Rivierengebied geeft als eerste het voorbeeld Centrale alarmering van ambulances voor 21 Betuwse plaatsen Ook in Opheusden ambulance paraat Student zag maas in de wet die er niet was... „Opper" Heerdink nu districtsrechercheur Studietoelagen van Gelders Studiefonds Brandmeester Van Engelenburg nam afscheid „Me" had nog een proeftijd Afscheid in gemeentehuis MIST u uw KANTONGERECHT WAGENINGEN WAKKER VOORBEELD C.P.J. houdt feestavond in Scherpenzeel KESTEREN - Op initiatief van het gemeentebestuur van Tiel is met ingang van 1968 in de Betuwehet Land van Maas en Waal en de Bommelerwaard een Centrale Alarmering Ambulances (CAA) ingesteld. Het Gelders Rivierengebied is met deze maatregel de eerste streek in ons landwaar een dergelijke noodzakelijke maatregel van kracht is. Onlangs werd het zieken- en gewondenvervoer in Nederland ernstig gelaakt op een congres te Oosterbeek. Er werd toen door verschillende deskundigen onder meer aangedrongen op een alarmeringssysteemdat thans in het Rivierengebied is gaan gelden. De Centrale Alarmpost is gevestigd in het politiebureau te Tiel. Het telefoon' nummer luidt 03440 - 3333. 10550 1107? WONDER FOUT BOODSCHAPPEN OUD IJZER Sportvereniging „Amerongen" testte vaardigheid leden 40 jaar spuitgast WOENSDAG 3 JANUARI 1968 ■WK- betekenen, wanneer nog meer streken in Nederland dit voorbeeld zouden vol gen, dank zij een goed functioneren van het systeem in het Rivierengebied. Suc ces is echter alleen verzekerd, wanneer ieder lid van de bevolking volledige me dewerking verleent. De zeven plaatsen in het Rivieren gebied, waar dag en nacht ambulances gereed staan om uit te rukken. Het gear ceerde gedeelte van de Betuwe is nog niet bij het alarmsysteem aangesloten. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30- 10.30 uui uur. Zaterdags 16.30—17.30 WAGENINGEN De laatste zitting van het kantongerecht in 1967 leverde voor de 20-jarige Wageningse student Kornelis van D. niet het succesje op waar hij op gehoopt had. Kornelis was bij de Grindweg in Wageningen op de fiets door een rood stoplicht gereden en hiervoor geverbaliseerd. Dat gebeurde op 11 november. Toen hij de dagvaarding thuis kreeg om voor het kantonge recht te verschijnen, las hij op het formulier: vrijdag 11 november, terwijl die datum op een zaterdag viel. Reden voor hem om, gewapend met een paar vriendjes als supporters in de zaal, de kantonrechter mr. A. C. van den Brand, hier opmerkzaam op te maken, waarmee hij hoopte dat voor hem verder de kous af zou zijn. De kous en daarmee de arm van de rechterlijke macht, bleek echter langer dan Kornelis had kunnen dromen. Op de vraag van de kantonrechter waarom hij door het rode licht was gereden, antwoordde Kornelis dat dat naar zijn me ning niet ter zake was, omdat hij op de vermelde dag de wet niet overtreden had. De officier, mr. J. J. Th. Corsten, kreeg het woord en eiste een boete van 25,subsidiair twee dagen, hetgeen uiteraard voor Kornelis, na een ver wachte zege, een bittere pil was. Zijn teleurstelling uitte hij met zachte stem: „Ik vind het wel erg veel". De kantonrechter antwoordde: „U wilde niet zeg gen waarom u door het rode licht reed, dan kan de officier daar ook in zijn eis rekening mee houden", waermee hij het gevraagde bedrag vonniste. Vijfentwintig gulden was wat de Arnhemse los-arbeider Antonius H. J. moest betalen, omdat hij de maximum snelheid had overtreden. In het dos sier van verdachte bleken al wat meer zaken genoteerd en ontdekte de kan tonrechter: „U hebt nog een proeftijd lopen ook". „Ikke?" vroeg de verbaas de Antonius. Dat antwoord viel bij de rechter niet in bijzonder goede aard: „Weet u dat niet eens. dat schijnt dan niet veel indruk te maken". Antonius probeerde de zaak snel goed te praten met: „Dat was niet voor te snel rij den". Dat was het dan ook niet, maar de nu gemaakte overtreding bleef be staan en het vonnis volgde na een eis van 30,van de officier. Enige tijd geleden werd de wagen Aan de regeling Centrale Alarmering Ambulances wordt deelgenomen door 21 gemeenten, te weten Kesteren, Beesd, Beusichem, Buren, Buurmal- sen, Culemborg, Deil, Dreumel, Ech- teld, Est en Opijnen, Geldermalsen, Haaften, Heerewaarden, Lienden, Mau- rik, Ophemert, Tiel, Varik, Waarden- burg, Wamel en Zoelen. In totaal zijn zeven ambulances gestationeerd in Op heusden, Culemborg, Druten, Gelder malsen, Tiel en Zaltbommel. In het dorp Opheusden staat de am bulance van de heer H. D. Walraven ter beschikking van de CAA. De wagen kan dag en nacht uitrukken en zal een groot gedeelte van de Midden-Betuwe bestrijken bij eventuele ongevallen. De ambulance jvordt vanuit Tiel naar zijn bestemming gedirigeerd. Elke deelne mende ambulance dient langdurige af wezigheid te melden aan de centrale post, zodat bij een volgend ongeval eventueel een andere ambulance kan uitrukken. De korpschef van de gemeentepolitie van Tiel, de heer H. F. H. Pijl, vertel de gisteravond: „Wij zijn eigenlijk wakker geschud, omdat het Voorkwam dat verkeersslachtoffers te lang op straat moesten blijven liggen. Het ge meentebestuur van Tiel heeft toen het plan geopperd om een centraal alarme ringssysteem voor ambulances in onze streek in te stellen. Na enig overleg werd dit initiatief enthousiast onder- fteund door 21 andere gemeenten"., Het gewondenvervoer liet in het Ri- De ambulance van de heer H. D. Wal raven in Opheusden staat evenals de chauffeur sinds 1 januari paraat. De Op- heusdense ambulance voldoet aan alle moderne eisen. vierengebied, evenals in veel andere streken van ons land, nogal eens te wensen over. De uitgestrektheid van het gebied en het gemis aan ambulan ces in vele gemeenten waren hier de bet aan. De invoering van de Centrale Alarmering Ambulances zal zeker een enorme verbetering betekenen en kan zelfs in bepaalde gevallen levens red den. Of het gebrek aan dit alarmerings systeem in het verleden mensenlevens heeft gekost, kon de korpschef van Tiel niet zeggen. Over de gewon den verzorging en het verlenen van eerste hulp merkte hij nog op: „Voorlopig staat de gemeente arts van Tiel ter beschikking, als in een bepaalde gemeente een arts niet is te bereiken. De Tielse arts is aange sloten op de politiezenaer, zodat wij hem te allen tijde kunnen oproepen. In de toekomst zou eventueel kunnen wor den overwogen om de artsen in de deel nemende gemeenten ook op onze zen der aan te sluiten". De Centrale Alarmering Ambulances zal zeer zeker ook voor de gemeente Kesteren haar vruchten afwerpen. De uitgestrektheid van de gemeente en de vele drukke doorgaansroutes maken het noodzakelijk, dat er dag en nacht een ambulance ter beschikking is, die zo spoedig mogelijk ter plaatse kan zijn. Het nieuwe systeem maakt dit thans mogelijk. Het verdient echter aanbeve ling, dat men het telefoonnummer van de centrale meldingspost in Tiel duide lijk zichtbaar bij de telefoon vermeldt. Zodra onmiddellijke hulp noodzakelijk is, kan dan de alarmering voor niemand problemen oproepen. Snel handelen kan mensenlevens redden. Temeer daar het Rivierengebied de eerste streek in ons land is waar een dergelijk systeem van kracht is, zou het een verdienste van de 20-jarige Edese koopman G. B. R. geheel vernield toen hij door 'n rood knipperlicht heen een overweg opreed en door een passerende trein gegrepen werd. Ontzet keek de kan tonrechter naar de foto's die na het ongeluk gemaakt waren en voegde de Edenaar toe: „Als je de auto ziet is het een wonder dat u er levend uit ge komen bent". R. was er vrij goed afgekomen en kon na twee dagen het ziekenhuis al weer verlaten. De officier vond dat in zijn requisi toir een reden om de koopman hier mee geluk te wensen, maar liet er op volgen: „Niet gelukwensen kan ik u met hetgeen u is ten laste gelegd: een ernstige verkeersfout", waarop een eis van f 100,volgde. De kantonrechter had niet de indruk dat de koopman een wegpiraat is en meende dat hij al een gevoelige straf had gehad door het verlies van de auto. „Een boete bij al wat al is gebeurd, zinkt toch in het niet". Het vonnis was dan ook mild: f 25,- subsidiair twee da gen. „Ik ben fout geweest", bekende rui terlijk de Amsterdamse kindertehuis directrice die geverbaliseerd was om dat ze op een kruising in Ede geen voorrang had gegeven. De directrice kon niet meer vertellen hoe het geko men was dat ze de weg was opgere den, maar, vond de officier, „het is een bijzonder onverstandige manier van doen". Zestig gulden of zes dagen was het uiteindelijke vonnis, na een eis van tien gulden minder. „Geen staaltje van stuurbeheersing", noemde de officier van justitie het rij gedrag van de Zevenaarse aannemer Wilhelmus T. M. B. die 'n boete kreeg van f 150 omdat hij zijn wagen niet voldoende onder controle had gehad met het gevolg dat hij op Rijksweg 12 van de weg raakte en tegen een boom reed. „Allemaal niet zo best", vond de kan tonrechter, die zag dat er nog wel wat meer op het lijstje van de aannemer stond. „De vraag rijst nu toch wel of u wel bekwaam bent een auto te bestu ren". Een ontzegging van de rijbe voegdheid kwam er niet, de aannemer was nog in een proeftijd en ook de eis was, zoals later het vonnis luidde: f 150. Familieomstandigheden hadden er bij de 20-jarige Wageninger Gerrit N. M. M., van beroep loodgieter, toe geleid dat hij in een bestelwagen in de Be tuwe boodschappen had gedaan zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Op Rustenburg was hij aangehouden en kwam de overtreding aan het licht. Ook ten laste gelegd was, dat hij reed zonder verzekerd te zijn. Hoewel de wagen wel verzekerd was, wordt dit verzekerd zijn in discussie gesteld wanneer het voertuig door iemand ge reden wordt die niet beschikt over 'n geldig rijbewijs, van welk feit de lood gieter echter later werd vrijgesproken. Een derde punt dat op de dagvaarding vermeld stond was dat hij op het mo ment van aanhouding in het bezit was van een buks. Inmiddels, zo vertelde M., had hij rij-examen gedaan en was geslaagd zodat hij nu in het bezit was van een rijbewijs. De officier vond de omstan digheden die de Wageninger aanvoer de niet doorslaggevend en eiste voor het ontbrekende rijbewijs f 75 of ze ven dagen, vrijspraak voor de verze kering en „omdat het vervoeren van een windbuks nu eenmaal verboden is" voor dat feit f 10 of één dag. De kantonrechter conformeerde zich aan elk der drie. De Ederveense Johannes G. S. (36) stond terecht omdat hij vuil gestort zou hebben op een verboden plaats. Het vuil was inderdaad gestort, bleek uit het verweer van Johannes, maar niet door hem. Hij had oud ijzer en het vuil aan een opkoper die aan de deur kwam meegegeven en die zou het later weggegooid moeten hebben. De naam van de man was hem onbekend en „ik heb hem ook nooit meer ge- kien". De officier wilde weten: „Is dat nu serieus waar?" „Ja, ret is eeriyk". En dat wilde de officier dan ook wel ge loven van de laatste verdachte van 1967: een eis tot vrijspraak volgde, waarmee de kantonrechter akkoord «ing. AMERONGEN De vaardigheids- proeven, die door leden van sportver eniging Amerongen zijn afgelegd, kun nen worden bezien als graadmeter voor de verenigingswedstrijden. De hoogst- geklasseerden per groep waren: Jongens <>roef A: le prijs Kees Weerdz, 2e Hans van Viegen en 3e Gijs van de Pol. Jongens proef B: le prijs Piet van Viegen; 2e Klaas van Kuilenburg en 3e Hein Doornspeek en Sander van Ee. Meisjes Proef B: le prijs Dicky Bree- schoten; 2e Hetty Brevé en 3e Alia van den Bogert en Wendie Pezarro. Meisjes Proef C: le prijs Christien de Ridder; 2e Jettie de Haas en 3e Georgette van de Grift en Erna Brevé. Aspirant Heren: le prijs C. H. Ree- de, 2e Bram Rox en 3e M. van Loonen Adspirant Dames: le prijs Elly de Haas, 2e Liesbeth van Veenendaal en 3e Elly Ploeg. Dames: le pr. mevr. Leppers-Kroes- bergen; 2e mevr. Van Doorn-Vonk en 3e Hanneke van de Grift en Ineke van de Burg. Met ingang van 1 januari 1968 zal er voor de jeugdgroepen een wijziging in het lesprogramma komen. Vanaf de eerste les in 1968, te weten 8 januari geldt het volgende lesprogram ma voor de jeugdgroepen. MAANDAG: 15.45-16.45 uur kleuter» 4-6 jr.; 16.45-18.00 uur meisjes 6-8 jr.; 18.00-19.15 uur meisjes 8-10 jr. DINSDAG: 15.45 - 16.45 uur jongen» 6-9 jr.; 16.45-18.00 uur meisjes 10 jr.; 18.00-19.15 uur meisjes 11 jr. Hierdoor zijn bijna alle lessen een kwartier langer geworden, waardoor beter sportonderwijs kan worden gege ven. RENSWOUDE Tijdens een ongedwongen bijeenkomst in het gemeente huis van Renswoude werd dinsdagmorgen afscheid genomen van opperwacht meester R. Heerdink, die met ingang van zaterdag de leiding van het korps Renswoude gaat verwisselen voor de functie van districtsrechercheur in De Bilt. Burgemeester J. A. Hosang luidde de sympatrieke opperwachtmeester uit en hij deed dit in tegenwoordigheid van zijn beide wethouders, de heren Vermeu len en Wolleswinkel, gemeentesecretaris de heer N. van 't Wout, de waarne mend-groepscommandant van de groep Leusden, opperwachtmeester Penne- kamp en nog een aantal andere genodigden. Burgemeester greep nog even terug in de historie toen hij persoonlijk bij de heer Heerdink op bezoek was gegaan naar aanleiding van zijn sollicitatie naar Renswoude nu ruim vier en een half jaar geleden. „Het bericht dat u Rens woude zou gaan verlaten deed me wel SCHERPENZEEL De CPJ-afdeling Scherpenzeel en Omstreken zal haar jaarfeest houden op 6 januari. Dit jaar feest vindt plaats in het Verenigings gebouw te Woudenberg. Aanvang 19.30 uur. Het feestelijke programma ver meldt o.a. de opvoering van het blijspel „Cupido". In de pauze wordt een verlo ting gehouden. leed," aldus burgemeester Hosang, die in een adem verzekerde dat hij de pro motie van opperwachtmeester hem niet misgunde. „U hebt op bijzonder goede wijze dienst gedaan en zeker niet alleen als politieman. U heeft tevens getoond een warm sociaal voelend hart te bezit ten en dat siert u even goed als uiter lijk uniform," aldus burgemeester Ho sang. Als aandenken aan zijn Renswou de periode overhandigd» hij de schei dende opperwachtmeester een boeken- bon met de wens dat hem in zijn nieu we functie een goede toekomst te wach ten staat. Opperwachtmeester Heerdink verze kerde steeds met veel plezier in Rens woude te hebben gewerkt en hij hoop te, dat het de burgemeester spoedig zou gelukken een opvolger voor hem te vin den. Hij dankte achtereenvolgens voor de waarderende woorden en het af- schiedsgeschenk. De scheidende opper wachtmeester was verder bijzonder er kentelijk jegens allen voor de ondervon den samenwerking. De vertrekkende politieman gaat eerst enige weken naar de recherche school in Wolfheze en blijft voorlopig nog in Renswoude wonen. Opperwachtmeester Heerdink ont vangt, terwijl zijn echtgenote toekijkt, uit handen van burgemeester Hosang een boekenbom ARNHEM De Stichting Gelders Studiefonds verleent steun in de kosten, verbonden aan de studie aan een in richting van onderwijs dan wel aan een instelling van kunsten en wetenschap pen, alsook in de kosten, verbonden aan het volgen van een cursus ter verkrij ging van maatschappelijke bekwaamhe den, door begaafde leerlingen, die zelf of wier onderhoudplichtingen niet over de daarvoor benodigde geldmiddelen beschikken. Slechts bij hoge uitzonde ring verleent het fonds een toelage in de kosten van het eerste studiejaar aan een universiteit of hogeschool. Leerlingen van gymnasia, hogere bur gerscholen, middelbare meisjesscholen en lycea kunnen in het algemeen niet eerder voor een toelage in aanmerking komen, dan nadat zij de eerste klas van een dergelijke school met goed ge volg hebben doorlopen. In de kosten verbonden aan het volgen ACHTERBERG/RHENEN. Brand meester en bevelvoerder G. van Enge lenburg heeft gisteren, in een vergade ring van het college van burgemeester en wethouders, afscheid genomen van de brandweerdienst. De heer J. Meijer, commandant van de Rhenense brand weerkorpsen, woonde, samen met de commandant van Achterberg, de heer J. van Lienden, het afscheid bij. De heer Van Engelenburg, die was vergezeld van zijn echtgenote, kreeg buitengewoon waarderende 'woorden te horen van burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal vanwege het feit, dat hij meer dan veertig jaar onafge broken de brandweer van de buurt schap Achterberg heeft gediend. De heer Van Engelenburg is drager van de zilveren eremedaille Oranje Nassau en is voorts in het bezit van verschil lende brandweeronderscheidingen. De heer J. Meijer sloot zich graag bij de woorden van de burgemeester aan. Hij bracht de heer Van Engelen burg dank namens de korpsen Achter berg, Eist en Rhenen voor de prettige wijze van samenwerken. gen van kleuteronderwijs, gewoon la ger-, voortgezet lager-, uitgebreid la ger- en buitengewoon lager onderwij» en in de kosten verbonden aan het be zoeken van lagere nijverheidsscholen of lagere technische scholen verleent het fonds geen toelagen, aangezien uit an deren hoofde daarin is voorzien. Men kan nadere inlichtingen daaromtrent verkrijgen bij de hoofden van deze scho len, alsook ter gemeente-secretarie. De formulieren voor het aanvragen van een studietoelage voor het studie jaar 1968/1969 bij de Stichting Gelder» Studiefonds zijn gedurende de maand januari van het jaar 1968 ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Men kan alleen dan voor een bijdrage uit het Gelders Studiefonds in aanmer king komen, indien ook tijdig, d.w.z. eveneens gedurende de maand januari van het jaar 1968 een rijksstudietoelage is aangevraagd, en deze om andere re denen dan het inkomen van de ouder» wordt afgewezen. Dit betekent dus, dat tegelijkertijd bij twee, eventueel zelf» bij meer instanties kan worden aange vraagd. Voor een tegemoetkoming in de stu diekosten van Rijkswege, kan men zich wenden tot de afd. Rijksstudietoela gen van: 1. het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen, Nieuwe Uitleg 1, te 's- Gravenhage, voor alle van rijkswege erkende opleidingen, met uitzonde ring. van de bij de hiemagenoemde ministeries vermelde opleidingen; 2. het Ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, Steen- voordelaan 370, te Rijswijk (Z.H.), voor muziek, zang, dans en toneel; 3. het Ministerie van Landbouw en Vis serij, Directie Landbouwonderwijs, le van de Boschstr. 4, te 's-Graven- hage, voor de Landbouw Hogeschool te Wageningen (voor lager-, middel baar en hoger land-, tuin- en bos- bou wonderwijs, incl. zuivelonder- wijs kunnen de formulieren vóór de aanvang van het schooljaar bij de directeur van de betreffende school worden aangevraagd); 4. het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Zeestraat 73, te 's- Gravenhage, voor de opleiding tot wijkverpleegster en voor de voortge zette verpleegsteropleiding. Het is belangrijk tijdig aan te vragen, ook al is het nog niet zeker, dat mer verder zal studeren of slaagt voor he eindexamen.

De Vallei | 1968 | | pagina 4