In Avereest dreigt weer geelzucht j Detective in dossiervorm Met zevenmijlslaarzen het slechte pad op Bungalow overvallen en tachtig mille gestolen Werkloosheid vooral in het Westen gestegen Uw Mercedes-Benz bestel- en bedrijfswagendealer voor het rayon Apeldoorn is de N.V. A.G.A.M. Telefoon 05780-20169. u»**» '""w* SSs*** (HUGO tl Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten N.V. A.G.A.M. Vier jongelui met onbeduidend strafblad pleegden in korte tijd serie misdrijven ZAAK VAN HERNHUTTERS IS UIT DE BRAND Kwart van Ned. kustvaarders is te koop R. Laan wellicht burgemeester van Zaandam Nederlanden 1845 investeert in Australië Voorzichtig in waterwin gebieden Kritiek op kritiek De rapen van de K.V.P Zwolseweg 364 Apeldoorn s 5 P MITRAILLEURS OPGESLOTEN SOMBER Wijziging vergoeding voor kostwinners Mr. Zaaijer verlaat het Haagse Hof _ff. VEROLME WERI T WOENSDAG 10 JANUARI 1968 AVEREEST Avereest vreest een herhaling van de geelzuchtepidemie die het Overijsselse dorpje negen jaar ge leden heeft getroffen. De afgelopen drie maanden zijn drie honderd gevallen van deze ziekte gere gistreerd. Dat betekent geen epidemie, wel een verhoging van het normale aantal waarmee Avereest al jaren kampt. Als mogelijke oorzaak wordt, mede door de artsen, een open riool van on geveer een kilometer lengte aange merkt. Ongeveer twee jaar geleden werd in Avereest een deel van een, dwars door de Dedemsvaart lopend, kanaal afgedamd. De riolen van Aver eest bleven op dit stuk kanaal uitmon den. Een van de plaatselijke artsen noemde het afgedamde kanaal gisteren een „stinkpoel waar het krioelt van de ratten''. „Maar", aldus deze arts, „de definitieve oorzaak van geelzucht is nooit met zekerheid vast te stellen. Dat dit open riool echter bijdraagt tot de algehele hygiëne is natuurlijk het minst voor de hand liggend". Inmiddels is in Avereest een actie comité gevormd, dat door een handte keningenactie haast wil zetten achter het dempen van het betrokken water. advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ||eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ï~le R°tterdamse zakenman F. W. I H. de Groot in lijm en aanver- wanten heeft ter gelegenheid van J J het vijftienjarig bestaan van zijn n.v. een aardig geschenk voor zijn rela- J ties laten maken. ti Het is een detective-roman van de waarop de moordenaar wat van de J kostbare lijm van de n.v. heeft ge- peukjes van de moordenaar en haar- J lokjes van zijn slachtoffers. De heer De Groot: ,J)aardoor ben ik er eerlijk gezegd ook toe geko- men. Als schooljongen heb ik ooit J eens zo'n boek moeten lezen. Dat is J me bijgebleven en die gedachte is nu getransformeerd in De zaak-Ste- vens. Ton Vervoort: ponder de Rotter- damse politie was ik nergens ge- j J weest. Die hebben me fantastisch i k rrtjh n/now 7~1 r> IiaIa rvrtfi L- 9 ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen laar gedaan". Zijn uitgever (Thomas RaplAm sterdam): ,JIet is een heel werk ge weest. Lila-briefpapier was nauwe lijks te krijgen. Dan het inbinden van al die losse vellen en bewijsstuk ken. Dat hebben m'n vrienden ge daan. Allemaal langs een enorme ta fel lopen en maar stapelen. Het heeft een week geduurd". De zaak-Stevens is niet alleen een j geschenk. Het dossier is ook te koop J voor de forse prijs van omstreeks I S achttien gulden. Eind deze week i komt het op de markt. Een van de S romanfiguren is Kareltje Carlos. Hij S doet in weggooi-auto's. AMSTERDAM Voor zover ze al iets op hun strafblad hadden staan, wa ren het onbetekenende dingetjes. Met de serie misdrijven waarvoor ze gisteren voor de Amsterdamse rechtbank te recht moesten staan, waren de taxi chauffeur Jan van de V., de koopman Henk M., de plaatwerker Eugeen E. J. H. (alle drie 23 jaar) en de schilder Johan J. L. (21), echter met zeven mijlslaarzen het slechte pad opgestapt. Ze hadden met snijbranders en draagbare zenders en ontvangers snel een technisch knap voorbereide gewa pende overval uitgevoerd. Johan had een paar jaar geleden om gang gehad met de dochter van een re der uit Ouderkerk en die was met haar ouders, naar hij wist verhuisd naar een afgelegen bungalow in het Limburgse Heythuizen. Hij vertelde zijn drie vrien den, die hij had leren kennen doordat hij met één van hen in militaire dienst was geweest, dat de reder wel tonnen geld in huis placht te hebben. Er rezen onmiddellijk gedachten aan een over val. Daarvoor waren wapens nodig. Daarom, zo nam de officier van jus titie aan, was op zaterdagavond 5 fe bruari een rit gemaakt naar Nunspeet, waaraan Johan die het geringste aandeel had gehad in de misdrijven van het viertal niet had meegedaan. Jan was als militair gelegerd ge weest in Nunspeet en had dus de weg geweten in de legerplaats. Uit de kas ten van manschappen, die op dat mo ment met verlof waren, werden acht pistoolmitrailleurs van het type Uzi weggehaald. „Ik dacht, dat de wapens voor J*ans verzameling waren", zei Henk gisteren. Het was waar, Jan was bezeten van wapens en had thuis ook al munitie die uit Duitsland afkomstig was. maar de officier vond Henks opmerking toch wat te onschuldig. „Het was toch on waarschijnlijk, dat Jan een verzame ling in achtvoud wilde aanleggen, want zo groot woonde hij niet", meende de officier, mr. A. Habermehl. Volgens plan van Jan kleedde men zich voor de overal op de bungalow in militair uniform, waarbij Jan zich zelfs met luitenantssterren tooide. Iedereen kreeg een geladen, maar op veilig ge stelde pistoolmitrailleur, ook Johan die half tegen zijn zin („We zullen een ke rel van je maken", had Jan tegen hem gezegd en daarop had Johan het af spraakje dat hij eigenlijk voor de avond van 12 februari had gemaakt, ia- ten lopen), als chauffeur fungeerde. Johan bleef met een walkie talkie in de auto op de uitkijk zitten. De andere drie van wie Jan ook een walkie tal kie had belden aan na hun gezichten zwart te hebben gemaakt. „We zijn op nachtoefening en een van mijn mannen heeft zijn been gebroken, mag ik hier even bellen", vroeg „luite nant" Jan, toen de verloofde van de dochter des huizes opendeed. Toen ze eenmaal binnen waren gingen de lopen van de Uzi's dreigend omhoog en werd het echtpaar met de dochter en haar verloofde gedwongen op de bank in de salon te gaan zitten. Nadat twee uur lang alle waardevols uit het huis bij elkaar was gezocht, de telefoon was vernield en de auto's in de garage onklaar waren gemaakt, werd het gezin op het toilet opgesloten. „Pas op, er zit een bom aan de deur vast", zeiden de overvallers bij hun vertrek. Zij lieten het gezin overigens niet ge heel onverzorgd achter, want ze zorg den voor flesjes limonade, sigaretten en krukken om op te zitten. Nog beter zorgden zij voor zichzelf door uit de keuken voor onderweg 'een aantal ge braden kippen mee te nemen. 3 Er was maar twaalfhonderd gulden 2 aan geld gevonden, maar twaalf dagen later was de buit groter. Toen werd weer zonder Johan een brandkast opengemaakt in een Amsterdamse drankhandel. Die bleek zevenduizend gulden te bevatten. Een nog veel groter succes was het openbranden van de kluis van de Am sterdamse garage waar Jan zijn auto stalde* Toen Jan daar zijn wagen op 4 maart binnenreed, zaten daar zijn drie vrienden, 'n snijbrandinstaflatie en an dere inbrekerswerktuigen in verborgen. Hier werd de inspanning 's nachts met 82.300 gulden beloond. De telastleggingen vermeldden deze drie zaken, maar in werkelijkheid wa ren er veel meer inbraken gepleegd. Henk was topscorer geweest, vijftien stuks, waarvan hij er een deel alleen had gepleegd. Voor hem kwam ook de zwaarste eis uit de bus: vijf jaar gevan genisstraf met aftrek, loos en mijn vrouw verwachtte haar tweede baby. Nadat we ons laatste brood aan ons kind hadden gegeven, ben ik de eerste inbraak gaan plegen", vertelde hij. Daarmee was voor hem een half jaar begonnen, dat even mis dadig als gevaarlijk was geweest. De officier vond dat hij daar te wei nig berouw over had en ook de rappor ten zagen voor hem de toekomst som ber in. Hoewel hij volgens zijn raads man de dommekracht van het gezel schap was geweest, meende mr. Haber mehl dat hij een dominerende figuur was, die Eugeen evenals Jan, een zwa ger van hem, had meegesleept. Daarom luidde de eis tegen Eugeen, een goede, maar wat avontuurlijk aan gelegde vakman, een jaar minder. Jo han, die. volgens zijn advocaat, mr. B. Stokvis, had meegedaan om te bewij zen dat hij geen angst had, kwam er in de rapporten het beste af. Hij had be loofd een nieuw leven met betere vrienden te beginnen en daarom was volgens de officier voor hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek voldoende. Het intelligentste lid van de bende was Jan geweest. Hij had op de ulo en de autovakschool gezeten en was in het huis van bewaring schriftelijk voor het hbs-diploma gaan studeren. Hij had als zoon van een in de oorlog om gekomen verzetsstrijder een moeilijke jeugd doorgemaakt, waarin hij bezeten was geraakt van wapens en auto's. De eis tegen hem was niet alleen twee jaar gevangenisstraf met aftrek, maar ook terbeschikkingstelling van de regering, zodat hij de psychotherapie zou kunnen ondergaan, die de psychia ter voor hem noodzakelijk achtte. Zijn raadsman mr. Th. Ph. van Raalte had echter geconstateerd dat hij in het huis van bewaring steeds moeilijker te be naderen werd. Hij bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest, zodat de be handeling direct kan beginnen. DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft de regelingen voor de kostwinners- en inkomstenvergoedin gen van dienstplichtige militairen gewij zigd. De minister heeft dat gedaan met het oog op de loonsverhoging. De wij zigingen gaan in met terugwerkende kracht tot 31 december 1967. Vergoeding wordt niet toegekend als de vastgestelde inkomsten per week meer bedragen dan hieronder voor het aantal inwonende gezinsleden is aange- geven.l|pH een: 158 gulden, twee: 172 gulden, drie: 188 gulden, vier: 205 gulden, vijf: 222 gulden, zes: 240 gulden, zeven of meer personen: 37 gulden per per- In deze bedragen zijn voor een ge huwde militair ook de kinderbijslag of kindertoelage begrepen. ROTTERDAM De bijzonder slech te vrachtenmarkt in de kustvaart is er oorzaak van, dat een zeer groot aantal kustvaartuigen voor de verkoop wordt aangeboden. De scheepvaart- en han delmaatschappij Supervision in Rotter dam schat, dat het gaat om meer dan 25 procent van de Nederlandse kust- vaarvloot. In het tweede halfjaar van 1967 zijn 24 kustvaarders naar het buitenland verkocht tegen veertien in het eerste halfjaar. De prijzen voor deze schepen zijn van eshonderd gulden per ton draagvermogen in het eerste halfjaar gedaald tot circa 450 gulden in het tweede halfjaar. Het aantal kopers blijkt klein. Daar door zal de prijs nog verder dalen. De devaluatie van het Engelse pond heeft ongetwijfeld een ongunstige invloed op de markt gehad. Het snel verouderen van dit scheeps- type was ook een reden voor het te koop aanbieden van kustvaarders. Twee tot drie jaar geleden werden de ze schepen vooral gekocht door Scan dinavië, Engeland en West-Duitsland. Daar blijkt nu geen voldoende belangstelling meer te bestaan. De kustvaarders worden nu veel verkocht naar Italië en Griekenland, en verder naar Indonesië, Israël, Columbia, Ba- hama's, Saoedi-Arabië en Frankrijk. In het tweede halfjaar werden teza men veertig Nederlandse schepen voor ongeveer f 27 3 4 miljoen naar het bui tenland verkocht. In het eerste halfjaar waren het 34 schepen voor f27 V« mil joen. De 74 schepen hadden een inhoud van iets meer dan 205.000 bruto regis - terton en een draagvermogen van bij na 278.000 ton. ZAANDAM In Zaandam wordt de benoeming verwacht van de heer R. Laan jr. uit Rotterdam tot burgemees ter, als opvolger van de heer I. Baart, die vorig jaar oktober overleed. De heer Laan (53) is lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. Voordat de heer Laan in 1964 Kamer lid werd, werkte hij in de vakbewe ging. De heer Laan is fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Rijnmondraad en raadslid in Rotterdam. Hij is ook lid ADVERTENTIE DEN HAAG De Levensverzeke ring Maatschappij van de Nederlanden van 1845 moedermaatschappij van de Associated National Insurance Compa ny in Sydney gaat de komende zeven jaar 12 miljoen dollar (ca. f 48 miljoen) in Australië investeren. Hiervan zal on geveer 4.5 miljoen dollar worden ge bruikt voor de bouw van een vijftien verdiepingen tellend kantoorgebouw in Australische aandelen (een kwart mil joen dollar per kwartaal). Voor de nieuwe activiteiten zijn 2 zusterondernemingen opgericht voor de Australische dochter: De Australia Netherlands Properties in Sydney (maatschappelijk kapitaal 5 miljoen dollar) en de in Nieuw Zuid-Wales ge- incorporeerde Austtralia Netherlands Investments (maatschappelijk kapitaal 10 miljoen dollar). Met de Associated National zullen de ze twee dochterondernemingen zijn van de in Canberra gevestigde Austra lia Netherlands Holdings met een maatschappelijk kapitaal van miljoen dollar. Associated National is met een belang van 40 pet. de grootste aandeel houder geworden van de in 1880 opge richte Langridge Building Society in Melbourne. Burgemeester mr. a. p. Korthals Altes heeft gistermiddag in Zeist de noodgebouwen geopend van de tex tiel groothandel G. van Wees en Weiss N.V., die vorig jaar oktober door een grote brand werd getrof fen. De brand verwoestte het hele ge bouwencomplex aan het Broeder plein. In 35 dagen tijds trok Dura's bouwmaatschappij N.V. uit Rotter dam de drie noodgebouwen op een stuk grond aan de Zinzendorflaan op, dat door de gemeente beschikbaar was gesteld. De openstelling van het nieuwe complex had plaats door 't in wer king stellen van een waterorgel, dat feestelijk functioneerde, terwijl de cottimercieel directeur C. v. Riezen (links op de foto) werd gecomplimen teerd door burgemeester Korthals Altes. Het laatste segment voor de IJ- tunnel is gisteren naar de plaats gevaren, waar het afgezonken kan worden. De foto laat het gevaarte zien op de plaats van bestemming. De voltooiing van de tunnel lijkt nu binnen afzienbare tijd haar beslag te zullen krijgen. DEN HAAG Bij K. B. is aan mr J. Zaaijer, op zijnverzoek, nfet in gang van 1 juni 1968. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat generaal bij het gerechtshof te 's-Gra venhage, onder dankbetuiging voor de belangrijke bij de gewone, de militai re en de bijzondere rechtspleging be wezen diensten. ADVERTENTIE Aan Scheepjeswol, Veenendaal. Wilt u m|j gegevens zenden over tapijtknopen. Ik sluit een postzegel van 20 ct in. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: NAG 2. SS 3 2. 2 3 n- CT ra s c Q. 5" co i O =r n o T3 O I i i|t Irl <23 2 2 O» "O •5? ROTTERDAM. De werkloosheid is in december vooral in het westen van het land flink gestegen. Voor het eerst sinds acht jaar was in Zuid-Hol land de vraag naar arbeidskrachten kleiner dan het aanbod van werkzoe kenden. In Rotterdam groeide de lyst van werklozen op het arbeidsbureau behoorlijk. Zowel in deze stad als in Amsterdam hebben sommige bedrij ven toch weer hun toevlucht moeten nemen tot het aantrekken van buiten landse arbeidskrachten. De daling van de vraag naar ar beidskrachten in Zuid-Holland was het grootste in de metaal- en bouwnijver heid en onder de losse arbeiders. Eind van het jaar stonden bij het districts bureau voor de arbeidsvoorziening, 13.215 mannen als werkloos genoteerd. Dat waren er 2401 meer dan 'n maand er voor. De stijging van de werkloos heid deed zich voor in praktisch alle gewesten. Het sterkst was deze in Rotterdam, waar het aantal werkloze mannen op liep van 3163 naar 3987. In percentages betekent dit een ,roei van de werkloos heid van 1,6 naar 1,9. De directeur van het arbeidsbureau ir. De Wildt noem de de stijging vrij fors. Voor Verolme worden op het ogen blik echter Spaanse arbeiders gewor ven. Het bedrijf heeft er 300 nodig om de door verloop openg%vallen plaatsen weer te vullen. In 't Waterweggebied is de vraag naar metaalbewerkers nog altijd groot. Tegenover een vraag naar 4765 mensen stond bij het arbeidsbu reau in Rotterdam een aanbod van 580. Daar zijn nogal wat mensen bij die rustig wachten tot zij weer bij hun ou de werkgever vaak uitleenbedrij ven aan het werk kunnen gaan. De overspanning die vorig jaar nog heerste op de arbeidsmarkt in Amster dam, is duidelijk weggeëbd. Met een vraag naar 5023 arbeidskrachten en 'n aanbod van 5001 werknemers ontstond vorige maand in deze stad een even wichtige situatie. Twee bedrijven in de hoofdstad zijn er toe overgegaan buitenlanders aan te trekken. Voor deze ondernemingen werden 95 Spanjaarden en 140 Turken geworven. De directeur van het arbeidsbureau in Amsterdam, dr. G. F. Fortanier, heeft over het van arbeidsbemidde ling uitsluiten van niet werkwilligen gezegd, dat daarvoor alleen „geheide" gevallen in aanmerking komen. „Wij gaan uiterst voorzichtig te werk, houden beslist geen heksenjacht en voeren zeker geen strijd tegen lang harige en vreemd geklede werklozen", zei hij. Bij zijn bureau waren slechts dertien langharigen ingeschreven, die niet voor werken voelden. Het overgro te deel van de 670 ingeschrevenen, die er geen zin in hebben aan de slag te gaan, heeft volgens de directeur, on redelijke loon- en werkeisen. DEN HAAG Uit de Russisch-or thodoxe kerk aan de Obrechtstraat in Den Haag zijn de afgelopen week twee ikonen gestolen. Als de waarde van de twee kunstwerken wordt opge geven een bedrag van in totaal 2700 gulden. De politie heeft de zaak in on derzoek. DEN HAAG In de bermen van v gen langs of in waterwingebieden moe ten waarschuwingsborden worden ge plaatst, dat men zich in een winge bied bevindt. Dit is een verzoek van de Vereniging van exploitanten van wa terleidingbedrijven in Nederland (Ve win) aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Bij een pompstation in Friesland onlangs een tankauto verongelukt waardoor zevenduizend liter olie over de weg stroomde. Het betrokken water leidingbedrijf heeft kostbare maatrege len moeten nemen om zijn waterwinge bied tegen de olie te beschermen. De rechtbank in Leeuwarden heeft de transportondernemer die de tankauto chauffeur in dienst had, vrijgesproken van schadevergoeding omdat hij op geen enkele manier had kunnen weten dat zich een waterwingebied in de buurt bevond. De Vewin hoopt, dat transporteurs door borden langs de weg kunnen wor den gewaarschuwd dat zij zeervoorzich tig moeten zijn met het vervoer van on gewenste stoffen in of bij waterwinge bieden. Vaar aanleiding van de kritische uit latingen van de Amsterdamse kin- derarts-endocrinoloog dr. O. M. de Vaal in de NCRV-rubriek „Hier en Nu" over de Zuidafrikaanse chirurg prof. Barnard, die in Kaapstad twee hart transplantaties heeft uitgevoerd, heeft een redacteur van het „Algemeen Han delsblad" (lib.) een vraaggesprek ge had met de Groningse chirurg dr. P. J. Bijlsma. Deze heeft in 1965 een half jaar lang bij prof. Barnard in Kaap stad gewerkt en hij noemt hem een ^buitengewoon knap medicus en een briljant chirurg", die het zich kan per mitteren grote risico's te nemen en wiens opzienbarende operaties zyns in ziens medisch-ethisch geheel verant woord zijn. De Amsterdamse kinderarts heeft voor de NCRV-microfoon onder meer gezegd: „Het is met zeker heid te zeggen, dat iemand die een ander hart krijgt op zeer korte ter mijn zal sterven en dat is helemaal niet de bedoeling van de genees kunde. Hier is iemand aan de gang, die de weg kwijt geraakt is, geen zelfkritiek meer heeft en in een (vaanwereld leeft". Dr. Bijlsma zegt hierop: „Dr. De Vaal heeft er geen verstand van. Dit is zijn vakterrein niet. Hij kan de portée ervan niet beoordelen. Bovendien deugen zijn argumenten niet en vertelt hij onwaarheden. Dr. De Vaal verklaarde dat slechts een zeer klein percentage van de niertransplantaties is gelukt, maar dat is onjuist: ruim vijftig procent slaagt wèl. En dat is iets dat zich kan meten met menige andere the rapie in de geneeskunde". Dr. Bijlsma bracht in dit verband de geschiedenis van de eerste ope raties bij mensen met hart(kunst)- kleppen ter sprake. De eerste 49 patiënten overleden, maar de vijftig ste bleef in leven. „Zo kunnen door het werk van pioniers grote dingen tot stand worden gebracht. Helaas vallen daar slachtoffers bij, maar dat is in de geneeskunde altijd zo geweest. Men moet echter zeer goed in het oog houden dat het hier bepaald geen proeven op gezonde mensen betreft, maar proeven op ernstig zieken, op patiënten die nog maar een zeer korte levens verwachting mogen hebben. Als de ze operaties op gezonde mensen waren verricht, dan zouden zij me disch-ethisch ontoelaatbaar zijn ge weest. Maar als iemand geen kan» meer heeft, mag je het proberen. Dr. De Vaal schaadt met zijn op merkingen de geneeskunde. Hij maakt het publiek onnodig angstig. En dat juist in een tijd dat het pu bliek oog zou moeten krijgen voor de grote mogelijkheden die er op medisch terrein in de toekomst lig gen. Juist tot voordeel van het pu bliek". aldus dr. Bijlsma. |Jet hele land davert weer van de ru- 11 zie in de KVP. De KVP lijkt op weg naar een breuk met de radicalen, schrijft „De Volkskrant" met een slag om de arm. Zou het er van komen? Zouden de moeilijkheden in het per soonlijke vlak nu bewerkstelligen wat bij het principiële touwtrekken in Arn hem niet is gebeurd?, vraagt de „Leeu warder Courant" (onafh.) zich af. „De radicalen hebben radicaal laten weten de a.s. bestuursverkie zing te zien als een toetssteen of men hen binnen of.byiten de partij wil hebben. Van tegen-kandidaten werd (nog) niet gesproken ofschoon men toch mag aannemen, dat het partijbestuur niet volledig de dienst uitmaakt en het laatste woord aan de bestuursraad blijft. Maar die is, zo kon men al door de radio horen, behoudzuchtiger dan het zittende, 36 man sterke partijbestuur. Theo retisch geredeneerd had de kandi datuur van drs. Bogaers, zo het partijbestuur haar gesteld had, daar dus ongehonoreerd kunnen- blijven. Dan waren de rapen pas op 10 februari gaar geweest. Vorige gebeurtenissen maken het niet waarschijnlijk, dat de rapen straks zo heet gegeten zullen wor den als zij er nu uitzien. Kandidaat- voorzitter mr. Van der Stee, een Aalberse-man, voelt niet voor de adem van drs. Bogaers in zijn nek. Hij heeft dat duidelijk gezegd en dat opent onmiddellijk de mogelijk heid van zijn terugtreden. In dat geval kunnen de radicalen er niet onderuit, evenens behulpzaam op de rapen te blazen. Drs. Bogaers kan genoegen nemen met een ge woon bestuurslidmaatschap; het partijbestuur is tenslotte niet toege komen aan de aanwijzing van vier gewone kandidaatbestuursleden. De heer Van der Gun. die al een van de drie ondervoorzitters is, zou zich bereid kunnen verklaren, te blijven zitten. Als tweede van de drie on dervoorzitters kiest men dan een figuur, die voor beide groepen ac ceptabel is. Zaterdag is ir. Wellen, directeur-generaal van het ministe rie van Landbouw, als kandidaat- ondervoorzitter geadviseerd, maar in Den Haag noemt men het nu al een misgreep een hoge ambtenaar op een hoge plaats in een partijbe stuur te zetten. Met Wellen valt dus te schuiven. Men kan nog een paar ontwikke lingen voorspellen. De heer Schmel- zer zal er op wijzen, dat de radi calen het niet te bont moeten ma ken, aangezien de heren Aalberse en Horbach toch maar aan de kant zijn gestapt. De heer Van der Gun en functionaris Ten Brink, die de houding der radicalen symptoma tisch noemden voor het hele Neder lands Katholiek Vakverbond, krij gen uit een aantal afdelingen even de zwarte kous op de kop en zijn dan weer koest. De vraag is im mers nog steeds: waar moeten de radicalen heen, wanneer het inder daad tot een breuk komt? Men krijgt eerder de indruk, dat de ra dicalen door nu flink op de trom mel te slaan proberen de bestuurs raad zodanig te intimideren, dat die straks niet aan een tussentijds com promis durft tornen, c.q. geen roet in de rapen durft gooien".

De Vallei | 1968 | | pagina 10