Terughoudende reacties op maatregelen van Johnson Geen lang weekend meer voor Bondsdag-leden ■HH SCHERPE TAAI. VAN NOORD-VIETNAM Zaken-offensief van Ivoorkust Rantsoenering van benzine op Cuba Aan alle mensen die werken in een bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, f otohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. VAN ONZE LEESTAFEL VERBETERING AMERIKAANSE BETALINGSBALANS Spreken voor de vuist weg *7 Agressors verslaan „Tante" doet het goed ONDERNEMINGEN K.L.M. PRESENTIEGELD DRIE TREETJES VREDESPOGING Israël waarschuwt voor acties in Suezkanaal Centrale alarmering voor ambulances in Rivierengebied Kamerheer van Constanlijn terug in Italië Pagina 5 WOENSDAG 3 JANUARI 1968 T>OTTERDAM Over de maatre- gelen die president Johnson heeft aangekondigd ter verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans, hangt nog een waas van onzekerheid. Daarom hebben regeringen en be drijfsleven vrij terughoudend gerea geerd. Allerwegen is er weliswaar te vredenheid dat de chronisch lijkende tekorten op de betalingsbalans nu ein delijk worden bestreden, anderzijds vreest men toch de lasten die het bui tenland zullen worden opgelegd. Johnsons maatregelen - in de bank wereld als ...juist en noodzakelijk" be oordeeld - moeten nog door het Ameri kaanse parlement worden aanvaard In Den Haag was zelfs nog geen gede tailleerde tekst van het programma De Amerikaanse ambassade volgd< nauwlettend de telex, die de verbindin- met Washington onderhoudt. De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Katzenbach reist langs de Europese hoofdsteden om tekst en uitleg te geven. Zijn collega Rostow bezoekt Japan 'en Australië Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag onthield zich daarom van feitelijk commentaar. Wel gaf men toe dat de aankondiging van de Ameri kaanse besparingen op korte termijn minder plezierige gevolgen kan hebben Binnenkort vertrekt de heer J. G. A. M. Hafkemeyer naar Amerika om het bedrijfsleven voor vestiging in Neder land te interesseren. Op het ministerie besefte men evenwel dat de heer Haf kemeyer op korte termijn toch niet een stroom ondernemingen naar Nederland zou kunnen lokken. Zijn werk behoeft niet doorkruist te wonden door de Ame rikaanse maatregelen, ook al niet om dat niemand weet van welke duur zij zullen zijn. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen was ook al niet somber ge stemd: „Voor de wereldhandel en voor het betalingsverkeer is een sanering van de Amerikaanse betalingsbalans belangrijk en wenselijk, ook al brengt zij nadelen voor ons mee". Het Ver bond hoopt wel dat de maatregelen geen nieuw voedsel zullen geven aan het herlevend streven naar bescher ming van eigen industrie. De Amerikaanse Kamer van Koop handel in Nederland zei: „Er is geen reden tot paniek. Iedereen drortg aan op een evenwicht op de betalingsba lans. Welnu, we mogen dan nu geen moord en brand roepen". In Nederland zijn er 350 Amerikaanse bedrijven, die vorig jaar drie miljard gulden investeerden. Zij stonden al lang onder controle van de regering in Wash ington. Het toezicht zal wellicht nu wat scherper worden. In Amsterdam gelooft men dat de Amerikaanse bedrijven in Europa, nu nog sterk afhankelijk van de moeder maatschappijen, meer dan voorheen een beroep op de Europese kapitaal markt zullen doen. De rente kan daar door oplopen. Zelfs de mensen die zich met het toerisme bezighouden zijn vrij gema tigd in hun oordeel. In 1966 gaven de Amerikaanse toeristen 1,1 miljard dol lar in het buitenland uit. Daarbij komt dan nog een bedrag besteed aan souve nirs en dergelijke. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft be cijferd dat de Amerikanen in 1966 170 miljoen gulden bijdroegen aan het mil jard die alle buitenlandse toeristen in brachten. Vooral Amsterdam is de gro te trekpleister, vanwaar Alkmaar, Vo- STONEWALL (Texas) Op Nieuwjaarsdag heeft president Johnson een aan tal maatregelen bekend gemaakt ter versteviging van de dollar en het in evenwicht brengen van de Amerikaanse betalingsbalans. Hier is hij tijdens deze persconferentie met gebalde vuist gefotografeerd. O lendam en andere bezienswaardigheden bezocht worden. Zou de regering in Washington inderdaad strenge maatre gelen treffen, dan vreest de ANVV een grote' strop, vooral omdat het Ameri kaanse toerisme op Nederland zich de laatste jaren sterk ontwikkelde. De KLM betreurt de in het vooruit zicht gestelde maatregelen, zelfs al is het nu nog moeilijk de gevolgen te voorspellen. Op de Amsterdamse effec tenbeurs was men voor de KLM ook niet optimistisch, waardoor de koers met 5,70 gulden terugliep. Ook de Holland-Amerika Lijn wacht liever af tot vast staat wat er gaat ge beuren. De ervaringen van het verleden hebben geleerd dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opge diend. De Britten krijgen het wel heel hard te verduren. Eerst moesten zij het on aangename nieuws van de devaluatie van het pond en bijbehorende maatre gelen slikken, nu komen daar de Ame rikaanse plannen ook nog bij. Vele Amerikaanse bedrijven - in totaal in vesteerden zij* bijna achttien miljard gulden in Engeland - moeten hun uit breidingsplannen laten varen. Lueht- vaart- en scheepvaartmaatschappijen zijn even somber als toeristenorganisa ties. In Duitsland verwacht men in Bonn harde onderhandelingen over de voor waarden die Washington verbindt aan de legering van de Amerikaanse troe pen. Het contract loopt op 1 juli af. Waarschijnlijk zullen de Amerikanen aandringen op de grotere Duitse aan kopen van Amerikaanse staatsobliga ties en van wapens. Het lijkt West-Duitsland evenmin uit gesloten dat nog meer troepen in Ame rika gestationeerd zullen blijven, die alleen in tijden van spanning naar de Bondsrepubliek zullen worden overge bracht. HAVANA (Reuter) De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren rantsoenering van benzine voor parti culiere autobezitters aangekondigd en een strenge controle op olie- en ben- zinegebruik door de de staat. H(j deed dit in een toespraak ter gelegenheid van de negende verjaardag van de Cubaanse revolutie Castro noemde het brandstofprobleem zo urgent dat het nodig was gebleken de reserves van de strijdkrachten aan te spreken. Volgens de premier werden hierdoor echter ernstige risico's genomen ten aanzien van de nationale veiligheid. De Sovjet-Unie doet veel om de olie voorziening voor Cuba op gang te hou den, maar alles wijst erop dat de mo gelijkheden van dat land om in onze be hoeften te voorzien beperkt zijn. Daarbij komt dat door gebrek aan harde valuta niet in andere landen kan worden ge kocht, aldus Fidel Castro. Castro zei dat het brandstofprobleem een rechtstreeks gevolg was van de gro te uitbreiding van landbouwmachines en machines voor industriële doeleinden. (Van onze correspondent) BONN De Bondsdag, de Westduitse Tweede Kanier, gaat de parlemen taire arbeid effectiever en levendiger maken. Voorlopig als proef wordt de vrije zaterdag gedeeltelijk geschrapt en zal de Bondsdag twee volle weken achtereen besteden aan plenaire zittingen, fractievergaderingen en ander par lementair werk. Tot nog toe vergaderde men drie achtereenvolgende weken, steeds on derbroken door lange weekeinden, zo dat de afgevaardigden een groot deel van hun tijd heen en weer reisden tus sen Bonn en hun woonplaatsen. Om het nieuwe „werkweekeinde" niet tot een dode letter te maken, zullen op vrijdag de presentielijsten pas tegen het einde van de middag ter tekening wor den gelegd. Tót dusver lagen de lijsten al om half negen 's morgens gereed. Menige afgevaardigde zette dan zijn naam en reisde al vroeg op de vrijdag naar huis. Wie dit nu blijft doen, ver speelt zijn presentiegeld van zestig mark per dag. Verdere plannen beogen de debatten op te frissen door verandering van de inrichting van de zittingzaal. In plaats van de 518 stoelen met lessenaars, die nu vaak goeddeels onbezet blijven, worden volgens dit plan nog maar 317 stoelen geschaard rondom het spreek- ADVERTENTIE f iK+j+Z'-a:.VA-v 'u V NAAM VAN DE BANK BETA AL TËGfiN DEZE CHEQUE AAN "V W**-'I —t -♦■*-? r—V» - 0000 No. A 000000 A 0000 B.M. de Vries 91 2545675 '9X.akt\ MA Aflu4eM<~> VI jgg L'M Gjfk A MIE 50. - NtlT OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker- van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent heid. De gezamenlijke Nederlandse banken dus zeker van de betaling. U kent toch al hebben een nieuw, veilig systeem ontwik- het handige boekje over deze nieuwe bank- keld: (de groene) Betaalpas en Betaal- service? Vraagt u er anders vandaag nog cheque. De banken garanderen uitbetaling een bij het bankkantoor in uw buurt. gestoelte, dat meer in het midden van de £aal komt. Bij druk bezochte debat ten kunnen de overige Bondsdagleden plaats nemen op stoelen zonder lesse naartjes langs de wanden. De regeringsbank, die nu vier treden hoger dan de zaal ligt, zal drie treetjes worden verlaagd. De volksvertegen woordigers behoeven dan niet meer op de tenen te staan om een woordje met de ministers te wisselen. Sommige cri tici zien in het huidige niveauverschil een kwalijk overblijfsel van onderda nigheid tegenover de regering. Het opdreunen van lange redevoe ringen van een manuscript is volgens deze plannen voortaan uit den boze. De parlementariërs zullen moeten spre ken voor de vuist weg en slechts bij uitzondering zuller. zij toestemming krijgen een toespraak voor te lezen. Per fractie zal slechts één spreker een half uur het woord mogen voeren; voor alle anderen geldt een maximum spreektijd van een kwartier. Zoveel mogelijk zullen de afgevaardigden moe ten spreken via de microfoons in de zaal. Volgende maand moet het parlement over deze plannen beslissen. Sceptisch uitte zich de liberale fractiesecretaris Genscher. Hij noemde de plannèn „een poging om de vroomheid van de ge meente op te vijzelen door nieuwe zangboeken". Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. SAIGON (AP) Een nieuwe ver klaring van de Noord Vietnamese mi nister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Duv Trinh, heeft twijfel doen rijzen aan de bereidheid van Hanoi om over vrede te praten. „Noord-Viëtnam is vastbesloten de Amerikaanse agressors te verslaan" zou de minister hebben gezegd volgens het officiële Noordviëtnamese persbu reau VNA. De uitspraak kwam nog geen vierentwintig uur nadat dezelfde minister zou hebben beweerd dat Ha noi bereid is „over vrede te praten als Amerika opdracht geeft de bombarde menten op Noord-Viëtnam onvoorwaar delijk stop te zetten". #Het werd niet duidelijk in hoeverre de tweede uitspraak moest worden ge zien als een verscherping van de eer ste. De eerste werd beschouwd als een verzachting van het Noordviëtna mese standpunt. Hanoi had tot nog toe. steeds ver klaard dat na stopzetting van de bom bardementen onderhandelingen „mo gelijk waren". Nooit eerder was ge sproken over onmiddellijke besprekin gen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie had al laten weten dat het geen overdreven waarde hechtte aan de uit spraken van de Noordviëtnamese mi nister. Tegelijkertijd deelde het mee dat de Noordviëtnamese verklaring echter nog wel werd bestudeerd. Inmiddels tverd gisteren in Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, be kend dat de Philippijnen een vredesof fensief inzake Viëtnam voorbereiden. Dit offensief zou kunnen beginnen met onderhandelingen over een uitwisseling van krijgsgevangenen. Die zouden de weg kunnen effenen voor vredesbespre kingen. JERUZALEM (AP) Israël heeft of ficieel de UNO in New York gewaar schuwd dat elke actie van Egypte in het Suezkanaal. waarover niet tevoren over eenstemming is bereikt tussen Israël en Egypte, door Israël beschouwd zal wor den als een vijandige handeling. Dit heeft het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren bekendge maakt. De Israëlische stap komt nadat berich ten de ronde hadden gedaan dat Egypte de vijftien buitenlandse schepen zou willen vrijlaten die op dit ogenblik in het Suezkanaal vastzitten. TIEL In de Betuwe, de Bomme- lerwaard en het Land van Maas en Waal zijn 21 gemeenten begonnen met een centraal alarmeringssysteem voor ziekenauto's, vooral met het oog op verkeersongelukken. De alarmering wordt verzorgd door de gemeentepolitie in Tiel. gelukkige volkeren, zegt men, hebben geen geschiedenis, 't Lijkt waar: de geschiedenis gezien over lange termijn bestaat in de boekjes vooral uit veldsla gen en revoluties, de geschiedenis op korte termijn, in de dagbladen, ziet er weinig anders uit. Naar die maatstaaf gemeten zou de bevolking van Ivoorkust, de ex-Franse kolonie in West-Afrika, bijzonder geluk kig moeten zijn. Sinds het land onafhan kelijk werd heeft het, onder leiding van president Félix Houphouet-Boigny. een zeer stabiel politiek bewind gekend. Er zijn geen grepen naar de macht door generaals geweest, er zijn geen stam- oorlogen gevoerd. De Ivoorkust is, dank zij die stabiliteit, een land in snelle ont wikkeling. Een van de weinige, zo moet men helaas zeggen, in heel het staat kundig nog zo jong Afrika. Ivoorkust kent echter égn ernstig pro bleem en dat is: de buitengewoon ster ke, eenzijdige economische gerichtheid op Frankrijk. De Fransen zijn erin ge slaagd, nadat hun Westafrikaanse ko loniën onafhankelijk werden, deze lan den toch in een soort Franse gemeen schap te houden. Frans is in die lan den de officiële voertaal, het onderwijs is Frans georiënteerd, staatsinrichting en rechtspraak zijn er gemodelleerd op Franse leest, maar ook: de economie wordt er door Franse officiële advi seurs goeddeels geleid. rFanse onderne»- mingen en goederen genieten de prefe rentie. "VToor vele van deze jonge landen kan dat zware leunen op de Fransen al leen maar goed zijn want de Fransen helpen die landen ook op vele gebieden met indrukwekkende energie. Ivoorkust echter is bezig zich aan die Franse he gemonie te ontworstelen. Houphouet- Boigny, hoezeer ook Frans georiën teerd hij studeerde medicijnen onder Franse hoogleraren en was voor heen zelfs jarenlang Frans minister, voor koloniën o.a. beseft dat de Fran se hegemonie in zijn land de ontwikke ling zou kunnen remmen. Houphouet-Boigny streeft naar een vrije concurrentie van de buitenlandse ondernemingen in zijn land. Het is, al dus zijn opvatting, de enige manier om de enorme winsten te verkleinen die Frase ondernemingen en industrieën, dank zij hun monopoliepositie, in de Ivoorkust behalen. Winsten van 20 pro cent en meer op het geïnvesteerde kapi taal, reeds in het eerste jaar, zijn hier voor Franse ondernemingen niet uit zonderlijk. Tvoorkust is sterk geporteerd voor „joint ventures", voor ondernemin gen dus waarin vreemdelingen en bewo ners van Ivoorkust gezamenlijk deelne men. Men ziet er niets in giften, niets in die vormen van ontwikkelingshulp die op liefdadigheid gelijken. Men ziet er veel in samenwerken met de Weste lijke wereld, op zulk een wijze dat Ivoorkust zelf er welvarender van wordt en de bewoners er de nieuwe technie ken leren. Houphouet-Boigny heeft {le gedachten die hij op dit stuk al vele jaren heeft, pas in de loop van dit jaar in een be gin van daad kunnen omzetten. Verte genwoordigers van Ivoorkust zijn erin geslaagd bij Noren, Denen, Zwitsers, Westduitsers en Italianen belangstelling te wekken voor zulke „joint ventures". De Noren zullen in de aan vis uitzon derlijk rijke Westafrikaanse-kustzee een visserijbedrijf beginnen en overwegen ook het stichten van een visenserven- fabriek. De Denen denken aan het op zetten van een meubelindustrie in de buurt van Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. Het land is uitermate rijk aan kostbare houtsoorten. Ook een fa briek van woningen heeft er kansen; dank zij de Franse economische opper heerschappij zijn de huizenprijzen der mate hoog dat het oordeel van deskun digen zelfs een uit West-Europa overge brachte huizenfabriek woningen in Abid jan en omgeving zou kunnen neerzetten voor de helft van de prijs die de Fran sen vandaag voor hun constructies vra gen in een stad die zich sterk uitbreidt. Ttalianen hebben speciaal belangstel- ling voor de wegenbouw en de West duitsers doen het op hun grondige ma nier: zij gaan een onderzoekbureau in Abidjan openen dat tot taak krijgt de mogelijkheden voor de Westduitse in dustrie die in dit land zouden kunnen liggen te onderzoeken. De Zwitsers, ten slotte, hebben Ivoor kust een lening van honderd miljoen dollar gegeven met een looptijd van twintig jaar en een rente van 6Vs pro cent, met geen ander onderpand dan hou geloof in de stabiliteit van Hou- phouet-Boigny's regering. Binnen enkele maanden zal Ivoorkust ook pogen, Nederlandse bedrijven voor de mogelijkheden van dat land te inte resseren. Men doet er graag zaken met kleine landen, zeker wanneer het om ge zamenlijke projecten gaat, omdat men van kleine landen als Noorwegen, Dene marken en Nederland geen dreiging of druk van politieke aard behoeft te vre zen. Nederlanders hebben bovendien een goede reputatie in Afrika en voor al in het Westelijke deel, waar onze slechte faam als slavenhalers uit de ze ventiende en achttiende eeuw nu plaats heeft gemaakt voor een goede roep als baggeraars, havenaanleggers, verbete raars van rivieren etc. Maar ook voor de Nederlandse industrie is er belang stelling menig bedrijf uit ons land heeft ook in Afrika zijn kansen al ge nomen. Er zijn echter meer kansen, voor meer bedrijven. Zeker in Ivoor kust, waar Westeuropeanen welkom zijn. Pie plaatsvervangend directeur-gene- raai van de PTT heeft in zijn nieuwjaarsrede met lichte ergernis ge sproken over 't feit, dat nog zoveel Nederlanders over Tante Pos praten, een soort gezapige ouderwetse tante, die nogal eens een steek laat vallen, constateert „Het Parool" (Soc.). „Zijn ergernis is misschien nog wel een klein beetje te begrijpen, maar de PTT kan gerust zijn: wie de winstcijfers van de PTT ziet over 1967 en de winstverwachting over 1968, zal voor jaren de neiging zijn vergaan om over een gezapige tante te spreken. Mevrouw Pos is een kiaar- olijkelijk uiterst bekwame zaken vrouw, die er vorig jaar in geslaagd is om nei renaemtut op nei vex mo gen van net oeanji op u piocern te oxtngeu. uai is ten pciccutage, waar niemg i\euenanus conimeic.eei oe- uiiji zien ue nppen van axiuu. n»e zaktnviouw r-os van voorat te ocwoiiueitn om net tea uat zij at ja ren tert soort waas van nootmjutua- neia om zien heen neen weten op te oouwen, zoaat een oijna voonuuxcn- ue ïet'Ks van laiiexsveino&ui&cn steeos weer wem geaccepteeto vaak een oeetje moitivciiu, maar tocb geaccepteeru. net gaat mevtouw ecn- •er, zo DiijKt nu, uitöteKeno in naar zaak. tvten kan zien temer axvragen of net naar wel zo uasttKenu moet gaan. xieext een oveixxcxusoeu'xijA, uat toen nxei nooux-aKexijkex wijs naai een zo gxoot mogexxjK oeaixjxsxesuxtaat noext te streven, wex naar een zo gxoot mogexijKe service en etiicieney, maar aie noeven niet in lormiaauexe winsten te resulteren: met een pnjs- veixagmg, 01 axuians net uitblijven van prijövcxnogingen, zouaen ae Kian- ten cue m ïeite ae eigenaars van net beta iji zijn zien ai neei tevre- uen oe ionen. net is waar, uat mevrouw Pos op sommige geoieden geld verliest (zoi*s op ae postdienst en de araaaom- roepj. Maar op anaere terreinen worat veei veraiena. net vait moeilijk vol ie nouaen, aat eik onderdeel van een siaatSDenriji winst moet maken. Ais net geheel van zo'n bedriji, rekening Houdend met de nodige uitbreidin gen, rendabel is net rendauel, meer hoett niet dan isdat ruim- scnoots voldoende. Winsten ais er nu worden gemaakt en verwacht zijn veel te hoog en volstrekt onverant woord tegenover een Nederlands be drijfsleven en een Nederlandse con sument, die vaak terecht klachten laten horen over de zware last die de tarieven van de PTT voor hen be tekenen". ROME (AP) Lconidas Papagos, de kamerheer van koning Constanten, ia gisteren van een bezoek aan Athene teruggekeerd in Rome. Hy ging meteen naar de Griekse ambassade in de Ita liaanse hoofdstad. Naar men aannam besprak hy er in opdracht van de Griek se regering de terugkeer van de koning. Papagos weigerde op het vliegveld van Rome overigens iets los te laten over het doel van zijn reis. Hij zei alleen: „Ik ontken categorisch, dat de koning van daag (dinsdag) naar Griekenland zal terugkeren." Dat zulks niet het geval zou zijn was echter al duidelijk geworden na een bekendmaking van het Deense hof dat koningin Ingrid van Denemarken een bezoek zal brengen aan haar dochter, koningin Anne-Marie van. Griekenland. De Deense koningin zal" waarschijnlijk tot zaterdag in Rome blijven. Inmiddels is de nieuwjaarsboodschap van koning Constantijn in Griekenland gepubliceerd. Uit de toespraak, waarin de koning onder andere zinspeelde op zijn terugkeer, was echter een zinsnede schrapt. Deze luidde: „Wij Grieken schatten de vrijheid en een democra tische regering hoger dan het leven zelf."

De Vallei | 1968 | | pagina 5