tmw5 Ook voor 1968 kalenders te kust en te keur I Nieuwe tentoonstellingen Beurs van Amsterdam Sport via radio en televisie Vaste markt V: v-wB r, t I Overneming K.N.Z. Herbicide- Chemie „Katholieke Spaarbank" verdwijnt N.O.B. breidt belang uit in Zwitserland PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS NIEUWE DIRECTEUR BIJ HEEMAF •j.ita ZATERDAG 30 DECEMBER 1^; Xriïit&f V J* SN WXJ,.. ^■:rpr- 71 Hij was niet bang voor het op zich nemen van een grote verantwoordelijkheid, hij nam gedurende Amadeus' afwezigheid vaak die snelle, soms wel noodlotti ge besluiten, die, naar zijn oordeel, Amadeus zou genomen hebben, als hij tegenwoordig was geweest en wel ke besluiten hij dan ook zeker gebil lijkt zou hebben. Gedurende de jaren van hun ge meenschappelijk werken was er een hechte vriendschap tussen hen ont- staan. Ja, men had zelfs van een in tieme vriendschap kunnen spreken, waren beider karakters niet geken merkt geworden door een grote ma te van gereserveerdheid. Hun weder zijdse aanrakingspunten waren zeer talrijk. Ze hielden er dezelfde politie ke denkbeelden op na, voor zover in genieurs er denkbeelden op ,dat ge bied op nahouden. Deze denkbeelden concentreerden zich in de bijna reli gieuze overtuiging, dat de twintigste eeuw overal in de wereld de ingeni eurs aan het hoofd van alle mogelij ke zaken zou zien. En het was dan ook niet te verwonderen, dat zowel Amadeus als Lionel, als ze in de toe komst keken, vrij waren van de vrees die menigeen onder hun landgenoten bezielde. Ja, een leven op die hoogte stemt een mens tot nadenken en maakt hem ernstig. Ze waren niet gedwongen be smette lucht in te ademen. Hier in de hoogte was niets te vinden van de stadsweelde, die fnuikend werkt op de kracht der mensen die hen ver wekelijkt. Onder de hier werkende mannen waren er velen, die een bijzondere aanspraak op Amadeus' vriendschap konden doen gelden, dit waren man nen van verschillend formaat en van verschillende levensomstandigheden Maar zij allen vertoonden een ge heimzinnige gelijkenis, die het oog van een nauwkeurig onderzoeker da delijk zou hebben getroffen. Vooral was de gelijkenis te herkennen in de trotse, makkelijke manier, waarop ze hun hoofden en schouders droegen in de klare blik hunner ogen, in de milde ironie, die er in deze blik ver scholen lag. Op de Rossmer-werken noemde men hen de Atlantropa-broe- derschap. Het klaroengeschal van 'n nieuwe beschaving was duidelijk hoor baar op die Rossmer werken. Daarin ving men echter ook de droeve tonen van een stervende tijd van impoten tie op. Een honderd miljoen indivi duele vrijheden zouden misschien op geheven worden, een miljoen kleine voorrechten zouden worden ingetrok ken, teneinde plaats te maken voor een hogere vrijheid. De mens had heel wat lessen te leren. Een jongeman uit Engeland, Norman Hunt geheten, een grote, roodwangige enigszins bar baars uitziende kandidaat van de be roemde universiteit van Oxford, die deze universiteit had moeten verlaten vanwege een financieel ongeluk, waar van zijn vader het slachtoffer was ge worden, had zich met een onweer staanbare kracht aangetrokken ge voeld tot de groep van mensen, die hij op zijn tocht door de Rossmer-val- lei had leren kennen. Deze jonge Nor man Hunt, het type van een rasechte Engelsman, had de nationale passie voor hekelen en discussiëren uit zijn land meegebracht en zo kon het gebeu ren dat hij op een van de Atlantropa- avonden, waarop zich honderden man nen verdrongen hadden om Amadeus te horen spreken, Amadeus onderbro ken had om hem tal van zakelijke vragen te stellen over Atlantropa en het Britse Imperium. Met de gebrui kelijke' bescheidenheid van de Ox- fordman had hij in enigszins primitief Duits, dat nochtans door vrijwel ie dereen begrepen werd, er Amadeus op attent gemaakt, dat de komst van At lantropa beslist de verdwijning van het Britse Imperium in Afrika zou betekenen. Waarop sommige van de aanwezigen mr. Hunt hadden ge vraagd, of hij zich, hoewel Engels man, toch gelijkertijd als Europeaan beschouwde. Mr. Hunt verklaarde herhaaldelijk dat hij Brit was, terwijl hij na daarover aan een zware druk blootgesteld te zijn geweest tenslot te zij 't dan ook met een kleine re serve betreffende de bijzondere geo grafische ligging van Engeland toegaf, dat hij ondanks alles Europeaan was. „Welnu dan", had Amadeus toen opgemerkt, en zijn woorden bleven in de geesten van al zijn toehoorders gegrift. „Welnu dan, waar Groot Brit- tannië dan een deel van Europa is, moet 't 't lot van Europa delen. Wan neer Europa zich staande wil hou den (tenzij het begeert onder te gaan in een totale oorlog), wanneer Euro pa de proef van zijn kracht wil leve ren en zijn positie op onze planeet on- aantastbaar wil maken, dan moet het B alle inwendige twist en tweedracht, al le listige politiek en sentimentele dog- ma's opgeven. Want alleen door de i kracht van die mannen van Europa, die lichamelijk en geestelijk boven de s maat zijn, kan onze beschaving su- jj perieur worden ten opzichte van an- g dere beschavingen. We moeten onszelf g versterken door het aanwenden van g alle middelen, van kracht, vernuft, g technische perfectie en discipline, die g ons ten dienste staan. Iedere Euro pese natie zal het hare moeten ydoen om orde en discipline binnen eigen grenzen te handhaven. Dan alleen kunnen we de heersers van de we reld worden. Dan alleen hebben we 't recht en het privilege om ten bate van allen het continent Afrika te be heersen en te exploiteren. Dan alleen kunnen we onze ras- en economische problemen oplossen". Deze manier van spreken, gevoegd bij de houding van de spreker zelf, die in zijn hoge toegeregen met modder bedekte laar zen vlakbij een groot vuur stond, had den een onweerstaanbare kracht uit geoefend op Norman Hunt's heimelij ke liefde voor al het heroïsche en eer bare. „Allemachtige God, wat zou ik gaarne zien, dat u op die manier tot onze mensen in ons land zou spreken" zei hij tegen Amadeus. „Ze weten veel te weinig van wat er buiten ons land gebeurt". En hij had zich verbonden aan Ama deus' zaak, maar niet aan Atlantropa, want Amadeus was een individu en in zijn ogen een leider en een persoon lijkheid, terwijl Atlantropa voor hem niets dan een idee was. Daar hij ie mand met een praktische geest was, had hij Amadeus beloofd de Atlantro- pakwestie te bestuderen om hem het S volgende seizoen de resultaten van s die studie mee te delen. Norman Hunt was een van de ve- E len die Amadeus dit voorjaar weer E in de hoogte hoopte te zien. Het lang- zaam voortsluipen van de winter, de reusachtige sneeuwmassa's de onmo gelijkheid het werk op normale wij ze voort te zetten, vervulden hem met ongeduld. Hij kon alleen maar geluk kig zijn als het werk in volle gang was en als iedere minuut van zijn dag bezet was, als hij zichzelf kon ver- geten, als hij zich niet behoefde te herinneren, dat hij van vlees en bloed 5 was, dat hij met iedere hartslag ouder werd en dat het gewone menselijke geluk beslist buiten zijn bereik lag, s als hij die grote bron "an al zijn ver- E driet zijn liefde voor Pauline, kon ver- S geten. Geen dag, of hij dacht aan 5 haar met die rijke milde onzelfzuch- E tigheid, die edele naturen eigen is, jj geen dag, waarop hij niet vurig wens- E te, dat ze gelukkig mocht zijn en dat S haar altijd de diepe smart bespaard jj mocht blijven die ze hem had aange- E daan. (Wordt vervolgd) s Qok in het nieuwe jaar zullen we maar even een blik op de wand behoeven te werpen om te weten, wel ke dag het is. Er zijn weer kalenders in overvloed. Ook van diverse instellin gen en bedrijven, al is deze overvloed niet zo groot als vorige jaren. De pro- duktie en de verspreiding van kalen ders en agenda's vormen nu eenmaal een vaak kostbare aangelegenheid (ze ker wanneer het om grote hoeveelhe den gaat) en men kan zich voorstellen, dat er industrieën zijn, die het anders voor dergelijke attenties bestemde be drag nu liever vasthouden, teneinde hun specifieke produkten waarmee zij de relaties wellicht een nog groter ple zier doen dan met hun kalenders, etc. zo goedkooop mogelijk te kunnen hou den. Tussen de kalenders die wél op ons redactiebureau terecht zijn gekomen, bevonden zich geen weekkalenders. Af gezien (fan van de prachtige bureau agenda, uitgegeven ter gelegenheid van de twintigste Oude Kunst- en An tiekbeurs in Delft en verluchtigd met tal van fraaie afbeeldingen van wat men onder oude kunst en antiek kan verstaan. Wie graag om de veertien dagen van kalenderblad verwisselt, heeft wel iets aan de boeiende kalender van Siemens: „De wereld van de elektrotechniek", waarop men meermalen het samen spel van natuur (dus ook: mens) en techniek ziet afgebeeld. ïyfaandkalenders zijn er natuurlijk weer volop. Zoals traditiegetrouw de Oranje-kalender van Pro Juventute met kleurenfoto's van het koninklijk huis, waarop we nu ook prins Willem Alexander kunnen zien. De jongste Oranjetelg komt ook voor op de foto's van Prinses Beatrixkalender. Scania Vabis Nederland N.V. doet de liefhebbers van techniek plezier met van de Prinses Beatrixkalender. Mercedes Benz kwam voor de dag met een goed verzorgde combinatie van moderne verkeersfoto's en oude stadsgezichten op tekeningen. Wie graag naar mooie meisjes kijkt, moet zien dat hij een exemplaar van de KLM-kalender krijgt, want daar staan er heel wat in. Nee, niet meteen achter het bureau weglopen, want net als u arriveert in het stuk landschap waarin ze werden gefotografeerd, zul len ze wel gevlogen zijn, al dan niet als stewardess. De bekende fotograaf F. F. Hazel- hoff zorgde voor de illustraties in de Een typische „Hazelhoff-foto", te zien in de kalender van Uitgeversmaat schappij C. Misset N.V. te Doetin- chem en Wegener's Couranten Con cern N.V. te Apeldoorn. O kalender van Uitgevers Maatschappij C. Misset N.V. te Doetinchem en We gener's Couranten Concern N.V. te Apeldoorn. Het zijn foto's van dieren (met name van wild dat ook op de Ve- luwe te zien is), voorzien van korte ka rakteristieken! Pons Automobielbedrijf bracht een kalender uit met eenvoudige, maar wel grappige reclametekeningen. W/ie eenmaal per maand ook nog te- veel vindt om van kalenderblad te veranderen, heeft in de sector van de tweemaandelijkse exemplaren nog keus genoeg. Allereerst wijzen we dan weer op het kleine juweeltje van de Holland- sche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. en De Bataafsche van 1806, dit maal met prachtige afbeeldingen van kunst- en kunstnijverheidsprodukten die het dier tot onderwerp hebben. Onmiddellijk hierna moet de Jan Sluijters-kalender van de Nillmij wor- 3698. Hoewel de bungalow niet voor zoveel logés was ingericht, wist men toch voldoende slaapgeleger» heid te scheppen en iedereen genoot een uitstekende nachtrust. Als echte astronauten waren zij trouwens wel gewend om zich in 'n beperkte ruimte op hun ge mak te voelen. Misschien had de gastheer zelf nog de meeste moeite met dat aanpassen, want al heel vroeg de volgende morgen kwam hij de mannelijke leden van het gezelschap wekken. „Vooruit lui, opstaan! Dan kunnen we voor het ontbijt nog even gaan kijken in de Pillendoos, of het fototoestel weer terug is op z'n plaats". „Waarom zo'n haast, David?" informeer de de professor nog weinig enthousiast. „Als dat ding werkelijk al terug is, kan 't gerust even langer wach ten, hoor. De zon is nauwelijks op!" David Lodge was echter een man die van volhouden wist en daarom reed hij een half uurtje later met de heren door de ochtendschemering naar de bunker. Het ging natuur-» lijk met de nodige luidruchtigheid gepaard, zodat Jane en Sandra er eveneens wakker van werden. „Hemel tjelief, als die ook wat in hun hoofd hebben!" zuchtte Jane. „Voorlopig kunnen we wel weer onder zeil gaan." Even later stond het viertal bij de „scherm-kubus". „Nou, wat heb ik gezegd? Daar staat ie weer!" wees David triomfantelijk op zijn camera. AMSTERDAM Galerie De Sfinx, O.Z. Voorburgwal 241: Schilderijen en plastieken van Jorge Carrasso (tot 21 januari). ARNHEM Gemeentemuseum, Utrechtseweg 87: „Structuur", bewustwording en begelei ding in het kunstonderwijs. Een tentoonstelling van de Akademie voor Beelden de Kunsten te Arnhem (tot en met 11 februari). DEVENTER Openbare Leeszaal, Brink: Gouaches van Batavus (tot en met 13 januari). DORDRECHT Dordrechts Museum: Hedendaagse Franse wandtapijten (tot en met 4 februari). EINDHOVEN Stedelijk Van Abbemuseum: Overzichtsexpositie van de graficus Anton Hey- boer (tot en met 28 januari). DEN HAAG Gemeentemuseum (Prentenkabinet): Prenten van Constant, Carel Visser, Sipke Huismans en Dick Cassee (tot en met 14 januari) en werk van Redon (tot eind april). Rijksmuseum Meermanno/Westreenianum/Museum van het Boek: Typografie en affiches van Dick Elffers (tot en met 2 maart). Gebouw Algemene Bank Nederland, Toernooiveld: Werk van leerlingen van de Vrije Academie (tot en met 14 januari). ROTTERDAM Kunstzaal Zuid, Zuidplein: Gouaches van Simone M. Dettmeijer en Hans Mel- chior (tot 7 januari). UTRECHT Centraal Museum, Agnietenstraat 1: „Joep Nicolas, glazenier" (tot en met 3 maart). den genoemd, die een aantal fleurige reprodukties van het werk van deze grote Nederlandse schilder bevat. Bijzonder grappig is de verjaardags kalender van de Nationale Levensver zekeringsbank. De vlotte tekeningen zijn geinspireerd op de tekens van de Dierenriem. Eveneens vlot, maar wel wat conven tioneel zijn de kleurentekeningen van de NS-kalender. De DAF heeft het een beetje in de sfeer van de strip getrok ken, niet onaardig, maar ook niet om over te juichen. Martinair Holland kwam met kleu renfoto's, die voor het merendeel va kantie-impressies zijn. Altijd een be moedigend gezicht op alle dagen van het jaar. Tenslotte de kwartaalkalenders. De Winschoter Courant liet de vier seizoenen in zwart-wit fotograferen; goed, maar wel wat conventioneel. Ver der is er nog de kalender van Johs de Kuyper en Zoon te Schiedam met vro lijke kindertekeningen, waarvan het ef fect echter wel enigszins verloren gaat door de eveneens kleurige en daardoor wat storende reclame, elders op het blad. J. v.d. K. In het NTS-Sportprogramma, dat zondag van 19.30 - 20.15 uur op Neder land 1 wordt uitgezonden, wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden Cambuur - GVAV in Leeuwarden; AZ '67 - DWS in Alkiw&ar; DFCFeyerspordin Dor drecht. 1 de finale ijshockeywedstrijd om de Sprengle Cup te Davos. de volleybalwedstrijd tussen een Tsjechisch Bondsteam en een Neder lands damesteam in Den Haag. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" wordt zondag (14.30 - 17.00 uur Hilversum II en 18.05 - 18.30 uur Hilver sum I) rechtstreeks verslag gedaan van de bekervoetbalwedstrijden DFC - Fey- enoord, PSV - Helmond Sport en Alk maar/Zaanstreek - DWS; korte versla gen kan men horen van de wedstrijden Cambuur - GVAV, Holland Sport - For- tuna Vlaardingen, NEC - Wageningen, HVC - Vitesse, en van de zaalhandbal wedstrijden Niloc-Esca en AHCAals meer. In de tweede aflevering (18.05 - 18.30) zal een nieuwjaarstoespraak door dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie te horen zijn. 25. Hoe is na Tsjiao Tai's machtige schouderworp stil op de grond blijven liggen. Hij heeft zijn schouder ont wricht en is bij zijn val met zijn hoofd op een steen te recht gekomen. Tot de zwervers die vanuit het wijn stalletje hebben toegekeken, snauwt Tsjiao Tai „Breng me een eind touw, snel! En waarschuw meteen de wijkmeester om hier naar toe te komen. Hij moet een draagbaar meenemen". De twee zwervers zijn vol doende onder de indruk van Tsjiao Tai's vechtkunst om meteen te gehoorzamen. De een haalt touw in het kroegje, de ander rent naar de stadspoort om de wijk- meester te halen. Tsjiao Tai bindt- vakkundig de ar men van Hoe Ta-ma vast. Hij is er net mee klaar als de wijkmeester komt aanlopen. Hij heeft een rotan draagbaar in zijn hand. „Wat! Bent u het, meneer Tsjiao?" roept hij uit, „ik zou u haast niet herkennen. Wat moet er gebeuren?" „Die man daar is Hoe Ta-ma. Hij wordt verdacht van moord op de zoon van Seah, de toneelspeler. Roep je mannen, laat hem naar het gerechtsgebouw brengen en laat hem in de ketens slui ten. Hij is op het ogenblik buiten westen, dus veel last 91. De eerste, die de politiemannen ontmoetten, zodra zij een eilandje bereikt hadden, was de oude tuinman. „Handen omhoog!" ->eet inspecteur Botterik het gesle pen mannetje toe, dat juist op last van de baas een nieuwe lading koffie ring halen en nu het blad met le ge koppen kletterend op de grond liet vallen. „Voor uit! Ga me voor naar de aanvoerder van jullie ben de!" gelastte de inspecteur, die niet de minste notitie van de aangerichtte ravage nam. „Help! Ja, ik ga al!" jammerde het tuinmannetje, aangemoedigd door een por in de rug met de revolverloop. „Kiezen op elkaar!" siste inspecteur Botterik. „Vooruit mannen! Naar bin- imiiiimiiiiiiiii nen!" Geluidloos sloop de gewapende macht naar de gewelven in het kasteel en drong toen onverwachts van twee kanten tegelijk de ruimte binnen waar de smok kelaars nog druk bezig waren met het lossen van het schip. „Handen omhoog!" bulderde de inspecteur en een waarschuwingsschot van één van de agenten, deed de rest. Volkomen onthutst hieven de withemden de handen boven het hoofd en toen was het gauw ge beurd. De bende zat als een rat in de val en gaf zich zonder meer over. Maar één maakte een dankbaar ge bruik van de algehele verwarring en vluchtte, gewa pend met een machinepistool, het vertrek uit. iiiiiiimiiiiiiiimimiiimiiiMiuiuiimiiiiiimiiiiniiiimiiimiimimiM Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103% 103fi Nederland 1966 63 99H 99% Nederland 1967 61 99H 99% Nederland 1967 6 97 A 97% Nederland 1965-1 51 94% 94% Nederland 1964-1 51 9lA 91A Nederland 1964 5 89A 89A Nederland 1958 4i 89% 89A Nederland 1964 4i 95A 95% Nederland 1959 - 41 87A 87A Nederland 1963-1 41 84 A 84% Nederland 1961 4 85 85% Nederland 1953 33 80»/i 80% Ned. staf feil. 1947 31 72H 72% Nederland 1951 31 90% 90% Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 74% 74% Nederland 1954 1-2 31 77 77 Ned. grootb. obl. 1946 3 83A 83% Ned. dollarlng. 1947 3 88% 88 Bank v. N.G. wnbJ. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958/'59 41 87 A 87% H.V.A.-mijen ver. a. 115 114% A.K.U. a. 65.2 65.8 Delimij. f. eert 85 85.1 Hoogovens n.r.c.v.a. 124.5 125.4 Philips gem. bezit. v. a. 125.2 127.1 Unilever c.v.a. 107 108.3 Kon. Zout-Organon 156.5 160 Pordtsche Petr a. 698 699% Kon. Pe r. f. a. 155 155.4 H.A.L. a. 77% 78 Java-China p nj-,c.v.a. 172'/t 173 K.L.M. a. 275 276 Rotterd Lloyd a. 141 143 Scheepvaartunie a. 130% 135'/« Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 96A 95% Bank v. N.G '58 1-2-3 41 87% 87V« Nat. Bk. v. Midd.Kr '66 7 101*4 101% Nat. investeringsb. '65 53 95 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobl. *55 4 129% 129% Bijenkorf 6 97>/t 97'/i Co-op Ned. r.spaarbr. 147 146 Ned Gasunie 1966 6è 99% 99% Ned. Gasunie 53 94% 94 A Philips dir. 250-100 '51 4 78 V» 78Vt Pegem 1-2 1957 6 96% 97 Pgem 1957 6 96 97 K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 91% 91% (Slotkoersen van gisteren) A.K.U. f1000 4è 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94V« 94 Gelder Zonen v. 43 89 89% Hoogovens 5i 121 121 Alg. Bank Ned. a. 228'/t 229% Amrobank f20,— a. 47.2 47.2 Nationale Ned. cert 620 619 Ned. Credietb. aand. b. 174% 174 Ned. Middenstandsbank a. 87.3 88 Slavenburg*s Bank a. 175 175 Albert Heyn a. 1350 1350 Amstel Br. nj.c.v.a. 402 400 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 208 Blaauwhoed a. 100 102.5 Blijdenst-Will. f 1000 nrcva 72 74 Bols Lucas a. 193.5 192.3 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 377 374 Buhrmann-Tetterode a. 466 473 Bijenkorf n.r.c.v.a. 699 697% Calvé c.v.a. 785 785 Drentsch-Overijs. Houth. a. 113% 117 D.R.U. a. 340 344% Elsevieris Uitgeversmij. a. 311 Erdal mij. v. wasverw. a. 575 F.xcelsior metaalbuizen a. 62 Fokker a. 440 Gazelle Rijwielfabriek a. 168 Gelder Zonen, van a. 114 Gist- en Spiritusfabriek a. 736 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 130 Heineken's Bierbr. aand. 611 Holec aand. 158 Interratio aand. 292 Kon. Ned. Papierfabr. a. 165 Kon. Ned. Textielunie eert. 44 K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 187 Meteoor Beton a. 110 Misset Uitgeversmij. a. 243 Naarden Chem. fabr. a. 560 Naeff gebr. a. 144% 147 Nedap ned. app.fabr. aand. 143 143% Ned. Kabelfabrieken aand. 279 282 Nelle, wed. J. van aand. 350 358 Nyma n.r.c.v.a. 23 22% Niiverdal-ten Ca te a. 77 82 Overz. Gas, nat bez. v.a.f. 95.8 97 Pal the a. 62% 64 Pont Houthanoel a. 174 174% Reesink en Co. a. 164% 162% Scheveningen Expl.mij± a. 28.5 29 Schok beton aand. b. 196 200 Scholten Carton en Pap. a. 253 257 Schuppen Sajetfabriek a. 90% 91 Simon de Wit aand. b. 461 465 306 595 63 446 168 115 736 134 623 160 295 168 46 181 110 245 553 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 679 677 Technische Unie a. 252 255 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 111.8 112.2 Twentsche Kabelfabriek 363 363 Ubbink-Davo a. 18 19 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 106% 107 Veenendaalsche stoomsp. a. 190 180 Ver. Machinefabrieken a. 171 173 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 154 154 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 137 143 Vulcaansoort a. 73 73 Wessanen's Kon. Fabr. a. 465 469 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 158% 160% Billiton le rubriek a. 821 830 Geldersche Tramw.mij a. 84% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 790 805 Interbonds 1 pb f. 633 633 Vastgoedbel.fonds part. f. 651.5 651 Interunie f 50 a. 187.4 188 Robeco f50 a. 227.8 228.3 Rolinco f. 220 220.5 Unitas f 50 a. 415 414 Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. 102.4 103.2 Canadian Pac. Railw. eert. 58% 58% Int Nickel Cy. Can. cert. 125 126% Shell Can. (10 a.) cert 34% 34% A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. 52% 52% Anaconda cert. 47 46% Bethlehem Steel cert. 32% 32 Chesapeake and Ohio cert. 60% 61% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 49% 48% Douglas Aircraft cert. 95% 93% Dupont dm. 10 a 5 dlr cert. 160% 163% General Electric cert. 93 94 General Motors cert. 82% 80% Kennecot* Copper cert. 46% 46% Phillips Petroleum cert. 65 65 R.C.A. cert. 53% 53% Republic Steel cert. 43% 43 Shell Oil cert. 68% 67 Standard Brands 10 a cert. 34% 34% U.S. Steel (10) cert. 40% 40% Wool worth cert. 24% 24% British Petrol. 1966 7i 102% 102 Rott Rijn Pijpljnij. 51 94% 94% Grasso's Kon. Mach.f. 53 92% 92% Meteoor beton 5! 83% 84 Stokvis en Zonen 43 90 90 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 112% 112% Bredero vast goed a. 159% 159 Calvé cum.pref.wd.nr. cert 143 143 Edy emaille a. 78% 78 Krasnapolsky, f. a. 64.2 64.2 Lips en Gispen cert. 130 133 AMSTERDAM, 29 december Beurs plein 5 heeft vrijdag de laatste dag van het beursjaar 1967 kunnen afsluiten met een vaste stemming voor het meren deel der internationale waarden. Voor al Philips kwam goed voor de dag op 127.30, tegen donderdag als slotprljs 124.50. Amerika had belangstelling voor het Philipsaandeel, terwijl ook de vraag van het publiek wederom aanwezig was. Ook AKU zette de opmars van de bei de voorgaande beursdagen verder voort op 66 (65.30). De textielsector verwacht een gunstiger 1968. De voorraden in deze industrie zijn vrijwel verdwenen. Unilever wilde ook niet achterblijven. Dit fonds verbeterde ruim een gulden tot 108.30. Kon. Olie ging een halve gul den omhoog tot 155.60. De handel in Philips, AKU en Unile ver was vrij levendig. Deze zeer korte beursweek heeft, vergeleken met het slotniveau van de vorige week, forse koerswinsten te zien gegeven voor Phi lips, AKU en Hoogovens. Unilever was vast, terwijl Kon. Olie nauwelijks prijs houdend bleef. De lokale speculatieve vraag in de scheepvaartsector bleef aanhouden. Hiervan profiteerde vooral Scheep vaart-Unie, welk fonds 4V« punt omhoog ging tot 135Vi. Holland Amerika-Lijn verbeterde één en Van Nievelt bijna twee punten. De handel in de scheep vaartafdeling was ruim. De cultures wa ren licht verdeeld met voor HVA iets gemakkelijker. De staatsfondsenmarkt was licht verdeeld met weinig zaken. In de lokale afdelingen kwamen me rendeels koersverbeteringen tot stand. Dit gold vooral voor de bieraandelen. Dit mede door de recordbierverkopen als gevolg van de prijsverhoging per 1 januari 1968. K.Z./Organon lag ge vraagd in de markt. Bij het scheiden van dit beursjaar kon worden geconstateerd dat 1967 voor de beleggers een goed jaar is geweest, vooraL het tweede halfjaar. De aande len van de meeste afdelingen hebben forse koerswinsten te zien gegeven, waarvan vooral voor Albert Heijn. HENGELO De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie (KNZ) te Hengelo deelt me de, dat zij tegen contanten heeft over genomen het aandeel van Kemisk Vaerk Koge in de N.V. Herbicide-Che- mie Botlek te Rotterdam (Spijkenisse). N.V. Herbicide-Chemie Botlek werd opgericht in 1963 als een jointventure van K.N.Z. (60 pet.) en Kemisk Vaerk Koge (40 pet.). Herbicide-Chemie Botlek produceert onkruidbestrijdingsmiddelen. Het be drijf is gelegen op het terrein van dé N.V. Zoutchemie Botlek, een 100 pet. dochteronderneming van de KNZ. DEN BOSCH De Vereeniglng de Katholieke Spaarbank in Den Bosch gaat over naar de Boerenleenbank voor 's-Hertogenbosch en omstreken, zo heeft de directie van laatstgenoemde bank in een communiqué meegedeeld. De Boerenleenbank zal alle verplichtin gen tegenover de spaarders van de ka tholieke spaarbank met ingang van 1 januari a.s. overnemen. Het totaal van de spaargelden bij de Katholieke Spaarbank bedraagt op dit ogenblik plm. 6 miljoen gulden, afkom stig van ongeveer 4500 spaarders. Na de transactie zullen de aan de Boeren leenbank toevertrouwde middelen ruim 40 miljoen bedragen en zal het aantal spaarrekeningen bij deze bank de 35.000 overschrijden. De snelle ontwikkeling van het spaar bankwezen in Nederland in de laatste tien jaar maakte ook voor de Katholie ke Spaarbank een belangrijke uitbrei ding van de dienstverlening en daar door een sterke vergroting van haar spaarbankapparaat noodzakelijk. De daaraan verbonden financiële conse quenties zouden echter van dien aard zijn, dat de rentabiliteit ernstig te lij den zou hebben. Bovendien heeft voor het bestuur van de Katholieke Spaar bank als punt van overweging gegol den, dat op het terrein van het spaar bankwezen in 's-Hertogenbosch reeds een aantal spaarinstellingen aanwezig zijn. Tevens tonen de van oudsher ge vestigde bankinstellingen de laatste ja ren in toenemende mate belangstelling voor het spaarbankbedrijf. HENGELO Met ingang van 2 mei 1968 zal ir. J. L. Bonebakker aftreden als directeur van de N.V. Heemaf te Hengelo, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal worden opgevolgd door ir. H. Verloren van Themaat. AMSTERDAM De Nederlandse Overzee Bank N.V. en de Bankiers compagnie N.V. (houdstermaatschap pij van de firma's Mees en Hope en R. Mees en Zoonen Assurantiën) hebben op 15 december 1967 het samengaan van hun bedrijven bekend gemaakt. In het kader van deze reorganisatie is het wenselijk gebleken, de positie van de Nederlandse groep in de Neue Bank Ziirich te versterken door verkrijging van een meerderheidsbelang. De Schweizerische Unfallversicherungs- Gesellschaft in Winterthur, L. G. Inter national, Zug, en Rahn und Bodmer Zürich hebben zich bereid verklaard hieraan mede te werken door hun aan- delenpaketten in de Neue Bank aan de Nederlandse Overzee Bank n.v. over te dragen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2