Kaapstad klaar voor nieuwe hartoperatie Rennies Kerkdienst in Berlijn door studenten verstoord Kloris een stnk kaas uit het vuistje Wilson spant Amerikaans dagblad proces aan Tien jongelui in auto te water Paus bij zieke kinderen BURGEMEESTER BOOT MET PENSIOEN Quick Up.'t is goed. Ko drinkt 't. Kunstgebit? WACHTEN OP DONOR VOOR TRANSPLANTATIE Amerika pakt tekort op de betalingsbalans stevig aan W erkgelegenheid hoofdthema van toespraak min.-president Hoed redt man van dood door zwerikogel" s wraaaoA International Herald Tribune In eerste uur van 1968 Vier van hen verdronkenvier anderen ire het ziekenhuis (1967 was een) „warm" jaar j DIRECT VAN KRACHT TROEPENSTERKTE Brandend maagzuur, UITKIJKEN OPTIMISTISCH Geref. Gezinsblad omgedoopt en naar Amersfoort verhuisd Voortgezet Beatkelder Brand in hotel op Vlieland VOEDZAAM MAKJj^ S Ar FATALE LIFT DE HAVEN IN PLOTSELING GLAD TEGETS BOOM krokanfjes k Zeeland was in 1967 de minst natte] [provincie, maar vooral in Noord- en/ k Zuid-Holland en in Friesland is veel] [neerslag gevallen, hoewel de zomer/ k juist in deze streken over het alge-1 [meen erg droog is geweest. J DINSDAG 2 JANUARI 1968 KAAPSTAD (Reuter, AFP) - Groote Schuur op een ander hart kansky. de tweede Zuidafrikaan voor een harttransplantatie. SAN ANTONIO, TEXAS, (Reuter)— President Johnson heeft gisteren enkele maatregelen aangekondigd om het te kort op de Amerikaanse betalingsbalans te bestrijden. In de eerste plaats zullen de Ameri kaanse bedrijven hun directe investerin gen in het buitenland sterk moeten be snoeien. Op- het Europese vasteland en in Zuid-Afrika zullen deze zelfs geheel moeten worden gestaakt. Investeringen in Engeland, Canada, en Australië blij ven toegestaan, maar mogen niet meer bedragen dan 65 procent van het gemid delde over 1965 en 1966. Andere direct van kracht geworden maatregelen zijn: 1: Er zal minder geld beschikbaar wor den gesteld voor de defensie en het ministerie van buitenlandse zaken; 2: Leningen in het buitenland zullen worden beperkt; 8: Er wordt een programma uitgewerkt om de Amerikanen er toe te bewegen hun vakantie meer in eigen land door te brengen. Bovendien gaan de Verenigde Staten een campagne voeren om de export te bevorderen. Wat dit laatste betreft zal de president gebruik maken van wette lijke bevoegdheden om de maatregelen kracht bij te zetten. Alle maatregelen samen moeten het tekort op de beta lingsbalans met drie miljard dollar te rugbrengen, aldus de president tijdens een persconferentie in zijn boerderij in Texas. De maatregelen kunnen bijdra gen tot herstel van het vertrouwen in de dollar. Wat de beperking van de uitgaven voor de defensie betreft, antwoordde president Johnson op vragen, dat deze niet zullen leiden tot terugtrekking van troepen uit Europa. Wel zal in overleg met de partners in de Noordatlantische Verdragsorganisatie worden gezocht naar middelen om de kosten van onder houd te beperken. Ook zullen de Ame rikaanse militairen in Europa hun per soonlijke uitgaven moeten besnoeien. DEN HAAG De Nieuwjaarstoe spraak van premier De Jong stond gis teren voornamelijk in het teken van de werkgelegenheid. „Door gemeenschap pelijke inspanning zullen we er dit jaar naar moeten blijven streven de plaat selijke storingen in onze economie te be strijden opdat er weer spoedig voor al len in het land werk zal zijn", aldus de premier. „Daarnaast zal onze zorg moeten doorgaan om de zwakkeren onder ons niet meer achterop te doen geraken in een maatschappij waarin zich zeer snelle technische ontwikkelingen vol trekken. Hoe nuttig en noodzakelijk de veranderingen op zich ook mogen zijn, we mogen de regels die in zuiver men selijk opzicht aan een moderne samen leving worden gesteld, niet vergeten", zei de minister-president onder meer. - Philip Blaiberg, wacht in het ziekenhuis Deze 58-jarige tandarts is, na Louis Wash- die zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld Blaiberg bleef bij zijn besluit toen Washkansky achttien dagen na de ge slaagde hartoverplanting van 3 decem ber 1967 overleed aan een longontste king. Het wachten, voor Blaiberg zo wel als voor de 30 man sterke strans- plantatieploeg van prof. Chr. Barnard, is op het beschikbaar komen van een voor overplanting geschikt menselijk hart. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! AAAA^/VSAAAA^AAAAAAAAAAAAA^AAAA^ DEN HAAG Aan de zweetband in zyn hoed dankt de 64-jarige Rys- wykse chauffeur A. A. van Eenden burg het vermoedelijk, dat hy in de Oudejaarsnacht met alleen maar een gaatje in zijn hoed en niet in zjjn hoofd aanklopte by de Haagse poli tiepost aan het Huygensplein. De man reed toen het nieuwe jaar nog maar drie kwartier oud was met zijn auto langs vuurwerk afstekende Hagenaars, toen hij plotseling een knal hoorde, waarop de achterruit van zijn wagen aan stukken sprong. Aangezien hij ook bloed langs zijn slaap voelde stromen, dacht hij er wijs aan te doen naar de politie te gaan. De dienstdoende brigadier ried hem aan zijn hoed maar eens af te nemen. Er kwam een 6.35 mm kogel onder vandaan, vermoedelijk van een pistool afkomstig. Afgeremd door de zweetband had de kogel een schaaf wond aan de slaap van de man ver oorzaakt. Na in het ziekenhuis te zijn ver bonden mocht de chauffeur weer naar huis. Plaats van het vreemde ongeluk: de Slachthuiskade. „Desnoods hadden wij de operatie vanavond kunnen uitvoeren", zei prof. Barnard ,op Nieuwjaarsdag in Kaap stad, na zijn terugkeer uit de Verenig de Staten, waar hij tien dagen had rondgereisd met zijn echtgenote. Hij be doelde daarmee dat voor de volgende overplanting van een menselijk hart in het ziekenhuis Groote Schuur alles in gereedheid was. In Kaapstad en wijde omtrekken ke ken huisdokters, de medische staven van ziekenhuizen en ook het personeel van ambulancediensten op dringend verzoek van prof. Barnard uit naar mo gelijke donors. Die zouden wellicht te vinden zijn onder slachtoffers van het verkeer. Ook Washkansky ontving op 3 december het hart van een verkeers slachtoffer, Denise Darvall. Toen prof. Barnard nog onderweg was naar Kaapstad was het gerucht verspreid dat Blaiberg er zo slecht aan toe was dat men hem in het ziekenhuis Groote Schuur onverwijld een nieuw hart wilde geven zonder op prof. Bar- nards terugkeer te wachten. Een van de leiders van het transplantatieteam zei: „Het is zeer onwaarschijnlijk dat wij aan de operatie zouden beginnen zon der prof. Barnard, zelfs indien er een geschikt hart beschikbaar was." Deze zelfde zegsman gaf ook een dui delijk antwoord op de vraag of even tueel het hart van een niet-blanke in aanmerking zou komen voor overplan ting in het lichaam van Blaiberg. Hij zei: „Zuid-Afrika is het enige land in de wereld dat aparte bloedbanken heeft voor blanken en niet-blanken. Men zou deze apartheid ook van toepassing kun nen verklaren op menselijke harten. Maar het zal alleen van Blaiberg en prof. Barnard afhangen of Blaiberg eventueel een hart van een niet-blanke zal krijgen." Prof. Barnard toonde zich na zijn te rugkeer uit de Verenigde Staten opti mistisch. „Wij weten zeker dat wij ook de tweede keer met succes een mense lijk hart kunnen overplanten", zei hij. Daaraan voegde hij toe dat Blaibers kansen er beter voorstonden dan die van Washkansky, omdat Blaiberg niet aan suikerziekte lijdt en daardoor min der vatbaar voor infecties zal zijn na de operatie. Onderweg van New York naar Kaap stad, in Londen, zei prof. Barnard, dat hij niet al te zwaar tilde aan opmer kingen' dat hij met Washkansky een te groot risico zou hebben genomen omdat nog te weinig bekend was over het uit schakelen van de afweer van het men selijk lichaam tegen vreemde indrin gers. „Wie er zo over denkt", zei prof. Barnard, „zou op dezelfde gronden ook overplanting van nieren moeten afwij zen." GRONINGEN Het reeds 24 jaar bestaande in Groningen uitgegeven dag blad onder de naam „Gereformeerd Ge zinsblad" heeft zijn zetel verplaatst naar Amersfoort. Tevens is de naam gewyzigd in „Nederlands Dadblad", met als onderkop „Gereformeerd ge zinsblad". Het blad zal voortaan in rotatiedruk vervaardigd worden door de NV Druk kerij Onnes te Amersfoort. Voorheen werd het blad in vlakdruk uitgegeven, waardoor men al in de morgen de krant moest „sluiten". Nu kan men dit later doen, zodat de abonnees die r 16.000 in getal, verspreid over heel Nederland het blad per post ontvangen, recenter nieuws kunnen lezen. Het blad is een uitgave van de Stich ting Nederlands Dagblad/Gereformeerd Gezinsblad. Hoofdredacteur is het Tweede-Kamerlid voor de G.P.V., de heer P. Jongeling. (Van onze correspondent) BONN Terwijl in West-Duitsland de Oudejaarsnacht zonder ernstige bal dadigheden verliep, is West-Berlijn op nieuw geschokt door een ernstig inci dent in de bekende Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche, die geldt als 't sym bool van de stad. Kort na middernacht juist was een nieuwjaarsdienst begonnen kwamen veertig jongelui, overwegend studenten, de kerk binnen met een spandoek „Vrijheid van preken in de kerk"'en eisten-in spreekkoor: „Wij willen discussie!". Na een kwartier wa ren 'zij door de politie verwijderd en kon de dienst worden voortgezet. De jeugdige betogers trokken daarna naar het Amerika-huis en de. Griekse militai re missie. Ook in de kerstnacht was al een dienst in de Gedachtniskerk verstoord door een groep jonge demonstranten die leuzen meedroegen tegen de Ame rikaanse oorlogvoering in Viëtnam. De linkse studentenagitator Rudie Dutsch- ke (26) klom toen op de kansel en pro beerde de gemeente toe te spreken. De betogers werden door de gemeen teleden, later gesteund door de agen ten, hardhandig uit de kerk verdreven. Eén verbolgen kerkganger sloeg Dutschke met zijn wandelstok op het hoofd. De stoppelbaardige doctorandus in de sociologie moest een fikse wond laten hechten in een ziekenhuis. De predikant van de Gedachtniskerk diende een aanklacht in tegen Dutsch ke. Deze daarentegen beschuldigt „kerkdienaren en gemeenteleden" van „lynchjustitie" en knoopte daar zijner zijds een aanklacht aan vast wegens laster en nalaten van hulpverlening. Onverwachte morele steun kreeg de studentikoze fanaticus van 31 meest jonge predikanten in Bremen die in een telegram aan het Westberlijnse kerkbe stuur eisten dat aan Dutschke excuses zouden worden aangeboden. De ge meente had moeten proberen met de- demonstranten tot een redelijk gesprek te komen, aldus deze predikanten. Ook Jezus heeft tenslotte de orde in de tempel verstoord terwille -van een goede zaak". Dutschke heeft intussen in een Bre- mense beatkelder duizend jongelui aan gevuurd om een havenboycot te organi seren tegen transporten naar Zuid- Viëtnam. Een toespraak in Baden-Ba den kon niet doorgaan omdat burge meester Schlapper weigerde de zaal van het Kurhaus ter beschikking te stellen van „kerkschenners". De burge meester oogste daarmee een protest brief die werd ondertekend door stu denten, scholieren en vele figuren uit het culturele leven. OOST-VLIELAND Een gedeelte van de eerste etage van het „Strandho- tel", het grootste hotel op Vlieland, is op Nieuwjaarsdag door brand ver woest. Er waren geen gasten in het ho tel en er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Kortsluiting was vermoedelijk de oor zaak van de brand. De omvang van de schade is nog niet bekend. ADVERTENTIE AC w txS M W M M 53 N O w O fits W M M Pi Pi M Pi M O N 3 3 M Pi M f Pi tr* n Paus Paulus VI heeft gisteren een levend lam, speelgoed en snoep uitgereikt aan kinderen in een ziekenhuis te Rome. Hij vroeg de kinderen een geschenk: „Het geschenk van jullie tranen, jullie lijden, jullie gebeden om aan God aan te bieden, wetende dat er kinderen zijn die ongelukkiger zijn dan jullie, slachtoffers van de oorlog in zovele delen van de wereld, in het bijzonder in Viëtnam". Vervol gens droeg de paus een mis op in het ziekenhuis. LONDEN Premier Wilson heeft een proces aangespannen tegen een Ameri kaanse krant die in Parijs verschijnt. Hy voelt zich beledigd door wat er in een artikel in dit blad over hem is geschreven. Premier Wilson eist schadevergoeding van deze krant, de International Herald Tribune, zo blykt uit een dagvaarding die gisteren is uitgebracht. Het proces is aangespannen bij het hooggerechtshof in Londen. Het gewraakte artikel, dat op 12 ok tober .-in de Tribune heeft gestaan, han delt over een soortgelijk proces dat de premier heeft gewonnen tegen de be kende Britse popgroep The Move. Die had een kaart in omloop gebracht waar Wilson bloot op stond afgebeeld. Die kaart gebruikte The Move bij een pu bliciteitscampagne voor de grammo foonplaat „Flowers in the Irain", die het tot nr. 1 in de Engelse Hitparade heeft gebracht. Van de opbrengst van- die succesrijke plaat moet the Move een deel afdragen aan een liefdadig doel dat Wilson heeft aangewezen. Dat is overeengekomen tijdens het proces in Londen, waarbij de popgroep haar verontschuldigingen heeft aangeboden aan Harold Wilson. De International Herald Tribune is verder gegaan dan de popgroep. In het bewuste artikel in het blad stond be halve een verslag over het verloop van het proces van Wilson tegen The Mo ve, ook nog een artikel dat getiteld was „De andere vrouw in het leven van Ha rold Wilson". Met deze vrouw werd me vrouw Marcia Williams bedoeld, de po litieke secretaresse van Wilson. De International Herald Tribune schreef onder andere dat tijdens het schandaal rondom de Britse minister van defensie, Profumo, de conservatie ve afgevaardigde Quintin Hogg het La gerhuis in opschudding bracht door te zeggen dat hij niet begreep waarom zo veel rumoer werd gemaakt over het privé-leven van Profumo zolang er „overspeligen zaten op de voorste bank van de oppositiepartij". „Nog niet eer der was in het openbaar zo sterk gezin speeld op een meer dan louter professi onele band tussen mevrouw Williams en haar chef", aldus de Herald Tribune. Tegen dit artikel heeft de Britse pre mier het proces tegen de Amerikaanse krant aangespannen wegens laster. Wie er precies wordt gedagvaard in deze nieuwe rechtzaak is nog niet dui delijk, omdat de International Herald Tribune in Engeland alleen maar is ver tegenwoordigd door een advertentie-af deling. Wilson wil deze krant ook een verbod laten opleggen door het Britse hooggerechtshof om ooit nog over deze of soortgelijke zaken te schrijven. De kranten in Engeland passen buiten gewoon goed op dat ze hun vingers niet branden over deze zaak omdat de wet telijke bepalingen inzake smaad en bele diging hier bijzonder streng zijn. Alle dag- en weekbladen laten hun kopij al tijd eerst door hun juridische adviseurs onder de loep nemen voordat de zaak wordt afgedrukt, zo bang is men moet men wel zijn om voor de rechter te komen. Op dit punt kan men hier dan ook veel sneller een aanklacht indienen wegens smaad dan bijvoorbeeld in Ne derland en in veel andere landen met inbegrip van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE BERKEL Toen zij inet tien vrienden in één auto op weg waren naar een vuurwerk ter gelegenheid van de jaarwisseling, zijn in de Nieuwjaarsnacht in het Zuidhollandse Berkel vier jongelui bij een auto-ongeluk om het leven ge komen, in leeftijd variërend van veertien tot achttien jaar. Vier andere jongens en meisjes, die ook in de auto zaten, moesten naar een ziekenhuis in Rotterdam worden gebracht. Onder hen bevindt zich ook de 18-jarige chauffeur van de auto, Henk Esser uit Berkel. Een van de gewon den verkeert nog in levensgevaar. De heer J. J. G. Boot, die de laatste zestien jaar burge meester van Hilversum is geweest, daarvoor burgemees ter van Ede en in de jaren '39 tot '46 burgemeester van Wisch, is met pensioen gegaan. Op de laatste werkdag van het oude jaar nam hij officieel afscheid. We zien op de foto v.l.n.r. minister Roolvink, mevrouw Boot, die benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, burgemees ter Boot.die de onderscheiding kreeg van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en de Noordhollandse comis- saris der Koningin, mr. Kranenburg. Het ongeluk gebeurde 's nachts om kwart voor één op de smalle Noord- eindseweg in Berkel. De auto raakte in een slip, doordat de weg op dat ogenblik spiegelglad was. Het had juist gesneeuwd en gehageld. De auto raak te van de weg af en kantelde in de langs de weg lopende Noordeindsevaart waarin de wagen op zijn kop verdween en in de modder wegzakte. Onmiddellijk schoten enkele om- wondenden te hulp, die van de wal af een ladder op de wagen legden, waar langs de drenkelingen aan de kant kon den klimmen. De tien inzittenden van de auto deden inmiddels alle moeite om uit de steeds dieper wegzakkende wagen te komen. De zeventienjarige Gerard van den Bulk, die op de achter bank zat, wist één van de zijramen omlaag te draaien. Zijn evenoude vriend Eef Vernooy dook door dit raam naar buiten. Het duurde ruim een kwartier, voordat iedereen de wagen had kunnen verlaten. De meeste inzittenden hielpen elkaar met het uit de wagen klauteren- Het veertienjarige meisje W. de Groot uit Zoetermeer was toen echter al verdronken. De drie andere slacht offers, die er ernstig aan toe waren, werden met een ziekenauto naar het ziekenhuis gebracht. Zij overleden daar enkele uren later. Het waren de acht tienjarige jongen A. Ammerlaan, uit Pijnacker, en de meisjes :R. Eindhoven (16) uit Pijnacker en E. van der Lucht (14) uit Berkel. De jongens uit het gezelschap, die gezamenlijk eigenaars van de tweede hands auto waren, hadden de Oude jaarsavond doorgebracht in het ouder lijk huis van één van hen, de negen tienjarige Kees Vollebracht in Berkel. Omdat zij 's nachts naar het vuurwerk in het dorp wilden gaan kijken en zelf ook wat vuurwerk wilden afsteken, stap ten zij om ongeveer half één in een auto om naar het dorp te rijden. Op straat kwamen zij vier meisjes tegen, die ook naar het dorp wilden. De vrien den boden de meisjes daarop de nood lottige lift aan. Gerard van den Bulk uit Berkel ver telde gistermiddag: „Wij hadden 's avonds maar heel weinig gedronken. Ik weet nog steeds niet precies hoe het ongeluk is gebeurd. Ik herinner mij, dat ik plotseling het water op mij af zag komen. Toen de auto, die wij pas een half jaar hadden, in het water en de modder wegzakte, zeiden wij tegen elkaar^ dat wij ten koste van alles rus tig moesten blijven- Er is dan ook wei nig paniek geweest in de auto. Ik weet nog, dat ik, nadat ik een raampje naar beneden had gedraaid, voelde, dat ik een portierkruk te pakken kreeg. Ik herinner mij niet, dat ik het portier heb opengedaan". „Vast staat, dat ik plotseling een hand voelde, die mij naar buiten trok". „Dat gebeurde overigens, toen ik alle hoop al had opgegeven. Ik zat toen al een kwartier in de gezonken auto. Ik was de laatste die eruit werd gehaald. Omdat het zolang duurde, bereidde ik mij er al helemaal op voor het niet te zullen overleven". SCHIEDAM Misleid door de diepe duisternis is gisteravond laat het echt paar Heyt-v. Berkel en hun vijftienja rige dochter Marijke uit Amsterdam met hun auto de Voorhaven in Schie dam ingereden en verdronken. De 42- jarige John Heyt was coach van het honkbal-negental van Sparta in Rotter dam. De familie Heyt had in een Schie dams restaurant aan de Maasboule vard gedineerd. Doordat verlichting ter plaatse vrijwel ontbreekt is het gezin na het verlaten van het restaurant rechtdoor de Voorhaven ingereden. Eén van de sleepboten, die normaal in de Voorhaven liggen, voer onmiddel lijk naar de plaats .waar de auto in het water was verdwenen. Daarop werd de politie gewarsohuwd, die sa men met brandweer en GG en GD arriveerde. Een man uit de buurt was toen op de auto geklommen en had via de achterruit het meisje, dat al dood was, uit de wagen bevrijd. Toen, een half uur nadat het ongeluk was gebeurd, een takelwagen de auto op de kant zet te bleek ook het echtpaar te zijn overle den. NEDERWEERT De plotseling op komende gladheid van de weg heeft op Oudejaarsavond in Nederweert drie mensen het leven gekost- Midden in het dorp tussen Roermdnd en Weert slipte zeven uur die avond een door de metaalbewerker A. J. H. M. Janssen (40) uit Geleen bestuurde auto. De wa gen gleed naar de linkerkant van de weg en dook vlak voor de dorpsbrug de Zuid-Willemsvaart in. De man, zijn 39-jarige vrouw en hun tweejarig doch tertje Anita verdronken. Alle drie wa ren by de val in het water al ernstig gewond geraakt. De familie Janssen was zondag naar familie in Oss geweest. Eén van haar kinderen (vier jaar) was daar bij fami lie achtergebleven. Twee andere kinde ren (acht en tien jaar) hadden het ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooi bus slechts f. 2,35, bi| opotheken en drogisterijen. reisje, naar Noord-Brabant niet meege maakt. ROTTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Berg weg in Rotterdam de 44-jarige W. van Ravestein bij het oversteken van de weg gegrepen door een auto. De man werd zwaar gewond en over leed zondag in een ziekenhuis. ROTTERDAM Gistermiddag slip te op de Kralingse Piaslaan een auto door de gladheid van de weg. De wa gen botste tegen een lantaarnpaal, waarbij de 21-jarige mejuffrouw A. M.« ten Teye naar buiten werd geslingerd en dodelijk werd gewond- De bestuur der van de wagen en een andere inzit tende werden gewond. 's-GRAVENZANDE In 's-Graven- zande is de negentienjarige mejuffrouw G. van den Berg uit die plaats door een auto aangereden. Na aankomst in een ziekenhuis is zij overleden. ZEDDAM De 51-jarige F. Raaij- man dit Bergh is met zijn fiets door een achteropkomende auto aangereden. Op weg naar een ziekenhuis is het slachtoffer overleden. AVENHORN Doordat de auto, waarin hij reed, slipte en tegen een boom terechtkwam is gistermiddag de zestienjarige A. J. A. Schenkels uit Hippolytushoef bij Avenhorn om het leven gekomen. DIEPENVEEN Op de provinciale wég Raalte-Deventer is gistermiddag een auto frontaal tegen een tegenligger gebotst. De 47-jarige E. J. A. Breveld uit Deventer kwam om het leven. Drie anderen werden gewond: NIEUWKOOP Op Oudejaars avond is de 77-jarige T. van Lith uit Nieuwkoop met zijn fiets in een sloot gereden en verdronken. MAARSSEN Bij het oversteken van de rijbaan is zaterdag in zijn woonplaats de 68-jarige B. van Dijk uit Maarssen door een auto gegrepen en verongelukt. HALFWEG In de nacht van za terdag op zondag is in een ziekenhuis in Haarlem de 27-jarige mejuffrouw Th. van der Stelt uit die plaats overle den. Zij was de avond tevoren met haar auto tegen een brugleuning gere den. SITTARD Na vrijdag bij het over steken door een auto te zijn aangere den, is zaterdag de 53-jarige J. Rode- ga:.t uit Sittard aan zijn verwondingen bezweken. BERLIKUM Doordat zijn auto slipte en tegen een boom botste, is zaterdag de 26-jarige A. Bieshout uit Hintham op de weg langs de Zuid- Willemsvaart onder Berlikum veronge lukt. Twee mede-inzittenden werden zwaar gewond. ADVERTENTIE morgen voordeel melk en puur 200 gram Si) 85 niet duur we/ heerlijk [T\ank zy het vele byzonder zachte1 k weer in de maanden januari,/ [februari en maart, heeft de gemid-1 k dolde temperatuur van 1967 belang-/ [rijk boven de normale waarde gele-i kgen; tot dusver in deze eeuw zijn [slechts vyf warmere jaren voorgeko-\ kmen. In De Bilt werden vyftien zo-/ [merse dagen en 41 vorstdagen geno-l kteerd tegen respectievelijk 23 en 64/ Fnormaal. I L Vooral het aantal vorstdagen was 1 [opvallend klein: sedert 1900 hebbent L slechts twee jaren (1934 en 1951) een 1 rnog kleiner aantal vorstdagen opge-f lieverd. Hoewel er belangrijk minder neer-f Islag is gevallen dan in de record-1 [jaren 1965 en 1966, moet ook 1967 totf kde natte jaren worden gerekend. Ge-j [middeld over het gehele land is on-f kgeveer 815 millimeter neerslag ge-] [vallen tegen 738 mm normaal. k Vooral december heeft veel nat] [weer gebracht. L Bij deze vele neerslag is op niet! Iminder dan 141 dagen ergens in het] [land onweer gehoord tegen op 1071 Idagen normaal. Een zo gróót aantal! [onweersdagen in een jaar was in del ■laatste tachtig jaar niet voorgeko-J [men. I I Het aantal uren zonneschijn bleef 1 [onder de normale waarde. Maart en| Iseptember waren erg somber; julil [was daarentegen een zonnige maand./ k Het zonnigst was het in de kopl [van Noord-Holland, waar in Den/ k Helder ongeveer 1580 uur zon werd] [geregistreerd. Op de Veluwe en in/ kde Achterhoek scheen de zon daar-1 [entegen met meer dan 1300 uur. Ge-/ k middeld over het gehele land geno-l [men bedroeg het tekort aan zon on-/ kgeveer tachtig uur. Het afgelopenl [jaar was echter minder somber dan/ kl966. I

De Vallei | 1968 | | pagina 5