Weinig animo bij jongeren voor kleurentelevisietoestellen Beurs van Amsterdam Mevr. Van Someren in Monitor Bergman's „Persona" in Amerika bekroond Franse acteur Jean Murat overleden Internationals opnieuw lager r VANAVOND MORGEN Grote verliezen Textiel-Unie Enraf maakt computers Wisselmarkt PILOOT STORM i *A RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Daggeld iets lager Meer ruw ijzer bij Hoogovens Pagina 2' VRIJDAG 5 JANUARI 19^ 77 Ware neef Freddy een psycholoog geweest, ware hij niet opgevreten door persoonlijke ijdelheid, ware hij min der ingenomen geweest met zijn ge zicht en zijn monocle en ware hij minder overtuigd geweest, dat iede re vrouw op het eerste gezicht verliefd op hem moest worden, dan zou hij ontdekt hebben, dat het huwelijk van nicht Pauline op zijn grondslagen wan kelde en dat haar geforceerde poging om de society in Bern te doen ople ven niets anders was dan een voor wendsel, een poging, om desillusies te verbergen door illusies te scheppen. Hij realiseerde zich niet, waarom haar woorden soms zo bitter waren en hij verwonderde zich erover, dat haar sarcastische opmerkingen over het leven in Bern en over de dingen in het algemeen niet meer verzet wek ten. Het was toch goed beschouwd 'n gewaagd iets om een ex-president aan een diner in tegenwoordigheid van een buitenlandse diplomaat en zijn vrouw mede te delen, dat Zwit serland vijftig jaar aan het indutten was geweest en dat het pas weer ont waken zou, als een vreemde macht het met een emmer koud water zou. begieten. Alles kwam eigenlijk daarop neer, dat Paulines indiscreties, dat haar hartstochtelijk verlangen om de kas- tegeest en de sociale afzijdigheid van het stadsvolk belachelijk te maken niet au sérieux werden gejiomen. Haar schoonheid en geest, haar ver oordelende houding ten opzichte van de bourgeois-maatschappij werden als kaviaar aanvaard en verteerd. In Bern werd de politiek door mannen gemaakt en ze vonden 't alleen maar amusant als een vrouw probeerde de mannen-arena binnen te komen. Zij glimlachten, discussieerden en gaven zo vriendelijk mogelijk hun afwijken de mening te kennen, voor de rest brachten ze hulde aan haar artistiek temperament en aan haar goede di ners, waarbij ze niet vergaten, dat ze een van de erfgenamen van het le gendarische Inwaldvermogen was. Freddy Banz had een reusachtige \merikaanse auto gekocht en nu hij oas benoemd was in de administra tieve raad van de Rossmer-werken, stemde hij er, op Paulines verzoek, in toe haar en haar man op een tocht je mee te nemen. Eerst werd er nog ^en buitengewoon onaangename con ferentie gehouden, waar de vraag be sproken werd, of Eugenie al of niet zou meegaan. Het arme ding scheen altijd Gusti in de weg te staan. Ze was een indringstér in zijn huis. Hij was jaloers op Paulines toewijding voor haar, hij had werkelijk een he kel aan haar. Als ze minder scherp in haar spreken wós geweest, als ze zich in zijn huis meer achteraf had gehouden, had hij haar tegenwoordig heid nog voor lief kunnen nemen. Het ionge meisje scheen echter tot een echte tijgerin te zijn opgegroeid; on bevreesd, trots en scherp van tong, zon der enig respect voor Gusti. Ja, ze kon hem, wanneer de gelegenheid zich voordeed, op de onaangenaam ste wijze de waarheid vertellen. En het was daarom heel natuurlijk, dat hij haar ontweek en dat hij op ande re ogenblikken in ongezouten taal ui ting gaf aan de buitengewone antipa thie die hij tegen haar had. Weinig meisjes van Eugenies leef tijd hadden fysiek en moreel zoveel geleden ,maar hiervoor was Gusti ge heel doof en blind. Hij had geen be grip voor de diepe onderstromingen die een gevoelige ziel teisteren, voor de geestelijke pijnen van een jong schepsel, dat reeds zovele operaties had moeten doorstaan, dat jaren ge leden had om tenslotte als een kreu pele met een vergroeide heup en een verkort been voor de dag te komen. En bovendien was ze niet eens een bloedrelatie van Pauline. Het slot van het liedje was, dat Eugenie Freddy's uitnoding afsloeg en dat ze thuis bleef, zodat Freddy Banz, Gusti en Pauline alleen uitre den. Het was prachtig weer. Het was len te, er hing een blauwe lucht en het panorama van het Oberland" was zo helder en klaar, dat Pauline zeer ver baasd was, toen ze in Muttenthal ge komen grote wolken boven de Ross- mer-vallei zag zweven. Zo keerde ze naar een streek terug die altijd levendig in haar geheugen was bewaard gebleven, sinds de dag, dat ze die voor het eerst had aan schouwd. Haar hart begon te bonzen. Zou ze Amadeus zien? De wagen bereikte eindelijk het bu reau van de maatschappij in Nollen. De modder, die Gusti en Freddy on derweg menige opmerking had ont lokt, bedekte hun zwarte stadslaarzen op het ogenblik, dat ze uit de auto 5 stapten. Pauline zonk bijna tot haar enkels in het slik. Diep overtuigd var hun belangrijk- he id gelastten Gusti en Freddy enige arbeiders om een plank te halen, waarover ze naar het bureau zouden kunnen stappen, maar deze arbeiders verdwenen met een arglistige flikke- ring in de ogen. „Dan kunnen we er alleen maar smerig komen", sprak Freddy en hij bereikte met een paar lange stappen gevolgd door Gusti, het gebouwtje. Pauline stapte langs de andere kant van de weg en staarde met een we- zenloze uitdrukking op het gezicht om zich heen- De mannen riepen haar. „Doe jullie maar jullie zaken af", 3 riep ze terug, „ik voel me hier heel 5 gelukkig". Ze had de arbeiders zien lachen 3 toen de twee bezoekers voorzichtig 3 met hur. broekspijpen in de hoogte 3 door de modder stapten. Ze had een 3 glimlach met die arbeiders gewisseld, 5 alsof er tussen hen een wederzijds 5 begrijpen was ontstaan. Zwarte schoe- s nen, donker stadskostuum, allemach- 5 tig. Haatte zij hen ook niet? Maar s toen ze zag, hoe Gusti onverzettelijk op haar wachtte, stapte ze zonder op de modder te letten, de weg over. waarbij ze evenmin lette op zijn uit roep: „Poulet, je schoenen. Je zult nog smerig worden" Wat kon haar dat schelen? Ze zou door de modder hebben willen rollen, maar niet voor Gusti. Hij nam haar arm en bracht haar naar de treden. Nu zullen we toch eens zien, wat voor een soort vent die Müller is", sprak hij met een gesmoorde stem. „Die vriend uit je jeugd. Hij kon wel eens hee^ anders zijn, dan je denkt. Freddy schijnt heel wat van hem af a te weten. Hij heeft hem op een com- s missievergadering ontmoet. Ik ben 3 heel benieuwd om de wonderkerel te 5 ontmoeten, over wie men zoveel heeft s gesproken". „Je kletst maar wat", sprak ze met een abruptheid, die haarzelf deed S schrikken. Ze hadden vaak over Amadeus ge discussieerd. Voor Gusti was hij een boeman geworden, een fantoom, dat hem geen rust liet. Iedere keer, als hij aan hen dacht, kwam zijn gal in beweging en de jaloezie knaagde dan 5 zo aan hem, dat hij er bijna licha- 3 melijk ziek van werd. „Je hoeft hem niet te ontmoeten, 5 als je er geen zin in hebt", sprak 5 hij tastend. „Misschien zou 't wel be- ter zijn, om zijn gezelschap te mij- 5 den". Ze keel. hem weer met een 5 koude, schier wilde blik aan, een blik, 5 die een grote afstand tussen hen opende. „Dacht je dat?" antwoordde ze, en 5 ze legde een buitengewone zoetheid 5 in haar stem- Ze zag, dat zijn ogen 5 smaller werden. E DEN HAAG Terwijl de verkoop van zwart-wit tv-toestellen zich in een redelijk tempo weet te handhaven, blijkt de verkoop van kleuren-tv-toestel- len -beneden de verwachtingen te blij ven. Over het totale aantal kleuren tv- toestellen, dat in ons land is verkocht, ontbreken alle gegevens. De PTT noch de NTS heeft enig inzicht in het aantal kijkers, dat de uitzendingen in kleur 'kan volgen. Philips verstrekt geen ge gevens over het aantal verkochte appa raten en ook de Nederlandse Vereni ging van Radio en Televisiehandela ren (NVRD) heeft geen concrete cijfers over de verkoop van kleuren-tv-toestel- len. Een woordvoerder van deze organisa tie kon echter mededelen, dat de ver koop van zwart-wit toestellen nog een aardige omvang heeft en eigenlijk mee valt, maar dat die van de kleurentoe- stelleri beneden de verwachtingen is ge bleven. Hij bevestigde in grote lijnen het beeld, dat door grote detaillisten wordt geschetst: aanvankelijk na de in troductie van de kleurentelevisie tij dens de Firato van het afgelopen jaar, kon van een goede verkoop van kleu- ren-tv-toestellen worden gesproken. De verkoop is daarna echter rustig gewor den en vooral de laatste tijd is de af zet sterk gedaald. Dit laatste wordt door de woordvoer der van de NVRD toegeschreven aan de dure tijd, die december in verband met het St.-Nicolaasfeest, Kerstmis en Oude- jaarsviering nu eenmaal is. Er zijn vlgens hem echter ook andere oorza ken voor de tegenvallende verkoop aan te wijzen als daar zijn de hoge kosten, de aarzelende conjunctuur van het af gelopen jaar en het tegenvallende peil van de meeste kleurenuitzendingen. Er zijn volgens deze woordvoerder maar weinig uitzendingen, die echt geschikt zijn voor kleurentelevisie, in de mees te gevallen worden oude kleurenfilms vertoond, die hier niet voor deugen. De tegenvallende beeldkwaliteit van de films is niet bepaald geschikt om het (Wordt vervolgd) ■■■■■■■■■ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiii r 3702. „Héhé, wacht even! Zo gemakkelijk gaat dat niet!" protesteerde Divid Lodge, toen Buck resoluut op de grote kubus toestapte. Hij had wekenlang met de gedachte rondgelopen, dat hijzelf als proefkonijn zou dienen en beschouwde het als een soort privilege. En nu opeens moest hij alle risico's aan een ander over laten? Het was zijn eer eigenlijk te na. „Bedènk je nu nog eens een keer, beste vriend. Ik kan je niet garan deren, dat je even gezond en wel uit die kubus tevoor schijn komt als mijn andere proefobjecten, hoor!" waarschuwde hij ngal somber. Buck keek hem ver baasd aan en riep uit: „Wat zullen we nu beleven? Je galat toch niet terugkrabbelen? Maak je geen zor gen om mij alsjeblieft. Ik neem alle verantwoording op me. Als ik geen vertrouwen in dit apparaat van je had, zou ik mij heus niet kandidaat stellen. Vooruit la ten we voortmaken!" „Oké, dan, om te beginnen moet de grote kubus uit elkaar genomen worden en naar buiten gebracht worden", zei David, terwijl hij demon stratief de mouwen opstroopte. Ook de anderen trok ken hun jasjes uit en men toog aan het werk. Ruim een uur later stond de transparante kubus op enige tientallen meters van de Pillendoos opgesteld. HILVERSUM Het liberale Tweede- Kamerlid mevrouw Haya van Someren- Downer krijgt in het NTS-programma Monitor van zondag 21 januari gelegen heid te reageren op wat drs. H. Gruy- ters (D'66) in hetzelfde programma van 24 december heeft gezegd over haar optreden in het parlement. Drs. Gruyters vond toen dat wat me vrouw Van Someren te berde had ge bracht over het programma Hoepla en de VPRO geen pas geeft. NEW YORK De film „Persona" van de Zweeds&jCineast Ingmar Bergman heeft drie van de acht jaarlijkse prij zen van de vereniging van Amerikaanse filmcritici veroverd. „Persona" werd de beste film van 1967 genoemd, Bergman de beste rigisseur van het jaar en Bibi Anderson de beste actrice. Nummer twee op de ranglijst voor de beste films was de Amerikaanse „Bon nie and Clyde". De beste acteur van het jaar was Rod Steiger voor zijn rol in „In the heat of the night". AIX-EN-PROVENCE De Franse filmacteur Jean Murat is gisteren in Aix-en-Provence overleden. Hij was tachtig jaar. Murat maakte voor de tweede wereldoorlog naam in films als „L 'Equipage" en „Le captaine Benoit" publiek enthousiast voor kleurentelevi- 1 sie te maken. De woordvoerder van de NVRD vond ook, dat de introductie op j de Firato niet op de juiste wijzq is ge schied: slechts enkele standhouders ver- I toonden kleurentelevisie zoals het eigen lijk met: in een donkere ruimte. Wat ook opvalt is dat de kleuren televisietoestellen weinig door jonge mensen worden aangeschaft. Het zijn meest bejaarden, die tot de aankoop van zo'n toestel overgaan. HILVERSUM I NCRV: 18.00 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. 18.20 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen .18.30 Nieuws en weerpraat- je. 1.8.45 Actualiteiten. 19.00 T(w)iene- rama. 19.40 Wereldpanorama, wekelijk se beschouwing. 19.50 Uit: licht gevar. muziekprogr. (opn.). 21.00 Een stem in de nacht, hoorspel. TROS: 22.00 Kans op kunst: kritische kanttekeningen bij het maandelijkse kunstgebeuren. 22.30 Nieuws. 22.40 All-in. gevar. program ma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar op informatie. 18.20 De Vrije Gedachte: Parapsychologie, bijgeloof of weten schap? Spreker: Martin Paulissen. 18.30 Hee: een programma voor onvolwasse- nen. 19.00 Jazz-rondo met wensen voor het nieuwe jaar. 19.20 De Nederlander van morgen (1), lezing. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunstkroniek. 20.00 Jazz uit Haarlem. VARA: 21.00 Stereo: Pianorecital (opn.): klassieke en moder ne muziek .22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 22.55 Licht platenprogr. 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Pipo de clown STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel KRO: 19.06 In kleur. Waauw! Plim Waauw!: gedanste hitparade 19.32 Telixer, een jong tijdschrift met report, comment, en interv. STER: 19.56 Re el. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Re el. KRO: 20.20 Namen die je nooit ver- geet( pr. rond de cabaretier Koos Speenhoff 21.10 In kleur: Bonanza, tv- film 22.00 Brandpunt NTS. 22.45 Journ. 22.50-23.20 Schooltelevisie in Nederland: gesprekken. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. 19.03 Weekjour- naal (met titels v. slechthorenden) 19.25 Open oog: tips voor het weekein de. 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Coronation Street, tv-feuil- leton 21.10 Mies en scène 22.15 Uitge rekend, consumentenrubriek NTS. 22.20 -22.25 Journaal. HILVERSUM I. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Liederen uit Ierland (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). .830 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.15 Muzaiek: muz.progr. met kunstnws. en kunst nieuwtjes. 11.00 Nws. 11.02 Visie: lezing in de rubriek over zaken die raken, ge plaatst in evangelisch perspectief. 11.15 Solistenkamer: gesprek met musici. KRO: 12.00 Stereo: Licht instrumen taal ensemble met zangsolisten: Coun try and Western muz. (opn.). 12.15 Marktberichten. 12.27 Overheidsvoorl.: De politie nu. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 NRU: Vliegen de schijven: verzoekplatenprogr. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: licht progr. (16.00 Nws.). NRU: 16.30 Fran se les. 17.00 HIRO: Gesprek over theo sofie. KRO: 17.30 6-7-6-8: pocket-radio voor tieners. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpagi na: persoverzicht. 8.15 Z.O. 135, gevar. progr. 10.30 Werkgeven en -nemen: veertiendaagse rubriek over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Licht instrumentaal en semble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsolist. 12.10 Een nieuw geluid: kennismaking met jonge artiesten, muzikaal begeleid door een licht instrumentaal kwartet. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Tussen start en finish: ac tueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA- Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: progr. voor de jeugd. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wel vaart en Democratie. 15.30 Volksmuz. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jazz. VA RA: 16.30 Operaconcert (opn.). 17.05 Nederland - Noorwegen: hardrijden op de schaats te Deventer. 17.10 Licht or gelspel. 17.30 De week draait voorbij: radioweek journ. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Repri ses. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.02 T(w)ienerama: progr. voor tie ners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow en lichte gr.muz. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van Gister.). 10.20 Behaglich wohnen muss nicht teu- er sein: lampekappen. 10.40 Eine reine Haut, TV-spel. 12.00-13.30 Act. kron. 15.55 Nws. 16.00 Int. Skiwedstr. 16.45 Schlag nach im Grundgesetz. serie. 17.55 Progr.-overz. 18.00-18.05 Nieuws. (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Graf Yoster gibt zich die Ehre, TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Wir ifn Scheinwerfer, Ra'l- lye, de Intermezzo-Jeugdclub. 18J.5 Anekdoten nacht Noten: Driekoningen liederen (herh.). 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Graf Yoster gibt zich die Ehre. TV-film. 19.40 Volksmuz.). 20.00 Journ. en weerber., en wintersportber. 20.15 Monitor: act. rep. 21.00 Das schwarze Buch, TV-film. 21.50 Journ., comment., weerber. en wintersportber. 22.10 Romulus der Grosse, comedie. (herh.). 23.45 Journ. DUITSLAND II 17.40 Wintersportweerber. 17.45 Nws en weerber. 17.50 Sportinform. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kleur: Tammy, das Madchen vom Hausboot, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Spio nage, aansl.: Nws. 21.00 Gitte und Horst, muz. ontmoeting. 21.30 Menschen und Machte, progr. over vakver. 22.00 Nws. weerber, act. en wintersportber. 22.30 Jazzmuz. 23.00 Theater zwischen Isar und Inn, progr. over toneel. 29. Seah's dochter heeft haar tranen gedroogd en zegt op kalmere toon: „Een jaar geleden is mijn moe der met die jongen voor de dag gekomen. Ik zeg m'n moeder, maar ze is een stiefmoeder. Ik ben een kind uit een eerder huwelijk van mijn vader, die weduw naar was geworden. Mijn stiefmoeder was ook eerder getrouwd geweest, maar dat ze een kind had, hoorden we vorig jaar pas. De jongen was ergens anders op gevoed. Hij kwam wel van pas, want met zijn vieren konden we een eigen troep vormen, al was het altijd hard werken en armoe. Ik haat dit leven" „Voor jou zal het toch niet lang meer duren, heb ik gehoord", zegt Tsjiao Tai. „Het schijnt dat je gaat trouwen". Seah's dochter schrikt en legt haar vinger voor haar mond. „Ssstt" zegt ze. „Van wie hebt U dat gehoord? Het is een geheim. Mijn vader wil niet dat ik ga trou wen, omdat hij me niet kan missen voor de troep. Be looft U me dat U er niet met mijn ouders over zult spreken" „Afgesproken", zegt Tsjiao Tai, „als jij me vertelt wie de gelukkige is". „Het is Lau, de rijsthan- delaar", zegt Seah's dochter. „Hij is natuurlijk wat ouder dan ik, en ik ken hem pas enkele dagen, maar hij mocht me op het eerste gezicht. Ik wórd eerst zijn bijvrouw, maar zijn eerste vrouw zal het niet lang meer maken, en dan neem ik haar plaats in. Maar nu moet ik gaan, ik moet op Beloof, me dat U er niet over praat". 95. Lang behoefde de inspecteur zijn hoofd niet te bre ken met de vraag waar de aanvoerder van de bende wel gebleven mocht zijn, want daar verscheen Tekko al met zijn beide gevangenen. „Goedenavond inspecteur of beter gezegd goedenmorgen, al is het misschien nog wat vroeg. Hier breng ik u nog twee arrestanten, dan hebt u het stel waarschijnlijk wel compleet, zou ik zo denken!" lachte Tekko, die blij was dat alles zo goed was afgelopen. „Die dikke daar, die zo keurig omhoog wijst, is de aanvoerder, de baas zoals ze hem noemen En hier is zijn schietwapen!" „Ah, meneer Taks!" lacht de inspecteur, terwijl hij onze vriend hartelijk de hand schudde. „Ik dacht al, waar zou hij toch zitten?" Zou hij soms weer aan het zwemmen zijn? U hebt prachtig werk geleverd. Heel het land en de bevolking en politie van St. Ilpendonk in het bijzonder zijn u grote dank verschuldigd en ik zal niet nalaten....!!" „Genoeg! Genoeg! Geen dank!" lachte Tekko beschei den. „Ik wou alleen maar een prettige vakantie heb ben, dat is alles. En wat gaan we nu doen?" „Die re kels opbergen!" grinnikte de inspecteur. „Vooruit mannen, breng ze naar de boten!" En daar gingen ze, zwaar geboeid en ieder met een agent achter zich. De laatste die werd weggevoerd was de baas. Hij draaide zich nog eenmaal om, naar onze vriend Taks, om iets lelijks te zeggen. Maar dat is de moeite van het ver tellen niet waard. iiimmimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiUHiiimmiuimiiiiHiiiuuiiiHiiiii mill Fonds Vorige koers ls te not. Nederland 1966-1 7 103% 103H Nederland 1966 6i 99% 99 H Nederland 1967 6i 99A 99% Nederland 1967 6 97 97 Neder land 1965-1 53 94% 91Vs Nederland 1964-1 53 91% 91 Nederland 1964 5 88% 88% Nederland 1958 4è 89A 89 Nederland 1964 41 95A 95% Nederland 1959 43 87% 86% Nederland 1963-1 43 84A 84^ Nederland 1961 4 85 84% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffelt 1947 33 721-3 72% Nederland 1951 3» 90V» 90% Nederland 1953 1-2 33 83% Nederland 1950 1-2 33 74% 74% Nederland 1954 1-2 33 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 83 82% Ned. dollarlng. 1947 3 87% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85s/s 85V< id. 30-jar. 1958/'59 43 86»/4 87 H.V.A.-mijen ver. a. 117V# 117% A.K.U. a. 67 67.1 Delimij. f. eert. 86.7 86.9 Hoogovens n.r.c.v.a. 124 123 Philips gem. bezit. v. a. 131.5 130.3 Unilever c.v.a. 110.6 112.5 Kon. Zout-Organon 161 160 Dordtsche Petr. a. 703 700'/i Kon. Pe-r. f. a. 155.5 155.1 H.A.L a. 79% 80% Java-China p n.r.c.v.a. 173 173 K.L.M. a. 260 251 Rotterd Lloyd a. 141 Vi 144% Scheepvaartunie a. 135% 135 Bk. v. Ned. Gem '65-1 53 95% 95% Bank v. N.G '58 1-2-3 43 87A 86% Nat. Bk. v. Midd.Kr *66 7 101% lOOVi Nat', investeringsb. '65 53 95% 95% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 97 V» Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned Gasunie 1966 63 99% 99% Ned. Gasunie 53 94H 94% Philips dir. 250-100 '51 4 78% 78 Pegerr 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96V« 97% K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned Spoorw. 57 1-2 43 90% 90% A.K.U. f1000 43 90% Berghuizer Pap.fabr. 43 94% 94% (Slotkoersen van gisteren) Gelder Zonen v. 43 91 9OV2 Hoogovens 53 121% 120% Alg. Bank Ned. a. 230 230 Amrobank f20,a. 47.5 47.5 Nationale Ned. cert. 618 618% Ned. Credietb. aand. b. 175 174% Ned. Middenstandsbank a. 87.7 87 Slavenburg's Bank a. 175% 173 Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf nx.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevieris Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gist- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr aand. Holec aand. Inter* atio aand. Kon. Ned. Papierfabr a. Kon. Ned. Textielunie eert. K.V.T. (kon. ver tap.) aand. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr a. Nedap ned. app.fabr. aand Ned Kabelfabrieken aand Nelle, wed. J van aand Nyma n.r.c.v.a. Niiverdal-ten Cate a. Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. Pal the a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.1. a. Schok beton aand. b. Schol ten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand b. Spaarne ver bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. 366 365 1385 1370 403 405 207% 207 10Ó 77 76 194 194 370 365 495 485 690 675 804 805 114 113% 342 344% 315 320 603 70 70% 449 449 167 166 122% 120 710 710 133 131 644 630% 161 160 321 310 169 164 68 69% 187 188 110 113 249% 248 535 540 147% 151 147 146 300 302 354 350 24% 24% 90 87% 98 97.2 65% 65% 176 176% 164% 164% 29.7 29.8 205 200 254 252 92 471% 466 688 694 263 266 112.5 113 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f50 Rolinco Unitas f 50 Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert Int. Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert 22% 107 187 190 - 172 168 149 149 147 145»% 72»% 72 478 472 160»% 161 812 84% 785 785 633 633 650 645. J 189.2 189 a. 229.1 228.2 f. 220.9 220 a. 409.5 406 104 58% 125 34 53% 47% 33 61% 104 58 124% 34% 54% 47% 33 Cities Serv. 10 a 10 dlr eert 49% 49»% Douglas Aircraft eert 93 88 Dupont d.n. 10 a 5 dlr eert 163% 160»% General Electric eert 96% 96 General Motors eert 83 82 Kennecott Copper eert 47% 45% Phillips Petroleum eert 65 R.C.A. eert 52»% 51% Republic Steel eert. 44 44 Shell Oil eert. 67% 68A Standard Brands 10 a eert 35*/s 35 U.S Steel (10) eert 41% 42% Woolworth eert 25% 24% British Petrol. 1966 71 102 101% Rott. Rijn Pijpl.mij. 51 94A 94 Grasso's Kon. Mach.f. 53 92 92 Meteoor beton 53 85»% 86 Stokvis en Zonen 43 90»% 91 Thomassen/Dr.-Verbl. 41 113»% Bredero vast goed a. 153 150 Calvé cum.pref.wd.nr eert. 152 143 Edy emaille a. 85 79 Krasnapolsky, f. a. 61 61 Lips en Gispen eert. 132 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 153.80; Unilever 112.00; Phi lips 128.30; A.K.U. 65.00. AMSTERDAM, 4 jan. Beursplein 5 heeft vandaag 'n verdere koersreactie te zien gegeven voor het merendeel der internationale waarden. Dit gold speci aal voor Philips en AKU, terwijl ook Kon. Olie en Hoogovens lager in de markt lagen. Unilever echter vormde een uitzondering door een vaste ten dentie. Philips daalde bij de opening ruim een gulden tot 130.90. AKU was 1.80 la ger op 66.90. Kon. Olie gaf met een eer ste verhandeling 40 cent prijs op 155.30. Unilever verbeterde 70 cent tot 111.40. Hoogovens werd een gulden lager ge adviseerd op 123. Philips sloot woens dag in Wall Street een halve dollar la ger, hetgeen mede van invloed was op het koersverloop in Amsterdam. We derom was er in deze hoek geen Ame rikaanse vraag aanwezig, waardoor de winstnemingen de overhand hadden. Hierdoor zakte de koers verder in voor Philips tot 129.60. De handel bleef ech ter kalm. Kon. Olie daalde tot 154.90 doch Uni lever verbeterde, als gevolg van ruime lokale vraag, tot 112.50. AKU bleef op 67 staan. De kopers gaven er vandaag merendeels de voorkeur aan de verde re ontwikkeling, in Wall Street af te wachten. Unilever vormde hierop, zoals gezegd, een uitzondering. Uit het koersverloop van woensdag in Wall Street zou kunnen worden afge leid, dat de Amerikanen het niet erg eens zijn met de door president John son aangekondigde maatregelen. Het eventueel beperken van de Amerikaan se investeringen in het buitenland had op de Newyorkse beurs verkopen van computer-aandelen tot gevolg. Deze stukken moesten forse koersverliezen .incasseren. Overigens sloot de gehele markt in Wall Street lager. In de scheepvaartsector was de han del geringer dan die van woensdag. Toen bereikte Van Nievelt een omzet van f 504.000. Dit was vandaag zeker niet haalbaar. Het aandeel Van Nievelt lag zwak in de markt met een koers daling van bijna drie punten tot 130. Kon. Boot daarentegen kon de vaste stemming van de voorgaande beursdag verder uitbreiden. Ook Holland-Ameri- ka Lijn verbeterde zich. Van de cul tures was Amsterdam Rubber weder om vast op 61 3/4, doch HVA ge makkelijker. In staatsfondsenhoek waren de zeven pet. alsmede de 6 1/4 pet. leningen goed gedisponeerd. ENSCHEDE Het afgelopen jaar Js het moeilijkste geweest in het bestaan van de Koninklijke Nederlandse Tex tiel-Unie, aldus het béstuur in een tus sentijds bericht. Tot aan de herfst bleef de omzet laag, waaraan de produktie werd aangepast. Dit heeft, :amen met gemiddeld ongunstige opbrengsten, ge leid tot grote verliezen. Pas in het laat ste kwartaal konden de afschrijvingen worden verdiend. Het concern is het nieuwe jaar inge gaan met een goed gevulde orderporte feuille en op grond daarvan verwacht de raad van bestuur in de eerste maan den van 1968 een verdere stijging van de bedrijvigheid. Het prijsniveau laat echter nog te wensen over. Enkele be drijven van het concern werken thans met winst, andere zullen dit stadium binnenkort bereiken. Het opsporen en afstoten van produkten die niet op kor te termijn rendabel kunnen worden ge maakt, zal dit jaar worden voortgezet. De investeringen hebben in 1967 f 8 miljoen bedragen tegen f 15,6 miljoen in 1966. Het aantal personeelsleden if teruggelopen met 950 tot 6900. Er wor den maatregelen voorbereid om de pro duktie op te voeren met het beschikb? re personeel. AMSTERDAM He' tarief voor daggeld is met een half procent ver laagd tot 4 procent. De geldmarkt is ruimer geworden door terugkeer van bankbiljetten en betalingen door het Rijk. IJMUIDEN De Hoogovens hebben de produktie van ruw ijzer opgevoerd. Eind december kwam deze op ca. 2000 ton per dag. Dit is het gevolg van de bijdrage die de nieuwe hoogoven VI heeft geleverd. Deze werd op 28 no vember aangestoken. Het ijzer voldeed al fcnel aan de eisen, ^odat flink kon worden geproduceerd voor de oxystaal fabriek. Korte tijd zijn alle zes hoogovens aan het werk geweest. Op het ogenblik is men bij hoogoven II bezig met een grote reparatiebeurt, aldus De Grijper, de bedrijfskrant van het concern. DELFT Enraf-Nonius te Delft gaat zich bezig houden met de produktie en verkoop van computersystemen naar maat. Het is niet de bedoeling te gaan con curreren. met grote computerfabrikan ten als IBM of Philips. Het gaat om de bouw van voorgeprogrammeerde com puters voor verwerking van basisgege vens die zijn gericht op een program mering. Enraf heeft de verkoop en pro duktie in licentie voor Europa aangebo den gekregen van de Westinghouse Break and Signal Cy. in Chippenhar (Engeland). AMSTERDAM, 4 jan. Contante prijzen: Londen 8.65%8.67%; New York 3.60^43.6019«; Montreal 3.32%— 3.33%; Parijs 73.17%—73.22%; Brussel 7.24%—7.24%; Frankfort 89.94—89.99; Stockholm 69.63—69.68; Zürich 83.10- 83.15; Milaan 57.63%—57.68%Kopen hagen 48.32%—48.37%; Oslo 50.39%— 50.44%; Wenen 13.92%—13.93%Lissa bon 12.59%—12.60%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2