Indonesische parachutisten in binnenland van Borneo Ouwe wil je een stak kaas uit het vuistje Gedeserteerde matrozen vragen asiel in Zweden Hoop Bende oplichters door Franse politie opgerold Verwarmd knielbank je Over de reuzen HARDE STRIJD TEGEN COMMUNISTEN iS B s GUERRILLA GEEFT REDEN TOT GROTE ZORGEN •*hvw wmaaoA h* LIFE GUARDS IN OPSPRAAK Valse reischequës verzilverd Overstromingen in Brazilië Denemarken erkent Griekse regering niet AL ZES JAAR VERLAMD IN BED VOEDZAAM MAK*. j V. OP DE VLECHT TRANSPORT Overgangsregering Turkse Cyprioten ARRESTATIE Israël staat Egypte toe te werken aan Suez-kanaal Bach Leo komt Bloemen Steun van leger aan Boemedienne 4 ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE Ac M i-3 M W W s •aj N Q H O X M X M W k) w ►o BEGKAJAN (Indonesisch Borneo) Indonesische parachutisten zijn in de wildernis van westelijke Borneo aangekomen om een nieuw offensief te be ginnen tegen de aldaar opererende communistische guerrillastrijdmacht. De parachutisten, die behoren tot de Siliwangi-divisie, werden neergelaten in groepen van elk 20 man. Hun optreden betekent een sterke verheviging van de pogingen van de mi- litaire aotoriteiten om de communistische guerrillastrijdniacht te vernietigen. Volgens onafhankelijke zegslieden is het succes tot dusverre beperkt, maar kan het steeds groter worden. t tri W X tri X M *4 3 3 C* X 0 M LONDEN Drie soldaten van de Life Guards, welk regiment de be roemde aflossing van de wacht uit voert, zijn gisteren beschuldigd van onzedelijk gedrag in een homoseksueel schandaal. Ook een gepensioneerde marine-officier en een binnenhuisar chitect zijn in staat van beschuldiging gesteld. Na een onderzoek van een jaar zijn de vijf mannen donderdag gear resteerd en na borgtocht en een voor lopig verhoor voor een rechtbank vrij gelaten. De tweede behandeling vindt 26 januari plaats. De Life Guards behoren tot de troe pen met het grootste prestige. Samen met de Royal Horse Guards vormen zij de cavalerie van koningin Eliza beth. De cavalerie verricht de aflos sing van de wacht in White Hall, een van de belangrijkste attracties voor toeristen in Londen. vrfl zs(fa gen om soldaten van de CqjFalerie van de koningin over te halen tot daden van grote onzedelijkheid de wettige term voor homoseksuele handelingen. STOCKHOLM Vier jonge Ameri kaanse matrozen, die in Viëtnam heb ben gevochten en vervolgens deser teerden, zijn gisteren uit Moskou in Stockholm aangekomen om asiel te vragen in het neutrale Zweden, omdat ze niet willen kiezen tussen Oost en West en alleen maar voor vrede wil len ijveren. Op de vraag waarom ze naar Zwe den waren gekomen in plaats van in Moskou te blijven, waar ze heen gin gen na in Japan gedeserteerd te zijn, antwoordde Richard D. Bailey voor 't viertal: „We hebben Zweden voorna melijk gekozen omdat het neutraal is en een neutrale politiek met onze op vattingen strookt. We houden niet ,.van politiek en wilden de Ideologieën van Oost en West achter ons laten". De vier Amerikaanse deserteurs ko men van het vliegdekschip „Intrepid". Zij hebben een voorlopige verblijfs vergunning voor Zweden gekregen in afwachting van de uitslag op hun ver zoek om politiek asiel. Dit is bepaald door de Zweedse vreemdelingendienst. De Amerikanen mogen nu het poli tiebureau van Maersta (waar het vlieg veld van Stockholm ligt) verlaten en kunnen bij de Zweedse gezinnen in trekken die hun onderdak hebben aan geboden. Dagelijks moeten zij zich ech ter op het politiebureau melden. ADVERTENTIE De nieuwe campagne tegen de com munistische guerrillastrijders, die langs de grens van Maleisië zwerven, wordt gecoördineerd met de bloedige oorlog van Dajakkers tegen de Chine se handelaars in het binnenland. De Dajakkers zijn door honderden dorpen gestormd en hebben ongeveer 60.000 Chinese vluchtelingen naar de kust gedreven. Het plan was, de van bevoorrading van de guerrillastrij ders verdachte Chinezen te verwijderen en dan met troepen de communistische strijdkrachten aan te vallen. De sterkte van de guerrillastrijd krachten, bekend als de guerrillastrijd macht van het volk van Serawak, wordt geschat tussen de 800 en 1500 man. Volgens velen komt het laagste cijfer de werkelijkheid het meest na bij, maar legerautoriteiten geven toe, dat hun aantal kan zijn vergroot door jonge Chinezen, behorende tot de vluch telingen. Het Indonesische leger heeft meer dan 5000 man tegen de guerrillastrij ders ingezet en het is waarschijnlijk, dat dit aantal binnenkort zal worden uitgebreid. Een groot probleem is de strijd te gen de guerrillastrijders is echter bet gebrek aan transportmiddelen. De we gen zyn erg slecht en worden nog slechter als de moessonregens beginnen. Een tocht van 105 kilometer, per jeep door een correspondent van Assoiated Press ondernomen in het binnenland, duurde zeven en een half uur. De militaire commandant van West- Kalimantan, brigade-generaal A. J. Wi- tona, beschikt over ongeveer vier heli kopters, waarvan zelden meer dan twee tegelijk dienst kunnen doen. De regering schijnt de overhand te hebben in haar campagne tegen de guerrillastrijders, maar politieke zegslie den hier en in Djakarta aarzelen in te stemmen met de officiële verklaringen, volgens welke de communisten binnen kort weggevaagd zullen zijn. Een gun stige factor voor de regering is haar nauwe samenwerking met het leger van Maleisië. De Maleisische derde infanteriebri gade, bevond zich midden december tij dens een weekeinde voor besprekingen in de hoofdstad van West-Borneo, Pon- tianak. De Maleisiërs en Indonesiërs zijn overeengekomen, elke maand in lichtingen van hun geheime diensten over de guerrillastrijders uit te wisse len. Osthman deelde aan Associated Press mee, dat hij eraan twijfelt, dat de guer rillastrijders onder rechtstreekse leiding van Peking staan. Hij liet hierop vol gen, dat de aanval van de Dajakkers op de Chinezen strategisch nuttig kan kan zijn, maar nadeling is voor de volks huishouding. Zijn mening wordt gesteund door an dere politieke waarnemers, die geloven dat wat de Indonesiërs militair ook mogen winnen meer dan teniet wordt gedaan door 't vluchtelingenprobleem, levensmiddelenschaarste en de vernieti ging van de volkshuishouding in het ge bied. SAIGON i— Twee Amerikaanse bom menwerpers hebben gisteren bij vergis sing verscheidene bomaanvallen uitge voerd op eenheden van het Zuidviëtna- mese leger, die in de provincie Binh Thuan met Viët-Congleden in gevecht waren. NICOSIA De Turkse Cyprioten hebben een „overgangsregering" ge vormd voor het bestuur over de onder hun toezicht staande gebieden op Cy prus. Volgens berichten van Turkse ra diostations en bladen zal dit bewind functioneren totdat „alle bepalingen van de Cyprische grondwet weer worden toegepast". Dit laatste slaat op de om standigheden, dat de Grieks-Cyprische president Makarios de constructie die bepaalde voorrechten aan de Turkse minderheid toekende, ingrijpend heeft gewijzigd sinds het uitbreken van ge vechten tussen de twee bevolkingsgroe pen vier jaar geleden. De vice-president van Cyprus, dr. Fazil Kutchuk, is hoofd van de „over gangsregering", terwijl de advocaat Raf Denktash, de verbannen voorzitter van de Turks-Cyprische volksvertegen woordiging, als zijn plaatsvervanger zal optreden. Voorts maken drie Turks-Cy prische ministers uit de oorsponkelijke Cyprische regering deel uit van het overgangsbewind, dat tien leden telt. Turkse bladen melden dat er negen tien „organieke wetten" zijn opgesteld op grond waarvan het Turks-Cyprische volksdeel zijn wetgevende uitvoerende en rechterlijke aangelegenheden gaat regelen. Zo zouden de Turken eigen rechtbanken krijgen. De Griekse Cyprioten die tegen een deling van het eiland zijn, leggen op het ogenblik de laatste hand aan „pacifica tieplan, om de positie van het Turkse volksdeel te verbeterén". PARIJS (AFP) Een bende oplichters in reischeques die voor een bedrag van meer dan 500 miljoen oude Franse franke aan valse cheques in Europa en het Midden-Oosten in omloop heeft gebracht is door de Franse politie onscha delijk gemaakt. Deze bende, geheel bestaande uit Italianen, zou vertakkingen hebben gehad in de gehele wereld. Interpol is door de Franse politie van de zaak op de hoogte gesteld. De Franse politie had een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een klacht die op 26 december door een ju welier in Parijs was ingediend. Deze had meegedeeld, dat een man en een vrouw bij hem voor 30.000 frank juwe len had gekocht en V.tfetaSïd* met reis cheques die vals bleken te zijn. Het be wuste paar werd snel opgespoord. De jeugdige vrouwelijke „component" er van werd nog de avond van de 26ste december in het Hilton Hotel bij het vliegveld Orly aangetroffen. In haar kamer werden honderden reischeques gevonden, gelijkend op die al waren uitgegeven, alsmede een groot bedrag aan geld en de bij de bedrogen juwe lier gekochte juwelen. Onmiddellijk werd een arrestatiebe vel uitgevaardigd door Interpol om de metgezel van de vrouw te pakken te krijgen. Hij werd de volgende dag, 27 december, in Amsterdam gearresteerd met een van zijn medeplichtigen. Het zijn Franco Fanelli en Pompeo B'as- ciani, die verscholen onder de valse na men van respectievelijk Jean Paulo Morelli en de 38-jarige Edmondo Furi- ani. Een ander lid van de bende, Ro berto Piazza, allias William F. Royce, is in een Parijs hotel aangehouden. Al len hadden identieke valse reischeques bij zich. Tijdens het verhoor is de Parijse po litie er achter gekomen, dat zij reke ningen hadden geopend op verscheide ne Parijse banken alsook in Zwitser land, Engeland, Nederland, Duitsland en Libanon. Een Franse uitvinder in Rijsel, David Avital, heeft een knielbank ontwor pen, die zijn nut kan bewijzen in koude kerkgebouwen. Door een frank in de gleuf te werpen is het knielbankje gedu rende een uur heerlijk verwarmd De Franse politie acht het mogelijk dat de bende ook in de Verenigde Sta ten en in Zuid-Amerika heeft geope reerd. De schade die de Canadese bank heeft opgelopen, die de echte reische- cfUes zou hebben uitgegeven, zou, naar de Parijse politie meent, meer dan 800.000 dollar bdragen. De in Amsterdam gearresteerde Ita lianen hadden, zoals reeds is gemeld, valse reischeques bij zich voor een „waarde" van 180.000 dollar, uitgege ven door de „Canadian Imperial Bank of Commerce". Ook een bedrag van on geveer tienduizend gulden werd in be slag genomen. De Italianen hadden bij banken in het centrum van Amster dam reischeques voor een waarde van veertienhonderd gulden verzilverd. De Amsterdamse politie heeft ook een lijst gevonden, waarop de namen en num mers van de cheques staan die aan de gearresteerde Italianen in Amsterdam en aan de in Parijs gearresteerde man en vrouw zijn afgegeven. Of met de arrestatie van het viertal de gehele .bende is „opgerold" staat vooralsnog niet vast. JERUZALEM Israël heeft in be ginsel zijn toestemming gegeven tot het vrijmaken van het Suez-kanaal, zodat de schepen, die in het kanaal liggen op gesloten sinds het einde van de Ara- bisch-Israëlische oorlog in juni, kunnen wegvaren. SALVADOR (Brazilië) President Arthur Da Costa E Silva van Brazilië heeft opdracht gegeven voor onmiddel lijke federale hulp aan Zuid-Bahia waar meer dan 30.000 mensen in de afgelopen dagen dakloos zijn geworden door-over stromingen. Volgens onbevestigde be richten zijn naar men vreest meer dan 20 mensen verdronken. De overstro mingen werden veroorzaakt door ver scheidene dagen van zware regenval. Er is veel schade aangericht aan eigen dommen, vee en oogst. KOPENHAGEN De Deense zaak gelastigde in Athene, Kisun, zal een uitnodiging tot bijwoning van de nieuw jaarsviering van de Griekse regering negeren, zo heeft het Deense ministe rie van Buitenlandse Zaken te kennen gegeven. Volgens het ministerie is de Deense ambassade in Athene meegedeeld, dat de nieuwjaarsviering doorgang zal vin den. De heer Kisun heeft nog geen uit nodiging ontvangen. Als hij er een krijgt zal hij deze negeren en er niet op antwoorden", aldus de Deense func tionarissen. De Deense regering staat op het standpunt dat na het vertrek van de koning naar het buitenland en de vor ming van een nieuwe Griekse rege- rig de zaakgelastigde geen enkel con tact mag onderhouden met de nieuwe regering. „De benoeming van de regering-Kol- lias (de gewezen premier, die na de mislukte coup van koning Constantijn met hem naar Rome vluchtte) was grondwettelijk in orde, maar de be noeming van de regering-Papadopoe- loi niet", aldus het ministerie. 4"|ndanks oorlogen, droogte, revolutie en toenemende rassenhaat is Afri ka in 1967 weer een stapje verder ge komen in zijn trage en moeizame strijd op de weg naar economische vooruitgang en een hogere levens standaard. Tegen het einde van het jaar trachtten tien van de 39 onafhankelijke en er kende Afrikaanse staten hun proble men onder een militair bewind op te lossen. Nigerië, de dichtst bevolkte staat van dit werelddeel, was ver wikkeld in een kostbare en voortdu rende burgeroorlog. De zeevarende landen in Oost-Afrika ondervonden de nadelen van de slui ting van het Suezkanaal. De land bouw in Noord-Afrika leed het groot ste deel van het jaar van de droogte. Rondom de uitgestrekte Zuidafrikaanse gebieden onder blank bewind ontwik kelt zich een confrontatie der blanke en zwarte rassen, die het werelddeel jarenlang in beroering kan brengen. De organisatie van Afrikaanse Eenheid, waahin de 38 staten onder niet-blank bewind zijn verenigd, wil het blanke bewind uit Afrika wegvagen. Deze campagne is gericht tegen de heer sers in Zuid-Afrika (het Afrikaanse land met de hoogste graad van ont wikkeling), Portugees Angola en Mo zambique alsmede tegen Rhodesië. "jl/faar er zijn tekenen van hoop. In Oost-Afrika hebben Kenia, Oeganda en Tanzania een verdrag voor Oost- afrikaanse samenwerking getekend, dat kan uitgroeien tot een zich uit breidende gemeenschappelijke markt met betere kansen voor industriële ontwikkeling en buitenlandse investe ringen. Het vreemdelingenverkeer beleeft een hausse in Kenia waar overigens werkloosheid en een tekort aan vak bekwame arbeiders evenals in alle andere landen van Afrika grote pro blemen vormen. In Tanzania werden dit jaar zeven bui tenlandse banken genationaliseerd evenals een aantal buitenlandse be drijven. In het economische beeld van dit land ontstond geen wijziging van enige Godelieve blij met „sprookjessueces" Tl/TET EEN bosje bleekneuaige Belgische rozen staan we aan het bed van -L" „Lief". Aan haar bed en haar apparatuur, dat is beter. Het valt moei lijk om in die kamer, ergens in het Adolf Stappaertsgasthuis in Antwerpen, opeens het hele alfabet op te zeggen. Toch moet het, als we antwoord willen krijgen op iets dat we mevrouw Godelieve Moenssens al hebben gevraagd: Of ze blij is met het sprookjesboek dat ze schreef en met de gedichtenbundel, die straks van haar gaat verschijnen. „Schreef" is hier eigenlijk niet het woord. Godelieve Moenssens, die zo verlamd is dat ze alleen nog maar een klein, bijna onzichtbaar knikje met het hoofd kan geven, dicteert haar verha len en gedichten aan een verpleegster of een familielid. Dat lukt alleeji, als de man of de vrouw met het potlood steeds maar opnieuw het abc opzegt en de letter noteert waarbij Godelieve haar knikje heeft gegeven. Ja, „Lief" is blij. Daarvoor heeft ze eigenlijk maar. één knikje te geven, zon der dat de verpleegster het huishoud- leitje en het stift hoeft te pakken. „Blij", dat begrijpen we ook zonder alfabet. Tussen de verbulde hustakjes en het kerststalletje ligt samen met 'n nieuwe nachtjapon van roze nylon, het boek waar het om gaat: „Sprookjes, door Godelieve Moenssens". Het is een leuk boek, ook op het eerste gezicht, met mooie tekeningen van Paula Vandewalle. Ze sprookjes staan er in en het eerste heet „Leo, de giraffe". Binnenin heeft Godelieve ge schreven: „Leo, een ondeugend kapoen tje, dat toch ook heel lief kon zijn". Waarop ze beschrijft hoe Leo aan de wandel gaat in een ver, warm land en avonturen beleeft. Aan een van de muren van die zie kenhuiskamer in Antwerpen is nog een Leo te zien, maar Godelieve kan er haar hoofd niet heen draaien. Een foto van een zesjarig jongetje, dat druk doet met een telefoon: de zoon vanNGodelie- ve. Zes jaar geleden kwam Godelieve in het ziekenhuis. Leo Moenssens werd als een heel gezonde jongeman geboren. Zijn moeder was toen 21 jaar. Nu, als vrouw van 27 ktfkt ze terug op ruim zes jaar op bed liggen, zonder iets te kunnen bewegen. Godelieve kan alleen nog maar denken. Denken, „schrijven" en luisteren is het eigenlijk. Luisteren doet ze het liefst naar klassieke muziek, Bach heel graag. Daarom staan er aan haar hoofdeinde ook twee versterkers, aan gesloten op de pick-up die nu volstaat met kerststukjes. Heeft het niet vreselijk lang geduurd, voordat die zes sprookjes waren ge dicteerd? vragen we aan een van de verpleegsters. Ze is een blonde jonge vrouw, die net heeft geroepen: „Zeg Lief, die houten doos, waar staat die ook al weer?" Want Godelieve heeft geknikt dat we een plakboek mogen zien en een paar foto's van Leo. „Lang geduurd?" vraagt de ver pleegster. „Helemaal niet. Een maand of zes. We zijn gewoon getraind, niet, we kunnen razendsnel converseren. Waar oï niet, Lief?" We hebben het niet gezien, maar de verpleegster weet dat zij alweer heeft geknikt. Via via horen we, dat Leo, die in een internaat woont en driftig stu deert, ieder weekeinde op bezoek komt en zonder het abc nodig te hebben, de uren volpraat met verhalen over school. „Verrast, over de sprookjes die ons werden gedicteerd?", vraagt nog eens de verpleegster. „Wij zijn helemaal niet verrast geweest. Wij weten, dat zij nu eenmaal enorm -eel denkt, al tijd maar denkt, niet waar?" „En", zegt ze weer tegen Godelieve, „je gaat de sprookjes nu ook laten ver talen hè? Frans en zeg eens, in wel ke taal nog meer?" Dat alfabet is in dit kamertje een enorme uitkomst: de sprookjes worden ook nog vertaald in het Tsjechisch. Maar het sprookjesboek is al aan zijn tweede druk toe (na de eerste oplage van drieduizend exemplaren). De Com missie van openbare onderstand in Ant werpen, die voor alle openbare zieken huizen in de stad overkoepelend or gaan is, heeft het sprookjesboek van Godelieve Moenssens voorgelegd aan koningin Fabiola, die ook sprookjes schrijft. Van de Koningin is een brief gekomen, waarin „Lief" uitvoerig wordt geprezen. „En nu de gedichten", maakt Gode lieve duidelijk. Uit de kast aan haar voeteneinde komt klapper. een dik opgevulde Mogen we er een uitkiezen en over schrijven vragen we en op 't leitje van de verpleegster staat dan na een paar abe's dit „Het mag". „Ik heb de bloemen gekust, de honing uit hun hart gedronken, het was zomer, de zon streelde mijn wangen, ik was jong ik was vrij, ik heb zelf geplukt en gekust, gedronken, maar vergat er voor te danken". Nog één: „Een onvoltooide symfonie van woorden, diep in een mensenhart geboren, zoekend, om te delen, met een hart dat wil ontvangen, verlangend, om die onvoltooide symfonie van het leven, tot een volmaakt geheel te weven"- Opvallend en ook weer helemaal niet zo opvallend is, dat Godelieve voortdu rend schrijven óver dieren en bloemen. Kabouters en elfjes soms, die dan wel een feestje vieren maar daarna op hoog bevel de paddestoelen moeten gaan stof fen en de bloemen met dauwdroppels besprenkelen. Het is allemaal geboren in dat, waar mee zij al zes en half jaar lang werkt, alleen maar met haar hoofd. NYERERE samenwerking betekenis, maar de buitenlandse in vesteringen, die zich reeds op een laag peil bewogen, namen niet toe- De katoenoogst daalde van 439.760 balen in 1966 tot 375.000 in 1967 en er bestaat enige twijfel over de afzet- kansen van belangrijke produkten als koffie en sisal. Oeganda is bijzonder trots op zijn nieu we industrieën: ijzer- en staalfabrie ken, textiel- en farmaceutische in dustrieën. Bovendien zijn er plannen voor een fietsenfabriek, een meelfa briek en een glasfabriek. Somalia beleefde een desastreus jaar. De export van bananen en vee daal de ten gevolge van de oorlog in het Midden-Oosten en de sluiting van het Suezkanaal tot een zeer laag peil. De begroting kon weer niet sluitend worden gemaakt en de autoriteiten zeggen onverbloemd, dat het vijfja renplan 1963-1967 een mislukking is. Buurstaat Ethiopië werd getroffen door lagere koffieprijzen. Dit land is voor nemens in 1968 een school- en huizen programma alsmede een hydro-elek- trisch project ter waarde van 21 mil joen dollar ten uitvoer te brengen. Tn Zuid-Afrika werd dit jaar een krachtige inflatoire druk gevoeld, die leidde tot prompte maatregelen ter beperking van de staatsuitgaven en de liquiditeit. Het groeitempo der economie bleef boven de vijf procent. In de eerste acht maanden van het jaar beliep de waarde van de impor ten 1.358.8 miljoen Rand (1 Rand ls f 5,-) tegen 773,4 miljoen Rand in d« overeenkomstige periode van 1966. De exporten (excl. goud) hadden in dezelfde acht maanden een waarde van 866,3 miljoen Rand tegen 773,4 miljoen Rand in 1966. De waarde van de goudproduktie beliep in de eerste negen maanden van 1967 579 miljoen Rand tegen 583 miljoen Rand in dezelfde periode van 1966- In verband met de dreigementen van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid om in Zuid-West-Afrika een guerrilla-oorlog te beginnen heeft Zuid-Afrika zijn streven naar een ei gen wapenproduktie en een econo mie, die zichzelf kan bedruipen, op gevoerd. Kongo, dat geplaagd werd door huur lingen, muiterijen, devaluatie, werk loosheid en moeilijkheden In de ko permijnen, verkeerde in moeilijkhe den, maar de economisten zien teke nen van vooruitgang. ALGIERS. Tijdens een kaderbij eenkomst van het Algerijnse „nationale volksleger" hebben donderdag een dui zendtal militairen van allerlei rang een resolutie aangenomen, waarin volledige steun aan president Houari Boumedien- ne wordt toegezegd. In de resolutie wordt er verder op aangedrongen dat de leiders van de mislukte militaire staatsgreep van 15 december bij wijze van voorbeeld worden gestraft en dat de eenheid in het leger wordt gewaar borgd»

De Vallei | 1967 | | pagina 5