COMPLIMENT VAN STICHTSE CULTURELE RAAD Veenendaal overwint „argwaan" voor kunst Dit jaar wellicht drie exposities KERKDIENSTEN Calvijn en de komedie a* t VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. OtMs Aanrijding op Noord-Zuid Driewieler tegen auto Taboes Ommekeer Tevreden HORLOGERIE VAN MANEN Auto botste op brommer ,De Snellenburg' opnieuw in discussie VAN WOUT BLAUWKOUS ZONDAGSDIENSTEN KESTEREN 0 p V.A.B. KIRPESTEIN CHEVROLET Eigen blad Roeping Kerk en recreatie Verkiezingen Bijdragen In kleur Afscheid Tweetal Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 5 JANUARI 1968 Eén van de typische verschijnselen in deze flitsende tijd is het waterschap. Het lijkt me een lichaam dat min of meer toevallig in deze moderne eeuw is overgebleven omdat men vergeten heeft het op tijd op te ruimen. Een zestig, zeventig jaar geleden ging er nog een brok gezag van uit. Dat was in de tijd dat we nog veel over het water mobileerden. Per aak of per punter. Vergeet niet, dat dat in die tijd dè transportmiddelen waren. Over land bewoog je je uitsluitend op de klompen. Het goederenvervoer gebeurde per kruiwagen of met be hulp van paardentractie. De titels die in zo'n waterschap nog altijd gehandhaafd zijn ruiken ook een beetje muf. Hoofdingelanden, in gelanden, watergraaf enz. In vroeger dagen betekende je wat als je in het waterschap zat. Bij ons ver gaderde het gezelschap met de regel maat van de klok in het Polderhuis. Ik genoot bij m'n schoolmakkers zelfs iets meer aanzien omdat ik een ome Jan bezat die iets in het schap betekende. Hij ging iedere week op dezelfde tijd naar de vergadering. Onder de hoge zijden en in de pand jesjas. Nog verder opgesierd met 'n roje neus want men liet op de vergadering het water wel 'es even rusten kwam hij na de vergade ring met de complete waterclub weer langs de Hoge Kant en de Hoofdstraat geschreden. Een mach tige show waar de autoriteit vanaf straalde. Wat ze allemaal klaarmaakten daar in dat Polderhuis daar hadden we geen weet van. Dat was in die lang ver vlogen tijden nu eenmaal zo. De li chamen op zich waren belangrijker dan hetgeen ervan uitging. Tegenwoordig willen we prestatie zien. We nemen er geen genoegen meer mee, dat we maar zoiets aanhouden omdat het nu eenmaal altijd bestaan heeft. Het waterschap maakt daarop een uitzondering. Ik heb er nog nooit openlijk tegen horen of zien ageren. Terwijl de bedoelingen ervan toch niet overduidelijk zijn.' Ik heb er in mijn kringetje van jaarge noten een kleine enquête overgehou den. De antwoorden liepen uiteen van misverstand tot onverstand over de ze zaak. Het merendeel kwam niet verder dan de opmerking, dat het iets was al leen bestemd voor boeren. Die stel ling hield evenwel geen stand omdat één van de ondervraagden die toch in zekere-zin tot de burgers gerekend kon worden op gezette tijden iets aan het waterschap moest betalen. Een kleinigheid weliswaar, maar een paar gulden, en daarom had hij zich er nooit druk over gemaakt wat het waterschap van z'n centen uitvoerde. Gelukkig hebben we daar dan onlangs iets van mogen vernemen. Het com plete waterschapgenootschap ^is bij elkaar geweest en dat heeft een stuk proza opgeleverd in dit blad, dat 't lezen waard is. Dat mag dan ook wel, want het gebeurt slechts één maal in de twee jaar. We worden dus niet overspoeld met voorlichting van schap's zijde. In ieder geval weten we nu. dat de schouwen aanvankelijk slechte resul taten opgeleverd hebben. Er werden zowel in het voorjaar als in het na jaar zo'n zeventig, tachtig waarschu wingen uitgedeeld voor afgekeurde watergangen, oftewel sloten en sloot jes. Het zal u misschien helemaal niet verontrusten, maar als bij de na schouw de meeste waterlopen niet schoongetrokken waren hadden we nu misschien tot aan de oren in de plomp gestaan. Wellicht zijn we helemaal verzekerd van droge voeten als de keur een maal in werking getreden is. De wa tergraaf heeft het al fijntjes opge merkt tijdens de vergadering. Als dan de zaak niet in orde is gaan de boeren erop voor een knaak. En dat telt aan, twee keer per jaar. Maar het is nog niet zover. Aan de keur voor degenen zonder de no dige kennis omtrent het waterschap: dat is een geschrift waarin het wa terschap de lakens uitdeelt aan die keur wordt nu al twintig jaar ge modderd. Dat is een respectabele tijd en je vraagt je af hoe wel het al die jaren gered hebben zonder te verdrinken. KESTEREN Op de Noord-Zuidver binding, ter hoogte van de afslag naar Lienden, vond gisterochtend een aan rijding plaats tussen een personenwa gen, bestuurd door A. S. uit 's-Herto- genbosch, en een vrachtwagen, be*- stuurd door K. van O. uit Lienden. De vrachtwagen stond voorgesorteerd om links af te slaan. De personenwagen, die rechts niet meer passeren kon bots te achter op de vrachtwagen en liep zware materiële schade op. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. RHENEN Een van de gemotori seerde vervoermiddelen, een driewieler van de dienst van gemeentewerken, be stuurd door de heer W. v.d. B., is op het Koningshof in botsing gekomen met een personenauto, eigendom van de heer T. te Rhenen. Beide voertuigen liepen flinke materiële schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. UTRECHT „Je moet er veel moeite voor doen om de mensen naar een ex positie te krijgen. Bij het horen van het woord cultuurkrijgt men vaak al argwaan. Onze ervaringen in Veenendaal vormden daar geen uitzondering op. maar het grappige is dat het in deze plaats steeds beter is gegaan. Vooral de jeugd heeft daar hoopgevend gereageerd. De ouderen staan nog niet zo open voor die tentoonstellingen...' 0 De vaste staf van de Stichtse Culturele Raad, die in de F. C. Donderstraat in Utrecht is gevestigd. Van links naar rechts: de heer M. Leeflang, inej. G. Janssen en mevr. B. J. A. van Rossum-Molenbeek. Mevrouw B. J. A. van Rossum, een van de medewerksters van de Stichtse Culturele Raad, kan een spoor van en thousiasme niet verbergen als ze deze woorden uitspreekt. Veenendaal heeft de laatste jaren in de activiteiten van deze culturele instelling een steeds be langrijker plaats ingenomen. In dit jaar zullen er, voor zover dat nu Jiekend is. drie exposities van uiteenlopende aard worden georganiseerd en daarmee wordt Veenendaal het rijkst bedeeld van alle plaatsen in de provincie Utrecht die de Stichtse Culturele Raad in het tentoonstellingsprogramma 1968 heeft opgenomen. De Culturele Raad heeft in het verle den al met vele taboes af moeten reke nen. Het is een instelling die van 1956 dateert en die, zo staat het officieel in de stukken, zich ten doel stelt het cultu rele leven dienstverlenend te bevorde ren binnen het gewest Utrecht. De laat ste jaren is de Raad steeds meer aan de weg gaan timmeren vooral doordat er jaarlijks kris-kras door de provincie een aantal exposities werden ingericht waarvan in onze omgeving Veenendaal, Rhenen en Amerongen hun deel kre gen. Het rijk en de provincie zorgen door middel van subsidies voor de fi nanciële ruggesteun van de Raad; daarnaast zijn er bescheiden eigen in komsten. Een van de belangrijkste taken be staat uit het uitbrengen van adviezen aan de provincie. Als er bijvoorbeeld aanvragen om subsidie bij het provin ciaal bestuur binnenkomen van vereri- gingen of instellingen op cultureel ge bied, wordt hieromtrent eerst advies in gewonnen bij de raad. „We zijn eigen lijk een soort service-bureau, niet al leen voor de provincie maar ook voor ieder ander. Een zangvereniging bij voorbeeld die wil weten of het mogelijk is in aanmerking te komen voor subsi die, kan bij ons hierover alle inlichtin gen verkrijgen, geeft mevrouw Van Rossum als toelichting. De start van de Stichtse Culturele Raad was niet gelukkig. Jarenlang was hot een sluimerende instelling die nau welijks op de voorgrond trad. Nu is dat veranderd. Er is een dagelijks bestuur, dat wordt bijgestaan door een groot aantal deskundigen op het gebied van de beeldende kunst, muziek, toneel, lec tuurvoorziening, archeologie, volksont wikkeling, cultureel vormingswerk en creatieve expressie. Naast zijn advise rende taak houdt de Raad zich nu be zig met stimulering van de kunstbeoe fening en cultuurbeleving. Belangrijk ste methode hiervoor is het organiseren van tentoonstellingen. „Ik vind het zo ongeveer bij 't mens zijn horen om je met kunst bezig te houden. Vele groepen van de bevolking doen er nog steeds niets aan. De cul tuur ligt voor hen buiten het gezichts veld. Wij willen hier graag verandering in brengen..." Deze woorden zijn van de heer M. Leeflang (34). die met ingang van 1 januari van dit jaar in functie is ge treden als directeur van de Raad. De belangstelling voor kunst en cultuur heeft hij van huis uit meegekregen (.ik werd in de geur van olieverf geboren") en van lieverlede zijn deze beide le vensfacetten zoveel voor hem gaan be tekenen dat hij er zijn predikantsambt voor in de steek liet. Nu wil hij, vanaf zijn directeurszetel ook van zoveel mo gelijk andere mensen de ogen openen voor het werk van de beeldhouwer, de kunstschilder en de graficus. Over de ommekeer die zich in zijn le ven heeft voltrokken, vertelt hij alsof het een soort bekering betreft. „In de gemeente waar ik als hervormd predi kant stond, het Noordhollandse Winkel, heb ik geprobeerd me niet alleen tot kerkelijke zaken te beperken. Ik wilde wat stadscultuur binnen het dorp bren gen. Dat was een heel bijzondere bele venis daar..." Een bijzondere belevenis, want de kerkgangers van Winkel hadden het nog nooit eerder in him leven meege maakt dat een dominee tweemaal een symfonie-orkest in de kerk liet optre den. zoals de heer Leeflang het destijds presteerde. De toenmalige predikant kreeg kritiek van zijn gemeenteleden te verduren toen hij. wat hij zelf noemt, een „concert flamboyant" plaats liet vinden. „Dat was iets heel geks. Ik wil de tijdens dat concert met lichteffecten een bepaalde sfeer bereiken. Op een ge geven moment liet ik potten Bengaals vuur ontsteken, zodat het leek alsof de hele kerk in de fik stond De heer Leeflang koos tenslotte zijn eigen weg en borg zijn ambtsgewaad voorgoed op. Daarmee wellicht het zo die via hun bindingen met de Raad er vaak in slagen een deel van hun oeuvre aan de man te brengen. Mevrouw Van Rossum, alsmede de an dere assistente in vaste dienst, mejuf frouw G. Janssen, is bijzonder tevre den over de samenwerking die zij tot op heden van de gemeente Veenendaal hebben ondervonden. Daarnaast heb ben ze veel waarderende woorden over voor het nieuwe raadhuis, waarvan de raadzaal uitstekend als expositie-ruim te geschikt is. Dit jaar zullen daar in ieder geval twee exposities worden ge houden; de eerste van 12 tot en met 26 januari. Tevredenheid bestaat er over de ma te waarin er door de gemeente kunst werken in het raadhuis zijn aange bracht. De vaste staf van de Stichtse Cultu rele Raad gelooft dat de cultuur nog in teveel plaatsen op de laatste plaats komt, maar is ook van mening dat de ze stelling zo langzamerhand in Vee nendaal niet meer opgaat. De heer J. Jongenelen uit Utrecht is vooral voor vele scholieren uit Vee nendaal en omgeving al een goede be kende. Hij geeft tekst en uitleg tijdens de expositie over de tentoongestelde wer ken. Dit jaar zal hij drie keer naar Vee nendaal komen om weer zijn verhaal te doen. O veelbesproken begrip „roeping tot het ambt" met de voeten tredend Zijn commentaar nu: „Roeping? Ik praat daar liever niet over, het is een zwaar woord. Je moet toch zelf je wa re capaciteiten ontdekken. Bovendien vind ik dat ik wel enigszins in mijn oude vak ben gebleven. Eerst was ik apostel van het Evangelie, nu ben ik het van de cultuur". In 1966 vertrok hij uit Winkel en vestigde zich in Zuid-Frankrijk. In z'n huidige functie is hij dr. A. H. Bredero opgevolgd, die een benoeming heeft aanvaard aan de theologische faculteit in Tilburg. De Stichtse Culturele Raad is de laat ste jaren behoorlijk ingeburgerd in de provincie. De heer Leeflang kan daar alleen maar blij om zijn. ,Mijn persoon lijke belangstelling ligt in de richting van de verticale cultuurspreiding: meer mensen bij de kunst betrekken". Er is ook een hecht contact ontstaan met vele kunstenaars in de provincie. ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL ADVERTENTIE VEENENDAAL Zaterdag 6 januari: G. Annot, Kerkewijk 56. tel. 10198 Zondag 7 januari: N. Rijlarsdam. Boom- pjesgoed 221, tel. 10885 Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slotema- ker de Bruïneplein 7, tel. 10714 AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door dr. S. M. van Ommeren te Eist, tel. 08377-217. RHENEN Voor Rhenen neemt het ?.s. weekend waar: dr. Almekinders, tel. 2432. RENSWOUDE Voor Ederveen. De Klomp en Rehswou- de neemt het a.s. weekend waar: dr. Ter Velde te Renswoude, tel. 450. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt het a.s. week end waar: dr. Van Vulpen, tel. 1220 KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het a.s. weekend waar: dr. Gué- pin te Ommeren, tel. 03443-250 OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het a.s. weekend waar: dr. Van Driel te Ochten, tel. 03444-220 WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt het a.s. weekend waar: zr. S. Wester hof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886-210 OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt het a.s. weekend waar: zr. E. de Win ter te Opheusden, tel. 08887-210. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen: tel. 08385-12945 DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen neemt het a.s. weekend waar: dr. Van Riesen uit Lunteren, ka) anaaa-QSó"? ZONDAG, 7 JANUARI VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Graafland; 17.00 uur: ds. Vollebregt, Giessenburg. Julianakerk, 9.30 uur: ds. J. Vroegin- deweij, Harskamp; 17.00 uur: ds. v. Assenbergh. Vredeskerk, 9.00 uur en 10.30 uur: ds. A. Vroegindeweij17.00 uur: ds. Terlouw. Sionskerk, 9.30 uur: ds. v. Assenbergh; 17.00 uur: ds. Vroegindewey, Hars kamp. Bejaardencentrum, 9.30 uur: ds. Ver maas, Huizen. Veeneind, 15.00 uur: ds. Terlouw; woensdag 10 jan. a.s., 19.30 u.: ds. Ha ring uit Nieuwland. Dijkstraat, 14.45 uur: ds. v. d. Haar, Achterberg. Herv. Gemeente „Sola Fide" 10.00 uur: ds. Nijeboer/ds. Vijzelaar (bev. ambtsdragers); 17.30 uur: ds. Nijeboer. Geref. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Van Enk en 17.00 uur: ds. IJtsma (voorber. H.A.). Petrakerk, 9.30 uur: ds. IJtsma en 17.00 uur: ds. Van Enk (voorb. H.A.) Geref. Kerk (OCB) 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Toorman van De Krim. Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Keuning (bediening H.A.) Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 uur en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gemeente (Syn.) 9.30 uur en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur: de "neer El- derkamp, Voorburg. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.00 uur en 11.00 uur: H. Mis en 17.00 uur: Lof. Willibrorduskerk, 8.00 uur en 10.00 uur H. Mis. Jehovah's getuigen 9.30 u.: „De Wachttoren" studie; 10.30 u.: openbare toespraak; dinsdag 9 jan. a.s. 19.30 u.: Theol. school; 10.30 u.: Dienstvergadering. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Soefie-beweging: Gebouw Ned. Prot. Bond, Kerkewijk 75, 17.00 u.: Universele Eredienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 10.30 en 18.30 uur: ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds J. C. Houtzagers uit Soestdijk; 18.30 uur: ds. J. Firet sr. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrye Evang. Gem.: 10.30 uur: Evang. Th. Bijlsma uit Bussum. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molen weg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: Ned. Herv. Kerk: 10.00 u.: ds. E. S. de Lint; 18.30 uur: dhr. J. M. Meijer, Veenendaal. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. G. F. Overgaauw, bevesti ging ambtsdragers; 18.30 u.: de heer Noordanus uit Utrecht, herdenking 40-jarig bestaan van de afd. Leersum van „De Macht van het Kleine". AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. G. Kaastra, 18.30 u. ds. J. van Noort. Dorpshuis: 10.00 u.: Jeugdkapel. Ger. Kerk: 10.00 u. ds. L. Zwaan; 17.00 u. ds. Hoorweg. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. H. C. Valeton uit Baarn. D.G. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. J. van Noort, 18.30 u. ds. G. Kaastra. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u.: Leesdienst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 u. ds. A. Wisgerhof uit Veenendaal. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u. ds. J. Overduin uit Veenendaal (10.00 u.: voorber. H.A.). Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 u. ds. C. Wisse uit El- speet. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Oud Geref. Gem.: Woensdag 10 jan. a.s., 19.00 u.: ds. Toes uit Kinderdijk. Ned. Prot. Bond: Maandag. 8 jan. a.s., 10.30 u.: drs. J. Ph. Feikema (R.) uit Driebergen. De dienst wordt gehouden in „Bella Vista", Herenstraat 49. ELST Geref. Gem.: 9.30 en 18.00 u. leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. De Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 u.: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u.: leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. Van de Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. H. van de Els- kamp uit Bennekom. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. J. van de Poel; woensdag 10 jan. a.s., 19.30 u.: ds. J. van de Poel. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 9.00 u. ds. A. Muilwijk uit Opheus den, 18.30 u. ds. A. Terlouw uit Vee nendaal. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk- 10.00 en 18.30 u. ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 u.: leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 18.30 u.: ds. M. van Beek. VEENENDAAL Op de hoek van de Raadhuisstraat en de Kerkewijk werden een auto en een bromfiets be schadigd, doordat de automobilist geen voorrang verleende aan de op de Ker kewijk rijdende bromfietser. De 18-jarige A. A. van de K. bit Vee nendaal reed met zijn bromfiets op het fietspad van de Kerkewijk in de rich ting van de Markt. Uit de Raadhuis straat naderde een auto, bestuurd door de heer M. D. uit Overberg. die de bromfiets te laat opmerkte. De brom fietser viel. maar liep geen letsel op. Er was alleen materiële schade. Heden, vrijdag BIOSCOOP Luxor-Theater, Veenendaal, J9.30 uiy: „Operatie Vrouwen Paradijs". Morgen, zaterdag RENSWOUDE Rehoboth, 20 uur: Uitvoering T.I.P. Geboren: Jacqueline Frangoise, d. v. J. Pijl; Joanna H., d. v. R. J. H. Jan sen en M. van Pelt. Getrouwd: N. W. C. Augustinüs en S. Lindner. OPHEUSDEN. Hedenavond vindt op het gemeentehuis te Opheusden de tweede bespreking plaats over de be stemming van het pand „De Snellen burg". Burgemeester Pott stelde on langs voor van dit pand een jeugdin- stuif te maken. Hierna werd een bijeen komst belegd tussen gemeenteraad en afgevaardigden van het plaatselijke verenigingsleven. Hedenavond zal op nieuw over de plannen van de burge meester worden gesproken. De bijeen komst begint om half acht. ADVERTENTIE WOUDENBERG Verenigingsgebouw, 19.30 uur: Jaarfeest f Christ. Plattelandsjongeren Scherpen- I zeel en omstreken. BIOSCOOP Luxor-Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Operatie Vrouwen Paradijs". VEENENDAAL CITV-MOTORS - EDE een krant uitgeven, de Recreatie krant 1968. De kerkeraad van de hervormde kerk in Achterberg heeft besloten 'n eigen kerkbode uit te geven. De sa menwerking met de omliggende ge meentes in het „Kerkblad" wordt hierdoor verbroken. In het nummer van 4 januari van het „Kerkblad" komen geen mededelingen meer voor over de hervormde gemeente in Achterberg. Naar wij vernemen zul len de Achterbergers deze week- voor het eerst hun „eigen" kerkbode door de bus krijgen. In „Om Sions Wil", het orgaan van de classis Amersfoort van de christelijke gereformeerde kerken, verscheen onlangs een artikel over Luther en Calvijn als liefhebbers van toneel. In een volgend nummer reageert één van de lezers van het blad op het stuk waarop men werd onthaald. Volgens de schrijver van het in gezonden stuk werden in het be wuste artikef dingen naar voren ge bracht die geheel nieuw waren voor „ons". Beide reformatoren zouden niet alleen op toneelspel gesteld ge weest zijn dit met smaak bezocht en aangeprezen hebben maar zelfs op toneel dat in gewaagdheid het huidige zou overtreffen. De schrijver noemt dat werkelijk inte ressant „nieuws", dat vooral in onze tijd, met name voor de jeugd, zijn nut kan doen. Maar... stelt hij verder, wat een onnodige strijd hebben onze voor ouderen die de reformatorische beginselen voorstonden gevoerd tegen de komedie. Waarschijnlijk, vraagt hij zich af, hebben zij zich ook vergist met het bestrijden van dansen, kaarten, dobbelen enz.? Of zou toch Calvijn al deze dingen scherp veroordeeld hebben, in ieder geval na zijn „eertijds"? Volgens de bronnen van de scribent is dit zeker het geval. Calvijn heeft volgens hem een moeitevolle en ge vaarlijke strijd gevoerd tegen alles wat niet de ere van God beoogde. Wetten werden te Genève uitgevaar digd tegen zedeloosheid, dansen, kaarten, herbergbezoeken en zelfs 't moedwillig verzuim van de kerk diensten. Overtreders werden zwaar gestraft, (in het laatste wordt Cal vijn gelukkig niet meer gevolgd, red.). Het ingezonden stuk gaat nog ver der: Even over de grens werden christenen gemarteld en verbrand, waaronder velen die op de school van Calvijn theologie hadden gestu deerd. Zou dan Calvijn lust en tijd gehad hebben voor de komedie? Om de schrijver —die ik niet ken recht te doen, neem ik aan dat zijn opzet anders is, als waarvan het de indruk geeft. Maar dat neemt niet weg dat een dergelijk artikel niet thuis hoort in een blad, dat naar opzet reformatorisch behoort te zijn. (Wij kunnen noch de ene noch de andere bewering met bewijzen sta ven. Echter, voor sommige mensen is het niet denkbaar dat hun grote voorgangers anders geleefd zouden hebben dan ze het volgens hen had den behoren te doen, red.). In een blad verscheen een adver tentie van de volgende inhoud: ..Herv. Gemeente X. Stemt in de diakonie-vacature de heer Y, de heer Z. De laatste zoekt zichzelf niet". Een lid uit de gemeente vraagt in een ingezonden stuk of eeh ambts drager die per advertentie is geko zen kan antwoorden op de vraag of hij in zijn hart gevoelt wettig van Gods gemeente en mitsdien van God zelf tot d% heilige dienst beroepen te zijn. Het lijkt ons inderdaad erg moeilijk daarop bevestigend te ant woorden. „De kerken en de toeristische be weging". Over dit onderwerp zal van 29 januari tot 2 februari a.s. in het Eijkmanshuis te Driebergen een internationale conferentie wor den gehouden van de Europese Ker- kenconferentie. Men zal zich daar bezinnen op het gezicht en de struc tuur van de kerk in het toeristische tijdperk en o^k op de uitdaging van het toerisme aan de theologie. De Nederlandse hervormde kerk begon in 1952 met het recreatie werk. De van haar uitgaande Stichting Recreatiecentra begon met één cen trum: „Het Grote Bos" te Drieber gen. Thans beheert de stichting acht centra, waarin men per jaar rond één miljoen overnachtingen heeft. Op het programma staan nog een centrum aan het Veerse meer en en kele in het buitenland. De plannen die men voor de Dordogne in Frank rijk heeft konden nog niet worden gerealiseerd. De stichting zal dit jaar Tot kerkeraadsleden der hervorm de wijkgemeente west te Veenendaal werden herkozen de heren D. Drost, P. N. van Galen en T. van de Weerd, allen ouderling en J. Prins diaken. De Hervormde kerkvoogdij van Kesteren ontving aan vrijwillige bijdragen over het afgelopen jaar 12.841 gulden. „De vrouw in het rood en de vrouw in het wit" is het onderwerp waarover ds. De Joode zal spreken op de eerstvolgende vergadering van de kring Veenendaal en omstre ken van de Chr. Geref. Vrouwen verenigingen. Ds. J. Keuning zal op zondagavond 24 maart a.s. afscheid nemen als predikant van de chr. Geref. Pniel- kerk te Veenendaal. Ds. Keuning nam onlangs een beroep naar Ha milton (Canada) aan. De chr. geref. Bethelkerk te Vee nendaal heeft, ter voorziening in de vacature ds. C. Langbroek op twee tal geplaatst, ds. Th. Rutters te Nij megen en ds. J. H. Velema te Apel doorn.

De Vallei | 1968 | | pagina 3