JEUGD AL OP DE SCHAATS ,De Snellenburg' bood spionnen onderdak De Kleuver STV-Climaxspelei in demi-finale te Duitsers wisten al in 1934 waar linies zouden komen H. Alberts 40 jaar bij E.M.M. Optimiste Raad Leersum vergadert HDS verhoogt contributie SNELLENBURG KAN NLET BRANDEN SS Brand HERINNERING JAN VAN SCHUPPEN Nieuwe subsidies Leersum bekend „Hoogstraat" won wedstrijd Rode Kruis Wa ar schuwing MIST u uw Veilig Verkeer Rhenen geeft sleutelcursus Nieuwe vc Soldaat kan P.S.U. per post bestellen Federatie Partij v.d. Arbeid besprak plannen voor dit jaar Talent >orzitter niters" Nationale jeugd-tafeltennistitel Succes Mogelijk uit 80-jarige oorlog Bel: 10550 11079 J P.v.d.A. DISCUSSIEERT VROUWENGROEP BURGERLIJKE STAND GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER ADVERTENTIE Hiermede hierinneren wij onze klan ten aan de aan hen toegezonden brief waarvoor als belangrijke datum geldt donderdag 11 januari a.s. OPHEUSDEN Op de ondergelopen uiterwaarden in Opheusden genoten enkele kinderen gisteren al van de schaatsvreugde. Van een goede baan was weliswaar geen sprake, maar dat mocht de ijspret niet drukken. De schaatsen werden«uit het vet gehaald en de eerste krabbels op het gladde ijs konden worden gemaakt. Naar het zich laat aanzien zullen ook de ouderenbinnen enkele dagen de ijzers kunnen onderbinden. De meeste van de verschillende waterplassen in de Betuwe zijn reeds dichtgevroren, zodat van een aantal goede ijsbanen sprake kan zijn als de vorst maar lang genoeg aanhoudt! WOENSDAG 10 JANUARI I9« KESTERENyOPHEUSDEN Het Opheusdense herenhuis „De Snel lenburg", dat over enige tijd waar schijnlijk zal worden ingericht als* instuif voor de plaatselijke jeugd, heeft een roemrucht en mysterieus verleden. Tijdens de eerste wereld oorlog (1914-1918) werd het kolos sale pand gebruikt door een smok kelbende. Een aantal jaren voor de tweede wereldoorlog namen Duitse spionnen hun intrek in De Snellen burg. Achteraf is gebleken, dat de Duitsers in 1934 al wisten, waar in de gemeente K es teren de gevechtslii- nies zouden worden gebouwd. Bo vendien wil het verhaal, dat De Snellenburg nimmer door brand zou kunnen worden verwoest. De vroe gere eigenaar, de heer J. den Har- tog, vertelde gisteravond het relaas over het mysterieuze verleden van de oorspronkelijke boerderij, die omstreeks 1870 werd gebouwd. Hoofdstraat 90 Veenendaal Telefoon 12163 LEERSUM Burgemeester en wet houders van Leersum hebben gemeend in 1968 bijzondere aandacht te moeten besteden aan de subsidietoekenning. Bij het bezien van de' subsidieaanvra gen zyn B. en W. uitgegaan van het belang, dat de gemeente Leersum heeft bij de werkzaamheid van de vereniging of instelling. De EHBO afdeling Leersum krijgt, volgens een voorstel van B. en W. in 1968 een subsidie van f 600,in ver band met de hoge afschrijvingskosten op zuurstofkoffer en beademingsappa raat. De oranjevereniging krijgt een subsidie van f 600,— voor de traktatie van 600 schoolkinderen. De muziekver eniging EMM ontvangt f 1100,— de Sportverenigingen HDS en Larsheim ieder f 1000,—. B. en W. stellen voor om de subsidie voor de bejaardensocië teit in 1968 te brengen van f 150 op f 300,De sociëteit wordt sinds no vember 1965 eenmaal per week gehou den. Daarvoor wordt een zaal in het gebouw van de Wijkverpleging aan de Koningin Julianalaan gehuurd. In totaal wordt in 1968 aan subsidies, contributies en lidmaatschappen een bedrag uitgetrokken van f 34.105, tegen f 30.796,64 in 1967. LEERSUM Dezer dagen bracht de Leersumse muziekvereniging EMM haar 70-jarig lid, de heer H. Alberts, een serenade. Henk Alberts was vorige week 40 jaar lid van de Leersumse muziekver eniging. De voorzitter van EMM, de heer Van Amerongen, kwam aan een grote wens van de jubilaris tegemoet door hem namens de vereniging een elektrisch scheerapparaat aan te bie den. Helaas kon de voorzitter hem geen lintje opspelden, omdat hij nooit een bestuursfunctie heeft vervuld. Wel ont ving Henk Alberts de gouden vereni- gingsspeld, die nu op zijn borst prijkt naast de reeds eerder ontvangen zilve ren speld. De Leersumse muzikant vierde ei genlijk een tweede jubileum, omdat het bij EMM nooit is voorgekomen, dat een lid van 70 jaar nog actief in het orkest meespeelt. Op de receptie waren familie-leden van de muzikant aanwezig, alsmede vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Na de offi ciële receptie bleven de muzikanten nog lange tijd gezellig bijeen en na tuurlijk moest Henk Alberts weer her inneringen ophalen uit „die goede oude tijd". RHENEN Op het directiekan toor van Ouwehands Dierenpark in Rhenen had men nog maar net ge luisterd naar het weerbericht, dat voor het binnenland zélfs zeer stren ge vorst aankondigde, of de telefoon rinkelde. Een meisje informeerde of zij zwemles zou kunnen krijgen in 't Natuurbad, hoeveel dat zou gaan kos ten en hoe lang het zou duren, voor dat ze kon zwemmen. Toen het meisje volledig was inge licht door een overigens wat ver baasde employé zei ze zeer be slist: „Meneer, U hoort er nog wel van. Waarschijnlijk kom ik met nog twee vriendinnen". „Maar dan zeker toch wél van de zomer", zei de man aan de andere kant van de lijn. Waarop hij ten ant woord kreeg: Natuurlijkmeneer, ik wilde alleen nu maar even informe ren naar de mogelijkheden", met een stem alsof morgen het open badsei zoen in ons land voor de deur staat... LEERSUM. De agenda voor de vergadering van de gemeenteraad, die wordt gehouden op woensdag 17 januari 1968, luidt als volgt: 1. notulen; 2. me dedelingen; 3. ingekomen stukken; 4. aankoop grond van de fam. Kwaker- naak; 5. 5e wijziging van de Bezoldi gingsverordening 1966 6. aankoop grond aan de Putakker van de Erven Graaf van Aldenburgh Bentinck; 7. af rekening ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 Bijzondere Lagere school over de jaren 1965 en 1966; 8. wijziging verordening reinigingsrechten; 9. sluiting slagers winkels op woensdagmiddag; 10. ge meenschappelijke regeling PUWC; 11. benoeming, lid commissie bestemmings plannen; 12. verkoop grond aan N.V. Stoomtechniek; 13. wijziging van de Al gemene Politieverordening; 14. wijzi ging verordening Woonforensenbelas- ting 1967; 15. intrekking besluit verho ging algemene uitkering over 1966; 16. besluit inzake straatnaamgeving; 17. aankoop obligatie Nat. Woning Raad;h 18. aankoop grond H. J. van den Berg, Nieuwe Steeg; 19. verkoop grond aan de N.H.-Kerk; 20. verkoop grond aan de heer ir. F. J. Dijksman; 21. wijzf- ging verordening Doorstromingsrege ling. LEERSUM Gisteravond vond in 't gemeentehuis te Leersum de bekend making plaats van de prijswinnaars van de borduur- en bouwplaatwed strijd die was georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Veel belangstellende deelnemer- tjes woonden de bekendmaking bij. De jury bestaande uit mej. L. K. Meurs en de heer P. de Jong had een moeilijke taak omdat aan het werk veel zorg was besteed. De eerste prijs bij de bouwplaten van het hospitaalschip „Henry Dunant" werd behaald door Leendert Keijzer van „De Hoogstraat". Eddy Grimme behaalde de tweede prijs. De borduurkleedjes waren zo keurig afgewerkt dat om de eerste prijs geloot moest worden. De uitslag hiervan was: 1. Janny van Doorn en 2. Marijke de Vries. Vooral de patiëntjes van „De Hoog straat" zorgden bij de prijsuitreiking voor een vrolijke noot. Toen bekend werd dat ze de eerste prijs hadden be haald staken ze hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. LEERSUM Op dinsdag 23 januari houdt de sportvereniging HDS haar jaarlijkse ledenvergadering in de zaal van hotel „Damlust". Op de agenda staan enkele belangrij ke punten o.a. een voorstel van het be stuur voor contributieverhoging. De verhoging is noodzakelijk in verband met de stijgende kosten. De voorzitter, de secretaris en de afgevaardigde van de gymnastiek zijn aftredend, maar al le drie bestuursleden stellen zich her kiesbaar. De jeugdcommissie moet een verandering ondergaan, omdat een der commissieleden de militaire dienst plicht gaat vervullen. Het bestuur stelt als kandidaat de heer Menger. Boven dien zullen de statuten en het huishou delijk reglement opnieuw worden vast gesteld. RHENEN. De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat het nog steeds voorkomt dat giftige be strijdingsmiddelen, die worden gebruikt in de land- en tuinbouw, alsmede bij de fruitteelt, na gebruik vaak niet op be hoorlijke en verantwoorde wijze wor den opgeborgen. Wanneer dientengevolge deze bestrij dingsmiddelen in verkeerde handen te recht komen, kan dit door onwetendheid of onbekendheid de dood tengevolge hebben. Hij waarschuwt ernstig in dit opzicht alle nodige voorzorgsmaatregelen te nemen, met bedoelde giftige middelen vooral de grootste voorzichtigheid te betrachten en de vergiften na gebruik in afgesloten ruimten te bewaren. Rhenen, 3 januari 1968. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 RHENEN De afc Veilig Verkeer organ een zogenaamde ver Het is een cürSüs i keerstheorie die best; stukken. Elk hoofdsti vragenlijst die thuis vuld zodat het hele g deren. De lessen zijn laatste wetswijziginge Na de verkeersslei een schriftelijke test. ontvangen een certif sleuteltje. De cursus iedere weggebruiker gers. De cursusavonden hotel „Het Wapen ve januari en 1, 8, 15 er De lessen worden mondelinge toelichtinj Ellens wachtmeester groep Rhenen van d kosten per deelnemer RHENEN. De la ging „De Grebberuit 12 januari in hotel in algemene ledenver De huidige voorzitl Hoeven stelt zich ni baar. Het ligt in de heer J. C. Kleijn her VEENENDAAL Dinsdag werden ach ter aan het Benedeneind drie kanons kogels gevonden, tijdens werkzaam heden op het land. De kogels zijn door de vinder, wiens naam onbekend moet blijven, overgedragen aan het college EDE By de Koninkiyke Landmacht zal binnenkort worden overgegaan op een nieuw systeem voor de verkoop van zogenaamde „P.S.U."-artikelen, artike len die gerekend kunnen worden tot de persoonlijke standaard uitrusting van de militair. Het gaat hier om de ver koop van deze artikelen aan individuele beroepsmilitairen. De opzet van het nieuwe systeem wordt zodanig, dat de daarvoor in aan merking komende militairen de beno digde artikelen zullen kunnen bestellen bij een centraal postorderbedrijf dat zal worden ondergebracht bij een intendan ce-compagnie in Amsterdam. Wanneer het nieuwe systeem wordt ingevoerd, zullen de thans bestaande verkoopafdelingen, de zogenaamde „shops", waarvan er ongeveer twaalf in het land zijn, worden opgeheven. EDE De Vrouwen Groep PvdA afdeling Ede houdt een discussie-bij eenkomst op dinsdag 16 januari ten huize van mevrouw Nachtegaal, Evert- senstraat 1, om 10 uur. Besproken zal orden „Het discus sieclubwerk en Een stem die telt". EDE. In het Luthers Centrum hield de Federatie Ede van de Party van de Arbeid dezer dagen een Nieuw- jaarsinstuif. Een vijftigtal leden en in troducés uit Ede, Bennekom en Lunte- ren genoten van het optreden van de Amsterdamse voordrachtkunstenaar Ben Hogeweg en van een gloedvolle toespraak van hun partijgenoot, de dichter-dominee Jan Wit. Het was als vorige jaren weer een bijzonder fijne contactavond, die er met koffie en oliebollen alleen maar ge zelliger op werd. De PvdA-fractie heeft nog meer op haar programma. Zo wil men op 19 februari een bijeenkomst tezamen met andere partijen beleggen, speciaal voor a.s. dienstplichtigen. Een openbare ver gadering staat op het programma voor 18 april. In het federatie-bestuur zijn onlangs enige mutaties geweest. Het secreta riaat werd door mevrouw De Winter uit Lunteren van haar plaatsgenoot de heer Kleyn overgenomen. De Edese voorzitter, de heer Pols, werd eveneens in het federatie-bestuur gekozen. van B. en W. en zullen na reiniging, waarmee de heer Van Hees van Ge meentewerken zich belast heeft, bij de stenenverzameling van de heer A. P. de Kleuver gevoegd worden. Hoewel de juiste leeftijd van de kogels niet ge- „Mijn grootvader heeft „De Snel lenburg" eind 1870 laten bouwen en bewoonde de boerderij tot voor kort voor de eerste wereldoorlog. Daar na is het verhuurd aan een familie, die later smokkelaars bleken te zijn. Er werd veel gesmokkeld naar Duitsland, maar daar heeft men tij dens die periode niets van gemerkt. Later werd het pand verhuurd aan een Zeeuwse boer, die werd opge volgd door een Groningse landbou wer. In 1933 kwam „De Snellenburg" leeg te staan en we konden het aan de straatstenen niet meer kwijt, tot dat we in 1934 werden benaderd door een zekere meneer B. uit Ame rongen, die het wilde huren om er een radiocentrale in te beginnen. B. kwam er zelf niet in wonen, maar r, speler van de :ich samen met de halve finales achtkampen ge- ïindstrijd. i, terwijl de drie Delft. Wanneer rentreren in de ële kans op een Kleuver is ge werd hij beide ide reeds uitge- door nervosi- tanzienlijk meer verd de eerste makkelijk is te schatten, vermoedt men, dat ze tijdens de tachtigjarige oorlog gebruikt zijn. Op de foto is men met een staalborstel bezig de kogels van zand en roest te ontdoen. huisveste er een Wageningse radio monteur in, die de centrale opbou wen moest. De nieuwe bewoner van ,De Snellenburg" scheen een goed vakman te zijn, alleen vond ik dat de leidingen in de gemeente wat op een eigenaardige manier werden aan gelegd. Ik heb de monteur daar eens naar gevraagd. Ook hij was die mening wel toegedaan, maar hij merkte op, dat het in opdracht van zijn baas zo moest gebeuren." De heer Den Hartog vertelt dat de leidingen precies door het gebied leidden, waar later de linies zou den worden gebouwd. Eigenlijk had den de lijnen op deze plaatsen hele maal geen nut, want er stonden veel te weinig huizen om op de ra diocentrale te worden aangesloten. „Later bleek dat men juist deze manier had gekozen om in tijd van oorlog onder het voorwendsel van een storing in dat gebied de wedstrijddag gehouden. Hij werd inge deeld in poule A en eindigde in deze groep op de tweede plaats, waardoor hij mocht deelnemen aan de kwartfina les in Gaanderen, welke medio decem ber werden gehouden. Ondanks de grote concurrentie wist De Kleuver ook hier voldoende punten te behalen en hij bereikte daardoor de voorlaatste ronde, welke zondag a.s. word^ verspeeld. Een fraai resultaat van deze 16-jarige „crack". Wim de Kleuver speelt vanaf zijn elf de jaar bij het Veenendaalse STV-Cli- max, waar hij zich al spoedig ontpopte als een groot talent. Hij beschikt over een grote snelheid en de wisselvalligheid, waaraan hij aanvankelijk nogal eens ten offer viel, is vrijwel verdwenen uit zijn spel. De eerste drie jaren speelde hij in de juniorencompetitie. Hierna behoorde hij een halve competitie tot de vierde uitgave van STV-Climax, die uitkwam in de derde klasse. Een seizoen later speelde hij even eens een halve competitie in de 2e klasse en dit seizoen heeft hij een vaste plaats veroverd in team 2, dat mede door hem in de promotiegroep beland de. Wim de Kleuver maakt opgang in deze tak van sport. Een succesvol op treden op de nationale jeugdkampioen schappen kan een belangrijke stimulans zijn voor zijn spel in de toekomst. LEERSUM. Geboren: Jan, z.v. C. A. van de Geer en P. Rijksen. Getrouwd: A. Meindertsma, 23 jr. (Dedemsvaart) en T. van Stekelen- burgh, 21 jr. Overleden: T. Boll, 71 jr., geh. m. A. J. de Ruiter. Vestigingen: dhr. L. P. H. Peperzak, Scherpenzeelseweg 43, gekomen uit Goor; fam. F. A. Schappert, Rijks straatweg 63, gekomen uit Amsterdam; fam. D. B. van den Muyzenberg, Burg. Van den Boschlaan 91, gekomen uit Berkel en Rodenrijs; dhr. H. de Vries, Burg. Van den Boschlaan 75, gekomen uit Amsterdam. Verhuisd: fam. P. Dekker, Gezichts laan 22, naar Maarsbergseweg 47; fam. J. D. Doornkamp, Heulweg 8, naar Rijksstraatweg 1. Vertrokken: dhr. P. G. Kuiper, Rijks straatweg 173, naar Leiden, Heeren- gratiht 45a; mej. A. A. M. W. Strijker, Hoogstraat 8, naar Leiden, Rijnsbur- gerweg 10; mej. A. A. Bosman, Hoog straat 8, naar Doornspijk, 't Harde, Herenveldweg 26; mevr. W. Klein-Mul- der, Middelweg 6, naar De Wijk, Wil lem Koopsweg 21; dhr. R. M. Duijn, Meester Bosweg 10, naar Amerongen, Molenstraat 11; dhr. H. van Hees, Ben- tincklaan 10, naar Rhenen, Eist, Ver bindingsweg 34; mej. G. van Essen, Vredeoordlaan 7, naar Driebergen-R., Wethouderslaan 14; mej. A. Blok, Gin- kelseweg 7, naar Utrecht, Prof. Ritze- ma Boslaan 20. J. DEN HARTOG eigenaardig juiste posities van de stellingen te kunnen doorgeven. Het is opmerke lijk dat men in het dorpje Bemmel op precies dezelfde wijze te werk is gegaan", aldus de heer J. den Har tog. „Toen de radiocentrale in bedrijf kon worden gesteld, werd de Wage ningse monteur ontslagen en een Amsterdammer volgde hem op. Vlak ,voor de oorlog verdween ook de Amsterdammer en kwam er een Duitser in de centrale. De al enigs zins verdacht aandoende persoon bleek afkomstig te zijn van Hol landse ouders en kon zodoende met een gerust hart in ons land vertoe ven." De verdachte indrukken rond de Duitse beheerder van de radio- centrale namen hand óver hand toe. Direct na het uitbreken van de tweede wereldoorlog waarschuwde de heer Den Hartog een majoor van het Nederlandse leger, die de „cen tralist" tenslotte uit „De Snellen- burg" verwijderde. „Later ontmoette ik dezelfde Duit se beheerder in het uniform van de S.S. Hij bleek zelf^ luittenant te zijn en vertelde mij dat hij dit ook al was toen hij nog in „De Snellenburg" verbleef. Het stond toen als 'n paal boven water, dat de radiocentrale dienst had gedaan voor een spionage- komplot. Deze indrukken werden la ter bevestigd toen in Bemmel het zelfde bleek te zijn voorgevallen", constateert de heer Den Hartog. Na de radiocentrale vestigde zich een Veenendaalse sigarenfa briek in „De Snellenburg", maar deze verdween al spoedig. Vervol gens werd het distributiekantoor Jn het, inmiddels al roemruchte, pand ondergebracht. Daarna heeft het gebouw nog dienst gedaan als nood hospitaal en graanopslagplaats. „Tijdens de oorlog werd de indruk gevestigd dat „De Snellenburg" niet kon branden", merkt de heer Den Hartog op. „Eerst doorstond 't gebouw op wonderbaarlijke wijze 'n bombardement met brandbommen. Slechts een der vloeren kon de vlammen niet weerstaan. Verder bleef alles onaangetast. Later tij dens de slag om Arnhem stortte een jachtvliegtuig neer, dat nor maal gesproken op „De Snellen burg" zou zijn gevallen. We ston den echter stomverbaasd toen bleek dat de voorste helft van het toe stel achter het pand lag en de ach terste helft er voor. Het scheen wel of een mysterieuze kracht het toe stel juist boven „De Snellenburg" in twee delen had gebroken", vertelt de nog steeds verbaasde heer Den Hartog. Na de oorlog heeft de gemeente ,De Snellenburg" gehuurd en er drie gezinnen in ondergebracht. Drie jaar geleden besloot het ge meentebestuur het kolossale pand van de heer Den Hartog te kopen. Onlangs stelde burgemeester D. J. Pott voor om het gebouw te bestem men als instuif voor de Opheusdense jeugd. De besprekingen hierover zijn momenteel in volle gang. leling Rhenen van liseert binnenkort keerssleutelcursus. n algemene ver- aat uit zes hoofd- ik eindigt met een kan worden inge- ezin mee kan stu- aangepast aan de n. utelavonden volgt De geslaagden* icaat met draag- is bedoeld voor ook voor voetgan- vinden plaats in in Rhenen" 18, 25 22 februari, begeleid met een g door de heër P. Ie klas van de e rijkspolitie. De s bedragen f 3.75. ndelijke rijvereni- ïrs" komt vrijdag „De Grebbeberg" gadering bijeen, er de heer D. ter A meer herkies- bedoeling dat de zal opvolgen. VEENENDAAL De 16-jarige Veenendaler Wim de Kleuve tweede uitgave van tafeltennisvereniging STV-Climax, heeft 31 andere jeugdige Nederlandse tafeltennissers geplaatst voor van de strijd om de nationale jeugdtitel. Er wordt nog in vier streden, waarvan in elke groep twee spelers overgaan naar de t De Kleuver komt op 14 januari in Zwolle uit in een achtkamp andere demi-finales worden verspeeld in Vught, Amsterdam en het Veenendaalse'tafeltennistalent zich voldoende kan con< belangrijke strijd in de Overijsselse hoofdstad, heeft hij een re finaleplaats. De jeugdige Veenendaler is de enige speler in onze omgeving die in novem ber door de Nederlandse Tafeltennis- bond werd uitgenodigd om deel te ne men aan de jeugdachtkampen. Het is de derde maal dat De selecteerd. In voorgaande jaren malen in de eerste ror schakeld, hoofdzakelijk teit. Dit jaar boekte hij succes. In Arnhem v Veenendaler vond kanonskogels

De Vallei | 1968 | | pagina 3