Velen zijn het eensmaar ook... Veel kritiek op Katzenbach NAZI-MISDADIGERS WERDEN GECOACHED Bonn bereidt campagne tegen N.P.D. voor Rennies Geen conflicten tussen Paus en Johnson Andreas Papandreoe ijlings naar ziekenhuis Moeilijke zaak „verkopen Britse moeder gaf baby aan meisje op straat ft Brandt: Engeland stap voor stap in E.E.G. Tories dichtbij bankroet Nog burgerstrijd in Tibet Vakbonden tegen „Back Britain" NADER BESCHOUWD NIEUW VACCIN TEGEN BOF Spoor gevonden van Mengele? PARIJS Gevangeniskrant staakt verschijning Ze zijn er weer: tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleur- explosie in uw huis. Eerste asperges Brandend maagzuur, helpen direkt! Levi Esjkol vraagt Phantoms Doodsbang Misschien ook van alvleesklier transplantatie VATICAANS BLAD ONTKENT: VRIJDAG 5 JANUARI 1968 DEN HAAG/BRUSSEL De Ne- derland.se en de Belgische regeringen hebben gisteren hun bezwaren tegen de voorgestelde Amerikaanse maatregelen ter bescherming van de betalingsbalans uiteengezet. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach kreeg wel te horen dat de twee regeringen het programma op zich toejuichen. Kritiel was echter vooral gericht op de discri minatie die men vreesde. Het grootste bezwaar van Nederland betreft de beperking van het toerisme. Zij zou niet speciaal tegen Europa ge richt moeten zijn. Bepaalde bedrijven zouden verhoudingsgewijs zwaar ge troffen worden. Beswaren ook zijn er tegen de beperking van directe inves teringen in landen die een voorschot op de betalingsbalans hebben. De regeringen waren wel blij. dat on derminister Katzenbach met stelligheid verklaarde dat geen beperkingen ,a»n de invoer zullen worden opgelegd. De onderminister zei bij zijn vertrek uit Den Haag naar Rome ervaren te heb ben, dat de Westeuropese regeringen overtuigd zijn van de noodzaak van de overigens niet populaire maatregelen. Op het programma van Katzenbach stond voor vanmorgen allereerst een bespreking met premier Aldo Moro en minister van Buitenlandse Zaken Amin- tore Fanfani. waarna hij nog ontmoe tingen zal hebben met de Italiaanse mi nister van Financiën Emilio Colombo en minister van de Rijksbegroting Giovan ni Pieraccini. Verwacht wordt dat hij vanmiddag laat naar Parijs zal vertrek ken. Op het vliegveld vertelde Katzenbach „veel begrip" te hebben ontmoet voor Amerika tijdens zijn Europese reis. „Volgens mij bestaat er veel begrip voor de Verenigde Staten en ik heb ge merkt dat de verschillende regeringen het eens zijn met de maatregelen die president Johnson heeft vastgesteld of zal vaststellen, zei hij. Hij verklaarde dat de Europese rege ringen in het algemeen bereid zijn sa men te werken met de Verenigde Sta ten in hun poging een eind te maken aan het tekort op de betalingsbalans. Hij zei dat het doel van zijn missie „het verklaren van de maatregelen en het opwekken tot samenwerken" is. BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willv Brandt werkt een plan uit, waardoor Engeland stap voor stap nauwer aan de Europe se gemeenschappen kan worden gebon den. Aan het einde van een meer jaren omvattend proces, zou het volledig lid maatschap een feit moeten zijn. Het plan geldt ook voor Ierland, Noorwe gen en Denemarken. Minister Brandt liet in een interview met het Westduitse blad Die Welt mer ken, dat technologie en ontwikkelings hulp het begin kunnen vormen van een weg die uiteindelijk toch naar de EEG leidt. Hij neemt hiermee het denkbeeld over dat de oud-voorzitter van de Europese Commissie Hallstein in no vember in Den Haag ontvouwde. Wellicht volgende week zal Brandt zijn voorstellen aan de Duitse rege ring voorleggen. Vooralsnog wil de Bondsrepubliek de contacten met En geland versterken en het gesprek bui ten de EEG om gaande houden. FREIBURG De autoriteiten van de gevangenis te Freiburg in Baden- Württemberg hebben bekendgemaakt, dat het blad „Die Brücke", de enige krant die in West-Duitsland voor ge vangenen door gevangenen wordt uit gegeven, om „technische redenen" voorlopig niet zal verschijnen. Twee drukkers van het blad worden ervan verdacht, naast de krant ook valse rijbewijzen te hebben vervaar digd. „Die Brücke" verscheen tweemaal per maand en werd behalve in alle Westduitse gevangenissen ook in straf inrichtingen in Oostenrijk en Zwitser land verspreid. ADVERTENTIE En zonder bloemen Is het toch eigenlijk maar een kale boel. Minister Luns, de Amerikaanse on derminister Katzenbach en minister Witteveen op het ministerie van Buiten landse Zaken. De heer Katzenbach is in Europa in verband met de Amerikaanse monetaire maatregelen. LONDEN De Britse conservatieve partij, die lange tijd werd vereenzel vigd met rijkdom en voorrechten, heeft dit jaar 1967 beëindigd met een schuld van 443.000 pond (1.063.200 dollar). Lord Carrington, die pogingen doet twee miljoen pond (4.8 miljoen dollar) bijeen te brengen, maakte het enorme tekort bekend, hetgeen een uitzondering mag heten voor de partij, die nooit eer der een financieel overzicht had gepu bliceerd. „Vergeet het maar dat we een rijke partij zijn", zei Lord Carrington. „Dat zijn we beslist niet". Aangenomen wordt dat twee factoren hebben geleid tot de financiële achter stand van de Tories. De partij is al sinds oktober 1964 niet meer aan de macht. Ook heeft de Labourregering een wet aangenomen, waarbij bedrij ven hun financiële bijdragen voor poli tieke partijen moeten bekendmaken, een regel die zakenlieden er var, zou kunnen weerhouden, politieke partijen te steu nen. Men vermoedde altijd, dat de conser vatieven steun uit het bedrijfsleven ont vingen, hoewel hierover geen zekerheid bestaat, daar de partij nooit inzage gaf in haar boeken. De Labour partij, die wel overzichten publiceert, wordt voornamelijk gefinancierd door de vak bonden. VFNLO De eerste asperges zijn aangevoerd. Dat gebeurde gisteren op de coöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst. Het was een partij van vier kilo die precies tachtig gulden op bracht. DORTMUND De Westduitse justi tie heeft, volgens een bericht in de „Westfalische Rundschau" bij acties op 16 plaatsen in de Bondsrepubliek ont dekt dat in processen tegen oorlogsmis dadigers in vele gevallen de verdach ten aanwijzingen hebben gekregen ten aanzien van hetgeen zij wel en wat zij niet zouden moeten zeggen. Het blad baseert zijn gegevens op uitlatingen van de procureur-generaal in Dort mund. Een voormalige majoor bij de politie uit Essen, die zelf in een proces in" ver band met deelneming aan massa-exe cuties wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, zou collega's aanwijzin gen hebben gegeven voor hun optreden voor de rechter. Zo zou hij hebben ge adviseerd te verklaren dat de gewraak te acties door meerderen waren bevo len dan wel beschouwd moesten worden als noodzakelijke militaire represailles. Volgens het genoemde blad is tegen de oud-officier een klacht ingediend. Een dergelijke maatregel is genomen tegen een oud-generaal van de politie die nu aan de Chiemsee in Beieren woont. Wat de oud-majoor betreft zou de aan klacht betrekking hebben op zijn beïn vloeding van verdachten in nog lopen de processen te Bochum en Wuppertal, waar het gaat over het doden van dui zenden Joodse vrouwen, mannen en kinderen. De correspondent van het Russische persbureau Tass in Bonn, die zich ook op 't artikel in de „Westfalische Rund schau" beroept, meldt dat er sprake is van een organisatie van oud-Gestapo- officieren die de verklaringen van nazi- misdadigers „coördineert". Er zouden meer van dergelijke organisaties wer ken, zoals bijvoorbeeld de „Salzburger Kreis" waarvan de leden deel zouden hebben uitgemaakt van politiebataljons in bezet gebied. BONN De drie politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in de Duitse Bondsdag bereiden zich voor op een strijd tegen de.rechts nationaal demo cratische partij (NPD) bij de verkie zingscampagne in de deelstaat Baden- Württemberg, aldus hebben Westduitse functionarissen bekendgemaakt. Zij vertelden dat de regering van kanselier Kiesinger en de politieke partijen zich bezorgd maken over de ongunstige reacties in het buitenland op de overwinningen van de NPD bij de verkiezingen in de deelstaten van vorig jaar. Zij verklaarden 'dat de twee rege ringspartijen, de christen-democraten onder leiding van Kiesinger en de so ciaal-democraten aangevoerd door mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, het eens zijn geworden over plannen voor de verkiezingscampagne van maart. Verwacht wordt dat de vrije democraten, die de oppositie vor men, eveneens akkoord zullen gaan. De woordvoerders zeiden, dat de re gering ook nog andere maatregelen overweegt om druk uit te oefenen op de NPD, zoals veranderingen in het kiesstelsel, die de NPD in 1969 van ver tegenwoordiging in de Bondsdag zou moeten uitsluiten. De NPD heeft geen afgevaardigden in de Bondsdag, hoewel de partij ze tels heeft in zes van de elf Westduitse deelstaten. De woordvoerders weigerden bijzon derheden te geven over de te voeren campagne tegen de NPD. De zegslieden betoogden, dat de re cente protesten van Rusland over de NPD in diplomatieke nota's aan West- Duitsland, Amerika, Engeland en Frankrijk, de regering bevreesd heb ben gemaakt voor de mogelijkheid van Russische „interventie" in Westduitse staatszaken. De woordvoerders zeiden dat hier mee geen militaire interventie werd bedoeld, maar een inmenging die af breuk zou doen aan de Westduitse soe vereiniteit. In de nota's drong de Sovjet-Unie er bij haar drie Westelijke bondgenoten uit de tweede wereldoorlog op aan, maatregelen te nemen tegen de groei van het neo-nazisme in West-Duitsland. De Westelijke geallieerden verwierpen de beschuldigingen. De Westduitse functionarissen wilden niet in bijzonderheden treden over wat zij „interventie" noemden. Zij zeiden een zeker „dualisme" te hebben bespeurd in Rusland met be trekking tot West-Duitsland. Zelfs in de laatste nota van 7 december, zo merk ten zij op, hadden aan de ene kant be schuldigingen gestaan aan het adres van West-Duitsland, terwijl aan de an dere kant de wens tot vrede met dit land tot uiting kwam. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? TEL AVIV De Israëlische pre mier, Levi Esjkol, is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij zal er met president Johnson besprekingen voeren over de levering van wapens. Dit met het oog op de „enorme Rus sische wapenzendingen aan landden in het Midden-Oosten." Esjkol wordt op zijn reis. die twee we ken zal duren, vergezeld door zijn vrouw. Miriam, en enige adviseurs. In de Verenigde Staten zal hij met presi dent Johnson praten op diens boerde rij in Texas. Hij zal tevens besprekin gen voeren met Oe Thant, de secreta ris-generaal van de VN. Vervolgens zet hij zijn reis voort naar Canada en Engeland. Men neemt aan dat premier Esjkol president Johnson zal vragen om onder andere vijftig straaljagers van het ty pe F-4 Phantom. Deze zouden in de plaats moeten komen van evenveel Franse straaljagers, Mirages, welker levering is verboden door president De Gaulle. TOKIO Radio-Moskou heeft ge meld, dat bloedige botsingen tussen Maoisten en hun tegenstanders op vol ledige schaal in zuidelijke delen van het Chinese vasteland voortduren. De radio haalt waarnemers aan, die beweren, dat „vele" militaire officieren die pro- Mao waren tijdens gevechten in Lhasa (Tibet) gevlucht zijn en zich bij het an- ti-Maoistische kamp hebben aangeslo ten. In de provincie Joenan vechten beide partijen met geweren en kanon nen, die uit wapendepots in Koenming, de hoofdstad van de provincie, werden weggehaald. LONDEN. Vondelingen blijven in Engeland in het nieuws. Na de Kerstbaby van acht maanden, Peter Fox, die in kerstpapier verpakt in een openbaar toilet werd gevonden, er is nu een meisje van een half jaar door haar moeder in de steek gelaten. Ditmaal gebeurde dat in het district New Cross, in het zui den van Lond^i. Daar was een meisje van tien jaar op straat aan het rolschaatsen, toen zij door twee jonge vrouwen werd aangesproken. Die droegen de nieuwe maxi-rokken. Als je mijn ba by niet naar de politie brengt, laat ik haar op straat liggen, waar zij van kou zal omkomen, zei een van het tweetal tegen het meisje, Susan Newell, dat natuurlijk volkomen ver bouwereerd was. Eerst wilde Susan niets van de twee jonge vrouwen weten, omdat haar moeder haar altijd voorhoudt dat ze niet met vreemde mensen mag praten. Maar toen zij aandrongen om de baby te nemen, zat er niets an ders op dan te doen wat haar werd gevraagd. Het meisje nam de baby aan en de vrouwen verdwenen. Eerst had Susan nog haar rol schaatsen afgedaan. Ik was doods bang, vertelde zij later. Ze bracht het kindje naar het politiebureau bij haar in de buurt, waar een vrouwe lijke agent er zich over ontfermde. De moeder van de baby had Su san ook nog een flesje voor haar kind gegeven. En voordat zij weg liep gaf ze de baby nog een kus. Voor deze niéuwe vondeling heeft de politie voorlopig de naam Rosie gekozen, omdat zij zulke goedgevul de roze wangetjes heeft. De baby is kerngezond en had keurige kleertjes aan. Intussen heeft de moeder van de Kerstvondeling, de 35-jarige Hilda Fox, gezegd dat zij haar kind wil te rug hebben zodra zij zich dat finan cieel kan veroorloven. Deze onge trouwde vrouw woont bij haar ou ders en een oom. Geld is er bijna niet, maar binnen kort gaat de moeder van Peter weer werken bij een hotel in de plaats waar ze woont in het graafschap Essex in Oost-Engeland. Net als Ro sie, wordt Peter in een kindertehuis verzorgd. Nadat Hilda Fox woensdagavond door de bekende David Frost in zijn televisieprogramma was gevraagd waarom zij haar kind te vondeling had gelegd, heeft zij van allerlei mannen huwelijksaanzoeken gekre gen. LONDEN Terwijl In heel Enge land enthousiast wordt gereageerd op en deelgenomen aan de actie „Ik steun Engeland", (Back Britain), dreigt een aantal vakbonden roet in het eten te gooien. Zij hebben er bezwaar tegen dat arbeiders en kantoorpersoneel in allerlei fabrieken en bedrijven vrijwil lig langer werken zonder loon om de Britse economie te helpen. De actie is, zoals gemeld, begonnen door vijf typistes van een fabriek in het zuidwesten van Engeland die ver- warmings- en ventilatie-installaties maakt. De tweehonderd arbeiders van deze fabriek besloten om het voorbeeld van deze meisjes te volgen. Die begin nen sinds deze week elke dag een half uur eerder. Nu deze vrijwillige werkactie van het kantoor is overgeslagen naar de eigenlijke fabriek, heeft de betrokken afdeling van de metaalarbeidersbond, de werkers in het bedrijf verboden om overwerk te verrichten zonder loon. Hun landelijke leider heeft de campag ne veroordeeld als een kunstje dat niets heeft te maken met de werkelijke economische problemen van Engeland. Gisterochtend kwamen de tweehon derd arbeiders een half uur eerder op het werk, waarmee zij dus in strijd handelen met de richtlijn van. hun vak bond. „Mijn mannen zijn woedend over dit verbod", zei een van hun voor mannen, „zelfs het handjevol dat er eerst tegen was, doet nu met onze actie mee". KAAPSTAD Er bestaat misschien een mogelijkheid tot genezing van sui kerziekte door middel van overplan ting van de alvleesklier. Dit maakte prof. W. P. I. Jackson, hoofd van de medische faculteit van de universiteit van Kaapstad, gisteren bekend. Onderzoekingen op dit gebied zullen spoedig beginnen. Volgens prof. Jack son zal het afhangen van de chirurgen van het ziekenhuis Groote Schuur wan neer er voor het eerst, een alvleesklier overgeplant zal worden. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft ontkend, dat er wrijving tussen paus Paulus VI en president Johnson is geweest, toen zij de vorige maand Viëtnam bespraken. In een officieel communiqué, afgedrukt in het Vati- ATHENE Donderdagavond werd bekendgemaakt dat Andreas Papan dreoe, de linkse Griekse leider, die op kerstavond werd vrijgelaten, na acht maanden in de gevangenis te hebben gezeten, in allerijl naar een ziekenhuis is overgebracht na woensdagavond het bewustzijn te hebben verloren. Papandreoe, die vroeger de Ameri kaanse nationaliteit bezat en de zoon is van ex-premier George Papandreoe, had sinds de staatsgreep van april in de Averoffgevangenis in Athene geze ten. Volgens een betrouwbaar woordvoer- ADVERTENTIE DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer4 Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel 0. boor devol sap en zon, en... 30* rijker aan vitamine G. Profiteer er roeteen volop van 1 IV/forgen loopt de kruistocht van onderminister Nicholas de Bel- ville Katzenbach ten einde. In de stad waar zijn voorvader Napoleon de eerste! zijn triomfen vier de, zal de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken komen te staan tegenover zeer kritisch in gestelde Fransen. In Parijs zal het hem de grootste moeite kosten de Amerikaanse ïaatregelen ter ver krijging van een evenwicht op de betalingsbalans te verdedigen. Vele jaren reeds werd de Ameri kaanse betalingsbalans gekenmerkt door tekorten in de orde van grootte van 1,7 miljard dollar. Voor 1967 evenwel rekent men op 3,5 tot vier miljard dollar. Tekorten op een betalingsbalans behoeven op zich geen ramp te be tekenen. Zij kunnen zelfs noodzake lijk zijn om een zwakke economie nieuw leven in te blazen. Het te kort kan dan worden aangezuiverd uit de reservekas of uit leningen. Al te lang kan die situatie even wel niet voortduren. Een geldeen- heid, ook de dollar, dankt zijn waar de aan de omvang van de reserves aan goud en andere geldmiddelen en aan vorderingen op het buiten land. De dollar dient bovendien als een belangrijk betaalmiddel in het wereldhandelsverkeer. een rol die in belang toeneemt naarmate het Britse pond die taak verliest. IA ank zij de rijkdommen van het land en vooral ook de grootte van de goudvoorraden is de dollar vooralsnog niet weg te denken uit het internationale betalingsverkeer De verplichtingen die de Verenigde Staten in de wereld heeft, leggen echter wel een zware last op de Amerikaanse schouders. Te veel dollars bevinden zich in het buitenland, te weinig vinden hun weg terug. Amerikaanse toeristen zwermen over de hele wereld. Te weinig Europeanen en Aziaten kun nen zich een reis naar Amerika ver oorloven. Gevolg is dat het tekort op de toeristenbalans twee miljard dol lar bedraagt Het Amerikaanse bedrijfsleven streeft er naar de produktie van ve le goederen zo dicht mogelijk bij nieuwe afzetmarkten te brengen. Vijf miljard dollar werd vorig jaar buiten Amerika geïnvesteerd. Zo zijn er vele andere zaken, die een grote vlucht van dollars veroor zaken. Johnson Wil ze drastisch aanpakken, behalve dan de grootste geldverslinder Viëtnam, waar per dag bijna tien miljoen dollar ver dwijnt ofwel per jaar evenveel als het te verwachten tekort op de beta lingsbalans. TJeperkingen van de investeringen in het buitenland met één mil jard, maatregelen om het overbren gen van winst van Amerikaanse be drijven in het buitenland naar het moederland te stimuleren, beperking van het toerisme, beperking ook van ontwikkelingshulp, zoals het Ameri kaanse parlement verlangde. Johnson heeft niet willen wachten to' zijn „economische boodschap aan het Congres". De nood dringt ook. Nimmer in de afgelopen dertig jaar is de goudvoorraad zo klein geweest, namelijk net onder de twaalf mil jard dollar. De handelsbalans in h. vierde kwartaal is zelden zo sleci; geweest. Nu vraagt het grote, schijnbaar onmetelijk rijke land aan het Wes ten hulp en offers. Minder toerisme al weet Washington nog niet hoe de reislustigen aan huis te binden minder investeringen ook. Vele landen hoopten juist op meer Amerikaanse bedrijven. Nederland heeft juist een „industrie-werver" aangesteld. Wat de Europeanen zo zwaar op de maag ligt, is de aan kondiging dat zij de zwaarste las ten moeten torsen. Washington wil Zuid-Amerika ontzien. Men zou het daar ook moeilijk kunnen rijmen met Jiet Programma voor de Voor uitgang. een soort Latijns-Ameri kaans Marshallplan. In Europa ech ter rook men direct discriminatie. Katzenbach nu moet de scherpe kanten aan het programma van Johnson afzagen. Hij verdedigt, vraagt om begrip, maar zoekt te vens naar mogelijkheden al te ge voelige tenen te ontzien. De Ameri kaanse regering namelijk moet het programma nog uitwerken in presi dentiële decreten en wetsontwerpen. J^uropa zucht en vooral Frankrijk zal morgen kritiek uiten. On danks een anti-Amerikaanse politiek van de Gaulle, profiteert dit land waarschijnlijk het meest van de in vesteringen en het toerisme. Over één ding is men het vrijwel eens: Het is beter deze offers te brengen dan het risico van een de valuatie van de dollar te lopen. Daarmee zou onherroepelijk het in ternationale betalingsverkeer tot chaos verworden, waaraan prak tisch geen enkel land zich kan ont trekken. e'er, was hij thuis plotseling buiten be wustzijn geraakt. Hij vertelde, dat de artsen van het Evangelismos zieken huis, waarheen Papandreoe werd ver voerd, nog niet hebben kunnen vast stellen wat de oorzaak van de bewuste loosheid was. Papandreoe was zeer zwak toen hij uit de gevangenis kwam en woog veer tig pond minder dan toen hij er acht maanden geleden werd opgesloten, al dus de zegsman. De 48-jarige Papandreoe, heeft sinds zijn vrijlating bezoeken aan vrienden gebracht en uitstapjes buiten de stad gemaakt. Hij was een van de honder den gevangenen die voor de kerstda gen door het regime amnestie werd ver leend. Hij zat in de gevangenis in af wachting van het proces dat tegen hem was aangespannen op grond van samen zwering en hoogverraad tegen de staat. Volgens de beschuldiging zou hij be trokken zijn geweest bij de Aspida zaak. De Aspida was de naam van een on dergrondse beweging van linkse offi cieren. De Nederlandse regering heeft geen bevestiging kunnen verkrijgen van de in het Engelse zondagsblad „The Ob server" vervatte mededeling, dat er zich onder de politieke gevangenen in Griekenland een groot aantal tubercu- Iosegevallen zou voordoen. Intussen is zij bereid, in het kader van haar verdere activiteiten met be trekking tot eventuele overbrenging van politieke gevangenen naar andere lan den, in het bijzonder aandacht te schen ken aan diegenen onder hen, die specia le medische behandeling zouden blij ken te behoeven. WASHINGTON De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten hebben donder dag een nieuw vaccin tegen de bof goedgekeurd, dat levende maar sterk verzwakte virussen bevat. Het vaccin is het resultaat van vijf jaar onderzoek en garandeert voor minstns 95 procent immuniteit, in principe voor het leven. Een vorig vaccin, dat dode virussen be vatte, werkt slechts in 50 procent van ^e gevallen doeltreffend. Bof kan bij le- 'n van het mannelijk geslacht tot on- uchtbaarheid leiden. caanse dagblad l'Osservatore Romano, staat te lezen: „de hartelijkheid van deze ontmoeting is niet door misverstan den verstoord". De ontkenning was het antwoord op persberichten, dat de bespreking van 23 december koel was geweest en dat er weinig overeenstemming bestond. Aan beide zijden bestond vastberaden heid om een weg te vinden voor een juiste en eerlijke oplossing, zegt het communiqué. Het jongste bericht over wrijving is verschenen in het linkse onafhankelijke weekblad l'Espresso. De paus zou op een gegeven ogenblik de hoop hebben verloren, dat Johnson naar het Vati caan was gekomen om iets nieuwf voor te stellen. Het blad haalt „indis creties" aan, waarvoor het geen be vestiging kon vinden. De paus had Johnson suggesties gedaan voor het tot stand brengen van onderhandelingen, maar de president had zich, zegt het blad, geïrriteerd getoond over de in menging van het Vaticaan in het inge wikkelde militaire en diplomatieke spel dat de Ver. Staten in Z. O. Azië spelen. Vervolg Seesink De paus vernam uit de mond van Johnson, evenals president Saragat, dat hij, de paus, de Aziatische gebeurtenis sen niet precies begreep. Johnson zou hem hebben gevraagd om zich buiten het probleem te houden en de oplossing uitsluitend over te laten, aan de goede wil van de Amerikanen. In het communiqué wordt verder ge zegd dat nieuws uit sommige bronnen vooral Amerikaanse 'n onjuiste spe culatie was. Het lijkt ons, aldus het communiqué, dat zulke indiscreties, die niet met de waarheid overeenkomen, niet bijzonder passen bij de ernst van de menselijk zo pijnlijke problemen die op het spel staan. Er waren geen ge schillen op de conferentie en de harte lijkheid werd niet door misverstanden vertroebeld. RIO DE JANEIRO De plotselinge verdwijning van een geheimzinnige dok ter „L." uit zijn woonplaats Aonna Ema in Zuid-Brazilië intrigeert de po litie in het gebied, die zich afvraagt of deze man niet de langgezochte nazi arts Mengele is. Dr. „L" woonde afge zonderd in een op een heuvel gelegen huis en stond bekCnd als specialist op het gebied van huidziekten. De dorpelin gen hebben grote achting voor hem en weigeren ook maar iets over zyn vertrek te zeggen. Het bewuste gebied geldt als toevluchtsoord van talrijke oud-nazi's. De huishoudster van de verdwenen man, een zekere Nathalia Klein, zou in de oorlog een leidende functie hebben gehad in het concentratiekamp Bergen- Belsen. Tegenover de politie heeft zij verscheidene malen gezworen, nimmer in haar leven Martin Bormann of dr. Mengele te hebben ontmoet. De politie meent op foto's een gelijkenis te be speuren tussen „L" en Mengele. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7