Veenendaals dagblad Winnaar Nobelprijs oefent felle kritiek op Barnard PERS OMSINGELDE CHIR URG Buiten Ziekenhuistarieven al deze maand omhoog „Te grote werkloosheid blijft donkere wolk" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TRADITIE HERSTELD Hanoi zoekt mogelijkheid tot gesprek Voor een half milj oen gulden aan hasjiesj in beslag genomen Zondag weer vlucht van Survevor VOORLOPIG GEEN HARTTRANSPLANTATIES MEER Bejaarden door regenwormen geplaagd Vrachtauto reed kanaal in: twee doden Econ.-statistische berichten: ONDERZOEK NA DOOD VAN 10 KINDEREN Ramp voorkomen in Schiedam SNELLE WISSELING OP DRIFT WEGGEVAAGD Maand in en uit DRINKEN APARTHEID Een van Australische BERICHT UIT LAOS: Voor diefstal met geweld twee jaar IN AMERIKA RECORD-VANGST VOOR POLITIE TE A9DAM MEER KANTEN SNELLERE GROEI J 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Viaag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 4 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 3 T^RANKFL'RT Prof. dr. Werner Forssmann, die in 1956 de No belprijs voor geneeskunde verwierf, heeft fel stelling genomen tegen het overplanten van menselijke harten in Ztiid-Afrika. Hij deed dat gisteren in een artikel in de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Volgens prof. Forssmann heeft prof. Christian Barnard, de chirurg, die bin nen een maand twee menselijke harten overplantte, het hoogste gebod in de chirurgie met voeten getreden, omdat hij zijn ingrepen verrichtte voordat de techniek van het onderdrukken van de afweermechanismen van het menselij ke lichaam vervolmaakt was. Enige uren na de verschijning van dat opzienbarende artikel, dat zeker veel stof zal doen opwaaien, keerde dr. O. M. de Vaal, kinderarts en endocrino- loog in Amsterdam, zich even fel tegen prof. Barnard in een vraaggesprek dat de NCRV uitzond in de rubriek Hier en Nu. *Dr. De Vaal. die het vorige jaar in zijn boek Modern medisch advies, dat het vorige jaar verscheen, de stellige mening verkondigde dat het nooit mo gelijk zou zijn een menselijk hart over te planten, zei gisteren: ..Wat mij verbaast is dat er een team op dit ogenblik ineens in een toe stand gekdmen is, waarbij iedere ver- antwoordelijkheid schijnt vergeten te worden, en dat waarschijnlijk één man. die daar de leiding heeft, de drijvende kracht is en geestelijk min of meer op drift geraakt is". Dr. De Vaal zei verder over prof. Barnard. „Er is iemand die de weg kwijt is geraakt, geen zelfkritiek meer heeft, die leeft in een waanwereld en in de veronderstelling dat hij dingen kan die niemand op dit ogenblik rede lijkerwijs en fatsoenshalve heeft aange durfd". Prof. Forssmann ging in zijn veroor deling van prof. Barnard nog veel ver der dan,dr. De Vaal. Hij beschreef de twee overplantingen van menselijke harten in het Kaapse ziekenhuis Groo- te Schuur als „gruwelijke scènes" en bracht oorlogsmisdaden van Duitse me dici in herinnering. ..Is het niet een gruwelijke scène", schreef hij, „wanneer in een operatie zaal artsen een patiënt koppelen aan een hart-longen-machine terwijl op het zelfde moment in een aangrenzende zaal een tweede operatiegroep met ge trokken messen om een jonge vrouw heen staan die nog met de dood wor stelt niet om haar te helpen maar trappelend van ongeduld om in haar weerloze lichaam te gaan kerven? Hier worden alle reserves van het medische denken en van de menselijkheid ruw weggevaagd, en de gruwelijke moge lijkheden die hieruit kunnen voort vloeien mogen fantastisch schijnen, maar zijn onloochenbaar". Prof. Forssmann schrijft aan het slot van zijn artikel: „Hier wordt in de uiterste consequentie de arts tot beul verlaagd, een Lucifer, een gevallen en gel". Intussen heelt prof. Barnard in Kaapstad gezegd, dat het voorlopig af gelopen is met de harttransplantaties. feruime tijd heb ik geen fotowerk van F. F. Hazelhoff meer onder ogen gehad; na zijn prachtig ge- illustreerde natuurboek „Leven in vrij heid" en de Shell-kalender scheen hij zich in het rustieke Zelhem (met her inneringen aan de Saksers en met de fraaie omgeving van de Baakse Kamp en verder op het feodale Ruurlo aan) te hebben teruggetrokken, maar niets hoor! Plotseling kwam hij weer in mijn voetlicht, thans met een boeiende aan wijzer van dag en datum „D i e r en indebosse n", zijnde een reclame kalender met summiere tekst van Wegener's Courantenconcern en Mis set, doch gelukkig zó fijngevoelig, dat er slechts op het dekblad enige be scheiden reclame (foto-litho, druk en clichés staat en verder nergens. De groot-formaat bladen worden niet met aanprijzingen ontsierd en het geheel is waardig aan makers, technici en uitvoerders. De knappe opnamen van Hazelhoff kunnen gemakkelijk con curreren met alles, wat in dit genre verschijnt en vormen in de meeste gevallen een le klas natuurdocumen- tatie. Een achttal (o.m. damherten, bonte specht, reekalf, wild zwijn, edel hert, moeflons) werden in de Kon. Houtvesterijen „Het Loo" verkregen. Het zijn onverschillig in gekleurd of zwart-wit meesterlijke foto's, evenals de das van de Hoge Veluwe en de ijsvogel van de Beerse (N.-Br.) Wie zo gelukkig is deze kalender aan de wand te kunnen hangen, beleeft een jaar lang, week-in week-uit plezier aan landschap, viervoeters en vogels. Ongetwijfeld zal menigeen de platen na gebruik zuinig bewaren. Men depo neert zulke levensbeelden niet voet stoots in de prullemand. 4 jan. '68 A. B. WIGMAN KAAPSTAD Na de voltooiing van de tweede door hem uitgevoerde hart transplantatie verlaat prof. Barnard het Groote Schuur-ziekenhuis. De nu wereld bekende chirug werd buiten opgèwacht door eenmenigte persvertegenwoordi gers. Het is niet bekend op grond waar van prof. -Barnard heeft besloten dit baanbrekende werk voorlopig niet voort te zetten. Vrol. Barnard wiltle zich er verder niet over uitlaten. Dr. Philip Blaiberg, de tweede man met een operatief ingeplant hart van een ander, gaat goed vooruit. Hij mocht gisteren voor het eerst iets drinken. Hij kreeg glucose in een wa terige oplossing. Volgens de medische staf van het ziekenhuis was de toestand van dr. Blaiberg volmaakt bevredigend. Hij had gepraat met dokters en verpleeg sters. Het ziekenhuis Groote Schuur kreeg gisteren een zeer scherpe politiebewa king. Gewapende politie-agenten be waakten alle toegangen. Zij stuurden 'n ieder die niets in het ziekenhuis had te maken weg. Mevrouw Blaiberg ver blijft in een van de gastenkamers van het ziekenhuis. Zij is nog niet in de gelegenheid geweest haar man te bezoe ken. Naast de transplantatie zelf raakt men in Zuid-Afrika voorlopig niet uit gepraat over het feit, dat Blaiberg leeft met het hart van een man waar mee hij volgens de in het land gelden de apartheidswetten geen restaurant- tafel of zelfs maar een toilet had kun nen delen. Dominee W. A. Landman van de Ne derduits Gereformeerde kerk, die het apartheid9beleid krachtig steunt, keur de de transplantatie goed aan de hand van de gélijkenis van de barmhartige Samaritaan. „Als ik onderweg een niet- blanke tegenkom die dringend hulp no dig heeft om zijn leven te redden, dan is het mijn plicht al het mogelijke te doen om hulp te verlenen en als daar voor het hart van een blanke nodig is. zeg ik ook zonder aarzeling: gebruik het als het er is. Zo kan er ook geen bezwaar zijn tegen het gebruik van het hart van een niet-blanke om het leven van een blanke te redden", aldus de predikant. WORMERVEER Bewoners van be jaardentehuizen aan de Herman Gor terstraat in Wormerveer hebben last van een regenwormplaag. Bjj tientallen kruipen de wormen tegen muren en ruiten omhoog of kronkelen onder de deuren door, Pogingen om ze uit te roeien hebben nog niet veel succes ge had. Waarschijnlijk zijn de wormen tevoor schijn gekomen, doordat het bouwter rein is opgehoogd met cacao-afval dat van een brand afkomstig was. Daarin zitten bestanddelen, die in normale ca cao-afval niet voorkomen. Er zijn geen wormen te zien in huizen, waaronder gewone cacao-afval ligt. vijfling overleden BRISBANE Van de* Australische vijfling die op 31 december is gebo ren, is de jongstgeborene, Geoffrey Roger, in het ziekenhuis in Brisbane overleden. De overige vier maken het .goed. Zoals gemeld werd de vijfling op de wereld gebracht door de 36-jarige Mary Braham. echtgenote van Roger Bra- ham. Het paar had al vier kinderen. DEN HAAG De ziekenhuistarieven moeten per 1 januari stijgen met per dag gemiddeld 1,80 voor de derde klasse, 2,15 voor de klasse eu 2,45 voor de tweede klasse A en voor de eerste klasse. Het Centraal orgaan Ziekenhuistarieven heeft dat berekend. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) en de Ziekenfondsraad zijn met de berekenings methode van het centraal orgaan akkoord gegaan. De betrokken instellingen hebben intussen het berekeningsschema ontvangen. In een aantal gevallen zullen de ver hogingen nog aanzienlijk groter wor den. Ziekenhuizen kunnen, indien zij menen financieel niet te kunnen rond komen. toestemming tot een verdere verhoging aan het centraal orgaan vragen. Daar wordt voor 1968 gedacht aan incidentele extra verhogingen van gemiddeld f 1,75 voor de derde en f 2,50 voor de tweede klasse <*n f 3,25 voor klasse 2a en 1. De ziektekostenverzekeraars moeten nog nagegaan hoeveel de werkelijke stij ging zal blijken te zijn. Pas daarna kun nen zij ook rekening houcjend met de stijging van andere kosten zoals voor specialistische hulp beoordelen met hoeveel de premies voor de particulier verzekerden moeten worden verhoogd. Bij het vaststellen van de premie voor de ziekenfondsen was voor 1968 al rekening gehouden met de nu aan gekondigde tariefswijzigingen. Precies een jaar geleden bedroegen de tarieven in de zg. „dure" steden (met veel nieuwe ziekenhuizen) f 46,28 voor de derde klas, f 57.91 voor de tweede, f 66 voor 2a en f 73,66 voor de eerste klas. In de' rest van het land warén de prijzen f 38,75 voor de derde klas, f 51,35 voor de tweede, f 56,81 voor 2a en f 64.73 voor de eerste klas. Sindsdien zijn ook deze tarieven inci denteel gestegen. VIëNTIANE (Laos) Noord-Viët- nam heeft de regeringen van Laos, Birma en Cambodja benaderd met de vraag of zij bereid zijn hun hoofdste den aan te bieden als plaats voor eventuele inleidende besprekingen over Viëtnam aldus heeft een welingelichte Laotiaanse zegsman verklaard. Volgens deze zegsman is de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom-Penh de waarschjjndijkste keuze voor de confe rentie. De regering van Laos is op nieuw jaarsdag met dit verzoek benaderd door de Noordviëtnamese zaakgelas tigde te Vientiane. Details van de be»- sprekingen te Viëntiane zijn niet ont huld. Een New Yorks radiostation heeft om geroepen, dat een hooggeplaatste diplo maat uit Noord-Viëtnam zijn correspon dent in Parijs de verzekering heeft ge geven, dat als de VS vredesonderhande lingen wensen, zij slechts de bombar dementen en andere oorlogshandelin gen tegen Noord-Viëtnam behoeven te staken. Volgens dit bericht vah de Westing- house-omroep was zijn Parijse corres pondent, na al een jaar tevergeefs om een vraaggesprek met de Noordviëtna mese vertegenwoordiging te hebben ge vraagd, onverwachts uitgenodigd voor een gesprek. De hooggeplaatste diplo maat die hij te spreken kreeg, zei dat hij alles vrijelijk mocht bekendmaken. De diplomaat bevestigde de op 1 ja nuari afgelegde verklaring van de Noordviëtnamese minister van Buiten landse Zaken. Deze had gezegd dat Ha noi bereid was over „terzake doende kwesties" te spreken als de VS hun oor logshandelingen tegen Noord-Viëtnam zouden staken. Secretaris-Generaal van de VN Oe Thand. heeft gezegd, dat de verklaring welke de Noordviëtnamese minister van Buitenlandse Zaken op 1 januari voor de radio heeft afgelegd, hem gesterkt heeft in zijn overtuiging, dat een'sta king van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Viëtnam de stoot zal kunnen geven tot onderhandelingen voor een beëindiging van de strijd in Viëtnam. In welingelichte kringen bij de VN is men van oordeel, dat de secretaris-ge neraal meer gewicht aan de Noordviët namese verklaring hecht dan men in Washington schijnt te doen. „Het Viëtnamese volk, hoewel ver langend naar vrede, zal nimmer een coalitieregering met de communisten accepteren", zo staat in een motie die gisteravond door de Zuidviëtnamese kamer van afgevaardigden is aangeno men. De motie verwerpt elk overleg met het bevrijdingsfront, dat als „een werktuig van Noord-Viëtnam" wordt aangemerkt. Van de 87 aanwezige ka merleden gaven 64 hun goedkeuring aan de motie. SALISBURY Rhodesasche veilig heidstroepen hebben in het dal van de Zambesi, niet ver van de grens met Zambia, een niet genoemd aantal guer rillastrijders gevangengenomen die uit Zambia het land waren binnengeko men, zo werd officieel in Salisbury j meegedeeld. LEIDEN Twee broers uit Sassen- heim z(jn gistermorgen met een busje in het Oegstgeesterkanaal in Oegstgeest gereden en verdronken. Het busje werd bestuurd door dr 44-jarige N. Zwaan uit Sassenheim. Samen met de 39-jarige J. Huigen be reikte hij zwemmend de kant. De 29- jarige W. Huigen, die niet kon zwem men, durfde niet- in het water te sprin gen. Toen de auto begon te zinken, sprong zijn oudere broer weer in het water om hem te helpen. Beiden ver dwenen onder water en verdronken. SITTARD De 47-jarige N. Giel- kens uit Nuth is gistermorgen omgeko men, toen hij in Sittard met zijn auto tegen een boom botste. GRONINGEN De Groninger recht bank veroordeelde vanmorgen zowel de 25-jarige Harm W. als de 28-jarige Friese de YV„ beiden uit Oude Pekela, tot twee jaar met aftrek wegens dief stal met geweld. Tegen hen was veer tien dagen geleden drie jaar gevange nisstraf geëist. Het iweetal had 27 juli vorig jaar de 65-jarige W. Stroobos uit Oude Pekela gedwongen een grote hoeveelheid jene ver te drinken met als mogelijk gevolg, dat de heer Stroobos er door om het le ven is gekomen. Daarna stalen zij een bankbiljet van f 25,- welk bedrag werd verdeeld. Sectie wees uit, dat de bejaarde man waarschijnlijk is gestikt, doordat er al cohol in zijn longen was gekomen. De rechtbank achtte niet bewezen, dat de mannen schuldig zijn aan de verstik kingsdood, die later intrad. Voor het eerst sinds 1962, hebben koningin Juliana en prins Bernhard gisteren weer een nieuwjaarsreceptie voor buitenlandse diplomaten gehouden in het gerestaureerde paleis op de Dam. Het herstel van deze traditie was voor de voorzitters van de detaillistenverenigingen rondom de Dam aanleiding een geest driftig telegram naar het paleis te zenden. Hier de aankomst van het koninklijk paar. DEN HAAG De weerstandskracht van Neerland's economie is opnieuw verrassend groot gebleken. Produktie en uitvoer stegen, ondanks een zeer ge matigde internationale conjunctuur, meer dan het vorig jaar. De prijsstijging was met drie procent relatief beperkt. Zelfs werd sinds vier jaar voor het eerst een overschotje op de betalingsbalans verkregen. Deze lijn schijnt zich, terwijl de internationale conjuctuur weer aantrekt, in het komende jaar voort te zet ten. Hebben wij sinds de overbestedingsgolf zich in 1964 verhief, eindelijk vaste grond bereikt en groeien wij met een vrije loonpolitiek nu evenwichtig verder? Zo schrijft de secretaris-generaal van het departement van Economische Za ken, drs. G. Brouwers, in Economisch-Statistische Berichten van deze week. PHILADELPHIA De medische en politie-autoriteiten in Philadelphia (VS) zijn een onedrzoek begonnen naar de gedragingen van het echt paar Noe, dat dinsdag zijn tiende kind in een huwelijksperiode van twintig jaar verloor. De jongstgeborene, de vijf maanden oude Arthur Noe, over leed in het ziekenhuis, waar zijn moe der hem enige uren tevoren met spoed had doen opnemen. Van de negen andere kinderen die sinds april 1949 overleden werd er een dood geboren, een zou een hartafwijking en twee bronchitis hebben gehad, ter wijl van vijf de-doodsoorzaak niet werd vastgesteld. Geen van hen werd ouder dan 14 maanden. Het echtpaar Noe is sinds het over lijden van hun laatste kind kinderloos. AMSTERDAM In de koffers van de 20-jarige Amerikaan Robert G. heeft de Amsterdamse politie 24 kilo hasjiesj gevonden. De man was bij zijn arresta tie zo zwaar onder invloed van verdo vende middelen dat hij niet kon worden verhoord. Hij logeerde bij een 15-jarig meisje in Amsterdam-Zuid. Zij was er door het gebruik van narcotica zo slecht aan toe dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Nog nooit is in Nederland zo'n grote partij hasjiesj in beslag genomen. De waarde ervan op de zwarte markt wordt geschat op een half miljoen gulden (maximaal 25 gulden per gram). Robert G. was met het meisje vorige week vrijdag teruggekomen van een reis van drie maanden per auto naar Pakistan. Zij was eerst met goedvinden van haar ouders met een Amerikaans echtpaar op reis gegaan nar het bui tenland. In België verliet zij plotseling het echtpaar én ging met de Amerikaan G. mee. Het meisje kende hem al lan.- ger. Vermoedelijk was hij haar nage reisd. De ouders hadden het meisje met het Amerikaanse echtpaar mee laten gaan in de hoop haar op die manier weg te krijgen uit kringen waar verdo vende middelen worden gebruikt. Robert G. werd ontmaskerd nadat de moeder van zijn vriendinnetje in zijn bagage een ampul morfine had gevon den. Een broer van haar ging ermee naar de politie. Rechercheurs van de narcoticabestrijding vonden daarna de partij in twee koffers in de wagen van G. Hij had alles in Pakistan gekocht wat volgens de politie niet zo moeilijk is om dat hasjiesj daar bij wijze van spreken op de markt te koop isï Nergens op de terugweg naar Nederland had de dou ane de bagage van de Amerikaan door zocht. Robert G„ die afkomstig is uit New York, wordt nog deze week voor de of ficier van justitie geleid. SCHIEDAM Snel optreden van de Schiedamse brandweer heeft gister avond een ramp voorkomen. Ter hoogte van het Schiedamse sta tion bemerkte de chauffeur van een tankwagen, de 23-jarige J. W. Abels uiit Vlaardingen, dat bij het overpompen van elfhonderd liter petroleum vonken van de hevelmachine in de petroleum sprongen. Binnen enkele seconden stond de petroleum in lichterlaaie, waarbij de vlammen hoger waren dan de in de nabijheid gelegen woningen. De brandweer kon deze enorme vuur zee in vijf minuten tijds bedwingen. De hitte was zo hevig, dat vijf auto's, die in de buurt geparkeerd stonden, brandschade opliepen. Ook een woning onderging dat lot. O PERPIGNAN Op een bergpas na bij Adorra in de Pyreneeën zijn giste ren 300 toeristen door een sneeuwstorm van de buitenwereld afgesneden. Ze be vinden zich allen in een aan de pas ge leden plaatsje. Hun toestand baart ove rigens geen zorg. Men meent dan bin nen 48 uur de weg naar Spanje wel zal zijn vrijgemaakt. In deze blauwe lucht toont zich een donkere wolk: een nog beperkte, maar toch te grote en hardnekkige werkloos heid. Nederland wordt geconfronteerd met een nieuw probleem: de combina tie van overbesteding en structurele werkloosheid. Tot voor zeer kort was van de over besteding een overspannen arbeids markt de onafscheidelijke metgezel. Jarenlang lag het percentage van de werkloosheid op het ijzeren minimum van bijna 1. Het is nu 2Vs. Een com munis opinis wil, dat het juiste midden lVs a 2 is, het cijfer dat ook in de mid dellange termijnprognoses voor 1970 voorkomt. Op het eerste gezicht is 2V2 dus niet iets om zich over op te win den, althans wanneer het tijdelijk is en evenredig over het land gespreid. Noch het een noch het ander is echter het geval. In het westen is het cijfer 1V«, in de rest van het land gemiddeld 3'/*, met plekken van 5 en meer. Dit wijst reeds op een structuurprobleem. Er is echter meer. Een ander nieuw gegeven is, dat de industrie, in tegen stelling tot het verleden, nog slechts in relatief beperkte mate arbeidskrachten opneemt. De bedrijfstakken, die de sterkste groeikracht tonen, zijn zeer kapitaalin tensief. De andere, meer traditionele industrieën, moeten door consolidatie en efficiencyvergroting de sterke kos tenstijging van de laatste jaren zien op te vangen. De landbouw stoot, als be kend. jaarlijks omstreeks 3 pet. van zijn bezetting af. Het bouwbedrijf heeft voor het eerst sinds de oorlog bij een hoge produktie een overschot aan ar beid. Dit zijn problemen, die ook in an dere landen spelen. Met het stijgen van de welvaart, neemt de dienstensector een groot deel van de overtollige arbeid op. Het bij zondere van ons land is echter, dat zijn beroepsbevolking jaarlijks met 1 a 1V« pet. toeneemt. De dienstensector heeft zelf nog te zeer behoefte aan meer ef ficiency om zonder moeite dit aanbod volledig op te vangen. Om dit vraagstuk op te lossen, is een snellere groei vereist. Deze is slechts te financieren, wanneer de economie als geheel in evenwicht is. Is zij dat? Nauwelijks en naar alle waarschijnlijk heid nog slechts zeer voorlopig. Het verwachte bepebkte overschot is het resultaat van niet stijgende inves teringen enerzijds en een matige toe neming van de consumptie anderzijds. Beide behoeven als gevolg van de zich herstellende internationale con junctuur maar betrekkelijk weinig af te wijken om de betalingsbalans weer de ficitair te maken. WASHINGTON Het Amerikaanse lucht- en ruimtevaartbureau NASA wil de zevende en laatste maanraket van het type Surveyor, die, als alles goed gaat, zondag wordt gelanceerd, in een gebied laten landen dat zoveel moge lijk verschilt van dat waar de vorige maanverkenners neerkwamen Vier „Surveyors" hebben al een zachte landing gemaakt in de betrekkelijk vlakke „evenaarszeeën", waar moge lijk binnen twee jaar de eerste men sen zullen landen, maar ditmaal heeft de NASA een bergachtig terrein op 't oog nabjj de krater Tycho. Lukt het niet de raket daar te laten landen, dan zal men proberen haar in het iets min der geaccidenteerde gebied ten noor den van de krater Fra Mauro, aan de grond te zetten. De NASA beseft dat het risio van 'n mislukking bij een landing in bergach tig terrein vrij groot is, maar vindt de wetenschappelijke waarde die het expe riment zou kunnen hebben daar ruim schoots tegen opwegen. (Van onze weerkundige medewerker) TJei kwakkelweertype houdt aan. Achter een naar de Oostzee weg getrokken depressie is het fel opge klaard, maar er komen nog wel enkele plaatselijke hagel- en sneeuwbuien tot ontwikkeling. Een rug van hoge- druk uit Ierland geeft vanavond en in de komende, nacht lichte, plaatselijk matige vorst: in Gelderland minima tussen -3 en -6 graden. Inmiddels trekt met grote snélheid een nieuwe atlantische depressie op Schotland aan, zodat er morgen weer bewolking zal opkomen, naderhand gevolgd door sneeuw en/of regen. Bij de huidige luchtdrukverdeling krijgt de zeer koude Scandinavische lucht (-20 tot -30 graden) 19 Zweden en Finland volstrekt geen kans naar West-Europa uit te breken.

De Vallei | 1968 | | pagina 1