Ho Tsji Minh en Johnson voeren laatste besprekingen in saipan in Mekongdelta President Nasser heeft strijdbijl begraven Buiten Blij beeld bekroond Voldoende goedkope woningen WENSDROOM? Britten eindelijk welkom in EEG Dagblad voor U en Uw omgeving Einde Vietnamese oorlog te danken aan goede wil van beide partijen Zeer mild winterweer Engeland schaft lijfstraf voor kinderen af Soyoez koppelt aan Apollo Weer aanwinst voor „Natuurmonumenten" Grote recreatievijver in omgeving Apeldoorn „De stem van het gewe ten is zo teer, dat men haar gemakkelijk kan smoren; maar zij is zo zuiver, dat het onmogelijk is haar te miskennen". (Mme De Staël 1766—1817). ARABIEREN EN ISRAËLI REGELEN GESCHILLEN Perspectief VLUCHTELINGEN Omhelzing Ontwikkelingshulp verhoogd door E.E.G.-landen ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 DE KRANT DIE WMADDEN WILLEN MAKEN OVER ENKELE UREN VREDESAKKOORD CAIRO/TEL AVIV President Nasser heeft de strjjdbjjl begraven. Na afloop van besprekingen, die hjj gedurende drie dagen met z(jn Arabische bondgenoten in Cairo heeft gehouden, telegrafeerde h(j vanmorgen naar de premier van Israël, Esjkol, dat h(j erin is geslaagd Syrië, Irak en Jordanië over te halen het plan van de secr.-gen. van de V.N., Oe Thant, te steunen om op korte termen vredes onderhandelingen te openen. De Algerijnse regering heeft tot 't laatste moment ge poogd de Egyptische president van deze stap af te houden, maar dit is niet ge lukt. Zoals bekend is, riep Nasser vorige week de regeringsleiders van Syrië, Jordanië en Irak (landen die actief aan de oorlog in juni van dit jaar tegen Israël hebben deelgenomen) bjjeen, toen hem via Oe Thant duidelijk was gewor den, dat zijn opvattingen inzake het Midden-Oosten noch de steun van Ame rika noch die van de Sovjet-Unie genoten. Een oplossing van het geschil door be middeling van de Verenigde Naties leek hem toen niet zo aantrekkelijk meer. Van deze situatie heeft de secretaris generaal van de V.N. handig gebruik gemaakt om onmiddellijk de Arabische landen onder druk te zetten. Een en an- TToe vaak krijgen de goede vrienden van de levende natuur en het ge schakeerde landschap niet het lid op de neus, gelukkig om even zovele malen de schok te boven te komen en vol goede moed wederom te starten met oud of nieuw project. Want ze werden eraan gewend, door economi sche en cultuurtechnischè bedrijvig heid te worden overvleugeld, de in dustrie werkt onbelemmerd als een gigantische robot voort en krijgt haar zin in de Beer en de Maasvlakte, in de Zaanstreek en de Braakman, ja wddr niet; de bevolking neemt toe en elk biologisch samenspel wordt be lemmerd of onmogelijk door 's men sen hand en brein, zelfoverschatting en eigendunk. Toch kunnen we maar moeilijk wennen aan dit veranderde levenspatroon en zien met leedwezen de demoraliserende uitwerking voor wetenschap en volkse genieting. Mis schien grijp ik teveel terug naar vroeger, naar „de goede oude tijd toen we zo ongelukkig waren", zoals Dumas grappig filosofeerde, r-aar ook kan ik met Thoreau getuigen: „Ik heb nooit gezelliger kameraad gevonden dan de eenzaamheid". Deze isolatie door velen gezocht treffen we helaas in ons land zelden meer aan en wanneer ik in mijn dagboekjes een goede wens voor het komende jaar zou mogen uiten, is het deze, dat onze meest solitaire oorden de Wad den aan hun plaats worden gelaten, hen niet te betuttelen, noch hen door dijk en dam in te perken tot inpolde ring en ongunstige ontwikkeling, want dit gevaar dreigt nog altoos. We kun nen niet genoeg op onze hoede wezen voor de harde ingenieurs-meetlat en de zoetgevooisde propagandist, opdat deze unieke wereld, om welke vele landen ons benijden, ongerept blijve voortbestaan en niet als tal van andere gebieden die de eenzaamheid verloren aan de eeuwig menselijke bemoeizucht ten offer valt. Als 1968 ons deze zekerheid kon brengen, zou ik dubbel en dwars tevreden wezen en beloof dan gaarne voorlopig niet te fulmineren tefeen de eigengereide ver nielers van het Nederlandse milieu. Sylvester 1967 A. B. WIGMAN der heeft ertoe geleid dat tijdens de ko mende conferentie de Arabieren en de Israëliërs onderling hun geschillen zul len regelen. Waarnemers menen dat de regering- Esjkol bij de nu ophanden zijnde be sprekingen, die waarschijnlijk in Jeru zalem plaatsvinden, wel een paar ve ren zal moeten laten. Veruit het groot ste deel van het in juni veroverde ge bied zal zij weer moeten afstaan. Van Arabische zijde bestaat er echter be grip voor Israëls eis dat zijn grenzen, met name in de Gaza-strook en het land ten westen van de Jordaan, correctie behoeven. Hieruit mag men opmaken dat de Israëli's in elk geval enige ter reinwinst zullen kunnen boeken. Voor Jeruzalem zal een afzonderlijke over eenkomst worden gesloten. Men denkt hierbij, zo werd vernomen, aan een ge mengd stadsbestuur, waarin zowel Ara bieren als Joden zitting hebben. Het Egyptische dagblad Al Achram, dat doorgaans het regeringsstandpunt vertegenwoordigt, publiceerde vanmor gen een gedetailleerde schets voor een oplossing van het Palestijnse vluchte lingenvraagstuk. Het ontwerp zou zijn opgesteld door de regering in Caïro en de steun genieten van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban. Hierin wordt onder meer een driejarenplan ontvouwd; binnen dat tijdsbestek zouden Egypte, Israël en Jordanië met de financiële steun van de Verenigde Naties een einde moeten ma ken aan deze zorgwekkende situatie. Nasser heeft gisteren tevens laten doorschemeren, dat hij bereid is het Suez-kanaal voor Israël open te stellen. Zowel in Cairo als in Tel Aviv is ge zegd dat nog vandaag alle krijgsgevan genen worden vrijgelaten. LONDEN De twaalfjarige Harriet McNaughty is houdster geworden van 'n vreem drecord. In Engeland is door de regering namelijk met ingang van woensdag twaalf uur het langverwach te verbod tot het toedienen van lijf straffen aan kinderen op scholen van kracht geworden. Harriet, leerlinge van de lagere school te Strikedown in het Britse graafschap Shropshire, kreeg te twee minuten voor twaalf nog een fikse oorvijg van haar schooljuffrouw, wegens voortdurend kwebbelen. Zij was daarmee de laatste gestrafte. Als herinnering aan het beëindigen van deze trieste eeuwenlange Britse tradi tie, is door de minister van Onderwijs mr. Cyril Teacher aan Harriet een miniatuur zilveren oor toegezonden. President Ho Tsji Mirth van Noord- Viëtnam, links met bloemenkrans en president Johnson (rechts onder para sol) op weg naar de vredes-saipan aan de kade van de Mekong. Ho wuift enthousiast naar de talrijke toeschou wers. Uiterst rechts i& nog een glimpje te zien van mevrouw Lady-Bird Johrison. Voor het eerst in de geschiedenis van de World Press Photo is dit jaar door de jury een prijswinnaar gekozen, die een foto maakte zonder een tafereel dat direct of indirect met de oorlog te maken heeft. De Zuidviëtnamese fotograaf Don-Hong-Oai kreeg met bovenstaande foto de hoogste onder scheiding. De jury-voorzitter merkte in het beoordelingsrapport op, dat deze opname gekozen werd omdat voldaan werd aan een der opdrachten om vast te leggen „een positieve uiting van de mens met betrekking tot zijn naaste en zijn omgeving" Het is een merkwaardige coïncidentie dat de ver kiezing van dit opgewekte beeld van kinderen uit Zuid-Viëtnam samenvalt met het bestand dat nu in Viëtnam bereikt is. DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld, dat het afgelopen jaar zoveel goedkope huurwoningen zijn gebouwd, dat binnenkort ook voor de laagstbetaalde bevolkingsgroepen van woningnood geen sprake meer zal •zijn. Dank zij de gunstige economische toe stand en het steeds omvangrijker over schot op de betalingsbalans, is er ruim voldoende geld beschikbaar om het huidige snelle bouwtempo te handhaven. Bovendien kunnen de krotopruiming en de sanering van oude stadswijken ver sneld ter hand worden genomen. Plan nen voor vervangende nieuwbouw lig gen klaar voor uitvoering, zodat naar alle waarschijnlijkheid aan het begin van de volgende winter alle Nederlan ders betaalbaar en comfortabel gehuis vest zullen zijn. SAIGON Het mag nu met redelijkheid gezegd worden, dat de vrede in Viëtnam nog maar een kwestie van uren is. Toen vanmorgen de Amerikaanse president Johnson en de Noord Vietnamese president Ho Tsji Minh, voor de vierde dag in hun saipan stapten voor hun vredesgesprek, dat in de Mekong delta in het diepste geheim wordt gehouden, zeiden de woordvoerders van beide partijen, dat eT een dergelijke graad van overeenstemming bestaat, dat al gehele overeenstemming nog maar een formaliteit is. Daarna voer de wit-geverfde boot onder een escorte van Amerikaanse marine- vaartuigen en gewapende saipans van de Viët-Cong, naar de rivierarm. In Washington en Hanoi is men reeds druk bezig met de feesten, die het einde van het lange conflict in het Verre-Oosten zullen betekenen, voor te bereiden. AI§ onderdeel van de feesten in Noord-Viëtnam zullen Amerikaanse Marauder- bommenwerpers boven Hanoi vuurwerk en vred es bommen afgooien. Overal ter wereld is de vreugde over de naderende vrede zeer groot. Allerwegen In alle hoofdsteden zullen grote vredesdemonstraties worden gehouden. In Am sterdam hield men gisteravond reeds een feestelijke laatste Viëtnam-optocht die eindigde op de Dam. Daar spraken burgemeester Samkalden, Piet Nak (leider van zovele vredesoptochten), provo-leider Luud Schimmelpenning, ds. Buskes'en pa ter Van Kilsdonk de grote menigte toe. Tegen de enkele dissidenten die in een hoekje b(j de Nieuwe Kerk riepen: „Ho Tsji Minh, moordenaar", trad de politie niet op. A.P.-correspondent John Knowall seint uit Saigon, dat de besprekingen door de goede wil van beide partijen eigenlijk geen moment in gevaar zijn geweest. In hun bloedwarme vaartuig hielden de beide staatslieden en hun raadslieden het hoofd koel. Hoewel de ventilatoren" door de onregelmatige elektriciteitsvoorziening een enkele maal weigerden en de koele dranken angstig de veertig graden Celsius na derden, mocht dit de stemming niet drukken. In Saigon heerst, ondanks de strenge bewaking van de kaden, een feestelijke stemming. Slechts de oorlogswinstma kers zaten in zak en as. In de straten is de vredesduif het meest verkochte dier van heel Viëtnam geworden. In de hotels, waar beide delegaties nu al sinds veertien dagen vertoeven, zijn de gezichten met de dag vrolijker gewor den. U.P.I.'s ster-correspondente Eva Lively, die in het gezelschap van me vrouw Lady Bird Johnson in Saigon vertoefde meldde, dat de Amerikaanse presidentsvrouwe gisteravond, na de ontmoeting met Madame Ho in beslo ten gezelschap zeide: „Wie had ooit kunnen denken, dat zij zulk een char mante vrouw zou zijn? Real lovely". De gevolgen op binnenlands gebied, zullen allereerst in Amerika voelbaar worden. De duizenden G.I.'s die terug keren zullen, kunnen het economische leven een goede stoot omhoog geven. Op politiek terrein zal de kwestie van de herverkiezing van Johnson nu wel zo goed als zeker zijn. Gisteravond zei een wat zure George Romney in Chicago: „Het spijt mij, dat de regering alleen de democrati sche stemmen heeft gehoord uit de Se naat en dat mijn vredesvoorstel zelfs niet ter tafel is gekomen. Maar natuur lijk is mijn vreugde over het in Saigon bereikte akkoord daar niet minder om." In Parijs zei een door de EEG-be- sprekingen in beslag genomen De Gaul le: „Natuurlijk, ik heb altijd wel ge zegd, dat Lyndon nog eens mijn raad zou opvolgen en vrede maken." Premier Wilson, zeide aan boord van de BOAC-Comet op de vlucht naar Pa rijs toen hij het grote nieuws vernam: „Het was een goede zet van beide par tijen om als sportsmannen zo tot een oplossing te komen." Kort na middernacht Moskouse tjjd is de poging een Russische ruimtesatelliet te koppelen aan de cabine van 'n Ame rikaans ruimteschip geslaagd. Volgens ruimtevaartdeskundigen zal deze gecombineerde manoeuvre het be gin zijn van een nieuw Amerikaans plan om nog vóór het begin van 1970 een „gemengde" bemanning op het maan oppervlak neer te zetten. De landelijke actie van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten on der het motto „Behoudt het Deeler- woud" heeft zo'n geweldige weerklank gevonden, dat de vereniginf heeft kun nen besluiten ook het 2000 hectare grote landgoed „Het Planken Wambuis" aan te kopen en veilig te steller, voor de re creatie. Het landgoed ligt langs de rijksweg van Ede naar Apeldoorn en was in het bezit van de Beleggings Maatschappij Unitas N.V. Het ligt in de bedoeling het landgoed, dat beperkt toegankelijk was, te zijner tijd geheel vrij toegankelijk te maken. Met deze aankoop it, nu vrij wel het gehele Zuidveluwse gebied in handen van „Natuurmonumenten" en aldus uit speculatieve handen gehou den. Binnenkort zal tn de omgeving van Apeldoorn begonnen kunnen worden met de aanleg van een grote recreatie- vijver van plm. honderd hectare. De onderhandelingen die de Recreatiege meenschap Veluwe al enkele jaren ge voerd heeft met grondeigenare:-. en pachters zijn vrijwel afgesloten. Het is een wrede zin maar toch moet het gezegd worden: wat er op deze pagina staat is niet waar. Geen woord, geen regel is er waar. Zelfs de foto's zijn niet echt Waarom dan toch deze pagina ge maakt? Alleen maar als een journa listieke wensdroom na zoveel kran ten waarop toch altijd het stempel heeft gestaan van mislukking en dood een wensdroom waiarvan de ma kers zelf weten dat het niet méér is dan een droom? Of zit er toch ook nog iets in van een nieuwjaarswens, iets van de verwachting dat de pro blemen die op deze dag nog de mens heid bezig houden, in het jaar dat komt tot een oplossing zullen komen? Ja, ook dat laatste mag u uit deze pagina lezen. Er komt een eind aan de oorlog in Viëtnam en er komt een eind aan het Europese geharrewar. Er komt een eind aan de woningnood en er zal een brug geslagen worden over de diepe kloof tussen arme en rijke landen. Het komt, ook al weten we nog niet precies hoe en weten wS nog niet precies wanneer. Want dit mag men, vandaag terugkijkend op het jaar dat voorbij ging, toch con stateren: de mensheid is gaan na denken. De atoombom, hoe verderfe lijk ook, en Viëtnam, hoe zinloos en wreed ook, hebben de mensen weer met de neus op het oorlogsvraagstuk gedrukt wil men: op het vredes vraagstuk. Er is als het ware een be zinning op gang gekomen: hoe moe ten we met elkaar op deze aarde le* ven? Dat proces van bezinning, van bewust wording van de problemen, is een langzaam proces de geschiedeniz der mensen is niet te forceren en heeft ook nooit haast. Wie meent za ken als het rassenvraagstuk of de rjjkdom-armoede-tragiek in een hand omdraai te kunnen oplossen, is een onwezenlijke idealist. En wie meent dat de vrede in Viëtnam het begin zal zijn van een nooit-meer-oorlog- tijdperk overschat de mens. Zolang er mensen op deze aardbodem zullen zijn, zo lang zullen er spanningen zijn en soms zullen die spanningen losbreken. Laat dat nooit een reden zijn tot wan hoop het is immers niet de mens die het lot van de wereld in handen heeft. Laat men er zich over verheu gen dat de wil groeiende is om met en naast elkaar in vrede televen. Dat is hét winstpunt en uit deze vi sie is deze pagina voortgekomen. PARIJS/LONDEN President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteravond ln een radio- en televisie-uitzending, die door de Eurovisie werd overgenomen, mee gedeeld dat htf z(jn bezwaren tegen het Britse Pdmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap heeft laten vallen. De regeringen van de zes reed* aangesloten landen hebben overeenstemming bereikt met premier Wilson de Engelse toetreding per 1 januari 1969 in te laten gaan. Dit verheugende nieuws kwam na een week van intensief overleg tussen Parjjs en Londen dat in hoge mate was bevorderd door de druk die de „Vijf" (de Benelux-landen, West-Duits- iand en Italië) op president De Gaulle hebben uitgeoefend. Al bij de voorbesprekingen over En- gelands lidmaatschap was het De Gaul le duidelijk geworden, dat de overige EEG-partners niet zonder meer genoe gen wilden nemen met een Frans veto. Daar kwam nog bij dat de president zich voor een groeiend binnenlands verzet ten opzichte van zijn buitenland se politiek gesteld zag. Volgens welin gelichte bronnen zou de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, hebben laten weten dat hij niet langer bereid was de standpunten Het grote moment in Parijs. President De Gaulle treedt achter de micro foons. Premier Harold Wilson kijkt over zijn schouder mee Rechts buigt minister mr. J. M. A. H. Luns zich bereidwillig om op dit grote mo ment de oog- en oorgetuige te zijn. Links ontwaart men tussen de toe schouwers nog een van de „vaders van Europa" oud-minister dr. S. L. Mansholt. van de generaal op de ministersconfe rentie van de Zes te verdedigen. Inmiddels hebben Parijs en Londen er geen gras over laten groeien. Van morgen vroeg vloog premier Wilson naar de Franse hoofdstad, waar hij op het Elysée door president De Gaulle met een omhelzing werd ontvangen. Uit het publiek steeg bij dit, enige we ken geleden nog ondenkbare, tafereel een langdurig gejuich op. Tegen het middaguur stonden beide staatslieden de pers te woord. Zo wel premier Wilson als de Franse pre sident sprak zijn grote waardering uit voor de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, voor het constructief bemiddelende werk dat hij voor de EEG heeft gedaan. De stemming tijdens deze persbijeen komst was ontspannen, hetgeen mag blijken uit de opmerking van De Gaul le aan het slot van de persconferentie, toen hij lachend uitriep: „Vive la Fran ce, Vive L'Angleterre Libre". BRUSSEL Op voorstel van de Europese Commissie, de „regering" van de Europese Economische Ge meenschap, hebben de Europese minis ters van Economische Zaken besloten, een bedrag van nog eens twee miljard ter beschikking te stellen van diverse Aziatische en Afrikaanse landen, ten einde enige bitter noodzakelijke pro jecten tot een goed einde te brengen. "Tkeze dagen wordt ons land ge- houden in een stroming die van een hogedrukgebied ten noorden van Moskou loopt tot een lagedrukgebied ergens bij de Azoren. Dientengevolge wordt een milde, doch wel polaire stroming van droge, koude lucht boven ons land in stand ge houden. Het weer zal overdag licht vriezend, doch zonnig zijn. De minimumtemperatuur overdag zal on geveer -3" bedragen, de maximum -0°. Des nachts komt wat strengere vorst voor, doch nergens zo, dat de water leiding in gevaar komt. Misschien komt er later nog wat sneeuw, maar dat zal pas tegen de avond zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 24