Banken werven druk om uw (spaar)geld Ex-mijnwerkers vinden emplooi in speelgoed fabriek Pastoraal Concilie heeft aan gezagsrapport een hele kluif JAMIN „MOORDFIK" VAN OUDE KERSTBOMEN Dagelijks half uurtje korter werken voor boven-60'ers Breuk tussen Limburgse dagbladen Schreiner begint zelf vliegersopleiding B.t.w.-stelsel baart textiel- wereld zorg Felle concurrentie bij girale betaling Geen Grieken genoeg OUDENRIJN IN DE MIST Nieuwe Terneuzer haven zou te nauw zijn Noordwijkerhout ontvangt 168 r.-k. geestelijken Johnson man van het janr" Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Bonn betaalt Oostduitsers f 18 miljoen Helft Haag se misdrijven in 1967 opgelost Jongen vermist ISIEUWE WAPENS KAMERVRAGEN COMPENSATIE AARDGAS UITGEKAMD BIJ SAM SOM: SUGGESTIES RISKANT 35 MILLE noofjestoffees WOENSDAG 3 JANUARI 1968 r\e concurrentiestrijd tussen de (spaarbanken en de Postcheque- en Giro- is dienst en de wedijver onderling om de spaarcentjes (lees ook: het salaris) v,c van de kleine spaarders woeden in alle hevigheid voort. Grote advertenties in de dagbladen en de ene reclamespot na de anderê op de beeldbuis hebben vooral in de algelopen laatste maand van 't jaar consument, handelaar en producent van het nut van de rente-giro-salaris- en/of beleggings rekening moeten overtuigen. Met name de verschillende rentepercentages, het ene nog gunstiger dan het andere, van de diverse instellingen moesten daarin het publiek aanspreken. Aanleiding tot de storm was de in troductie op 27 november van de be taalcheque met daaraan gekoppeld de betaalpas, zoals de advertenties zeg gen: een nieuwe service van de geza menlijke Nederlandse banken met bij elkaar een vierduizend kantoren in heel Nederland. „Dit is niet bedoeld als concurrentie van de Girodienst", werd bij de aan kondiging van deze nieuwe dienstverle ning op 5 april gezegd, maar reeds en kele dagen later kwam de aap uit de mouw: In haar jaarverslag over 1966 constateert de directie van een grote bankinstelling, dat er een scherpe con currentie aan de gang is met de spaar banken en de Postcheque- en Girodienst om het kortlopend geld geld dat als het ware snel van hand tot hand gaat en dat als basis fungeert voor de com merciële kredietverlening van de ban ken. Het antwoord op cheque en rente-gi rorekening van de banken hadden de spaarbanken en de Postcheque- en Gi rodienst snel klaar. Nog in mei kwam een grote groep spaarbanken in het Deltagebied met samen 108 kantoren, 84 standplaatsen van spaarbankauto's en een inleg van een miljard gulden met de actie „Salaris via de spaar bank": Geen loonzakje meer op het eind van de maand of week, maar een salarischeque, in baar of bij te schrijven op eigen rekening bij elke gewenste spaarbank van de groep. De reqte (op het deel van het salaris, dat niet wordt opgenomen) varieert van de normale dagrente van 3Vt procent tot zes procent, wanneer de bedragen in veelvouden van honderd gulden voor een jaar worden vastgezet. Overboekin gen naar andere banken en spaarinstel- lingen en giro-opdrachten worden gra tis uitgevoerd. Op 1 september werd daar nog een nieuw systeem aan toegevoegd, dat van 'de betalingsrekening (rente 1 V* procent), waarmee alle ontvangsten en betalingen kunnen worden verricht, ook periodieke, zoals huur, abonnementen, gas en licht enz. Elke houder van een betalingsrekening krijgt een cheque boekje. Daarmee kan hij bij elke spaar bank in ons land tegoed, dat hij elders heeft, opvragen. Reactie van de han delsbanken op dit rekening-courant sys teem: „Dit is branchevervaging..." De stryd werd heviger. De P.T.T. bracht nieuwe wapens in de voorste linies. Nog op 1 september mag de Rijks postspaarbank de rente op beleg gingsrekeningen met een half procent verhogen. Daarmee is het tarief aan gepast aan de rente bij andere spaarin- stellingen. De Amro-Bank gaat in steeds grote re mate kleine kantoren in ons land openen, onder andere in waren huizen. De Spaarbank te Rotterdam zal een kantoor openen naast het Cen traal Station en in de metro. Op 18 oktober kondigden de spaar banken aan binnenkort met betaal cheques te zullen komen. Zij zullen spaarbankcheques heten en zijn gega randeerd door de Nederlandse Spaar- bankbond. Ter legitimatie moet de spaarbankpas worden overgelegd. De spaarbank loopt nu geheel in de pas met de handelsbank. Bij de introductie van de bankche que op 27 november verschijnt tege lijkertijd een advertentie van de Post cheque- en Girodienst. Hierin wordt ge wezen op de bekende blauwe girokaart, voldoende voor elk bedrag. Zulks in te genstelling tot de groene (Spaar)bank- cheque, die maar tot 50 gulden gaat. Is het verschuldigde bedrag hoger, dan moeten meer cheques worden uitge schreven en de banken verstrekken er nooit meer dan dertig tegelijk. De Stichting Bevordering Chequever keer, waarin de Nederlandse banken samenwerken voor de invoering van de betaalcheque, klimt direct in de pen voor een mededeling aan de pers: „Wij willen u op een essentieel verschil tus sen de girokaart en de betaalcheque wijzen. Is het saldo op de girorekening niet voldoende, dat wordt de betaling door de Postcheque- en Girodienst niet uitgevoerd. De betaalcheques daarente gen worden door de banken gegaran deerd; betaling volgt altijd." Kamerleden schrijven de ministers van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat (waaronder de Girodienst res sorteert). Zij vrezen een ongezonde si tuatie in het betalingsverkeer, die le veranciers en justitie veel werk kan geven. Op 22 november weer een advertentie van de Postcheque- en Girodienst: Re keninghouders kunnen 1 januari onder hun eigen nummer een 3,48 procent renterekening openen. Daarvoor waren al de kosten van diverse handelingen af gegaan. Zo werden de giro-envejoppen gratis en binnenkort wellicht ook de gi roboekjes (thans nog twee gulden de honderd). Overwogen wordt hoe de gi rodienst ongedekte blauwe kaarten voor de gedupeerde kan innen. Intussen heeft de Nederlandse Consu mentenbond zich in de strijd geworpen om de geesten te zuiveren. Hij is met een volledig vergelijkend onderzoek bezig over bank en giro. Vooruitlopend op het resultaat daarvan heeft hij in zijn Consumentengids van december reeds een zijdelingse aanval gelanceerd op het rentefront onder de titel „Die 31/* procent zit er niet in". De Consu mentenbond wil daarmee maar zeg gen, dat veel banken in hun adverten ties en folders 3Vat procent rente bieden aan hun rekeninghouders, maar dat er in wezen een klein addertje onder het gras zit. Een storting werpt namelijk veelal pas rente af op het einde van de halve maand, waarin deze is geschied. Stort een rekeninghouder bijvoorbeeld een bedrag op de 4de, dan wordt er pas van de 16de af rente over vergoed. Bo vendien en daar gaat het de Consu mentenbond vooral om wordt elke betaling geacht aan het begin van de halve maand te zijn geschied. De Consumentengids verduidelijkt dit met een voorbeeld: Iemand heeft f 5.000 op zijn rekening staan. Op de 24ste van de maand wordt zijn salaris van f 1.000 bijgeschreven. Hiervan doet hij op de 28ste zijn betalingen van f 800, zodat op de eerste van de vol gende maand f 200 rentegevend wordt. Zijn betalingen van f 800 worden echter teruggebracht tot de 16de, zodat over de tweede helft van de maand rente wordt berekend over f 5.000 - f 800 is f 4.200, terwijl toch constant f 5.000 op de reke ning heeft gestaan. Bedroeg het begin- saldo geen f 5.000, maar f 50, dan moet de rekeninghouder zelfs rente betalen, en wel over f 750 (f 800 - f 50) gedu rende een halve maand. De Nederlandse Spaarbankbond overkoepelend lichaam van de plaatse lijke spaarbanken met samen bijna vijf miljoen rekeningen klimt op zqn beurt direct in de pen. „De meeste spaarbanken bij ons, die de halfmaandelijkse renteberekening bezigen, hebben een compensatierege ling. Deze compenseert voor de bere kening van de rente terugbetalingen met inleggingen in dezelfde periode. Voorts vragen de Bondsspaarbanken de houders van rekeningen, die geen de betstand hebben getoond, nimmer rente, ook al zou de toegepaste methode tot een negatieve rente-uitkomst leiden". Er blijft echter bij velen ongerust heid bestaan over de nieuwe impulsen, die het girale geldverkeer heeft gekre gen. „Ik lijd renteverlies. Voor de klant de betaalchequecontant geld, maar voor mij niet, omdat ik pas na twee dagen bij de bank mijn geld kan ha len", zegt ons een leverancier. „En wat gebeurt er wanneer de ontvanger van zulk een cheque van f 5 vóór het bedrag een 4 zet? Het bedrag in letters be- •hoeft immers niet te worden aangege ven?" vraagt een ander. „Maar dat mag de aanbieder van een cheque wel doen. In plaats van het cijfer mag hij best het bedrag voluit schrijven", luidt het commentaar van een bank. Bovendien kan bijvoorbeeld een leverancier, op wiens naam een ontvangen cheque staat, of een perso neelslid, dat voor hem mag tekenen bij de bank, direct zijn geld krijgen. Als hij geen cliënt is, moet hij zich wel bij die bank (bijvoorbeeld de dichtstbij zijnde) laten registreren. Ook echter wanneer de ontvanger van een cheque wel een rekening heeft, kan de bank hem direct betalen. Hij wordt dan wel direct voor het be drag van de cheque belast, waardoor hij twee dagen debetrente moet betalen (een procent per maand, dus twaalf procent per jaar). ATHENE De Griekse autoritei ten maken zich zorgen omdat er niet genoeg Grieken zijn. De meeste lan den trachten de groei van de bevol king in toom te houden, maar dit Is in Griekenland niet nodig. De bevolking loopt er terug omdat de vrouwen er te weinig kinderen krijgen. Het cen trum voor demografisch onderzoek van de universiteit van Athene heeft laten weten dat ongeveer 87 percent van de vrouwen in de Griekse provin cie aan geboortebeperking doet; in Athene zelf bedroeg dit percentage 96. Ook abortus, hoewel bij de wet verbo den, wordt veel toegepast. Voor de laatste wereldoorlog telden de meeste Griekse gezinnen drie a vier kinderen, nu twee. Als dit zo doorgaat, aldus het demografisch centrum, zal Griekenland over dertig jaar nog steeds negen miljoen inwoners hebben. GELEEN Dr. A. C. J. Rottier, president-directeur der Staatsmijnen/ DSM, zei gisteren in zijn nieuwjaars rede, dat de inkrimping van het mijn- personeel met 11.000 mensen sedert eind 1965 harmonisch is verlopen. De moge lijkheid mensen over te plaatsen naar de eigen chemische bedrijven was van veel betekenis. Hij zei verder, dat het Fonds voor sociale instellingen bij de mijn Wilhel- mina een speelgoedindustrie gaat ves tigen. Het bedrijf zal om te beginnen werk bieden aan 300 ex-mijnwerkers. Eind 1968 gaat het van start. De verwachting dat het verbruik van aardgas in 1967 dubbel zo groot zou zijn als in het jaar ervoor is uitgeko men, zei gisteren de hoofddirecteur van de Gasunie, ir. J. van Dam van Is- selt. De afzet in 1967 was ruim zeven miljard kubieke meter tegenover 3,5 miljard in 1966. Van deze hoeveelheid werd bijna zes miljard kubieke meter afgezet op de binnenlandse markt. Voor dit jaar rekent de heer Van Dam op een. afzet van veertien miljard kubieke meter, waarvan tien miljard in Neder land en vier miljard in het buitenland. 99 Over vijf jaar zullen er haast geen bedrijven meer zijn met een omzet lager dan vijf miljoen gulden. Na de middenstand is nu de middelgrote in dustrie aan de beurt om uitgekamd te worden. Dit zei gisteren de heer L. Fockema, directeur van de Nederland se exportcombinatie in Utrecht; Hij kwam tot deze uitspraak na een onder zoek van de bedrijfsuitkomsten van 190 industriële ondernemingen. In de afgelopen vijftien jaar is een derde deel van het bedrijfsleven ten onder gegaan. In de komende vijf jaar zal zeker nog een kwart volgen, zei de heer Fockema. Omzetten van drie mil joen gulden en minder worden door hem in het algemeen bijvoorbaat on voldoende genoemd. Fusie is voor zulke bedrijven de beste oplossing. ALPHEN a d. RIJN. Voor 35 werk nemers van de uitgeverij Samson N.V. in Alphen a.d. Rijn ziet het nieuwe jaar er veelbelovend uit. In haar traditione le nieuwjaarstoespraak tot het perso neel deelde de directie van het bedrijf gisteren mee, dat de medewerkers van zestig jaar en ouder met ingang van 16 januari per dag een half uur minder behoeven te werken, met behoud van het volle salaris. De heer J. P. Samsom, een van de directeuren, motiveert het besluit als volgt: „Het is een normale noodzaak van een bedrijf om rekening te houden met de mensen met wie je werkt. De laatste tijd is er veel gepraat over zorg voor gepensioneerden. Deze maatregel houdt daarmee eigenlijk ook verband. Het is een soort voorzorg voor gepen sioneerden, zou je kunnen zeggen". Het was bij de uitgeverij Samsom al lang gewoonte dat mensen boven de zestig jaar, die moeilijk meer een hele dagtaak konden vervullen, een half uurtje minder werkten. „Die incidente le maatregel hebben we nu algemeen gemaakt. Het was een initiatief van de directie, dat door de ondernemingscom missie met enthousiasme werd ontvan gen", zegt de heer Samsom. De financiële gevolgen van het be sluit noemt hij niet de moeite waard: „Het zijn maar enkele duizenden gul dens per jaar". De heer K. W. Jongbloed, hoofd van de afdeling inkoop en 61' jaar oud, vindt de maatregel een sympathieke geste van de directie. „Persoonlijk heb ik er geen behoefte aan, want ik voel me fy siek honderd procent. Maar het feit dat het kan is bijzonder aardig". Binder J. G. Laterveer, 62 jaar en dit jaar veertig jaar bij Samsom, re ageert: „Prachtig. Ik vond het echt wel nodig. Dat halve uurtje extra vrij neem ik tussen de middag om na het eten even heerlijk een uiltje te knappen. Vo rig jaar ben ik geopereerd. Sindsdien ben ik niet helemaal de oude. Toch ga ik 's zomers nog elke dag zwemmen in het zwembad". „Fantastisch leuk", vindt de 64-jari- ge S. H. Piso, werkzaam bij de dozen- 'fabricage. „Ik heb al een extra half uurtje vrij tussen de middag, omdat ik een poosje geleden ben geopereerd. Dat andere halfuurtje neem ik 's morgens om wat langer uit te slapen". Directeur Samsom gelooft met zijn maatregel de vakbonden voor te zijn. Hier en daar stijgt in deze dagen wel eens een dichte rookwolk op: het is kerstvakantie en de lieve jeugd maakt daar gretig gebruik van om kerstbomen te verzamelen, die dan onder groot enthousiasme in brand worden gestoken. Hier een „moordfik" in Amsterdam. De Utrechtse jeugd heeft de politie veel overlast bezorgd. Zij moest liefst 235 maal uitrukken om bij kerstboom gevechten tussen jongelui de orde te herstellen. De brandweer moest ook nog tienmaal assistentie verlenen bij het blussen van in brand gestoken kerstbomen. TERNEUZEN Niet één nautische commissie zal in zee gaan met de breedte van de monding, die de nieuwe zeehaven van Terneuzen krijgt, voor spelt de 66-jarige, gepensioneerde, bin nenloods J. de Jong uit Vlissingen. In een artikel in het vakblad van de ver eniging De Nederlandse Loods zegt hij, dat 205 meter te nauw is en dat de mond ten minste 230 meter breed zou moeten zijn. De heer De Jong, die 36 jaar lang zeeslepen tussen Vlissingen en Antwer pen beloodste, gelooft dat een groot schip met heel veel risico's van de snelstromende Westerschelde de haven in zal varen. De oud-loods heeft met zijn opmer kingen alleen herhaald wat hij al in 1960 had opgemerkt, toen hij als lid van de nautische commissie, die zich met het ontwerp van de Sloehaven be zighield, kritiek had op de breedte van 205 meter. Rijkswaterstaat nam toen proeven met een verkleind model van de haven. Ir. J. S. Hoekstra, hoofd van het ar rondissement Terneuzen van Rijkswa terstaat, zei, desgevraagd, geen com mentaar te hebben op het artikel van de heer De Jong. Die verklaarde op zijn beurt dat men met de mensen van Rijkswaterstaat „niet rustig kan pra ten". Het kleine Noordwijkerhout kan de komende dagen rekenen op een toevloed van gasten uit binnen- en buitenland. Niet de zee of de golvende duinenrij is het einddoel van deze toeristen, maar het seminarie Leeuwenhorst. Daar begint van daag de eerste openbare vergadering van het Nederlands Pastoraal Concilie. Sedert de benoeming van een voorbe reidende commissie door de Nederland se bisschoppen zijn bijna twee jaar verlopen. In die tijd hebben werkgroe pen, gespreksgroepen, organisaties en studiecommissies zich intern gebogen over diverse vraagstukken, die de Christelijke Kerken en met name de Rooms-Katholieke Kerk, beroeren. Een van de behandelde vraagstukken was het gezag in de Rooms-Katholieke Kerk, dat het thema zal zijn van de komende openbare zitting. Als basis van de discussie dient een rapport, „Gezagsopvatting en gezagsbeleving", dat is opgesteld door een acht leden tellende commissie, van welke o.a. de onlangs uit het priesterambt getreden officiaal drs. L. Meyers deel uitmaakt. Het gezag heeft in de Rooms-Katho lieke Kerk altijd een zeer voorname plaats ingenomen. Het opvallendst was daarbij de volslagen ondemocratische structuur van de Kerk. Bisschoppen hadden maar te doen wat Rome zei. Pastoors hadden zich te schikken naar bisschoppen, kapelaans naar pastoors. De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat in de meeste Brabantse en Lim burgse dorpen de pastoor onbetwist baar de gezaghebbendste man was, naar wiens oordeel ook de beste burge meesters zich uit politiek zelfbehoud schikten. En dat het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid in de Roomse praktijk ver uitgroeide boven wat er theologisch eigenlijk mee bedoeld was, was niet in de laatste plaats te wijten aan de stringente opvattingen, die Rooms-Katholieken van het begrip ge zag hadden. Hoezeer er op dit ogenblik binnen de Rooms- Katholieke Kerk anders wordt gedacht over het begrip gezag, bewijst het rapport dat nu ter discussie op het Pastoraal Concilie ter tafel ligt. Het is een degelijk werkstuk, dat duidelijk de problemen rondom de gezagsstructuur in de Kerk schetst en waardevolle sug gesties geeft voor een herstructurering van de functie van kerkelijke gezags dragers. Hoe komt het dat vele Rooms-Katho lieken het gezag in de Kerk niet meer a priori aanvaarden? Het rapport zegt het zo: „Het proces van de democrati sering heeft de moderne mens tot een graad vran emancipatie gebracht, waar in hij niet meer aanvaardt dat over hem wordt beslist zonder hem". De dialoog zal daarom een vaste plaats moeten krijgen in een nieuwe kerkelij ke organisatiestructuur. Verdere suggesties van het rapport: de Kerk moet gezien worder als een „open" systeem, dat ook plaats biedt aan „ketters", zonder afdwingen de, eisende, bindende, dogmatische for muleringen en beroepen op zogenaam de natuurwetten, zonder angstige zorg voor afscheiding of schisma; kerkelijke gezagsdragers moeten zich niet regelend inlaten met kwesties, waarin zij niet deskundig zijn, bijvoor beeld problemen die huwelijk en gezin betreffen; decentralisatie en grotere toepassing van goed democratische gebruiken; geen vroegtijdig beroep van kerkelij ke gezagsdragers op zogenaamde orthodoxie; kerkelijke gezagsdragers dienen hun functie uiterlijk op zeventigjarige leeftijd ter beschikking te stellen. De Kerk zal in haar structuur elke associatie aan het imperialistische ko loniale westen moeten prijsgeven, zo besluit het rapport. „De wereld wacht niet op een Kerk, die zich in naar op treden onfeilbaar acht, ook al wordt dit verhuld in een minzaam tegemoet treden van anderen". Met deze kluif kunnen de 168 deelne mers aan het Concilie, van wie er 109 stemgerechtigd zijn, het voorlopig doen. Zij zullen de inhoud van het rap port op 4 en 5 januari bespreken en er een uitspraak over doen. Op het einde van de bijeenkomst zal het eventueel aanvaarde stuk als officieel Concilie-do cument worden gepubliceerd. Het zal interessant zijn te vernemen hoe de Nederlandse bisschoppen over de inhoud van het rapport denken. Niet minder belangrijk is het antwoord op de vraag: Hoe reageert Rome op het Pastoraal Concilie? Gesteld dat het Ne derlandse Concilie de conclusies van het rapport integraal overneemt. Zal Rome zich daarnaar schikken? En wat gebeurt er als Rome er zijn ongenoe gen over uitspreekt? Gaat het Pasto raal Concilie dan toch gewoon verder? Kardinaal Alfrink heeft het Pastoraal Concilie eens een „riskant avontuur" genoemd. Van hiërarchisch standpunt uit gezien is het dat zeker. Het pleit voor de Nederlandse bisschoppen, dat zij het hebben aangedurfd dit Concilie te houden met de zekerheid, dat de ogen van de hele wereld en die van Rome in het bijzonder op hen ge richt zullen zijn. In een dichte mist is gistermorgen om kwart over elf op het ver keersplein Oudenrijn een auto met vier militairen op een vrachtwagen gebotst. De 22-jarige A. J. Baars uit Vught overleed aan de gevolgen van het ongeluk. De overige militairen ztfn ernstig gewond in het militair ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Het ongeluk veroorzaakte een enor me chaos op het verkeersplein. Bij in totaal zeven kettingbotsingen waren zeventig auto's betrokken. Verschei dene inzittenden raakten licht ge wond. De Rijkspolitie registreerde zeven maal een kettingbotsing. Vijf tien auto's werden als wrakken weg gesleept. HEERLEN Het Limburgs Dag blad in Heerlen (77.000 abonnees) heeft de redactionele samenwerking in de groep Limburgia-pers opgezegd en zoekt nu aansluiting bij de combinatie Grote Provinciale Dagbladen (GPD). Het is nog niet bekend of de twee an dere partners in de Limburgia-pers Maas- en Roerbode te Roermond (28.000) en Dagblad van Noord-Lim burg in Venlo (32.500) deze combi natie in stand zullen houden. De vijf man sterke parlementaire redactie van de Limburgia-pers in Den Haag blijft in ieder geval tot begin april ook nog voor de Heerlense krant werken. In de Limburgia-pers werkten de drie bladen samen op het gebied van de bin nenlandse nieuwsvoorziening. Het Lim burgs Dagblad heeft ook aangekondigd, dat het zich 1 januari volgend jaar zal terugtrekken uit de Zuid-Oost-pers. In deze combinatie werkten de Brabant pers (Teulings-concern, de Gelderlander pers en de Limburgia-pers samen op het gebied van de buitenlandse bericht geving. De GPD voorziet in de binnen landse, zowel als in buitenlandse be richtgeving. De breuk tussen de Limburgse kran ten is een gevolg van de mislukking van besprekingen over nauwere techni sche samenwerking, die al drie jaar hadden geduurd.. Onlangs kocht de Maas- en Roerbode opeens een rotatie pers van het Eindhovense Dagblad (een van de bladen van Teulings). NEW YORK (AFP) Het Ameri kaanse weekblad Time heeft presi dent Johnson gekozen tot man van het jaar. Dat gebeurde „omdat h(j in de loop van de gebeurtenissen op trad als dominerende figuur, en ten goede of ten kwade een onuitwis baar stempel heeft gedrukt op de geschiedenis van het afgelopen jaar". ADVERTENTIE ROTTERDAM Op de luchthaven Zestienhoven btf Rotterdam gaat mor gen een nieuwe opleiding voor ver keersvliegers van start. Initiatiefnemer is de heer B. A. M. Schreiner, de di recteur van Schreiner Air Transport in Den Haag. De opleiding van vliegers voor de burgerluchtvaart werd in ons land tot nu toe alleen verzorgd door de Rijksluchtvaartschool in Eelde. Voor de eerste cursus van de Schrei ner Air Training School zijn dertig leerlingen ingeschreven. Het zijn allen oud-militaire vliegers die zullen worden omgeschoold voor de verkeersvliegerij. Voor deze leerlingen met ervaring duurt de cursus slechts drie maanden. De school van. Schreiner leidt op voor dezelfde bevoegdheden als de Rijks luchtvaartschool. De examens zullen worden afgenomen door een staatscom missie van de Rijksluchtvaartdienst. Volgens de heer Schreiner zal zijn school voorzien in een grote behoefte. „In ons land zijn ieder jaar enkele honderden jongeren, die vlieger willen worden. Het overgrote deel van de ge gadigden wordt door de Rijksluchtvaart school niet aangenomen, omdat de op leiding op Eelde door het rijk wordt be taald en mep dus zeer selectief te werk moet gaan. Bij ons is het eindexamen HBS geen absolute voorwaarde voor toelating. Als de jongelui een goed cijfer hebben voor goneometrie valt over toelating te pra ten". Dit wil niet zeggen dat de Schreiner Air Training School bij het aanwerven van leerlingen over ijs van één nacht gaat. „Zij molten voor een commissie van toelating verschijnen en zij dienen ►een psychotechnische test te onder gaan", zegt de heer Schreiner. De opleiding kost bij de Rijkslucht vaartdienst bijna tweehonderdduizend gulden per vlieger. Dank zij de staatsbij- drage blijven de kosten voor de leerlin gen echter tot een minimum beperkt. De school van Schreiner heeft slechts 35.000 gulden per vlieger nodig, met dit verschil dat deze opleiding niet wordt gesteund en de leerlingen zelf zodoende het volle pond moeten betalen. Voor de militaire vliegers, die maar drie maan den hoeven te lessen, blijven de kosten tot enkele duizenden guldens beperkt. Dat de opleiding van de Rijkslucht vaartschool zoveel kostbaarder is, komt volgens de heer Schreiner, door dat de leerlingen van deze school intern zijn en doordat de cursus op Eelde zes maanden langer duurt. Bovendien is het lesmateriaal duurder. Er wordt zelfs ge bruik gemaakt van straalvliegtuigen. „Maar nergens staat dat dit vereist is". Met zijn school beoogt de heer Schrei ner allereerst vliegers op te leiden voor zijn eigen bedrijf, dat met helikopters en kleinere vliegtuigen onder meer in Perzië, Nigeria en Indonesië opereert. Maar ook bij andere maatschappijen is de vraag naar vliegers groot. BONN De Wesffluitse regering is bereid aan Oost-Berlijn voor post- en telexdiensten over 1967 een voorlopig bedrag van twintig miljoen mark (18 miljoen gulden) te betalen, zo heeft het Westduitse ministerie van Posterijen gisteren aan Oost-Duitsland doen we ten. Oost-Duitsland heeft 980 miljoen mark (f 880 milj.) gevraagd voor in de afgelo pen jaren verrichte diensten. De West duit regering heeft kortgeleden gewei gerd iets te betalen, waarop Oost-Duits land 'n aanbod tot bespreking van een regeling over post- en telexdiensten af sloeg. Het Westduitse aanbod tot betaling ging vergezeld van een hernieuwd voor stel tot dergelijke besprekingen. UTRECHT Er zijn zeer zwaar wegende redenen om de groep textiel- en kledingprodukten in het nieuwe b.t.w.-stelsel (de heffing over de toege voegde waarde) niet onder het norma le, maar onder het verlaagde tarief te rangschikken. Handhaving van textiel en kleding in dit lagere tarief is ondermeer wense lijk, omdat de extra vermindering van de afzet (360 miljoen gulden) door een prijsstijging van textielgoederen, die relatief sterker is (7,3 pet.) dan die van andere goederen, een bedrijfstak met ruim 200.000 werknemers die het al zeer moeilijk heeft, bijzonder zwaar zal treffen. Dit zijn enkele conclusies uit een brief, die de contactcommissie van de Nederlandse textielindustrie aan de le den van de Tweede Kamer heeft doen toekomen met betrekking tot het inge diende wetsontwerp op de omzetbelas ting 1968 betreffende het b.t.w.-tarief voor (extiel en kleding. In deze commissie werken samen de Vereniging Katoen, Rayon en Linnen industrie, de Federatie Nederlandse Wolindustrie, de Vereniging van Tri cot- en Kousenfabrikanten en de Ver eniging van Band- en Vlechtindustrie. DEN HAAG Het aantal misdrijven in Den Haag is in het afgelopen jaar met ongeveer zes procent gestegen tot bijna zeventienduizend. Bijna de helft hiervan werd opgelost. Dat betekende een vooruitgang van 2,1 procent in ver gelijking met 1966. Dit vertelde de Haagse hoofdcommis saris van politie, J. H. A. K. Gualtherie van Weezei gisteren in een nieuwjaars toespraak. De Haagse zedenpolitie had het vorig jaar bijzonder druk. Het aantal proces sen-verbaal, dat door deze afdeling werd opgemaakt, steeg met 130 tot bij na vijfhonderd. In het algemeen waren de feiten vrij ernstig. De illegale handel in pornografische geschriften, afbeel dingen en voorwerpen nam in omvang en verscheidenheid toe. Ook de handel in en het gebruik van verdovende middelen steeg in Den Haag. Ongeveer drie procent van de Haagse minderjarigen kwam in 1967 in aanraking met de politie. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram S3 69 niet duur we# heerlijk DEN HELDER De achttienjarige Philippus Jacob Fahrenfort uit Den Helder wordt sinds vorige week ver mist. De jongen is in de nacht van 27 op 28 december in een zwaarmoedige stemming van huis gegaan met de au to van zijn vader.

De Vallei | 1968 | | pagina 7