Veenendaals dagblad Buiten 10 februari beslissende dag voor radicalen Surveyor op weg naar de maan Britten vinden bouw van Kanaaltunnel te duur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ruwe diamant gestolen uit KLM-toestel Bisschoppen in Z,-Viëtnam vragen vredesoverleg Prijzen in YS wellicht fors omhoog in '68 CONSTANTIJN OP BEZOEK BIJ FAMILIE IN ITALIË Deining om kandidaatsstelling voor partijbestuur GRIEP IS NIET EPIDEMISCH VAN OMVANG Reactorvat in kerncentrale bij Dodewaard geplaatst Chocolade zal duurder worden Jong paar met auto tégen boom gebotst Beroep op strijdende partijen Kleine oorzaak had voor gezin ernstig gevolg Goudaankoop door China Verminkt lijk gevonden bij Wuppertal Kollias terug naar Athene Koude nachten Waarde: f 350,000 Wapendieren GEGRIEFD „HO GEZOND" AANVALLEN GOEDE KOERS HOOPVOL VOLGEND JAAR Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385*10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prija 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 8 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 6 NIEUWE CRISIS BINNEN K.V.P. AMSTERDAM Een grote partij ruwe diamant ter waarde van honderd duizend dollar (ongeveer 350.000 gij- den) is zaterdag verdwenen uit een speciale veiligheidszak in een lijn- toestel van de K.L.M. op de route van Congo naar Schiphol. In Brazzaville was de partij ruwe diamant aan boord van het toestel ge bracht. Op Schiphol bleek het zegel van de veiligheidszak te zijn verbroken en de inhoud spoorloos te zijn. Het toe stel heeft tussenlandingen gemaakt in Accra, Rome en Zürich. In samenwerking met de bedrijfsvei- ligheidsdienst van KLM en de Rijkspo litie wordt langs de route een uitge breid onderzoek ingesteld. Het meest waarschijnlijk wordt geacht dat de dief stal tijdens een van de tussenlandingen is gepleegd. De diamanten waren bestemd voor een cliënt van een Amsterdamse bank. De KLM wilde daarover geen nadere inlichtingen verstrekken. De Rijkspoli tie acht oplossing van dergelijke dief stallen in het algemeen zeer moeilijk. DEN HAAG Philips Duphar in Amsterdam stelt mondjesmaat vaccin voor preventieve bestrijding van de griep beschikbaar. De levering aan be drijfsartsen is voorlopig gestaakt om voldoende in voorraad te kunnen hou den voor groepen als bejaarden, ern stig zieken, vrouwen in verwachting en suikerzieken. Volgens het hoofd van de farmaceu tische afdeling van Philips Duphar, dr. C. G. Soeters, is deze schriele verstrek king gebaseerd op een in 1965 met het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid gemaakte afspraak. „Door dr. Bekker, vroeger hoofd van de afdeling epidemiologie van ons mi nisterie, is deze afspraak gemaakt", zo zegt dr. Bijkerk, die thans de leiding heeft over deze afdeling. „De afspraak is bedoeld om in een periode van werkelijke griepepidemie voorraad te hebben voor bepaalde groepen. Er is nu nog geen sprake van een epidemie". Dr. Soesters wijst erop, dat er be drijven zijn, die eerst hebben gewacht hun personeel te laten vaccineren en nu dringend om het vaccin vragen. „Onze produktie is echter afgestemd op een normaal verbruik in een wille keurige septembermaand. Daarom heb ben wij geen voldoende voorraad voor royale levering". Tn een der laatste bijdragen van deze dagserie in het oude jaar hebben we gezien, dat er op 't Gemeente wapen van het Noordhollandse dorp Jisp een lepelaar prijkt en toen kon ik er meteen op wijzen, dat er nogal wat vogels tot zulk een waardigheid zijn uitverkoren. Iets minder vaak ont dekken we viervoeters op zulke schil den, maar toch wel genoeg, om er enige attentie voor op te brengen. De tien-ender van Epe (goud en blauw) moge voor de hertenstand van de Over-Veluwe niet uitblinken, toch is het stellig meer representatief dan het drinkende hert van Stompwijk en het laveiende van Bruinisse. De hertekop met gewei van Leidschendam duidt op het vroeger voorkomen van roodwild in het duingebied, maar de aanwezig heid der stangen van Brandwijk- kan ik niet verklaren. Duidelijker taal spreekt de hinde van Hindelopen en de geweidragers in de bosstreken, als Putten, Hellendoorn, Vollenhove, Wonseradeel en Smallingerland be hoeven evenmin verklaring. Naar de ver achter ons liggende periode, toen er bevers in ons land voorkwamen (waarom deze niet weer uitgezet, bijv. in de Biesbosch?) verwijst de bever op het gem. wapen van IJsselmonde, doch of er ooit beren in Zeeland zijn ge weest, zoals Baarland ons met zijn wapenbeer suggereert, betwijfel ik. In drie Friese gemeenten koos men een haas voor het blazoen; jachthoorns en windhonden vinden we wel op een paar dozijn wapens. Typerend is een mol voor Schermerhorn, een reebok voor Ophemert en Reeuwijk, een vos o.m. voor Oud- en Nieuw-Vosmeer, zwijnen voor Lexmond, Wilnis en t.a.p. Wie vóór zulke zaken oog heeft, zal in de wapens van provincies, hoog heemraadschappen, ambachtsheerlijk heden enz. moeten snuffelen. 8 jan. '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG Een ultimatum van de christen-radicalen heeft de K.V.P. gis teren in een nieuwe crisis gestort. De radicalen stelden gisteren na spoedberaad in Utrecht: Wordt op 10 februari bij het kiezen van het dagelijks bestuur van de K.V.P. niet voldoende rekening gehouden met de radicale wensen, dan zal blijken of de K.V.P. de radicalen binnen of buiten de partij wil hebben. i'""''Het was hun antwoord op de weige ring van het zittende partijbestuur om drs. Bogaers kandidaat te stellen als vice-voorzitter van het nieuw te kiezen dagelijks bestuur. De radicalen weiger den „in deze omstandigheden ook maar enige bestuursverantwoordelijkheid te aanvaarden." De belangrijkste beslissingen van de vergadering van het partijbestuur op zaterdag waren: Als opvolger van mr. Aalberse als voorzitter van de KVP werd voor gedragen de Arnhemse advocaat mr. A. J. P. M. M. van der Stee. Hij kreeg 29 van de 36 stemmen; als kandidaten voor de drie plaat sen van vice-voorzitter werden aangewezen drs. H. A. M. Eisen (Was senaar), ir. J. W. Wellen (Wassenaar) en A. J. Hermes (Beverwijk). Kandidaat-penningmeester werd drs. H. J. Neefs uit Den Haag als opvolger van mr. Van der Stee. Onder de kandi daten voor het gewone lidmaatschap van het partijbestuur bevindt zich de voorzitter van het Democratisch Cen trum Nederland, de Rotterdammer dr. S. W. Couwenberg. De definitieve verkiezing is op 10 fe bruari in Utrecht door de bestuursraad van de KVP. Reglementait bestaat de mogelijkheid dat vóór die dag tegen kandidaten worden gesteld. De nieuw voorgedragen voorzitter, mr. Van der Stee, zei echter niet te geloven dat drs. Bogaers alsnog kandidaat zou worden voor het vice-voorzitterschap „Ik acht dat uitermate onwaarschijnlijk. Als het wel geschiedt zal ik mij moeten bezin nen op de situatie die dan is ontstaan." De i>*dicalen toonden zich gister avond bijzonder gegriefd dat de kandi datuur van de heer Bogaers voor het vice-voorzitterschap door het partijbe stuur zonder meer als onaanvaardbaar was afgewezen. „Het vertrouwen in vernieuwing gaat teloor als niet in het dagelijks bestuur de partijraad en het partijbestuur een redelijk aantal personen wordt opgeno men, afkomstig uit de radicale kring", aldus de radicalen verder. De voorzitter van de jongeren-KVP, E. J. van Dongen, die op grond van zijn functie zitting heeft in het dagelijks bestuur, deelde mee dat hij onder de huidige omstandigheden die zetel af wijst. Men zie ook elders in dit nummer: „Geen homogene ploeg met Bo gaers erbij". MR. VAN DER STEE niet met Bogaers DODEWAARD In ongeveer drie uren is het afgelopen weekeinde het ongeveer honderd ton zware reactorvat in de kerncentrale Dodewaard ge plaatst. Indien tegenvallers uitblijven kan half maart het aanbrengen van de eerste lading splijtstofelementen beginnen. Twee of drie maanden daarna kan dan het kernsplijtingsproces in de kerncen trale op gang komen. Het reactorvat van de kerncentrale Dodewaard en de bijbehorende kernon- dersteuningsconstructie werden gele verd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, die met de vervaardi ging ervan drie jaren bezig is ge weest. Werkelijk renderend zal de kerncen trale Dodewaard nooit worden, maar dat is ook niet de bedoeling geweest, toen tot de bouw ervan werd besloten. De kerncentrale is een proefobject, waarmee zowel de samenwerkende elektriciteitsmaatschappijen als de Ne derlandse industrie ervaring wilden op doen. Het vermogen van de kerncen trale zal ongeveer 54.000 kilowatt zijn, en dat kan wellicht worden verhoogd tot 65.000 kilowatt. O De oud-burgemeester van Maas tricht, mr. W. Michiels Baron van Kes- senich, heeft zaterdag het ere-burger- schap gekregen van de Duitse stad Aken. De oud-burgemeester, die als eerste buitenlander deze onderschei ding kreeg, was na de oorlog de eerste die de vriendschapsbanden tussen Maastricht en Aken begon te herstellen. ZAANDAM Door de verdere prijs stijging van cacaobonen zal de choco lade duurder worden. Dit heeft de heer F. Verkade, directeur van de gelijkna mige fabrieken, de ondernemingsraad in zijn Nieuwjaarstoespraak meege deeld. Koning Constantijn van Griekenland heeft gisteren een bezoek gebracht aan zijn twee tantes, zijn neef ex- koning Michael van Roemenië en diens kinderen, die in de Italiaanse plaats San Domenico di Fiesolo wonen. Van links naar rechts: de twee jongste dochters van Michael, koning Constantijn, ex-koningin Helena van Roemenië, ex-koning Michael, diens oudste dochter en hertogin Irene van Aosta. LOENEN De 19-jarige J. Emmer uit Amsterdam en de 18-jarige mej. Th. A. Poppen uit Hilversum zijn gister avond omgekomen toen hun auto bij Loenen met grote snelheid uit de bocht vloog. De wagen botste op een boom en kwam tot stilstand in een sloot. Drie andere inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. HAARLEM De 83-jarige Haarlem mer C. Homburg is gistermiddag in het ziekenhuis overleden. Hij was dinsdag middag op zijn fiets door een bromfiet ser aangereden SITTARD De 76-jarige J. Marks uit Susteren is gistermiddag in het zie kenhuis van Sittard overleden. Hij was op 28 december door een personenauto aangereden en sindsdien niet meer bij bewustzijn geweest. O De Britse matroos Thomas Spence (45) opvarende van het schip „British Pop lar", is zaterdagavond bij het aan boord gaan van zijn schip in de Rotterdam se haven te water geraakt en verdron ken. Zijn stoffelijk overschot is kort daarna door de bemanning van een po- litieboot opgehaald. f~\ngeveer vijfhonderd kwekelingen, studenten, scholieren en ouders hebben zaterdagmiddag in Amsterdam geprotes teerd tegen het onderwijsbeleid van de regering. De demon stratie en daaropvolgende bijeenkomst waren uitgeschreven door de Werkgroep Amsterdam, waarvan het hoofd van een lagere school voorzitter is. Tijdens de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen en bij de Tweede-Kamerfracties wordt aangedrongen op een betere regeling voor het kleutergeld en verlaging van de leerlingen schalen bij kleuter- en lager onderwijs. Tevens wordt aan dacht gevraagd voor de zich uitbreidende werkloosheid onder onderwijzers en de vermindering van de rijksstudietoelagen. Aanleiding tot de oprichting van de Werkgroep Amsterdam was onder meer dat er aan de rechtspositie van de kwekelin gen nog wel een en ander mankeert. Op de bijeenkomst wer den voorbeelden aangehaald als een verbod op een kweek school om baarden te dragen. Een getrouwde kwekeling had, nadat hij een dag niet op school was geweest, een briefje van zijn moeder of zijn vrouw moeten meebrengen. SAIGON De Zuidviëtnamese rooms-katholieke bisschoppen hebben vandaag een beroep op Noord- en Zuid- Viëtnam gedaan zich aan de conferen tietafel te scharen en een eind aan de oorlog te maken. „De regeringen van noord en zuid moeten elkaar ontmoeten. Zij moeten besprekingen en serieuze onderhande lingen voeren", zeiden de bisschoppen in een communiqué, dat werd uitgege ven na een conferentie, die drie dagen heeft geduurd. „Het ogenblik is geko men dat u een eind aan het confilct moet maken, ondanks mogelijk onge mak en nadeel, omdat het toch eens zal moeten worden beëindigd en dan misschien met zulke rampen en ver schrikkingen, zoals niemand zich die kan voorstellen", aldus het commu niqué verder. De bisschoppen herhaalden het be roep van paus Paulus VI op Amerika om een eind te maken aan de bom bardementen, en op Noord-Viëtnam om de infiltraties naar het zuiden stop te zetten. Een woordvoerder van de Noordviët- namesw ambassade in Moskou heeft een bericht van een Saigonse krant, dat president Ho Tsji Minh van Noord- Viëtnam dood is, met klem tegenge sproken. „Het bericht is geheel on juist. Kameraad Ho leeft en maakt het goed", aldus verklaarde de Noordviët- namese woordvoerder tegenover een correspondent van Reuter. Hij voegde ër nog aan toe dat Ho een dag of wat geleden nog een bijeenkomst in Noord- Viëtnam had toegesproken. De Viët-Cong heeft het afgelopen weekeinde felle aanvallen uitgevoerd op enkele hoofdplaatsen. De afgelopen nacht waren Khiem Coeong, de hoofd- UTRECHT Een sigaret heeft za terdag een verkeersongeluk veroor zaakt, waarbij bijna een heel gezin ge wond werd. De heer J. van Dijk (42), hoofdonderwijzer in Wjjk by Duurste de, reed met zijn vrouw en vier kinderen op de Bunschoterstraat in Hoogland, toen zijn vijfjarige dochter Maria de sigaret uit zijn mond sloeg. Hij wilde het vuur van zijn kleren af kloppen, maar verloor daarbij de macht over het stuur. De auto reed 'n boom omver en kwam via het fietspad in een sloot terecht. De heer Van Dijk brak bij het onge luk enkele ribben, zijn dochtertje Ma ria kreeg een gescheurde schedel en enkele snijwonden. Zij zijn in een zie kenhuis in Amersfoort opgenomen. Me vrouw Van Dijk en twee van de ande re kinderen mochten weer naar huis, na dat ze in het ziekenhuis waren verbon den. Een vierde kind bleef ongedeerd. De auto werd totaal vernield. LONDEN Zaterdagmorgen is van Londei. Airport met een 3oeing-707 'n grote partij goud naar China verzon den. Dit zou kunnen betekenen, dat China na lange tijd zijn goudaankopen op de Londense markt heeft hervat. I mei werd vernomen dat Chjna van plan was goud ter waarde van 49 miljoen pond sterling van Londen naar Shanghai te zenden, maar officiële be vestiging van deze geruchten werd nimmer verkregen. stad van de provincie Hau Nghia (30 kn. ten noordoosten van Saigon) en een nabijgelegen Zuidviëtnamees kampe ment het doelwit, zondag werd de dis trictshoofdstad Phoe Loc aangevallen en zaterdag was de dis trictshoofdstad Tan Oeyen gedurende vijf uur in handen ve n .Viet Cong. Bij de aanval op Khierfc&Coeong (2Ó00 inwoners) drongen de opstandelingen door tot in het provinciehuis. Troepen uit het vijf km buiten de plaats gele gen kamp te Doec Hoa hebben een te genaanval ingezet. Het kamp was tevo ren met 600 mortiergranaten bescho ten. Tegen de ochtend was het centrum weer in handen van de regeringstroe pen. De Amerikaanse luchtmacht bom bardeerde zondag de Mig-vliegvelden Kep en Hoa Lac, resp. 60 km ten noor den en 30 km ten westen van de Noord- viëtnamese hoofdstad. PASADENA (Reuter, NASA) De Amerikaanse ruimtesonde Surveyor-7 is op weg naar de maan. Aan het ein de van de tocht, die ongeveer 65 uur moet duren, zal de Surveyor-7, na op de maan te zijn geland, bodemonder zoek gaan verrichten nabij de grote krater Tycho en foto's naar de aarde seinen. Enige uren na het vertrek van de ruimtesonde op Cape Kennedy maakte men in het Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Californië, bekend dat de Surveyor-7 precies in de goede koeri lag. De „zachte landing" op de maan wordt verwacht in de nacht van woens dag op donderdag. De Surveyor-7 die nu op weg is naar de maan is de laatste in een reeks van zeven. Van de voorgaande zes voerden p- vier een zachte landing uit. NEW YORK De prijzen in de Ver enigde Staten zullen dit jaar flink stij gen. Hoe snel de pryzen omhoog zul len gaan is afhankelijk van de gebeur tenissen in Viëtnam en van de maat regelen van de regering inzake de be lastingen en de uitgaven. Dit wordt op gemerkt in het economisch jaarover zicht van de Federal Reserve Bank In New York. De bestedingen van de consumenten zullen dit jaar toenemen en de inves teringen van het Amerikaase bedrijfs leven zullen meer stijgen dan in het voorgaande jaar voorspelt de bank. De toeneming van de vraag en de stijging van de kosten, zullen een versterking van de inflatore. ontwikkeling in de hand werken. Het Amerikaanse ministerie van Handel is hoopvol gestemd over de groqi van de produktie. In een rapport wordt gezegd dat in tenminste twee derde van de industrie de produktie ze ker met vijf procent zal toenemen. Vol gens hel rapport zal de produktie van auto's irï de Verenigde Staten dit jaar 8.4 miljoen stuks bedragen, dat is der tien procent meer dan in het afgelopen jaar. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Nikolas Katzen- bach die in de Europese hoofdsteden besprekingen voerde over de maatre gelen van president Johnson tot verbe tering van de betalingsbalans is giste ren naar Washington teruggevlogen. Zaterdag sprak hij in Parijs met de minister van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murville. In Londen voerde hij overleg met premier Harold Wilson. (Van onze correspondent) LONDEN Ook het plan voor de Kanaaltunnel tussen Engeland en Frank rijk dreigt het slachtoffer te worden van de bezuinigingswoede die er nu in Engeland bestaat. De Britse regering heeft al verscheidene vergaderingen gewijd aan het op stellen van de diep ingrijpende maatregelen die bestedingsbeperking en be zuiniging tot stand moeten brengen. Allerlei projecten op militair en so ciaal gebied zowel in als buiten Enge land vallen onder het mes van de mi nister van Financiën, dat zeer onbarm hartig zal worden gehanteerd. Veel van wat wenselijk is, ook uit politiek op zicht, wordt geschrapt. Naar verluidt ook het plan voor een treintunnel on der Het Kanaal. Over de aanleg daar van waren Engeland en Frankrijk het in beginsel al eens. Men verwachtte volgend jaar te kun nen beginnen met de bouw van de enorme tunnel. Vijf jaren later zouden de eerste treinen erdoor kunnen rijden, zo luidde het oorspronkelijke idee, waarvoor drie internationale groepen financieringsplannen hadden ingediend bij de twee regeringen. BONN Een wandelaar die zater dagavond een eindje omging, zag aan de stadsrand van Wuppertal tot zijn verbijstering de romp van het lijk van een man dicht bij de weg tegen een boom staan. Op de rug waren de woor den ingekrast: „Wreek Batsch". Met het tweede woord (dat verkeerd was gespeld) is waarschijnlijk Jürgen Bartsch bedoeld, de 21-jarige jonge man die kort geleden in Wuppertal we gens seksuele moord op vier jongens werd veroordeeld tot levenslang tucht huis. Van het lijk waren hoofd, handen en benen afgesneden. Deze lichaamsdelen waren tot gisteravond nog niet gevon den. De politie vermoedt echter dat bij dit lichaam de benen behoren die vijf weken geleden werd gevonden in Has- linghausen, bij Wuppertal. Eén dag voor het vonnis tegen Jür gen Bartsch werd uitgesproken, vond een vrouw daar bij de drukke rijksweg 51 op klaarlichte dag de twee benen. ATHENE Constantijn Kollias, de vroegere Griekse premier is gisteren volkomen onverwachts uit Rome terug gekeerd in Athene. Vrijwel onopge merkt was hi; met zijn vrouw overge vlogen uit de Italiaanse hoofdstad. Daar had hij drie weken de balling schap van koning Constantijn en de Griekse koninklijke familie gedeeld. De terugkeer naar Athene van Kol lias bracht geen verandering in de op positie van koning Constantijn of in de toestand in Griekenland. Na de mislukte staatsgreep van ko ning Constantijn op 1,4 december vorig jaar volgde Kollias de koning in bal lingschap. (Van onze weerkundige medewerker) 5 TV"a de 22 tot 24 mm etmaalneerslag van Apeldoorn en de 29 mm van 5 Ugchelen, zaterdagmorgen gemeten, 5 is het na nog 3 cm sneeuw zondag- ochtend gaan vriezen. Het tempera- tuurverloop was zondag om 16 uur: -4 graden, om 18 uur -6 en om 20 uur -8 graden. Vanmorgen 8 uur wees het kwik -2 tot -3 graden aan. Het minimum van Zutphen was niet lager dan -4, Doetinchem meldde -9, Ugchelen -10 en Enschede -11 graden. 5 De vooruitzichten wijzen erop, dat het vrij koude weer zal aanhouden met 's nachts in hoofdzaak lichte 5 stralingsvorst. De kans op een plaat- selijke hagel- of sneeuwbui blijft be- staan in een wat variabele stroming van polaire lucht tussen een Brits hogedrukgebied en een depressie boven Denemarken.

De Vallei | 1968 | | pagina 1