Oudejaarsdag 1975 705 graden Celsius Wladimir Kondratsjev Alleen achtergebleven WLADIMIR KONDRATSJEV Kosmonaut Wladimir Romanowitsj Kondratsjev staart verbijsterd eh ongelovig naar het instrumentenpaneel van zijn machtige Soyoez-12, die rustend op de vuurstraal van de hoofdremraket en in balans gehouden door vier hulpraketjes vrijwel onbeweeglijk op nauwelijks honderd meter boven de dode, grijze Oceaan der Stormen hangt. Zijn hersenen werken razend snel, maar de tijd is te kort voor zo'n belangrijke beslissing èn voor overleg met het varend volgstation „Komarov" in de Atlantische Oceaan. Wladimir Kondratsjev vlieger-kosmonaut van de Sovjet-Unie staat voor de moeilijkste beslissing van zijn leven of terugkeren naar de aarde zonder op de maan te zijn geland, of de landingspoging doorzetten, met alle daaraan verbonden risico's. Nog altijd is zijn land verwikkeld in een ruimterace met de Amerikanen, hoewel er op verscheidene gebieden toch ook vormen van Russisch-Amerikaanse samenwerking tot stand zijn gebracht. De belangrijkste daarvan is wel de „reddingsdienst voor gestrande astronauten", die al driemaal in actie is gekomen om Russische en Amerikaanse ruimtevaarders veilig uit de ruimte terug te brengen naar de aarde. Toch heeft deze gezamenlijke „space rescue service" de onderlinge rivaliteit nooit volledig uit de weg kunnen ruimen. Er is trouwens méér. Hoewel de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nu al Jarenlang de indruk wekken dat zij vreedzaam naast el kaar kunnen voortbestaan, is de aandacht van de gehele wereld plotseling naar een ontmoetingspunt van beide wereldmachten getrokken Ecuador. De straatarme kleurlingenbevolking is er na jaren van onderworpenheid iti opstand gekomen tegen wat zij de Amerikaanse monopolies noemt. Washington heeft de rots vaste zekerheid dat de wapens die de mestiezen gebrui- kén, afkomstig zijn uit de Sovjet-Unie. De toestand is ver ergerd, sinds bekend is dat er met kernwapens uitgerus te atoomonderzeeboten in de Golf van Guayaquil kruisen. Washington heeft daar scherp op gereageerd, maar tot nog toe zonder merkbaar resultaat. Het antwoord van Moskou was kort en bits: handen èf van Ecuador! De wereld ziet toe, wacht af. Knetterend komt de verbinding met de „Komarov" door: kameraad Wladimir Romanowitsj Ameri kanen hebben automatische camera op planeet Mars la ten landen en duidelijke foto's ontvangen Sovjet-ge- leerden er nog steeds niet in geslaagd radiocontact met sonde Mars-9 te herstellen ...Wij willen graag uw lan dingsbevestiging horen. Op hetzelfde moment neemt Kondratsjev zijn beslis sing: hij zal de landing doorzetten. Nog eenmaal drukt hij de knop in, die een stuurraketje tot leven moet wek ken waardoor de Soyoez-12 honderd meter naar het zui den zal afzwenken. Er gebeurt opnieuw niets. En vlak be neden zich weet Kondratsjev een vage, donkere sleuf in de Oceaan der Stormen. De glanzende Soyoez-12 daalt af naar de maan 25 20..., 15..., 10..., 5 meter.., dé remraketten zwijgen..., twee wijd uitgespreide, verende teiescooppo- ten met schotelvormige schokbrekers raken het maanop pervlak, dan helt het ruimteschip met de rode letters CCCP langzaam achterover en naar rechts, een der lan dingspoten knapt af en met een geluidloze plof blijft de ingenieuze cabine steken in de bodemspleet, die Kon dratsjev alleen nog maar had kunnen ontwijken als hij zijn landingspoging had afgebroken en voortijdig naar de aarde was teruggekeerd. Uit de boordradio klinken doordringende oproepen van de „Komarov" - „Kameraad Kondratsjev, hoort u ons? Soyoez-12, wij ontvangen u niet meerAntwoordt u als tublieft...!" Maar er komt geen antwoord. Het is oudejaarsdag 1973. In Moskou is de nacht ingevallen. Op nog geen vier kilometer van de plaats waar de So yoez-12 strandt, staan twee in zilverwitte ruimtepakken geklede figuren bij een vreemd bouwsel. Ze dragen hun eigen zuurstofvoorraden in een platte koffer op de rug, hun gezichten gaan schuil achter een met goud bespoten glasvizier, dat hun ogen tegen de door niets getemperde zonnestraling moet beschermen. De zon heeft de tempe ratuur in de Oceaan der Stormen tot bijna 105 graden Celsius doen oplopen, maar David Bruce Anderson en Clifton James Collins Jr. merken er niets van in hun zwa re, ongemakkelijke, maar perfect isolerende drukpakken. Het duo is juist teruggekeerd van een geologisch onder zoek in de naaste omgeving vah hun tijdelijk verblijf op de maan, de „shelter", die het hun mogelijk maakt lan ger dan enige andere expeditie op de maan werkzaam te zijn alvorens met de LM-taxi terug te vliegen naar het om de maan cirkelende Apollo-moederschip met hun col lega John William Allen aan boord. Die taxi staat als een vierpotige spin met kleine, driehoekige ogen - op nau welijks twee kilometer afstand van de „shelter". Alles was ditmaal volmaakt gegaan. Een maand voor dat de Apollo-17 met zijn driekoppige bemanning was ge lanceerd op de neus van een Domtorenhoge Saturnus V- raket, had „moon shelter 1" een feilloze zachte landing uitgevoerd en naderhand had een krachtig radiobaken ■an boord van die shelter (met zijn voedsel-, zuurstof- en watervoorraden) het driemanschap Allen, Anderson en Collins veilig naar zijn doel geloodst. Een halfjaar eer der was de lancering van de eerste, soortgelijke shelter op een volslagen mislukking uitgelopen: door een ver keerde manoeuvre bij het afremmen was het voertuig op korte afstand van de reusachtige krater Copernicus te pletter geslagen en moest de vlucht van de drie astro nauten worden afgelast. Nu echter is precies zo'n shelter al enkele dagen het veilige en vertrouwde onderkomen van Anderson en Col lins en is het mogelijk geworden het verblijf van enkele astronauten op de maan van 18 24 uur te verlengen tot maximaal drie weken. Overigens is reeds van tevoren be paald, dat dit eerste maanverblijf-van-langere-duur slechts een week in beslag zal nemen. Veertien dagen na zijn lan cering moet de Apollo-17 weer op aarde terugkeren. De luchtsluis van de shelter vult zich sissend met zuur stof als Anderson en Collins zich eenmaal naar binnen hebben gewrongen en het buitenste luik hermetisch is ge sloten. Zodra de druk in de sluis hetzelfde peil heeft be reikt als in de woonruimte van het maanhuis zélf, kan de „binnendeur" zonder risico worden geopend. Daar is constant een kunstmatige atmosfeer aanwezig, zij het niet - zoals op aarde - een mengsel van stikstof en zuurstof, maar uitsluitend zuurstof. Sinds de ramp van januari 1967, waarbij de astronauten Grissom, White en Chaffee in hun brandende Apollo om het leven kwamen, hebben er zich bij de uitvoering van* het Apollo-project geen moeilijkheden meer voorgedaan met het gebruik van zuivere zuurstof. De ramp met een later Apollo- •chiü. dat een noodlanding maakte in de binnenlanden van West-lrian, waarbij navigator Mike Sheer om het le ven kwam en zijn collega's Phillips en Bean zwaar ge wond werden, was het gevolg van een falende correctie- röket. In de shelter is de temperatuur behaaglijk. Je zou haast vergeten dat je op de maan bent, bij meer dan hon derd graden boven nul. Maar daar word je dan snel ge noeg aan herinnerd. Bijvoorbeeld door een radio-oproep van het controlecentrum te Houston in Texas, waar ze je bij wijze van spreken geen seconde uit het oog verlie zen. „Moon shelter 1, moon shelter 1, hier de vluchtleiding in Houston. Meldt u zich's De verbinding is perfect en - ondanks de afstand van gemiddeld 384.000 kilometer bepaald beter dan die met het Apollo-moederschip, dat op nauwelijks honderd kilo meter hoogte rondjes om de maan beschrijft. Anderson, nu met opengeschoven vizier, beantwoordt de oproep: „Hier moon shelter 1, Anderson. Wij hebben niets bij zonders te melden.zijn zojuist. De verre stem uit Houston onderbreekt hem abrupt: „Zeg Dave, sorry dat ik zo onbeleefd ben, maar wat er nu volgt is zeer dringend. Zojuist hebben we van Wash ington bericht ontvangen over de Soyoez-12, waar jullie een paar uur geleden naar informeerden. De Russen roe pen hun man - de naam is Wladimir Kondratsjev on ophoudelijk op, maar ze krijgen geen antwoord. Wat er precies aan de hand is, staat nog niet vast. Washington probeert nu met Moskou in contact te komen en wil voor stellen dat jullie een kijkje bij de Rus gaan nemen. Jul lie hadden via John al gehoord, dat hij ongeveer vijftig minuten geleden moet zijn geland op een paar kilometer afstand van jullie zomerhuisje. Dat is toch zo?" Het antwoord is bevestigend. Houston: „Hoe lijkt het, kunnen jullie eventueel snel vertrekken?" Anderson en Collins kijken elkaar even aan, overleg is niet nodig. „Roger, wij zullen ons klaarmaken, als jullie ons intus sen de juiste plaats aangeven. Zo'n Soyoez is weer eens wat anders. Woorden, zinnen en berekeningen flitsen met de snel heid van het licht heen en weer tussen de Oceaan der Stormen en Texas. Het gesprek gaat over de coördinaten van de vermoedelijke landingsplaats van de Soyoez-12, omvat instructies voor het geval de Russische kosmo naut gewond is en moet worden vervoerd, een korte dis cussie over de beschikbare zuurstofreserves en eindigt met het definitieve fiat van Washington. „Moskou gaat akkoord met ons voorstel, maar legt er de nadruk op dat men ons beslist niet om hulp heeft ge vraagd", rapporteert vluchtleider Charles Matthews in Houston. Uit de toon waarop die mede deling wordt gedaan, kan niets bijzonders worden afgeleid, maar het valt Anderson en Collins niet moeilijk zich het zuinige lachje van Matthews voor te stellen. Een deel van het gesprek be reikt via een om de maan cirkelende communicatiesatelliet ook eenzame John Allen aan boord van de Apollo-17. Zijn commentaar: „Eindelijk wat afwisseling. Ik stond op het punt om in slaap te vallen. Dat eindeloze gezweet raak je op den duur nog aan geen hond kwijt..." Weer lopen Anderson en Col lins met de langzame wat wag gelende zeemanspas, die ze zich tijdens hun training in Houston eigen hebben gemaakt door de eindeloze maanvlakte die Oceaan der Stormen heet. Bo ven de horizon koepelt zich de inktzwarte ruimte, de aarde staat als een plekkerige blauw groene bol aan de hemel en de zon is een verblindende witte vlek. De shelter verdwijnt achter de nabije horizon, maar het doet de beide mannen al niets meer. De lichte pa niek van het alleen en op elkaar aangewezen zijn, die ze voelden bij hun eerste verkenningstocht over de maan, is overwonnen. Op enkele honderden meters afstand doemt de ogen schijnlijk gladde rand van een kleine krater op. Hun aan dacht verscherpt zich, hun ogen nemen de kleinste bij zonderheden van het dode landschap in zich op. Ze heb ben zich voorbereid op een plotselinge verrassing, waar van ze het karakter nauwelijks kunnen vermoeden. Toch krijgen ze beiden een schok, als ze half verscho len achter de opstaande rand van die kleine krater en gedeeltelijk achterovergezakt in een niet eens zo diepe sleuf het Russische ruimteschip ontdekken. „Die zit goed fout, lijkt me", mompelt Collins in zichzelf. Zijn collega neemt contact op met Moeder Aarde, die in volle glorie aan de hemel prijkt: „Doel bereikt, Soyoez gevonden". Tussen twee patrijspoorten in de bolvormige drukcabi- ne van de Soyoez-12 is de metalen huid over meer dan een meter lengte volkomen weggescheurd tegen de scher- .pe rand van een uitstekend rotsblok. Op zijn contour- stoel ligt, met gesloten vizier, een man op wiens gezicht zich vaag, een donkere stoppelbaard aftekent. Wladimir Romanowitsj Kondratsjev - vlieger-Kosmo naut van de Sovjet-Unie brengt, een beetje moeizaam, de linkerhand naast zijn gedeukte en bekraste ruimte helm, als een groet zonder woorden. Zijn mond vormt woorden, die Collins en Anderson niet kunnen verstaan omdat hij kennelijk nog een andere zendfrequentie ge bruikt, maar met langzame, uiterst voorzichtige gebaren weet hij zijn Amerikaanse collega's wier namen hij kent, maar die hij nooit in levenden lijve heeft ontmoet - duidelijk te maken, dat hij er - op een snijwond aan het voorhoofd na vrijwel zonder kleerscheuren is af gekomen. Dan geeft hij zich graag en dankbaar over aan de hulp van zijn collega's, die met ingenieuze gereedschap pen het gat in de volslagen onbruikbaar geworden Soyoez- cabine zodanig vergroten, dat ze hem er zorgvuldig voor wakend, dat het gespannen ruimtepak geen scherpe Opblaasbare shelter voor verblijf op de maan. De as tronaut is bezig met het plaatsen van stabilisatieblokken. De LM-taxi op het maanoppervlak, klaar voor de start. Slechts de bovenbouw zal zich verheffen; het onderste deel doet dienst als startplatform. Mens io een maanlandschap (foto links) metaaldelen raakt naar buiten kunnen brengen. De reservetank met zuurstof op zijn rug geeft een voorraad aan voor ruim drie kwartier: voldoende voor de wande ling naar „moon shelter 1". Tussen.Houston en de Oceaan der Stormen neemt een zeer intensief radioverkeer een aanvang. Kondratsjev is weliswaar nauwelijks gewond, toch is hij stellig niet in staat om na zijn ervaringen met de gekantelde Soyoez-12 nog veel nuttigs te doen. Maar wat ernstiger is. hij kan niet terug tenzij z'n Amerikaanse collega's hem een „lift" geven. Er is in de maantaxi echter plaats voor twee mannen, geen drie. Die ruimte is bestemd en inge richt voor Anderson en Collins. Moskou laat niets van zich horen. Maar de tijd dringt, er moet snel een beslissing worden genomen en op ver zoek van het hoofdcontrolecentrum in Houston neemt Washington opnieuw contact op met Moskou. Daar in Moskou is het inmiddels Nieuwjaarsdag gewor den. Rusland slaapt, maar zijn leiders waken. Er is spanning. Spanning om een steeds nijpender wordende politieke si tuatie op het Zuidamerikaanse continent, maar méér spanning plotseling om die ene landgenoot op de maan, die in zo ernstig levensgevaar is komen te verkeren. De wereld weet nog niets van de ramp met de Soyoez- 12, maar de feiten zullen niet lang meer geheim kunnen worden gehouden. In „Moon shelter 1" klinken ijl oude melodietjes van een Amerikaans radiostation. De drie mannen zeggen weinig Anderson en Collins hebben elkaar aangekeken en kort met elkaar gesproken. Ze zijn het eens. Anderson heeft een foto te voorschijn gehaald en tegen de tas met bodemmonstertjes (bestemd voor 180 geleer den in twintig landen) gezet: een jonge vrouw, twee klei ne, blonde meisjes. In de vroege morgen van Nieuwjaarsdag na verhit te soms bijna chaotische discussies in Washington en Mos kou, na technische besprekingen op het hoogste niveau in Houston en Tjurra Tam (Kazachstan) - neemt de presi dent van de Verenigde Staten, Robert F. Kennedy, twee belangrijke beslissingen. Tegen het dringend advies van het Pentagon in besluit hij de situatie in Ecuador nog even aan te zien en de in het diepste geheim voorbereide invasie door mariniers voorlopig op te schorten. De OAS zal ter plaatse een on derzoek instellen. Er zijn harde woorden gevallen, maar het besluit staat vast. En na langdurig overleg met Houston en Cape Kenne dy besluit de president gehoor te geven aan een speciaal verzoek van de twee Amerikaanse astronauten op de maan, Anderson en Collins. Zijn Hoogmis in de St. Patricks heeft hij verzuimd. Hij is moe en voelt zich alle adviseurs die hem omringen ten spijt - alleen. Terwijl computers in de rekencentra van de NASA in Houston en op maanhaven Merritt Island bij Cape Ken nedy eindeloze reeksen gegevens uitspuwen en de inge- wikkelste berekeningen in fracties van seconden oplossen, neemt tweede vluchtleider „Chris" Kraft opnieuw con tact op met de bewoners van „moon shelter 1": „Moon shelter 1, moon shelter 1, hier de vluchtleiding in Houston. Jullie krijgen je zin. De president heeft zo juist besloten dat Kondratsjev samen met Collins naar In de krater Copernicus, gelegen aan de rand van de Oceaan der Stormen. De opname is (door Lunar Orbl- ter II) gemaakt boven de zuidelijke kraterrand; de lens ziet pal naar het noorden. Men ziet hier derhalve uit op het centrale deel van de krater, van niet veel meer dan oog-hoogte. Heuvelruggen zijn hier ongeveer 300 meter hoog, soms met steile hellingen waarvan steeds losse steen naar beneden komt. De afstand van links naar rechts op de foto is ongeveer 25 kilometer. (NASA-opna- me). Apollo-17 zal opstijgen en dat erson binnen drie we ken wordt afgehaald met Apollo-IVA. Voor hem alléén Is er in de shelter nog zuurstof aanwezig voor ruim vier weken. Over 25 minuten volgen nieuwe instructies. De start van taxi 17 naar John Allen is voorlopig vastgesteld voor 02.45 uur „Eastern Standard Time". Wladimir Kondratsjev schudt zijn hoofd. In gebrekkig Engels probeert hij opnieuw uit te leggen waarom het niet kan, waarom hij en niemand anders dan hij - behoort achter te blijven en niet Dave Ander son. Maar die zelfde Anderson slaat hem op de rug: „Helemaal niet, kameraad. Wij zitten jullie wel eens dwars en zo, maar gasten gaan voor, vat je? Over een week of wat spreken we elkander wel nader". Hij speelt een luchthartigheid die hij in feite niet voelt. Even lijkt het erop dat Kondratsjev zijn Amerikaanse collega wil omarmen, maar uiteindelijk steekt hij alleen maar zijn hand uit. Danjs het tijd. Als een kleine, nietige figuur verloren in de barre en troosteloze Oceaan der Stormen staat David Bruce Anderson op een paar honderd meter afstand toe te zien hoe zijn collega's de laatste voorbereidingen treffen voor hun terugreis naar de veilige aarde. Via zijn koptelefoon staat hij in voortdurend radiocontact met Collins, die - zo goed en zo kwaad als dat gaat samen met Kondrats jev de vierbenige maantaxi voor de laatste maal con troleert. De check-list is een lijvig boekwerk, maar het einde komt in zicht en het aftellen verloopt soepel en zonder haperingen. Nog zestig seconden en hij David Bruce Anderson zal het enige levende wezen op de maan zijn, de eni ge mens in een doodstille, onvoorstelbare woestenij van rotsen, gruis en stof. En over enkele dagen zal de zon achter de horizon verdwijnen. Dan breekt de veertien (aardse) dagen durende maannacht aan. Dan zal alles grijs zijn, levenlozer en somberder dan ooit. Het aftellen gaat voort, het Apollo-moederschip met John Allen eens in de twee uur met een snelheid van zesduizend kilometer per uur een baan om de maan be schrijvend is boven de horizon verschenen, precies op tijd voor het rendez-vous met de maantaxi. Nog twintig seconden..., nog vijftien..., tien..., 5, 4, 3, 2, 1.., zero ignition en dan „liftoff" De grond trilt, een felle lichtflits, opdwarrelend stof. Het bovenste deel van de maantaxi maakt zich los van het landingsgestel, verheft zich op een kolom van vuur en stijgt op in de inktzwarte ruimte, op weg naar de ont moeting met de Apollo-17, die het grootste deel van dt thuisreis voor zijn rekening moet nemen. Over drie weken zal die achtergebleven, eenzame man de maan op dezelfde wijze verlaten. ^Tenminste, als... „Welja, laten we alvast maar beginnen.mompelt Dave Anderson in zichzelf en hij realiseert zich dat nie mand het hoort, omdat de hele wereld zich heeft gecon centreerd op het toestel dat zijn collega's vervoert, een geel-witte streep tegen de fluweelzwarte hemel. Dan begint hij langzaam terug te lopen naar de shel ter, z ij n shelter. In Houston (Texas) beiêren nog de kerklokken van een nieuw jaar boven een zon-overgoten land. In de geventileerde, blokkendoosachtige gebouwen van het Manned Spacecraft Centre drinken de vlucntleiders en hun mensen hun zoveelste cola: anderen scheren zich, eveneens voor de zoveelste keer. Hun taak is nog niet af gelopen, ze kunnen nog niet naar huis. In Moskou waden de burgers diep door een sneeuwlaag die iedere nacht dikker wordt. De dag is er kort en bit- ter koud. In de ruimte tussen aarde en maan hangt Wladimir Ro manowitsj Kondratsjev stil achterover in de Amerikaan se maancabine. De gewichtloosheid is voor hem dubbel onplezierig omdat de uitgespaarde ligplaats niet op zijn ge stalte werd gegoten en wat aan de krappe kant is. In het Witte Huis te Washington staat de president weifelend achter zijn grote bureau, klaar om naar vrouw en kinderen te gaan, op de bovenverdieping. Zojuist heeft hij bericht gehad van maanhaven Merritt Island: de Apollo-17a zal zeker op tijd klaar zijn voor het vertrek. Er is nog een ander bericht: sinds gisteren zijn er geen meldingen meer gekomen van Russische atoomonderzee- ers in de Golf van Guayaquil. De Golf is verlaten, zegt de marinestaf. De president strijkt de hand door het haar en keert zich om. Door de hoge vensters valt het zonlicht breed naar binnen.

De Vallei | 1967 | | pagina 20