Veenendaals dagblad Groot aantal schendingen van nieuwjaarsbestand Buiten Zaandams gezin in vuur omgekomen Verbod op Constantijns toespraak Slecht begin van nieuwe jaar P.T.T. maakte in 1967 winst van f140 miljoen PROF. BARNARD BIJ JOHNSON Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuwe hart transplantatie in Kaapstad DRAMA TISCHE BRAND Kwartaalabonnees bespaar incasso BETAAL per GIRO Vorster bedreigt Engeland In helft van wereld geen persvrijheid NOG HARDE STRIJD IN JEMEN VUURGEVECHT OVER JORDAAN VIJFLING IN AUSTRALIË Eban pleit voor Arabische E.E.G. Joost de Blank overleden VIËT-CONG METEEN WEER IN DE AANVAL Door onveilig verkeer en reeks baldadigheden Kans op mist NIEUWS Jaarbegin TOESPRAAK EENHEID VASTEN IN GRIEKENLAND SPOEDIG TERUG RODE DICTATUUR AFWEZIG VECHTPARTIJ 11.55 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van#iet nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden *1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 2 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. I IJTet Nieuwjaarsbestand in Vietnam, dat oorspronkelijk 24 uur zou duren, LL ,naar ajs gevolg van een vredesoproep van paus Paulus met twaalf uur werd verlengd, is teleurstellend verlopen. Er hebben zich in Zuid-Viëtnam maar liefst 168 incidenten voorgedaan, waarbij vier Amerikanen, negentien Zuidviëtnamezen en 60 Viëtcong-leden om het leven kwamen. KAAPSTAD In het Groote Schuurziekenhuis te Kaapstad heeft men vanmorgen een nieuwe harttrans plantatie verricht. Het hart van een overleden kleurling werd overgeplant in het lichaam van de 58-jarige tand arts Blaiberg, die aan een ongeneeslij ke hartziekte leed. Een kwartier nadat de 24-jarige hartdonor was overleden begon het team hartspecialisten aan de operatie. Dat was vanochtend om 8 uur. JOHANNESBURG (AP) De Zuid afrikaanse premier, Balthazar Vorster, heeft gisteren gedreigd Engeland het recht te ontzeggen gebruik te maken van Zuidafrikaanse marinebases, wan neer het .Engelse embargo op wapens voor Zuid-Afrika niet wordt opgeheven. In zijn nieuwjaarsboodschap wees pre mier Vorster erop dat hij in het ko mende jaar zijn gedachten zou laten gaan over de overeenkomst van Si- monsstad, waarbij faciliteiten voor En gelse oorlogsschepen werden geregeld. De Engelse redenen voor het weige ren van vergunningen aan Britse wa penfabrikanten om Zuidafrikaanse or ders aan te nemen wees Vorster van de hand. ZURICH (Reuter) „De meest dra matische onderdrukking van de pers vrijheid in de afgelopen vijftien jaar". Dit schrijft het Internationaal Pers In stituut (IPI) te Zürich in zijn jaarlijk se rapport over de persvrijheid in Grie kenland. De pers in Griekenland, aldus het rapport, is teruggebracht tot een spreekbuis van de regering. Het IPI laat zich lovend uit over de Amerikaanse perspolitiek in Viëtnam. De oorlog in Viëtnam wordt door de pers en de televisie verslagen op een manier, die in geen enkele oorlog in de geschiedenis is geëvenaard, aldus het IPI. Uit het rapport blijkt verder dat meer dan de helft van de wereldbevolking het zonder persvrijheid moet stellen. /"\m peil te trekken op de natuur van de maand, die we nu net zijn binnengegaan, valt niet mee, want ze kan zich in velerlei gedaanten en as pecten ontplooien, die er elk naar we zen en geaardheid bijzondere trekken aan verlenen. Toch zijn er wel vastig heden, waar we op kunnen rekenen, zoals de bloeiende nederige planten, die ik vroeger al eens noemde en die we wat liefdeloos met „algemeen on kruid" betitelen. Eigenlijk kunnen we hen in elke maand zien bloeien, maar we beschouwen het klein kruiskruid, de paarse dovenetel, de muur e.a. gaarne als z.g. dappere voorvechters van de lente, die naar onze zin nooit gauw genoeg komt opdagen. De mooi ste en aantrekkelijkste bloemen van januari, bolgewasjes als akoniet en sneeuwklokje, of de toverhazelaar, re ken ik als tuinfiguren niet mee, doch wèl denken we aan elzen en hazels, die al echt naar het voorjaar wij zen, al zien de katjes soms pimpel paars van de kou. De sneeuwen man teltjes van de gaspeldoorns zijn met gouden tooi uitgemonsterd en hun distelige vinnigheid weerhoudt de ko nijnen ervan de stammetjes aan te snijden. Bij allerlei ander grof hout doen ze dit wèl, vooral bij sneeuw, maar door de myxomatose zien we die blote benen van het weekhout minder dan eertijds. 2-1-'68 A. B. WIGMAN Strijdkrachten van de Viët-Cong heb ben vanmorgen in alle vroegte, even voordat het driedaagse bestand van de communisten zou aflopen, aanvallen uitgevoerd op de Amerikaanse basis Dau Tieng ten noordwesten van Saigon. Hierbij werden 26 Amerikanen gedood en raakten er 111 gewond. De eenhe den van de Viët-Cong, die de aanval uitvoerden, bestonden uit totaal 2500 man. Amerikaanse bevelhebbers deel den later mee, dat bij zonsopgang 244 lijken van vijandelijke strijdkrachten op het slagveld werden gevonden. Voorts hebben guerrillastrijders in stallaties van de Shell en Esso ten-zui den van Saigon vanmorgen beschoten; twee tanks vlogen in brand. De Noordviëtnamese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Trin, heeft in een toespraak gezegd, dat na het beëindigen van de bombardementen en alle andere oor logsdaden tegen de democratische re publiek Viëtnam, Hanoi besprekingen wil beginnen. „De Amerikaanse rege ring houdt niet op te herhalen, dat zij met Noord-Viëtnam wil praten, maar dat Hanoi met geen enkel teken rea geert. Als Washington werkelijk be sprekingen wenst, moet het eerst on voorwaardelijk de bombardementen en elke andere oorlogshandeling staken", zo zei de vice-premier. Op het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt de verklaring van de vice- premier bestudeerd. Het Zuidviëtnamese bevrijdingsfront heeft laten weten, dat viervijfde van Zuid-Viëtnam nu onder zijn gezag valt. Eenheid. James Reston, de politieke commen tator van de New York Times heeft in zijn krant aangedrongen': óp de vorming van een nieuwe Amerikaanse regering om de eenheid in het land te herstel len. Die regering zou moeten bestaan uit de bekwaamste mannen van het land; het persoonlijk bewind van John son is volgens hem geen succes gewor den. Niemand, zo schrijft Reston, had harder gewerkt dan Johnson om te la ten zien dat een president alles kan doen, van het in toom houden van de Viët-Cong tot het bedwingen van de rattenplaag in de steden, maar alles doen in een gecompliceerde regering en wereld gaat het menselijk uithou dingsvermogen te boven". n „De twee grote politieke partijen zijn verdeeld. Johnson, Kennedy en McCar thy hebben hun aanhangers in de De mocratische Partij en Nixon, Reagan en Romney in de Republikeinse Partij. Geen van hen kan zijn partij echter tot een eenheid smeden, laat staan het hele volk. We hebben dan ook, zo ver volgt Reston, geen persoonlijk of par tij bewind nodig, maar een nationale re gering die op zijn minst voor een beet je meer eenheid in ons nationale leven kan zorgen, zo besluit de redacteur van de New York Times. De negerkomiek, Dick Gregory, heeft gisteren een vastenperiode van 40 da gen beëindigd, die hij hield uit protest tegen de oorlog in Viëtnam. Zijn ge wicht is afgenomen van 71,1 kg tot 47,2 kg, „maar ik voel me best", zo zei de komiek, die heeft laten weten dat hij zich kandidaat zal stellen voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten. GENEVE In Jemen wordt op het ogenblik fel gevochten om de hoofdstad Sanaa, waarbij een groot aantal bur gers zou zijn omgekomen. Dit is gis teren bekendgemaakt door het interna tionale comité van het Rode Kruis in Genève. De republikeinen hebben op een Rode-Kruisteam in Sanaa een be roep op medische hulp gedaan. De ziekenhuizen in de hoofdstad lig gen tjokvol gewonden en er is grote be hoefte aan artsen. De oorlog tussen royalisten en repu blikeinen in Jemen duurt al meer dan vijf jaar. Saoedie-Arabië steunt de roy alisten en Egypte de republikeinen. Bei de landen kwamen echter onlangs over een zich niet meer met de oorlog te be moeien en Egypte heeft inmiddels bij na alle troepen uit Jemen teruggetrok ken. Het Rode Kruis ontving het rapport over de gevechten van zijn vertegen woordiger in Jemen, die zich momen teel achter de royalistische linies be vindt. De internationale commissie heeft een beroep gedaan op de militaire be velhebbers van beide partijen de ele mentaire regels van de conventie van Genève inzake de bescherming van oor logsslachtoffers te respecteren. O RICHMOND (Indiana) Bij Rich mond in Indiana (VS) zijn gisteravond twee goederentreinen in botsing geko men, geladen met olie, benzine en am monia. Er ontstond een geweldige vuur zee, die tot op 50 km afstand te zien was. Twintig huizen gingen verloren, maar persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De bijna 250 in woners van het dorp Dunreath zijn tij delijk naar een veiliger plaats gebracht. ZAANDAM Vier mensen zijn op Oudejaarsdag omgekomen bij een felle brand in een café in het centrum van Zaandam. De slachtoffers zijn de 21-jari ge caféhouder J. de Graaf, zijn 36-jarige vrouw, het 10-jarige zoontje Willem Thomas en het 3-jarige kind Thomas Bart. Het café brandde uit. Over de oor zaak van de brand is niets bekend. Om tien voor tien 's morgens werd de brand in café 't Resultaat aan de Czarinastraat door een buurman, de drogist Hovenier, ontdekt. Hij hoorde een luide knal en rende naar buiten. De vlammen laaiden toen al hoog op. Binnen korte tijd was ook het boven het café gelegen woonhuis een vuurzee. Het echtpaar De Graaf en de oudste zoon hebben nog geprobeerd aan het vuur te ontkomen door aan de achter zijde uit het slaapkamerraam te sprin gen. In hun val zakten zij door een enkele meters lager gelegen plastic dak, waarna zij in de vlammen terecht kwamen. Het verkoolde lijk van het jongste kind vond men later op het toilet. TEL AVIV (AFP) Twee uur lang hebben Israëlische en Jordaanse troepen elkaar gisteren over de Jordaan beschoten. Het incident deed zich voor ongeveer twintig kilometer ten noor den van de Damia-brug. Aan Jordaan se zijde zouden drie burgers om het le ven zijn gekomen. Zoals steeds bij dergelijke incidenten beschuldigden beide partijen elkaar er van met het vuren te zijn begonnen. Volgens de Israëlische lezing hadden Jordaanse troepen Israëlische stellingen beschoten met mortieren. De Israëliërs beantwoordden het vuur. Jordanië beweerde dat de Israëliërs het vuur hadden geopend op een vluchtelingenkamp. Inmidldels richtte koning Hoessein van Jordanië gisteren een boodschap tot de bewoners van het door Israël bezette deel van Jordanië. Hij ver klaarde dat de oorlog zal worden her vat als de Jordaniërs in het betrokken gebied niet op een vreedzame wijze kunnen worden bevrijd. Hij wenste de bewoners geluk met hun „waardig verzet" en pleitte verder met kracht voor eenheid van alle Ara bische regeringen. De drie kringen van de gemeente lijke vrijwillige brandweer gewekt door een juist een week tevoren in ge bruik genomen nieuw alarmsysteem konden weinig tegen het vuur uitrich ten. Dit was inmiddels overgeslagen naar een naastgelegen magazijn, waar lichte brandschade ontstond, en naar de achterzijde van de drogisterij van de heer Hovenier. Hier was de schade ernstiger. De foto laat het totaal uitgebrande pand van de caféhouder zien na het rampzalig gebeuren. ROME (AFP, Reuter) Van Rome uit heeft koning Constantijn een nieuw jaarsboodschap gericht tot het Griekse volk. Maar de Grieken konden zijn op roep tot nationale eenheid niet horen of lezen, want de Griekse militaire re gering verbood publikatie van de toe spraak. De boodschap van koning Constan tijn was opgenomen op een bandje. Dat werd door een van zijn medewer kers afgeleverd in het kantoor van een persbureau te Rome. Koning Constantijn sprak de hoop 'uit dat hij spoedig in Griekenland te rug zou zijn. „Mijn leven is en zal steeds zijn gewijd aan het welzijn van mijn volk" aldus de koning. „Wij Grie ken hechten meer aan de vrijheid en de democratie dan aan het leven," zo vervolgde hij. „Moge eenieder het nieu we jaar ingaan met hoop en begrip in een geest van nationale eenheid." De Griekse premier, Papadopoelos, verklaarde in zijn nieuwjaarstoespraak dat het land was afgegleden naar een „rode dictatuur", maar dat orde en rust nu waren hersteld. Het belangrijkste doel van de rege ring in 1968 was volgens hem een vol ledige reorganisatie van het bestuur naar de behoeften van een moderne staat. Hij beloofde dat het inkomen per hoofd van de bevolking in 1972 zal stijgen van zevenhonderd dollar (2600 gulden) per jaar tot duizend dollar (circa 3600 gulden). Inmiddels lieten de buitenlandse di plomaten in Athene het Griekse be wind links liggen op nieuwjaarsdag. In tegenstelling tot andere jaren waren zij niet aanwezig bij een plechtige kerk dienst. Slechts enige leden van buiten landse militaire missies, die-geen diplo matieke status hebben, maakten hun opwachting bij de Griekse onderkoning, Zoitakis. BRISBANE Een vüfling, die op oudejaarsdag werd geboren in Brisbane, Australië, maakte het gisteren redelijk goed. Het gemiddelde gewicht van de drie meisjes en twee jongens was 1350 gram. De kinderen werden echter nog niet afzonderlijk gewogen, om ze zoveel mogelijk rust te geven. De moeder van de vijfling, mevrouw Patricia Braham, de echtgenote van 'n advocaat uit Tenterfield in New South Wales, maakte het gisteren uitstekend. Haar vijf kinderen werden geboren tijdens een hittegolf waarbij de tempe ratuur opliep tot 40 graden Celcius. De kinderen liggen echter in couveuses, waarin de temperatuur wordt geregeld zodat ze geen last ondervinden van de grote hitte. JERUZALEM (AP) De Israëli sche minister Abba Eban (binnenland se zaken) heeft in een (Arabische) re de voor de Israëlische radio gepleit voor een economische gemeenschap van Arabische landen, naar het voor beeld van de E.E.G. Een van de wegen waarlangs vrede in het Midden-Oosten kon worden bereikt was volgens hem het vormen van een gemeenschappelij ke markt. Hij zei verder: „Israël heeft redelij ke voorstellen die de belangen en de nationale trots van alle landen in het Midden-Oosten ten goede kunnen ko men. jt/finstens twintig doden op de weg, spiegelgladde wegen, plaatselijk dichte -L" mist en hier en daar een tumultueuze jaarwisseling zo luidt de ba lans van het lange weekeinde van oud en nieuw. De ernstigste verkeersongelukken gebeurden in Berkel en Rodenrijs, te Schie dam en in Nederweert. In Berkel en Rodenrijs reed een auto in de Noordeand- sevaart, waarbij drie jongens en een meisje verdronken. In Schiedam verloren een echtpaar en zijn 15-jarige dochter het leven, toen zij met hun auto in de Voorhaven reden. In Nederweert reed een auto de Zuidwillemsvaart in; hierbij kwamen een echtpaar uit Geleen en een kind om het leven. Over deze en andere verkeersongelukken leest u elders in deze editie meer. De ongeregeldheden tijdens de jaarwisseling deden zich onder meer voor in Groningen, Kampen en Den Haag. In Amsterdam en Rotterdam was het be trekkelijk rustig. DEN HAAG In een Nieuwjaars toespraak voor vertegenwoordigers van het personeel, heeft de wnd.-directeur- generaal van de PTT, mr. J. J. Klaa- sesz, vanmorgen meegedeeld, dat vol gens de voorlopige bedrijfsuitkomsten het hele PTT-bedrijf over 1967 een winst heeft gemaakt van 140 miljoen gulden. In Kampen werd de politie in de Nieuwjaarsnacht bekogeld met stenen en flessen die zelfs uit dakramen wer den gegooid. Een zestienjarig meisje uit IJsselmuiden kreeg een deksel van eer. melkbus in het gezicht en raakte bewusteloos. Met een kaakfractuur en een hersenschudding moest ze naar een ziekenhuis. De politie moest enkele for se charges uitvoeren. Twee jongens werden gearresteerd. In Groningen werden vijf jongelui wegens het plegen van baldadigheden opgesloten. Ze zijn later weer naar huis gestuurd. In de wijk Helpman moest de politie charges uitvoeren. De zestienja rige Irene van Dijk liep daarbij door een klap met een gummistok een lichte hersenschudding op. Haar vader heeft een klacht ingediend. Hoofdcommissa ris K. J. Müller heeft het meisje gis teren opgezocht. Hij bekende dat d« politie het ongeluk zeer betreurt. Naar de juiste toedracht daarvan wordt een onderzoek ingesteld. Vijftig keer rukte de politie uit wegens brandjes en balda digheden. In Den Haag ontstónd een vecht- parij toen de politie probeerde te ver hinderen dat een bandenopslagplaats in vlammen opging. De 39-jarige hoofd agent J. Korhorn kreeg een steen te gen het hoofd en viel bewusteloos neer. 'Hij liep eenhersenschudding op. Tien agenten moester er <u/n te- pas komen om de gemoederen te kalmeren. Bij een charge raakte een 52-jarige birgadier aan het hoofd gewond. Ook in Loosdui nen was het rumoerig. Op verscheide ne plaatsen werden politie en brand weerlieden met stenen bekogeld. De Haagse politie nam ruim vierduizend fietsbanden, vijftienhonderd autoban den en zevenhonderd kerstbomen in be slag. 0 In Rotterdam was het op twee plaatsen rumoerig. In de Rubroek- straat werden brandweer en politie door de opgeschoten jeugd met stenen en flessen bekogeld. Jongelui probeerden tevergeefs een brandweerauto omver te gooien. De auto werd wel door stenen beschadigd. De jongelui waren kwaad omdat brandweer en politie een forse kerstboombrand wilden voorkomen. In de Kloveniersbuurt wilden jongelui ben zine gebruiken om een kerstboomvuur nog hoger te doen oplaaien. Met de wa penstok voerde de politie een charge uit. Kopspijkers die rijkelijk waren uit- bestrooid belemmerden de politie in haar werk. Enkele agenten werden ge wond. Enkele jongêlui werden opge bracht. Een van hen trok een dolkmes tijidens een schermutseling met de poli tie. Brandweer en politie rukten 150 keer uit. In Amsterdam was het vrij rustig. Een agent werd gewond toen zijn auto aan de linkerkant werd geraakt door een vuilnisemmer. Hij kreeg glassplin ters in zijn oog. De Amsterdamse zie kenhuizen moesten 36 mensen behande len, die door vuurwerk aan hun ogen gewond waren geraakt. De Zuidafrikaanse chirurg prof. Christian Barnard is zaterdag uit New York vertrokken, na een verblijf van een week in de Ver. Staten, waar hij onder meer ontvangen is door president Johnson (foto). Zie ook elders in dit blad. Tot de winst heeft de telefoondienst met ca. 55 miljoen en de Postcheque- en Girodienst met 26 miljoen bijgedra gen. De Postdienst leverde een verlies op van 50 miljoen gulden. Over 1968 wordt, onvoorziene ontwikkelingen voorbehouden, een winst venvacht van f 193 miljoen, zonder algemene tariefs verhogingen. De investeringen in 1967 beliepen ca. f 430 miljoen, ter vijl men voor 3968 hoopt op een investeringsniveau van f 500 miljoen. In de eerste maanden van dit jaar kan het rapport worden verwacht van een particulier bureau, dat een onderzoek instelt naar de mogelijkheden tot ver betering van de exploitatie-uitkomsten van de Postdienst. Verzoeke over te schrijven op onze giro 1321600 k 3 Met vermelding 1. abonnementsgeld le kwart. 1968 2. naam en adres waar ons blad be zorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. LONDEN In Londen is gisteren op 59-jarige leeftijd overleden de vroegere Anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad en alom bekend tegenstander van rassenscheiding, Joost de Blank. De bisschop, die eens zei dat Chris tus op grond van de wet ter onderdruk king van communisme in Zuid-Afrika zeer waarschijnlijk gearresteerd zou zijn, keerde in 1964 naar Engeland te rug na een verblijf van zes jaar in Zuid-Afrika. Hij werd toen kanunnik van de abdij van Westminster. Zondag werd hij door een beroerte getroffen. De Blank werd in 1908 uit Nederlandse ouders geboren. Zij emigreerden kort na zijn geboorte naar Engeland. HPerwijl zich boven Denemarken en de Duitse Bocht een lagedrukge bied ophield, trok een andere depres sie vergezeld van sneeuw en wat regen over Engeland en Noord-Frank rijk in de richting van de Alpen. Tus sen beide storingen nam de wind in onze omgeving af en vormde zich van nacht bij temperaturen tussen nul en vier graden onder het vriespunt plaat selijk mist. Een volgende depressie is ten zuiden van IJsland naar Schotland getrokken en vult nu snel op. Inmiddels is ten westen van Ierland een rug van hoge luchtdruk aangekomen, die zich het komende etmaal via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving verplaatst. In verband hiermee zal het bij een zwakke veranderlijke wind op de meeste plaatsen droog weer zijn, met plaatselijk mist en mogelijk ook enkele opklaringen. Voorts wordt over wegend lichte vorst verwacht

De Vallei | 1968 | | pagina 1