Warmpjes en modieus gekleed naar de wintersport Maar ook voor thuisblijvers is er veel aantrekkelijks Oude weefkunst in ere hersteld ONDERWIJZER BRACHT ARM DORPJE IN DE EIFEL TOT BLOEI DE FORSYTE SAGE Overal antwoord voor klaar San balm Zwangere vrouw trekt zich terug in droomwereld IEDERE WEEK IN KLEUR Help Engeland er bovenop door gratis overwerken RUWE HANDtfll zemen zonder zorgen De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 Abonneer u nu en u ontvangt alle reeds verschenen hoofdstukken gratis ANGST INITIATIEF: IDEAAL PAPIER VOOR KOOKBOEKEN TYPISTES NAMEN Huismiddeltjes kunnen moderne vrouw helpen VERENIGING STADSGEZINNEN STOFBOEL Uit het Oosten LEKKER GEURTJE VERLAGING VRIJDAG 5 JANUARI 1968 uw handen vragen erom ADVERTENTIE In het Eifelgebergte, een vijftig kilometer ten zuiden van Keulen, ligt het dorp Ruperath. Een stil en vergeten bergdorp, waar sinds mensenheugenis de armoe heerste. Het kreeg een nieuwe toekomst, toen de dorpelingen de bijna verloren kunst van het zelf spinnen en weven in ere herstelden. Onze corres pondent te Bonn bezocht het handweversdorp in de bergen, waar het ambacht van vervlogen eeuwen is herleefd. Schrijf een briefkaart aan MARGRIET POSTBUS 497 AMSTERDAM HANDCREME ROTTERDAM „De zwangere vrouw gaat plotseling wanneer de be valling nadert in twee werelden leven. Ze neemt normaal deel aan het gewone leven van alledag, maar trekt zich daarnaast terug in een soort droomwe reld. Na de bevalling verdwijnt deze vage tijdeloosheid weer". Dit is een van de belangrijkste con clusies, die mej. M. C. Janssen uit Rot terdam trok in haar proefschrift „Zwangere en kraamvrouw in psycho logisch perspectief", waarmee ze on langs aan de universiteit van Nijmegen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. Janssen is de eerste psychologe ln Nederland, die het typische gedrag van vrouwen voor en na de bevalling heeft bestudeerd. Terwijl ze met het onderzoek bezig was, verscheen in Pa rijs een soortgelijke studie van de Fran se psycholoog L. Chertok. Mej. Jans sen is sinds 1952 verbonden aan het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam, waar ze onder meer in aanraking komt met zieke kraamvrouwen. Om de psychose van het kraambed te begrijpen is ze ze ven jaar geleden begonnen met de be studering van gezonde kraamvrouwen. Mej. Janssen sprak in de Rijkskweek school voor Vroedvrouwen in Rotter dam met ruim honderd vrouwen, die in verwachting waren van hun eerste kind, en met 25, die hun tweede baby kregen. Zij bestudeerde hun gedrag in de achtste en negende maand van de zwangerschap en een week na de komst van 't kind. Het was duidelijk merkbaar dat de vrouwen, die reeds een beval ling meegemaakt hadden, zich minder in een droomwereld terugtrokken. Dr. Janssen constateerde duidelijk dat de ruim honderd vrouwen, die op de geboorte van hun eersteling wacht ten, steeds meer in een fantasiewe reld gingen leven. „Hun angst voor de bevalling viel opeens weg", vertelt de psychologe. „In hun droomwereld wa ren ze steeds met het kind bezig. Ze maakten het wiegje klaar en bouwden hoekjes. Zelfs de zeemansvrouwen kwamentot rust. Hoewel de familiele den zich bezorgd maakten of de jonge vader nog op tijd in Rotterdam zou zijn, leken al die spanningen aan de zwan gere vrouw voorbij te gaan". „Is de baby eenmaal geboren", zo vertelt mej. Janssen verder, „dan ver dwijnt de mysterieuze droomsituatie. Na mijn onderzoek hebben we meer inzicht gekregen in wat er nu psycho logisch gesproken gebeurt bij een zwan gere vrouw. Er zijn vele nieuwe gege vens vrijgekomen. Toch zal nog een on derzoek in de toekomst nodig worden". Een resultaat van^haar studie noemt dr. Janssen, dat bij de zieke kraam vrouw de vage tijdeleosheid na de be valling niet verdwijnt, maar gehand haafd blijft. Sommige moeders erken nen hun eigen kind niet. Dr. Janssen vindt dit niet meer zo vreemd, omdat ze gezien heeft dat de gezonde kraam vrouw ook de twijfel kent of de baby wel van haar is. De angst, dat het kind verwisseld kan worden, is een gevolg van deze twijfel. „Enkele moeders kon den het zo treffend vertellen", aldus mej. Janssen. „Ze zeiden: Toen mijn man de baby pakte en van het kind naar mij keek, toen pas begreep ik dat het werkelijk van mij was". Het proefschrift verschijnt in januari bij Dekker en Van de Vegt in Nij megen in de serie „Mens en gezin". SUDBURY Een automobilist heeft de rechtbank in Sudbury (Ontario) omstandig uitgelegd, dat de schijn kan bedriegen. De man, die zich moest verantwoorden, omdat hij met zijn auto slingerend over de weg had gereden, zette uit een dat dit door een defect aan zijn stuurinrichting kwam; dat hij zich waggelend voortbewoog werd veroor zaakt door een ontwrichte heup en kortgeknipte vingernagels maakten dat het geruime tijd duurde voor hij zijn rijbewijs uit zijn portefeuille kon krijgen. Hij had weliswaar bloeddoorlopen ogen, maar dat kwam doordat hij onder gronds werkte. Een gewrichtsontsteking verhinderde hem een vinger-op-de-punt-van-de- neus-proef met goed gevolg te door staan. De automobilist legde tenslotte nog uit, waarom hij dan wel tijdens het ver hoor op een politiebureau in slaap was gevallen. Ik had de hele dag ge werkt en was moe als een hond, zei hij. Tegen zoveel vindingrijkheid kon de rechter niet op en hij sprak de man vrij. Bedrukbaar papier dat geen olie- of vetvlekken opneemt is lange tijd een hartewens geweest van technici die in de werkplaats veel tijd verliezen met handenwassen alvorens werktekenin gen, handboeken of voorschriften te kunnen raadplegen. Dat papier is er nu. Het wordt gemaakt door een Engel se onderneming de Inveresk Paper Company. Het heet Clan Greaseclear. Het moet ook ideaal materiaal zijn voor uitgevers van kookboeken. Ieder jaar wordt het aantal zonaanbid ders, dat naar de wintersportcentra in Midden-Europa vertrekt, meer omvangrijk. Per vliegtuig en per Bergland-Express reizen de duizen den naar de meest geschikte sneeuw velden. LONDEN Vijf pittige typistes van een fabriek van radiatoren en venti latoren zijn er mee begonnen. Het resultaat belooft een landelijke cam pagne te worden van mensen die Engeland er bovenop willen helpen door vrijwillig extra te werken zon der loonsverhoging. t? Tijdens een kortelings in Warschau gehouden modeshow werd een aantal modellen getoond, die geïnspireerd zijn op de folkloristische kleding uit de Sov jet-Unie: hier een vlot pakje voor alle dag met bijpassend hoedje. De ontwerper werd geboeid door de kledingstijl van de vrouwen in het zuidwesten van Rusland. Bent u ook steeds zo moe? Als uw vermoeidheid aanhoudt, begrijp dan dat dit een alarmsignaal is en het tijd wordt om daar wat aan te doen. Toch kan er wat aan die gespannen of overspannen toestand worden gedaan, namelijk door het le ven wat beter in te delen vóór een kri tieke situatie intreedt. Van het grootste belang is ervoor te zorgen, dat de voe ding evenwichtig en verantwoord is. De dag moet in ieder geval worden be gonnen met een goed samengesteld ont bijt en niet nodeloos worden verlengd met het kijken naar late televisie-uit zendingen of door „avondjes" of brid- gepartijtjes hoe interessant zij ook kun nen zijn. Als u niet góed in slaap kunt komen, hetgeen na een inspannende dag vóór kan komen grijp dan niet di rect naar slaapmiddeltjes, want daar went men gauw aan en deze werken het ontstaan van geestelijke stoornis sen in de hand. Neem eerder uw toe vlucht tot dat ouderwetse middel, dat onze grootouders met zoveel succes toepasten, te weten lindebloesem- of oranjebloesem-thee met veel suiker. Deze ouderwetse drankjes ontspannen de zenuwen voldoende RUPPERATH was altijd een arm dori niet anders of dat zou zo blijven. Het do meter hoog: een schrale mergelbodem, hard zvvoegeh konden de boeren er wat genoeg voor het vee. Het enige, wat op bescheiden melkproduktie. Op de kleine hard mee op het land. De grote kans voor noodlijdende dor pen, vestiging van industrie, ging aan Rupperath voorbij, en het dorp li?t te ver van grote steden om woonoord voor stadse forensen te worden.- De toeristenstroom gaat naar Münsterei- fel oï het bekende Ahrdal en laat Rup perath vergeten liggen. De enige uit komst voor de jonge mannen was pen delen naar de bouwplaatsen en fabrie ken rondom Bonn. Keulen, Leverku- sen: vaak twee, drie uur reizen per dag. Als 's winter., de bouwnijverheid verslapte, werden de dure pendelaars uit het verre Rupperath het eerst ont slagen. In de fabrieken ging het niet anders. De winter was voor de meeste dorpe lingen een tijd van armoe en gedwon gen nietsdoen, en men was daaraan van lieverlee gewend geraakt. Toen kwam de winter van 1957. Ro bert Esser, de dorpsschoolmeester, ruimde de zolder van het oude school- gebouwtje op, op zoek naar brandbare rommel voor het vreugdevuur met Sint-Maartensfeest, 11 november. Op de schemerige vliering ontdekte hij de gedemonteerde brokstukken van een houten gevaarte: een oude handweef stoel uit vervlogen jaren. Meester Esser sjouwde de onderde len naar beneden, en puzzelde en knut selde wekenlang, tot er wee een bruik bare weefstoel voor hem stond. Met een paar van zijn schoolkinderen begon hij een weefcursus in de lange winter avonden, en toen de eerste bonte de kens gereed kwamen, werden die in een wip weggekocht door mensen uit de streek. Kort daarop meldden zich de eerste kooplustige stedelingen, die van de originele, handgeweven dekens uit Rupperath hadden gehoord. Maar de voorraad was al uitverkocht. Onderwijzer Esser rook de kans voor.zijn dorp, en begon een speurtocht naar weefgetouwen en spinnewielen, naar wevers en weefsters. Het resul taat was verrassend. Vele boerinnen kwamen vertellen: „Wij kunnen nog spinnen en weven, van vroeger!" Tot omstreeks de Eerste Wereldoorlog had nog iedere boerderij zijn eigen tex tiel gemaakt. De oude kunst was nooit geheel vergeten geraakt, en bij de schaarste in.de laatste oorlog zelfs hier en daar in ere hersteld. Van de boerenzolders en -schuren kwamen talrijke spinnewielen en ge touwen tevoorschijn, die na 1945 voor goed waren vergeten. Ze werden her steld. Vele j ngeren wilden meedoen. Ergens in het Eifelgebergte werd een grijze houtdraaier gevonden, die nog de kunst verstond nieuwe spinnewielen te maken. Meester Esser nam het spinnen en weven als vaste leervakken op in het rooster van de dorpsschool. Hij stu deerde en calculeerde, en stichtte ten slotte een coöperatieve vereniging, die de gezinnen van het gemeenschappelij ke weefbedrijf. De coöperatie levert de werktuigen en de wol, en zorgt voor propaganda en verkoop. De inkomsten worden verdeeld over de eigenaars: ongeveer de helft van de gezinnen van Rupperath. Het dorp vervaardigt nu wollen de kens en lopers, tafelkleden en sier- kleedjes, en mantels en rokken die in i geweest en daarom dachten de mensen rp ligt op een plateau, ruim vierhonderd waardoor het regenwater wegzakt. Met rogge verbouwen en voederbieten, juist de markt gebracht kon worden was de familieboerderytjes werkten de vrouwen een eigen kleermakerij worden ge maakt. De kunstschilder Konrad Schae- fer .die in Rupperath woont, en ande re kunstenaars, zorgen voor de ont werpen. Misgewaden in moderne, ar tistieke vormgeving zijn eer. speciali teit van Rupperath geworden, en uit wijde omtrek komen priesters naar het dorp om er hun paramenten uit te zoe ken. In West-Duitsland heeft het handwe versdorp een reputatie gekregen, en elk jaar in de Adventstijd wordt er in de dorpsschool een tentoonstelling van handweefkunst gehouden, dit jaar van 8 tot en met 17 decembe.Al richten de werkstukken zich naar ontwerpen, toch heeft elk kleed, elke deken zijn ei gen individuele variaties en is dus uniek. De weefbedrijvigheid heeft heel het dorp van aanzien veranderd. Er ko men kijkers en kopers, die dikwijls ook vakantiegasten worden. Elke zomer komen er nu heel wat stadsgezinnen met kinderen logeren op de hofsteden voor een „vakantie op de boerderij" een vorm van vakantiehouden die in West-Duitsland steeds populairder wordt. Nu en dan exposeren kunste naars met de tentoonstellingen van weefkunst. Dat alles heeft zo veel acti viteit in het dorp gebracht, dat ook die gezinnen, waar géén weefstoel of spin newiel staat, er wel wat extra mee verdienen. In een paar jaar is het scha mele Rupperath van vroeger een fleu rig dorp geworden, waar een beschei den begin van welvaart heerst. De bevolking is er in vier jaar van 350 tot 425 zielen gegroeid. Meester Es ser heeft er een tweede onderwijzer bij- gekregen, en de oude dorpsschool is op geknapt en met een nieuw nevenge bouwtje uitgebreid. Het schoolhoofd is manager van de weefcoöperatie gebleven. In twee vroe gere leslokalen klapperen nu de weef getouwen van het centrale atelier, be mand door jonge mannen die het we versvak hebben gekozen. „Ik heb de deur naar mijn onderwijzerswoning, die hieraan grenst, moeten dichtmetse- len", zegt de heer Esser, „want spin nen en weven is prachtig, maar die ru we wol maakt een onvoorstelbare stof- boel en dat dringt overal doorheen. Tussen de lesuren door heeft het schoolhoofd de handen vol. Bij de ten toonstellingsruimte moet een kantin» komen, met koffie en koek voor de be zoekers. Kopers in verre steden vragen om zichtzendingen. Vaak moet een ver tegenwoordiger op stap. Instructie van jonge wevers, tentoonstelling inrichten, de drukproef van de nieuwe folder, en ga zo maar door... Als meester Esser met de burge meester en de gemeentesecretaris even uitblazen bij een kop thee, beraad slagen ze over de toekomst van hun dorp. ..Bad Rupperath..." zegt er één officieel erkend medisch kuur oord". Allen lachen, want dat is maar een illusie. Maar voorlopig kan Ruppe rath tevreden zijn. Als straks het Eifel gebergte orfder een dikke sneeuwvacht ligt, snorren in de boerdèrijen heel de dag de spinnewielen. De winter is er een seizoen geworden van gonzende be drijvigheid Het grootste gedeelte van de auto bezitters laat de wagen thuis van wege de onbetrouwbaarheid van de bergwegen. De liefhebbers van de wintersport zijn oppervlakkig te verdelen in .drie groepen mensen. Het merendeel van de wintersportliefhebbers kiest onge twijfeld- dit reisdoel om er te skiën en het heerlijke zwevende gevoel nog eens te ondergaan een besneeuwde berg af te dalen. Het meer voorzich tige, maar toch ook sportieve type is vastbesloten lange wandelingen te maken zonder een beenbreuk te ris keren. Tot de laatste categorie beho ren de luie langslapers, die de rest van de dag doorbrengen op het bal kon van het hotel om in de avond uren te schitteren in een prachtig aprês-ski gewaad. De specifieke wintersportuitrusting hoeft niet kostbaar te zijn. Een he- lanca pantalon met bandjes onder de voeten zal reeds deel uitmaken van vele garderobes. Een winddicht nylon jack, prettig zittende sokken over een maillot, handschoenen en een hoofd deksel, dat de oren bedekt, voltooien de uitrusting. Voordat de winterzonaanbidders naar buiten kunnen, zullen ze zich nog skischoenen moeten aanschaffen. De ski's en de bijbehorende schoenen zijn ter plaatse tegen voordelige voor waarden te huren. Ook de ski-lessen hoeven in de wintersportcentra niet kostbaar te zijn. De beste bescherming tegen de winterse koude ondanks de felle zon is niet één zwaar kledingstuk onder het jack, maar enkele licht gebreide klerWi over elkaar. Een vochtabsorberend katoenen truitje zit heel prettig onder de fel gekleurde wollen pullover. Maar de bleekneuzige thuisblijvers wil len we evenmin vergeten. Hiernaast een uitgaans japon, afkomstig uit Hongarije. Want ook in de landen achter het IJzeren Gordijn leggen de mode-ontwerpers grote activiteit aan de dag, al valt dat hier niet zo erg op. Op modeshows, die onlangs werden ge houden in Boedapest en in Warschau, viel veel interessants en smaakvols te zien. Speciaal de ontwerpen waar bij de folkloristische kleding als bron van inspiratie had dienst gedaan zag er veelal zeer aantrekkelijk uit. Opvallend in Warschau waren ook de ontwerpen van Grazyna Hase, onder meer enkele jeugdig staande broek rokken met nogal militant aandoen de „patronengordels". Koelkasten met een geurtje liggen nu ook binnen het bereik van de moge lijkheden .Een Amerikaanse onderne ming, Merit Chemical Company, heeft een aromatische plasticverf in de han del gebracht die dit effect sorteert. De verf, Addaroma, is verkrijgbaar in twaalf geuren, waaronder kruizemunt, leer, cederhout, teakhout en zelfs gras ■fr Hongaarse mode voor deze, winter: een uitgaansjurk van ivoorwitte hand geweven stof met staand kraagje, dubbele rij knopen en lange mouwen. en hooi. Addaroma met een gèur van teakhout kan dus dienen om een meu belstuk van goedkoop hout „status" te geven. Addaroma heeft een eigenschap die voor de huisvrouw misschien aan trekkelijker is dan de toegevoegde geur: deze plasticverf stoot stof af. ADVERTENTIE De vijf meisjes waren in de laatste da gen van het oude jaar zo onder de in druk gekomen van al het sombere dat er over de Britten wordt geschre ven en gezegd, vooral over hun ge brek aan werklust, dat zij de hoof den bij elkaar staken en een planne tje beraamden. Zij en de zevenhonderd andere wer kers van hun fabriek in Surbiton, in Zuid-Engeland, beloofden hun direc tie dat zij voortaan per dag een half uur eerder zouden beginnen zonder dat zij daar meer loon voor wilden hebben. De directie reageerde on middellijk met het besluit om de prij zen van de produkten die het bedrijf maakt te verlagen, evenals de divi denden. De produktiviteit en de ex port zijn hiermee gebaat, omdat de fabriek een groot deel van haar pro- duktie uitvoert. Prins Philip beloonde de meisjes op oudejaarsdag met een telegram waarin hij hun een flinke pluim op de hoed steekt. En al gauw kwamen er van alle kanten adhesiebetuigin gen uit andere fabrieken. Zeker der tig andere bedrijven willen het voor beeld van Surbiton volgen. ADVERTENTIE •fr Een mini-bontjas met capuchon, ge maakt van Russische lynx, is zeer geschikt om bij een pantalon te dragen. Het is een model van het Parijse mode huis Rad. Behalve de ogen moet het hele gezicht tegen de felle zon, die in dé sneeuw weerkaatst, beschermd worden. Om de gevoelige huid voldoende tegen de scherpe zonnestralen en de koude te wapenen, is het aan te raden thuis een beetje voor te zonnen. Diverse cosmeticafirma's hebben nieuwe beschermende crèmes en andere zonneprodukten in de handel gebracht. Een vette lipstick mag evenmin vergeten worden. Na alle weloverwogen voorbereidingen zal de gezichtshuid egaal in de winter zon bruinen, zodat de thuisblijvers de gelukkigen kunnen benijden.

De Vallei | 1968 | | pagina 8