten van mestkalveren om daarmee het groeiproces van de dieren te bevorderen. WASHINGTON President Johnson heeft zijn vrienden en kennissen ver rast met een persoonlijk Kerstcadeau tje: een boek van 243 bladzijden, waar in hij zijn visie op de toekomst geeft. Het rijk geïllustreerde boek, waarvan 25.00 exemplaren zijn gedrukt, is door Johnson voor eigen rekening uitgege ven. In een begeleidend briefje van Mar vin Watson, 'n medewerker van de pre sident, wordt gezegd: „Tussen voor- en achterkant kunt u de filosofie van de president en de droom van een natie le zen." Het boek bevat onder meer John sons boodschap voor het Amerikaanse Congres No retreat from tomorrow (Onafwendbare toekomst). „De president hoopt", zo gaat het be geleidend briefje verder, „dat u dit kleine kerstgeschenk zult willen aan vaarden als een blijk van zijn persoon lijke hoogachting en grote dankbaar heid BOARDSMAN Gemaskerde man nen hebben in Boardsman in de Ameri kaanse staat Ohio 333.000 dollar (1.150.000 gulden) bemachtigd door er vandoor te gaan in een gepantserde geldauto, die onbeheerd stond gepar keerd voor een warenhuis. De auto, die later werd teruggevonden, was door de bewakers even verlaten toen zij geld moesten afleveren in het warenhuis. LEEUWARDEN De 23-jarige schilder J. P. te Lippenhuizen heeft gisteren tegenover de politie te Gorre- dijk bekend op eerste kerstdag zijn woning opzettelijk in brand te hebben gestoken. Gebleken is dat P., die plaatselijk beheerder is van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond, een kastekort had van f 5.000 a f 10.000. Hij verliet met zijn vrouw en twee kinderen op eerste kerstdag 's morgens om elf uur zijn woning, nadat hij boven op zolder een brandende kaars had neergezet, 's Mid dags omstreeks vijf uur stond de wo ning in lichterlaaie. De woning brand de geheel af. De politie kreeg nader hand argwaan, omdat er absoluut geen aanwijzingen waren omtrent een mogelijke oorzaak van de brand. P. werd woensdag gearresteerd en beken de gisteren dat hij de brand opzettelijk had gesticht om in het bezit te komen van de verzekeringsgelden. Zijn vrouw was geheel onkundig van de daad van haar man. O LONDEN Katholieke Engelsen en Schatten mogen op vrijdag weer vlees eten. De afschaffing van deze onthou- dingswet van de Katholieke kerk, die al eerder in veel andere landen (waaron der Nederland) was afgekondigd, zal zondag op de Britse kansels worden be kend gemaakt. ADVERTENTIE WASHINGTON De Amerikaans» goudvoorraad is in november met 74 miljoen dollar verminderd. Dit is d» grootste maandelijkse teruggang rindN augustus 1966. Hiervan ging 21 miljoen dollar naar Amerikaanse industriële verbruikers en f 53 miljoen dollar naar 't buitenland. De run op het goud heeft nadien een verdere aanslag gepleegd op de Amerikaanse reserves. De voorraden bedroegen eind no vember 12.965 miljoen dollar. Dit is h«t laagste peil sinds mei 1938. CHICAGO Een onderzoek naar Ku- Klux Klan-invloeden bij de politie van Chicago heeft geleid tot ontslag voor twee politie-ambtenaren alsmede schor sing van een derde. In totaal zijn vier politie-ambtenaren im deze zaak verhoord- Het onderzoek heeft vele maanden geduurd. Bij een inval in het huis van een der ambtenaren werden een plastic kruis, Amerikaanse en „geconfedereerde" vlaggen alsmede briefpapier van de Ku Klux Klan gevonden. Bovendien wer den veel revolvers met munitie alsme de enkele semi-automatische wapens aangetroffen. proest NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,45 PER HELE LITER ADVERTENTIE 70 Hingen in hun hoofd dan Wantschrijver5 jeVüurtra visjoenen van descience^ en wij. Hun fant ngenontmoetingen met Dg der. Hun boeken c0< ideeen. Avonturen., fiction. 0Pstanf Tijdmacht sch. En uw boekhandel^ woonTomdehoe^ doetu ADVERTENTIE ADVERTENTIE -m 4.mam vX-XvX- GRONINGEN Doordat een partij vuur werk ontplofte is gisteren (zoals we in enkele edities al schreven) een winkel aan de Nieuweweg in Groningen uit gebrand. Twee personen moesten met brandwonden naar een ziekenhuis wor den gebracht. De politie onderzoekt hoe het vuurwerk tot ontploffing kon komen; er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat brandend uurwerk in de winkel is gegooid. TEL AVIV. Israëlische militairen hebben donderdag twee saboteurs uit een groep van zes gevangen genomen die drie nederzettingen in de Beisan Vallei hadden overvallen, aldus heeft het Israëlische leger donderdag bekend gemaakt. De saboteurs hebben donderdagmor gen achtereenvolgens schade toege bracht aan boomgaarden in de Kib boets Ein Dor 3 km ten westen van de Jordaan en een zaaimachine opge blazen in Avat Schmül ten westen van Ein Dor op de oever van de Jordaan. Woensdagavond hebben saboteurs in de Vallei een waterpomp opgeblazen. Een Israëlische militair is omgeko men en drie werden woensdag gewond toen hun stafwagen op een landmijn in de strook van Gaza reed. Militairen zijn onmiddellijk begonnen met huiszoe kingen in het gebied. Er werd een uit gaansverbod voor de omringende dor pen afgekondigd MOSKOU Het blad van het Sovjet- leger „Rode Ster", een orgaan van de strijdkrachten, beschrijft, hoe een Ame rikaans toestel bijna beschoten werd, toen het ontploffende fakkels boven een Russisch bevoorradingsschip afwierp. Dit gebeurde in september in de Mid dellandse Zee. „Rode Ster" schrijft het aan de koel bloedigheid van de kapitein van 't Rus sische schip toe, dat het Amerikaanse toestel niet beschoten werd, hoewel het aanvankelijk niet duidelijk was of het een aanval betrof op het Russische schip of niet. Het Amerikaanse vliegtuig had de fakkels neergelaten nadat het een Rus sische duikboot uit het oog verloren had, die voorraden had ingenomen. De Amerikaanse fakkels boven het Rus sische bevoorradingsschip waren ont ploft met het geluid van bommen en PARIJS Een 41-jarige Fransman, die in Praag gevangen heeft gezeten wegens een poging een Tsjechische sol daat naar het westen te helpen vluchten is uitgewisseld tegen een Tspechische spion die in Frankrijk werd vastgehou den. Serge Oldenbourg ging in oktober '66 naar Praag om vier happenings van Tsjechische Beatniks te leiden. Bij zo'n bijeenkomst gaf een soldaat te kennen, dat hij wilde overlopen. „Ik legde mijn paspoort op tafel en zei dat hij het mocht hebben. ,Ik gaf hem ook wat burgerkleren", vertelde Olden bourg gisteravond bij zijn aankomst in Parijs. De volgende dag ging Oldenbourg naar de politie met het verhaal dat hij zijn pas had verlaren. Na vier keer verhoord te zijn, werd hij gearresteerd en berecht. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het vriendinnetje van de soldaat had het ontvluchtings plan verraden. Gistermorgen werd Oldenbourg door zijn cipiers gewekt met de opdracht zich klaar te maken om te vertrekken. De Franse autoriteiten deelden niet mee welke spion tegen Oldenbourg is uitge wisseld. Oldenbourg, die in Frankrijk bij een opiniepeilingsinstituut werkte, wist nog niet wat hij ging doen. Hij zei echter, dat hij blij was rechtuit te kunnen lo pen: „in de gevangenis liepen we steeds maar rondjes op de binnenplaats, altijd in dezelfde richting". Hij werd in de Praagse gevangenis acht kilo lichter. Oldenbourg is een broer van de Fran se romanschrijver Zoé Oldenbourg. het was niet direct uit te maken of het een werkelijke aanval of een schijnaan- val was. „Rode Ster" heeft onlangs een reeks artikelen gepubliceerd, waarin schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse zes de vloot ervan beticht worden, Russi sche vlooteenheden in de Middellandse Zee lastig gevallen te hebben. De Amerikaanse Marine sprak op 15 december dergelijke beschuldigingen uit tegen de Sovjet-Unie en liet foto's zien van schepen van de twee vloten die el kaar gevaarlijk dicht voorbij voeren. Deze Amerikaanse foto's werden geno men in september, naar het schijnt om streeks de tijd van het incident. Bij een ander incident moest kapitein Joeri A. Kalinin de hoezen van de ka nons van een schip laten halen, voor dat een rondscherend Amerikaans vlieg tuig verdween. De kapitein was volgens „Rode Ster" niet van plan op de Nep tune 148242-vp7 te schieten, maar wilde zijn bemanning slechts oefening onder gevechtsomstandigheden geven. De Rus sische vloot in de Middellandse Zee be staat uit ongeveer 30 schepen, terwijl de V.S. er 55 hebben. De Amerikaanse ambassade had geen commentaar op het artikel.

De Vallei | 1967 | | pagina 9