Veerman hoeft geen teken te geven Nieuwe subsidie regeling is veel eenv oudig er Sociaal bouwsel wordt hechter, maar duurder Premies Uitkeringen per jaar Uitkeringen per kwartaal Een goed uiteinde... en een goed begin Vrijwillige ziekenfonds verzekering veel duurder v. Amnestie in Roemenië Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Inenting tegen mazelen Voor tien mille met ongedekte cheques gekocht 20.000 „auto's" gestolen Negen kinderen in vlammen omgekomen Treinoverval in Frankrijk GRIEP NIET KWAADAARDIG - *45^35 - v* MINISTER SCHUT OVER WONINGBOUW Peilstations voor de volksgezondheid n voo rbereid ing Juliana-Boudewijn- prijs voor Belg Vernielzuchtige inbrekers ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 jSfe; - ■■msmi "*v "W NJW~~ r^wassi^ y-sfXi. z::ti «mUM» $39%. "T£?- "f»»' "'s -« *v&&aL - - rf~y.~ - r-' «T -I v - ■*-' •*- '.•-ffNVSy:- ::«^k-:^:^Vl)WW.^«V ■«V 8$ - m ;«- M - mm ''••••••?•--• MS 7253%,, DEN HAAG Indien men even vertrouwd is met de nieuwe subsidiere gelingen voor de woningbouw, dan zal blijken, dat deze minder omvangrijk en ingewikkeld zijn dan ze er op het eerste gezicht uitzien. Deze mening kwam van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, op een in Den Haag gehouden persconferentie, waarop o.m. de nieuwe regeling aan de orde kwam, waarover wij gisteren reeds berichtten. De mi nister voegde daaraan toe, de nieuwe regelingen te zien als 'n belangrijk een voudiger geheel dan de tot nu toe geldende. Als voornaamste doel van de nieuwe opzet, die zoals gemeld 1 januari a.s. van kracht wordt, noemde de minister het verlangen te trachten in het sys teem van categorieën een veel grotere geleidelijkheid aan te brengen dan in het huidige zgn cascadesysteem. Ver der wilde hij graag de particuliere bouw een reëlere entree geven in de goedkopere sectoren en tenslotte had men de wens om de wat de minister noemde verborgen subsidie in de wo- ningbouwsfeer, t.w. de rente van vier procent, te vervangen door de nu in te voeren marktrente. Op 't gebied van de woningwetbouw zag ir. Schut als grote verbetering een versteviging van de financiële positie van de woningbouwcorporaties. Spre kende over de particuliere huurwonin gen en de eigen woningen ,was de mi nister van oordeel, dat de „mooiste verbetering" ligt op het terrein van de eigen woning: de subsidie zal eender de hoger worden dan than, het geval is. Hét gaat hierbij om alle vormen van eigendom, dus ook flatwoningen. In antwoord op vragen, merkte de minister nog op, dat zijn departe ment contact heeft gehad met insti tutionele beleggers, waartoe o.m. pensioenfondsen en levensverzeke ringsmaatschappijen behoren. Van die zijde verwacht hij een positieve benadering van het nieuwe beleid. De contacten zullen voortgaan, aldus ir. Schut, die daaraan toevoegde, dat getracht zal worden in voortgaand overleg tot zaken te komen. WONITSGVERDELIJSG Op de persconferentie heeft minister Schut nogmaals de woningwetverdeling voor het komende jaar en de vervan ging van woningen ter sprake gebracht. Bij de woningverdeling 1968 is aan de toewijzing van contingenten aan de provincies de voorwaarde verbon den, dat in het komende jaar in de on derscheiden provinciën voldoende aan dacht zal worden geschonken aan de vervanging van woningen. Deze voor waarde houd' in, dat tegenover deze toewijzing de onttrekking van een be paald aantal woningen aan de voor raad dient te staan. Het gaat hierbij voor het grootste deel om woningen, die gezien hun kwaliteit geen adequate huisvesting meer kunnen bieden. Het aantal voor 1968 te vervangen woningen is voor het hele land op 23.000 gesteld. Als vervanging zal worden aange merkt de vermindering van de Woning voorraad als gevolg van brand, af braak en andere oorzaken, de ontrui ming van onbewoonbaar verklaarde woningen en de helft van het aantal woningen dat in 1963 onbewoonbaar is verklaard. Indien in een provincie de voor 1968 vastgestelde taak niet wordt gehaald, zal overwogen worden op de in 1969 toe te wijzen contingenten een korting toe te passen De aan de woningverdeling 1968 ver bonden voorwaarde komt er op neer, dat tegenover een bouwprogramma van 125.000 woningen een vervanging staat van 23.000 woningen. Er resteren dan ruim 100.000 woningen voor 't inha len var. het kwantitatieve tekort en voor het opvangen van de groei van de woningbehoefte, aldus de minister. VRIJE HURE1S Minister Schut, heeft voorts gezegd te verwachten, dat het aantal gemeen ten, dat wat betreft de huren gelibera liseerd is, nog w 1 wat groter zal wor den. Deze uitbreiding verwacht de be windsman op zijn vroegst op 1 mei a s. Deze nieuwe stap op het gebied van et vrijmaken van de huren zal, volgens ir. Schut, beperkt blijven tot een aantal gemeenten in Noord-Bra bant en Limburg. In januari verwacht de minister ad vies van de provinciale besturen van Noord-Brabant en Limburg, die over leg plegen met nog niet-geliberaliseer- de gemeenten. Nadat dit advies zal zijn uitgebracht, kan de bewindsman de balans opmaken ei. uitmaken welke gemeenten alsnog onder de liberalisa tie zullen vallen. AMSTERDAM Op een na hebben alle ziekenfondsen de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering bij het begin van 1968 verhoogd, aldus een mededeling van de Ziekenfondsraad. De gewogen gemiddelde premie per week per verzekerde van 16 jaar en ouder, die in januari 1967 f 5,98 be droeg, stijgt daardoor tot f 6,97, een verhoging van 16,6 pet. (in 1967 18,2 pet). De premie loopt bij de onderscheide ne ziekenfondsen uiteen van f 5,77 tot f7,64 (in 1967 van f4,37 tot f6,62), en kele bijzondere gevallen buiten be schouwing gelaten. De negen verre kenkassen, die de premies en kosten regionaal verevenen en waarbij alle ziekenfondsen op vijf na zijn aangeslo ten, blijven in 1968 functioneren. De Ziekenfondsraad heeft de premiever hogingen goedgekeurd. Evenals in vorige jaren, is een be langrijke oorzaak van de stijging der premies het toenemend gebruik van de verstrekkingen (meer verpleegdagen, meer specialistische hulp, meer en duurdere geneesmiddelen). Van in vloed is ook de stijging van verpleeg- tarieven en honoraria, die voor een deel samenhangt met de stijging van lonen en prijzen in het algemeen voor' een ander deel met bijzondere facto ren zoals de hoge verpleegprijzen in nieuwgebouwde ziekenhuizen, de door werking van de in 1967 tot stand geko men wijziging van het-huisartsenhono rarium alsmede bijdragen in te tref fen collectieve pensioenvoorzieningen voor andere groepen medewerkers. DEN HAAG De onvermijdelijkheid van de kinderziekte mazelen behoort tot het verleden. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft nl. eisen vastgesteld voor vaccins tegen deze ziekte, waardoor thans import, fabrica ge en gebruik van mazelenvaccins in ons land mogelijk worden. Voor inenting komen voorlopig al leen bedreigde -roepen in aanmerking, zoals bijvoorbeeld patiënten, die lijden aan congenitale hartafwijkingen, chro nische aandoeningen van de luchtwegen en oorafwijkingen. Ook wordt gedacht aan beperkte groepsvaccinatie, indien mazelen wordt geïmporteerd in interna ten, vakantiekolonies e.d. In het Rijksinstituut voor de Volksge- z .dheid tracht men inmiddels een vijf- factorenvaccin te ontwikkelen, waarin een geïnactiveerde mazelen component is opgenomen. Slaagt men hierin, dan kan de inenting tegen mazelen worden ingepast in het algemene nationale vac cinatieprogramma. De Nederlandse kleuters blijven dan, behalve van difte rie, kinkhoest, tetanus en polio, ook ge vrijwaard van mazelen. Een dergelijke inpassing van mazelenvaccin in een na tionaal programma is nog nergens ge- reliseerd. Mazelen is een zeer besmettelijke ziekte, die vrijwel iedereen moet door maken. Ongeveer 70 pet. van de bevol king krijgt de ziekte beneden het vijfde levensjaar, ruim 25 pet. tussen het vijf de en het tiende levensjaar en ruim 1 pet. tussen het tiende en het vijftiende. In de leeftijdsgroepen boven 15 jaar krijgen slechts fractiën van procenten nog mazelen. „Stop alleen oprijden op teken van veerman", staat op het linker van de twee borden op bovenstaande foto van een geïsoleerde boerderij naast een steenfabriek bij Driel. Dit veer over de Neder-Rijn is echter tij delijk uitgevallen als gevolg van de hoge waterstanden na zware regen val en dooi iri het Duitse gebied, dat afwatert op de bovenloop van de rivier. UTRECHT In Utrecht zijn twee mannen gearresteerd, die ervan wor den verdacht dat ze in Utrecht, Rotter dam, Amsterdam en Den Haag met on gedekte cheques ter waarde van meer dan 10.000 gulden hebben gekocht. De mannen, de 25-jarige B. J. van der B. (zonder beroep) en de 21-jarige J. van R. (los arbeider) hebben waarschijn lijk ruim tachtig ongedekte cheques uit gegeven. Van der B. startte de operatie. Hij vroeg een girorekening aan en ging di rect na ontvangst van de boekjes met girokaarten boodschappen doen in Utrecht. Hij kocht een kostuum (f. 225,een jas en een radio (f. 400,en een oude auto (f. 500, Toen hij 's avonds zijn vriend Van R. ontmoette en vertelde wat hij had uit gevoerd, vond deze het een uitstekend idee. De mannen besloten samen op de door Van der B. ingeslagen weg voort te gaan. Ze vertrokken naar Rotterdam en huurden daar een kamer, van waaruit ze tochten maakten naar winkels en warenhuizen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. (Ook de treinkaartjes werden met ongedekte cheques be taald). In veertien dagen sloegen ze enorme hoeveelheden goederen in (bandrecorders, radio's, camera's, hor loges, kleren, enz.) waarvan ze een ge deelte zelf weer verkochten. De mannen liepen tegen de lamp, toen Van R. weer eens een kijkje kwam nemen in Utrecht en op het Vre- denburg werd herkend door een van de gedupeerde zakenrelaties- Bij het ver hoor op het hoofdbureau noemde hij ook de naam van Van der B., die in middels eveneens is ingesloten. Ons sociaal bouwwerk wordt hechter, maar ook kost hoarder. Dat zullen werkgevers en werknemers na 1 janu ari aan den lijve ondervinden. De eersten zullen het komende jaar gemiddeld 0,6 procent meer premie gaan betalen, de laatsten zo'n 0,4 procent meer. Daarnaast zullen de hogere loon- en premiegrenzen meer kosten mee brengen. Hoe het beeld er op 1 januari gaat uitzien is hieronder weergegeven. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben bij wijziging betrekking op de toestand tot 31 december 1967. Ziektewet Ziekenfondswet Ziekenfondsverzekering bejaarden inkomen t/m 4962 p.j (4782) van 4962,01 t/m 5972 (4782,01) (5792) van 5972,01 t/m 6656 (5792,01) (6476) W.W.: wachtgeldverzekering werkloosheidsverzekering Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) Algemene wet (bijzondere) ziektekosten (A.W.Z.) A.O.W A.W.W Kinderbijslagwet kleine zelfstandigen Werk Werk Loongrens Premie- gevers nemers per jaar grens 5,15% 1,25% 77 p.d. (5,45) 3,6% 3,6% 13.200 43 p.d. s) (3,4) (3,4) (12.400) (38,40) 13,85 (11.82) 27,70 4) (23,64) 41,55 (35.46) 0,27% 0.27% 77 p.d. 0,2 5) 0,2 %s) 77 p.d. 3.45% 0,75% 77 p.d. 0,4 - 15.350 p.j. 9,0 15.350 p.j. (8.8) (14.050) 1,4 15.350 p.j. (14.050) 3,1% 15.350 p.j. (3,0) (14.050) 2,3% 15.350 p.j. (2,1) (14.050) O.650 (5.300) A.O.W.ongehuwden gehuwden A.W.W.weduwen zonder kind weduwen met kind (tot 18 jaar) wezen tot 10 jaar wezen van 10 tot 10 jaar wezen van 16 tot '27 jaar, die studerend of invalide zijn Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) bij een invaliditeit van 15—25% 25—35% 35—45% 45—55% 55—65% 65—80% 80% of meer 3.270 4.650 3.270 4.650 1.032 1.542 2.004 In van 100/io8 deel van het dagloon8): 10 20 30 40 50 65 80 Kinderbijslag loontrekkenden en kleine zelfstandigen eerste kind 102,96 tweede kind 117,78 Algemene kinderbijslagwet derde kind f 117,78 vierde en vijfde kind 158,34 zesde en zevende kind 176,28 achtste en volgend kind - f 195, Schatting gemiddelde premie Op basis van een vijfdaagse werkweek; dit bedrag komt overeen met 20.174 per jaar. s) Op basis van een vijfdaagse werkweek; dit bedrag komt overeen met 11.266 (in 1967: 9.984) per jaar. Per maand. Aandeel Rijk onveranderd 0,4%. Aandeel Rijk 191,8 (in 1967: 175,7) miljoen. 7) Deze wet wordt gefinancierd door het Rijk; in 196 7 was daarmee naar schatting 11,86 miljoen gemoeid. 8) Aandeel Rijk 475 miljoen; het rechtenpakket van de werknemer wordt op 1 april 1968 uitgebreid. 8) Bij de berekening van deze uitkeringen wordt de vakantietoeslag van 6% buiten beschouwing gelater het maximum dagloon, is 77, De uitkeringen per jaar of per kwartaal zullen per 1 januari niet veranderen. Zeer waarschijnlijk zullen de uitkeringen A.O.W./A.W.W. en de Kinderbijslagen in de loop van het jaar worden opgetrokken, als bekend is hoe groot de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven is geweest. ADVERTENTIE NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND DEN HAAG Op initiatief van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisin ga, zijn besprekingen gaande tussen volksgezondheids-autoriteiten, 't Neder lands Huisartsen Instituut te Utrecht en het Preventiefonds, die ten doel hebben te komen tot een regeling, waar door fnen een doorlopend en beter in zicht zal kunnen krijgen in het ziekte beeld van de Nederlandse bevolking. Men denkt aan het instellen van peil stations in verschillende regionen van ons land, waar gegevens betreffende het voorkomen van diverse ziekten zul len worden verzameld. Men overweegt onder meer in het kader van deze voorbereidingen een in specteur in algemene dienst van het staatstoezicht op de volksgezondheid bij.het Nederlands Huisartsen Instituut te detacheren. HEER Bjj besluit van burgemees ter en wethouders van de Limburgse gemeente Heer is, op voorstel van de jury, de Juliana-Boudewijnprijs 1966/ 1967 toegekend aan dr. A. P. J. Van- deurzen te Maaseyk (België). Op bijzondere wijze heeft hij, aldus het jury-rapport, bijgedragen tot de versteviging van de vriendschapsban den tussen Nederland en België door een groot aantal publikaties, voorna melijk op juridisch en sociologisch gebied, en door te ijveren voor contac ten tussen gemeenten en inwonerss aan weerszijden van de Maas, meer spe ciaal in het kader van de „Maasketen Jan van Eyk", waarvan hij voorzitter is. ROTTERDAM In Rotterdam zijn vzes mensen uit die stad aangehouden, verdacht van diefstal of heling van 20.000 speelgoedauto's ter waarde van circa f. 65.000. Ze verdwenen van een terrein aan de Merwehaven in de Maas stad. Een Amsterdamse winkelier, die een deel van het speelgoed voor een prijs ver beneden de inkoopwaarde kreeg aangeboden, kreeg argwaan, belde de importeur, die de Amsterdamse politie inschakelde. Via het kenteken van een gehuurde auto, liep het spoor naar Rotterdam, waar de rivierpolitie de zaak overnam. Aangehouden werd eerst de 32-jarige koopman J. A. G. die verklaarde dat hij ruim 6000 autootjes aan marktkoop lieden had verkocht in opdracht van de 38-jarige caféhouder W. H. P.- Via de caféhouder, die ook werd aangehouden, liep het spoor verder naar twee chauf feurs, de 31-jarige A. Z. en de 27-jarige J. F. B. De chauffeur A. Z. bekende, dat hij met zijn collega tien dozen had gestolen. Van deze partij konden 6000 autootjes en f. 2.000,in beslag geno men worden. Het tweede bedrijf van deze massale „autodiefstal" liep via pompstation houders in Rotterdam en Den Haag, die de mini-auto's aan hun klanten ver kochten. Zij betrokken ze van de 47-ja- rige koopman F. L. H.- In een opslag plaats van de koopman vond de politie 300 dozen autootjes. Ook deze partij bleek afkomstig van de chauffeur A. Z. Hij verkocht ze met hulp van de 46- jarige buitenbaas H. J. de G. MONTLAURIE (Quebec) Een gro te brand heeft in de nacht van donder dag op vrijdag het huis van een echt paar met 18 kinderen verwoest. Negen kinderen kwamen om terwijl de ande re negen met hun ouders wisten te ont snappen aan de dood door qp een 30 cm dik sneeuwdek uit de ramen van de bovenste etage te springen. Het drama speelde zich af in Lac des lies bij Mont Laurier, 200 km ten noordwesten van Montreal (Canada). De lijken van vijf van de negen kin deren zijn geborgen. Het is niet be kend hoe de toestand is van de overle venden. BOEKAREST Roemenië heeft een gedeeltelijke amnestie afgekondigd voor een onbekend aantal gevangenen dat politieke en strafrechtelijke overtredin gen heeft begaan. De amnestie, die woensdag door de grote nationale vergadering werd goed gekeurd, verminderde ook de straffen voor overtredingen tegen de staatsvei ligheid en' veranderde levenslange dwangarbeid in 25 jaar, zo meldt het persbureau Agerpress. Politieke overtredingen die onder de amnestie vallen, zijn pogingen naar het Westen te vluchten en overtredingen van Roemenen die nu in ballingschap zijn. De gehele straf werd kwijt geschol den aan mer i die tot minder dan vijf jaar zijn verc deeld, mensen boven de zestig, zwangere vrouwen en moeders met kinderen onder de vijf en jongeren die tot minder dan tien jaar zijn veroor deeld. De amnestie geldt niet voor gevallen van moord met voorbedachten rade, overtredingen „tegen vrede en veilig heid", doodslag op twee of meer men sen, en beschadiging van openbare ei gendommen met een waarde boven d« 50.000 lei (2.800 dollar). De amnestie valt samen met de 20e verjaardag van de Roemeense repu bliek aanstaande zaterdag. Gegevens over het aantal politieke gevangenen van dit ogenblik zijn niet besèhikbaar. AIX-EN-PROVENCE, (Frankrijk) Een met machinegeweren gewapènde bende heeft gisteren een stationnetje in de buurt van Aix overmeesterd, twee spoorwegemployés neergeschoten en zich uit de voeten gemaakt met ruim 129.000 gulden uit een pen sioenfonds. De zes mannen dwongen het stations- personeel een trein aan te houden waarvan ze wisten, dat hij spoorweg pensioengelden langs de lijn Marseil- le-Briancon bracht. TreWijl enige bendeleden de passa giers in bedwang hielden, verwondden anderen twee bagagebewakers ernstig. Ze haalden de geldzak uit de trein en vluchtten per auto. ZIERIKZEE Gisternacht is in Zie- rikzee bij twee bedrijven ingebroken en een grote ravage aangericht. Zowel in de cenetral werkplaats als bij de N.V. Superdamm werden alle bureau laden en deuren geforceerd. Bij de centrale werkplaats worden een geluidsinstallatie van een filmtoe stel, de hele sigarettenvoorraad, als mede een bedrag van duizend gulden vermist. Bij de N.V. Superdamm zijn de dieven volgens hetzelfde patroon te werk gegaan. Hier worden o.a. 30 kos tuums vermist. ADVERTENTIE DEN HAAG Naar de mening van het staatstoezicht op de volksgezondheid, is er in ons land de laatste tijd enige toeneming van zg. griepgevallen te consta teren. Deze gevallen blijken in het algemeen van een goedaardig karakter te zijn. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven heeft zich Bear aan leiding van de berichten over het optreden van de A-griep intensief beziggehou den met het onderzoek hiernaar. Hierbij is thans het influenza-a virus geïsoleerd. Uit de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, Noorwegen en Denemarken worden veel gevallen van influenza gemeld. Tot dusverre heeft men daar het influenza-a2 virus kunnen isoleren dat, naar door het viruslaboratorium van het „Central Public Health Laboratory" in Colindale (Engeland) aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd meegedeeld, zeer weinig zou ver schillen met het a2-type, dat in vorige jaren werd geïsoleerd.

De Vallei | 1967 | | pagina 6