Veenendaals dagblad Minister let scherp op te hoge prijzen voor consumpties Buiten Tijdelijke residentie Griekse koningin moeder KLAAR VOOR DODENSPRONG Engeland blijft werken om in E.E.G. te komen WENST U EEN GOED 1968 Een band van vertrouwen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kwartaalabonnees bespaar incasso BETAAL per GIRO Noors schip gestrand In havens geen akkoord over nieuwe c.a.o. Horeca wil 5 cent erbijmaar dat is een dubbele verhoging Thieu aanvaardt Paus als bemiddelaar Johnson ontving dr. Barnard Zevenhonderd dienstplichtigen hoeven niet op te komen George Brown in Rome Hutvelijkspiek in december Ook Brazilië devalueert Onbestendige jaarwisseling Groen tot 't eind Zambia arresteerde Zuidafrikaanse politiemannen Gevangene ontsnapt 11.55 Textiel fabrieken geringere willen stijging lonen Garrison psychisch niel evenwichtig Onderwijzers zijn tegen militaire voorlichting op school Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385—10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het' nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 30 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 307 DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) zal in het nieuwe jaar scherp letten op de prijsverhogingen in hotels, cafe's en restaurants. Gebleken is dat vele ondernemers van plan zijn de prijzen van frisdranken, wijn en bier sterker te verhogen dan toegestaan is op grond van de verhoogde omzetbelasting. Het ministerie van Economische Zaken zal zich hiertegen met hand en tand verzetten. Sommige organisaties van horeea-bedrijven hebben hun leden onomwonden ge adviseerd de geserveerde frisdranken, wynen en bier over de gehele linie met vjjf cent per consumptie te verhogen. Dit is in menig geval het dubbele van wat vol gens de spelregels van het ministerie van Economische Zaken is toegestaan. TAM HIEP (Vietnam) President Vgoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft gezegd te denken, dat Paus Pau- lus VI als bemiddelaar voor de vrede in Viëtnam zou optreden, als hy daartoe werd uitgenodigd. H(j weigerde echter te zeggen of de Paus gevraagd was een dergelijke rol te vervullen. ..De Paus heeft verscheidene malen blijk gegeven bereid te zijn al het mo gelijke te doen voor de vrede", zei Thieu tegen verslaggevers tijdens een tocht door de Mekong Delta, waar hij zijn beste wensen voor het nieuwe jaar aan bood aan Koreaanse, Australische, Nieuwzeelandse en Amerikaanse offi cieren en manschappen. Thieu heeft vorige week een ontmoe ting gehad met president Johnson in Australië, waarna Johnson nog naar Rome reisde en een onderhoud heeft gehad met de Paus. Geruchten deden toen de ronde, dat Johnson een bood schap bij zich had van Thieu, waarin de Paus werd gevraagd te bemiddelen of om een brief van Thieu te laten over handigen aan de Noordviëtnamese com munistische leider Ho Tsji-Minh. Thieu zei echter: „Er bestond totaal geen verband tussen mijn ontmoeting met president Johnson en diens trip naar het Vaticaan". In een kustplaats op ruim 600 km ten noorden van Saigon zijn 48 Amerikaan se mariniers gesneuveld en 81 gewond tijdens een gevecht met Noordviëtna mese soldaten, zo heeft een militaire woordvoerder vandaag in Saigon mee gedeeld. In de strijd die 16 uur duurde, werden 27 Noordviëtnamezen gedood. Het gevecht begon toen de mariniers tijdens een zuiveringsactie op twee Noordviëtnamese compagnieën stootten, aldus de Amerikaanse woordvoerder. SAN ANTONIO (Texas) Dr. Christian Barnard, de Zuidafrikaanse hartchirurg, heeft geluncht met presi dent Johnson en diens vrouw op zijn ranch in Texas. Het Witte Huis, dat de bijeenkomst van drie uur „een beleefdheidsbezoek" noemt, zond een officiële auto om de Barnards af te halen en weer terug te brengen. Deginnen we met de akker. Hoe trilt het warm iris-violet, wanneer de zachte bries over het frisse salade- groen van de winterrogge strijkt. Ook het bouwland kan in zijn muizegrijs en keuls-aarde een zuiver koloriet oproe pen, al naar de zonnestand en dan is er nog het nauwelijks opgemerkte fleurig gebleven groen van het be scheiden kruiskruid, de paarse dove- netel, kervel, muur en herderstasje de echte durvers van wintermaand, die er weinig om geven, als het eens sneeuwt of vriest, want dan bloeien ze in hun onopvallendheid gewoon door, zoals we b.v. nogal eens bij het meizoentje zien. Ook de klimop blijft de kleur der hope behouden, evenals natuurlijk vrijwel al ons naald hout, de braam en de hulsts Graag kijk ik uit naar het prachtig glanzende mos, het sappige Veronese-groen der reeds genoemde rogge, het harde es- merald van een vergeten knollenak- kertje en het olijf der sierlijke eik- varentjes,in de weekhoutwal. Mijnentwege kunt ge er voorts het leerachtige, donkere lover der vosse bessen toe rekenen, want ook het dekgroen daarvan draagt er in het bos toe bij, dat hét landschap van decem ber lang niet van kleur verstoken is en tot het begrip, dat de grauwe win- terwade van Tollens, Bogaers en v. Zeggelen eigenlijk weinig meer dan 'n bedenksel van hun dichterlijke geest betekent. Zij zullen meer in de stad, dan op het land hun stof hebben ge zocht, onderstel ik. De meeste frisdranken gaan het ho recabedrijf maar 2,5 tot 2*/« cent per flesje meer kosten. Het pijpje bier (30 centiliter) gaat voor dit bedrijf in het algemeen 2,2 cent in prijs omhoog en de pul bier (45 centiliter) 3.2 cent. Op zich is het begrijpelijk, dat hotels, restaurants en cafés de gelegenheid te baat nemen om iets extra's op de prij zen te leggen. De bedrijfstak maakt een allerminst florissante tijd door. Met honderden tegelijk werden de zaken de afgelopen jaren gesloten. Ook vandaag zijn er nog vele die het hoofd amper boven water kunnen houden en voor wie iedere cent op de prijzen mee telt. De ondernemers die een verhoging van vijf cent per consumptie voorstaan, wijzen op de sterk stijgende kosten in hun bedrijfstak. De zwaardere sociale lasten per 1 januari moeten ook wor den gecompenseerd, vinden zij. Het mi nisterie van Economische Zaken denkt daar echter anders over. Onverbidde lijk is zijn devies: „Loonkosten mogen niet worden doorberekend." PRETORIA (Zuitf-Atfrika) Het hoofdbureau van politie heeft bekend gemaakt dat zes Zuidafrikaanse politie agenten die dienst deden tegen „terro risten" in Rhodesië, door de immigratie- autoriteiten in Zambia worden vastge houden. De zes mannen hadden geen dienst toen ze vrijdagmorgen tussen de Zam- biaanse en Rhodesische grensposten op de Victoria-watervalbrug werden aan gehouden. De agenten waren tegen de voorschrif ten in tijdens een toeristisch uitstapje over de brug gegaan. De Zuidafrikaanse politiemannen wa ren eerder dit jaar naar Rhodesië ge zonden om eenheden van de Rhodesi sche veiligheidsdienst te assisteren bij de gevechten tegen de nationalistische terroristen die het land infiltreren. Aangenomen wordt, dat het meeren- deel der infiltranten Rhodesië is binnen gekomen uit Zambia, door de rivier de Zambia over te steken, die de grens uit maakt tussen de beide landen. ASSEN Met een sprong door een raam herkreeg gisteravond de in As sen gedetineerde gevangene M. W. tijde lijk zijn vrijheid. De Rijkspolitie had de man naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn vrouw was bevallen. Onmid dellijk rukte de Asser gemeentepolitie met drie wagens uit. Zij vond hem niet. Later op de avond ontdekte een boer in Ten Arlo iemand op kousevoeten. Hij waarschuwde de Rijkspolitie die de jon ge vader arresteerde. DEN HAAG Ongeveer zevenhon derd dienstplichtigen van de lichting november 1967, die al een waarschu- wingsoproep voor de militaire dienst hadden ontvangen, hebben bericht ge kregen, dat zy niet behoeven op te komen. Door allerlei oorzaken is dit jaar een overschot aan oproepbare dienstplich tigen ontstaan. Bepaalde bezuinigingen luidden ertoe, dat Defensie minder men sen kon gebruiken. Daarbij kwam, dat de medische keuringsresultaten, die een groot deel van het jaar op een diepte punt lagen, de laatste tijd weer beter zijn geworden. Andere oorzaken zijn het aflopen van de vrijstellingsregeling voor bouwvakarbeiders en het stijgend aan tal technische specialisten. Verzoeke over te schrijven op onze giro 1321600 Met vermelding 1. abonnementsgeld le kwart. 1968 2. naam en adres waar ons blad be zorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. ROME De Griekse koninklijke familie heeft in Rome de grote villa „Olgiata" gehuurd van een Mexi caanse miljonair. De villa, omringd door grote tuinen, zal als tijdelijke residentie gebruikt worden door koningin-moeder Frederika, de twee kinderen van koning Constantijn en diens zuster Irene. De koning en de koningin blijven op de Griekse am bassade wonen. LONDEN „W'y kunnen ons niet aan een nieuw veto van Frankrük blootstel len", heeft, voor zijn vertrek uit Londen naar Rome, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, gezegd. Op de vraag, of Engeland kans heeft lid van de EEG te worden nog tijdens het bewind van president De Gaulle, zei Brown „Wy moeten andere methoden zoe ken om het streven naar een grotere Europese eenheid te ondersteunen, echter zonder de grondslagen van de gemeenschap te ondermijnen. Ik hoop dat de rede het zal winnen en dat het mogelijk zal zyn voor Engeland en voor hen die dat later zouden willen doen, volledig tot de EEG toe te treden". Brown zei nog, dat het doel van zijn bezoek aan Italië niet zo zeer is. te be spreken wat Italië en Engeland bilate raal kunnen doen, maar de gevolgen onder ogen te zien van het Franse veto. Hij meent dat de Italianen belangstel ling hebben voor de voorstellen - van premier Wilson van Epgeland aan gaande technologische sa. werking in Europa. En deze kwestie zou zeker in Rome aan de orde komen. Wat de sa menwerking van Engeland met de zes aangaat zei Brown, dat er reeds een uit gebreide samenwerking met de zes be staat en dat niets in het verdrag van Rome Engeland belet zijn activiteit ook in dit opzicht te vergroten. Brown woonde aan het eind van de dag het diner bij dat werd aangebo den door de Italiaanse president Giu seppe Saragat in de presidentiële bui tenresidentie Castel Porziano, iets ten zuiden van Rome. De Britse minister van Buitenlandse Zaken en zijn vrouw hopen de oude jaarsavond door te brengen op de Britse ambassade. ENSCHEDE Een zestal textielfa brieken in Twente en Oost-Gelderland heeft een beroep gedaan op art. 57 van de collectieve arbeidsovereenkomst, om ontheffing te krijgen van overeenge komen loonsverhoging voor de laatste fase van de driejarige CAO. namelijk voor 1968. De vakraad voor de textiel industrie zal deze dispensatie-aanvraag op 3 januari in behandeling nemen. Wanneer deze ontheffing van de over eengekomen CAO-bepalingen wordt verleend, zal de loonsverhoging voor het komende jaar niet ruim 6 maar 3Vs procent bedragen. k,ê: 30-12-'67 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE EAST LONDON (Zuid-Afrika) De 21-jarige „halve man" Dirk Strydom, die na een spoorwegongeluk vanaf zijn mid del werd geamputeerd, heeft zijn twee de huidoverplaatsing doorgemaakt en daar „redelijk" op gereageerd. ROTTERDAM De naoorlogse ge- boortegorf en belastingfaciliteiten zorg den deze maand voor een huwelijks- hausse- Bovendien leverden Kerst en Oud en Nieuw dit jaar veel vrije da gen op, die een huwelijksreis aantrek kelijk maakten. Het aantal huwelijken dat in deze maand op het Rotterdams stadhuis gesloten werd, lag vijftien procent ho ger dan vorig jaar december, zeven honderd tegen zeshonderd. Vooral de laatste drie werkdagen van deze week werkten de ambtenaren van de Rotter damse burgerlijke stand onder hoog spanning. In die drie dagen trouwden 219 paartjes. In Amsterdam en Den Haag was de belangstelling eveneens groter dan in andere jaren. Normaal trouwen in Am sterdam elke dag ongeveer twintig pa ren. Topdag was de afgelopen donderdag. Toen beloofden 63 paren elkaar eeuwi ge trouw. In Den Haag moesten trouw lustigen genoegen nemen met de dag en het uur, dat de ambtenaar nog vrij had. Chicago Iribuhe CHICAGO De Chicago Tribune beeft geschreven, dat Jim Garrison, de procureur-generaal in New Orleans die tracht te bewijzen dat Lee Harvey Os wald niet alleen president Kennedy heeft vermoord, van 1950 tot 1955 een psychiatrische behandeling heeft onder gaan. Het blad haalt militaire medische rap porten aan, waaruit zou blijken dat Gar rison in 1951 door zyn psychische ge steldheid volkomen ongeschikt werd ge acht voor de militaire dienst. Ook achtte men hem in mindere mate in staat zich aan te passen aan de bur germaatschappij. Garrison heeft drie „belangrijke ge tuigen" voor zijn onderzoek naar een eventuele samenzwering bij dé moord op Kennedy gedagvaard om voor een jury te verschijnen. Garrison heeft voorts verklaard, dat enkele minuten nadat de president was neergeschoten in Dealey Plaza. Dallas, tien mannen werden gearresteerd. Zij waren echter heimelijk vrijgelaten, on danks het feit dat sommigen van hen als mededaders aan de moord waren ge ïdentificeerd. Aan het Amerikaanse pu bliek zijn nooit de namen van deze tien mannen meegedeeld, aldus Garrison in een verklaring voor de pers. RIO DE JANEIRO Brazilië heeft vandaag zyn munteenheid, de Cruzeiro, met I8'/2 procent gedevalueerd. De waardevermindering wordt op 4 januari van kracht. Door de devaluatie zullen 3.2 nieuwe Cruzeiro's gelijk staan aan een Ameri kaanse dollar. De Braziliaanse exportbank deelde mee, dat tot de devaluatie was besloten om de Braziliaanse export op de wereld markt goedkoper te maken. De buitenlandse koper betaalt nu dus 18.5 procent minder voor de Bra ziliaanse uitvoerprodukten. Het gerucht deed al een tijdje de ronde dat een devaluatie op handen was, doch deen der bankiers had deze al zo spoedig verwacht. LAS VEGAS De 29-jarige stuntrijder Evel Knievel uit Hollywood heeft het voornemen om met zijn 650 cc motor rijwiel een dodensprong te maken over de fontein van het Caesar paleis in Las Vegas. Afstand van plank tot plank bijna 50 meter, hetgeen een wereld record zou inhouden. Als datum is Oudejaarsdag gekozen. Wij hopen, dat hij gezond en wel 1968 binnen rijdt HOEK VAN HOLLAND De Noor se kustvaarder „Advance" (300 ton) ver- moedelyk met acht opvarenden is gisteravond op de Zuiderpier van Hoek van Holland gevaren en verkeert in ernstige moeilykheden, nu een straffe noordoostenwind, windkracht zeven, het scheepje hevig heen en weer schudt. De reddingboot Koningin Juliana moest on verrich terzake terugkeren, omdat ze de plaats van het ongeluk niet kon benaderen. De Noorse kustvaarder is over de pier gevaren en bevindt zich op een stuk van d; Maasvlakte dat nog niet is drtkoggeval-».'- is de red- dingvlet „Directeur A. M. Goudriaan" naar de kustvaarder vertrokken, maar ook deze is later zonder opvarenden van de Advance teruggekeerd. De sleep boot „Maasbank" ligt nu op enige af stand „stand-by". Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht. Op de seinpost bij Hoek van Hol land zag meri de binnenkomende kust vaarder te ver in de richting van de Zuiderpier varen. Met lichtsignalen heeft men nog tevergeefs gewaar schuwd. Kapitein P. Grootenboer van de reddingboot Koningin Juliana heeft nog radiocontact met de gezagvoerder van de Advance gehad. Juist toen hij vroeg of de bemanning het schip wilde ver laten, vielen het licht en de radio van de Advance uit. Nu de opvarenden niet per reddingvlet kdhden worden ge red zullen zij waarschijnlijk alleen nog per helikopter uit hun benarde positie kunnen worden bevrijd. Redder P. Grootenboer verklaarde na terugkeer van de reddingboot dat de mensen zijns inziens binnen enkele uren van boord moesten zijn. De mari ne houdt een helikopter van het type Sikorsky S.H. 34 J. gereed om te hulp te komen, zo de situatie dit vereist. ROTTERDAM In dc Rotterdamse en Amsterdamse havens (25.000 man personeel) is een ernstig conflict ont staan. De werknemers verlangen per 1 januari, wanneer de nieuwe c.a.o. van kracht zou moeten worden, een loonsverhoging van zeker vijf procent- De werkgevers willen niet verder gaan dan 3,25 procent. De onderhandelingen zijn afgebro ken. De drie vakbonden willen nu eerst overleg plegen, onder andere met hun vakcentrales. Zij hopen dat intussen de werkgevers bereid zullen zijn con cessies te doen. Over een staking wordt nog niet gesproken („daarvoor zal er eerst heel wat water door de rivier moeten stromen"), maar een modelac tie wordt niet uitgesloten, indien de kwestie al te lang hangende blijft. De vakbonden willen een loonsverho ging die tot de te verwachten stijging van de prijzen (3,3 procent), tot de stijding van de arbeidsproduktitviteit in de havens (in het afgelopen jaar naar raming tien procent) en tot die voor het komende jaar (landelijk ge middelde 3,5 procent). Bovendien willen de vakbonden in de loop van het jaar de werktijd verkor ten van 41,25 uur per week tot veertig uur. Zij wijzen er op dat in de Ant werpse haven al een werktijd van 37V* uur bestaat. PROEFKONIJN De centrale organisaties van werk gevers volgen de ontwikkeling in de havens nauwgezet. De c.a.o. voor de havens wordt beschouwd als een van de belangrijkste proefkonijnen voor de vrije loonpolitiek. Hoewel een vergelij king met de andere havens in de Euro pese Economische Gemeenschap moei lijk is, bestaat de sterke indruk dat de Nederlandse lonen iets achter liggen. Daar staat echter tegenover dat de so ciale voorzieningen in Nederland beter zijn geregeld. U, lezeressen en lezers van onze krant, zijn we dank verschuldigd en we willen dat uiten ook. Nee, niet om dat u altijd uw abonnementsgeld op tijd betaald en ook niet omdat u niet al te boos bent geworden als om welke reden dan ook de krant niet op tijd in uw bus viel dat al les is wel belangrijk maar het be treft toch niet anders dan het zake lijke of het technische vlak. Terwijl de band tussen krant en lezer toch voor alles een band is van verstand en hart. We zijn u dankbaar voor het feit dat u ons vertrouwt, dat u ons gelooft. Dat klinkt vreemd toch is het niet vreemd. Want als men dieper na denkt is het haast ongelooflijk: dat de dood in de krantekolommen de meest vertrouwde gast is- Dood door oorlogsgeweld. Dood door natuurge weld. Dood door misdadig geweld. Dood door het verkeersgeweld. Iede re dag, op iedere pagina bijna, vindt u deze onheilsgast. En evenzo is het haast ongelooflijk dat ruzie, gekra keel, wantrouwen, bedrog, onverschil ligheid dat al die slechte eigen schappen van volken en enkeling ie dere dag weer de hoofdschotel van het nieuws uitmaken. U vindt het al lemaal terug in de politieke versla gen, in de rechtbankverslagen, ja zelfs in de kerkelijke berichtgeving. U vindt het terug, iedere dag weer, meer dan 300 dagen in het jaar. On gelooflijk! Daar staat wat tegenover gelukkig. Voor wie het zien wil is het leven ook nog vol van mooie dingen. We hebben u verteld van geboorte en huwelijk; de huldiging van een jubi laris hebben we u doen meevieren, de trots van iemand die onderschei den werd hebben we u niet onthou den. U hebt met ons langs sportvel den en in sporthallen gestaan en hebt de sportieve triomfen meege vierd. En soms hebben we u meege nomen naar de natuur, de tuin waar de mens kan uitrusten van alles wat 't leven zo intens inspannend maakt. Maar meestal was dat het „kleine nieuws", in het niet verzinkend bij al dat 'ongelooflijke. Zeg niet dat dat alles „nu eenmaal zo is", want die berusting is een totale en fatale misvatting. Het kan anders en het zou anders zijn als ieder mens zich beter bewust was dat hij een mens is temidden van mensen. Dat de goede wil die hij zelf koestert, ook bij andere mensen aanwezig is en dat het vertrouwen dat hij zelf graag geniet, ook aan anderen ge schonken dient te worden. Geloof en vertrouwen zijti bijbelse woorden, 'maar wie ze alleen maar in het gods dienstige vlak trekt, begrijpt te wei nig dat godsdienst ook dienst aan de naaste inhoudt- En hoe dient men de naaste beter dan door hem als me demens tegemoet te tr?den. In ver trouwen. Zó hebben we het gezegd: we zijn u dankbaar voor het feit dat u ons ver trouwt, dat u ons gelooft Ondanks al het haast ongelooflijke. In die sfeer van vertrouwen willen we ook graag het nieuwe jaar ingaan. Omdat we ervan overtuigd zijn dat we zo alleen kunnen bereiken wat we allen graag willen: een beter begrip tussen de mensen. Daaraan zal onze krant blij ven meewerken. Het is dc enige weg naar een werkelijk „gelukkig nieuw jaar". DEN HAAG Militaire voorlichting moet uit het onderwys worden geweerd, vindt een krappe meerderheid van de leden van de Algemene Bond van On- derwyzend Personeel. Op het eongree van de Abop in Den Haag stemden gis teren 175 onderwyzers voor de afschaf fing van de militaire voorlichting, 156 waren ertegen. De voorstemmers hadden er vooral bezwaren tegen, dat het militaire systeem door de voorlichting door be roepsmilitairen op de scholen langza merhand wordt beschouwd als een vol komen aanvaardbaar aspect van de sa menleving, dat het niet zou zijn. Werving Volgens sommigen kwam die voor lichting in de praktijk alleen neer op de werving van beroepspersoneel. Ze wordt ook alleen gegeven aan degenen die voor het leger bruikbaar zijn. Vele onderwijzers hadden geen bezwaar te gen de voorlichting over het leger, maar dan moest dit gebeuren door een onder wijzer. Van onze weerkundige medewerker 17 en nieuwe depressie uit IJsland brengt ons tijdens het lange weekeinde onbestendig weer. Vanaf vanavond is er eerst kans op regen, waarna later buien zullen opkomen, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Na een tijdelijke afneming, neemt de wind weer toe uit zuidwest tot west en later uit noordwestelijke richting. Aanvankelijk gaat de tem peratuur wat omhoog, waarna op nieuw koudere lucht uit het poolge bied tot Gelderland zal doordringen. Vorst van enige betekenis wordt tij dens Oud en Nieuw evenwel niet ver wacht. Een van onze vaste medewerkers, die een goede kijk heeft op de natuur, verwacht een zachte kwakkelwinter of in het geheel geen winter, laat staan een Elfst 'entocht. Hij heeft deze opi nie gevormd op grond van de onweers verschijnselen in november en decem ber.

De Vallei | 1967 | | pagina 1