Timman is goed op dreef in jeugdtoernooi Haagse rechtbank hield zich bezig met doping op renbaan „Eindelijk gerechtigheid" dacht publiek op tribune ADO in eindfase naar forse zege: 6-1 Europese voetbalranglijst '67 Jan de Vlieger overleden Winterspelen op televisie Opnieuw remise Koersen Hilversum Okker uitgeschakeld Russische rijdsters succesvol Nog kaarten voor schaatsinterland in Deventer Nederlandse schaatsjeugd in Deventer op eerste plaats Om tennistitel van West-Australië Bracke Belgisch Sportman 1967 Nieuw initiatief van Televizier Celtic op het matje IN BEKERDUEL MET XERXES Niet passend Proces Nalatigheid Snel doelpunt Feller Strafschop Niet gemakkelijk van hier en daar SPORT DONDERDAG 4 JANUARI 1968 .DEN HAAG De bepalingen omtrent doping van een paard hebben ge leid tot felle schermutselingen en tot een kort geding, dat gisteren voor de pre sident van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, diende. De eigenaar van de draver Chérie Spencer, de heer J. Hendrikx, had een kort geding aangespannen tegen de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) om het startverbod voor Chérie Spencer en de uitsluiting van hemzelf opgeschort te krijgen tot er een beslissing is gevallen in de procedure, die door hem is aangespannen. Chérie Spencer is twee maanden geleden geschorst nadat expertise en ver volgens contra-expertise hadden aangetoond dat zij gedoopt was door coffeïne, toen zij deze herfst liep in de draverij voor het kampioenschap van de Neder landse paarden; een koers die zij won. De heer Hendrikx zelf is voor een jaar van deelneming uitgesloten. De NDR stelde, dat volgens de gang bare regeling dienaangaande de trai ner verantwoordelijk is wanneer do doping bij zijn paard wordt geconsta teerd. De NDR heeft hem niet verwe ten. dat hij zelf op enige manier zou hebben meegewerkt aan. die doping. Mr. M. Moszkowicz, raadsman van de heer Hendrikx, begon met enig ge schut van de flanken: „Dat is het eer ste korte geding; er komen er ten minste nog twee", waarop de presi dent vrolijk een „hoe meer hoe liever" liet vallen. Mr. Moszkowicz overgaande tot de orde van de dag: „Er zijn in de straf- commissie van de NDR mensen die belang hebben bij een uitsluiten van het paard van de heer Hendrikx. Er zit bijvoorbeeld een aannemer niets ten kwade overigens van dit beroep in het hoofdbestuur, wiens paard meer- HAARLEM Op 69-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte in een Haar lems ziekenhuis overleden de bekende eigenaar, fokker, beroepstrainer van dravers en pikeur, Jan P. de Vlieger, die zijn entrainement had gevestigd op een groot landbouwbedrijf te Nieuw Vennep in de Haarlemmermeer. De drafsport heeft de fam. De Vlieger altijd in 't bloed gezeten. Z'n vader Dirk de Vlieger was reeds ver voor de eeuw wisseling een bekend rijder, vooral op d toen zo florerende kortebaandraverijen. Deze taak werd later overgenomen door zijn oudste zoon Arie de Vlieger, die echter bij het uitrijden van een dra ver hi de hoofdvaart terecht kwam en jammerlijk verdronk. Jan de Vlieger zette echter de fami lie-traditie voort, met evenals zijn vader een grote voorliefde voor de kortebaandraverijen,'die in de vooroor logse jaren de hoekstenen vormden voor de drafsport. Jan de Vlieger ont popte zich niet alleen als een zeer be kwaam trainer en rijder, maar ook als een uitstekend fokker. Van talloze zeer snelle paarden stond de wieg op zijn be drijf in de Haarlemmermeer. Van de honderden paarden, die hij bij zijn le ven heeft gereden, genoten vooral de cracks „Quicklooper", „Calumet As ter", „Prinses Olga", „Bretteur", „Premier Mars" en „Determination" een grote bekendheid. Ook in de na oorlogse jaren bleef zijn naam steeds ohder de vooraanstaande rijders met paarden als „Ironsides", „Karnac", „Otella", „Ju Ju", „Hollandia", „Be minde", „Sammy Mars" en „Vlieger D". Hij won in 1942 met de schimmel „Gonny D" de eerste derby na het her stel van de totalisator, de sweepstakes met „Hollandia" en het H. van Wicke- voort Crommelin Memoriaal met „Queen Bess". Zijn grootste bekendheid verwierf hij echter ongetwijfeld met de legendari sche „Allouez", die niet alleen op de lan- gebaan een uitblinker was, maar tot op hoge leeftijd de snelste draver op de kortebaan en in totaal bijna f 100,000, won. Het grote succespaard, dat hij het laatst trainde was „Anton", die in het afgelopen jaar het record-aantal van 28 overwinningen boekte. HILVERSUM Het was gisteravond volop winter op de Hilversumse dra- versbaan, waar in het begin een zó dichte en fijne sneeuw neerdwarrelde dat de deelnemers na enkele koersen ontheven werden van de verplichting tot defileren. De uitslagen waren: Beste wensenprtys: 1. Empereur C H (F. J. Eerenberg) 1.30.1. 2. Eddie Signal. 3. Dousko Williams F. Toto: w. 3,70, pl. 2,20, 2,20, 4,40, cover 7,10, koppel 5,40. Goede-Zakenprb's: 1. Fernanda D (A. T. Knijnenburg) 1.29.8. 2. Duco H. 3. Fabiola Spencer. Toto: v. 4,20, pl. 2,90, 2.30, 2,10, cover 7,20, koppel 7,60, trio 301,70. Leerlingen Winterkampioensch., eer ste afdeling: 1. Bird van Hiddum (W. A. J. Felis) 1.27. 2. Carière. 3. Cereal Spen cer. Toto: winn. 11,70, pl. 3. 2,30, cover 34.60, koppel 4,40. Gezondheidsprijs, eerste afdeling: 1. All Prise (M. Vergay) 1.26.6. 2. Beach comber. 3. Barbarossa W. Toto: winn. 6,90, pl. 2,60, 2,60, cover 11,10, koppel 4,30. Voorspoedprljs: 1. Dyveke D (M. W. Lange) 1.26.2. 2. Blackfoot van 's-Gra- venhof. 3. Antilope R. Toto winn. 2,20 pl. 2,20, 3,20, 11,90, cover 7, koppel 9.50, trio 552,10. Gezondheidspas, tweede afdeling: 1. Canard S (J. Wagenaar jr.) 1.25.3. 2. Y Y Hanover. 3. Amad Kinley. Toto: winn. 3,30, pl. 1,90, 2,10, 1,70, cover 12,10, kop pel 4,80. Leerlingen Winterkampioensch. twee de afdeling: 1. Black Hollandia (G. G. M. Gommans) 1.27.6. 2. Binky. 3. Con stant Hollandia. Winn. 10,80, pl. 3,50, 2,40, 2,30, koppel 20,30, cover 4,60. Heil en Zegenprijs: 1. Double Six II (M. Vergay) 1.29, 2. Dores. 3. Emprit S. Winn. 2,20, pl. 1,50, 3,70, 5,30, koppel 8,20, cover 8,70, trio 373,80. Gelukkig Nieuwjaarprys: 1. Floris Kan (B. Leeuwenkamp) 1.32,8. 2. Flying Lady. 3. Ferro. Winn. 4,50, pl. 1,40, 1,70, 2,40, koppel 5,90, cover 6,60. Totaal omzet 165.951,50. malen tweede werd achter Chérie Spencer". Gnuiven op de tribune, waar men sen uit de draf- en rensport zaten, voe lend dat hier nu een kans was om „eindelijk gerechtigheid" te kunnen roe pen. De aanval leek te zijn geopend. Mr. Moszkowicz: „Onschuld bewij zen is toch per slot middeleeuws en niet meer passend in het moderne recht, er moet van de andere kant schuld be wezen worden. Je kunt je gewoon niet dekken tegen kwaadwillende derden op de terreinen rondom de koersbaan". Vervolgens kwam de heer Hendrikx voor het hekje. Hij staat bekend als een fatsoenlijk man, groot liefhebber van het paard in het algemeen en van zijn Chérie Spencer in het bijzonder. Vele malen ging het paard in de do- pingbox. Niet omdat de NDR steeds dacht dat zij wel wat „in" zou hebben, maar bij normale steekproeven en sinds halverwege vorig jaar gezien ar tikel 36 van de toen gewijzigde regle menten van deelneming later als winnaar van prijzen van drieduizend gulden en meer. Hij vertelde van' die middag. Hoe hij diep uit het Limburgse land met zijn broer en zijn vrouw Chérie naar Hilversum reed. Om half vier was hij daar. Hij heeft wat met het paard ge lopen en het weer in de wagen ge zet. Om zes uur heeft toen pikeur P. Koppejan het paard wat voorwerk ge geven. Om acht uur was de koers waar het or ging. Het paard had niet onbe waakt gestaan. De heer Hendrikx was bijvoorbeeld niet weggegaan om een hapje te eten. Voor Chérie stond er een emmertje water bij de auto. De heer Hendrikx heeft alles gedaan om zijn onschuld naar voren te bren gen. Na het vonnis van de NDR ging hij in beroep en nadat de raad van appel het oorspronkelijk vonnis juist bleek te vinden, zocht hij een helder ziende op om op het spoor te komen van degene die hem deze kool had ge stoofd. Hij spande een kort geding aan en begon met een proces voor de meer voudige kamer. Zijn raadsman gaf de president giste ren ter overweging, dat er wel eens mensen bang kunnen zijn geworden van de grote vorderingen van Chérie. Het paard verdiende in ongeveer drie maanden meer dan veertigduizend gul den. Het kwam daarmee in een hogere klasse en kon daar de spoeling voor anderen aan de top wel eens dun ma ken..." Voor de NDR betoogde daarna mr. dr. K. W. P. Klaassen om te beginnen dat er geer aannemer in de strafcom- missie zit. „Maar wel in het hoofd bestuur", wierp mr. Moszkowicz daar snel tussendoor. Meeleven op de tribu ne: „O zo". KAAPSTAD Tom Okker heeft in de derde ronde herenenkelspel van het tennistoernooi in Kaapstad een neder laag geleden tegen de Zuidafrikaan Ray Moore: 0-6, 2-6. Een negatieve sco re, die voor de Nederlander nogal hard aankwam. In het herendubbelspel deed de Haar lemmer het beter. Samen met de Zuid afrikaan Saul klopte hij de Zuidafrika nen Summers en Lloyd met 6-2, 6-4. Later bereikte Tom Okker met de Zuidafrikaan Jackie Saul de halve fina les heren dubbelspel. Okker en Saul versloegen in de kwartfinales het Zuid- afrikaanse dubbel Morris/Bolt met 6-3, 6-4. De Deen Jan Leschly drong met zijn landgenoot Torben Ulrich ook tot de halve finales herendubbel door. De De nen versloegen de Westduitsers Bungert en Plötz met 6-2, 7-5. Onze landgenoten Kees Verkerk en Ard Schenk zijn gisteravond in Oslo door de Oslose Hardrijdersvereniging on derscheiden. Hun werd het levenslange lidmaatschap aangeboden door de voor zitter van deze vereniging, de heer Jan Erik (l.). Mr. Klaassen: „De heer Hendrikx spreekt als mede-eigenaar; zijn broer is ook eigenaar van dit paard. Eigen lijk moet dit een kwestie van „niet ont vankelijk" zijn. Maar het grote punt is en blijft artikel 36 van het straf regle ment, handelende over ongeoorloofde middelen". De heer Hendrikx kende de wijziging niet zo precies. „Ik heb nooit wat met doping te maken gehad en ik wil het ook niet hebben". Punt 9 vermeldt, dat de trainer van het paard waarbij ongeoorloofde mid delen worden geconstateerd steeds ver antwoordelijk wordt gesteld. De president informeerde of bijvoor beeld zo'n strafcommissie ook zoekt naar een schuldige. Antwoord van de heer J. Govers, algemeen secretaris van het dagelijks bestuur in de NDR: „Er zijn drie rechercheurs op de baan. Een betrokkéne kan altijd een recher cheur inschakelen. De heer Hendrikx deed dit niet". Even leek er weer een kans te ko men op een doorbraak, die althans naast artikel 36 enige richting aan het geheel kan geven: mr. Moszkowicz ver telde dat zijn cliënt hem de naam van een stalknecht had genoemd in ver- tand met de hele dopingsaffaire. De naam kwam er niet uit. Wel werd ge zegd, dat het bepaald niet pikeur Kop pejan was. Blijft het feit, dat niet alleen positie ve medewerking tot dopen, maar ook nalatigheid bij het oppassen van het paard straf ten gevolge kan hebben. Volgende week woensdag zal vonnis worden gewezen. DEN HAAG „Mijn eerste offi ciële wedstrijd in het eerste elftal en dan zes doelpunten tegen. Gelukkig niet mijn schuld". Met die woorden verdween een zwaar bemodderde, te leurgestelde en trietst kijkende Aad de Bruin de kleedkamer in na afloop van het bekerduel met ADO, door de Haagse ploeg met 61 gewonnen. De Bruin, vervanger voor doelman Treytel, die geplaagd werd door steen puisten, heeft Xerxes/DHC voor een nog grotere nederlaag behoed. Bijna tweemaal drie kwartier was ADO in de aanval. Tot een kwartier voor het einde kon Xerxes/DHC de schade nog beperkt houden; daarna ging het uit houdingsvermogen een woordje mee spreken. ADO, dat aan zijn stand ver plicht was van dit elftal met grote cij fers te winnen, kon toen tegen het ge teisterde Xerxes/DHC doordrukken. Met drie doelpunten in het laatste kwartier werd de score aanzienlijk op gevoerd. Als een aangeschoten spreeuw hinkte Xerxes/DHC tegen ADO over het dras sige veld in het Zuiderpark. De uit Rot terdam naar Delft geëxporteerde spe lers van Xerxes, aangevuld met een handjevol Delftenaren, misten in dit be kerduel Treytel, Radovic, Hanegem, Lissenberg, Joncic, Fafié, Kronshorst, Van der Heyden, Spinhoven en Toledo. „Wij hebben haast geen spelers meer over", stelde algemeen secretaris Ver beek van Xerxes/DHC somber vast. „We hadden wel een sterkere ploeg kunnen opstellen, maar dan moesten wij enkele licht-geblesseerden in het veld zenden. Dat risico achtten wij te groot, want voor ons telt de competitie altijd nog zwaarder". De invallers waren van goede wil. De omroepster had dat voor de aanvang al verteld. Het zou een echt bekerduel worden, zo verzekerde zij de driedui zend toeschouwers. En het begon ook aantrekkelijk. In de eerste minuut opende ADO de score al. Uit een hoek schop deponeerde Heynen de bal voor de rechtervoet van De Zoete, die inval ler-doelman De Bruin versloeg: 1-0. ADO bleef sterker. Xerxes/DHC moest het van sporadische uitvallen hebben, probeerde hef steeds, doch met de buitenspel val waarvoor scheidsrech ter Brouwers voor rust circa 25 maal moest fluiten, bleef de defensie van de Hagenaars gemakkelijk overeind. Mis schien iets tè gemakkelijk, want plotse ling sloeg Xerxes terug. Bij een voor zet van Jacobs kopte Giel Jansen de de bal door naar Blok, die via de onder kant van de lat hard inschoot: 11. Voor ADO was dat het sein om wat feller aan te pakken. Twee minuten la tter lanceerde Houwaart met een diepte pass Aarts, die de uitlopende De Bruin geen kans gaf: 2-1. Tot de rust bleef ADO sterker. De Bruin redde enkele malen fraai en had bovendien het geluk, dat Aarts bij een kans de paal trof. Zonder Kreijermaat, voor wie Stui- venberg was ingevallen, Ijegon Xerxes/ DHC zonder veel hoop aan de tweede helft. ADO bleek van plan de zaken even recht te zetten. De aanvallers, met als grote man De Zoete, gleden en glibberden in de richting van het doel van De Bruin. Deze jonge doelverdedi- ger vorig seizoen nog in het jeugd- team werd de grote uitblinker. Twee felle schoten van Houwaart en een on gemeen felle inzet van De Zoete, ver werkte hij met het gemak van een rou tinier. Dat het na twintig minuten toch 31 werd, had ADO meer te danken aan de scheidsrechter, die een onschuldige val partij van Houwaart, zondef dat er van een overtreding sprake was met een strafschop honoreerde. Schoenmaker was de man, die de stand naar 3-1 schoot. Het pleitte voor Xerxes/DHC, dat het de moed niet opgaf, ondanks het feit dat het met tien man verder moest, toen Kleinjan geblesseerd raakte. In het laatste kwartier raakten de helden ver moeid. ADO kon doordrukken. Eerst door Heynen (4-1), vijf minuten voor het einde door Mansveld, na voortref felijk voorbereidend werk van De Zoete, en twee minuten voor het einde door Schoenmaker (6-1). Scoreverloop: 1 min. 1-0 De Zoete, 20 min. 1-1 Blok, 22 min. 2-1 Aarts, rust, 20 min. 3-1 Schoenmaker (strafschop), 30 mip. 4-1 Heynen, 40 min. 5-1 Mans veld, 43 min. 6-1 Schoenmaker. ADO: Thie; Smit, Weimar Mans veld, Vos; Schoenmaker, De Zoete; Heynen, Houwaart, Maassen, Aarts. XERXES/DHC: De Bruin; Dor jee, F. van der Heide, Tettero, Kleingeld; Kreijermaat (Stuivenberg). Jacobs; Blok, Jansen, Teuling, Kleinjan. Scheidsrechter Brouwer. VOETBAL Het Westduitse ama-, teurvoetbalelftal op reis in Azië, heeft woensdag in Bangkok met 1-0 gewonnen van Thailand. Het enige doelpunt viel enkele seconden voor het einde en werd gescoord door Zore. Er waren 10.000 toeschouwers. Beeld uit de gisteravond gespeelde bekerwedstrijd tussen ADO en Xerxesi DHC. Zesmaal moest doelman Aad de Bruin van Xerxes/DHC capituleren, maar in deze siutatie bracht hij toch redding. PARIJS/BERN Het gezaghebbende Franse voetbalblad „France Football" heeft traditiegetrouw een ranglijst sa mengesteld van nationale voetbalelftal len van de Europese landen. Rusland staat min of meer verrassend op de eerste plaats. Het leed in veertien wed strijden slechts twee nederlagen, waar bij het 1 3 verlies op 29 november tegen Nederland. Tien maal behaalde Rusland winst en twee keer een gelijk spel. Na Hongarije en Italië, die de tweede plaats delen, komt pas wereldkampioen Engeland, dat in 1967 slechts zes inter lands speelde en daarin negen punten behaalde. In 1966 stond Engeland nog bovenaan. West-Duitsland zakte van de tweede naar de zesde plaats. Nederland dat in '66 nog de tiende positie deelde met Bulgarije en Spanje, is nu pas op de 19e terug te vinden. Opvallend is verder dat Bulgarije op de vijfde plaats beslag legt. De interlandresul taten van Rusland waren in 1967: Overwinningen op Schotland (20); Mexico (20); Frankrijk (42); Oosten rijk (43); Griekenland (40 en 10); Finland (20 en 52); Bulgarije (21) en Chili (41). Gelijk tegen Zwitserland (22) en Engeland (22); nederlagen tegen Nederland (13) en Oostenrijk (0—1). Voor Nederland waren de resultaten als volgt: overwinningen op: Oost-Duitsland (10) en Rusland (31); nederlagen tegen Oost-Duitsland (34); België (01); Hongarije (1—2); De nemarken (23) en Zuidslavië (12). De ranglijst luidt: 1. Rusland; 2. Hongarije en Italië; 4. Engeland; 5. Bulgarije 6. Oost-Duits land en West-Duitsland; 8. Zuidslavië; 9. Tsjecho-Slowakije; 10. Spanje en Portugal; 12. Schotland; 13. Frankrijk en Zwitserland; 15. Denemarken; 16. AI^MA ATA Russische schaatsen- rijdsters zorgden op de wonderhaan van Alma Ata voor de beste seizoentij den op de 500 en de 1500 meter. De 21-jarige Moskouse studente Lud- milla Titova legde de 500 meter af in 45.2 sec., slechts 0.3 sec. boven het we reldrecord van de zo tragisch om het leven gekomen Inga Voronina. Na de Olympische Winterspelen van Inns bruck in 1964 is dit de snelste tijd op de sprint. De zesvoudige Olympische kampioe ne Li dia Skoblikova kwam op de 1500 meter tot 2.25,4 waarmee zij onze landgenote en wereldkampioene Stien Kaiser van de eerste plaats van de sei zoenranglijst verdrong. De wedstrijden werden gehouden in rustig zonnig weer waarbij de thermometer drie graden boven nul (in de schaduw) aanwees. De Russische dames- en herenploeg bereidt zich in Alma Ata voor op de Olympische Winterspelen van Greno ble. DEVENTER Het ziet er niet naar uit, dat de kaarten voor de schaatsin terland Nederland-Noorwegen, die za terdag en zondag aanstaande op de De venter kunstijsbaan plaats vindt, voor de aanvang geheel uitverkocht zullen zijn. „De kaartverkoop loopt goed, maar er zijn er nog genoeg. Telefo nisch nemen we echter geen bestellin gen aan", zo werd ons gistermiddag op de baan meegedeeld. De kunstijsbaan kan beide dagen to taal circa 25000 bezoekers herbergen. De wedstrijden beginnen zaterdagmid dag om drie uur met de series (tien in totaal) van de 500 meter, waarna het zelfde aantal series van de 3000 meter wordt verreden. Zondags volgen de 1500 meter en de 5 km. De wedstrijden beginnen dan om half drie. Op beide da gen gaan om half twee de kassa's open voor de laatste kaartverkoop. Bezoe kers met auto's wordt aangeraden in verband met het parkeren vrfj vroeg van huis te gaan. GRONINGEN In de finalegroep van het Niemeyer-schaaktoernooi voor de jeugd heeft de Nederlandse jeugd kampioen Timman gisteren twee oven- winningen geboekt. In de tweede ronde versloeg hy zyn landgenoot Ligterink en in de derde ronde de Ier Moles. Lig terink speelde in de derde ronde remise met de Hongaar Jocha. Timman heeft nu drie punten uit drie partyen. De helft van de deelnemers aan een jeugdtoernooi pleegt internationaal to taal onbekend te zijn. Enkele jaren na dien staan ze veelal op de erelijst van de grootmeesters. We denken bijvoor beeld aan Ivkof, Spasski, Panno, Gheo- rgiu en Parma. Er mag daarom worden gesteld „Wat goed is komt snel" en de genen, die deze groei een opmerkelijke stimulans hebben gegeven, verdienen 'n pluim en de dank van de schaakgemeen schap. De wedstrijd in Groningen geldt als een Europese krachtmeting, als een wapenschouw van topjunioren, die deels meestersterkte bezitten of het vermoe delijk zullen krijgen. Natuurlijk hoopt men, dat de Nederlanders Timman en Ligterink, die de finalegroep haalden, hoge ogen zullen gooien. De kans daar op bestaat, waarbij waarschijnlijk op de tengere schouders van de zestienjarige Timman de zwaarste taak zal komen te rusten. Hij geldt als medefavoriet voor de eerste plaats. Ligterink zal die (nog) niet halen. Timman zal het overigens niet gemak kelijk krijgen. De concurrentie van Jo cha, Karpof en misschien ook die van Lewi zal hardhandig kunnen doorwer ken. Zijn succesvolle start rechtvaar digt evenwel de hoop op een Neder landse zege; niet minder, óók niet meer. De uitslagen waren: afgebroken par tijen eerste ronde: finalegroep: Ligte- rink-Moles Klassificatiegroep: SchaufelbergerDudek 10; Maeder Ta te 01; JacobssonBoersma Finalegroep: tweede ronde: Timman Ligtering (beiden Ned.) 10; Dan Zara (Roem)Lewi (Polen) 1-0; Karpof (Rusl) Moles (Ierl) 10, Jocha (Hong)Hos- talet (Sp) afgebr. Roemenië; 17. België; 18. Griekenland 19. Nederland en Polen; 21. Oosten rijk, Noorwegen en Zweden; 24. Turkije 25. Albanië en Luxemburg; 27. Finland; 28. Cyprus. Niet geklasseerd wegens gebrek aan gegevens: Noord-Ierland, Ierse Vrij staat, Wales en IJsland. De lijst voor wat betreft de behaalde resultaten in interlandwedstrijden ziet er als volgt gesp. era <D era 3 2. 3. S- 3 1. Rusland 14 10 2 2.22 35-17 2. Hongarije 9 7 0 2 14 19-10 3. W.-Duitsland 8 5 1 2 11 20- 5 4. Bulgarije 9 4 3 2 11 10- 5 5. Italië 6 4 2 0 10 15- 3 6. Schotland 7 5 0 10 12- 9 7. Denemarken 8 4 2 2 10 29-11 8. Roemenië 9 4 2 3 10 16-13 9. Engeland 6 4 1 1 9 12- 5 10. Tsj. Slowakije 7 4 1 2 9 10- 5 24. Nederland 7 2 0 5 9 11-13 DEVENTER Na de eerste dag van de tweedaagse schaatswedstrijd voor ju nioren op de Deventer kunstijsbaan staan de Nederlandse teams op de le plaats in de klassementen. Naast de vertegenwoordigende jeugdploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB) wordt aan deze wed strijden deelgenomen door Noorse, Zweedse, Poolse en Westduitse ploegen en een team van de Deventer IJsclub. De belangrijkste resultaten van de eerste dag waren: Junioren A. (17-18 jaar): 500 meter: 1. B. Jansson (Zw.) 44,7 sec.; 2. J. Jacob- son (Zw.) 45,4; 3. E. Alsoe (Noorw.) 46.2; 1500 meter: 1. P. Vink (KNSB) 2.22.8; 2. T. Rosendaal (KNSB) 2.26,7; 3. J. Palsma (KNSB) 2.27,3. Stand ploegenklassement: 1. KNSB 23% pnt.; 2. Noorwegen 41% pnt.; 3. Deventer IJsclub 49% pnt; 4. Zweden 61% pnt.; West-Duitsland 64 punten. Junioren B (15-16 jaar): 500 meter: 1. E. Kaastad (Noorw.) 49,9; 2. A. Miede- ma (KNSB) 47,2; 3. J. Valentijn (KNSB) 47.3. 1500 meter: 1. G. van Gelderen (DIJC) 2.23,1; 2. J. Valentijn (KNSB) 2.27,8; 3. A. Hoegberg (Zw.) 2.28,6. Stand ploegenklassement: 1. KNSB 33 pnt.; 2. Zweden 48 pnt.; 3. Noorwegen 52 pnt.; 4. DIJC 60 pnt.; 5. Polen 65% pnt.; 6. West-Duitsland 82% pnt. PERTH Margaret Court-Smith heeft woensdag de halve finales bereikt van de tenniskampioenschappen van West-Australië te Perth. De Wimble- donkampioene van 1963 en 1965 stond in een zinderende hitte, de temperatuur wees 36 graden in de schaduw aan, precies twee en een half uur op de baan tegen de Amerikaanse Mary Ann Eisel. De setstanden waren 4-6, 6-0, 13-11. In een van de andere kwartfi nales won de achttienjarige Amerikaan se Rosemary Casals met 6-2, 5-7 en 6-1 van de Australische jeugdspeelster Lesley' Hunt. Margaret Smith zal de enige Austra lische speelster zijn, die uitkomt in de halve finales van de kampioenschap pen van West-Australië. De andere drie plaatsen worden bezet door Amerikaan se speelsters. Niet alleen Rosemary Ca sals versloeg in de kwart-finales, waar in steeds een Amerikaanse speelster een Australische ontmoette, haar tegen standster, ook Kathy Harter en Billie Jean King-Moffitt wonnen. Billie Jean King, die weer opvallend sterk speel de, had weinig moeite met Gail Sherriff: 6-0 en 6-2. Kathy Harter versloeg de Australische top-speelster Lesley Tur ner met 6-4 en 9-7. Kwalificatiegroep tweede ronde: Tate (Eng)—Schaufelberger (Zwits.) 01; Boersma (Ned)—Maeder (W-Dld) 0—1; Meulders (Belg)Dudek (Oost) afg.; Fu- cak (Zd-Sl)—Jacobsen (Den) afg. Finalegroep, derde ronde: Lewi—Kar pof afg.; Hostalet—Dan Zara 10; Lig terinkJocha MolesTimman 0—1. Klassificatiegroep, derde ronde: Dudek —Tate Jacobssen—Meulders afg. Maeder—Facak 1—0; Schaufelberg— Boersma afg. Stand finalegroep: 1. Timman 3 pnt.f 2. Karpof 1% pl. 1 afg., 3. Dan Zara 1%, 4 en 5 Hostalet en Jocha 1 en 1 afg., 6. Ligterink 1, 7. Lewi en 1 afg., 8. Moles BRUSSEL De Belgische beroepe- bond van sportjournalisten heeft woens dag Ferdinand Bracke aangewezen ali Belgisch sportman van het jaar 1967. Bracke verbeterde het werelduurrecord dat op naam stond van de Fransman Roger Rivière. Hij vergaatde 567 pun ten. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Ferdinand Bracke (Wielrennen) 56T punten; 2. Eddy Merckx (wielrennen) 564; 3. Gaston Roelants (atletiek) 314; 4. Jacky Ickx (autosport) 151; 5. André de Hertoghe (atletiek) 113. HILVERSUM Een team van zes tv-commentatoren en een film-equipe woont in februari voor de NTS de Olym pische Winterspelen in Grenoble bij. Al les bij elkaar geeft de NTS tussen 5 en 19 februari ruim veertig uur tv-repor- tage, voornamelijk op het eerste net, van de internationale sportevenementen in Frankrijk. Dagelijks wordt van 6 februari af na het journaal van acht uur een gefilm de samenvatting van de Franse televi sie uitgezonden. Daarbij staan acht re portages van ijshockeywedstrijden op het programma; uitvoerige verslagen van hardrijden (verschillende afstan den), kunstrijden, skispringen en sla lom. De eigen filmequipe heeft op dracht dagelijks een programmaatje van tien minuten te verzorgen, gecon centreerd op Nederlands sterke kant: het schaatsenrijden. Deze serie uitzendingen begint op dinsdag 6 februari met de reportage vjyi de openingsceremonie (eerste net, 18.00 uur). Een deel van de reportages zal in kleur te ontvangen zijn; onder andere de openingsceremonie, de samenvattin gen van de Franse tv en enkele van de ij shockey wedstrijden. BREDA De heer Van Vollenhoven, lid van de directie van Televizier, heeft tijdens een afscheidsdiner van de oud-extra sportieve formatie nieuwe initiatieven van de voormalige sponsor bekendgemaakt. Over een periode van twee jaar zal men bekijken wat de re sultaten van de andere sponsors zijn. Mochten die resultaten positief uitval len, dan wil men overleggen, of Televi zier eventueel met een nieuwe wieler ploeg kan starten. Verder stelt het weekblad een trofee beschikbaar, de Grote Prijs van Televi zier. Voor de renner die in binnen- en buitenland het meeste succes boekt en daarbij ook een grote sportiviteit aan de dag legt is een bedrag van tiendui zend gulden aan deze prijs verbonden. Onder leiding van Kees Pellenaars zal een jury van journalisten de winnaar aan het einde van elk seizoen aanwij zen. Televizier gaat zich bovendien bezig houden met wedstrijden, die min of meer ten dode zijn opgeschreven. Men gaat dergelijke wedstrijden stimuleren met een financiële bijdrage. GLASGOW De scheids rech ters commissie van de Schotse voetbalbond gaat op 26 februari een vergadering houden over de ongeregeldheden, die tijdens de wedstrijd om de wereldbeker tussen Celtic en Racing Buenos Aires plaats hadden. Vier spelers (Lennox, Auld, Johnstone en Hughes) van Celtic werden van het veld gestuurd en twee van Racing. De ontmeoting, die op 5 november van het vorig jaar werd ge speeld, leverde een 1-0 zege op voor Racing. Intussen hebben officials van de FIFA in Zürich een film van de wedstrijd gezien. De rapporten van de nationale voetbalbonden moeten echter nog arriveren. TIFLIS Ook de derde partij uit de tweekamp om het wereldkampioen schap dammen tussen de Russen Koe- perman en uitdager Andreiko is in re mise geëindigd. De stand in deze twee kamp, die in Tiflis wordt gehouden, is hierdoor gelijk gebleven: 3-3. In dit derde treffen is Andreiko dicht bij een overwinning geweest. Hij kwam zelfs een schijf voor, maar de ervaren Koeperman bouwde zijn verdediging zo op, dat Andreiko na 69 zetten met re mise genoegen moest nemen. v ZAALHANDBAL In een wedstrijd voor de strijd om de Europese zaal handbalbeker (heren) won in Wenen het Oostduitse Dynamo Berlin met 30-11 van Rapid Wenen. In het damestoer- nooi leed woensdagavond nog een Ween- se club een nederlaag. Admira Energie verloor, eveneens op eigen terrein, met 19-10 van Rapid Boekarest. OLYMPISCHE SPELEN In het Olympische Dorp in Mexico Stad zal nog deze maand een begin worden ge maakt met de bouw van een kerk. Het is de bedoeling, dat de kerk tijdens de Spelen in oktober voor alle christelijke deelnemers, van welke richting dan ook, zal open staan.

De Vallei | 1968 | | pagina 9