niveau hartig woo rdj e mee 1967 was n goed jaar Nederlanders spraken op internationaal Verboging spelpeil in breedte en aan top Plan „Jeugdtraining" voetbal Talentenjacht Eerste wereldkampioene Ook wielrenners Per afdeling Atletiek blijft zorgenkind Judosuccessen jvoetbalresultaten Gegadigde voor Bescheiden wereldtitel Kees Verkerk: nog iets in petto? Langzaam maar zeker wordt onder het motto „Jeugdtraining in Neder land", een plan uitgew -kt, dat beoogt een bredere basis t° verkrijgen van het Nederlandse voetbal, waarbij zowel het betaalde als het amateur-voetbal is gebaat. Aanleiding tot de opzet van het plan was de In bondskringen reeds lang gekoesterde wens om tot een systematischer aanpak van de selectie en de training van het jeugdvoetbal te komen. Op grond van de goede ervaringen, die men onder meer in de afdelingen Utrecht en Twente heeft opgedaan, heeft de technische commissie het bestuur van de KNVB, zoals uit een rapport blijkt, voorgesteld met ingang van 'het seizoen 1967-'68 alle afdelingen in de ge legenheid te stellen aan het plan „Jeugdtraining Nederlard" deel te ne men. Reeds in 1963 heeft een studiecom missie, bestaande uit de heren Schwartz, Van der Leek, Croon, De Wolf en Martens, in opdracht van het KNVB-bestuur zich gewijd •aan de uit werking van een plan om de training van de jeugd in Nederland te verbete ren. Dit plan omvatte de opleiding van de jeugd in de leeftijdsgroepen twaalf dertien jaar, veertien-vijftien jaar en zestien-achttien jaar. Het bestuur van de KNVB achtte het echter uit pedago gische overwegingen onjuist, om de leeftijdsgroep twaalf-dertien jaar in de activiteiten te bereiken. Verder was het KNVB-bestuur van mening, dat de uitvoering van zo'n veel omvattend plan slechts geleidelijk tot ontwikkeling zou mogen worden ge bracht. Op 1 september 1964 trad Georg Kessler in dienst bij de KNVB, waar door het mogelijk werd de eerste stap te zetten op weg naar de verwezenlij king van het plan „Jeugdtraining Ne derland". De eerste taak, die Kessler kreeg, was het bij wijze van proef se lecteren en trainen van een groep van vijftien spelers in de leeftijd van veer tien-vijftien jaar. Het resultaat was zo wel in voetbaltechnisch als in opvoed kundig opzicht dermate bemoedigend, dat het bestuur van de KNVB er goed keuring aan hechtte om in het seizoen 1965-'66 enige uitbreiding aan het plan Nederland" worden de jongens die, naast een goede voetbalaanleg, blijk geven van een redelijke mentaliteit bijeengebracht in hun afdelingen. Door het spelen van oefenwedstrijden en het toepassen van een strenge selectie blijft een groep van vijftien spelers uit beide leeftijdscategorieën over. De zes districten van de KNVB vor men dan uit de afdelingen nieuwe se- lectiegroepen. Via een districtentoer- nooi komen Kessler en zijn assistenten uiteindelijk tot een nationale jeugdse- lectie, die geregeld in een centrale trai ning bijeenkomt. In april of mei van het komende jaar zullen een of meer interlandwedstrijden worde. gespeeld waarvoor de spelletjes worden gerecru- teerd uit de deelnemers aan het dis- trictentoernooi. De technische commissie heeft het bondsbestuur geadviseerd een technisch jeugdapparaat, weer onder te verdelen in twintig technische afdelings- en zes districtsjeugdcommissies, in te stellen met het doel opsporingswerk te ver richten van talentvolle spelers, die in aanmerking komen voor het UEFA- jeugdelftal. De UEFA-districtsjeugdelf- tallen worden in samenwerking met de bondsoefenmeesters samengesteld. De angst die'vele verenigingen heb ben om hun spelers kwijt te raken aan het betaalde voetbal is schromelijk overdreven. In de eerste plaats zullen de talentvolle spelertjes, zo zij zich al niet zelf aanmelden, wel door de scouts van het betaalde voetbal worden ont dekt. Bovendien gaat er van de maxi maal 600 spelers, die per jaar voor se lectie in aanmerking komen, in verhou ding slechts een gering aantal over naar de rijen der semiprofs. In procen ten uitgedrukt lag dit bij de proefne mingen, die tot nu toe plaatsvonden, tussen de tien en twintig procent. Er moeten nog heel wat moeilijkhe den uit de weg worden geruimd, voor dat het plan zal functioneren. Maar met het doel voor ogen een verhoging van het spelpeil in de breedte en aan de top na te streven, zal het zeker sla gen. DEN HAAG 1967 is voor de Ne derlandse sport bepaald geen slecht jaar geweest. Vooral het schaatsenrij den en wielrennen, twee takken van sport, waarin Nederland de laatste ja ren een toonaangevende rol speelt, brachten ons land uitvoerig op de sportpagina's van de Europese kran ten. Kees Verkerk en Stien Kaiser be zorgden Nederland alle internationale titels in de schaatssport en Gert Bon- gers, Piet de Wit en Tiemen Groen veroverden bij de wereldkampioen schappen in Amsterdam drie regen boogtruien. Bijzonder succesvol was ook Wim Ruska. De blonde Amster damse judoka werd in Rome Europees kampioen, waarna hij op 9 augustus in het Amerikaanse Salt Lake City Anton Geesinks wereldtitel in het zwaargewicht overnam. De eerste maanden van het jaar werden volledig beheerst door de suc cessen van de nationale schaatselite. Voor Kees Verkerk en Stien Kaiser was de verovering van het Nederlands kampioenschap in de eerste week van januari de aanloop tot een bijzonder succesvol jaar. In het Finse Lahti, waar de extreem lage temperatuur de organisatoren ter bescherming van de rijders dwong de 10 km te vervangen door een 3 km, nam Kees Verkerk het Europees kampioenschap van Ard Wim Ruska: opvolger van Anton. Ada Kok: nog steeds aan top. Schenk, die door een val op de 500 me ter al kansloos was geword over. Verkerk won in Lahti drie afstanden. Veertien dagen later, in het Oslose Bisletstadion, prolongeerde de kleine Zuidhollandse vechtjas met groot machtsvertoon de wereldtitel, die hij een jaar daarvoor in Gotenburg be haald had. Verkerk won in Oslo de vijf- en tienduizend meter, terwijl hij met een totaal van 178.058 punten een wereldrecord over de vier afstanden vestigde- Om het succes in de Noorse hoofdstad compleet te maken verover de Ard Schenk, evenals in 1966, de zil veren medaille. De Noordhollander won in Oslo de 1500 meter. Een week na de successen in Oslo doorbrak Stien Kaiser in Deventer de hegemonie van de Russische schaat- senrijdsters. De Delftse won drie af standen en werd daarmee de eerste Nederlandse wereldkampioene. Eind januari had Stien Kaiser, knap geleid door Piet Zwanenburg, in Davos het wereldrecord op de 3000 meter ge bracht op 5 min. en 4.8 seconden. Ruim een maand later bewees zij, dat het nog sneller kon. In Inzeil kwam Stien als eerste rijdster binnen de vijf-minu- tengrens (4.56.8), terwijl zij tevens een wereldrecord vestigde op het totaal Van de vier afstanden: 188.634 punten. Eind februari hadden Kees Verkerk en Ard Schenk op de hooggelegen baan van Inzeil al iets gedaan aan verschil lende wereldrecords. Verkerk vestigde daar wereldrecords op de 1500 meter en 5000 meter met resp. 2.03.9 en 7.26.6 en Ard Schenk deed met succes aan vallen op de snelste tijden op de 1000 m (1.20.6) en 3000 (4.18.4). Het wielerseizoen leverde Nederland grote successen op. Na de overwinning van Jan Janssen in de Ronde van Spanje rekenden velen op een triomf van de Ossendrechter in de Ronde van Frankrijk. Janssen slaagde niet in zijn greep naar de gele trui, maar hij werd wel winnaar van het puntenklassement (groene trui). Bij het wereldkampioen schap op de weg in Heerlen moest Janssen, die voortdurend in de kop groep had gereden, in de sprint zijn meerdere erkennen in de Belg Eddy Merckx. Door zijn regelmatige rijden in grote wedstrijden werd Janssen winnaar van de Super Prestige Pernod. Bij de wereldkampioenschappen op te geven. Om organisatorische en financiële re denen werd, in afwijking van de oor spronkelijke opzet, »esloten de training afdelingsgewijs in plaats van districts- gewijs te houden. Behalve de afdeling Utrecht, waar Kessler het experiment startte, werden in het seizoen 1965-'66 de afdelingen Twente (afzonderlijk) en Gelderland/Zwolle en Arnhem/Nijme gen (gecombineerd) voor deelneming aangewezen- Aan deze afdelingen zijn In het afgelopen seizoen ook Friesland en Groningen toegevoegd. Laatstge noemde afdelingen werden eveneens in de gelegenheid gesteld de training voor zestien-izeventien-jarigen ter hand te nemen. Na de start vai de „Jeugdtraining N\. - vV Zal men over enkele jaren ook komen tot een nationale jeugdselectie be staande uit nog jongere spelers? Hier neemt de jeugdtrainer van Heracles, de heer Morsing, eveneens trainer van de Twentse jeugd-bondsselectie, in de zaal spelertjes van tien d twaalf jaar onder handen. Het damesturnen, dat de laatste ja ren door £«n gedurfde aanpak grote vooruitgang heeft gemaakt, kan terug zien op een goed jaar. Tijdens de Eu ropese kampioenschappen, die ter ge legenheid van het honderdjarig be staan van het KNGV in de Amsterdam se RAI werden gehouden, zorgden Margo Klees (14e) en Jannie Vierstra (23e) voor nog nooit eerder geleverde prestaties. Het Nederlandse team Het Nederlandse judo, dat door An ton Geesink wereldfaam heeft gekre gen, boekte ook in 1967 weer grote successen. In Rome werd Anton Gee sink, die daarmee afscheid nam van de wedstrijdsport, kampioen alle cate gorieën, terwijl Wim Ruska beslag leg de op de zwaargewichttitel. Het grote succes voor Ruska kwam echter op 9 augustus, toen hij in Salt Lake City Geesinks wereldtitel overnam door in Dick Langerhorst: grossier in nationa le records. kwam viermaal in een interlandwed strijd uit. Van wereldkampioen Tsjecho Slowakije werd uiteraard verloren, maar,de wedstrijden tegen West-Duits- land, Polen en Oosten ei.ik leverden overwinningen op. Vooral de zege op Polen (met vier punten verschil) maakte grote indruk. In vergelijking met de goede presta ties, die Ajax in het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampioenen le verde na overwinningen op Besiktas (2-0 en 2-1) volgden de gedenkwaardi ge wedstrijden tegen Liverpool (5-1 en 2-2), waarna Dukla Praag de Amster dammers de weg naar de halve fina les afsne#d (1-1 en 1-2) stelde het Nederlands elftal teleur. De ploeg van Kessler werd in het toernooi om het Europees kampioenschap uitgescha keld door nederlagen tegen Oost- Duitsland (3-4) Hongarije (1-2) en Dene marken (2-3). Alleen de tweede wed strijd tegen Oost-Duitsland leverde, dank zij een doelpunt van de weer in genade aangenomen Johan Cruyff, een 1-0 overwinning op. De vriendschappe lijke wedstrijden tegen België (0-1) en Zuid-Siavië (1-2) gingen verloren. De ontmoeting met Zuid-Slavië bracht weer de nodige beroering in de vader landse voetbalwereld door het uit het veld sturen van Piet Keizer en de daar op volgende schorsing. Het jaar werd afgesloten met een verdienstelijke overwinning van 3-1 op Rusland. Het Nederlands elftal miste toen de Ajacie- den Suurbier, Muller, Swart, Nuninga en Cruyff, die zich uit solidariteit met de geschorste Keizer niet beschikbaar wilden stellen, daarop later terugkwa men maar toen niet meer in aanmer king kwamen. Ajax' tweede optreden in het Europa Cup-toernooi dit jaar de Amster dammers prolongeerden hun lands kampioenschap verliep weinig suc cesvol. Na een gelijk spel in Amster dam (1-1) werd in Madrid na verlenging met 2-1 van Real verloren. Ada Kok en Dick Langerhorst waren dit jaar de grote figuren in de Neder landse zwemwereld. Ada Kok, door het Amerikaanse blad „Swimming World" uitgeroepen tot de beste Europese zwemster, veroverde vijf Nederlandse titels (400, 800 en 1500 m vrije slag, en de 100 en 200 m vlinderslag). De Am sterdamse verbeterde bovendien twee maal haar wereldrecord op de 200 m Ard Schenk: hoopt op nog meer. vlinderslag. Eerst kwam zij in Gronin gen tot 2 min 22.5 sec. (2/8) en 23 da gen later legde zij in Blackpool de af stand nog eens anderhalve seconde sneller af. Voor wat het grossieren in nationale kampioenschappen betrof werd Ada overtroffen door Dick Lan gerhorst. De Hagenaar behaalde vijf kampioenschappen op de vrije slag (100, 200. 400, 800 en 1500 m) en twee op de vlinderslag (100 en 200 m). Bo vendien verbeterde hij op deze num mers achtmaal een nationaal record. Georg Kessler: moeilijk jaar. de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam veroverden drie Nederlan ders goud. Piet de Wit prolongeerde bij de amateurs zijn stayerstitel, Gert Bongers zorgde dat de titel bij de ama teurachtervolgers in Nederlandse han den bleef en Tiemen Groen, driemaal titelhouder bij de amateurs, toonde zich ook bij de profs de sterkste ach tervolger. 0 Tiemen Groen: nog steeds heel sterk. 0 Maria Gommers: wereldrecord op 1500 meter. de finale van het zwaargewicht de Ja panner Noboyoki Maejima te verslaan. De atletiek in Nederland blijft een zorgenkind, al waren er in 1967 enkele successen. De Limburgse Maria Gom mers riep op 24 oktober in Sittard weer herinneringen aan de tijd van Fanny Blankers-Koen op door in een race tegen de klok een nieuw wereld record op de 1500 m te vestigen (4 min 15.6 sec). Een nieuw sprinttalent diende zich aan met Wilma van den Berg. De Brabantse evenaarde twee maal het Nederlands record op de 100 m (11,5) en tijdens de internationale sportweken in Mexico Stad, waar zij brons veroverde op de honderd meter, bracht zij het record op de 200 meter op 23,8 seconden en ontnam daarmee Fanny Blankers één van haar laatste records. 0 Tonny Sybrands: kandidaat voor wereldtitel. Tonny Sybrands ontpopte zich als een van de meest serieuze gegadigden voor de wereldtitel dammen door zijn over winningen in zeer sterk bezette toer nooien. In het Russische Batoem ver sloeg hij o.a. oud-wereldkampioen Tsjegolev en uitdager Andreiko. Tij dens de strijd om de tweede Coupe d'Europe (het officieuze Europese kampioenschap) bleek de Amsterdam mer opnieuw te sterk voor de Russi sche elite. Een schaduw over het sportjaar 1967 was de dood van Ue veelbelovende Zandvoortse autocoureur Wim Loos (21), die bij een ongeluk in de 24-uurs race van Francorchamps in de nacht van 22 op 23 juli het leven liet. Piet de Wit: wereldtitel.

De Vallei | 1967 | | pagina 10