Protest tegen literatuurprijs toekenning aan Cremer Beurs van Amsterdam Makkelijk FINANCIËLE NOTITIES Tournee Theater voor de provincie Russische artiesten op Curasao mmo- en TELEVISIEPRÖG VANAVOND MORGEN Lening f 100 min van Gasunie Internatio: weer 15 procent Wisselmarkt PILOOT STORM Engels blijspel I RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Pagina 2' DONDERDAG 4 JANUARI 1968 76 Waar was hij, de moderne Praxite les en waar was zijn leerling? De zwijgzame man was nergens en over al, de beeldhouwer, die van zuid oost Europa kwam van een provincie, die gedurende de heerschappij der Romeinen Pannonia heette, een streek die het Keizerrijk enige zij ner grootste keizers had gegeven. De man met de adelaarsneus en zijn zijn jeugdige reusachtige leerling, waar waren zij? Waren ze nog niet hier? Wat was er met hem gebeurd? Was hij op zijn vreemde zwerftoch ten verongelukt? Had de politie hem ergens opgepikt, omdat zijn papieren niet in orde of verlopen waren? Waar was Ignatius? Wanneer zou hij terug komen? En daar had je Hassan, die nu op de dam in Assouan werkte en die la ter in het jaar dieper Afrika zou bin nentrekken naar de Nijl-moerassen in de Soedan, een assistent-ingeni eur met een schaar van) Engelse mannen en Italiaanse steenhouwers, waarvan sommige hier in de bergen hadden gewerkt, maar die men hier vanwege de politie niet langer wilde toelaten. Hassan had beloofd in het voorjaar terug te zullen komen om wat berglucht in te ademen voor hij naar de Soedan zou vertrekken. Er bestonden geen moeilijkheden voor Egyptenaren, die in Zwitser- land wilden werken, aangezien er honderden Zwitsers waren, die in Egypte leefden en werkten. Maar wel was dit moeilijk van wege het in Europa heersende economische s-steem voor Italia nen, Fransen, Oostenrijkers, en an dere Europeanen. Het machtige Duitsland dat in de laatste oorlog tot mosterd was geslagen had zijn man nen nodig om thuis te wérken. De drie mannen uit Duitsland, die aan de Rossmer-werken verbonden waren geweest, waren dan ook teruggeroe pen. Norman Hunt had een brief uit Pa lermo geschreven. Hij zou op een goedkoop reisbiljet komen. „Niet om zoveel te spreken als verleden jaar", schreef hij, „maar om uw werkge meenschap van enig materieel nut te zijn en om enige zilverlingen te ver dienen, die noodzakelijk zijn voor een man, die zijn lichaam' en ziel bij el kaar moet houden. Ik heb mijn dich ters in die tussentijd nog eens wat opgefrist en ik heb heel wat nieuws over Italië en de Middellandse Zee geleerd. Laat wat van u horen, zodra het klimaat van de Rossmer-werken een beetje milder is geworden". Amadeus had hem nog niet geant woord. Hij herinnerde zich de dunne kleding van de jonge man en zijn ge woonte om altijd in sandalen zonder kousen te lopen. Hij kende zijn trots en zijn onafhankelijkheidsgevoel. De ze Engelsman zou hem nooit verge ven hebben, als hij hem een kostuum had aangeboden. Amadeus liep zachtjes de gevaar lijke treden van de „Hal der Toe komst" op. Dit was voor hem een plaats van vrede en meditatie, het eind van alle ijdelheid. Toen hij de top bereikt had, kwam er een man naar hem toe. „Mijnheer Müller", sprak hij „er is een telefonische boodschap uit Nol len voor u. Enige mensen willen u met de autobus komen bezoeken. Een zekere mijnheer en mevrouw Elfe- nau en dr. Banz van de Raad van Commissarissen. Ik denk, dat u wel niet gestoord zal willen worden. Ik zal Henri vragen ze rond te leiden". Amadeus beet even op zijn boven lip. „Je kunt iemand vragen om met ze mee te gaan uit Nollen", sprak hij eindelijk. Henri is aan het werk. We moeten ons aan de reglementen houdén". En na een kort stilzwijgen vervolgde hij op peinzende toon „Dit jaar schijnen de bezoekers vroeg te komen. Laat mevrouw Somers of ie mand anders ze rondleiden". De man verwijderde zich haastig. Amadeus klom door de diepe mod der en door de gesmolten sneeuw naar zijn hut. Met een gevoel van ver warring constateerde hij, dat z'n hart sneller dan gewoonlijk klopte. Hij was dan ook helemaal buiten adem. Dr. Banz, dat wil zeggen, neef Fred dy met zijn monocle, was de eigen lijke oorzaak van het bezoek der El- fenaus aan de Rossmer-vallei. Toen een van de leden van de Raad van Commissarissen gestorven was, had men Freddy verzocht die lege zetel te bezetten, wat geen wonder was, daar hij nu de jongste firmant van Inwald Banz Co. was, die voor miljoenen franks bij de Rossmer-wer ken geïnteresseerd waren. Tijdens zijn verblijf te Bern had hij een be- ijuiiiii zoek gebracht bij zijn mooie nicht Pauline en bij zijn minder aantrekke lijke nicht Eugenie, die nu bij Pauli ne woonde. De laatste had hem vrien delijk ontvangen en had te zijner ere een diner gegeven, waar tal van be langrijke personen aanwezig waren. Haar overdadige gastvrijheid had 'm enigszins verrast, want hij had nooit beter gedineerd en nooit lekkerder ka viaar gegeten. Tot zijn verwondering had hij gehoord, dat nicht Pauline ge durende de winter talrijke van der gelijke diners had gegeven. Onder haar gasten hadden zich raadsheren, professoren, diplomaten en ook thea ter-artiesten bevonden. Misschien hing die uitbarsting van feestelijkheden wel samen met het feit, dat haar man tot lid was benoemd van de afdeling financiën van een internationale com missie, waardoor hij een zeer belang rijke technische post was gaan bekle den, zodat hij in een semi-diploma- tieke functie vaak in Brussel, Berlijn of Rome zat. Neef Freddy had zich gevleid gevoeld, dat hij bij het diner tegenover een ex-president van de Bondsraad had gezeten en ook was hij zeer familie-bewust geweest, dat wil zeggen hij was zich. bewust ge weest van de betekenis van het In- wald-geld. Zover hij had kunnen oor delen, was nicht Pauline nu heel ge lukkig, ze speelde haar rol van gast vrouw op een voortreffelijke wijze, of schoon, afgezien van de diplomaten, bijna geen der gasten haar gastvrij heid ooit beantwoordde. Nicht Pauli ne had hem verteld, dat het society- leven bijna uitsluitend beperkt was tot de buitenlanders, tot de leden van het corps diplomatique, die ofschoon ze Zwitserse ambtenaren bij zich aan huis uitnodigden, zelden op hun beurt uitgenodigd werden. Ze werden maar twee keer in het jaar officieel in Ho tel Bellevue op kosten van de rege ring ontvangen. Eén ding drong niet tot neef Freddy door; de omstandig heid namelijk dat ze 't als een dwaas heid van haar kant beschouwden dat ze zo met de regels van de traditio nele zuinigheid gebroken had. En Freddy wist evenmin, dat Paulines man, al zat hij dan ook met een def tig, waardig gezicht bij de feestelijk heden in zijn huis,zich verbeet bij iedere lepel kaviaar en bij iedere fles champagne, die hier genuttigd werd, maar dat hij niet bij machte was om Pauline te beletten gasten uit te no digen, omdat zij er, na een hevige twist in geslaagd was een rekening op hun beider namen op de bank te verkrijgen. Bovendien was 't haar eindelijk gelukt, om er Gusti's vlin ders uit te gooien en ook had ze op een moderne, smaakvolle wijze de be nedenkamers weten in te richten. (Wordt vervolgd) s iimiiiiimiiiimimiiniiiiiiiiimiimiii DEhf HAAG Het bestuur van de stichting Johannes Althusius, onder meer uitgeefster van het blad „Tot vrijheid geroepen" heeft zich via zijn voorzitter dr. A. Zeegers, gericht tot H. M. de Koningin met een verzoek tot schorsing en vervolgens vernietiging van het gemeentebesluit waarbij aan de auteur Jan Cremer de literatuur prijs van de stad Amsterdam werd toe gekend. Het bestuur acht dit besluit in strijd met de wet en het algemeen be lang en wil vernietiging op grond van artikel 185 van de gemeentewet. In het schrijven aan H. M. wordt het werk van de heer Cremer bestempeld als gericht op de laagste gevoelens bij het publiek zodat de enige „verdien ste" die het werk heeft die voor schrij ver en uitgever is maar dat dit com mercieel succes toch geen grondslag kan vormen voor de toekenning van de prijs. Voorts wordt gesteld dat te voorzien is dat de van overheidswege toege kende prijs door de publiciteit zal wor den aangegrepen om „het goedgelo vig publiek" in binnen- en buitenland diets te maken dat het Nederlandse volk het werk van de auteur waardeert. Ook het jury besluit wordt in het schrijven gelaakt en „zonder enig ge zag" genoemd. Immers, zo wordt ge steld, een jury die zulk een besluit neemt, geeft door dat besluit zelf al blijk niet als ter zake kundig op lite rair gebied te kunnen optreden. Een overheid die zich door dat besluit laat leiden houdt op overheid te zijn. Ten slotte wordt nog bezwaar gemaakt te gen het feit dat de prijs uit algemene 3701. De vier mannen raakten langzamerhand beze ten van het schermkubus-mysterie. Zij waren nu zo ver, dat eigenlijk ieder van hen bij zichzelf gezworen had, dat hij niet eerder zou rusten of het raadsel moest opgelost zijn! Na het eerste foto-experiment volgden andere, tot Davids filmvoorraad geheel uitge put was. Enkele opnamen mislukten totaal, maar uit eindelijk beschikte men over een fraaie verzameling geheimzinnige afbeeldingen van zo uiteenlopende aard, dat er van enig verband geen sprake mocht heten. „Er is maar één mogelijkheid om het probleem op te los sen!" merkte Buck ten slotte droog op. „Eén van ons zal de plaats van die camera moeten innemen om voor een ooggetuige-verslag te zorgen van hetgeen er in de zes kritieke uren van onzichtbaarheid gebeurt! En zoals ik al eerder tegen David gezegd heb, ben ik bereid om als proefkonijn te dienen". „Ben je gek ge worden, man?" riep Arend uit. „Neen, helemaal niet!" antwoordde Buck. „Van ons allemaal ben ik de meest geschikte kandidaat. Ik bedoel, dat niemand mij zal miss, als er iets verkeerd mocht gaan.- Ik heb kind noch kraai op de wereld!" De anderen kwamen met allerlei bezwaren, maar Buck wuifde die kalmpjes weg en stapte naar het groot-model schermkubus aan de andere kant van het laboratorium. AMSTERDAM Er komt beweging in het tot nu toe sterk verstarde toneel- bestel. Onder leiding van de heer Aart Greidanus, directeur van de schouw burg in Enschede, en de acteur Bert van der Linden is een nieuwe combinatie opgericht Tournee Theater, die zich ge heel tep doel stelt ongesubsidieerde voorstellingen te verkopen. Men wil zich voornamelijk op de ge bieden buiten de grote steden richten die met de jongste toneelhervormingen veel minder voorstellingen uit het Wes ten zullen krijgen. Volgens de initiatief nemers is daar grote behoefte aan ont spanning. Een nieüw publiek zou eer der door.deze ontspanning worden ge wonnen dan door zwaar, modern toneel. Men is van plan in september van dit jaar te beginnen met een Engels blijspel, „Let sleeping wives lie", ge schreven door Harold Brooke en Kay Bannermann. Voor de hoofdrollen zijn bekende spelers als Bram van der Vlugt, Winnifred Bosboom, Hans Kop pen, Peter Holland en Bert Van der Linden geëngageerd. De spelers krijgen een contract voor drie speelmaanaen. Als het experi ment slaagt zullen ér nog meer voor stellingen van blijspelen volgen en men is oók Vaft plèfiö is koriiende seizoenen haast hét amüsementstoneel experimen teel getinte voorstellingen te brengen die voor een groot publiek geschikt zijn. De première van de eerste «voorstel ling is in de Rotterdamse Schouwburg. Of ook andere grote steden voorstel lingen van Tournee Theater te zien zullen krijgen hangt in de eerste plaats af van het feit of er in die steden vol doende schouwburgen beschikbaar zijn. Evang. Luth. Kerk: Bedankt: voor Rotterdam: mej. L. B. Poppezijn te Eindhoven; voor de streek- gemeente Zeeland (Middelburg, Vlissin- gen, Groede, Zierikzee en Bergen op Zoom): J. A. Roskam te Amsterdam. middelen wordt gefinancierd, zodat het weldenkend publiek dat „nog altijd de overgrote meerderheid van ons volk" uitmaakt, uit eigen middelen wordt gehoond en gekwetst. WILLEMSTAD Vanaf donderdag t/m zondagavond zal op Curagao het Russische gezelschap, „The Grand Mos cow Music Hall" optreden. Het uit ruim zestig personen bestaan de gezelschap zal na zijn bezoek aan Curagao nog enkele andere Caraïbische landen bezoeken en daarna in Mexico een tournee van vijf maanden HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Dameskoor: geestelijke liede ren. B. Harmonie-orkest. 18.30 Nws. en weerpraatje- 18.45 Act. 19.00 Stereo: Leger des' Heilskwartier (gr). 19.15 Spektrum: nws. uit de protestants chris telijke organisaties. 19.30 Kerkorgel concert: klass. muz. 20.00 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 20.10 Klas sieke orkestmuz. (gr). 20.30 Stekker: Steravondprogramma. 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.50 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. 23.00 Studio 2300: licht muziek programma (opn)- 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. 18.20 Uitzending van de Christelijk His torische Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd progr. 19-30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dicht bij. 19.40 Hervormde kerkdienst. AVRO 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Stereo: Residentie ork. en solist: klassieke muz. 22.10 Stereo: Klavecim belrecital (opn.).: oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.55 Venster op de hedendaagse muz.: muzikale le zing. 23.35 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journ- STER 19.03 Reclame. AVRO: 19.06 De Dannv Kaye-show. STER: 19.56 Reclame. NTS 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20-20 AVRO's Televizier. 20.45 Order voor een supertanker, platte lands-thriller. 22.13 Dichters dichterbij. NTS: 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journ. 19.03 Van gewest tot gewest- 19.25 Interna tionaal agrarisch nws. 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Melodie van een stad: muzikale sjow rond de stad Stockholm. (Intertel-pro- duktie). 21.05 Ik en gij. 21.07 Een Griekse tragedie: Fragmenten uit het treurspel Medea van Euripides. 21.35 Actualiteitenrubriek CVK/IKOR/RKK: 22.00 Kenmerk laat: rubriek over men sen en meningen. NTS: 22 30-22.35 Jour naal. HILVERSUM I KRO. 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Badinerie: klass. gramipo- foónmuziek, met om 7.30 Niéuws, om 7.32 Actualiteiten, óm 7.55 Overweging en om 8.00 Nieuws. 8.30 Nieuws. 8.32 Moeders wil is wet: programa voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Moderne muziek (gr.) 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma, met om plm. 12.23 Wij van het land, programma voor de landbou wers, om 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, om 12.30 Nieuws en om 12.40 Actualiteiten. 14.05 School radio. 14.30 Musiesta: licht muziekpro gramma (opn.). TROS. 15.00 Klassieke muziek (gr.). 15.30 Uit de school ge klapt, gesprek voor, de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Filmmuziek (opn.). 16.30 Boem! pro gramma voor de jeugd. 17.15 Licht in strumentaal ensemble met zangsoliste: Dixielandmuziek. 17.30 Sportkompas. 17:50 Actualiteiten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muz. VPRO. 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Franse operamuziek (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ver- zoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld, informaties over interna tionale zaken, waarbij Nederland direct of indirect betrokken is. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Lichte muziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.20 Hoor die krant: artikelen uit bekende en minder bekende buitenlandse kranten en tijd schriften worden besproken. VARA: 13.30 Voor de middenstand. 13.35 Semi- klassieke orkestmuz. (gr.). 14.20 Wik ken en wegen: consumentenkroniek. NRU: 14.30 Kind en echtscheiding (deel 2), gesprek. 15.00 Vonken onder de as: progr. over Nederlandse volks verhalen en volksgebruiken. 15.30 Lich te orkestmuziek (gr.). VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis, progr. voor thuis- zittendem 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Stereo. Radiophilharmonisch orkest en solisten: klassieke muziek. 17.40 Infor matie: achtergronden en commentaar. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen- programma (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogr. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws.). 13.30 Help: gevar. platenprogr. TROS. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuw platenprogramma. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Operette-varia. 17.00 Nws. 17.02 Actua liteiten. 17.05-18.00 Zingende bougie: gevar. platenprogramma voor automo bilisten. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gisteren) 10.20 Sportspiegel. 10.50 Wasser ist le- ben, filmreportage. 1110 Der kahle Sanger, korte Duitse film. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Actualiteitenkro niek. 15.55 Nws. 16.00 Internationale skiwedstrijden. 16.45 Kleur: voor de kinderen: Mijnheer hat lauter Töchter, film. 18 00-18.05 Nws. (Regionaal pro gramma NDR: 18.05 Act. 18.19 Cultuur spiegel uit Noordduitsland. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.26 Unser Sohn Ricki, TV-film. 19.58 Programma-over zicht. WDR: 18.05 Sie bauten ein Ab- bil^l des Himmels- 18.15 Sendung und Echo: brieven van kijkers. 18.25 Goe denavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Dass (k)einer des anderen Sprache verstehe: het huis (herhaling). 19.40 Klein Noordwest-Europees Feuilleton). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Rosa- linde, spel. 21.00 Tanzendes Israël, film reportage. 21.30 Pariser Journ. 22.15 Journ. commentaat en weerbericht. 22.35 Dylan Thomas: Unter dem Milch- wald, fotovariaties. 23.25 Nws. DUITSLAND II 17.40 Wintersportweerber. 17.45 Nws- en weerber. 17.50 Abenteuer im Wilden Westen, TV-film. 18.20 Act. en muz. 18.55 Man müsste wieder Liftboy sein, kort TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws- en act. 20.00 Die Pickwickier, engelse musical. 21.35 Dialog: mensen van onze tijd. 22.20 Nws., weerber., act., en win tersportweerber. 22-50 Fliegt auf zum weiten Himmelszelt, Japanse bijdrage aan internationaal TV-festival. 8 28. Tsjiao Tai beklimt de ladder en gaat het kleed hok binnen. De wanden zijn van gevlochten bamboe schil, en behalve een wrak krukje staat er alleen een goedkope kaptafel, vol potjes en schoteltjes met poe der en blanketsel, en nog een oude spiegel. Tsjiao Tai heeft net tijd gehad om het vertrek op te nemen als het deurgordijn opzij geschoven wordt en Saeh's doch ter binnenkomt. Ze is prachtig gekleed in een lang, groen gewaad, bestikt met motieven in gouddraad, en ze draagt een hoog kapsel, dat versierd is met bonte papier- en bloemen en snippers goudpapier. Twee dik ke vlechten hangen tot op haar middel. Ondanks de to- neelschmink ziet'ze er heel aantrekkelijk uit, maar ze gaat op het krukje zitten zonder Tsjiao Tai een - groet waardig te keuren. „Is er al nieuws?" vraagt ze lus teloos. „Weinig", zegt Tsjiao Tai, „ik kom eens pra ten". Plotseling begint Seah's dochter onbedaarlijk te snikken. De spanning is haar blijkbaar te veel gewor den. „Stil maar", zegt Tsjiao Tai troostend, .„ik be grijp best dat de dood van je broertje.„Hij is mijn broertje niet eens", roept ze uit met door tranen verstikte stem. „O, ik hou het niet meer uit! Mijn moeder is dom en lichtzinnig, mijn vader een dwaas die dol op haar is. Nu speel ik een prinses, de deugd zame dochter van een nobele koning en zijn toegewijde koningin. Om te gillen" 94. Tekko gaf de artiest nog een flinke zet om hem bui ten" het bereik van zijn gevallen pistool te brengen en buk.te zich toen snel om het vuurwapen op te rapen. En voordat de in het kogelgatenhemd gehulde man be greep wat er met hem gebeurd was, stond hij even eens met opgeheven armen, al naast zijn baas. „Zo, dat is dat!" plunderde Tekko, die nu ge#apend met twee pistolen zijn beide gevangenen met gemak in be dwang hield. „Het is geloof ik wel een beetje anders gelopen vanavond, dan jullie het je hadden voorgesteld niet? Wie het onderste uit de kan wil hebben krijgt het lid op de neus, zegt het spreekwoord. En nu netjes naast elkaar met de handen omhoog voor met uit lo pen. Jullie weet de weg en denk erom, ik verdraag geen grapjes!" In de grote ruimte bij de aanlegplaats in gewelven van het kasteel waren de agenten druk be zig met het boeien van de smokkelaars. Inspecteur Botterik maakte alvast een voorlopig rapport op, voor de sub-commissie van onderzoek. „En jij bent zeker de baas!" grauwde hij tegen de aanvoerder van de knok ploeg. „Vooruit, hoe heet je!" „Ik ben de baas niet, meneer!" jammerde de onderaanvoerder. „Ik ben de chef. De baas is er niet bij hier. Hij is zeker ge vlucht!" „Wel nu nog mooier!" brieste de inspecteur. „Waar kan die kerel dan gebleven zijn!" immmiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiimmiuiimiiimii iimiiiiiiiimiimiimiiiiiiiiiiimiiimimmi iimiimiiiiiiimimmii Fonds Vorige koers ls te •not. Nederland 1966-1 7 103H 103% Nederland 1966 6è 99% 99V2 Nederland 1967 6i 99% 99A Nederland 1967 6 97% 97A Nederland 1965-1 53 94% 94% Nederland 1964-1 5i 91% 91% Nederland 1964 5 89A 88% Nederland 1958 4* 89A 89 A Nederland 1964 43 95A 95A Nederland 1959 43 87 V* 87% Nederland 1963-1 4i 84% 84A Nederland 1961 4 85% 85 Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell. 1947 33 72H 7213 Nederland 1951 3s 90% 90VJ Nederland 1953 1-2 33 83% 83% Nederland 1950 1-2 3d 74% 74% Nederland 1954 1-2 3d 77 76 Ned. grootb. obl. 1946 3 83 A 83 Ned. dollarlng. 1947 3 88 87% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958/'59 43 87% 86% H.V.A.-mijen ver. a. 116'/* 117% A.K.U. a. 69.3 69.7 Delimij. f. eert. 86.3 86.7 Hoogovens n.r.c.v.a. 127.5 124 Philips gem. bezit. v. a. 134.9 133.4 Unilever c.v.a. 110.8 111.1 Kon. Zout-Organon 161 1£1 Dordtsche Petr. a. 710% 704Vi Kon. Pe;T. f. a. 157.6 156.3 H.A.L. a. 79 77% Java-China p n.r.c.v.a. 174% 174% K.L.M. a. 270.3 258.5 Rotterd Lloyd a. 143 14U/2 Scheepvaartunie a. 135% 135% Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 95% 95'/2 Bank v. N.G '58 1-2-3 43 87Vz 87 A Nat. Bk. v. Midd.Kr '66 7 101% Nat. investeringsb. '65 53 94% 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% 129% Bijenkorf 6 98 97% Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 63 100 «9% Ned. Gasunie 53 94% 94H Philips "dir. 250-100 '51 4 78Vs 78% Pegerr 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96 96% K.L.M. 15-jarig 5 94% 93% Ned. Spoorw 57 1-2 43 91% 90% A.K.U. f1000 43 901/* 90% Berghuizer Pap.fabr. 43 94 94% (Slotkoersen van gisteren) Gelder Zonen v. Hoogovens Alg. Bank Ned. Amrobank f20,— Nationale Ned. Ned. Credietb. aand. 43 89% 90% 53 124 121 a. 229% 230 a. 48 47.5 eert. 620 618 b. 174 174% Ned. Middenstandsbank a. 88.2 87.7 Slavenburg's Bank a. 175% 175 Albert Heyn a. 1380 1380 Amstel Br. n.r.c.v.a. 403 401 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207% 207% Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 760 770 Bols Lucas a. 194 194 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 375 373 Buhrmann-Tetterode a. 490 495 Bijenkorf n.r.c.v.a. 699 692 Calvé c.v.a. 805 804 Drentsch-Overijs. Houth. a. 116 114% D.R.U. a. 344% 342 Elsevier's Uitgeversmij. a. 308 315 Erdal mij. v. wasverw. a. 599 600 Excelsior metaalbuizen a. 66% 69 Fokker a. 448 Gazelle Rijwielfabriek a. 169 167 Gelder Zonen, van a. 122V2 Gist- en Spiritusfabriek, a. 733 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 130% Heineken's Bierbr. aand. 648% Helec aand. 160 Interr atio aand. 315 Kon. Ned. Papierfabr. a171 Kon Ned. Textielunie eert. 47% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 185 Meteoor Beton a. 109% Misset, Uitgeversmij. - a. 250 Naarden Chem. fabr. a. 547 Naeff gebr. a. 147% Nedap ned. app.fabr. aand. 149 Ned Kabelfabrieken aand 293 Nelle, wed. J van aand 363 Nyma n.r.c.v.a. 22% Niiverdal-ten Cate a. 90 Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. 98 Palthe a. 66 Pont Houthanoel a. 175 Reesink en Co. a. 164% Scheveriingen Expl.mij.f. a. 29.7 Schok beton aand. b. 192% Schol ten Carton en Pap. a. 253 Schuppen Sajetfabriek a. 90% Simon de Wit aand b. ^68 Spaarne ver bez. 500-100 a. *688 Technische Unie a. 263 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 112.4 Twentsche Kabelfabriek a. 365 715 133 644 161 320 168% 48 188 110 249% 535 147% 147 298 355 24% 91% 65% 176 164% 29.5 205 254 92 263 112.5 365 Ubbink-Davo a. 22% 25 Unilever 1000 cert. 7cpf. a. 107 107 Veenendaalsche stoomsp. a. 190 185 Ver. Machinefabrieken a. 173 172 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 152 148 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 145 146 Vulcaansoort a. 72% 72% Wessanen's Kon. Fabr. a. 466 475 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 161% Billiton le rubriek a. 812 Geldersche Tramw.mij a. 84% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 785 Interbonds 1 pb f. 633 Vastgoedbel.fonds part. f. 650 Interunie f 50 a. 188.8 Robeco f50 a. 229.5 Rolinco f. 221 Unitas f 50 a. 406 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. British Petrol. 1966 73 Rott. Rijn Pijpl.mij. 5i Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 43 Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. cert. Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen eert VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 145.20; Unilever 110.90; Phi lips 131.90; A.K.U. 67.50; K.L.M. 252.00. 785 633 650 189 229.3 221 409.5 104 104 58% 58% 125% 125 33% 34 52% 52% 48% 47% 32 33 60% 61% 49% 49% 94 93 163 163 97 96% 81% 83 46% 47% 66 65 53% 52% 43% 43% 66 67% 35% 35% 41% 41% 25 25% 102% 102 94 A 92 92 83% 85% 90 90 113% 113% 286 142 152 79 85 62 60.5 132 AMSTERDAM 3 jan. Tot een flin ke koersreactie na de zeer vaste tot willige stemming van dinsdag is het vandaag in de internationale waarden niet gekomen. Deze stukken lagen bij de opening verdeeld in de markt. Zo moest Philips een stapje terug doen op 134.80, tegen een voorgaande slotprijs van 135.50. Vraag voor Amerikaanse rekening bleek ditmaal in de Philips- hoek niet aanwezig te zijn. Winstne mingen op kleine schaal waren oor zaak van de technische koersreactie. Later echter bleven de winstnemin gen aanhouden waardoor de prijs van Philips inzakte tot 133.20. Ook Kon. Olie onderging een technische koers reactie. Gedaan werd 156.20 (157.80). Ook hier hadden winstnemingen plaats op bescheiden schaal. AKU kon bij de opening niet alleen de zeer forse koerswinst van dinsdag handhaven, doch voegde hieraan nog twee dubbel tjes toe op 69.80. Deze hoge prijs lok ten winstnemingen uit waardoor de koers inzakte tot 69. Unilever kon zich zeer goed handhaven op 111 (110.90). Hoogovens werd een halve gulden la ger geadviseerd op 127. De reacties dinsdag in Wall Street op de aangekondigde economische maat regelen door president Johnson ten gunste van de betalingsbalans, alsme de ter bescherming van de dollar, zijn verdeeld geweest. De markt sloot er iets vriendelijker. De internationale vliegtuigwaarden waren in New York flauw. KLM daalde er bijna zes dollar als gevolg waarvan de koers in Am sterdam voor dit fonds belangrijk lager werd geadviseerd. Dit op het verzoek van president Johnson tot de Amerika nen om de buitenlandse reizen te be perken. De overige Nederlandse fond sen sloten in Wall Street hoger, doch dit was reeds in Amsterdam verdiscon teerd. In de Scheepvaartsector bleef de be langstelling voor Van Nievelt aanhou den. Dit aandeel steeg bijna drie pun ten tot 138. Kon. Boot kwam, na zeer lange tijd, zelfs ruim boven pari op 103 (99s?4). Holl.-Amerika Lijn echter lag zwak in de markt. Dit mogelijk op een te verwachten geringer bezoek van de Amerikanen. Van de cultures was Amsterdam rubber vast op 6OV4. doch HVA gemakkelijker op 116 3/4. De Staatsfondsenmarkt was prijshou dend tot iets lager. De eerste obligatielening in 1968 is aangekondigd. Het betreft hier een 6V« pet lening groot f 100 min tegen 99 1/4 pet van de Nederlandse Gas unie. De inschrijving is op 12 januari, met als stortingsdatum 15 februari. Volgens de beurs gaat deze lening er zeker in. Gering aanbod deed de koersen van de internationale waarden inzakken. AKU verliet de markt op 68.70, Philips deed 132.30, Unilever kwam op 110.70 en Kon. Olie op 155.80. In de scheep vaartsector kwam plotseling ruim aan bod los voor Van Nievelt. Hierdoor daal de de koers van 138 tot 131 om op 132,5 te sluiten. Höll.-Amerikalijn herstelde zich tot 79,5. d In de le periode was KLM zeer flauw met een koersverlies van 12 gulden. Hoogovens gaf f 3,50 prijs. Bijenkorf beheer daalde 7, Van Nelle 8, doch Si mon de Wit ging 4 pnt. omhoog. Bam- mens werd vijf, Gist Brocades 18, Mijn- bouwk. Werken 10, en Chem. Noarden 12 punten lager verhandeld. Vijf pun ten hoger noteerden Hollsoc., Bühr- mann, Utr. Asphalt, Stoomspinnerij Twente, Ned. Kabel en Internatio, 7 punten verbeterden Dagra, Wessanen, terwijl Elsevier zeer vast in de markt lag met een koerswinst van 7 gulden. KEMO ging 9, Fokker 13 en De Gruy- ter 10 punten omhoog. Geveke was vijf punten hoger niet aan te komen. DEN HAAG Vandaag verschijnt het prospectus van een f 100 miljoen 6V2 procent lening van de Nederlandse Gasunie. De koers van uitgifte is 99 1/4 procent. De inschrijving is op 12 januari en de storting moet geschieden op 15 februa ri. Beursnotering zal worden aange vraagd in Amsterdam en Rotterdam. De lening is verdeeld in stukken van f 1000. Aflossing gebeurt in tien gelijke jaar lijkse termijnen, te beginnen in 1979. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is in de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij van 1978 tot en met 1982 alleen moge lijk tegen IOIV2 procent en vervolgens tegen 101 procent. De opbrengst van de lening is be stemd voor uitvoering van de bouw plannen in 1968. Hiervoor is in totaal f 300 miljoen tot f 350 miljoen nodig. De nu aangekondigde lening is derhal ve niet toereikend. De rest zal worden aangetrokken via obligaties en/of on derhandse leningen. ROTTERDAM Het bestuur van da Internationale Crediet- en Handels ver- eeniging Rotterdam (Internatio-Groep) verwacht dat over 1967 onveranderd 15 procent dividend kan worden voorge steld. Dit wordt gezegd in aansluiting op een bericht óver de samenvoeging van de Nederlandse houtbedrijven van de groep. Het gaat daarbij om: Houthandel Al berts, Houthandel C. Berger, Houthan del Van Gurp, Houthandel Internatio en C. H. Timmermann en Zonen. Deze zijn ondergebracht in de Verenigde In ternatio Houtbedrijven, die een maat schappelijk kapitaal van f 20 miljoen heeft, waarvan f 4,03 miljoen is ge plaatst en volgestort. De vennootschap heeft haar hoofd kantoor in Rotterdam en vestigingen en filialen in Dordrecht, Goes, Leiden, Middelburg, Oostburg, Rotterdam, Vlis- singen en Steenbergen. AMSTERDAM, 3 jan. Londen 8.65V» 66; New York 3.597/860 Vs; Montreal 3.327/s33Vs; Parijs 73.141/»—19V«; Brus sel 7.24V**h\ Frankfort 89.8792; Stockholm 69.801/»—85V«; Zürich 83.06— 11; Milaan 57.611/»—66Vt; Kopenhagen 48.26Vt—31 Vi; Oslo 50.36V*—41 Vi, We nen 13.93*/494*/«; Lissabon 12.58V4— 59Vi.

De Vallei | 1968 | | pagina 2