Veenendaals dagblad Novotny afgezet na conflict in partij Overwinning voor meer „liberale" politici Topconferentie Arabieren Buiten Pastoraal Concilie kwam niet tot uitspraak over gezag THANT ZAL WELLICHT ISRAËL BEZOEKEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 111 ZELDZAME TOOI VOOR DE VESUVIUS VLIEGBREVET IN GOEDE KUNSTHANDEN „Radicaal" Bogaers wellicht vice-voorzitter van KVP Groot aantal inbraken opgehelderd ZUIVERING IN T SJECHOSLOW AKI JE Opklaringen Veel eidereenden dood door olie Commissie zal nieuw7 rapport opstellen Nutsspaarbank LONEN EN SALARISSEN Loonbelasting wordt hoger Hoofdredacteur „Het Vrije Volk neemt ontslag Tonnen schade bij brand in meubelfabriek GERUCHTEN VERRAST Go won roept op tot vredesgesprek Gekuifde vogel Dr. Spock in staat van beschuldiging Mr. v. d. Stee genoemd als partijvoorzitter sinaasappelen LSAP - *OET- PITTE! VERSLAG AAN ROME Student schiet zeven mensen dood BEWAPENING Bur voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.)' Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent.. ZATERDAG 6 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 5 ÖRAAG Het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft president Antonin Novotny afgezet als eerste partijsecretaris en hem op deze post vervangen door partijleider Alexander Dubtsjek. Novot ny, die veertien jaar partijleider is geweest, blijft staatshoofd. Tevens is pre mier Jozef Lenart volgens welingelichte zegslieden op zijn post vervangen door vice-premier Oldrich Cernik, die geldt als de meest vooraanstaande econoom van het land. In een officiële verklaring heet het dat het centraal comité tot splitsing van de functies van president en partijse cretaris heeft besloten om een „betere werkverdeling te verzekeren" en nieu we betrekkingen tc vestigen tussen de partijleiding en de regering en „meer gewicht te verlenen aan de functies van de president". Door deze besluiten van het centraal partijcomité is een eind gekomen aan de geruchten over de aanstaande val van de 63-jarige Novotny, die al drie maanden de ronde deden. Hoewel over de crisis nooit iets officieel is meege deeld bleek de ernst van de zaak het duidelijkst toen de Russische partijlei der Breznjef op 8 en 9 december naar Praag kwam om te bemiddelen. In twee vergaderingen van het centraal comité kon echter geen beslissing worden ge nomen over veranderingen in de partij leiding. Voor waarnemers is de afloop van de crisis geen verrassing. Zij beschouwen hem als een overwinning voor de „libe ralen", zoals Dubstjek en Cernik, die al lange tijd hebben aangedrongen op wer kelijke uitvoering van het economische hervormingsplan dat vorig jaar werd aangenomen. De tegenstanders van No votny wensten vooral openlijker libe ralisatie en beperking van de inmen ging van de partij in economische aan gelegenheden. Wel is men verrast over de benoe ming van Dubtsjek als partijleider. Tij dens de crisis was zijn naam wel enige malen gevallen maar de waarnemers beschouwden zijn kandidatuur als een tegenzet van de Slowaken, die zich in partij en bestuur achtergesteld voelden. Cernik, vice-premier en voorzitter van de plancommissie, werd echter als de meest waarschijnlijke opvolger be schouwd. De benoeming van Dubstjek zal in Slowakije ongetwijfeld gezien worden LAGOS Het staatshoofd van Nige ria, generaal-majoor Gowon, heeft de leiders van het afgescheiden Biafra tot onderhandelingen over beëindiging van de burgeroorlog aangespoord. Hij noem de de namen van negentien politici, die door de centrale regering als gespreks partners zouden worden geaccepteerd. Gowon verzekerde dat zijn regering de militaire operaties zal staken als deze politici een positief antwoord op zijn op roep geven. "Dij het lezen van dit opschrift zoudt ge misschien denken aan de kie vit en zij, die in het stille coniferenbos wonen, aan het kuifmeesje, want lepe laar, fuut of kuifeend komen je niet zo gauw in gedachten. Neen, ik heb het oog op een eertijds in 't geheel niet zeldzame vogel, die zich vooral 's winters publiekelijk op de Gelderse wegen placht op te houden: de kui f- leeuwerik, een gemakkelijk te her kennen figuur, maar m.i. veel schaar ser dan eertijds. Het zijn niettemin standvogels, die zich in 't koude sei zoen verplaatsen waarbij zich trek kers voegen) en die dan in de dorpen verschijnen. Nu de paarden verdwenen zijn en er geen onverteerde haverkor rels van hun uitwerpselen achterblij ven, raakt de aardigheid eraf, want auto's hebben geen enkel dier iets te bieden. Let er eens op; het geluk zal u misschien dienen en ze ontsnappen niet gauw aan uw aandacht door de plompe gestalte, de spitse, martiale kuif en het krachtige „tri tri triek" dat ze uitentreuren laten horen. Daar bij tonen deze leeuweriken zich niet schuw, maar trippelen vlak voor de mensen heen, b.v. op bouwterreinen met veel onkruidzaad. Het is een soort afhankelijk van graanbouw en wegen, zonder welke factoren ze zich waar schijnlijk niet zouden hebben geves tigd en ingeburgerd. Om de hooi- en graanbergen, op haven- en spoorweg emplacementen, bij silo's e.d. ligt thans hun milieu, maar het is dun bevolkt, zodat ik deze levende stem van de winter zelden meer verneem en ik moet u zeggen, dat ik dit als een gemis voel, ook al dunkt u zo iets wellicht kinderachtig. 6-1-'68 A. B. WIGMAN als een poging van de Tsjechische lei ders om de moeilijkheden tussen Praag en Bratislava op te lossen Sinds zijn verkiezing tot Slowaaks partijleider in 1963 heeft Dubtsjek zich ingezet voor een betere situatie in het economisch achtergestelde Slowakije, maar zich ver zet tegen de eisen van extremistische volksgenoten voor vorming van een Tsjechoslowaakse federatie. Van Dubtsjek en Cernik wordt ver wacht dat zij zullen trachten de span ning tussen de communistische partij en de intellectuelen te verminderen. Naar verluidt hebben beiden de in sep tember" en oktober genomen maatrege len tegen nonconformistische schrijvers afgekeurd. Hoewel het centraal partij comité ge wezen heeft op de noodzaak van split sing van de belangrijkste partij- en be stuursfuncties en het staatshoofd in Tsjecho-Slowakije uitgebreide bevoegd heden bezit, menen waarnemers dat de werkelijke macht is overgedragen aan Dubtsjek en Cernik. Na de bekendmaking van zijn benoe ming als partijleider verklaarde Dub tsjek in eer> korte rede dat de partijpo litiek gegrondvest blijft op Leninistische beginselen en wees hij op de nauwe banden tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie. Eveneens is bekendgemaakt dat het centraal partijcomité twee en het par tijpresidium vier nieuwe leden heeft ge kozen. Er zal bijzondere aandacht wor den besteed aan de economische ont wikkeling Vaii Ktt lam zo staat in het officiële partij communiqué. CAIRO Het ziet er naar uit. dat de Arabische koningen, presidenten en sjeiks, waarvan de rijken door binnen landse wanordelijkheden, burgeroorlog en staatsgreeppogingen worden geteis terd, niet in staat zullen zijn bijeen te komen voor de vijfde topconferentie, die op 17 januari in de Marokkaanse hoofd stad Rabat geopend zal moeten borden. Het dagblad Al Achram, dat gewoon lijk een afspiegeling is van de officiële Egyptische denkwijze, heeft vandaag gemeld, dat de regering te Cairo net, op portuun acht de conferentie uit te stel len. Inmiddels zal contact worden opge nomen met de verschillende Arabische regeringen om een hechte grondslag te vormen voor de volgende topconferen tie, aldus het blad. In Cairo wordt verondersteld, dat ko ning Feisal van Saoedi-Arabië tenge volge van de bijzondere omstandigheden in zijn land de topconferentie te Rabat niet zal kunnen bijwonen. In Cairo wordt algemeen aangenomen, dat de burgeroorlog in Jemen en de Russische militaire steun aan de Jemenitische re publikeinen voor de köning een aanlei ding zijn geweest om zijn plannen voor de reis naar Rabat nog eens danig te overdenken. Verder meldt het blad, dat president Houari Boumedienne van Algarije druk bezig is de laatste resten te liquideren van de recente crisis in het leger, dat hem geprobeerd heeft af te zetten. De Jeminitische leiders kunnen hun land niet verlaten als gevolg van de hui dige burgeroorlog. Syrië heeft laten weten, dat president Atassi de topconferentie zal boycotten, tenzij de Arabische leiders verklaren dat zij een grootscheepse aanval op Is raël zullen ontketenen. Ook in het anders zo zonnige zui den van Italië regeert de winter op het ogenblik in volle grimmigheid. Op de foto een beeld van de Vesuvius, waarvan de hellingen met een dikke laag sneeuw bedekt is, hetgeen maan zeer zelden voorkomt. WASHINGTON De bekende Ame rikaanse kinderarts Benjamin Spock, de studentenpredikant William Sloaue Cof fin en drie andere pacifisten zijn door een federale jury in Boston in staat van beschuldiging gesteld wegens een be weerde samenzwering tegen de dienst plicht. Daarop staat maximumstraf van v(jf jaar cel en 10.000 dollar boete. Het vpftal is niet gearresteerd. Wanneer zjj voor de rechter moeten verschijnen is nog niet bekend. In* de aanklacht is een bijeenkomst vermeld, die op 16 oktober jl. in eer kerk te Boston werd gehouden, benevens een demonstratie van de 20ste oktober in Washington. Belde malen verbrand den jongeren oprvcpingskaarten, of leverden die in ouiy'y^'aar de autori teiten terug te laWjPil&ren. DEN HAAG De aanvoerder van de radicalen in de Katholieke Volkspartij, oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers, maakt een zeer goede kans vice-voorzit ter van de K.V.P. te worden. Voorzitter van de partij wordt naar alle waar schijnlijkheid de tegenwoordige pen ningmeester van de K.V.P., de Arnhem se advocaat mr. A. P. J. M. M. van der Stee, specialist in fiscaal juridische za ken. Mr. Van der Stee staat nummer één op de voordracht, die het partijbestuur vandaag opmaakt. Hij is 39 jaar. Hij be hoort met partijvoorzitter Aalberse en fractieleider Schmelzer tot de zo geheten christen-democratische stro ming in de K.V.P. Mr. Van der Stee is geen lid van de Tweede Kamer. Naast drs. Bogaers zullen nog twee andere vice-voorzitteijs en dan natuur lijk een penningmeester moeten worden gekozen. Andere kandidaat voor het vi- ce-voorzitterschap zijn "het Leeuwarder Tweede-Kamerlid P. J. Engels, de Am sterdamse wethouder mr. L. Elsenburg en de secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer F. van der Gun. De K.V.P.-radicaal drs. J. M. Aarden deelde mee mr. Van der Stee „een aan vaardbare figuur voor het voorzitter schap" te vinden. „Het zou hoogst on verstandig zijn om als radicalen tot het uiterste te blijven streven naar een voorzitter, die ook tot de radicalen be hoort. Wij hopen en verwachten in ieder geval dat Bogaers vice-voorzitter wordt. Verder verwachten we in alle redelijk heid te bereiken, dat vier van de negen bestuursplaatsen door radicalen zullen worden ingenomen. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie jgp. Spaanse Karei Eric Rundberg uit Sundsvall in Zweden mag zich de eerste man noemen, die met twee -kunsthanden een vliegbrevet heeft gehaald. On danks zijn handicap haalde hij eerst zijn rijbewijs en nam toen. vlieglessen. In de tijd van een half jaar had hij zijn brevet. AMSTERDAM Duizenden eidereen den, een vogelsoort die pas een eeuw gevestigd is in het Nederlandse wad dengebied, zijn om het leven gekomen door olie. Het Voorlichtingscentrum voor Natuurbescherming in Amsterdam heelt bericht ontvangen, dat tot in de havens van Den Helder (waar zij zel den komen) stervende eidereenden zijn aangetroffen. Medewerkers van het Instituut voor Onderzoek der Zee hebben vastgesteld, dat reeds tenminste drie- tot vierdui zend eidereenden zijn omgekomen. Aan vankelijk werd aan vergiftiging gedacht, maar uit een nader onderzoek bleek, dat de vogels in aanraking zijn geko men met een olieachtige substantie. Men heeft de indruk, dat deze olie in de buurt van Kornwerderzand op de Wad denzee is geloosd. De sterfte betekent een grote slag voor deze vogelsoort, die* de laatste ja ren toch al is getroffen door parasieten en landbouwvergiften. NOORDWIJKERHOUT De eerste openbare vergadering van het Nederlands Pastoraal Concilie is niet tot een uitspraak over het gezag gekomen. Een nieuwe commissie zal een nieuw rapport opstellen. Z(j zal daarbij gebruik maken van het oude rapport-Loeff. dat donderdag als concilie-document werd gekraakt en van alle aanbevelingen en opmerkingen, die daarover tijdens de vergadering zijn ge maakt. Op de eerstvolgende vergadering 8, 9 en 10 april zal het rapport zo mogelijk als eerste punt op de agenda komen. De concrete resultaten van deze eerste openbare vergadering bleven nu beperkt tot het aannemen van enkele resoluties en moties: a. Een resolutie die er bij de bisschop pen op aandringt op korte termijn mogelijkheden te realiseren voor ge huwden om tot het ambt in de kerk geroepen te worden en voor priesters, die een huwelijk sluiten of gesloten hebben, om pastoraal werk te blijven verrichten. b. Een resolutie waarin de vergadering zich uitspreekt voor gezagsspreiding. c. Een motie, waarin de vergadering er bij het presidium en de concilie- raad op aandringt het vraagstuk van de vernieuwing van het ambt in de kerk in studie te nemen, waarbij o.a. aandacht geschonken moet worden aan de betekenis van het celibaat en de mogelijkheid van vrouwelijke ambts dragers. d. Een resolutie waarin de vergadering als haar overtuiging uitspreekt, dat het voor alle christenen een opdracht is om mee te werken aan de leniging van de noden in de wereld. Gistermorgen hield de vergadering zich uitgebreid bezig met het vraagstuk van het centraal gezag in Rome. De discussie cirkelde rondom het antwoord op de vraag of Rome al of niet van de besluiten van het concilie op de hoogte moest worden gebracht, met name van de resolutie waarin op gezagsspreiding werd aangedrongen en zo ja. op welke wjjze. Tevoren had kardinaal Alfrink ge waarschuwd, dat de tegenstelling Rome en de rest van de kerk veel te onge nuanceerd wab. „Bepaalde opvattingen leven niet alleen in Rome, maar ook in grote delen van de rest van de kerk", zei hij. Op de vraag wat de beste methode zou zijn om de resoluties aan Rome voor te leggen, antwoordde de kardi naal: „Ik weet het niet". De vergadering bleek het eyenmin te weten. Het voor stel om een delegatie naar Rome te zenden werd met 61 tegen 37 stemmen verworpen. De kardinaal en alle bis schoppen op één na stemden tegen. Al leen mgr. Jansen, de bisschop van Rot terdam, zag blijkbaar brood in het stu ren van een afvaardiging naar Rome. De kwestie zal nu nader worden bestu deerd. Na het aannemen van de resoluties over een nieuw rapport over het gezag had de vergadering haar kruit verscho ten. De bijeenkomst sleepte zich moei zaam naar het einde met juridische haarkloverij over resoluties en moties, die voor een deel waren geïnspireerd door het oude rapport-Loeff. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor confëren- ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10/£cI.08300-27141 ISTANBOEL Een 18-jarige student heeft zeven mensen gedood en vier ge wond door met een machinegeweer om zich heen te schieten in het Zuidturkse dorp Tavoekloe. DEVENTER Het onderzoek In de moordzaak Olst heeft er toe bijgedragen, dat een grote reeks inbraken in West- Overjjssel, de Noordoost-Veluwe en de Gelderse Acchterhoek is opgelost. Vier inwoners van Deventer, F. v.d. P„ E. S. N„ en P. A. B. allen glazenwasser van beroep en A. J. S„ loswerkman, zjjn in verband hiermee gearresteerd. Zij heb ben een groot aantal inbraken in voor namelijk boerderijen, landhuizen en bungalows bekend. De buit bestond soms uit geld, maar veelal uit antieke voorwerpen als klok ken, pendules, wandtegels enz. De waar de van de gestolen goederen is nog niet juist vastgesteld, maar loopt in de tien duizenden guldens. Een aanzienlijk deel van de buit is achterhaald bij een opko per in Enschede. De inbraken werden alle in de laatste maanden van het afgelopen jaar ge pleegd. Tot nu toe hebben de arrestan ten, die soms ^amen op pad gingen en een andere keer weer gescheiden, in braken bekend in Deventer, Apeldoorn, Zwolle, Diepenveen, Raalte, Olst, Bar- chem, Harfsen, Lochem, Holten, Wijhe, Schalkhaar, Epe en Vaassen. ADVERTENTIE voor uitbetaling van met dagafschrift - zonder kosten Kantoren KERKEWIJK 6 Dr. SLOT. DE BRUÏNEPLEIN 3 DEN HAAG De belastingmaatre gelen van minister Witteveen, aange kondigd in de miljoenennota, zijn voor de werknemer definitief tot uiting ge komen In de nieuwe loonbelastingtabel voor 1968. De verhoging van de Joonbe lasting varieert van twintig cent tot dertien gulden per maand. Half december had de minister hier al op gewezen tijdens de toelichting op zijn voorstellen in de Eerste Kamer. De hogere belasting is het gevolg van een verlaging van de fiscale aftrekposten en hogere uitkeringen. Het laatste heeft ook tot gevolg gehad dat de premies voor de Algemene Ouderdomswet en de Weduwén- en We zenwet zijn verhoogd. Deze verhogingen lopen uiteen van twintig cent tot f 13,60 per maand. De verlaging van de aftrekposten heeft er voor gezorgd dat het belastbare inkomen is gestegen, ook al blijft het salaris gelijk. NEW YORK Premier Levi Esjkol van Israël heeft gisteren in de VN bekendgemaakt, dat secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties „in be ginsel" een uitnodiging heeft aanvaard voor een bezoek aan Israël. In een gesprek met journalisten na afloop van besprekingen met de secre taris-generaal riep Esjkol opnieuw op tot rechtstreekse onderhandelingen tus sen Israël en de Arabische landen om tot een duurzame vrede in het Midden- Oosten te komen. Op de vraag of hij met Thant gespro ken had over de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten antwoordde hij: „Om zeer bijzondere redenen heb ik dat niet gedaan". Naar verluidt zal Esjkol president Johnson verzoeken 50 F-4- Phantom-jachtbommenwerpers te leve ren, ter compensatie van de Russische levering van supersone jachtvliegtuigen aan Egypte en Syrië. De Israëlische premier liet zich op timistisch uit over de resultaten van de missie van Gunnar Jarring, de Zweedse diplomaat die als persoonlijke vertegenwoordiger van Oe Thant poogt de partijen in het Midden-Oosten tot elkaar te brengen. Esjkol hoopte dat de eenzijdige vrijlating van ruim 500 Egyptische gevangenen een gunstige ontwikkeling op gang zal brengen. AMSTERDAM De hoofdredacteur van Het Vrjje Volk, dr. Th. W. van Veen, heeft met ingang van I mei ont slag genomen. Aanleiding daartoe zjjn fundamentele meningsverschillen over de maatregelen, die met betrekking tot het editiestelsel van Het Vrjje Volk in studie zyn. De raad van commissarissen van de n.v. De Arbeiderspers heeft het verzoek onder dankzegging voor de bewezen diensten ingewilligd. De heer Van Veen was vóór hand having van het editiestelsel. De direc tie wil het aantal edities sterk terug brengen. BERGSCHENHOEK Een vonk uit een boormachine ontwikkelde gister avond een felle brand, die een deel van de meubelfabriek Fristho in Bergschen- hoek verwoestte. Het vuur richtte een schade van één tot twee ton aan ln de spuitery en beitserijeen pasgereedge- komen brandmuur redde het kostbaar ste deel van de fabriek. (Van onze weerkundige medewerker) r^en depressie uit Engeland, die zich over ons land naar Duitsland ver plaatste, heeft op de Veluwe en ook in andere delen van Oost- en Noord- Nederland flink wat sneeuw gebracht. De temperatuur bleef daarbij op circa nul graden C. Vandaag zal de wind achter de depres sie uit het westen gaan waaien, waar door het kwik dan tot 2 a 4 graden boven het vriespunt zal kunnen op lopen. Verder weg op de oceaan trekt een nieuwe storing in de richting van West-Europa, zodat wij nog niet ver lost zullen worden van het verander lijke weertype met variabele tempera turen. Een lichtpunt voor het weekeind vor men de opklaringen die te verwachten zijn naast enkele plaatselijke buien. In de nacht van zaterdag op zondag is weer wat lichte vorst mogelijk, maar serieus winterweer blijft onwaar schijnlijk zo lang het Azoren-maxi- mum zo sterk blijft.

De Vallei | 1968 | | pagina 1