Bij giro over enige jaren automatische kassiers Bolivia wil uitwisseling van Debray BANKIERS ZIJN ONZE COLLEGA 'S MOEDER EN DOCHTER IN ROME Dichtbundel van een beroepsmisdadiger Bezorgd GUNSTIGE CIJFERS VOOR DE SPAARRANKEN Esj kol naar Ver. Staten JARIGE P.T.T.-DIENSTKIJKT IN TOEKOMST Gezin vermoord in Columbia Huwelijksreis in kast Stormschade in koffiegebied van Brazilië Verdediger van Subandrio gearresteerd Ondanks felle concurrentie GOED NIEUWS UIT KAAPSTAD Samenstelling Curie meer internationaal Venezolaan in arrest wegens spionage Frico neemt De Hoop over Nedllovd: hogere premie voor ziektekosten In drie grote steden Vaticaans blad kritiseert Amerika Zeventien uur „op pad" voor fles sherry POTTER'S CATARRH PASTILLES COMPUTERS RECHTSTREEKS CHAOS SLUITING Contact Pluspunt Rechten Toenadering MISMAAKT AANKLACHT GEPRAAT ir Zeven Provinciën AMSTERDAM DONDERDAG 4 JANUARI 1968 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggever^) r)EN HAAG De Postcheque- en Girodienst staat nog pas aan het begin, ook al viert hij dinsdag 16 januari zijn 50e verjaardag. Hij heeft een be wogen leven gehad; niet moeizame stappen vooruit in het begin; met een strijd tegen de dood niet zo lang na de Eerste en de Tweede Wereldoorlog; met een ontwikkeling in de laatste tijd, die hem ongeëvenaard in de wereld heeft gemaakt. Dat laatste dank zij het geautomatiseerde Nederlandse post girosysteem. En wat zegt op zo'n moment de heer H. Reinoud, hoofddirecteur financiële en economische zaken van de PTT: „Dit is nog pas de incubatieperiode van nu nog onwaarschijnlijk lijkende vormen van betalingsverkeer en de daarmee samenhangende dienstenver lening". Een blik in de toekomst dus, die be ter past bij een verjaarspartij dan een wat mistroostig achterom kijken. Voor dat het magische jaartal 2000 op de ka lender verschijnt verwacht de heer Reinoud zal een flink aantal bedrij ven door middel van de girofoon (tele fonisch gireren) zijn betalingen ver richten. Al veel eerder,1 misschien over vijf tien jaar, zullen automatische kassiers voor een groot deel het werk achter de loketten overnemen. Het zullen geen robots zijn, maar stortings- en uitbeta lingsautomaten. Deze moderne „win kels" zullen dag en nacht geopend zijn. en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten ZÜRICH (Reuter) Bolivia is be reid de Franse schrijver Regis Debray, die in Bolivia gevangen zit wegens guerrilla-activiteit, uit te wisselen te gen een Cubaan, Hubert Matos, die op Cuba gevangen wordt gehouden. Dat deelde de Boliviaanse president, René Barrientos Ortuno, gisteren mee ln Zürich, Zwitserland, waar hij wordt behandeld voor schotwonden die hij vier jaar geleden opliep. Regis Debray, een 27-jarige Franse schrijver en filosoof, werd vorig jaar in Bolivia veroordeeld tot dertig jaar ge vangenisstraf wegens zijn deelneming aan guerrilla-activiteiten in het zuiden van het land. Debray zou geruime tijd de metgezel zijn geweest van de inmid dels overleden guerrilla-leider Ernesto „Che" Guevara. Debray zelf hield tijdens het proces staande dat hij alleen contact had ge zocht met de guerrillastrijders om Gue vara een vraaggesprek af te nemen voor een tijdschrift. Hij bracht echter wel met nadruk naar voren dat hij zich medeverantwoordelijk voelde voor de strijd van de guerrilleros. Hubert Matos, de man tegen wie De bray uitgewisseld zou kunnen worden, is een held van de Cubaanse revolutie. Hij werd echter tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij zou hebben deelgenomen aan een poging om het bewind van Fidèl Castro, zijn vroegere vriend, omver te werpen. BOGOTA Op een boerderij in het Colombiaanse departement Caldas heeft de politie op 1 januari de zwaar ver minkte lijken gevonden van een man, diens vrouw en hun vier kleine kinde ren. De politie is van mening dat het gezin uit wraak vermoord is. LONDEN (AP) Het negentien jarige Nieuwzeelandse meisje Anne Markie zal haar huwelijksreis niet gemakkelijk vergeten. Zij maakte die namelijk in een kast op het schip, waarop haar man, een Engelse zee man, voer. Anne trouwde in november in Nieuw-Zeeland met de 21-jarige En gelse zeeman Terrance Markie. Ter- rance wilde zyn vrouw meenemen naar Engeland, maar hij had niet ge noeg geld. Daarom verwijderde hij de bodems uit een aantal Iaden in zijn hut op het vrachtschip Corinthic en verborg Anne in een kast. Elke dag smokkel de hij eten mee naar binnen en 's nachts „luchtte" hij zijn vrouw. Drie weken na het vertrek uit Nieuw-Zeeland werd Anne ontdekt tijdens een inspectie van het schip. Zij kreeg een bed in de hut van haar man, maar toen het schip in Londen aankwam werd het paartje gearres teerd. De kantonrechter veroordeelde de zeeman en zijn vrouw ieder tot ruim honderd gulden boete. Commentaar van Anne: „Het was toch de moeite waard". PARANAGl (Brazilië) Brazi- lië's belangrijk.,ie koffiehaven Parana- gua en omgeving zijn dinsdag getrof fen door een zware storm, die voor eni ge miljoenen guldens schade heeft aan gericht. Tot dusver is geen melding ge maakt van dodelijke ongelukken, n var vele mensen zijn licht gewond. De plaatselijke afdeling te Parana- gua van hei Braziliaans koffieinsti- tuut heeft de autoriteiten va de staat Parana verzocht het getroffen gebied tot rampgebied te verklaren. In de haven van Paranagua, dat on geveer 900 km ten zuidwesten van Rio de Janeiro ligt, hebben ruim 600.000 voor verzending gereed liggende zak ken koffie waterschade opgelopen en vele zijn vernield. Ook zijn woningen vernield. Vorige week werd het cacao- centrum Itabuna, 1200 km ten noor den van Rio, door overstromingen ge troffen, die aan 200 mensen het leven kostten. Binnen een jaar of tien zal waar schijnlijk ook al het giraal betalen in warenhuizen, supermarkten en winkels via computers beginnen. Er zijn nu al experimenten mee aan de gang. Tegen het jaar 2000 zal aan de telefoon van een niet-onbejtekenende groep gebrui kers in- en urtvoerapparatuur zijn ver bonden (of ingebouwd) die de afreke ningen direct doet afdrukken. Vermoedelijk zullen op den duur de loketten van de postkantoren met de computers van de Girodienst of de Rijkspostspaarbank zijn verbonden. Daardoor kan aan het loket direct het saldo van een rekeninghouder worden vastgesteld. Indien gewenst kan hij dan een hoger bedrag meekrijgen dan de duizend gulden, die hij nu ineens per kascheque kan opnemen. Er wordt gedacht aan girale betalin gen niet alleen van salarissen, maar ook van dividenden, coupons, uitkerin gen krachtens sociale voorzieningen en particuliere uitkeringen. Er komen meer mogelijkheden voor het betalen met een girobiljet in winkels, garages en dergelijke. Over rentevergoeding wordt voorlo pig alleen gedacht in combinatie met spaarvormen van en bij de Rijkspost spaarbank. Het is niet onmogelijk, dat de omstandigheden eens zullen dwingen tot rechtstreekse rentevergoeding. Het voorportaal voor dit gebouw-van- de-toekomst is opgetrokken tussen 1956 en 1965. Ook daarover worden boeien de dingen verteld in het herdenkings boek dat als Marka-pocket is verdwenen bij Het Spectrum. Eén van de 36 auteurs (functionarissen van de PTT) is de heer G. F. J. A. Groen, directeur van de PCGD. Hij beschrijft onder andere de chaos van 1956 en de weelde van 1966. Een tekort aan mensen en „weinig plezier in het werk" veroorzaakten in 1956 ver tragingen in de uitvoering van de op drachten tot veertien dagen toe. Het jaar daarvoor waren er zestigduizend verkeerde boekingen of andere fouten. De administratieve zekerheid werd on dermijnd. Jaarlijks was er een finan ciële schade van vele duizenden gul dens. Om er een voorlopig halt aan toe te roepen kwam er een rekeningenstop. Het bedrijf werd sociaal-wetenschap pelijk doorgelicht. Een nieuw perso neelsbeleid was als balsem op een won de. De automatisering doorbrak oude structuren, invloeden en machtsposities. In 1966 ging de administratie van de laatste rekeninghouder over naar de computer. De giro was bezig aan zijn roemruchte vlucht in opwaartse rich ting. Daarmee was de tweede inzinking in het bestaan overwonnen. Tijdens de eerste, in 1923, was een poging tot me chaniseren en centraliseren jammerlijk mislukt. Toen de situatie niet meer te overzien bleek, was er nog maar een redmiddel: het bedrijf werd tijdelijk be sloten. Hoe de situatie nu is, demonstreren nog een paar feiten: Alle categorieën ondervraagden bij een onlangs gehouden opinie-onderzoek hadden een „uitgesproken gunstig" oor deel over de PCGD. Voor dit jaar wordt ge'rekend op een winst» van veertig miljoen gulden (veertien miljoen meer dan in 1967); Ondanks beweringen die het anders voorstellen, duurt het afwerken van een gewone overschrijving (van posten tot terugontvangen) nu gemiddeld drie en een halve dag; Er wordt gedokterd aan het ma chinaal leesbaar maken van met de hand geschreven cijfers, maar het „ei van Columbus" is nog niet gevonden; De automatisering heeft een bespa ring aan personeel opgeleverd van 43 procent ofwel veertig miljoen gulden (voor verdere-automatisering wordt on der meer een wetenschappelijke prijs vraag uitgeschreven); De PTT is met een willekeurig toe gankelijk massaal ontslaggeheugen een centraal klantenbestand aan het opbou wen. DJAKARTA De advocaat dr. Yap Thiam Hien, die destijds oud-minister van Buitenlandse Zaken dr. Subandrio heeft verdedigd, is gearresteerd, omdat hij lid zou zijn van de verboden Chinese organisatie Baperki. Deze organisatie zou de Indonesische communistische partij hebben gefinancierd. Subandrio werd 15 maanden geleden ter dood ver oordeeld wegens zijn aandeel in de communistische staatsgreep van 1965 in Indonesië. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De concurrentiestrijd tussen de banken en de Postcheque- en Girodienst Zal nog aanmerkelijk feller worden. Dit is de mening van de heer H. Reinoud, hoofddirecteur financiële en economische zaken van de PTT. cheque direct na ontvangst wil ver zilveren en het saldo op zijn bank rekening daartoe eerst na die twee dagen toereikend is. De hoofddirectie van de PTT kon niet nagaan of de concurrentie van de banken al merkbaar is bij de Gi rodienst. „Er komen dagelijks nog zeven- a achthonderd nieuwe reke ningen bij. Daartegenover staan slechts iets meer opzeggingen maar dat heeft nauwelijks betekenis", al dus de heer Reinoud. De stijgende welvaart zal de te goeden bij de spaar- en handelsban ken en bij de Girodienst verder doen toenemen. Gevolgen daarvan zullen, aldus de heer Reinoud in een uiteen zetting over de vijftigjarige Post cheque- en Girodienst, onder meer zijn: Meer dienstverlening aan de cliënten-rekeninghouders, maar ook hogere kosten door het toene mend aantal reclamecampagnes en het probleem of de bank- en girorekeningen (vooral de klei nere) in de toekomst nog wel renda bel zullen zijn. Om de onpersoonlijke behandeling waarmee de cliënten nogal eens ge- fronteerd worden, zoveel mogelijk de kop in te.drukken zal de PTT in toe nemende mate het loketpersoneel van de postkantoren gaan voorlich ten hoe de contacten met het pu bliek dienen te worden onderhou den. Over het niet-uitvoeren van beta- j lingsopdrachten als het saldo op de girorekening niet toereikend is (een pluspunt voor de banken die hun groene betaalcheques garanderen) kon de heer Reinoud nog weinig zeg gen. Eerst meet het antwoord van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën worden afgewacht op de vragen die Kamerleden heb ben gesteld. Pluspunt voor de Girodienst vond de heer Reinoud weer de credite- ring van de begunstigde. Deze ge- schiedt gelijk met de debitering van de opdrachtgever voor de betaling, maar bij banken twee dagen later. Hier moet de begunstigde zelfs 5 debrente betalen wanneer hij een ïiiiuiiiiiimiiii Intussen heeft de Girodienst ech ter wel uitgerekend dat de afschaf fing van bepaalde rechten (onder andere het in vele gevallen kosteloos gireren en het verstrekken van gra tis giro-enveloopen) tien miljoen ge kost heeft. Voorts was de Girodienst min of meer gedwongen in samen werking met de Rijkspostspaarbank de 3,48 procent renterekening in te voeren (In tegenstelling tot sommi ge banken en een enkele spaar bank wordt hierop de halfmaande- lijkse renteberekening met compen satie van inleg en terugbetaling toe gepast. Door dit laatste is debetrente terwijl een rekening gedurende een periode van een halve maand toch steeds een tegoed aanwijst niet mogelijk). Wel mogelijk is dat de concurren tiestrijd tussen banken en postgiro voor een zekere toenadering zal zor gen. „Er zijn met de Nederlandse Bankiersvereniging al vluchtige con tacten geweest waarin al de moge lijkheid is onderzocht van eenzelfde gebruik van formulieren en de in vloed van wederzijdse rekeningen. De bankiers zijn per slot collega's van ons", aldus de heer Reinoud, „want het valt zelfs nu nog niet mee hen concurrenten te noemen." Jill Blaiberg, (20) de dochter van de tandarts Blaiberg, die in Kaapstad een ander hart heeft gekregen, telefoneert hier met haar moeder in Zuid-Afrika, na dat zij het laatste goede nieuws over de operatie van haar vader had gehoord. Jill werkt sinds een half jaar in een kibboets als vrijwilligster. VATICAANSTAD Overeenkomstig zijn besluit om de Romeinse Curie het college van kerkelijke functionaris sen dat de paus bijstaat in het bestuur van de R.K. kerk te internationali seren heeft paus Paulus een aantal aartsbisschoppen en bisschoppen uit vrijwel alle delen van de wereld advi- serendè en besturende functies in de Curie gegeven. Zeven aartsbisschoppen en bisschop pen, van wie er maar één uit Italië af komstig is, zijn berloemd tot lid van de congregatie voor de religieusen. Voorts heeft de paus 24 aartsbisschop pen, bisschoppen en leiders van orden en congregaties tot lid benoemd van de „raad van 24", die een onderdeel vormt van de congregatie voor de evan gelisatie van de volkeren, de voormali ge congregatie voor de voortplanting van het geloof. De meeste leden van de ze „raad van 24" zijn afkomstig uit Afrikaanse en Aziatische landen. Ook de generaal van de Jezuïten, pater Pe dro Arrupe, maakt deel uit van deze raad. (Van onze correspondent) BONN In West-Duitsland zal bin nenkort een gedichtenbundel verschij nen van een beroepsmisdadiger* die al jaren achter tralies zit in de gevange nis van Bruchsal nabjj Karlsruhe. De verzen van deze gevangene, die schrift onder het pseudoniem Ali G. Ator, en van andere gedetineerden, z(jn verza meld door de gevangenisdirecteur Rolf Zeiter. Directeur Zeiter wist dat veel gevan genen gedichten schreven, die werden opgetekend op vodjes papier of soms alleen in het geheugen geprent. Drie jaar geleden stichtte hij met de gevan genen een literaire club, die eenmaal per week bijeenkomt om eigen poëzie en proza voor te lezen en te kritiseren. Ook schrijvers en studenten kwamen soms naar de gevangenis om aan de bijeenkomsten deel te nemen. De 31-jarige Ator is de zoon van een prostituee. Door zijn vader werd hij zo afgetuigd, dat hij voorgoed een mis maakt gezicht heeft. Hij specialiseerde zich op het stelen van auto's en heeft sinds zijn zestiende jaar met korte on derbrekingen in de cel gezeten. Een zaamheid, wanhoop en agressiviteit zijn de hoofdmotieven van zijn gedichten. „Ik zie een gat in mijn celmuur/ mis schien kofht er een rat bij mij op be zoekElders: „Ik wil jullie allemaal doden/ dan ben ik ten minste niet meer alleen". Over een zedenmisdadiger, die in de aangrenzende cel was opgesloten schrijft Ator: „Van opzij lijkt" hij/ wel wat op Dante Alighieri/ hij is erg verlegen/ en bloost gauwhij is bang voor meisjes/ daarom maakt hij ze tot slachtoffers". Enkele liefdesgedichten, opgedragen aan een meisje „zingend door tralies, de maat slaand op een etensblik" doen denken aan de balladen van Fran- gois Villon. In de poëzie van enkele gevangenen domineren zelfmedelijden, diepe wan hoop en aanklachten tegen de samen leving die hen heeft gemaakt tot wat zij zijn. Berouw blijkt zeldzaam. In een Münchense taveerne hebben twee acteurs onlangs een voordracht avond gevuld met werk van gevange nen. De Komma Club, een bekend lite rair genootschap in München, wijdde ook een avond aan proza en poëzie van gevangenen. Ex-gedetineerden kwamen daar discussiëren over de problematiek van de celstraf. De gevangen dichter Ator ziet niet veel in dergelijke discussies.,Hij schreef aan de Komma Club: „Als je een man met handboeien aan ziet geef hem dan wat te roken. Daarmee help je hem meer dan met al je gepraat over zijn proble men". Koningin Ingrid van Denemarken is gisteren in Rome aangekomen, waar zij enige dagen op bezoek is bij haar in ballingschap levende dochter, koningin Anne-Marie van Griekenland. Op de foto moeder en dochter in de auto op weg naar de Griekse ambassade. MOSKOU (AP) De Russische ge heime politie heeft een twintigjarige Venezolaan van Westduitse afkomst, Ni colas Sokolof, gearresteerd op verden king van spionage. Bij zijn aanhouding in Moskou zou Sokolof anti-Russische pamfletten bij zich hebben gehad en een „uitrusting voor het vervaardigen van vijandige lectuur." LEEUWARDEN De Friesche co- operatieve zuivel exportvereniging Fri co in Leeuwarden heeft de kaasgroot handel W. M. de Hoop N.V. in Diemen overgenomen. De groothandel was een onderdeel van het De Hoop-concern. De Frico ziet in de overneming van het bedrijf een belangrijke versteviging van de marktpositie. AMSTERDAM (ANP) De stijgende kosten van de gezondheidszorg maken in 1968 weer een aanpassing van de premies nodig. Dit heeft de directie van de Nederlandse Lloyd (Nedlloyd) in haar nieuwjaarstoespraak gezegd. Het concern heeft weer een goed jaar ach ter de rug. Het verzekerde kapitaal in de sector levensverzekeringen steeg tot f 934 mil joen. De totale inkomsten aan premies zullen boven f 164 miljoen komen. Het resultaat over 1967 zal niet veel afwij ken van dat over het gunstige voor gaande jaar. In de afdeling schadeverzekering ste gen de inkomsten aan premies met f 13 miljoen tot f 143 miljoen. De rechtsbij standverzekering vertoont een grote aanwas. Voor de buitenlandse vestigin gen heeft 1967 een wending ten goede gebracht. Nedlloyd Leven verwacht een beter resultaat dan over 1966. Ook de Assurantie Maatschappij De Zeven Provinciën verwacht over 1967 weer een .goed resultaat. Ondanks een verscherpte concurrentie in het schade verzekeringsbedrijf heeft de maatschap pij een flink hogere produktie behaald. De buitenlandse deelnemingen zullen in de winst bijdragen. Het concern heeft de kostenstijging opgevangen. Overleden Op Oudejaarsavond is in het Centraal Ziekenhuis te Paramaribo overleden de leider van de actiegroep, tevens fractie-voorzitter van deze partij in de Staten van Suriname, mr. P. Chandi Shaw. Hij werd 47 jaar. T)e Verenigde Staten zijn bezig hun Westerse bondgenoten te waarschu- ontstaan wanneer Engeland ertoe wen dat 'n gevaarlijk vacuüm kan overgaat nog meer overzeese defensie verplichtingen te besnoeien, zo heb ben goedingelichte kringen verklaard. Amerikaanse functionarissen geven te verstaan, dat de V.S. niet van plan zijn noodzakelijkerwijs de stukken op te rapen als Engeland verder gaat be zuinigen in het Verre Oosten, de Per zische Golf of West-Duitsland. Washington heeft zich van een openlijk standpunt over de acute defensie- bezuinigingsproblemen van Engeland onthouden, maar diplomaten ver klaarden dat Amerikaanse functio narissen geen geheim maken van hun hoop, dat de ingrepen zo klein moge lijk gehouden zullen worden. Zij ver kondigen dat de Westerse bondgeno ten niet voortdurend van de Verenig de Staten kunnen verwachten, dat deze de leemten vullen als Engeland zich uit sleutelposities terugtrekt. T~)e Britse regering overweegt een groot aantal militaire bezuinigin gen. Als mogelijkheden zijn genoemd het terugtrekken van Britse troepen uit Singapore, besnoeiing van de plannen om strijdkrachten in de Per zische Golf op te bouwen, annulering van de opdracht voor vijftig Ameri kaanse F-l 11-toestellen die voor ge bruik ten oosten van Suez waren be stemd en vermindering van de sterk te van het Britse Rijnleger. Aan diplomaten in Washington is tc kennen gegeven, dat de militain sterkte van andere NAVO-bondgeno ten in Europa „zeer evenredig" is aar het aantal troepen, dat de Verenigde Staten in dit gebied kunnen houden. De Verenigde Staten geloven, dat de andere NAVO-landen hun huidige militaire sterkte moeten handhaven als zij verwachten, dat het Ameri kaanse leger zijn belangrijke rol ln West-Duitsland blijft vervullen. We moeten niet in de positie van huur lingen worden gebracht, zo verklaar de een Amerikaanse functionaris. XJet Amerikaanse standpunt, door goedingelichte diplomaten gerap porteerd, luidt, dat het voor de Ver enigde Staten financieel en politiek onmogelijk zal worden zijn militaire kracht in Europa op peil te houden als Engeland en andere NAVO-lan den tot verdere bezuinigingen over gaan. lerikaanse functionarissen hebben ln privé-gesprekken met buitenlandse diplomaten verder hun geïrriteerd heid laten blijken ten aanzien van wat zij beschouwen als een tendens bij sommige Europese leiders zich van de oorlog in Viëtnam te distantiëren en deze voornamelijk als een Ameri kaans probleem te zien. Z'j verklaar den openlijk dat er een tijd kan ko men, dat de Verenigde Staten, onder ernstige druk in Azië, sommige ver plichtingen in Europa zouden moeten herzien. ROTTERDAM De spaarbanken in de grote steden hebben 1967 met gunstige spaarcijfers afgesloten. De Spaarbank te Rotterdam boekte in dat jaar een overschot van 57,3 miljoen tegen 44,2 miljoen in 1966. Het te goed van de 601.600 spaarders kwam daarmee op 615,3 miljoen. Er werd 22,1 miljoen rente vergoed tegen 17,5 miljoen in 1966. De bank verstrekte 64 miljoen aan onderhand se leningen en 10 miljoen aan hypo theken. Bij deze bank werd in december 33,9 miljoen ingelegd en 27 miljoen terug betaald, waardoor het overschot uit kwam op 6,9 (v.j. 6,7) miljoen. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag lieten de spaarders vorige maand f. 42,89 miljoen op hun rekeningen bijschrijven. Zij namen 38,92 miljoen op, wat een voordelig verschil van 3,97 (v.j. 2,57) miljoen opleverde. Aan het eind van het jaar bedroeg het tegoed van 422.150 spaarders 619,12 milj., waarop 23,45 miljoen rente werd bijgeschreven. De Spaarbank voor de Stad Amster dam boekte over geheel 1967 een over schot van 55,44 miljoen, waarvan 4,98 (v.j. 5,76) miljoen in december. Er werd in de afgelopen maand 29,35 mil joen ingelegd en 24,37 miljoen opge nomen. Eind december bedroeg het te goed van 518.846 spaarders 591,51 mil joen. Hierop werd 20,71 miljoen rente vergoed. VATICAANSTAD De Verenigde Staten berokkenen zichzelf grote schade door hun bombardementen op Noord- Viëtnam, zo heeft het door het Vaticaan uitgegeven weekblad ,Osservatore Delia Domenica' verklaard. Volgens het or gaan hebben de Verenigde Staten zich zelf in Zuidoost-Azië in een impasse gebracht en dit is niet de eerste maal. Iedereen die zich bewust is van de rol van de grote Amerikaanse mogend heid op de tweesprong tussen vrijheid en slavernij in de wereld van vandaag moet hierover bedroefd en bezorgd zijn. De luchtbombardementen, die Noord- Viëtnam hard treffen, brengen aanzien lijke schade toe aan het volk, dat daar mee zelf is begonnen, aldus de „Osser- vatore Delia Domenica". ADVERTENTIE WAAR STAAT EEN OLIFANT OP? Op het dressoir van tante, op een versierde kist in de piste en... Ja èn op de flessen heerlijkste oude of jonge jenever die men zich denken, drinken kant WASHINGTON (Reuter) De Is raëlische premier, Levi Eshkol, vliegt vandaag naar de Verenigde Staten. Hj| zal er Oe Thant de sêcretaris-generaal van de UNO, en president Johnson ont moeten. In Ottawa zal Eshkol later de gast z(jn van de Canadese premier, Lester Pearson. Men neemt aan dat Eshkol president Johnson bezoekt met het doel meer Amerikaanse wapens los te krijgen voor Israël. Naar verluidt is Johnson bereid wapens te leveren zodra de Arabische staten op het gebied van de herbewape ning een overwicht dreigen te krijgen. Van onze correspondent LONDEN Ga jjj even een fles sherry halen, zei een mevrouw Wil son in Birmingham tegen haar man, de 49-jarige machinist Edward Wil son. Ze had die drank nodig om een lekkere pudding te maken. Meneer Wilson kreeg 8,50 mee. Zeventien uur later kwam h(j pas thuis, zonder sherry. Dat ging zo: 's Ochtends om elf uur verliet Edward Wilson zijn huis om bij een winkel om de hoek de sherry te kopen. Op de terugweg dacht hij: even proeven. Dat deed hij. En dat deed hij nog eens en nog enige keren en toen was de fles leeg en de heer Wilson flink aangeschoten. Zo zelfs dat hij door de politie werd meege nomen naar het bureau waar hij tot half vijf 's middags zijn roes kon uitslapen. Op de terugweg naar huis dacht de heer Wilson: toch maar weer een fles sherry kopen. Anderhalf uur later vond de politie hem, hij lag op straat met in zijn armen geklemd een lege sherryfles. Weer tien uur later verliet de ma- chinist voor de tweede keer het po- j litiebureau. Toen keerde hij regel- j recht terug naar huis. Sherry kon hij j niet kopen want het was midden in de nacht, de winkels waren gesloten. Edward Wilson kreeg een boete van 85 gulden. „Ja, edelachtbare", zei hij tegen de politierechter, „als ik eenmaal een glas sherry op heb-.."

De Vallei | 1968 | | pagina 7