Schiedijk zonk 15 uur na op rif lopen Drama voor Canadese westkust VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR SIGARE I009i TABA VAL VAN 10 METER Hilversum uit de nesten door grondtransacties Gezagsrapport van tafel geveegd op Concilie Minstens vier arrestaties in Olst en omgeving ANVV propageert vakantie houden in eigen land Loonverschil per streek gewenst Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Schoolkrant al verboden bij eerste nummer Geen Nederlandse militairen naar Suriname om grensgeschil Schokkende censuur Ml' de VPRO-advertentie n.a.v. de Hoepla-uitzending van de dronken militairen in de trein en de publikaties erover in „De Telegraaf", een annon ce die door een aantal dagbladen werd geweigerd, is volgens de heer W. B. F. Schaper, hoofdredacteur van het recla me- en marketingweekblad „Ariadne", het bewijs geleverd van een gevaarlijk tekort aan eerbied voor de vrije me ningsuiting bij deze groep. Matla-agenda van 2000 Bemanning dobberde urenlang in reddingboten op zware zee VERBOUWD Soekarno logeert in Djakarta INCIDENT GUNSTIG VOOR DE PAKKET WERKVOORZIENING BRABANT WOLINDUSTRIE NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR N.T.S., ASTMACENTRUM EN INVALSWEG OUDE WENS Roermondse bisschop uit felle kritiek ONDUIDELIJK VERHEUGD Vreemde grens situaties bij Rotterdam Explosie verwondt 5 brandweerlieden Na moord op molenaar i VRIJDAG 5 JANUARI 1968 VANCOUVER (Canada) Het 10.000 ton metende Nederlandse vracht schip Schiedijk is gisteravond bij Vancouver Island gezonken, na vijftien uur tevoren op een rif te zijn gelopen. De 40 officieren en minderen werden gered, nadat 34 hunner zes uur lang in reddingboten op een zware zee gedobberd hadden. De Schiedijk zonk in 27 vademen water, na door de zware zee weer van het rif te zijn losgeslagen. Het vrachtschip, eigendom van de Holland-Amerika Lijn, had een zwaar beschadigde romp en stond even voor het zinken tot aan de brug onder water. Kapitein A. van Djjk en vijf beman ningsleden waren aan boord gebleven om te helpen bij eventuele bergings operaties. De vijf bemanningsleden wer den in de loop van de dag van het schip gehaald, maar de kapitein bleef tot tien minuten voordat de Schiedijk in de golven verdween, aan boord. De geheel Nederlandse bemanning werd overgebracht naar Gold River op de westkust van Vancouver Island, 250 km ten noordwesten van Vancouver. Het vrachtschip had 1800 ton pulp gela- EMMEN De schoolkrant van het Katholiek Drents College in Emmen is geen lang leven beschoren geweest. Het eerste nummer werd al verboden. Als motief gebruikt de directeur van het college, de heer J. C. Wortmann: de inhoud van het krantje is bijzonder negatief en onaangenaam en bepaald ongeschikt voor lezers tussen de twaalf en zeventien jaar. Bovendien wordt in het krantje zeer denigrerend geschreven over leraren en sommige leerlingen. Een school krant moet representatief zijn voor de school. Dat is ze allerminst. De hele oplage 130 exemplaren staat nu in de kamer van de heer Wortmann. Het lijkt er niet op dat er een compro mis met de redactie wordt bereikt. In het krantje wordt een van de leraren op een onaangename wijze op de hak genomen en er staat onder meer ook een „gesprek" in, dat een vrouw van verdachte allure met God voert. Een van de redacteuren van de schoolkrant, de zeventienjarige Arnold Kamphuis uit Musselkanaal leerling van de vierde klas HBS-B, heeft de onverkwikkelijke affaire met de direc teur besproken. In dit onderhoud ble ken beider meningen nogal te botsen. De heer Wortmann heeft daarna een gesprek gehad met de vader van Ar nold. Deze kreeg toen het advies zijn zoon van school te nemen. Dat is niet gebeurd. „Uitsluitend op grond van wat er in de schoolkrant staat geschre ven", aldus de heer Wortmann". den bij de Tahsis Co., een Deens bedrijf te Gold River. Woensdagavond om streeks negen uur was het schip naar Portland in Oregon vertrokken. Twee uur en twintig mijl verder ver zocht de Schiedijk radiografisch om assistentie. Het is nog niet duidelijk hoe het schip op het niet boven water uit stekende rif, ca. 30 meter van de o'ever van Bligh Island, is gelopen. Het weer was slecht toen het ongeluk gebeurde. De agenten te Vancouver, Furness- Withy Lines, verklaarden, dat de lading pulp en graan volledig was verzekerd. De Schiedijk was voor circa eenderde geladen. De Schiedijk was het tweede schip van deze naam, dat onder de vlag van de H.A.L. voer. Het werd in 1949 op de werf van Harland Wolff in Ierland als stoomschip gebouwd. In 1960 werd het tot motorschip verbouwd. Het voer lange tijd op havens aan de de oostkust van de Verenigde' Staten. Op deze route moest de Schiedijk enkele maanden geleden het veld ruimen voor de nieuwe en snelle schepen van de Atlantic Container Line. Het schip maakte een van zijn eerste reizen naar de westkust. DJAKARTA De afgezette presi dent ir. Soekarno, die tot dusver prak tisch een gevangene is geweest in het paleis in Bogor, heeft van de militaire autoriteiten toestemming gekregen vrienden in Djakarta te bezoeken. Ir. Soekarno logeert deze week in het Mer- dekapaleis in Djakarta. De toestem ming is gegeven met het oog op de feestdagen aan het einde van de mo hammedaanse vastenmaand. DEN HAAG De Nederlandse rege ring denkt er niet aan militairen naar Suriname te zenden om het grensge schil met Guyana te beslechten. Nadat premier J. A. Pengel voor de Surinaamse radio en televisie had ver klaard, dat het Koninkrijk der Neder landen krachtens het Statuut, indien nodig, strijdkrachten zou moeten inzet ten, deelde het kabinet van de vice- premier in Den Haag mee, dat de strijdkrachten tot taak hebben tegen militaire agressie op te treden. In dit geval is sprake van een grensgeschil. De Surinaamse en de Nederlandse regering, zo werd aan deze verklaring toegevoegd, zijn beide van opvatting, dat grensgeschillen moeten worden op gelost met de middelen die de moderne internationale rechtsorde ter beschik king staan. „Dit is overleg of een be slissing van geëigende gerechtelijke organen". De Nederlandse regering meent dat er geen sprake is van een situatie waarin van militaire middelen gebruik zou moeten worden gemaakt. Het geschil over de zeggenschap in het Corantijngebied kwam tot een uit barsting, toen op 13 december twee Guyanese watervliegtuigen op de Ori- noque landden en deze hydrolische post in de monding van deze rivier door Guyanese politiemannen werd bezet. Het Surinaamse personeel moest het omstreden gebied verlaten. De rege ring in Paramaribo heeft besloten voor lopig geen arbeiders naar de omstre den post te sturen. Omstreeks 23 ja nuari vertrekt de Surinaamse grens- commissie naar ons land om overleg te plegen over het grensincident. ADVERTENTIE 99 DEN HAAG De Algemene Nederlandse Vereniging vobr Vreemdelingenver keer (ANVV) begint vandaag een propaganda-actie om het binnenlandse toerisme in de stille maanden (het voor- en najaar) buiten de Randstad te bevorderen. Het stijgende nadelige saldo op onze toeristische balans is een van de redenen voor deze actie. De directeur van de ANVV, de heer J. A. Risseeuw, wees er gisteren op dat het tekort op deze balans in de eerste helft van 1967 (ongeveer 133 miljoen) zes miljoen hoger ligt dan in het eerste halfjaar van 1966. Drs. C. H. L. Smits, adjunctdirecteur binnenland van de ANVV, noemde als tweede reden „de weinig zakelijke be- Een trekker met oplegger heeft gistermorgen om half zeven bij Breukelen een val gemaakt van tien meter. De chauffeur, de 22-jarige G. Lourens uit Alphen aan de Rijn, bleef wonder boven wonder ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Utrecht-Amsterdam, enkele meters voorbij het viaduct over de spoorlijn Woerden-Breukelen-Amsterdam. De combinatie begon op het gladde wegdek te slippen, raakte enkele bermpalen en stortte toen van de ter plaatse in verband met het viaduct zeer hoge berm. De trekker werd vrij zwaar beschadigd, de oplegger niet. Twee takelwagens zijn tot 's middags twaalf uur bezig geweest om het gevaarte weer op de weg te krijgen. Het verkeer moest al die tijd over één rijbaan worden geleid. langstelling van de reisbureaus voor de kortere binnenlandse reizen". Volgens hem zijn in de periode okto ber 1965 tot 30 april 1966 ruim ander half miljoen mensen met vakantie ge weest, van wie ongeveer tachtig pro cent, meer dan één miljoen, in eigen land bleef. Vijfentachtig procent van deze één miljoen logeerde bij kennis sen, zes procent in hotels en pensions en negen procent op kampeerterreinen, in jeugdherbergen en zo meer. De nieuwe actie krijgt het motto „Er op uit... eigen land is in" mee. Bij een aantal VVV's en kantoren van de ANWB worden met ingang van vandaag mappen (prijs tien gulden) verkocht, waarin o.m. toeristische gegevens en kaarten zijn gevoegd, en ook een intro- ductiebewijs dat recht geeft op aan zienlijke kortingen in 150 horecabedrij ven buiten de Randstad. Het introductiebewijs blijft geldig tot 1 juni en is in die periode elk week einde, elke korte vakantie opnieuw te gebruiken. Het is niet alleen van toe passing op de man die het pakket van tien gulden heeft gekocht, maar ook op zijn medereizigers. UTRECHT Nu de partijen het eens zijn geworden over de vrije loonvor ming, hoop ik dat er behalve loonver- schillen per bedrijfstak ook ruimere ver schillen per streek zulen ntstaan. Dat zou namelijk stimulerend werken op de vestiging van bedrijven in de buitenpro vincies en tevens op de tewerkstelling van werklozen uit die gebieden in het Midden en Westen van ons land. Dit zei gisteren de voorzitter van de Utrechtse Kamer van Koophandel, ir. E. D. Car- tier van Dissel. Hij vond de wrijvingswerkloosheid in sommige streken te groot: Het is be grijpelijk, zei hij, dat men gehecht is aan een bepaald soort werk en aan de vertrouwde omgeving. Maar ik geloof toch, dat er dikwijls te lang wordt ge wacht met een omschakeling. De Randstad Holland had volgens hem meer weerstandsvermogen ge zien de lagere werkloosheid dan de rest van het land. De maatregelen ter stimulering van de werkgelegeneheid elders zullen deze positie niet mogen ondermijnen. De heer Cartier vroeg zich af f de planologen daarvoor wel voldoende oog hebben. „Brabant wil blijven werken". Onder dit motto en met dezelfde rede hebben vijf voorzitters van Brabantse Kamers van Koophandel gisteren het nieuwe jaar ingeluid. Centraal stond de benarde positie van de werkgelegenheid in de provincie. Het aantal arbeidsplaatsen in de textiel-, schoen- en lederindustrie zal in de toe komst nog drastisch verminderen, klonk het weinig hoopvol in de vijf kamers: die van westelijk, oostelijk en noorde lijk Noord-Brabant, Den Bosch en Til burg. De Kamervoorzitters stelden een lan ge reeks van steunmaatregelen voor om Brabant aan meer werk te helpen. Drs. P. W. C. Pessers van de Tilburg- se Kamer voorzag na het sombere 1967 een lichte opleving van de wolindustrie: De orderpositie is gunstiger geworden. Voor de schoenindustrie hoopte hij op nieuwe Russische orders. Het aantal ar beidsplaatsen in deze laatste bedrijfs tak daalde het afgelopen jaar met 600 en sinds 1960 met 2800 personen. Florissanter was het beeld van de ta pijtindustrie in 1967. De omzetten stegen flink, vooral in niet-geweven tépijten. HILVERSUM Door een grootscheepse aan- en verkoop van grond en gebou wen z(jn in één klap de omroepwereld, twee astmacentra en het verkeer uit de moeilijkheden. De transactie maakt het mogeiyk: 1. dat de NTS „het kantorenprobleem" in Hilversum kan oplossen en dat het omroepkwartier op één groot terrein van dertig hectaren komt; 2. dat de Stichting tot exploitatie van astmacentra een nieuw gebouwencom plex kan laten zetten, waarin Heideheu- vel (Hilversum) en Bos en Heide (Bla- ricum) kunnen worden ondergebracht; 3. dat bij Hilversum een nieuwe vier baans invalsweg kan worden gemaakt als onderdeel van de weg Amsterdam- Bussum-Hilversum. Er komt een groot verdeelplein bij, waardoor andere, be langrijke kruispunten zullen worden ontlast; 4. dat een nieuwe radio- en televisieto ren zal worden gebouwd (buiten het omroepkwartier),' die ook zal worden gebruikt voor communicatiedoeleinden van de PTT. De oude toren moet wor den gesloopt. De weg zal over vijf tot zeven jaar klaar zijn. Voor het omroepkwartier schat de heer E. A. Schüttenhelm, voor zitter van de NTS, dat nog vijftien jaar nodig zullen zijn. Het nieuwe astma centrum zal over drie tot vier jaar zijn voltooid. Tot zolang zal Heideheuvel huurder zijn van de NTS. De heer Schüttenhelm onthulde dat zijn organisatie acht miljoen heeft moe ten neerleggen voor het gedeeltelijk nog vrij nieuwe Heideheuvel en de bijbeho rende negen hectaren grond. De ge bouwen zullen worden gesloopt. Van de gemeente heeft de NTS nog twee hectaren, van Stad en Lande zes hecta ren grond gekocht. Het nieuwe astma centrum aan de Soestdijkerstraatweg zal elf miljoen gulden gaan kosten. Voor de Stichting tot exploitatie van astmacentra zal een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De combina tie van de twee complexen zal medi sche en pedagogische voordelen bie den. Bijna 160 kinderen van zes tot achttien jaar zullen er verzorgd kunnen worden en dichtbij op school gaan. In dertien paviljoens zullen de kinderen in groepen van twaalf worden onderge bracht. Er komen een ziekenhuis, labo ratoria. sportvelden, sportzalen en een zwembad bij. Het bouwen van een nieuw centrum op het oude terrein van Heideheuvel was bijzonder onaantrekkelijk. De nieu we invalsweg bij Hilversum zal langs en gedeeltelijk op het terrein worden aangelegd. In de centra worden kinde ren opgenomen die in zo ernstige mate aan astma lijden, dat behandeling thuis onvoldoende resultaat oplevert. In veel gevallen is een opneming van één tot anderhalf jaar nodig. NOORDWIJKERHOUT Het rapport over gezagsopvattingen en gezagsbele- ving, waarover het Nederlands Pastoraal Concilie zich moet uitspreken, is giste ren geheel van de tafel geveegd. Het zal niet als conciliedocument in stemming worden gebracht, maar nog slechts als hulpmiddel worden gebruikt by het ge sprek over praktische resoluties. Met algemene stemmen werd een desbetreffende resolutie aangenomen, die was ingediend door de afgevaardigden van het bisdom Utrecht. Al bij het begin van de vergade ring bleek, dat het rapport niet op de instemming van de concilie-afgevaar digden zou kunnen rekenen. De kri tiek, die diverse afgevaardigden naar voren brachten, strekte zich tot vrijwel alle onderdelen van het rapport uit. De voornaamste bézwaren waren: het document was weinig theologisch gefundeerd; het verwisselde de be grippen macht en gezag; het belichtte het ambt in de kerk te weinig en het had geen aandacht geschonken aan de plaats van de gewone rooms-katholieken in een nieuwe kerkstructuur De geest die het rapport ademde, konden de meeste afgevaardigden overigens wel onderschrijven. De meest vernietigende kritiek kwam van mgr. Moors, de bisschop van Roermond, die het rapport in zes pun ten zonder vorm van proces van de ta fel veegde. In de tot dan toe soms nogal verwarrende discussie, die onder de te soepele leiding van prof. Snijders tot een oeverloos debat dreigde uit te groeien, was de duidelijke stellingne- Het rapport was, zo meende hij: 1) Onduidelijk. Het antwoord op de vraag: Wat verstaat men nu eigenlijk onder gezag, is niet aan de orde geko men. 2) Eenzijdig. Het was alleen gericht tegen de structuur van de hiërarchie in de kerk. Over de plaats die gelovigen in het geheel innemen, wordt nauwe lijks gerept. 3) Onvolledig. Het rapport gaat niet in op de actuele onderwerpen, die met gezagsopvattingen samenhangen, zo als de verwarring in de kerk en de ge loofscrisis. 4) Te weinig objectief. Het rapport maakt sterk de indruk zich af te zetten tegen de gezagsdragers in de kerk. 5) Weinig pastoraal. Het geeft niet aan hoe nu het gezag beluisterd, aan vaard en verwerkt moet worden. 6) Niet theologisch gefundeerd. Het sluit niet aan op de officiële teksten van het Tweede Vaticaanse Concilie over het gezag. Mgr. Moors concludeerde dan ook, vaard. Het waren de samenstellers van het gekritiseerde rapport zelf, die er tenslotte voor zorgden dat hun rap port als officieel document van het con cilie werd afgevoerd. Zij hadden op merkelijk weinig verweer tegen de fel le kritiek. Pater Plattel zei, dat het rapport nooit als conciliedocument was bedoeld, maar louter als werkstuk. Prof. Loeff, de voorzitter van de com missie, liet zich in dezelfde geest uit. Hij sprak zijn waardering uit voor de duidelijkheid, waarmee mgr. Moors zijn kritik had geuit. „Wij waarderen deze duidelijke getuigenis", zei hij, er lichtelijk ironisch aan toevoegend: „al was het dan geen getuigenis van de blijde boodschap". Als troost voor de commissie was er de lof van de niet-katholieke deelne mers aan het concilie. De protestantse sprekers prof. Bronkhorst (Nederl. Herv. Kerk), prof. Van Holk (Remon strantse Broederschap) en prof. Van der Woude (Gereformeerde Kerken) waren met name verheugd over de in he rapport uitgesproken wens naar meer invloed van de gemeenteleden. Tegen het einde van de middag ver zandde het debat in procedurekwesties en bleek de vergadering net er niet over eens te zijn, hoe het beraad moest worden voortgezet. Daarover is gister avond onderling overleg begonnen tus sen de diverse afgevaardigden van de ROTTERDAM De grillige grens lijn tussen de Rotterdamse wijk Hoog vliet en de gemeente Poortugaal is er de oorzaak van, dat er bij geboorten of overlijden soms vreemde ambtelijke sprongeii moeten worden gemaakt. Rot terdams burgemeester W. Thomassen maakte er gisteren melding van in zijn nieuwjaarsrede. Onlangs is het gebeurd, dat bij het overlijden van een vrouw de ambtenaar van de hulpsecretarie van Hoogvliet de familie moest vragen in welke kamer van het huis de vrouw was overleden. Ook is het voorgekomen, dat een vader, die op deze hulpsecretarie aangifte kwam doen van de geboorte van een kind, op een grote kaart moest aanwij zen in welk gedeelte van het huis de ba by het levenslicht had aanschouwd. Als is uitgemaakt, dat de geboortekamer zich op Poortugaals grondgebied be vindt, wordt zo'n vader prompt naar de ambtenaar van de Poortugaalse burger lijke stand verwezen. Daar wordt zo'n geboorte als „toevallige geboorte" be schouwd en overgeboekt naar Rotter dam. De grillige lijn loopt door ongeveer zeven huizen op de Meeuwenplaat in Hoogvliet. Vroeger waren de bewoners van een huis, waarvan de voordeur zich op Rotterdams grondgebied bevindt, automatisch Rotterdammers. Deze rege ling schiep echter moeilijkheden omdat de grens ook wel eens dwars door de voordeur liep. Nu wordt de norm gehanteerd, dat als de grenslijn tussen Rotterdam en Portugaal het huis waar ook maar snijdt, het huis in Rotterdam staat. Bij aangifte bij de burgerlijke stand moet echter worden uitgegaan van de werkelijke situatie en daarbij moeten dan de kaarten op tafel komen „Het zijn soms lachwekkende proble men", vindt mr. M. A. B. L. van Mee- telen, chef van de hulpsecretarie in Hoogvliet. HAARLEM Vyf Haarlemse brand weerlieden zijn gisteravond gewond door een exploderende butagasfles. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. De brandweerlieden brachten in een woning aan de Jan Luyckenstraat in Haarlem waar een schoorsteenbrand was uitgebroken, gasflessen in veilig heid. Een van de flessen ontplofte. Een hoofdbrandmeester, een onderbrand meester en drie brandwachten werden door de steekvlam en rondvliegende scherven getroffen. Censuur van de over de adverten ties beslissende commerciële lei ders is volgens de heer Schaper niet minder ernstig, dan eenzelfde be knotting van het vrije woord in de redactionele kolommen. Met het weigeren van advertenties om ge zochte redenen, zoals ook bij dokter Meinsma's anti-rookcampagne, ko men er tekenen aan de wand van een niet-democratische handelwijze, aldus de heer Schaper. De afstand van niet-democratisch naar anti democratisch vindt hij beangsti gend klein. De heer Schaper begrijpt niet waar om men de VPRO het recht ont zegt op het (betaalde) vrije woord. Was de wet van de goede zeden in het gediing? De heer Schaper meent van niet. Goede zeden zijn een rekbaar begrip en elke code heeft ook een kapstokartikel, waar aan men alles en nog wat kan op- hangen. De heer Schaper is bereid de rekbaarheid van het begrip goe de zeden te erkennen, maar hij vreest dan dat te ver moet worden gerekt om in de advertentie van de VPRO strijdigheid met de goede ze den te ontdekken. De heer Schaper meent, dat de reden, die de betrok ken dagbladuitgevers hadden om niet te voldoen aan hun primaire plicht mee te werken aan de .ver spreiding van het vrije woord, ei een van praktische aard was en wel gelegen in de bij hen blijkbaar bestaande behoefte niet mee te werken aan een wederwoord, dat ernstige kritiek bevatte op het be wuste ochtendblad. Er is reden tot verhoogde bezorgd heid om het wel van de vrije Ne derlandse dagbladpers, zo conclu deert de heer Schaper. De nieuwe vormen, waarin zij zich presenteert acht hij daarbij van minder belang dan de censuur, waarvan zij blijk geeft en haar vijandschap jegens de pijler der democratie: het vrije woord. Het voorval met de VPRO- advertentie is al of niet een toeval ligheid, maar het levert volgens Ariadne, een schokkend voorbeeld van censuur. J^e Malta-agenda is zoveel als een vademecum, waarin met een pijn- ïyke nauwgezetheid in de meest wijdlo- pende volzinnen een uitgebreid over zicht wordt gegeven van soms eeuwen verjaarde feiten of jubilea, van groot tot klein, van belangrijk tot onbenullig. Een handboek voor de journalisten, wordt wel eens gezegd. Zij weten wel beter, aldus „De Tijd" (r.k.) welk blad nu al enkele informaties uit de Mafia- agenda van het jaar 2000 doorgeeft. „Op 20 mei is het vijf jaar geleden dat mr. J. Luns op 84-jarige leeftijd vrijwillig ontslag nam als minister van Buitenlandse Zaken, welke functie hij onafgebroken vanaf 1952 toen hij als ambtenaar van de bui tenlandse dienst tot deze hoge post werd geroepen, in drieëntwintig mi nisteries heeft vervuld, tijdens wel ke periode hij vijfendertig maal de aardbol is omgevlogen, door drie generaties kamerleden „grote zelf standige" is genoemd vanwege de geringe informatie door hem aan de Kamer verschaft en hij zijn grootste bekendheid kreeg op de EEG-conferenties te Brussel over de toelating van Engeland tot deze Europese Gemeenschap, op welke conferentie hij tot het jaar van zijn aftreden altijd de schaduw van de Franse president De Gaulle tegen over zich vond, confrontatie door de president zo gewaardeerd, dat de 105-jarige staatsman aan Luns bij diens afscheid op de drieën vijftig ste conferentie over Engelands toe lating, een hartelijk telegram stuur de, Luns evenwel ook verwijtend, dat hij zich op zo jeugdige leeftijd uit de politiek terugtrok, welk tele gram Luns beantwoordde in het Engels met daarin onder meer de mededeling, dat hij zijn gaven niet langer als „caviare to the general" wilde geven, aan welke zegswijze hij de Nederlandse vertaling „paar- len voor de zwijnen" toevoegde, wat tot gevolg had een diplomatie ke breuk tussen Frankrijk en Ne derland, welke nog altijd voort duurt". ADVERTENTIE OLST In Olst en omstreken zijn ten minste vier mensen gearresteerd na een uitgebreid onderzoek naar de moord op molenaar Boks, die in de nacht van 26 op 27 november in zijn woning werd doodgeslagen. Bij het massale onderzoek zijn zo veel openstaande zaken aan het licht gekomen dat de politie tot een aantal arrestaties is overgegaan. Of een van deze arrestanten iets met de moord te maken heeft, is voor de districtsre cherche van de Rijkspolitie in Zwolle een open vraag. Of de drievoudige Utrechtse moorde naar Hans van Z. iets met de moord in Olst te maken heeft, is evenzeer nog een open vraag. Ook in deze richting is geen enkel tastbaar punt naar voren gekomen. Wel beschikt de Rijkspolitie over aanwijzingen die erop zouden kunnen wijzen, dat Hans van Z. behalve de drie moorden die hij al heeft bekend, ook de moord op de bejaarde heer G. van Piggelen in Eist op zijn geweten heeft. „Wij hebben alle reden om optimis tisch te zijn over de kans dat deze op 1 april van het- vorige jaar gepleegde ..„I or> on ge- lost", vertelde gisteravond majoor J. W. Buitendijk van de Rijkspolitie. Het onderzoek vordert langzaam maar zeker. De volitie wil de moord in Eist niet eerder bij Van Z. ter sprake brengen, dan wanneer zij een aantal duidelijke feiten heeft verzameld, die tegen hem pleiten. Op beperkte schaal is ook in Eist het buurtonderzoek .heropend. Dit is ge daan om de verklaringen te controle ren, die in april door buurtbewoners en anderen zijn afgelegd. Voorts is een aantal nieuwe getuigen gehoord. Dit zijn vooral mensen die door de 42-jari- ge Engelse vriendin van Van Z., Caro line, en door andere relaties van dr verdachte zijn genoemd. De politie richt zich op het ogenblil vooral op d vraag, of de man einc maart df begin april als boekverkope in Eist langs de huizen is gegaan. Va- Z. verdiende vóór zijn.arrestatie enig tijd zijn brood met het verkopen var boeken. Sinds vorige week zaterdag verloopt het verhoor van Van Z., die nog steeds is opgesloten in het Utrechtse politie bureau, uiterst moeilijk. Hij weigert verder nog mededelingen te doen.

De Vallei | 1968 | | pagina 6