Omschakeling van stichting in richting boomkwekerij Concurrentie positie wordt verbeterd RAADSELS ROND VAL VAN BROMFIETSER LEDEN BESPRAKEN VERHOGING VAN DE PRODUKTIVITEIT r In verband met EEG-bepalingen: Gemeenteraadslid J. den Hartog pleitte voor omschakeling van „Boom en Vrucht99 A.R.-politiek in discussie Onó tiunloiiwli oeL Veel schade bij botsingen Weer lunapark van V.V.V. VEILING KESTEREN Voorlichting Voorzitter K.v.K. opnieuw benoemd Spaarcijfers van R.P.S. Beweging N.F.O.-VERG ADERING Contactlens kapot door sneeuwbal BURGERLIJKE STAND RHENEN DONDERDAG 4 JANUARI 1968 KESTEREN - De stichting „Boom en Vrucht" in het dorp Resteren ver keert momenteel in een onzekere po sitie. De huidige proeftuin is sterk ver ouderd en de grond is niet meer ge schikt om proeven op te zetten, waar aan thans behoefte bestaat. Er wordt gedacht aan de oprichting van een cen trale proeftuin voor het hele Rivieren gebied. Het dagelijks bestuur van „Boom en Vrucht" heeft hierover reeds van gedachten gewisseld met de ver schillende instanties. Als men tot uit voering van deze gedachte komt, raakt dit de posities van de proeftuinen in Resteren, Geldermalsen, Terwolde en Werkhoven. Men verwacht niet, dat de stichting „Boom en Vrucht" als cen trale proeftuin zal worden gekozen, zodat rekening moet worden gehou den met een eventuele verdwijning van het Resterens voorbeeldbedrijf. Tijdens een onlangs gehouden ver gadering van de stichting, waar mede delingen werden gedaan omtrent de positie van „Boom en Vrucht", heeft de afgevaardigde van het gemeentebe stuur, de heer J. den Hartog, gepleit om, bij een eventuele opheffing van „Boom en Vrucht", de stichting om te schakelen in een stichting voor boom kwekerij. Heden, donderdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Operatie „Vrouwen Paradijs". Morgen, vrijdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Operatie „Vrouwen Paradijs". RHENEN De VW heeft onlangs weer toestemming gekregen van bur gemeester en wethouders om deze zo mer een lunapark te houden op de wei de westelijk van de Veerweg. Het wordt georganiseerd in de eerste week van de bouwvakvakanties. RHENEN Er hangt een myste rieuze waas om het ongeluk dat de 24- jarige bromfietser R. B., wonende op „Remmerden", is overkomen, nadat hij ver voorbij het nachtelijk uur van zijn werkgever naar huis reed en voor ga rage JDe Rhoter" aan het Fred. v.d. Paltshof kwam te4 vallen, waarna hij met een eware hersenschudding, ge kneusde ribben en hoofdwonden per ambulance naar het Julianaziekenhuis moest worden overgebracht. Getuigen vertellen, dat de heer B. op de grens van Fred. v. d. Paltshof en Utrechtsestraatweg 's nachts om half twee een lelijke val maakte en be- Aan een specifieke proeftuin voor de boomkwekerij bestaat grote behoefte in het Opheusdense boomkwekerscentrum, waar ruim 100 boomkwekers zijn ge vestigd- Bovendien zou de stichting een soort continu-tentoonstelling van laan- en sierbomen kunnen opzetten. Cliën ten uit binnen! en buitenland kunnen daar komen kijken wat Opheusden op het gebied van bomen te bieden heeft. Men zou er bijvoorbeeld een soort de- monstratietuin van kunnen maken met daarnaast een proeftuin voor de boom kwekerij", aldus de heer J. den Har tog. De afgevaardigde van het gemeen tebestuur acht een dergelijke opzet van groot belang voor de export, waarop men zich in Opheusden steeds meer gaat toeleggen. „Men houdt voor ande re produkten niet voor niets geregeld jaarbeurzen, die door vele binnen- en buitenlandse zakenlieden worden be zocht. Om grote afnemers te trekken moeten ook de Opheusdense boomkwe kers mijns inziens de krachten bunde len", merkte hij op. Volgens de heer Den Hartog zal door KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro dukten waren gisteren als volgt: Goudreinetten: EI 65-75: 23-24; EI 75- 85: 27-32; EI 85-95: 25-30; EII 65-75: 21-23; EII 75-85: 24-29; EII 85-95: 27-32. Aanvoer 38 ton. Cox's Or. Pippin: EI 55-60: 19-20; EI 60-65: 30-34; EI 65-70: 37-45; EI 70-75: 45-57; EI 75-80: 58-63; EII 55-60: 17-18; EII 60-65: 24-26; EII 65-70: 33-39; EII 70-75: 39-40; EII 75-80: 40-49. Aanvoer 31 ton. Golden Delicious: EII 60-65: 19-24; EII 65-70: 28-32; EII 70-75: 32-36; EII 75-80: 35-36. Aanvoer 15 ton. Laxton's Superb: EII 60-65: 16; EII 65-70: 22; EII 70-75: 27; EII 75-80: 32. Aanvoer 6 ton. Lombartscalville: EI 60-70: 25; EI 70- 80: 32; EI 80-90: 29. Aanvoer 2 ton. Conference: EI 60-65: 79; EI 65-75: 85. Aanvoer 3 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. Geboren: Paulus Cornelis, z.v. P. C. Winkel en J. G. v. Dord^ Jan Teunis, z.v. H. Lagemaat en G. J. S. Ooster beek, Veenendaal; Elisabeth, d.v. D. v. Merkestijn en E. E. de Gier;- Jo hanna Helena Jannetje, d.v. E. Hen driks en J. J. Taling; Willemina, d.v. C. Randewijk en C. v. Appeldoorn; Ger- rit z.v. C. ter Haar en C. J. v. Daalen. Gehuwd: H. v. Hees en M. Bouw meester; W. Hendriks en H. M. Rade maker; B. Hazeleger en W. Vrij; W. Hermse en H. v. Mourik; H. B. Els- tak en J. E- Kneepkens. Overleden: Catharina Moolhuizen, 53 jr., echtg. v. G. Schoeman, Veenendaal; Aart Mater, 79 jr., echtg. v. A. v.d. Haar, Veenendaal; Willem Wisgerhof, 49 jr., ongeh.; Pieter van Eden, 77 jr., geh. gew. met H. v. Nellesteijn, Veenen daal; Alberta Geertruida Veenhof, 80 jr., geh. gew. met L. Jansen, Leer- sum. Inkomen: J. W. Lammers van Rhó- desië; C. J. v. Hees, wed. v. Polhaar met gezin van Duitsland; M. G. M- v. Luijk g/m Schot van Zoelen; C. van Wessum van Culemborg; J. Felz g/m Van Ee van Arnheiji; G. v. Engelen burg g/m v. Nieuwamerongen van Vee nendaal; C. Wildeman, wed. v. Schrik- kar van Amsterdam; M. v. Viegen g/m Kleijer van Veenendaal. Vertrokken: M. L. Metalsi naar Vee nendaal; J. C. v. Eekelen naar Den Haag; H. v. Laar met gezin naar Wa- geningen; J. Wapstra met gezin naar Bodegraven; G. J. v. Daalen g/m De Bode met gezin naar Wageningen; A. Maij, naar Rotterdam; J. C. v. Willi gen naar Druten; A. R. M. Burlage !n naar Kesteren. een dergelijke opzet ook de concurren tiepositie van de Opheusdense boom kweker verbeteren. „Uiteraard zijn voor de realisering van het plan en later voor de instandhouding van de stich ting rijkssubsidies nodig. Dat zijn ech ter zaken van later zorg, die aan de or de komen, zodra men bereid is de plan nen nader uit te werken. In eerste in stantie is echter van belang, dat .men de beslissing om „Boom en Vrucht" op te heffen niet te overhaast neemt", al dus de heer Den Hartog. De voorzitter van de Opheusdense boomkwekersvereniging, de heer A. Pe ters, toonde zich enthousiast voorstan der van het plan van de heer J. den Hartog. „Ik zou het bijzonder jammer vinden als „Boom en Vrucht" uit Kes teren zou verdwijnen. De laatste jaren is echter het woord „boom" naar mijn mening te weinig op de voorgrond ge treden. Ik sta er volkomen achter dat wij van de stichting „Boom en Vrucht- de naam „boom" hoog moeten houden. De boomkweker Iz. van Dam uit Op heusden merkte op: „Als „Boom en Vrucht" zou verdwijnen zijn wij boom kwekers de voorlichting ook voor een groot deel kwijt. Ik voel daarom ook veel voor het plan. Het is ronduit een gemeentebelang. De laatste jaren scheen het woordje „boom" van de stichting niet zo'n grote betekenis meer te hebben. Het accent lag meer op de fruitteelt. Alleen een stichting voor de boomkwekerij zou een belangrijke on dersteuning betekenen van onze bedrij ven." De stichting „Boom en Vrucht" is on geveer 30 jaar in Kesteren gevestigd. Velen hechten aan de proeftuin een gro te historisch waarde. In de gebouwen van de stichting was tot voor enkele jaren het Rijkstuinbouwconsulentschap gehuisvest. De samenwerking tussen stichting en voorlichtingsdienst was zeer intensief. De indruk werd zelfs ge wekt. dat alle activiteiten van de stich ting uitgingen, waardoor „Boom en Vrucht" in de gehele streek tot een UTRECHT. De Kamer van Koop handel voor Utrecht en omstreken kwam woensdagmorgen in een korte formele vergadering bijeen, waarbij onder meer de verkiezing van een voorzitter en vijf onder-voorzitters op de agenda stond. Zoals verwacht mocht worden werd ir. E. D. Cartier van Dissel bij accla matie als voorzitter herkozen. Tot on der-voorzitters werden benoemd de he ren drs. J. de Vries, H. G. van Schup- pen, T. Th. Renes, A. van Ligtenberg en mr. F. A. R. Barge. De hele Kamer is voor een periode van vier jaar benoemd. Nieuwe leden zijn de heren D. van Zolder (Zeister Middenstands Vereniging); J. A. Ham burger (Mij. voor Nijverheid en Han del); M. Henny (Mij. voor Nijverheid en Handel); A. Leyenaar (JJtrechtse Middenstands Federatie); mr. F. B. Lunsingh Scheurleer (Verzekeringen) C. E. Pieters (Makelaar); W. H. Pol man (NVV)A. Reijnders (CNV) en W. J. Westdijk (Utrechtse Midden stands Federatie). VEENENDAAL Gedurende de maand december werden op de ver schillende postkantoren binnen het res sort van het PTT-kantoor Veenendaal de volgende bedragen ingelegd en te rugbetaald op de rijkspostspaarbank. Veenendaal: inleg f 160.000,-, terugbe taald f 182.000,Veenendaal-zuid f 59.000,en f 33.000,Ederveen f 24.000,en f 30.000,Renswoude f 15.000,en f 12.000,Scherpenzeel f 28.000,en f 30.000,Overberg f 5.000,en f 1.000,.Per saldo werd bij gevolg een bedrag van f3.000,ge spaard. begrip is uitgegroeid. Na het samen voegen van de Rijkstuinbouwconsulent- schappen van Kesteren en Zutphen tot één nieuw consulentschap in Arnhem, heeft dit voor de stichting verregaande consequenties gehad. De stichting hield kantoorruimten over, die op dat mo ment niet meer nodig waren. Hiervoor is een oplossing gevonden door de ves tiging van het Rijkstuinbouwconsulent schap voor Bedrijfseconomie. Bovendien bleven de onderzoekwerk zaamheden van het consulentschap Arn hem nog in Kesteren gevestigd. De ge bouwen van de stichting zijn door het Rijk gehuurd, zodat hierdoor ook geen moeilijkheden zijn ontstaan. Het verplaatsen van de voorlichtings dienst van Kesteren naar Arnhem heeft echter meer consequenties meege bracht dan aanvankelijk werd veron dersteld. Daar de binding met de voor lichtingsdienst voor een belangrijk deel is weggevallen, zijn de activiteiten, zo als men die voorheen kende, ook ver plaatst en verspreid over het Rijks tuinbouwconsulentschap Arnhem. Hier door verouderde dé proeftuin sterk en werden er minder proeven genomen. Bovendien is de grond niet geschikt (te zwaar) voor de huidige teelten. J. den Hartog omschakelen KESTEREN/ELST In hotel „De Vereniging" te Eist (Gld.) vond gistermiddag een drukbezochte fruitteeltmiddag plaats van de Nederlandse Fruittelers Organi satie, afdeling Rijn en Waal. De heer G. J. van Boetzelaer, werkzaam bij het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeidsmethoden te Wa geningen, hield een inleiding over het onderwerp: „Op welke wijze kan men de arbeidsproduktiviteit in de fruitteelt verhogen". Tijdens een interessant en levendig betoog wees de heer Van Boetzelaer on der andere op het feit, dat ook de kle ding van de fruitteler bepalend kan zijn bij de produktiviteitsverhoging. „Natte voeten eisen een ongewenste werkpauze, die voorkomen had kunnen worden met waterdicht schoeisel." Met tal van luchtige voorbeelden toonde spreker zijn stellingen aan. Goede re genkleding voorkomt bijvoorbeeld een verplichte stopzetting van de werk zaamheden als er slechts sprake is van een flinke bui. De heer Van Boetzelaer schetste op populaire wijze op welke ma nieren men produktiviteit, met name in de fruitteelt kan verhogen. Aansluitend op het betoog van de heer Van Boetzelaer, sprak de heer C. van Vrie, arbeidsvoorlichter bij het Rijkstuinbouwconsulentschap Zeeland over het onderwerp: Arbeidsbesparen de werkmethoden bij oogst en afzet. Ook deze spreker wist op pakkende wij ze zijn inleiding te formeren. Na beide inleidingen bestond er voor de aanwezigen gelegenheid aan de sprekers vragen te stellen, waarvai^ veelvuldig gebruik werd gemaakt. Tot slot van de fruittelersmiddag werd een film vertoond, die de titel droeg „Me chanisch oogsten in de USA." De heer H. Veer, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, afdeling Rijn en Waal gaf ten slotte nog een korte samenvatting van het geen besproken en gezien was. wusteloos op het wegdek bleef liggen. Toen de man weer bij zijn positieven kwam hield hij stijf en strak vol, dat hij was aangereden door een passerende auto. Door omwonenden werd een plaatse lijk arts gewaarschuwd, waarna in ijltempo een ambulancewagen uit Vee nendaal arriveerde om het slachtoffer over te brengen naar het Julianazie kenhuis. Volgens de getuigenverklaringen zou ook de politie zijn gewaarschuwd, die echter niet ter plaatse verscheen, maar beloofde na de feestdagen een onderzoek, te zullen instellen. Van politiezijde wof-dt dit tegenge sproken. Aan de bromfiets was niets te zien, dat wees op een aanrijding. Wel vertoonden stuur en pedaaldop sporen van krassen, maar die waren kenne lijk afkomstig van de straatstenen. Ook de politie heeft getuigen gehoord. Zij hebben verklaard dat er tijdens de valpartij van de bromfietser geen auto in de hele omtrek was te zien. De politie heeft ook het slachtoffer naderhand ondervraagd. De man ver klaarde niets meer te weten. „Ik ge loof dat ik aangereden ben", was zijn enig commentaar, maar dat was voor de politie niet voldoende. Later ver klaarde de heer B. zich niets meer te herinneren. Het onderzoek naar deze mysterieu ze zaak is thans volledig vastgelopen. VEENENDAAL De Anti-Revolutio naire Partij, hulpcentrale Zuidoost- Utrecht organiseert dinsdagavond 9 ja nuari een discussie-avond voor leden en belangstellenden in htel „De Ko renbeurs" te Veenendaal. Het lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal de heer G. A. Kieft zal trachten op al le vragen die rond de landelijke po litiek zijn een bevredigend antwoord te geven. De heer Kieft is een van de lei dinggevende figuren in de A.R.-partij. VEENENDAAL Mej. E. H. uit Ederveen kwam op het politiebureau vertellen, dat haar linkercontactlens gesneuveld was door een sneeuwbal. De schuldige was de 9-jarige G. S. uit Veenendaal, die op het Panhuis zijn scherpschutterskwaliteiten beoefende. Om de amateur-tuinier enigszins weg wijs te maken in het snoeien van diver se heesters, het volgende: Zonder de no dige vakkennis snoeie men aan conife ren maar liever niet. Bij de sierheesters moet onderscheid gemaakt worden tus sen vroegbloeiende en laat bloeiende. Tot de vroegbloeiende behoren die wel ke hun bloemen voor half juni geven. De seringen zijn daar een voorbeeld van. Die dragen aan het eind van hun takken dikke knoppen, dit zijn bloem knoppen. Zou men een seringestruik vroeg snoeien, dan zouden we dus de bloemknoppen eraf snoeien. Zulke vroeg bloeiende heesters, die aan hun takken in de winter en het voorjaar bloemknop pen dragen, mogen pas gesnoeid wor den na de bloei. Dat is zelfs noodzake lijk omdat ze anders te hoog worden en te veel hout krijgen. Bovendien worden bij deze snoei de uitgebloeide bloemen verwijderd, die anders te veel voedsel tot zich trekken voor de zaadvorming. Het kan geen kwaad, als van zulke De voorzitter van de stichting „Boom en Vrucht" de heer P. van Westrhenen gaf te kennen, dat er op „Boom en Vrucht" echt nog wel zinvol werk zou zijn te verrichten. De positie van de stichting schreef hij toe aan de bewe gingen in het maatschappelijk en eco nomisch leven. „Men dénkt thans vrij algemeen aan schaalvergroting en de ze stroomversnelling gaat aap zeer ve len niet ongemerkt voorbij". De heer Van Westrhenen gaf gister avond desgevraagd telefonisch het vol gende commentaar: „Alles is nog in formeel wat de toekomst van „Boom en Vrucht" betreft. Er moeten nog tal van besprekingen plaatsvinden. Het plan van de heer Den Hartog is niet gemakkelijk te realiseren op het niveau van het huidige „Boom en Vrucht". Je kunt nu eenmaal niet alleen voor de Opheusdense boom kwekers 'n duur proefcentrum hand haven. Bij een reorganisatie zal echter wel getracht worden de belangen van de boomkwekers te behartigen. De heer Van Westrhenen verwacht, dat dit jaar een beleidsbeslissing ten aanzien van de Kesterense proeftuin zal worden genomen. „We hebben er op aangedrongen dat, als er iets gaat ver anderen dit snel gebeurt', want aan on zekerheid hebben we niets", zo besloot hij. RHENEN Op het Vreewijkplein vond een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door J. v. d. B. uit Achterberg en een bus van de NBM. Van de B. reed vanaf het plein tje de Vreewijkstraat op, toen op het zelfde moment de bus om de hoek kwam. De chaufféur remde, de bus gleed door op het gladde wegdek en ramde de personenauto, die drie meter werd omgegooid. Beide voertui gen liepen nogal wat materiële schade op. Volgens de politie, die proces-ver baal opmaakte, moet v. d. B. de bocht wat aan de ruime kant hebben geno men. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de Grebbeweg nabij de uitmon ding van de Heimersteinselaan kwa men de automobilisten G. B. uit Rhe- nen en H. B. uit Eek en Wiel met el kaar in botsing. *B., uit Eek en Wiel, die een bestelauto bestuurde, wilde passeren, terwijl B. uit Rhenen met zijn personenwagen linksaf wilde slaan in de richting Heimersteinse laan. De bestuurder van de bestel auto remde en stuurde naar rechts, doch kwam in botsing met de linker achterkant van de personenauto. Door de gladde weg sloeg laatstgenoemde wagen van de weg af en kwam door de botsing met de bestelauto op z'n kop te liggen. Laatstgenoemde wagen bleek gladde banden te hebben, een niet feil loos werkende stuurinrichting en min der goede remmen. Er werd aan bei de wagens flinke materiële schade aan gericht. Persoonlijke ongelukken deden zich ook hier niet voor. Viaduct over rijksweg 12 wordt 45 cm hoger EDE Het viaduct over Rijksweg 12 bij de Nieuwe Wageningseweg wordt 45 cm opgevijzeld. In verband met recente EEG-bepalingen diende de doorrij- hoogte ruimer te worden, nu bij het internationaal wegstransport steeds gro tere vrachtwagens worden gebruikt. Maximaal 4 meter hoog mogen deze ge vaartes worden. Tot nu toe was de afstand tussen wegdek en viaduct 4.20 me ter. Twintig centimeter is echter een te kleine marge voor de grote vrachtwa gens, gelet op het „hobbelen" van de auto's. Na de opvijzeling zal het wegdek geasfalteerd worden, zodat er dan 30 cm overblijft. Een halve meter marge is ruim voldoende. Gistermiddag is de fa. J. de Boer uit Bussum, onder supervisie van Rijks waterstaat begonnen, met de uitvoe ring van het project dat, vertraging voorbehouden 3 a 4 weken zal duren. Vanaf de pijlers op de Rijksweg zul len 26 oliedrukvijzels (vermogen 100 ton per stuk) de 1100 ton wegende brug uit de oplegstoelen tillen. Vanaf één zij de wordt begonnen. Dan volgt het mid- denpijlerblok en tenslotte de andere zij de. En wel steeds per 5 millimeter. Zodra de brug de juiste hoogte heeft bereikt, worden de pijlers volgestort met beton. Als dit is gebeurd dient de Nieuwe Wageningseweg te worden aangepast. Dit gedeelte van het werkplan ver zorgt Bruil-Apeldoorn. De directie hoopt dat het publiek geen grote belangstelling voor het werk zal tonen, d.w.z. niet op het werkter rein komt. Zoals inmiddels bekendgemaakt is, is het verkeer tussen Ede en Wageningen omgelegd. Vanuit Wageningen kan men de Rijksweg op in de richting Arnhem, vanuit Ede eveneens in de richting Utrecht. Verder moet worden omgere den. Later zal het viaduct Bovenbuurt- weg eveneens worden verhoogd. heesters bloemen gesneden worden voor boeketten. Direct na de snoei vormen de vroegbloeiende heesters weer nieu we scheuten. Het valt dus te begrijpen, dat men spoedig na de bloei moet snoeien. De nieuwe scheuten gaan dan sterk de komende winter in. De laatbloeiende heesters geven hun bloemen na half juni. Voor half juni groeien hier scheuten aan, die na half juni bloemen geven. Zulke heesters moeten dus vroeg gesnoeid worden. Bij het snoeien moet men er wel op bedacht zijn, dat de vorm van de heester niet bedorven wordt. Ook worden de takken niet alle op dezelfde lengte ingesnoeid. Men mag er geen heggeschaar voor ge bruiken en daarmee de heesters rond knippen. Dat zou geen „snoeien" maar „knoeien" betekenen! Het gebeurt nog wél eens dat men een heester met een heggeschaar mishandelt. Ze krijgen dan een bal- of kubusvorm. Fout, fout en nog eens fout. Met de snoeischaar moet zodanig gesnoeid worden, dat de heester een losse vorm houdt die in de zomer zowel van binnen als buiten rijk met blad bezet is. Daarom moeten bin nen in de struik ook wat takjes uitge dund worden. Tegen maart snoeit men de sierbladheesters. Met een enkel woord wil ik nog wal zeggen over het snoeien van druiven, die buiten staan. Van de meeste soor ten worden de éénjarige scheuten zover ingesnoeid, dat er nog 4 a 5 knoppen overblijven. Uit deze knoppen groeien weer lange nieuwe scheuten, die de vruchten dragen. Als men in de zomer duidelijk ziet aan wélke scheuten de trossen komen, kan men nog gerust en kele overtollige scheuten verwijderen. Het is zelfs heel goed dat ook enige vruchtdragende scheuten weggesnoeid worden. De scheuten waaraan de tros sen staan, snoeit men in tot op één blad boven de tros. Druiven moeten vroeg gesnoeid worden, omdat de sapstroom al heel vroeg bij de druif begint. Ik raad u aan, bezitters van een buiten druif, deze nog in deze maand te snoei en, zoals hierboven aangegeven. Bij het planten van een druif moet deze vrij kort (op 2 ogeningesnoeid worden. Over de winterharde hortensia's (niet te verwarren met de hortensia die bui ten, beschermd onder takken of onder een stromuts overgehouden wordthet volgende. Na de winter bezitten deze hortensia's een groot aantal knoppen, waaruit in de zomer scheuten opschie ten die aan de top bloemen geven. Zon der snoeien zouden er zoveel scheuten ontstaan, dat deze alle te zwak bleven en slechts pietluttige bloemen konden opleveren. Om dit te voorkomen worden deze zo ingesnoeid, dat het aantal knop pen zeer- sterk vermindert. Van de éénjarige twijgen, die dus in de vorige zomer gegroeid zijn, wordt zoveel ver wijderd, dat aan élke twijg nog 3 d 4 knoppen overblijven. Die geven sterke scheuten met grote bloemen. Van 'n abonnee uit Veenendaal ontving ik 'n schrijven waarin diverse vragen worden gestéld over de Hymenocallif (Ismene). Bedoelde schrijfster stélt o.m. de vraag waar zij zo'n plant kan kopen. Ik kan u geen adressen verstrek ken, dat kan ik in dit artikel moeilijk doen, maar uw bloemist ter plaatse kan er u wel aan helpen of voor u bestéllen. Over de Hymenocallis Ismene't vol gende: Het is een buitengewoon mooi bolgewas, afkomstig uit tropisch Ameri ka, dat geschikt isvoor de cultuur in huis. De bollen moeten vroeg in 't voor jaar worden opgepot in zeer voedzame potgrond. Neem de pot niet te groot. Zet het geval voor een zonnig raam, bij 'n temperatuur van 60 d 65 gr. Fahrenheit in de kamer. In de zomermaanden bij felle zon iets beschermen. Het is hoofd zaak, dat de plant niet te koel staat, want dan zal ze het niet doen. Vochtige atmosfeer is uitstekend, de bladeren ge regeld afsponzen en sproeien. In de zo mermaanden bloeit zij, docht warm en licht te plaatsen kan zij wel eerder bloeien. Zij behoort tot de groen - blijvenden, dus mag nooit helemaal droog staan, zomers matig water geven. De grote grillig gevormde bloemkel ken zijn helder wit gekleurd, met groen achtige bloembuis. De Hymenocallis speciosa bloeit in de herfst (welrieken de witte bloemen)de Hymenocallis Amancaës bloeit in de zomer (bloeit met gele bloemen). E. J. Grijsen, Rhenen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5