„Reizen naar de Ver. Staten moet worden bevorderd" BARNARD THUIS IN KAAPSTAD KLM wijst klacht van de hand „Blaiberg voelt zich een beetje te opgewekt" Wilson naar Moskou voor bespreking met premier Kosygin CHAUFFEUR AARTSHERTOG FERDINAND OVERLEDEN grenzen Deserteurs Viëtcong-terreur neemt toe", zegt V.S.-rapport Rebellie tegen Wilson Kritiek en lof uit Rusland voor hart transplantatie KRITIEK EUROPESE REISCOMMISSIE OP PLAN-JOHNSON Problemen om gouddekking van dollar Aardbeving in Zuid-Slavië Chirurg op persconferentie: Beeltenis van Soekarno niet meer op geld Vredesoverleg Vietnam HUMPHREY IN ZAMBIA Serajewo 1914 in herinnering Te vroeg Luchtverkeer VAN DISCRIMINATIE BESCHULDIGD COMMENTAAR GEZWOLLEN! Juristen bezoeken Auschwitz ONTKENNING PROTEST Maastricht denkt over garage onder park Kleuter onder auto Schietpartij tussen Jordaniërs en Israëliërs Zeven kinderen bij brand in 4 huizen in V.S. omgekomen ZATERDAG- 6 JANUARI 1968 "VTEW YORK De voorzitter van ■t de Europese Reiscommissie Onno Leebaert, heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen het reizen van buitenlanders naar Amerika te bevor deren in plaats de reizen van Ameri kanen naar het buitenland te beper ken in de pogingen om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te verminderen. Sprekend tijdens een persconferentie in het Nederlandse nationale bureau voor toerisme in New York, zei Leebaert, dat mogelijke beperking van het Ame rikaanse toerisme in Európa zowel „ge vaarlijk" als ondemocratisch zal zijn. Leebaert, die ook directeur voor Noord-Amerika is van het Nederlandse bureau voor toerisme en voorzitter van de commissie voor buitenlandse toeris ten, zei dat het nog „te vroeg" is om te zeggen welke uitwerking het voorstel van president Johnson, dat de Amerika nen in de komende twee jaar alleen maar op het westelijk halfrond moeten reizen, dit jaar zal hebben op reizen naar het buitenland van Amerikanen. Johnson stelde voor het reizen door Amerikanen naar het buitenland te be perken als onderdeel van een plan het tekort op de Amerikaanse betalingsba lans te verminderen. Het reizen van de mens een onver vreemdbaar recht noemend om zich vrijelijk te bewegen, zei Leebaert dat beperking ervan commerciële en ideolo gische gevolgen zal hebben. Cijfers opsommend van het ministe rie van Handel liet Leebaert doorsche meren, dat het tekort van 1,84 miljard dollar tussen wat buitenlandse toeristen ln Amerika uitgeven en het bedrag dat de Amerikanen in het buitenland uitge ven op zijn minst geëvenaard wordt door buitenlandse uitgaven in het met het toerisme verbonden zaken in Ame rika. Leebaert zei dat deze buitenlandse uitgaven in Amerika de aankoop om vatten van vliegtuigen voor toeristen- vervoer, het bevorderen van het reizen door buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen en buitenlandse regering en ande re zaken die met het reizen Verband houden. „Als de Amerikanen beperkt worden ln hun reizen naar het buitenland, zul len alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen him diensten moeten inkrim pen", aldus Leebaert. „Miljoenen dol lars die voor adverteren uitgegeven worden, zullen vervallen." Leebaert besloot met te verklaren dat beperken van het reizen „een beperking betekent van de geestelijke expansie. Men beperkt op die manier ook de op leiding van duizenden studenten, die nu in het buitenland studeren." WASHINGTON De jongste over dracht van goud uit de monetaire voor raden van de Amerikaanse regering aan het valutastabilisatiefonds heeft opnieuw de vraag opgeworpen wanneer de goiiddekking van de Amerikaanse bankbiljetten wordt opgeheven, die thans volgens wettelijke bepalingen vijfentwintig procent bedraagt, zo schrijft D.P.A.-correspondent dr. Gün- ther de Thier uit Washington. De voor raad goud die nog beschikbaar is om de goj|dprijs van vijfendertig dollar per ounce te beschermen is vooral na de devaluatie van het pond sterling zo In gekrompen, dat de Amerikaanse rege ring bij een nieuwe stormloop op het goud niet veel keus meer blijft dan de dekking af te schaffen. Bij een bankbiljettencirculatie van ongeveer 42,5 miljard dollar is onge veer 10,6 miljard dollar aan goud door de wettelijke gouddekking gebonden. Na de jongste overdracht aan het valuta stabilisatiefonds is nog maar 1,4 mil jard dollar aan goud voor omwisseling in dollars beschikbaar. Er bevindt zich naar schatting 30,5 miljard dollar in buitenlandse handen, welk bedrag te allen tijde in Amerikaans goud kan worden omgezet. BELGRADO Donderdagavond heeft «en zware aardbeving het Toplica-ge- bied in het oostelijk deel van Zuid-Sla vië doen schudden. In het stadje Prokoeplje werd geen schade aangericht doch er brak wel een algemene paniek uit. Velen brachten de nacht verder onder de blote hemel door. De aardbeving, die zich om 21.13 uur onze tijd deed voelen, deed de Mercal- lischaal tot 5 uitslaan. Huiselijk tafereeltje in Kaapstad ten huize van de Zuidafrikaanse chirutg Chris Barnard, die thans grote ver maardheid geniet vanwege de twee onder zijn leiding tot gestand ge brachte harttransplantaties. Hier is hij gefotografeerd met zijn echtgenote, die bezig is kunst-hartkleppen te ver vaardigen. MANILLA. Twee Philippijnse echt paren hebben in Manilla een aanklacht ingediend tegen de KLM, die zich vorig jaar op het Franse vliegveld Tarbes-Os- sun-Lourdes aan rassendiscriminatie zou hebben schuldig gemaakt. Op 8 ju li zouden betrokkenen, de echtparen Modestro Flore en Venancio Duarto, per vliegtuig naar Parijs vertrekken. Even voor het vertrek werden hun na men „Willekeurig en onrechtmatig" van de passagierslijst geschrapt om plaats te maken voor een groep blanke passa giers, aldus de aanklacht. De Philippijnse echtparen waren daardoor gedwongen twee dagen later de trein te nemen. Zij beweren dat de KLM-functionarissen „blijkbaar han delden uit rassenvooroordeel" en eisen 1000 pesos (f 950,-) schadevergoeding met daarenboven vergoeding voor mo rele schade tot een door de rechtbank vast te stellen bedrag. De KLM heeft gistermiddag desge vraagd het volgende commentaar ver strekt op het bericht: „Inderdaad is door de Philippijnse echtparen te Manilla een aanklacht in gediend tegen de KLM wegens rassen discriminatie. Deze zou zijn toegepast door de Franse luchtvaartmaatschap pij Air Inter, toen de beide echtparen op 8 juli 1967, Hoewel zij geboekt wa ren, werden afgevoerd van de passa gierslijst van de vlucht Lourdes-Pa- rijs, naar hun zeggen ten gunste van blanke passagiers. Men tracht nu de KLM, die te Manilla de vliegbiljetten voor hun wereldreis had afgegeven en de reserveringen had verzorgd, aan sprakelijk te stellen voor dit voorval. Air Inter, die geen vertegenwoordiging heeft in Manilla en ook geen luchtver- binding met de Philippijnen onder houdt, heeft deze zaak thans in onder zoek, zodat de KLM nog niet de be schikking heeft over alle bijzonderhe den. Volgens voorlopige door Air Inter verstrekte inlichtingen zou deze maat schappij echter door weersomstandighe den genoodzaakt zijn geweest het aan bal beschikbare plaatsen op de betref fende vlucht te reduceren. Naar het oordeel van de KLM is zij, ook indien de klacht van de passagiers gegrond zou zijn, niet aansprakelijk voor de handelingen van andere maatschappij en, ongeacht het feit of de KLM ver- voerbewijzen heeft afgegeven voor tra jecten, die door deze maatschappijen worden #bevlogen. Hoewel in dit verband niet relevant, stelde de KLM er toch prijs op met nadruk te verklaren, dat het begrip ras sendiscriminatie haar ten enen male vreemd is". SAIGON De Viëtcong-terreur is in 1967 verdubbeld in vergelijking tot het daaraan voorafgaande jaar, zo schreef de Amerikaanse plaatsvervangend am bassadeur in Saigon belast met de pacificatie, Robert Komer, vrijdag in een rapport. Volgens het rapport werden in 1967 3820 Zuidviëtnamese burgers door de Viëtcong vermoord tegen 1618 in 1966. De ergste maand was december toen 584 burgers werden gedood, van wie 200 bij de actie tegen Dak Son, waar de tegenstander vlammenwerpers en granaten gebruikte. Volgens de Amerikaanse ambassade zijn voor regeringsfunctionarissen zoals politiemannen en leden van het revolutionaire ontwikkelingskader (deze zijn doorgaans bewapend) het doel van de Viëtcong. Volgens het rapport van Komer doet de „toegenomen Viëtcong-terreur veronder stellen dat de vijand wanhopiger wordt. Hij is militair gezien aan de verliezende hand terwijl de druk van de bondgenoten stijgt". Het rapport zegt voorts dat ook de ontvoering door de Viëtcong stijgt, namelijk van 3507 gevallen in 1966 tot 5368 in 1961 KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg, de derde harttransplantatiepatiënt ter wereld, „voelt zich waarschijnlijk een beetje te opgewekt". Zo heeft de chirurg prof. Barnard gisteren bekendgemaakt. „Hij praat maar en wil over alles discussiëren. Het doet hem een genoegen dat de operatie is gelukt", aldus Barnard op een persconferentie. „Hij krijgt steroïden toegediend die een gevoel van welbehagen opwekken", zo zei hij. Als de toestand van Blaiberg op de zelfde wijze vooruit blijft gaan zal hij waarschijnlijk binnen drie weken naar huis mogen, aldus Barnard. „Wii ont slaan hartpatiënten en het liefst zo spoedig mogelijk. Het gevaar van infec tie is thuis kleiner dan in een zieken huis." „Hij zal wel geen golf kunnen spelen, maar toch wat in huis kunnen rond scharrelen of met de auto uit rijden gaan. Naar verwachting zal hij dan bin nen een paar maanden weer de oude zijn", aldus Barard. Over Blaibergs toestand zei hij: „Tot dusverre hebben we niets abnormaals kunnen ontdekken. Zijn polsslag is zeer goed. Ook de bloeddruk is constant, een beetje aan de hoge kant maar dat staat met zijn leeftijd (58) in verband. Zijn temperatuur is ietwat laag maar dat is al de tijd het geval geweest. De functionering van de lever en de nieren is vooruit gegaan, hoewel zij nog niet geheel goed zijn. Het hart functioneert goed en de longen zijn schoon", aldus Bamard. Inhakend op eerder gegeven commen taar verklaarde Barnard: „De lever was iets gezwollen, wordt nu weer klei ner. Ook de hersenen waren lichtelijk aangetast en hij voelde zich niet erg best. Maar nu is hij veel beter, hetgeen vermoedelijk wordt veroorzaakt door een beter bloedtoevoer naar de herse nen." Blaiberg krijgt dezelfde medicij nen tegen een mogelijke afstoting van weefsel als Washkansky. De komende zes weken zullen er geen harten meer worden getransplanteerd, zo besloot de chirurg. Een volgende patiënt heeft men nog niet op het oog. Op de vraag of hij misschien nog in de politiek zal gaan, lachte Barnard en zei: „Nee, dat ben ik niet van plan. Maar als u me zoudt vragen premier te worden, zal ik er over nadenken." LONDEN Minister-president Ha rold Wilson moet vandaag het hoofd bieden aan een revolte in zijn regering in de Labour Party. De oorzaak: zijn streven om de staatsuitgaven in de ko mende drie jaar met? 2,5 miljard dol lar te verlagen. De minister voor Kunstzaken Jennie Lee heeft de premier gedreigd te zul len aftreden, indien hij zou pogen de bijl te zetten in het stelsel der sociale verzekeringen. Zij zei zelfs geen ju nior-minister te willen blijven, indien zulks toch zou geschieden. Een aantal andere ministers stelt zich op precies hetzelfde standpunt. Mevrouw Lee is dit jaar voorzitter van de Labour Party .Als weduwe van Aneurin Bevan geniet zij groot res pect. N^ 9Vs uur van diepgaande bespre kingen met zijn ministers over de voor genomen verlagingen en het uitstel van investeringen heeft Wilson het kabiet bijeengeroepen voor een zitting, die hedenmiddag zal beginnen en die de definitieve goedkeuring van het vér strekkende versoberingsprogramma ten doel heeft. Het doel van het programma is vol gens de minister-president van de mid delen 1 miljard pond aan besparingen en investeringen voor andere zaken te gebruiken ten einde de exporten op te voeren en de importen in te krimpen. Het programma is van groot belang voor de pogingen om 's lands economie weer op gang te brengen. De linkervleugel van de partij wil echter de defensie- en buitenlandse uit gaven sterk besnoeien en de sociale zekerheid koste wat het kost handha ven. FRANKFORT Een groep West- duitse juristen zal in de eerste week van februari een jbezoek brengen aan het uitroeiingskamp Auschwitz en ge tuigenissen horen van Poolse getuigen voor het derde Auschwitz-proces, aldus deelde het bureau van de officier van justitie gisteren mee. Terecht staan twee voormalige ge vangen van het kamp, Bernhard Bo- nitz en Josef Windeck, die ervan be schuldigd worden andere gevangenen vermoord te hebben. DJAKARTA De Indonesische rege* ring Heeft bekendgemaakt dat de af beelding van Soekarno geleidelijk zal verdwijnen van de Indonesische bank biljetten. De Indonesische munt zal niet devalueren. De afbeelding van Soekarno zal wor den vervangen door die van generaal Sudirman, commandant van de strijd krachten tijdens de Indonesische onaf hankelijkheidsrevolutie. De nieuwe bankbiljetten zullen de originele waar de behouden. De veranderingen zullen beginnen bij de biljetten van lagere waarde. LONDEN De Britse premier Wilson zal van 22 tot 24 januari een bezoek aan Moskou brengen voor besprekingen met premier Kosygin, zo is vrijdag in Lon den bekendgemaakt. Wilson's reis naar de Sovjet-Unie valt slechts enkele we ken vóór zjjn bezoek aan Washington, waar hij besprekingen met president John son zal hebben. Diplomatieke waarnemers in Londen leiden daaruit af dat de eventuele mogelijkheid van vredesoverleg over Viëtnam een belangrijk punt van de besprekingen zal uitmaken. Zoals bekend heeft de Noordviëtna mese regering bereidheid tót overleg met de Amerikanen uitgesproken, als de oorlogshandelingen tegen Noord- Viëtnam onvoorwaardelijk worden stopgezet. Engeland en de Sovjet-Unie waren medvoorzitters van de Geneefse confe rentie over Indo-China in 1954. Wilson heeft al eerder geprobeerd samen met de Russen vredesoverleg op gang te brengen, o.a. toen in februari vorig jaar de Viëtcong evenals nu, een bestand had aangekondigd ter gelegenheid van het Viëtnamese nieuwe maanjaar. Ver wacht wordt dat Wilson tijdens zijn be zoek ook zal streven naar verbetering van het begrip tussen West- en Oost- Europa. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het bericht te gengesproken dat Hanoi Indonesië zou hebben verzocht te bemiddelen tussen Noord-Viëtnam en Amerika. Chester Bowles, de Amerikaanse am bassadeur in New Delhi, zal maandag, als afgezant van president Johnson, voor besprekingen met het Cambod jaanse staatshoofd Prins Norodom Si- hanoek in Phnom Penh aankomen, zo is vrijdag in de Cambodjaanse hoofd stad bekendgemaakt. President Johnson had donderdag ge zegd dat Bowles naar Cambodja zou worden gestuurd, nadat Sihanoek had voorgesteld met een Amerikaanse ver tegenwoordiger te praten over het pro bleem van de Noordviëtnamese en Viëtcong-strijders, die de wijk nemen naar Cambodjaans grondgebied. De Pathet Lao (de communisten in Laos) hebben in een boodschap aan de mede-voorzitters van de Geneefse Con ferentie van 1962 (Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie) geprotesteerd tegen Amerikaanse luchtaanvallen op het dorp Moeong Liet in het Noordoosten op 19 december. Naar het Noordviëtnamese persbu reau meldt werden bij de aanval, die werd uitgevoerd door Amerikaanse toe stellen die in Thailand zijn gestatio neerd, meer dan 300 mensen gedood of gewond. MAASTRICHT Na het in voorbe reiding nemen van een plan tot de bouw van een ondergrondse garage on der het Vrijthof in Maastricht, heeft de gemeentelijke dienst voor openbare werken thans tevens het plan tot de bouw van een garage onder het Stads park in studie genomen. Deze studie werd aanvankelijk opgehouden door de vraag, of het mogelijk was boven een ondergrondse parkeergarage een park aan te leggen. De resultaten van de garage onder het Londense „Hyde Park" zijn echter dusdanig, dat de ge meentelijke dienst voor openbare wer ken in Maastricht nu ook de bouw van een garage onder het Stadspark wil gaan bestuderen. BERGEN OP ZOOM Op het kruis punt Kastanjelaan-Rooseveltlaan in Bergen op Zoom is gisteravond het driejarige dochtertje van het echtpaar Van Amersfoort uit Bergen op Zoom bij het oversteken onder een auto ge komen. Ze was op slag dood. GORREDIJK De 54-jarige me vrouw Trijntje Zwage-Hoekstra uit Gorredijk is om het leven gekomen, toen zij, uiterst rechts van de wegfiet send, door een haar tegemoetkomende auto werd aangereden. De bestuurder, een 22-jarige tuinder uit Duurswoude, was vermoedelijk in slaap gevallen. Na het ongeluk reed hij in paniek door. Later meldde hij zich bij de politie. MOSKOU Russische deskundigen hebben in de Moskouse Pravda van vrjjdag kritiek geuit op de harttrans plantaties die door de Zuidafrikaanse professor Christiaan Barnard worden verricht. Volgens professor Joeri Lopoekhin, hoofd van het transplantatielaborato rium van het tweede medische insti tuut in Moskou, is de tijd voor hart transplantaties nog niet rijp. Hij wijst er op, dat Amerikaanse, Britse noch Franse specialisten, „die voor derge lijke operaties veel beter lijken te zijn toegerust", het tot nu toe hebben aan gedurfd om een' hart over te planten. Dr. Rem Petrov van het biofysisch in stituut van de Moskouse academie van wetenschappen is van mening, dat nog niet voldoende onderzoek is verricht om tot harttransplantaties te kunnen overgaan. „Het risico dat Barnard neemt lijkt mij op dit moment onge rechtvaardigd," aldus dr. Petrov. In hetzelfde nummer van het blad ver klaarden twee stafmedewerkers van het instituut voor hematologie en bloedtransfusie zich voorstander van het werk van Barnard. Volgens dr. Jewgeny Zotikov heeft de Zuidafri kaanse chirurg hoop gegeven aan mil joenen mensen, die tot nu toe als on geneeslijk werden beschouwd. Dr. Yo- sif Sjertkov noemde de operaties „een groot succes en een belangrijke pres- .tatie". LOESAKA De Amerikaanse vice- president Hubert Humphrey is giste ren uit Kongo in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka aangekomen. Zambia is het vijfde land dat hij tijdens zijn Afri kaanse rondreis bezoekt. Volgens wel ingelichte kringen zal het gesprek vooral gaan over de Zambiaanse moei lijkheden tengevolge van de eenzijdige onafhankelijkverklaring door het Rho- desische bewind. Sindsdien heeft Zam bia, dat voor de verbinding met zee vooral op Rhodesië was aangewezen, de handelsbetrekkingen met dat land zoveel mogelijk verbroken. Welinge lichte kringen in Kinsjasa menen, dat Humphrey met president Moboetoe o.a. heeft gesproken over verbetering van de Kongolese landbouw. TEL AVIV Jordaanse en Israëlische militairen hebben elkaar gisteren over de rivier de Jordaan twee en een half uur lang eerst met lichte wapens en later met zware kanonnen beschoten. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder werden drie Israëliërs gewond. Hij zei dat de Jordaniërs waren begon nen. Van Jordaanse militaire zijde wordt gemeld, dat Israël begonnen is en dat aan Jordaanse kant niemand werd ge deerd. Vier Israëlische legervoertui gen waren vernield. Voor het eerst sinds de oorlog van ju ni vorig jaar zijn saboteurs uit Libanon Israël binnengekomen. Zij hebben een pompstation beschadigd. rr^RlÜST (Italië) Carlo Cirillo Diviak, de chahffeur die de auto bestuurde van aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk toen de ze in 1914 te Serajewo werd ver moord, waarna de eerste wereld oorlog uitbrak, is in Triëst op 77- jarige leeftijd overleden. Diviak was reeds lange tijd ziek. Op 28 juni 1914 reed Diviak aartsher tog Franz Ferdinand en diens vrouw Sofia van het stadhuis naar het pa leis van de gouverneur in Serajewo, toen Gavrilo Princip, een politiek agitator uit Servië, een schot loste op het Oostenrijkse paar. De dood van de aartshertog en zijn vrouw, die een bezoek brachten aan de hoofdstad van Bosnië en Herzego- wina, leidde tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Diviak vertelde vaak dat hij juist de versnelling van de auto in zijn ach teruit zette toen Princip op de tree plank sprong en met een enkel schot door de borst van de aartshertogin en de keel van haar man schoot. Na de moord werkte Diviak als chauf feur in het nabijgelegen Gorizia. Toen hij 17 jaar geleden met pen sioen ging vestigde hij zich met zijn kinderen in Triëst. Een van zijn trotste bezittingen was een gouden horloge, dat hij van aartshertog Franz Ferdinand had gekregen als beloning voor zijn goede rijden. Deze archieffoto werd gemaakt enige minuten voor het dodelijk schot van Princip in Serajewo, waardoor aartshertog Franz Fer dinand van Oostenrijk het leven verloor. Op de chauffeursplaats ziet men Carlo Cirillo Diviak, die dezer dagen op 77-jarige leeftijd in Triëst is overleden. "VTolgens de Amerikaanse militaire autoriteiten is het aantal deser teurs uit de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa gering geweest, ondanks de sterke antipathie tegen de oorlog in Viëtnam onder veel Europeanen en een belangrijk hiaat in de overeenkomst, die eist, dat zij deserteurs terugsturen. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa heeft bekendgemaakt, dat op 1 november 335 man van de 225.000 zonder officieel verlof afwezig waren. Onder deze 335 bevonden zich 46, die naar Oost-Europa zijn gedeserteerd. De luchtmacht beweert, gedurende meer dan drie. jaar in Europa geen de serteurs te hebben gehad. Volgens de militaire autoriteiten neemt het aantal /vrijwilligers voor dienst in Viëtnam toe. Tot midden- augustus waren er 10.500 geregistreerd tegen 14.300 voor geheel 1966. Een woordvoerder noemde dit een meer met de werkelijkheid overeenkomende aan duiding van wat de Amerikaanse sol daat over Viëtnam denkt. Tn Engeland is meer dan waar el ders ook gehoord over y deserteurs, in Londen verspreidt een „comité van 100"-pamfletten onder Amerikaan se soldaten, waarin deze worden aan gespoord te deserteren of te weigeren dienst te doen in Viëtnam. Een woord voerder beweerde, dat het aantal van degenen, die aan deze aansporing ge volg geven, groeiende is, maar wilde geen cijfers geven. Hij voegde hieraan toe, dat de enigen, die aan het comité bekend zijn, er openlijk een beginsel kwestie van maken. Degenen, die ge ruisloos de rechte weg verlaten, zijn waarschijnlijk bang voor publiciteit. Twee jonge Amerikanen te Londen, de 24-jarige Harry Pinkus uit New York City en de 27-jarige Joël Glad stone uit Teaneck in New Jersey, zijn een campagne begonnen om jeugdige Amerikanen in het buitenland aan te moedigen, zich tegen inlijving te ver zetten. Zij hebben in een Londens blad SENATOR FULBR1GHT oproep tot desertie een advertentie geplaatst en fenkele welbekende persoonlijkheden hebben daarop gereageerd met handtekenin gen en geld, o.a. de dichter Stephan Spender en John Le Carre, de schrij ver van „the spy who came in from the cold". Tie uitweg voor deserteurs in Europa werd gevonden in een door de 15 NAVO-landen ondertekende overeen komst, volgens welke deze landen ver plicht zijn, iedere deserteur uit een ge allieerde strijdmacht uit te leveren. Sommige rechtsgeleerden nemen nl. het standpunt in, dat militairen, die het land waarin zij zijn gedetacheerd, verlaten en nftar een ander land gaan, daar niet zijn „in verband met hun of ficiële verplichtingen", zodat zij, strikt genomen, niet meer tot een geallieerde strijdmacht behoren. Westduitse rechtbanken houden zich bezig met het geval van de 27-jarige William G. Hester, die volgens de Ame rikaanse marine-autoriteiten op 21 okto ber zijn schip te Newport R. I. zonder vormelijk verlof heeft-verlaten en thans rechten studeert aan de universiteit van Heidelberg, de stad waar het Eu ropese hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger is gevestigd. De Westduitse federale procureur te Karlsruhe heeft geweigerd, hem door de Amerikaanse militaire politie te la ten arresteren, op grond van het feit, dat hij, toen hij zou zijn gedeserteerd, niet in Duitsland was gedetacheerd. Hester zegt, dat, hoewel zijn opvat tingen over de oorlog in Viëtnam over eenkomen met die van de Amerikaanse senator J. William Fulbright die er fel tegen is dit niet de reden is, waar om hij zich in Duitsland bevindt. Hij wil eenvoudig een graad in de rechtswetenschap behalen. Fen man, die zichzelf heeft bekend ge- maakt als soldaat Richard G. Per- rin, een 19-jarige monteur, behorende tot een Amerikaans tankbataljon in Duitsland, is kort geleden in Parijs op gedoken. Hij heeft verteld; lid te zijn van een groep, „Rita" genaamd. „Rita" is een afkorting van „Resistance In The Army" (verzet in het leger). Een jonge Nederlander, die bij hem was, vertelde, dat zich op zijn minst tien Amerikaan se deserteurs in Nederland bevinden. De Nederlandse regering heeft dit niet bevestigd, maar er schijnt weinig te zijn, dat een Amerikaans soldaat in Duitsland waar het grootste gedeelte van de Amerikaanse troepen in Europa is gelegerd kan beletten een pas te krijgen voor een kort verblijf in Neder land en daar dan blijven. Maar ondanks alle propaganda-offen- sieven blijkt het aantal werkelijke de serteurs gering. Geen succes voor een zaak met zoveel tam-tam. COATESVILLE (Pennsylvania) Bij een brand in vier huizen in Coatesville, Pennsylvania, zijn zeven kinderen om het léven gekomen, zo is bekendge maakt. Een vijfde huis werd door de brand beschadigd. v

De Vallei | 1968 | | pagina 6