„De Nederlandse jeugd begint eigenlijk te oud met de skisport" Nederlanders in schaatsinterland te Oslo Schaaknederlaag voor Tinman Bloedingen gestopt door zuurstofbehandeling Dertien zeelieden hebben niets van aanvaring gemerkt Ook Roger Taylor werd tennisprof Riessen tegen Koch in tennisfinale Flinke valpartij in Keulse zesdaagse Veenendaal in vriendschappelijk duel met ÓNA Nationaal kampioenschap Lukowski Basketballteams in toernooi-finales GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Met de Fransen Specialisatie Intensief Negeronlusten in getto's zullen voortduren Immigranten in Zuid-Afrika dienstplichtig Geen subsidie voor kranten in Indonesië Graag goed zijn Haagse Hof over ondergang Deens schip Noorse bevolking 3,8 min zielen Psycholoog in V.S. BOEKENNIEUWS /JV BEROEP j.na I I ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 Plaatsen als Rovaniemi in Fins Lapland of het Noorse Trondheim spreken wellicht niet zo als echte wintersportplaatsen tot de verbeelding van de Ne derlandse skiërs. Toch bezitten beide plaatsen een ideale ski-omgeving. Ook de niet-skiënde toerist kan er zelfs in de zomer, als de natuur rondom de skischansen en het enkele sporthotel of de gezellige skihut het groen van prach tig-weelderige bossen toont iets proeven van de aparte winterse sportsfeer! Juist die skischans „doet 't hem": de Nederlandse skiër is geen springer. „Wel licht doordat het Nederlandse skiën begonnen is als toeristensport, doen wij alleen aan alpineskiën: slalom, reuzenslalom en afdaling. Dat heeft met de Scandinavische Langlauf- en springsport net zoveel te maken als hardrijden met kunstrijden", zegt Nederlands kampioen Peter A. H. M. Lukowski (27) in zijn Amstelveense woning. Péter Lukowski, getrouwd met Nella Kleijn (die bij de Nederlandse skiesters tot tweemaal toe tot een tweede plaats bracht), was als negenjarig jongetje heus niet gillend enthousiast om tij dens intens koude dagen steeds meer weer oefeningen op die „lange tenen" te maken, ook al leidt iedere skileraar zijn beginnelingetjes bijzonder plezierig op. „Je denkt het na twee dagen al te kunnen, maar dan doe je het niet pre cies zoals de leraar het wil en dan mag je niet naar een volgende klas", vertelt sportieve Peter, die al meteen een voorsprongetje op leeftijdsgenoot jes had omdat hij geregeld van vier weken kerstvakantie in de bergen kon genieten. „Vooral jeugdige skiërtjes, maar ook oudere liefhebbers van de wintersport hebben echt voldoende aan een veertiendaagse vakantie om skiën te leren en er genoegen aan te beleven. Jammer dat de meeste Nederlandse kinderen eigenlijk te oud beginnen. Op dertienjarige leeftijd zouden zij deze sport al moeten beheersen." Enkele jeugdige Nederlandertjes le ren toch wellicht nog deze winter spe lenderwijs skiën. De in 1927 opgerichte Het originele embleem van de Skiclub „Ultimi", welke naam betekent: de uitersten. De verklaring van het em bleem: in Nederland kunnen wij de snelsten zijn, maar internationaal be ginnen wij onderaan. Een staaltje van zelfspot een slak op ski's. LONDEN De Britse 26-jarige ten nisster Roger Taylor heeft een contract van 100.000 dollar als beroepsspeler ge tekend met de Amerikaanse promotor Dave Dixon en de pers verder meege deeld, dat hij het volgend jaar in Engeland terugkomt om deel te nemen aan het eerste „open" Wimbledon- toernooi. Verwacht wordt, dat spoedig nog meer spelers zullen overgaan tot het beroepsspel nu Wimbledon „open" is geworden. Dixon heeft ook al gecontracteerd met de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, de Amerikanen Dennis Ralston en Earl Bucholz en de Fransman Pierre Bar- thes. Weldra zullen volgen de Austra liërs John Newcombe, Wimbledon- kampioen, Tony Roche en de Joegoslaaf Nikki Pilic. Taylor heeft verleden zomer de demi- finales van Wimbledon voor het eerst bereikt. Hij zei: „Er is veel geld te ver dienen. Er komen twee toernooien per week met prijzengeld van 10.000 dollar voor elk toernooi". Hij voorspelde, dat alle profs volgend jaar naar Wimbledon komen. Het wordt steeds duidelijker, dat Wimbledon volgend jaar op de profs bouwt, zelfs als de internationale ten- nisfederatie haar houding wijzigt en amateurs niet gaat verbieden in Enge land te spelen. Als Dixons plannen zijn uitgevoerd, dan zal er nog maar een van de demi finalisten van Wimbledon 1967 als ama teur overblijven. Dat is de Westduitser Wilhelm Bungert. BREMERHAVEN Nederland en een Westduitse ploeg hebben de finale bereikt van een internationaal basket - balltoernooi. De Nederlanders schakel den Zwitserland uit met 74-48 (48-20) in de demifinales, die zij bereikt had den na een 96-49 overwinning op België. De Zwitsers hadden Denemarken met 62-44 verslagen. De Westduitse keuzeploeg, die donder dag een Amerikaanse militaire ploeg met 66-63 had overwonnen, versloeg in de halve finales de Westduitse nationa le ploeg met 69-66 (42-29). Nederland heeft ook bij de dames de finale bereikt door een overwinning met 55-38 (22-13) op de Duitse nationa le ploeg. Donderdag hadden de Neder landse dames Denemarken met 48-43 uitgeschakeld. De andere finalist bij de dames is nog niet bekend. Het woensdag begonnen toernooi ein digt vandaag. Nederlandse Ski Vereniging organiseert dit winterseizoen voor het eerst enkele „sneeuwklassen". Leerlingen van de la gere school gaan vier weken in hun ei gen klasseverband naar de bergen. Zij worden in die tijd behalve in de norma le schoolstof ook onderwezen in het skiën! Daarmee zij we dan nog lang niet zo ver als bijvoorbeeld de Fransen en de Oostenrijkers, die complete skischolen bezitten en daartoe dan ook de natuur méé hebben. Terug naar Peter Lukowski, die als dertienjarige een hele vakantie boven zyn kracht skiede met 't Franse wed strijdteam, dat evenals hij in Mégève verbleef. Hij móest wel mee: als hij achterbleef werd er heus niet op hem gewacht! Vóór inschrijving tot .de klas sieke rennen officieel voor hem open stond (vanaf de zestienjarige leeftijd) mocht Peter zij het na enig geharre war deelnemen. Hij verspeelde even wel zijn kans door tijdens de training („die echt lekker ging") eventjes ach terom te kijken. Een driedubbele been breuk zette hem voor het verdere ski seizoen op non-actief. Een ander ongelukje (geen écht ski ongeval, want welke skiër versplintert zijn elleboog na achter een boomwortel te zijn blijven haken?) hield hem uit de militaire dienst Peter zag die twee on verwacht „vrije" jaren als in de sdhoot geworpen om te besteden aan zijn ge liefde sport Meermalen nam hij deel aan nationale en internationale wed strijden. Twintig Nederlandse prijzen zijn gauw op te sommen, omdat hij ver scheidene jaren alle vier titels won: zo wel de combinatietitel als de afzonder lijke titels voor slalom, reuzenslalom en afdaling. Overigens moeten wij niet van de skisport een indruk krijgen als zou deze zoals ex-voorzitter Kloezen van de skivereniging eens opmerkte „een linke sport zijn". Vooral de vei ligheidsbindingen, die na 1955 zelfs bij topskiërs gebruikelijk zijn, voorkomen velerlei breuken. De skiër komt dank zij die bindingen direct los van de ski's als hij een val maakt. Ook de voorschriften waaraan het wedstrijdparcours wat betreft de veilig heid moet voldoen zijn tot in de puntjes uitgewerkt. Zo dient een piste tenminste twintig meter breed te zijn, moeten bo men en te gekke bobbels worden ver wijderd en mogen er vandaag-de-dag geen gedeelten meer voorkomen waarbij de skiër over een smal paadje suist met enerzijds een rechtomhoog stijgen de berg en anderzijds een steile af grond! Wie daar voorheen maar even aarzelde vloog de afgrond in. Vroeger was de berg in natuurlijke staat; te genwoordig worden zelfs wel bulldozers gebruikt ter verbetering van de berg wand. „De skisport is geëvolueerd," ver klaart onze rechten studerende gast heer. „De wedstrijdsport is niet zwaar- PORT ELIZABETH De Ameri kaan Margin Riessen en de Braziliaan Thomas Koch hebben vrijdag de heren- enkelspelfinale bereikt van het toer nooi van Port Elizabeth. Riessen won met 64, 62 van de in Spanje wonen de Braziliaan Edison Mandarino. Tho mas Koch versloeg Ray Moore (Z.A.) met 75, 86. De finale van het da mes-enkelspel zal gaan tussen de Rho- desische Pat Walkden en de Ameri kaanse Carol Grabner. De uitslagen van de halve finales waren hier: Walk denVirginia Wade (GB) 64, 75, Carol GrabnerAnnette van Zijl (Z.A.) 3_6, 6—3, 9—7. OSLO De eerste grote internatio nale wedstrijd in het hardrijden op de schaats van dit Olympisch seizoen zal op 1 en 2 januari plaats vinden in het Bislet-stadion. Hieraan zal worden deelgenomen door de beste rijders uit Nederland, Zweden, Wpst-Duitsland en Noorwegen. De ontmoeting zal de laatste proef zijn voor de Nederlanders en de Noren, die zich willen plaatsen voor hun nationale ploegen, die op 6 en 7 januari tegen el kaar in Deventer zullen uitkomen. In de Nederlandse ploeg van .zeven man zitten o.a. Kees Verkerk en Ard Schenk. Onder de zes Zweden, die eraan zullen deelnemen, bevinden zich de we reldkampioen van 1963 Jynny Nilsson en de opkomende Johnny Höglin. Verder de Westduitse crack Erhard Keiler, die eerder deze week het wereld record op de 500 meter met 39.5 secon den evenaarde. Hij is door de organisa toren uitgenodigd om te rijden tegen de beste Noorse en Zweedse rijders. Hij zal vergezeld worden door de Duitse natio nale kampioen Gerd Zimmermann. Dit jaar doen de Russen niet mee. Zij geven er de voorkeur aan nog wat te wachten alvorens aan internationale wedstrijden deel te nemen. der, maar wel anders geworden. De technische moeilijkheden liggen op een heel ander vlak dan voorheen. Vroeger moest je misschien erg moeilijk met 70 km snelheid over een heel gck-bobbeli- ge piste naar beneden, terwijl er tegen woordig weliswaar minder bobbels voor komen, doch je snelheid aan een wed strijdniveau van 120 km moet zijn aan gepast!" Specialisatie in een of ander wed strijdonderdeel komt bij de wedstrijd skiër steeds meer voor. Toch moet hij in elk onderdeel uitkomen om bij een volgend aan de start te mogen verschij nen. Bovendien bepaalt bijvoorbeeld de plaats in de slalom zijn startnummer bij de afdaling. Een laag startnummer is in verband met de toestand van de baan bijzonder belangrijk. Door de spe cialisatie heeft de gewone skiër steeds minder kans om in het „wedstrijdcir cus" een plaats te veroveren die mee telt. Iets van de vroegere charme ging daarmee wel verloren! Ook Peter Lukowski kende z'n specia lisatie. Aanvankelijk was hij echt een „slalom-mannetje", pas later werd hij een goede afdaler. Zijn reuzenslalom won in verhouding tot de slalom. Maai hij had dan ook Veel routine. Voor de meeste Nederlanders is het in grote bochten leren skiën nogal bezwaarlijk, omdat zij wintersportvakantie juist in de kersttijd houden. Dan is trainen moeilijk op de drukke hellingen. Prak tisch alleen in de wedstrijden doet de slalomskiër ervaring op! Wie aan wedstrijdsport wil deelne men, moet vooral zijn reactievermogen in topvorm houden, dus niet meedoen aan het frivole wintersportleven. Bo vendien moet thuis al aan conditietrai ning (ook door de toerist-skiër!) wor den gedaan: skigymnastiek en oefenin gen op de borstelbaan te Leidschendam. Aan de conditietraining is ook trampoli nespringen toegevoegd. „De training wordt steeds intensie ver, maar je hebt dan ook een enorme conditie nodig om fel te kunnen reage ren als je met een snelheid van ruim 100 km in deze ware explosiesport in honderdste delen van seconden beslist over winnen of verliezen," vertelt de skideskundige, die na een afdaling van tweeëneenhalve minuut buiten adem aankomt. (Wie anders arriveert gaf be slist niet alles!) „Eentiende seconde te laat reageren betekent het missen van een bocht. Je hele lichaam is tegelijk ontspannen en gespannen, moet één coördinerend geheel zijn." „Elke piste heeft voor iedere skiër een eigen ideaal spoor en op dat ene spoor ga je het hardst. Een goede skiër maakt een fout als hij even links of rechts van dat spoor gaat. De skisport is hard, maar tegelijk ook héérlijk. Je moet alles zelf uitdokteren, bent over geleverd aan elementen en moet bijna mechanica kennen of alles aangebo ren aanvoelen om te weten hoe je het beste en het snelste gaat." Twintig deelnemers laten twintig ski methoden zien. Peter Lukowski met een francofiel hart is gelukkig met zijn Franse basistechniek, die dicht bij de wedstrijdskiër én de natuurlijke houding ligt. Vandaar ook de vele Fran se topskiërs! Om wedstrijdskiërs en toekomstige wedstrijdskiërs enige band te geven richtte Peter Lokoski vijf jaar geleden de vereniging voor wedstrijdskiërs „Ul timi" op. Met zijn vrouw leidde hij reeds menig jeugdkamp, waarbij hij de jongelui ongetwijfeld ook vele ge heimen over het „wachsen" zal hebben onthuld. Het soepel glijden van de ski's is namelijk zeer afhankelijk van het goed en in de juiste, aan wedstrijd- en weersomstandigheden aangepaste, was zetten van de lange latten!. Peter Lukowski zou bovendien aan iedere toer-skiër (die voldoende heeft aan gewone was) willen toeroepen: „Doe niet of dat wachsen alleen voor de wedstrijdskiërs belangrijk is. Vooral met pappige sneeuw (rond Pasen en tijdens de warme föhn) is het ontzet tend gevaarlijk op niet-glijdende ski's te staan!" Peter en Nella Lukowski inspecteren in de tuin van hun woning de ski's. Peter Lukowski tijdens kampioens wedstrijden in Val d'Isère. KEULEN Een flinke botsing heeft gisteren de internationale zesdaagse van Keulen behoorlijk in de war gestuurd. De Duitse rijders Rudi Altig en Rolf Roggendorf moesten naar een ziekenhuis om onderzocht te worden. Zij kwamen later echter weer terug en deelden mee de race te zullen hervatten. Het bestuur van de zesdaagse heeft vastgesteld, dat ze voorlopig geneutra liseerd zullen blijven. Dit betekent, dat Altig en zijn partner Siegfried Renz de leiding behouden op het tijdstip van 18.00 uur met een totaal van 174 pnt. Op de tweede plaats komt het Bel gische team Eddy MerckxPatrick Ser- cu met 134 pnt., gevolgd door de Duits- Zwitserse combinatie Klaus Bugdahl Fritz Pfenninger met 87 pnt. Palle Lyke en Freddy Eugen uit De nemarken bezetten de vierde plaats met een ronde achterstand. Zij hebben 139 punten. Klaus May uit West-Duitsland en de Fransman Alain le Greves heb ben een achterstand van negen ronden en bezetten met 46 punten de negende plaats. Altig had verscheidene kneuzingen aan het hoofd en zijn scheenbeen. Rog gendorf had een verstuikte voet. GRONINGEN Vrijdag zijn in Gro ningen de afgebroken partijen uit de tweede en derde ronde van het Nie- meyer-jeugdschaaktoernooi uitgespeeld. De uitslagen waren: Boersma (Ned.)—Fucak (Z.-Sl.) 1—0; Ligterink (Ned.)Zara (Roem.) Vz Hostalet (Sp.)Lewi (Polen) bibi; Dudek (Oost.)Meulders (Belg.) 10. De resultaten van de vrijdagavond ge speelde partijen waren: Lewi (Polen)Boersma (Ned.) 10; Schaufelberg (Zwits.)Mulders (Belg.), 10; Moles (Ierl.)—-Jacobson (Den.)' 10; Timman (Ned.)Jocha (Hong.) 01; Karpov (Rusl.)Eigterink (Ned.) bibiZara (Roem.)Fucak (Z.-Sl.) 10; Dudek (Oost.)Hostalet (Sp.) 0—1; Meder (Did.)—Tate (G.-B.) bi—bi. VEENENDAAL Voetbalvereniging Veenendaal speelt ijs en weder die nende morgen een vriendschappelij ke wedstrijd op het Salamander-sport park tegen de Wageningse eersteklas ser uit de Afdeling Arnhem, ONA. De gasten staan momenteel bovenaan de ranglijst en hebben dit seizoen een zeer goede kans op promotie naar de vierde klasse. Veenendaal komt met een experimen tele formatie in het veld te weten: doel. A. Blankespoor; achter: C. Henzen, C. Gerritsen, H. van de Bovenkamp, D. van Dijk; midden: T. Lansing, H. Stuyvenberg; voor: A. Muller, G. Hei kamp, J. Henzen, J. Sukkel. Henk Im- bosch kan nog niet meespelen in ver band met een blessure. tOsu6pjyjëjuapbcmbmTvH NEW YORK Negeronlusten in de Noordamerikaanse steden „zullen voortduren tot het reservoir beschikba re steden is uitgeput", zo heeft een psycholoog in New York, dr. Tomlin- son verklaard. De gewelddadigheden in de neger getto's zuilen voortduren, zegt hy. TORRANCE (Californië) Artsen van het Harbor General-ziekenhuis in Californië hebben meegedeeld een man in het leven te hebben gehouden, die aan zware bloedingen leed, niet door hem bloedtransfusies te geven maar door zuurstof in het lichaam te persen. Ziekenhuisautoriteiten wilden niet de naam van de patiënt noch die van de artsen bekendmaken. Een zegsman van het ziekenhuis ver telde het volgende: „Een 26-jarige man is hier deze week behandeld voor een maagbloeding; de man had zoveel bloed verloren dat een bloedtransfusie noodzakelijk was..." Om godsdienstige redenen weigerde de man de transfusies echter. Woens dag was de man bijna „aan zijn einde gekomen" en was men begonnen met de zuurstofbehandeling. Binnen twaalf uur was een grote verbetering te be speuren". In de verklaring werd gezegd dat de behandeling had bestaan uit het persen van een grote hoeveelheid zuurstof in PRETORIA In Zuid-Afrika wonen de vreemdelingen zullen zich komend jaar moeten laten registreren voor mi litaire dienstplicht. Zij zullen in 1969 dienstplichtig worden. Volgens een gis teren aanvaard wetsontwerp zijn immi granten van 16 tot 25 jaar die langer dan vijf jaar in Zuid-Afrika wonen, maar die de Zuidafrikaanse nationaliteit niet hebben aangenomen, dienstplichtig vol gens dezelfde regels die voor Zuidafri kanen gelden. Men kan worden vrijge steld als men een verklaring tekent geen plannen te hebben om de Zuidafrikaan se nationaliteit te aanvaarden. Minis ter van Defensie Pieter Botha zei ech ter bij de indiening van het ontwerp dat degenen die een dergelijke verklaring tekenen hun duurzaam verblijf in het land in gevaar zouden kunnen brengen. DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Suharto, heeft bekendgemaakt dat de Indone sische regering in '68 zal ophouden met het verstrekken van subsidie aan de Indonesische pers. Deze mededeling heeft ernstige bezorgdheid veroorzaakt in het dagbladbedrijf, dat reeds door financiële moeilijkheden wordt be dreigd. Generaal Suharto heeft donder dag journalisten in een toespraak ge zegd, dat de pers nauw zou moeten sa menwerken om eventuele moeilijkheden het hoofd te bieden. „Als het geld van mij was, zou ik het zeker gebruiken om. de moeilijkheden bij de pers te helpen overwinnen. Maar het geld is van het volk en wij moeten het uigeven in zijn belang." De Engelstalige „Djakarta Times" zegt in een pleidooi voor regeringssteun aan de pers: „Daar geen drastische maatregelen de economie van het land kunnen verbeteren, is er ook geen mo gelijkheid voor de pers om wonderbaar lijke vooruitgang te maken. Het staat aan de Indonesische regering om te be slissen of de Indonesische pers haar be drijf zal moeten staken". het lichaam van de man. Zuurstof wordt aan alle weefsels toegediend „om tijd te winnen totdat de produk- tie van rode cellen bij de patiënt zelf weer voldoende is om die functie over te nemen". Verwacht wordt dat de rode-celpro- duktie van de man vandaag weer vol doende hersteld zal zijn, zodat dari het toedienen van zuurstof kan worden stopgezet. Wij ontvingen de volgende nieuwe boeken: „Van Zierikzee tot Moddergat Shell-journaal van oude havensteden", door dr. J. M. Fuchs. Dit geïllustreer de boekje bevat tal van interessante gegevens over 42 Nederlandse havens- en vissersplaatsen een relatiege schenk van Shell Nederland N.V. „Het nieuwe aquariumboek" door K. Klingbeil een uitgave in de serie „Elseviers praktische pocketbiblio theek", met 100 afbeeldingen in kleur en 20 zwart/wit-tekeningen (Uitgevers mij „Elsevier" f4,50). „Ontwerp B.T.W." door mr. C. P. Tuk tekst, toelichting en commen taar op het wetsontwerp op de omzet belasting 1968, volgens het stelsel van heffing over de toegevoegde waarde (Uitg. J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinchem f 5,50). Drie stevig gebonden „mini-boek jes" van de Haagse uitgever L. J. C. Boucher, namelijk: „Gedachten" door Prince de Ligne, „Fragmenten" door Sei Shonagon en „Kort" door A. Ro land Holst. „Rijke en arme landen" door dr. H. M. de Lange, een wegwijzer voor ontwikkelingshulp, in samenwerking met „Het Wereldvenster" te Baarn uitgegeven door de NOVIB. „Gouddraad uit vlas", een bundel religieuze gedichten door Nel Ben schop (Uitgave J. H. Kok te Kampen). Drie gedichtenbundeltjes in de se rie „Verbaal", namelijk: „Op zwart naar wit" door Lode Bisschop, „Wen nen aan de aarde" door Hans Bouma en „Gewone woorden" door Cora Terp stra-Luiten. (Uitgave J. H. Kok te Kampen per stuk f3,75). Vier stevig gebonden kleine bij belboekjes voor de kleuters door Anne de Vries, te weten: „Mozes", „David de herdersjongen", „Die domme Jona" en „Met Jezus in een scheepje" (Uit gave J. H. Kok te Kampen per deel tje f2,25). „Lieve aarde" een bundel gedich ten door Cor de Back (Bosch en Keu- ning te Baarn f4,50). Bij de N.V. Arbeiderspers in Amster dam is onlangs weer een boek van da journaliste Harriët Freezer versche nen. Het is getiteld „Graag goed zijn", een novelle over een vrouw, die# echt scheiding aanvraagt. Het gaat 'vooral om de psychische achtergronden van de vrouw, die zich in haar huwelijk letter lijk verveelt en daarom een verhouding aangaat met een vriend, die haar ge lukkig kan maken, ondanks haar omge ving. De schrijfster heeft alle misère van een echtscheiding zelf ondervonden. Er zijn voorts alledaagse gebeurtenissen en situaties geschetst, die iedereen wel eens in zijn eigen leven heeft meege maakt. Maar toch... Juist door die alge meenheid is het vaak weinig boeiend en te oppervlakkig beschreven. Er worden namelijk te vaak allerlei conclusies ge trokken, zondat dat de situaties worden weergegeven, waaruit deze gevolgtrek kingen worden gedestilleerd. DEN HAAG De vraag of het inderdaad de visserstrawler Vlaardingen 153 „Liesje en Rutger" geweest is, die 19 januari 1966 het Deense kottertje „Nina Mona" ramde, heeft het Haagse gerechtshof vrydagmorgen vier uur beziggehou den. De 47-jarige schipper Willem R. van de VL 153 en de 21-jarige roerganger Albertus M. werden ondervraagd over deze aanvaring, waarby twee Deense vis sers om het leven kwamen. De beide zeelui verklaarden voor de zoveelste maal, dat zy nooit iets van een aanvaring gemerkt hebben. Des kundigen van de scheepvaart-inspectie, die de rontp van de „Liesje en Rutger" bestudeerd hebben, achtten op grond van hun onderzoek een aanvaring hoogst onwaarschijnlijk. De raadsman van de twee verdachten, mr. R. P. W- Frima uit Rotterdam, wees op de on nauwkeurigheden in de verklaringen van de Deense vissers ,die getuige wa ren van de aanvaring. Hiertegenover stelde de procureur- generaal, mr. G. J. de Lint, dat de VL 153 het enige schip is, dat de aanvaring veroorzaakt kan hebben. Hij wees op de verklaringen van de Denen en acht te het wettig en overtuigend bewijs ge leverd. Mr. De Lint vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam. Door deze rechtbank is Willem R. veroordeeld tot drie en Al bertus M. tot twee maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk. Over veertien dagen doet het hof uit spraak. De twee zeelieden zijn ir. beroep ge gaan van het rechtbankvonnis, omdat zü zich niet schuldig voelen. „Ik acht een aanvaring onmogelijk, zei de schip per. „Ik heb in elk geval niets ge merkt- Het noodlottige ongeluk gebeurde woensdagmiddag 19 januari van het vorige jaar op de Noordzee onder Esbjerg. Daar waren die dag Deense zeelui aan het vissen. Er lagen ver schillende kotters, waaronder de slechts 50 ton metende „Nina Mona", met drie man aan boord, en de „Hanne Grethe". Op de concentratie van Deense boot jes voer plotseling een „spookschip" in. De „Hanne Grethe'* ontkwam, vol gens de verklaring van haar schipper, maar net aan een aanvaring. De man zag de registratieletters „VL 153". Via de radio waarschuwde hij zijn collega's. „De Denen moeten gezegd hebben: Daar is een schip zonder commando, een schip zonder controle in ons mid den", zei de procureur-generaal. „Dat 1 is toch voor hun een afschuwelijke fu rie geweest". Ondanks de radio-waarschuwing, was een aanvaring onvermijdelijk. Het „spookschip" ramde de „Nina Mona" midscheeps. Daarna voer het, volgens verklaringen van de Denen, weg. De „Hanne Grethe" wist slechts een der opvarenden van het kottertje te red den. Schipper Willem R. heeft steeds ook nu weer toegegeven, dat hij toen met zijn schip (dat 269 ton meet) in de buurt van Esbjerg geweest is. Albertus M. stond aan het roer, hij hield de trawler op zuidelijke koers. De schipper zat zelf te dommelen in zijn hut, oververmoeid- De elf andere bemanningsleden lagen in hun kooien te slapen. Herhaalde malen hebben zij onder ede verklaard niets van een aan varing te hebben gemerkt. Ook de schipper heeft steeds volgehouden van niets te weten. De roerganger vertelde, dat hij het schip steeds op koers heeft gehouden. „Het zou toch een duivelse afspraak geweest zijn tussen al die Deense vis sers om u er in te laten draaien", zei de president van het hof, mr. A. J. Veldman, tegen schipper Willem R. Deze antwoordde slechts: „Dat vind ik ook, edelachtbare". „Kan het niet zyn, dat u in slaap gevallen bent?", vroeg mr. Veldman aan Albertus M. Deze ontkende dit ten stelligste. „Men weet dat dikwijls zelf niet eens", vervolgde de president, maar Albertus bleef het ooTd schud den. „Toen ik beschuldigd werd van de aanvaring, heb ik de roerganger hele maal uitgevraagd", zei de schipper. „Ik heb hem gezegd: „Als er iets ge beurd is, vertel dat dan. Je bent veel te jong om je hele leven zo'n last met je mee te moeten dragen. En er Is er een, die alles ziet. Maar de jongen heeft mij verzekerd, dat hij nergens van weet"- Drie deskundigen van de scheepvaart inspectie legden vervolgens hu" getui genis af. Zij hadden onder andere de romp van de „Liesje en Rutger" onder zocht, kort na de rampdag. „Het lijkt me zeer onwaarschijnlijk dat de traw ler een aanvaring heeft gehad" ver klaarde de heer J. B. Dijkhuizen. D# heer S. Buijs liet zich in dergelijke be woordingen uit. Er waren krassen en deuken, maar die zijn normaal. Op de boeg werden enkele houtsplinters gevonden, doch de ze waren waarschijnlijk afkomstig van een rijkspolitieboot, waarmee de „Lies je en Rutger" in de haven een lichte botsing had. De heer Buijs zei: „Na zo'n aanvaring, waarbij een schip zonk, hadden er in elk geval ernstige sporen moeten zijn". In zijn requisitoir gaf de procureur- generaal toe, dat de getuigenis van de deskundigen de bewijsvoering vermin derde. Hij achtte dit echter niet maat gevend. De VL 153 is het enige schip dat tegen de „Nina Mona" aangevaren kan zijn; andere schepen waren vol gens hem niet in de buurt. Het feit, dat de bemanningsleden van de „Lies je en Rutger" zeggen niets van éen aanvaring te hebben gemerkt, noemde mr. De Lint „Een beschamende situa tie voor de Nederlanders". Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, ook wat betreft de bewijsvoering. „De feiten wijzen uit dat de VL 153 niet bij een aanvaring betrokken 's ge weest. Het gaat niet om een vermoe den. maar om het wettig en overtui gend bewijs"- Zo begon de advocaat van de twe# beklaagden, mr. R. P. W. Frima, zijn pleidooi, dat bijna drie kwartier zou duren. Hij zei verontwaardigd te zijn over het feit, dat dertien Nederlands# zeelui beschuldigd worden van leugen*. „De bemanningsleden zijn dikwijl* on dervraagd. Zou echt niet een van fc#n zijn gaan praten, als er wat gebeurd was? Probeert u het nog eens, vraag hen nog maar eens uit. Ik ben er ze ker van, dat uit niets zal blijken, dat zij van het ongeluk weten". Hij vroeg dan ook om vrijspraak. OSLO De Noorse bevolking van Noorwegen zal bij de jaarwisseling 3,8 miljoen zielen tellen, zo heeft het bureau voor statistiek bekndgemaakt. De stijging bedroeg dit jaar ongeveer 31.000.

De Vallei | 1967 | | pagina 11