Veenendaals dagblad Rusk onderzoekt bedoeling van Hanoi's uitingen Buiten Ned. juriste te Djakarta in arrest TITO EN CEAUSESCU BLEVEN ONEENS JAMIN Con junctuur had kort griepje' Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PRINSELIJK PAAR KON MOEILIJK WEGKOMEN BIJ MOEDER ALARMGROEP RIJKSPOLITIE VERHUISD Yvonne Paul verwijderd van Sehiphol Thieu wil NLF niet ontmoeten CHESTER BOWLES NAAR CAMBODJA Cernik opvolger van Novotnv Me STRENGE KOU IN ITALIë Sovjet-schip zou zijn geraakt Lurleen W allace in ziekenhuis Blaiberg gaat nog steeds vooruit SER-voorzitter De Pous Westenwind IN PRAAG REKEST) Niet eenkennig CAMBODJA waaierbiscuits SPAARRTWAEN ONDER DEKEN IN TRANEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Klein© -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 5 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 4 WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft verklaard dat de VS opheldering trachten te krijgen van de jong ste verklaring van de Noord Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Ngoe- jen Dt»ei Trinh, om vast te kunnen stellen of die verklaring werkelijk neerkomt op een wijziging van het standpunt van Hanoi met betrekking tot het vredes overleg. Rusk liet weten dat hij nu nog niet kon zeggen of de verklaring van de Noord Vietnamese minister ernstig gemeend is, of alleen maar een propaganda- manoeuvre is. Rusk herhaalde het bekende Amerikaanse standpunt, dat de bombardementen op Noord-Viëtnam onmiddellijk gestaakt kunnen worden, als vaststaat dat het staken gevolgd zal worden door vruchtbaar overleg. De minis ter zei voorts, dat de VS het streven steunen van het staatshoofd van Cambod ja, prins Norodom Sihanoek, om de vrede in Cambodja en de neutraliteit van zijn land te bewaren. De Noordviëtnamse minister van Buitenlandse Zaken heeft ojj 1 januari ver klaard, dat Hanoi bereid is over „ter zake dienende kwesties" te spreken, als de VS hun oorlogshandelingen tegen Noord-Viëtnam staken. President Thieu van Zuid-Viëtnam heeft opnieuw onderhandelingen met het nationale bevrijdingsfront afgewe zen. „Ik ga alleen met een vertegen woordiger van het front aan een tafel zitten, als de„e deel uitmaakt van de delegatie van Hanoi", verklaarde hij in antwoord op vragen. Thieu deelde voorts mee, dat zijn re gering zich het "„recht van achtervol ging" tot in Cambodja voorbehoudt voor hei geval een dergelijke actie noodzakelijk zou zijn voor de veiligheid van de Zuidviëtnamese troepen tijdens een operatie aan de grens. De Amerikaanse ambassadeur. Ches ter Bowles, zal „binnen enkele dagen" naar Phnom Penh vertrekken voor be sprekingen met prins Norodom Siha noek. aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade mee gedeeld. De bekendmaking laat in de avond werd gedaan, nadat president Johnson in San Antonio de benoeming had mee gedeeld van de ervaren diplomaat om de gevoelige besprekingen met de Cam bodjaanse leider te voeren. PRAAG Grote veranderingen in de Tsjechoslovaakse regering en com munistische partij zijn naar verno men werd ophanden, nu het cen trale comité van de partij in uiterste geheimhouding bijeen is. Van betrouw bare zijde verluidt dat president Anto- nin Novotny zal aftreden als partijlei der. een post die hij sinds 1953 heeft be kleed, maar iemand die nauwe betrek kingen met het centrale comité onder houdt, wist ook te vertellen dat nog vele andere stoelen wankelen. Oldrich Cernik, de 44 jaar oude voornaamste economische plannemaker van het land wordt eerste kandidaat genoemd om Novotny op te volgen als eerste secretaris, dus leider van de par tij. Vernomen werd verder dat de be langrijkste beslissing waarmee moge lijkerwijs de wisseling aan de top werd bedoeld, gisteren al was genomen toen de conferentie begon. Uit andere bron nen werd dit niet bevestigd, maar alge meen wordt verwacht dat een officiële bekendmaking van de reconstructie voor het eind van de week gedaan zal worden. Insiders geloven dat Novotny voorlopig staatspresident blijft. I en was er in de Neder-Veluwse buurtschap nogal opgewonden over, toen zich omtrent Sinterkldas in het hooiland en op de knollenakkers een kapitaal stuk zwartwild vertoon de, een ruwborstelige ever, die het kennelijk gemunt had op de tamme soortgenoten bij de hofsteden. Wel licht was dit varken het bos uitgedre ven door een nog zwaardere beer bij een duel om de zeugen, want de beer- tijd loopt ongeveer van eind november tot mid-januari en dan kan het er tussen de ijverzuchtige rivalen heet toegaan. Overigens zijn wilde zwijnen van nature al zwerflustig en verschij- men ze soms op plaatsen, waar ze ge woonlijk nooit worden gezien. Ze slui ten zich gaarne op I un omdolingen' bij het tamme huisvee aan, zoals An ton ervoer, die onze zwarte heremiet op hoop van zegen bij zijn fokzeugen zag rondscharrelen. De boeren, kunnen zo'n indringer echter missen als kies pijn, want uit de onwettige verbintenis kunnen gemakkelijk nazaten voortko men, die ongewenst zijn. Ze aarden n.l. naar de wilde vader, gedragen zich zeer onhandelbaar, worden nau welijks door een koper begeerd en bederven de nakomelingschap tot in ettelijke generaties. Daarom gaat men er doorgaans toe over zo'n ontrouwe zeug te slachten, al heb ik ook wel gehoofd, dat liefhebbers (diergaarden) voor zulke bastaarden doorgaans bontgestreept of gevlekt en in jagers taal „kakkerlak'' geheten een goe de prijs betalen. Wie niet op het rau we bezoek gesteld is, houde zijn bron stige zeugen voorzichtigheidshalve 's winters in huis. 5-1-'68 A. B. WIGMAN Rusk antwoordde op vragen. Jat de Verenigde Staten liet de wens hebben Cambodja te betrekken bij de gevech ten in Zuidoost-Azië. Hij hoopte dan ook dat Noord-Viëtnam en de Viët- Cong er van zullen afzien hun troepen Cambodja te laten binnendringen. Hij zei dat Noord-Viëtnam en de Viët- Cong moeten beseffen dat het gebrui ken van Cambodja als toevluchtsoord .niet volgens de regels" is. Minister Rusk zei dat de Verenigde Staten weliswaar van plan zijn na te gaan wat Hanoi heeft bedoeld met de recente verklaringen over vredesonder handelingen maar veroordeelde Noord- Viëtnam voor het geven van opdrachten tot een verhevigd winteroffensief en de schending van de kerst- en nieuwjaars bestanden. „Al deze dingen moeten niet uit het oog verloren worden", aldus Rusk. Hij legde er nog eens de nadruk op dat het vaste voornemen van Amerika gericht is op het brengen van vrede in Zuidoost-Azië maar dat dit een moei lijker taak is „dan het op het eerste gezicht lijkt". Rusk zei verder, dat Sihanoek ver zekerd kan zijn van de medewerking van de Verenigde Staten tot handha ving van Cambodja's neutraliteit. Ook zei hij dat de hernieuwde vijan delijkheden in Laos nauwkeurig worden gadegeslagen. Hij verklaarde dat de regering van Laos gelooft dat de militaire acties van veel grotere omvang zijn dan die tij dens het droge jaargetijde vorig jaar. Hij betoogde dat er grotere troepenbe wegingen in Laos zijn, en verhevigde activiteiten plaatsvinden in het noord oosten, afgezien van de voortdurende transporten langs de Ho Tsji Minh-rou- te, waarlangs voorraden Zuid-Viëtnam worden binnengesmokkeld. „Zij die zeggen dat Ho Tsji Minh alleen maar een nationalist is, moeten dan maar eens vertellen, waarom hij moeilijkheden veroorzaakt in Laos, waar de Viëtnamezen niets te maken hebben en in het noordoosten van Thailand". ROME In de afgelopen vieren twintig uur zijn in het noorden van Italië als gevolg van de felle koude drie mensen omgekomen. In Milaan vroor het acht graden en in Padua 7. Belluno had het zeer koud met min 14 graden. De koudegolf strekt zich uit tot in Mid- den-Italië, waar de Romeinen de ther mometers tot drie graden beneden nul zagen dalen. In de buurt van de hoofd stad viel sneeuw. Qok in andere delen -van Europa is het volop winter. In Schotland zijn qp- kele wegen door de sneeuw versperd. In Noord-Duitsland en op de wegen naar Berlijn werd 't wegverkeer even eens door sneeuwval belemmerd. Voor de Noordzee is storm voorspeld, waar op veel lichte schepen hun toevlucht in havens hebben gezocht. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft van daag bij de Verenigde Staten geprotes teerd tegen een Amerikaanse aanval op Haifong waarbij ernstige schade zou zyn toegebracht aan een Russisch schip, aldus heeft radio-Moskou vandaag be kend gemaakt. De betreffende aanval zou donderdag zijn uitgevoerd. Prinses Beatrix en prins Claus zijn voor een korte vakantie in Duits land. Zij brachten een bezoek aan de moeder van de Prins, mevrouw Gösta von Amsberg ih Hitzacker. Bij hun vertrek daar, wilde de motor van hun auto niet starten. Zoals de foto laat zien, moesten twee rechercheurs van het Koninklijk Huis de wagen even aanduwen. Inmiddels is het prinselijk poor in Friedrichsruh, bij Hamburg, waar het de gast is van graaf en gravin von Bismark. Het prinselijk paar komt dit weekeinde in Nederland terug. DJAKARTA - De politie in Dja karta heeft de uit Zwolle afkomstige juriste mr. Trees Sunito-Heyligers (52) gearresteerd. Zij zou lid zijn van de verboden communistische vereniging van wetenschappen HSL. Mr. Trees Sunito-Heyligers was twee jaar geleden als enige rechtsgeleerde in Indonesië bereid de verdediging op zich te nemen van de communistische vakbondsleider Njono. Deze moest zich voor een militair tribunaal verant woorden voor zijn aandeel in de misluk te staatsgreep van 30 september 1965. Njono werd ter dood veroordeeld. Trees Sunito-Heyligers, de oudste van vier kinderen van de oud-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, deed haar doctoraal rechten op 9 mei 1940, nog geen 25 jaar oud. In de Leidse col legebanken leerde zij de Indonesische student Sunito kennen. Met hem trouw de zij in de hongerwinter. Na de bevrijding nam haar man zit ting in het noodparlement. Later werd hij voorzitter van de Indonesische ver eniging Perhimpoenan Indonesia in Ne derland. In die tijd had zij zelf een ad vocatenpraktijk in Amsterdam. In 1953 werd haar man wegens onge wenste politieke activiteiten een verder verblijf in ons land ontzegd. Zij ging met hem mee naar Indon*- sië. Al hun meubelen schonken zij aan, het Rampenfonds voor slachtoffers van de Watersnood. In Djakarta werd de heer Sunito secretaris van het parle ment. Zijn vrouw kwam op een advo catenkantoor. Ten tijde van de staatsgreep van 30 september 1965 was hij secretaris van een nieuwe Chinese universiteit, zij hoofd van de juridische afdeling van de Indonesische staatsbank. Na de re volte werd zij ontslagen. Haar man werd pas veel later gearresteerd. HOUSTON (Texas) De gouver neur van Alabama, mevrouw Lurleen Wallace, heeft vermoedelijk opnieuw een maligne (kwaadaardige) tumor. Zü zal maandag voor verdere behandeling worden opgenomen in het Anderson ziekenhuis en tumorinstituut te Hous ton. In juli heeft de enige vrouwelijke gouverneur der Verenigde Staten in dat ziekenhuis reeds een operatie aan een maligne tumor ondergaan. Ver wacht wordt, dat de nieuwe tumor met een bestraling zal kunnen worden weg genomen. Lurleen Wallace werd, aangezien haar man na twee ambtstermijnen niet kon herkozen worden, als „stro- vrouw" tot gouverneur gekozen. BELGRADO -• Preskhst Tito van Joegoslavië en president Ceausescu van Roemenië hebben hun besprekingen af gerond zonder een antwoord te hebben gegeven op de vraag die verwacht werd hen het meest te hebben bezigge houden tijdens hun tweedaagse bespre kingen hun standpunt ten opzichte van de door Rusland voorgestelde con ferentie van communistische partyen uit de hele wereld. In een communiqué dat donderdag werd vrijgegeven te Belje, het geliefde jachtgebied van Tito in Slovenië, waar «.e twee leiders met hun adviseurs be sprekingen hebben gevoerd, werd niet duidelijk gezegd of de twee communis tische partijen het eens zijn geworden over een gezamenlijk standpunt met betrekking tot de door Rusland voor gestelde conferentie. Het feit dat in het communiqué niet wordt gesproken over de voorgestelde conferentie heeft by buitenlandse waar nemers twijfel doen ontstaan of de bei de communistische leiders wel overeen stemming hebben bereikt over hun standpunt ten opzichte van die confe rentie. Opgemerkt werd dat Hongaarse com munisten onlangs hebben aangekondigd dat de conferentie zich niet zal bezig houden met het conflict tussen Moskou en Peking maar zich voornamelijk zal concentreren op een breder anti-impe rialistisch standpunt, kennelijk met de bedoeling het voor de Joegoslavische communisten mogelijk te maken de conferentie bij te wonen. Het Tito-Ceausescu-communiqué van donderdagavond laat in het midden of de twee communistische partijen de conferentie zullen bijwonen of niet. Buitenlandse waarnemers in Belgra do geloven dat het Hongaarse compro mis Tito mogelijk heeft beïnvloed. Eerder hadden de Roemeense en Joe goslavische communistische partijen bezwaar gemaakt tegen de conferentie van communistische partijen uit de he le wereld op grond van het feit dat de conferentie afbreuk zou kunnen doen aan hun onafhankelijkheid en Mos kou zou herstellen in de oppermacht over de communistische beweging. ADVERTENTIE morgen voordeel 300 gram 63 57 niet duur wol heerlijk KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg is ontdaan van alle sondes die in zijn li chaam waren aangebracht, zo deelt 't ziekenhuis Grote Schuur mee. De pa tiënt is opgewekt en voelt zich goed. Vanmiddag heeft hij wat melk gedron ken. Iemand van het ziekenhuis zei, dat Blaiberg aan gewrichtsontsteking lijdt, maar dat hei niet waarschijnlijk is dat dit zijn herstel in de weg zal staan. Jicht noemde hij in dit verband niet zo ernstig als de suikerziekte waaraan Washkansky leed. De heer en mevrouw Blaiberg zullen de 50.000 dollar die zij van de Ameri kaanse radio- en televisiemaatschappij NBC krijgen voor het alleenrecht op de publikatie van foto's betreffende de harttransplantatie, beschikbaar stellen aan de personen en organisaties die rechtstreeks bij de operatie waren betrokken. ADVERTENTIE exclusief in bonnelerie MARKT 7 - VEENENDAAL DEN HAAG Naar het zich laat aanzien is ditmaal de conjuncturele griep van kortstondige aard geweest, maar de algemene fysieke conditie van onze economie is voor verbetering vatbaar. Aldus drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, in zijn vandaag gehouden Nieuwjaarsrede voor genodigden en leden van dit college. Enige extra inspanning van hetzij overheid, hetzij particuliere ondernemers op het gebied van de investeringen kan gemakkelijk leiden tot inflatoire koorts verschijnselen en onze economie vervolgens een nieuwe griepaanval bezorgen, zei hij voorts. Oud-minister De Pous voorspelt voor 1968 geleidelijk toenemende spanningen in bepaalde sectoren van onze econo mie tengevolge van een verbetering van de buitenlandse conjunctuur, doch voor al door het aantrekken der binnenland se bestedingen,' een tendens tot verster king van een inflatoire inkomens- en prijsbeweging en een minder bevredi gend verloop van de betalingsbalans. De conclusie over de algemene fysie ke conditie doet, naar de mening van de heer De Pous, enigzins teleurstellend aan. De oorzaken zijn van verschillen de aard. Bepaalde medicijnen zijn ons gaan tegenstaan, de leuze Geleide loon politiek. goed voor u, doet het niet meer. Bij andere medicijnen kan man twijfelen aan de juiste samenstelling en tenslotte kan men zich afvragen of diag nose en samenstelling van het medisch arsenaal wel zijn aangepast aan de stand van de wetenschap. In ons land zijn de mogelijkheden van een juiste hantering van het instru mentarium ter bestrijding van conjunc turele onevenwichtigheden verbeterd, maar aan de andere kant zijn de ge varen van eeh uitholling der effectivi teit van dit instrumentarium zelf toege nomen. Wat die onevenwichtigheden betreft noemde de heer De Pous er twee: de werkgelegenheid en de verhouding tus sen middelen en bestedingen. Ondanks een toeneming der pro- duktie is hiermee geen uitbreiding van de werkgelegenheid gepaard ge gaan. maar een daling. Voor 1968 houden, naar men verwacht, de toe neming der werkgelegenheid en het binnenlandse aanbod van arbeid el kaar ongeveer in evenwicht. Het ge middelde niveau der werkloosheid zal daarom in 1968 betrekkelijk wei nig wijziging ondergaan t.o.v. dat in 1967. De overheid zou een groter beroep moeten doen op de particuliere beste dingen om tegemoet te komen aan de wens de belastingdruk te verminderen en toch haar taken te kunnen vervul len. Dit zou kunnen worden bereikt door middel van spaarbrieven zo gaf drs. De Pous als zyn mening te ken nen. Hij heeft berekend, dat een belas tingverlaging per 1 januari 1969 de overheid op een vermindering aan in komsten van ongeveer V/t miljard gulden zou komen te staan, rekening houdend met de nominale en reële pro gressie. De heer De Pous stelt voor de verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting niet in contanten uit te keren, maar in de vorm van rentedragende spaarbrieven. Die spaarbrieven zouden een looptijd moeten hebben van vijf a tien jaar en de rente zou moeten wor den geaccumuleerd. Naar zijn mening, moeten die spaar brieven na een tot twee jaar vrij ver handelbaar zijn. De uitgifte ervan zou moeten worden beperkt tot die belas- tingplichtingen, die een aanslag voor de inkomstenbelasting krijgen en die een belastbaar inkomen van meer dan f 5.000 hebben. Verder moeten de spaar brieven in bedragen van bv. f250 of veelvouden daarvan worden uitgege ven en moet de belastingdienst dan met een enkel tarief werken. Voor de verscheidene inkomstenklassen kan dan worden aangegeven hoeveel spaar brieven worden toegewezen. Wil men bereiken, dat een belang rijk deel van het op deze wijze verkre gen bedrag werkelijk tot toegevoegde besparingen leidt, dan moeten de be lastingplichtigen er toe worden bewo gen de spaarbrieven niet af te stoten. Dat zou kunnen worden bereikt door de oorspronkelijke bezitter der spaar brieven na verloop van vijf tot zeven jaar toe te staan ze te gebruiken voor kwiiting van belastingverplichtingen. In dat geval wordt het rentebestand deel namelijk belast met een uniform tarief van 20 pet. Als men ervan uitgaat, dat de be- lastingplichtigen met een belastbaar inkomen van meer dan f 15.000 ong. 60 tot 70 pet. van de totale belastingver mindering van 1-lVi miljard zouden ontvangen dan betekent dit circa 900 miljoen tot een miljard spaarbrieven worden uitgegeven. Als men veron derstelt, dat 40 tot 50 pet. daarvan tot toegevoegde besparingen zou leiden, dan zouden de nationale besparingen in vier jaar tijd met ongeveer 400 mil joen tot een half miljard gulden kun nen worden opgevoerd. SCHIPHOL Om half zeven van ochtend is de 38-jarige Yvonne Paul, die sinds 10 oktober van het vorig jaar in de vertrekhal van Schiphol bivak keerde in de onuitroeibare verwach ting, dat ze daarmee van de Ameri kaanse immigratiedienst een inreisvi sum zou loskrijgen, onder hevig pro test van haar kant door de lienst lucht vaart van het korps rijkspolitie van Schiphol verwijderd Het geschiedde op dringend verzoek van dc luchthavendirectie, die haar verblijf in de vertrekhal tot nu toe uit menselijke overwegingen had gedoogd, doch deze ongewenste situatie niet ui tentreuren kon laten voortduren. Alle betrokkenen hadden als een berg tegen het karwei opgezien, maar het is tenslotte nog meegevallen. Er werd een gunstig tijdstip gekozen: de vroege ochtend, als de grote hal vrij wel geheel is uitgestorven. Er waren dan ook slechts enkele oog getuigen, die vanochtend kort na zes uur zagen hoe een vertegenwoordiger van de luchthavendirectie, met als ge tuigen twee wachtmeesters van de rijkspolitie bij zich, Yvonne Paul voor de derde maal sommeerde de hal te verlaten. De juridische medewerker van de luchthaven was nl. tot de con clusie gekomen, dat men de hardnek kige passagiers alleen op grond van art. 138 van het Wetboek van Straf recht (lokaalvredebreuk) zou kunnen verwijderen. Yvonne lag op dat moment nog on der de geleende deken op een der comfortabele banken van de hal. Zoals steeds, luisterd zy met ingehouden op winding zo waardig mogelijk naar de aanzegging, maar zy gaf daaraan, ge heel volgens de verwachtingen, geen gevolg. Daarop verzochten de wachtmeesters haar even mee te gaan naar het bureau van de rijkspolitie, dat honderd meter verder gevestigd is in het naast het stationsgebouw gelegen pand van de Rijksluchtvaardienst, teneinde aldaar proces-verbaal te laten opnemen. Yvonne kamde haar lange, zwarte haardos, waarin de laatste tijd het grijs steeds sterker begint door te dringen en ging druk gesticulerend en protesterend zonder lichamelijk verzet mee. Eenmaal met haar in het bureau, was de eerste barrière vrij geruisloos genomen. Er werd daar in aanwezig heid van de commandant van het korps, kapitein E. E. Gerritsen, pro ces-verbaal opgemaakt, waarna men Yvonne te verstaan gaf, dat zij zou worden voorgeleid bij de officier van Justitie in Haarlem terzake van lokaal vredebreuk. Toen het haar duidelijk werd, dat ze dus nu onder dwang van Schiphol zou worden afgezet, beheerste ze zich niet langer, protesteerde hevig, poogde de politie nog van de beslissing terug te brengen, brak in tranen uit, maar liet zich tenslotte toch nog waardig en zon der verzet naar de arrestantenwagen brengen, waarin ze naar Haarlem werd gereden. De alarmgroep van de Rijksverkeerspolitie heeft don derdag een nieuw pand in Driebergen betrokken. Hier een opname van het pand met op de voorgrond een aantal nieuwe patrouillewagens. Tn de nacht van donderdag op vrijdag passeerde een zwakke rug van hoge druk ons land. Tegelijkertijd koerste een storingsgebied via Zuid-Engeland naar Noord-Frankrijk. Opklaringen bleven dan ook beperkt tot het noor den van het land en het vroor nergens meer dan 2 graden. Vrijdag verplaatst een uit het zee gebied ten zuidwesten van Ierland af komstige golfvormige storing zich in onze richting en deze zal morgen ten zuidoosten van ons land aangekomen zijn. Tengevolge van deze ontwikke ling moet aanvankelijk regen, maar in het noorden van het land mogelijk plaatselijk ook sneeuw verwacht wor den, waarna zaterdag naast enkele buien ook verspreide opklaringen zulr len voorkomen. De wind draait dan naar westelijke richtingen. De tempe raturen zullen zaterdag in het alge meen enkele graden hoger zijn dan vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1