Veenendaals dagblad Ijzige kou in heel Europa Buiten VREEMD WINTERS VOERTUIG Verkeerde woning met bulldozer gesloopt Scheepswrak stuitte tanker na stapelloop JAMIN Surveyor-7 op maan geland In New York opnieuw een harttransplantatie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei CONCENTRATIE BIJ OPERATIE Tijdelijk iets minder vorst MILITAIR" RAAKT IN Enorme brand in Terneuzen Wereldbank voor organen GISTERMIDDAG NIET „WARMER" DAN -7 Onhandige manoeuvre Eerste foto's overgeseind Toestand patiënt niet goed STORING OP KOMST -¥• Slecht resultaat I j IN EIS GELALD URENLANG SNEEUW 1 „DEUKJE" Beraad prol. chr. radicalen Terugtrekking 3000 man Franse troepen uit W.-Duitsland volkoren biscuits Ontslag voor 74 werkers bi.j Scholten Honig CAMERA FOTO'S POMP BUIS BLAIBERG Jongen met fiets tegen auto Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 10 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 8 (Van onze weerkundige medewerker) TTke winter heeft Europa stevig in zijn greep, want het vriest van Scandinavië tot in Zuid-Italië toe. Wat ons land betreft liegen vooral de minimum temperaturen in het besneeuwde noorden en oosten er niet om: in de afgelopen nacht is het onder een zeer snel overkomende rug van hoge druk opnieuw zeer koud geworden. Eelde en Gorredijk gaven met -19 graden de laagste tempe ratuur op; Leeuwarden meldde -15, Apeldoorn -13 (na evenals in De Bilt en Twente een maximum van -7 gistermiddag), Twente, Doetinchem en Zutphen -12, Eindhoven en Maastricht -11, Schiphol en De Bilt -9 en Vlissingen -6 graden. In Engeland werd het plaatselijk 16, te Berlijn en Wenen -15 en in Boedapest -20 graden. Een momenteel over de Noordzee naar het zuiden bewegend storingsfront brengt kans op een plaatselijke sneeuw bui. Als gevolg van een zuidwestelijke wind aan de voorzijde van het front, wordt het tijdelijk iets minder koud, maar in grote trekken houdt het koude weer aan, met in Gelderland overdag lichte en 's nachts overwegend matige vorst. De sneeuwstoring wordt gevolgd door een nieuwe noordelijke tot noord westelijke polaire luchtstroming, gesti muleerd door een rug van hoge druk, wat in een latere fase opnieuw strenge vorst mogelijk maakt. Het treinverkeer ondervond gister avond in ons land enige hinder door spoorstaafbreuken tengevolge van de lage temperaturen bij de brug van He- del en tussen Lage Zwaluwe en Dor drecht. Tussen Haarlem en Halfweg kon de spoorbrug over het Spaarne niet meer dicht nadat zij omstreeks acht uur was opengeweest. Vandaag wordt de eerste hardrijde rij op de schaats van dit seizoen ge houden: in Nijelamer (Weststelling werf). Er is een wedstrijd uitgeschre ven voor jongens tot zestien jaar. Zit het goed met het ijs dan komen zater dag de mannen aan de beurt. In Leeuwarden werd gisteren flink geschaatst op de besproeide sintelbaan. Het ijs was daar veel beter dan vorig jaar. Elders irr Friesland is het ijs ten gevolge van sneeuwval nogal slecht. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie HAARLEM In een ziekenhuis in Haarlem is gistermiddag de 62-jarige mevrouw A. van Wieringen-Fring uit Heemstede overleden. Zij was de dag tevoren in Haarlem door een bestelauto aangereden. Waanneer ik moet veri&men, dat in de provincie Gelderland geduren- de het broedseizoen 1967 zegge en j schrijve één jonge ooievaar geboren j werd (op het erf van R. Schrijver, Ter- j wolde), dan is dit een bedroevend re- sultaat. Van 1960 af schommelde het aantal tussen 3 en 2, maar tien jaar j geleden waren het er nog 14 en in 1939 niet minder dan 99! We hadden onze hoop op het tweede nest (bij G. H. Luchtenbelt te Wapenveld-Heer- de) gevestigd, doch helaas kwam be- gin juni een vreemde uiver het broe- S dende wijfje verjagen en werden de beide eieren uitgeworpen. Weliswaar j constateerde men nog paringen, doch 5 enig gevolg bleef jammer genoeg uit. j Het lukt niet meer met de ooievaar, eens de karakteristieke figuur van pol- dér, greide en wei, doch nu reeds jaar j en dag zelfs uit volkomen aangepaste j landschappen, zoals o.m. de Gelderse Vallei verdwenen. Hoeveel boerenkin- deren kennen hem nog echt als vrij rondstappend tussen de margrieten en j zuringpluimen van het hooiland óf als j gevierde medebewoner van hun hof- 5 stede? Ze vonden een surrogaat in de dierenparken of erger nog in een j opgezet exemplaar der natuurhisto- rische schoolcollectie. Uitgestorven mogen we hem gelukkig niet noemen; j in delen van Spanje, Griekenland, Ma- rokko en t.a.p. komt de ooievaar zelfs talrijk voor, maar in W.-Europa slinkt j het aantal onrustbarend. Met hoe wei- 5 nig succes in ons land (A° 1967) werd gebroed, bekijken we morgen. Voorlopig denkt men dan ook nog niet aan een Elfstedentocht. In Engeland veroorzaakte de vorst voor de tweede maal deze winter - voor miljoenen schade. Sneeuwstor men en strenge vorst verlamden het land. Duizenden mensen konden hun werk niet bereiken. Ook ditmaal bleek de overheid in geen enkel opzicht tegen de winterse ellende opgewassen te zijn. Sinds de strenge winter van 1963 heeft het autoverkeer er niet meer zo'n zware dag beleefd als gisteren. Duizenden forensen kwamen niet op hun werk. Honderden treinen en vlieg tuigen vertrokken niet op tijd of hele maal niet en tal van auto's werden langs de kant van de weg gezet. Men verwachtte, dat de toestand vandaag even erg zou zijn en dat het spoorwegbedrijf een chaos zou worden, aangezien de installaties overal bevro ren zijn. In Zuid Oost Engeland zijn door zwa re regenval overstromingen ontstaan, die erger waren dan ooit in de afgelo pen acht jaar het geval is geweest. In Rome sneeuwde het gisteren al 24 uur onafgebroken. Op de Balkan vroor 't tot 20 graden, in Duitsland tot 28 graden, in Moskou dertig graden. In het Middenwesten en het Oosten van de Verenig^tstsm zijn tot. nu toe 37 mensen omgekomen als gevolg van de barre winter. In New York vroor het gisteren achttien graden. In het noorden van Duitsland begint de scheepvaart hinder te ondervinden van ijs in rivieren en op kanalen. De Deense regering houdt ijsbrekers klaar om de internationale wateren tussen Denemarken en Zweden open te hou den. VENRAY „Gaan jullie eens even naar Veltum een huis slopen", zei maan dagmiddag mevrouw Jacobs in Venray tegen de knechten van haar man. Die had 's morgens voor dat hjj naar een ander sloperskarwei trok die boodschap met even weinig woorden b(j z(jn vrouw achtergelaten. De twee knechten trokken er met een bulldozer op uit en duwden het eerste het beste leegstaan de woonhuis in de Venrayse Langstraat in puin. Het pand, dat in opdracht van Venrays gemeentebestuur werkelijk tegen de grond moest, lag zeventig meter verderop in het verlengde van de Langstraat. Het vernielde pand is eigendom van het seminarie Marianhill in Venray. Daar bemerkte men pas enkele uren later wat er met dat huis was gebeurd. „Dat huis stond leeg omdat het door de gemeente onteigend zou worden voor wegenaanleg. De onteigeningsprocedure is nog niet begonnen", zei dinsdag pater-econoom Verstappen van Marianhill. De knechten zeggen: „Het was het enige huis in die straat waar geen gordij nen meer voor de ramen hingen. Een deur hing scheef en de pannen waren er al gedeeltelijk af. Wij dachten: Als er hier een tegen de grond zal het dit huis wel zijn". Het gemeentebestuur wil de verantwoording voor de vernieling niet dragen en heeft de pater-econoom voor de schaderegeling naar sloper Jacobs verwezen. „Wij lijden er in ieder geval schade door. De gemeente betaalt nu natuurlijk voor onbebouwde grond minder onteigeningsschade. We hebben een taxateur gevraagd dat verschil te komen berekenen. Als de sloper niet goed schiks wil betalen zullen we hem gerechtelijk aansprakelijk stellen", aldus de pater-econoom. 10-1-1968 A. B. WIGMAN ROZENBURG Het wrak van het Duitse vrachtschip Hornland heeft gis teren als stootblok gediend voor een 23.000 tons tanker, die bij Verolme op Rozenburg van stapel was gelopen. Hoewel het wrak bijna een kilome ter van de scheepshelling ligt, voer de tanker met het roer tegen de bakboord- verschansing van de Hornland. De be manning van een Duitse drijvende bok, die aan het wrak lag gemeerd, moest pijlsnel de kabels vieren en achteruit wegvaren om niet te worden geramd. De tanker de Urshalim is in aanbouw voor de Grosvenor Shipping Company in Londen. Het schip zal wor den gebruikt voor het vervoer van bi tumen en ruwe olie. Het werd vlak voor de onfortuinlijke stapelloop gedoopt. De genodigden op het platform bleven on kundig van de aanvaring, die zich in de nevelige verte voltrok. De schade aan de Urshalim is vol- Het ziet er naar uit, dat de „military look" dit jaar hoge ogen zal gooien. Op de foto een goed voorbeeld ervan. De jas is gemaakt van vuurrood flanel. gens een verklaring van de werf, „ogen schijnlijk beperkt gebleven tot een deukje in het roer van hooguit zeven centimeter". „Alle extra maatregelen, die zijn ge nomen in verband met de ligging van het wrak, zijn uitgevoerd overeenkom- tig de afspraak met de autoriteiten", aldus de heer C. J. van Heel jr., een directielid van de werf. „Normaal wor den bij tewaterlatingen op Rozenburg geen ankers gebruikt. Dit is deze keer wel gebeurd. Waarschijnlijk Jieeft de straffe oostenwind ons parten ge speeld". Merkwaardig genoeg had het schip de straffe oostenwind vrijwel pal tegen. De hoge opbouw van de Urshalim en de grote, driehoekige spiegel vormden zodoende een uitstekende windvanger. De mensen van Verolme hadden de wind juist aan hun zijde: het schip werd er sneller door afgeremd. „Het stuurboordsanker werd vermoe delijk te laat gepresenteerd", meende de heer Th. van der Voort, de rijksha venmeester in Rotterdam. Hij had de stapelloop gadegeslagen op een dienst- boot op de Nieuwe Waterweg. DEN HAAG De radicalen in de ARP zullen zeer binnenkort de koppen bij elkaar steken. „Wij waren dat toch al van plan, maar het staat natuurlijk vast, dat er ook over de moeilijkheden in de Katholieke Volkspartij zal worden gesproken", zei de ar-radicaal drs. D. Kuiper gisteravond. Hij beschouwde 't conflict tussen het dagelijks bestuur van de KVP en de radicalen in die par tij voorlopig als een interne kwestie. Ook de radicalen in de CHU zullen bin nenkort vergaderen. „Wanneer? Wij hebben geen haast", zei een van de woordvoerders, drs. H. J. Voersen. PARIJS Frankrijk zal twee cava lerieregimenten ongeveer 3000 man uit West-Duitsland terugtrekken voor overplaatsing naar de omgeving van Verdun, zo is van het Franse mi nisterie voor de strijdkrachten verno men. Volgens het ministerie moet de maat regel niet worden beschouwd als terug trekking, maar als een van de gevolgen van de reorganisatie van de landstrijd krachten. die eind 1968 moet zijn vol tooid. TERNEUZEN Een felle brand heeft dinsdagmiddag- drie panden in de Noordstraat een winkelstraat in Terneuzen in de as gelegd. Voorts werden enige pakhuizen een prooi der vlammen. De schade bedraagt, vol gens een voorlopige en zeer voorzich tige schatting, een half miljoen gulden. Het vuur was ontstaan in het kan toor van de meubelhandel G. W. Nae- ye aan de Noordstraat, waar een olie kachel stond, die de oorzaak van de brand moet zijn geweest. Wat er ech ter precies met de kachel is gebeurd of zij is omgevallen of ontploft weet de brandweer nog niet. De gehe le meubelzaak brandde uit met de er achter gelegen pakhuizen, alsmede 'n woonhuis naast de meubelhandel en een kunsthandel. Zes andere panden, aan dezelfde of andere kant van de straat gelegen, liepen brand- en wa terschade op. De brand, die omstreeks half drie uitbrak, was om tien over vier geloka liseerd. De brandweer was 's avonds nog volop met de nablussing bezig. De hele binnenstad van Terneuzen was toen nog voor het verkeer' afgesloten. De brand bracht een ware paniek te weeg in de Noordstraat, daar men ge zien de sterke oostenwind verdere uit breiding vreesde. ADVERTENTIE morgen voordeel 300 gram 69 57 niet duur vtc! heerlijk MAARSSEN De olieraffinaderij „Zuilen" in Maarssen is gisteren geslo ten. Daardoor zjjn 74 mensen zonder werk gekomen. Het bedrijf maakt deel uit van Koninklijke Scholten Honig NV. Sinds het opgaan van het bedrijf in dit concern in 1964, werd een gedeelte van de produktie .overgebracht naar de chemische fabriek „Sérvo" in Delden. Oorzaak van de sluiting is dat de reste rende produktie van vetalcoholen niet rendabel te maken is omdat de petro chemische industrie uit kraakgas tegen veel lagere prijzen kan produceren dan het bedrijf in Maarssen. Voor het personeel is in overleg met de vakbonden een afvloeiingsregeling getroffen. A Ook in grote delen van de Verenigde Staten heerst op het ogenblik een felle koude. De barre temperaturen hadden van deze brandweerwagen in korte tijd een heel vreemdsoortig voertuig gemaakt. CAPELLE AAN DEN IJSSEL De 32-jarige L. Heinrich uit Gouda is gis termiddag op de rijksweg Gouda-Rot- terdam met zijn wagen tegen een an dere auto gereden en in een sloot te rechtgekomen. Na aankomst in een zie kenhuis is hij overleden. OASADENA (California) Het Amerikaanse ruimtevoertuig Surveyor-7 (de laatste van een serie onbemande ruimtevoertuigen naar de maan) heeft vanmorgen vroeg een zachte landing op de maan gemaakt. Naar het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, meedeelt, zendt de Surveyor-7 signalen uit. Het is de vijfde geslaagde proef met een Surveyor. Men had de kans dat het ruimtevoer tuig een zachte landing zou maken in de buurt van de krater „Tycho" op de zuidelijke helft van de maan op onge veer 40 procent geschat. De „Surveyor-87" werd-zaterdag van af Kaap Kennedy gelanceerd en in de nacht van zondag op maandag werden kort na elkaar twee koerscorrecties uit gevoerd. De satelliet is onder andere uitgerust met een camera, een graaf- instrument en een apparaat voor het maken van bodem-analyses. Het gebied van de krater Tycho is uitgezocht, omdat dit één van de groot ste jonge kraters op de maan is en in geologisch opzicht verschilt van eerder onderzochte terreinen. Het „Surveyor-7-experiment" is het laatste onderzoek van de maan vóór de Amerikanen tegen 1970 hopen een mens naar de maan te sturen. Met het „Surveyor"-programma was een be drag van 580 miljoen dollar gemoeid. Het ruimtevoertuig is inmiddels be gonnen met het overseinen van foto's naar de aarde. De eerste foto's tonen het landingsgestel. De „Surveyor-7" is terechtgekomen op circa 40 km ten noorden van de krater Tycho op een hoogte van 4500 m. Volgens de „NASA" is het terrein te geaccidenteerd om ge bruikt te worden als bij een bemande ruimtevlucht een noodlanding moet worden gemaakt. Volgens waarnemin gen vanaf de aarde en foto's die eer der vanuit satellieten zijn genomen is het een golvend gebied, waar brokken „steen" van vijf tot tien meter liggen. C LOS ANGELES Zeven ziekenhui zen in Los Angeles gaan de eerste we reldbank voor menselijke organen op richten. De organen, die aan lijken worden ontnomen, zullen worden ge bruikt bij transplantaties die geen uit stel dulden. De bank zal de naam dra gen „Transplantatiemaatschappij van Los Angeles". Het gaat voornamelijk om nieren, harten, longen en levers. „De eigenschappen van ieder orgaan worden aan een computer toevertrouwd zodat het vrijwel zonder tijdverlies mo gelijk zal zijn een zo geschikt mogelijk orgaan uit de voorraad te leveren. "jVTEW YORK In het Maimonides-ziekenhuis in New York heeft een ploeg I medici gisteren onder leiding van dr. Kantrowitz een harttransplantatie verricht. De toestand van de patiënt, de 57-jarige gepensioneerde brandwëfer- man Louis Block, was vanmorgen niet gunstig. Zijn bloeddruk kan met grote moeite op peil worden gehouden. De donor was de 29-jarige secretaresse Helen Krouch, die gisteren in het Paterson-ziekenhuis te Brooklyn overleed aan on herstelbaar letsel aan de hersenstam, nadat zy maandag plotseling ziek was geworden. tig minuten duurde en daarmee de langste uit de jonge geschiedenis van harttransplantaties was, zei dr. Kan trowitz dat het voornaamste probleem was geweest het kleine vrouwenhart te plaatsen in „deze grote man". Het nieuwe hart van Block is maar half zo groot als zijn vorige. Dr. Kantrowitz, die de operatie door een groep van 22 medici leidde, zei dat afstoting van het hart „op het ogen blik geen zorg" is. Een door helium aangedreven pomp is' aangebracht om voorlopig een deel van het werk van het nieuwe hart over te nemen. De pomp is door dr. Kantrowitz ontwik keld. Dezelfde ploeg medici die de hart transplantatie bij Louis Block verricht te, voerde in december een harttrans plantatie op een baby uit, die echter zeven uur na de ingreep stierf. De chirurg zei voorts dat het hart van Helen Krouch voor Louis Block niet groot genoeg was gebleken om de bloedsomloop goed gaande te houden. Ondanks deze moeilijkheid had hij de operatie uitgevoerd, omdat donor en ontvanger van dezelfde vrij zeldza me bloedgroep waren, die slechts bij 4 procent van de mensheid voor komt. Aan de pomp waarmee de taak van het hart wordt verlicht zit een flexibe le buis met aan het uiteinde een bal lon. Deze is in de dij van de patiënt gebracht en door de aorta tot op gelij ke hoogte van het hart gestuwd. Via een elektrocardiograaf wordt de stu wing geregeld. In juni vorig jaar werd een 45-jarige vrouw me' succes in het Maimonides- ziekenhuis met de hartpompbehan- deld. Half augustus kon zij het zieken- nuis verlaten. In 't ziekenhuis te Oklahoma City worden voórbereidingen getroffen voor de zesde harttransplantatie ter we reld. Er is een lichte verbetering in de toestand van Mike Kasperak ingetre den na de bloedtransfusies van giste ren. Kasperak, de tweede man die een vrouwenhart kreeg, is echter nog lang niet buiten gevaar. De zeven liter vers bloed die hij kreeg brachten zo veel verbetering in zijn toestand dat bij de dokters die hem behandelen de hoop op verder herstel weer herleefde. O In Kaapstad deelde prof. Bahnard mee dat Philip Blaibergs toestand „voor 99,9 procent goed" was. In het vervolg zal het ziekenhuis geen bulle tin meer over Blaiberg uitgeven, ten zij een verslechtering daar aanleiding toe geeft. Blaiberg zong gisteren in bed. Hij had een goede eetlust. A^Overzicht van de operatiekamer in Californië tijdens de recente hart transplantatie op de Amerikaanse metaalbewerker Mike Kasperc.k. 2de van links de chirurg Shumway, onder wiens leiding de operatie werd uit gevoerd. GORINCHEM In Hardinxveld- Giessendam is gistermiddag de li-jari ge Leendert Jan Swets met zijn fiets tegen een bestelauto gereden. Na aan komst in een ziekenhuis in Rotterdam is de jongen overleden. TJet K.N.M.I. deelde vanmorgen om A tien uur mee: Langs de oostflank van een krachtige rug van hoge druk in de hogere luchtlagen boven de Oceaan trekken storingen, afkomstig uit het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland, naar het zuidoosten. In de nacht van dinsdag op woensdag lag ons land onder een rug van hoge druk, waarin het matig, in het binnen land streng vroor. Op het vliegveld Eelde werd, evenals de vorige nacht, de laagste temperatuur gemeten; het werd daar nu -19. Ook in Centraal Europa en Scandinavië vroor het streng tot zeer streng. Verder is de koude tot in Zuid-Europa uitgevloeid. Inmiddels is een nieuwe storing ten noorden van Schotland aangekomen, die een zuidoostelijke koers volgt en het weer bij ons de komende 24 uur zal bepalen. Er moet dan ook opnieuw tijdelijk op sneeuw en aan de kust mogelijk op regen gerekend worden. De wind, die aanvankelijk uit wes telijke richtingen waait, gaat donder dag weer draaien naar noordelijke richtingen. Er kunnen dan naast op klaringen ook enkele sneeuwbuien voorkomen. In de nacht van woensdag op donderdag zal het in het oosten van het land licht vriezen en in de kustgebieden zullen de temperaturen enige graden boven nul worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1