„Griekenland gewoon een dictatuur' Toekomstig Utrecht in 't klein Mr. W. Siegmann na zijn tiendaagse studiereis in land van kolonels: Yvonne Paul na weigering Schiphol te mijden in cel ^FIFflX De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Predikant organiseert avondcursus om het roken af te leren krijgt Rijkspersoneel 2 pet. per 1 januari Ter overdenking OP WEG WEINIG KANS OP VOLLEDIG HERSTEL VAN DEMOCRATIE Minder winst bij Y eenendaalsche Stoomspinnerij Vrouw die haar kinderen doodde wil boeten Voor dodelijke messteek 3y2 jaar Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. ZO SNEL MOGELIJK Verstopt? NIET NAAR EILANDEN INFILTRATIES GEEN NOODZAAK VERTROUWEN commissaris Oud- v. (1. Molen in bestuur „Wij komen" „GEEN ZIELTJESWINNERIJ" GEEN INDICATIE Pagina 5 ZATERDAG 6 JANUARI 1968 Doodzielig geval", zegt officier SCHIPHOL De rechter-commissa- ris te Haarlem, mr. A. J. de Haseth Möller, heeft gistermiddag na een ver hoor beslist, dat mej. Yvonne Paul in verzekering zal worden gesteld. Dit be vel is gedurende 5 dagen van kracht. Bij het verhoor vroeg de rechter-com- missaris haar zich bereid te verklaren, hangende de afloop van de strafzaak, zonder toestemming van de luchthaven- directie Schiphol niet meer te betreden. Zij weigerde hierop in te gaan. Daar op besliste de rechter-commissaris het bevel te geven haar in verzekering te stellen. Na dat bevel werd mej. Paul per auto overgebracht naar de vrouwenaf deling van een huis van bewaring in Amsterdam, waar zij werd opgesloten. „Wij vinden dit een doodzielig ge val", aldus de officier van justitie mr. J. J. Bredius te Haarlem, na afloop van het verhoor, „maar er zit eigenlijk weinig anders op. De rechter-commis saris heeft haar de mogelijkheid willen geven overal in Nederland vrij rond te lopen, behalve op Schiphol, maar ze denkt er niet aan daarin toe te stem men. Op Schiphol dreigde ze een publie ke vermakelijkheid te worden en in dat opzicht komt dus de openbare orde in het geding. Bovendien is er duidelijk gevaar voor herhaling van de lokaal vredebreuk, op grond waarvan de lucht havendirectie de justitie te hulp heeft geroepen. Officier en rechter-commissaris heb ben verder besloten zo snel mogelijk, dus nog tijdens de tijd van de verzeker de bewaring, die na 5 dagen met een zelfde periode kan worden verlengd, een psychiatrisch rapport over haar uitgebracht te krijgen. Het kan in zo'n kort tijdsbestek geen uitgebreid rapport zijn, maar een bepaalde diagnose van de psychiaters kan zeker worden ver kregen. Zo snel mogelijk zal ze vervolgens voor de rechter worden gebracht. Mis schien voor de Haarlemse rechtbank, indien een zitting binnen de komende 10 dagen kan worden gearrangeerd, an ders voor de politie-rechter. Men wil vermijden, dat Yvonne na 10 dagen in afwachting van een strafproces op straat moet worden gezet. En het delict dat ze gepleegd heeft is nu eenmaal niet van dien aard, dat men na de verzekering bij de rechtbank in raad kamer maandenlang voorlopige hechte nis kan eisen. De vraag blijft welke invloed justitië le straffen op Yvonne zullen hebben. Mocht ze wegens lokaalvredebreuk ge straft worden, wellicht geheel of ge deeltelijk voorwaardelijk, dan zal ze misschien, zodra ze uit de cel komt, re gelrecht naar Schiphol terugkeren, alle mogelijke voorwaarden ten spijt. De officier achtte dit niet uitgesloten. „Maar de maatschappij moet aan het laatste eind trekken", zo zei hij. „Die kan niet dulden dat iemand alle rede lijk overleg aan zijn laars lapt en toch maar zijn eigen zin doet. Als ze zich niet aan eventueel te stellen voorwaar den houden zou, dan lokt ze daarmee natuurlijk steeds verdergaande maatre gelen tegen zichzelf uit." ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! BIRMINGHAM In de buurt van Bir mingham zijn gisteren twee passagiers- treinen in botsing gekomen. 27 Passa giers werden licht gewond. AMSTERDAM „Griekenland is gewoon een dictatuur. De vraag of er kansen zijn voor herstel van de democratie is moeilijk te beantwoorden. Ik heb de indruk gekregen, dat de militaire machtshebbers wel van plan zijn hun beloften over grondwet en referendum na te komen. Er bestaat een kans, dat Griekenland een beperkte democratie terug krijgt, maar het zal geen honderd procent zijn. Misschien kan het de basis zijn voor een verdere ontwikkeling". In deze geest zullen de conclusies luiden, die nir. W. Siegmann de Assem blee van de Raad van Europa zal voorleggen, na een onderzoek van tien dagen in het Griekenland van de kolonels. De medewerking die hij ondervond was teleurstellend, hoewel mr. Sieg mann, ondanks zjjn afkeuring van de militaire dictatuur, daar enig begrip voor kan opbrengen. De kolonels waren nog een beetje In paniek door de recente coupe van koning Con stanten, toen de commissie arriveer de. „Zo'n opdracht is niet leuk. Je voelt je toch een soort officier van justitie en het is duidelijk dat de an dere partij dat ook zo voelt. Het moest gebeuren. De Raad van Euro pa, waarin achttien landen zijn ver tegenwoordigd, wilde weten hoe de tpestand is, wat de mogelijkheden zijn, welke maatregelen zin kunnen hebben. Dit alles nu even los van de vraag of de coup terecht of ten on rechte is uitgevoerd. Die kwestie wordt uitgezocht door de commissie voor de rechten van de mens, na een klacht van de Scandinavische lan den en een week later van Ne derland. De Griekse kolonels beroepen zich op een noodsituatie: een dreigende communistische greep naar de macht. Men is verplicht die commis sie toe te laten en informaties te ver strekken. De hoge commissaris van de Griekse regering bij de Raad van Europa zegde alle medewerking toe. We hoefden maar op te geven waar we heen wilden en wie we wilden spreken. Dat hebben we gedaan, maar toen we aankwamen, was er niets gere geld. Goed, dat Patakos na de coup van de koning geen tijd had kan ik begrijpen, maar toen hadden we mooi naar de eilanden met gevange nissen gekund. Daar is niets van te recht gekomen. Over die eilanden kan ik dus niet oordelen". Die bezoeken waren aange vraagd? „Ja, maar het kon niet buiten de minister van buitenlandse zaken om worden geregeld en die was niet be schikbaar". Maar men wist, dat u naar de eilanden wilde, het was toegezegd en toch kon het niet? „Men was nog druk doende de ac tie van de koning te verwerken". Zou dat de enige reden zjjn, of kan het zijn...? „Het is duidelijk, dat men ons lie ver niet naar die eilanden wilde heb ben. Wij zijn wel op Siros geweest. Daar zitten enkele parlementariërs. Ze hebben het erg vervelend, maar ze worden niet slecht behandeld". Mr. Siegmann heeft na enkele da gen korte gesprekken kunnen heb ben met o.a. de minister van buiten landse zaken, premier Papadopou- los, de rector van de universiteit, de voorzitter van de grondwetscommis sie en vader en zoon Papandreou. „De minister en de premier waren erg vaag in hun reacties. Papado- poulos wilde zich bijvoorbeeld niet vastleggen, toen we vroegen of hij zich zou houden aan het tijdschema voor grondwet en referendum. Hij noemde de dreiging van een commu nistische actie als reden voor de machtsgreep. De oude Papandreou zou een toespraak houden in Saloni ka, waar 500.000 mensen werden ver wacht. Volgens de militairen waren de communisten van plan daar te infiltreren en een opstand te begin nen. De vrees voor het communisme is waanzinnig. Alles wat niet rechts is, noemt men communist. De bloe dige burgeroorlog twintig jaar gele den ligt nog vers in het geheugen. Die vrees beheerst het volk". Mr. Siegmann heeft een zeer goe dé indruk gekregen van oud- premier Papandreou, die enorm populair is. „Wij zouden-Papandreou niet echt links noemen. Ik vraag me af of on ze christen-radicalen niet linkser zijn. De oud-premier vertelde bij voorbeeld, dat Griekenland meer in vloed zou moeten hebben in de Navo omdat het land zo dicht bij het com munistische blok ligt. Papandreou ontkent ten stelligste, .dat er enige noodzaak was voor een rechtse machtsgreep. Een communistische opstand tijdens zijn bijeenkomst noemt hij onmogelijk. Bij een vori ge bijeenkomst met 500.000 mensen ging iedereen rustig naar huis, toen Papandreou het zei. Bovendien be schikken de communisten in Grie kenland in het geheel niet over wapens". Hoewel mr. Siegmann niet de op dracht had te onderzoeken of er al dan niet 'n noodsituatie in Grieken land was, heeft hij zich wel een oor deel daarover gevormd. „De coup van de koning stond als reactie niet in verhouding tot de be staande situatie. Er was wel wat rot zooi geweest in Athene, stakingen, demonstraties en in het parlement was het een rommeltje geworden. Er moest wat gebeuren: geen staats greep, maar gewoon nieuwe verkie zingen. Het punt is natuurlijk, dat de koning Papandreou niet had moeten wegschoppen. Die had het vertrou wen van de meerderheid. Daarna is de chaos ontstaan". Mr. siegmann heeft met zoveel mogelijk mensen gesproken op straat; journalisten, verbannen poli tici en machthebbende militairen. Hij vreest, dat wat er ook van de de mocratie terecht zal komen, de com munistische partij in ieder geval verboden zal blijven. Als staatsrecht- deskundige lijkt hem dat een onver standige maatregel, omdat daar door ondergrondse activiteiten ont staan, die altijd gevaarlijker zijn. De acties van de koning doet mr. Siegmann af als „een stunt". In een interview na zijn mislukte actie heeft koning Constantijn gezegd: „Maar nu meer dan ooit weet ik ze ker, dat ik de goedkeuring en de liefde verworven heb van mijn volk, van elk van hen afzonderlijk". „Flauwekul", zegt mr. Siegmann. „De meeste Grieken hebben geen enkele interesse voor de koning. Die laat hen koud. Ze hebben andere NAARDEN De heer H. J. van der Molen, oud-hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam, is door het bestuur van het nationaal hulpfonds. „Wij ko men" te Naarden uitgenodigd zitting te nemen in het bestuur van deze organi satie, ter vervanging van het dezer da gen overleden bestuurslid de heer W. Flier. De oud-hoofdcommissaris heeft de uitnodiging, die de goedkeuring van het gehele bestuur verkreeg, aanvaard. Zijn installatie zal binnenkort te Naar den plaatsvinden. „Ja, ik word ook helemaal gek. Ik had er nooit aan moeten be ginnen. Ik ben een uur te laat. Het spijt me vreselijk". Mr. W. Sieg mann (55) slaat zijn bezoeker har telijk op de schouder om zijn excuus kracht bij te zetten. Hij was tot voor kort Eerste-Ka- merlid voor de K.V.P. (Christen-ra dicaal). Als wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de Amsterdamse universiteit (staatsrecht) deelt hij de kamer met christen-radicaal mr. J. Jürgens. Hfj is vertegenwoordiger in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Na een politieke discussie over de coup in Griekenland, kreeg hij op dracht van de Raad van Europa een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid tot herstel van de demo cratie in Griekenland. Hij werd ge assisteerd door de Engelse advocaat Samuel Silkin (labour) en een secre taris. De Deense liberaal Fedor Spiel was verhinderd mee te gaan. Het bezoek aan Griekenland duurde van 16 tot 26 december. Zijn rapport wordt 18 januari bij de as- semblée ingediend en komt 30 janu ari ter discussie. Deze discussie zal vrywel zeker uitmonden in bepaal de aanbevelingen aan het ministers comité. „Als ik zeg dat ik er nooit aan had moeten beginnen, bedoel ik eigenlijk dat ik het te druk heb. Ik hab er geen spijt van, hoor.- Het moest ten slotte gebeuren." ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. ROTTERDAM „Onze Kerk bestrijdt toch ook de melaatsheid in de wreld? Wij vinden dat wij de mensen praktische en medische hulp moeten geven. Waarom zouden wij er dan ook niet aan meehelpen de mensen van het roken af te brengen? De wetenschap heeft duidelijk aangetoond dat roken ongezond is." De Rotterdamse predikant B. Gabriel (45), leider van de Adventkerk in Rotter dam, haalt er een bijbeltekst bij„Christus heeft gezegd: Gaat heen, predikt en geneest de zieken. Wtf vinden dat daarmee wordt bedoeld dat je ook moet hel pen te voorkomen dat de mensen ziek worden". Volgende week, te beginnen aan staande zondagavond, geeft ds. Gabriel in het Rotterdamse Rjjnhotel samen met enkele binnen- en buitenlandse medewerkers een vijfdaagse avondcursus aan vrijwilligers, die met het roken willen stoppen. De cursus is gratis. Te ernstig Zelf rookt de predikant al niet meer sinds zijn achttiende jaar, „omdat roken 'niet strookt met de principes van onze Advent-kerk". Hij zegt: „Tijdens die Êursus willen wij alle godsdienstige za ken laten rusten. Wij zijn met deze cursus niet uit op zieltjeswinnerij. Daarvoor is het probleem van het ro ken té ernstig". Waaruit bestaat deze cursus? Ik weet dat er al veel methoden zijn gepropageerd om van het roken af te komen. De cursus waar wij nu mee. be ginnen, is voor Nederland nieuw. Hij is komen overwaaien uit Amerika, waar dr. Farland hem heeft uitgevonden. Dr. Farland is zelf ook lid van onze kerk gemeenschap. Het is een soort natuur methode. Wij zullen de mensen die zon dagavond naar het Rijnhotel komen o.a. een aantal tips geven. Zij moe ten bijvoorbeeld vijf dagen lang op een dieet gaan, dat vooral bestaat uit veel vruchtensap en fruit. Voorts is het drinken van koffie en alcohol en het eten van vlees die dagen taboe. Wij ad viseren de mensen keu de en warme douches te nemen en veel te gaan wan delen. Ook moeten de deelnemers gedu rende die dagen zoveel mogelijk het contact met mensen die wél roken ver mijden. Er komt geen geneesmiddel aan te pas. Groot percentage Gelooft u, dat de mensen na vijf da gen van het roken af zullen zijn? Ik kan dat natuurlijk niet garande ren, maar in het buitenland, onder an dere in Duitsland en Engeland, is het percentage mensen dat met roken na vijf dagen ophield, erg groot geweest. Maar nogmaals: In Nederland hebben wij geen enkele ervaring, hoewel ik niet geloof dat Duitsers en Engelsen zoveel anders zijn dan Nederlanders. Speelt de suggestie bij deze methode een rol? Best mogelijk. Maar wat geeft dat? Wanneer suggestie je van een ziekte of slechte gewoonte kan genezen, dan kan het een bruikbaar middel zijn. ISazorg UTRECHT De grootste maquette van een binnenstad in ons land staat sinds enkele dagen in het Hoog Catharijne Infor matiecentrum in Utrecht. De maquette heeft een diameter van 4.50 meter en heeft f 35.000,— gekost. Er branden 600 lampjes in, er is 200 meter snoer in verwerkt en er staan 600 boompjes op. Op de maquette is de binnenstad van Utrecht te zien zoals zij er zal uitzien als het plan Hoog Catharijne en de reconstructie van de binnenstad zijn voltooid. Is er nog hoop voor mensen die na vijf dagen nog niet van het roken af zijn? Voor die mensen hebben wij een systeem van nazorg ontwikkeld. Die mensen kunnen onder onze leiding ge woon doorgaan met de ontwennings kuur. Wat wordt er nog meer tijdens de cursusavonden gedaan? In opdracht van onze kerk is in Ame rika een film gemaakt over een kanker operatie. Het is een zeer realistische kleurenfilm geworden, die zeer veel mensen schokt. De Nederlandse film keuring staat daarom niet toe, dat de film in het openbaar wordt vertoond. Wij gebruiken hem daarom meestal in besloten bijeenkomsten. Wij zullen de film ook tijdens de cursusavonden ver tonen. Meestal vallen er dan wel men sen flauw bij het zien van de bloederi ge beelden. Daarom zullen wij zorgen, dat wij een verpleger en een verpleeg ster in de zaal hebben. Is het juist de mensen met een schokeffect van het roken af te bren gen? Dat is natuurlijk wel een punt. Feit is echter, dat wij overal waar wij de film laten zien, meemaken dat er men sen zijn die onmiddellijk en definitief het roken er aan geven. Ik vind dat het doel in dit geval de middelen hei ligt. Gaat het u alleen om longkanker en andere ziekten, of ook om godsdien stige motieven? Ik heb al gezegd: Géén zieltjeswin nerij. Dat maken wij overal bekend. Ik verwacht zondagavond zeer grote be langstelling. Een Rotterdamse arts, dokter J. Krajenbrink, komt de eerste avond met de deelnemers praten. Deze arts vindt namelijk, dat roken ook de oorzaak is van chronische bronchitis, het zogenaamde rokershoestje. Dat vindt hij ten minste even belangrijk als longkanker. Ik ben het met hem eens. Als je aan longkanker sterft, ben je tenminste van het hoesten af. Dat is dan nog beter dan als een hoestend wrak te moeten verder leven. Dokter Meinsma Hebt u contact gehad met kanker specialisten? Ja, wij hebben dokter Meinsma be naderd. Over twee weken starten wij met zo'n cursus in Middelburg. In het voorjaar komt Haarlem aan de beurt. VEENENDAAL De Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en We verij N.V. deelt mede, dat, op grond van de cijfers van het eerste halfjaar en de ontwikkeling nadien, verwacht moet worden, dat het winst-saldo van het concern behaald over 1967 vrij aan zienlijk achter zal blijven bij dat over 1966. Of en in hoeverre dit aanleiding zal geven tot verlaging van het dividend is op het ogenblik nog niet te zeggeen. De teruggang van de resultaten is hoofdzakelijk te wijten aan de initiële verliezen die in Veenendaal Rubber N.V. werden geleden, zoals in een rap port over het boekjaar 1966 in het voor uitzicht werd gesteld. Zoals bekend participieert Kon. V.S.W. N.V. voor 50 pet. in het aan delenkapitaal van Veenendaal Rubber N.V. (over 1966 werd tien procent divi dend uitgekeerd - red.). ARNHEM De 37-jarige huisvrouw W. O. O. K. uit Millingen, die bij von nis van de rechtbank te Arnhem na ontslag van rechtsvervolging ter be schikking van de regering is gesteld, teneinde h„ar te doen opnemen in een krankzinnigengesticht, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Ze heeft achter gesloten deuren terecht ge staan wegens het doden van haar vijf kinderen met behulp van een bijl. De vrouw komt tegen het vonnis in verzet, omdat ze niet als krankzinnig wenst te worden beschouwd. Ze wil boeten voor haar wanhoopsdaad. DEN HAAG Het kabinet heeft, zo als is gebleken in de vergadering van het georganiseerd overleg in ambtena renzaken op dinsdag 19 december be sloten het burgerlijk rijkspersoneel per 1 januari een algemene salarisverho ging toe te kennen van twee procent. Dat besluit is genomen in het kader van het geldende bezoldigingsbeleid, 't z.g.n. trendbeleid, waardoor t.z.t. ook voor 1968 een nacalculatie zal geschie den. De staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft in een brief aan burgemees ters en wethouders van de gemeenten mededeling gedaan van dit besluit. Hij heeft daarin ook opgemerkt dat het ka binet met dit besluit dus gekozen heeft voor een integrale procentuele salaris verhoging en niet voor een verhoging bestaande uit een vast bedrag voor iedere ambtenaar en daarboven een procentueel gedeelte. De staatssecretaris deelt mee dat t kabinet begrip heeft voor de motieven die ten grondslag liggen aan het toe kennen van een verhoging in de vorm van een vast bedrag met daarboven een procentueel deel, maar dat het heeft gemeend daaraan niet te kunnen voldoen. Afgezien van andere overwegingen is het van.oordeel dat het trendbeleid de salarisverhogingen voor het personeel van de overheid afstemt op de gemid delde uitkomsten der in het bedrijfsle ven overeengekomen verhogingen. Daarbij merkt de staatssecretaris op dat dit beleid ook door de ambtenaren in het algemeen wordt gezien als het op dit moment meest verkieslijke sys teem voor de bepaling der salarisver hogingen. Dit trendbeleid brengt met zich mee dat het kabinet door het vaststellen van een voorlopige salarisverhoging bij het begin van het jaar geen indicatie moet geven aan het bedrijfsleven van zijn opvatting over een verantwoorde staging der lonen. Was dit reeds de op vatting van voorgaande kabinet ten, Voor deze stellingname is temeer reden nu met ingang van 1968 in het be drijfsleven een vrij loonbeleid zal wor den toegepast. Mocht een systeem van een andere inkomensverdeling in het bedrijfsleven vrij algemeen ingang blijken te vinden, aldus de staatssecretaris, dan zullen ook ten behoeve van het overheidsper soneel maatregelen in die richting kun nen worden overwogen. Daarbij zal dan echter rekening moeten worden ge houden met de bijzondere personeelsop- bouw van het ambtelijk apparaat ver geleken met het bedrijfsleven. Het aan tal hoger bezoldigden in de overheids dienst is, o.m. door het grotfe aantal leerkrachten bij het onderwijs, relatief aanmerkelijk groter dan in het bedrijfs leven, hetgeen bij de verdeling van de loonsom in centen en procenten een zo danig effect heeft dat de inkomensver houdingen tussen beide sectoren in niet onbelangrijke mate zouden kunnen wor den scheef getrokken. Het kabinet hecht er bijzonder aan dat zijn beleid in de gehele overheids dienst zal worden gevolgd. Hoewel bij het aangegeven beleid be zwaarlijk voor de laagst bezolgdigden een extra salarismaatregel kan worden getroffen, heeft het kabinet gemeend ten behoeve van deze categorie van overheidspersoneel een bijzondere voor ziening te moeten treffen op het min of meer van het algemene loonbeleid ge- isoleerde terrein van de vakantie-uitke ring. Deze maatregel houdt in beginsel in dat ten behoeve van het gehuwde overheidspersoneel een „vloer" in de vakantieuitkering (die zes procent van het salaris bedraagt) wordt gelegd en wel voor 1968 van f 540 per jaar en voor 1969 van f 600 per jaar. „Dit is de weg, wandelt daarop" Jes. 30:21. „De mens overlegt zijn weg, maar God bestuurt zijn gang". Dat is $en woord, dat ons aan het begin van dit nieuwe jaar nog al eens in de ge dachten komt. We proberen vooruit te kijken. Wat zal dit jaar brengén? Voor ons persoonlijk, ons gezin, ons volk, onze wereld? Wij zijn er niet zo gerust op. Vele verschijnselen zijn zorgwekkend. Maar als wij ge loven, dat God onze gang bestuurt, ook de gang van deze aarde en van de volken, dan is er temidden van de onrust toch rust. Dan hebben wij houvast in ons onzeker bestaan. Dan verliezen wij de moed niet, Dan koesteren wij hoop, voor de wereld, voor onszelf. Of om het met Jesaja te zeggen: dan weten wij, dat er een weg is. Dwars door het oerwoud van dit be staan, een weg die niet doodloopt, maar die doorloopt. Een weg die ons brengt naar het Rijk van God. Het is goed om aan het begin van het nieuwe jaar elkaar op die weg te wijzen. Want natuurlijk gaan wij alleen weer op weg. Wij hebben on ze nieuwe agenda's weer op zak, en zij beginnen zich al weer te vullen. Wij zijn op weg naar een goede car rière, naar een eindexamen, naar de trouwdag, naar gezinsuitbreiding. En de volken zijn op weg naar vrede, en Europa is op weg naar de een wording. Wij zijn allen op weg. En we koesteren onze idealen zo hevig, dat wij bijna zouden vergeten, dat wij ook op weg zijn naar de dood. Maar er is nóg een weg. De bijbel schrijft die weg met een hoofdletter. Zij spreekt ervan niet als van „een" weg, maar als van dè Weg. Vraagt u, waarheen die weg gaat en waar zij is te vinden, dan wijst de Bijbel ons op Jezus. Hij zegt van zichzelf: Ik ben de Weg (Joh. 14 5). Dat brengt ons weer het Kerstfeest in herinnering. Kunt u zich voorstel len, hoe groot de afstand was tussen God en ons... door onze ongehoor zaamheid? Kerstfeest vertelt ons er iets van. In de hemel is het licht... op aarde was het nacht. In de he mel is er vreugde... op aarde dood en verderf, tranen en haat. Een die pe, onoverbrugbare kloof. Geen ver binding tussen beide, geen weg. Daarom wist Adam, toen hij uit het Paradijs vluchtte, geen weg meer. Daarom weten zovele men sen, die op weg zijn, toch niet waar heen zij op weg zijn. Tot die velen behoort misschien ook u. Geen weg meer weten! En wie zal kunnen raden? Wat valt er te beginnen met mensen die doodgelopen zijn? Maar er is een Stem die zegt: „Er is toch een weg. Er is een uitweg, uit uw beklemd bestaan, een verlossing". „God baande door de woeste ba ren en brede stromen ons een weg". Dat deed Hij voor Israël, toen en nu. Dat doet Hij nog voor hem, die geen weg meer weten. God zelf heeft de weg gebaand. Zij begon in de hemel. Zij is over de onoverbrugbare kloof heen ge- üeid naar deze aarde toe. De weg liep via een beestenstal, via het geldhok- je van een materialist en via het lordeel. Ze loopt via uw misschien /el hels bestaan, en zo gaat zij naar omhoog, naar het leven, naar God toe. De weg buigt terug. Van God naar deze donkere aarde, via uw donker leven, naar boven toe, naar God toe, naar een blijde toe komst toe. Dat is de Weg. Die weg is Jezus. Want Hij is neergedaald, tot in onze diepste diep te, om ons mee te nemen naar God toe. U wordt uitgenodigd om op die weg te wandelen. Want het is niet voldoende om op weg te zijn. Uw le ven krijgt pas werkelijk perspectief, als u op dè Weg bent. Als u Jezus kent, als u weet, dat Hij voor u in de wereld is gekomen, als u leven mag uit zijn liefde, uit zijn verzoe ning. Dan wandelen we op Zijn Weg. Het is namelijk geen verkeersweg, waar gejaagd wordt, waar de een de ander voorbij wil streven, waar botsingen en ongelukken plaatsvin den, waar doden vallen. Gods weg is een wandelweg, waar de rust te vinden is, waar je opademt en van binnen stil wordt, waar je kunt tu ren naar de verten van Gods toe komst. Een wandelweg. Een veilige weg, een rechte weg, een weg met een doel! Bent u al op weg? Bent u al op deze Weg? Veenendaal dr. C. Graafland. ARNHEM Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren na psychia trisch onderzoek arrest gewezen tegen W. G., een 20-jarige metaalbewerker uit Nijmegen, die ervan wordt verdacht op 11 december 1966 zijn oom, de groente- handelaai D. Peters te Nijmegen met een mes van het leven te hebben be roofd. Het hof veroordeelde hem tot 3'/i jaar gevangenisstraf met aftrek en torbeschikkingstelling van de regering, nadat de procureur-generaal zes jaar met aftrek had geëist, conform 't von nis van de rechtbank. De neef had die dag vergeefs bij zijn oom aangeklopt om geld, waarop ruzie en vervolgens een handgemeen zou zijn ontstaan. De neef moet daarbij een mes hebben getrokken en zijn oom een dodelijke steek hebben toegebracht. Hij maakte zich uit de voeten met de por tefeuille van het slachtoffer, waarin zich een bedrag van f 200 bevond. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5