Samenwerking nodig tegen hongersnood I De Gaulle schrijft Ben Goerion AAN DE VLAMMENZEE ONTSNAPT Dertien doden bij grote brand in Brooklyn Zware sneeuwval in Londen Protesterende generaal in Moskou opgepakt EE aal Vernieuwing Opperware iriep...? u wilt kopen Arabieren verbitterd over belofte V.S. aan Israël gezien opTV Philips hoogtezon het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. DUITSE SOCIALISTEN DOEN BEROEP OP OOST EN WEST PHiUPSB HOOGTEZON Wilson te laat bij kabinet door sneeuwbui Prod uktieci j f ers Toyota-auto's VREES VOOR GUERRILLA IN GROTE STEDEN" Blussen bij 18 graden onder nul Mariniers mogen voorlopig in Zweden blijven Arrestaties in omvangrijke botersmokkel Rumoer bij schrijversproces Vliegtuig bij Rome neergestort Hogere rente Wereldbank Offensief van Viët-Cong tegen pacificatie programma ONTSLAG MEDEWERKER VAN JOHNSON WERELDVREDE KRITIEK OP C.D.U. AMERIKAANS TIJDSCHRIFT: OEFENINGEN „Joden niet gekwetst VIER lJVR TAALPROBLEEM Brits-Frans vliegtuig in serieproduktie NIET TOEGELATEN HOOFDSCHULDIGE WOENSDAG 10 JANUARI 1968 Van onze correspondent T>ONN De Westduitse sociaal-democraten hebben de bakens uitgezet voor hun politiek in de komende tien, vijftien jaar. Gisteren voltooide het bestuur van de sociaal-democratische partij (SPD) een politiek program ma, „Sociaal-democratische perspectieven" getiteld, dat nu aan de partij ter discussie wordt voorgelegd. ADVERTENTIE 110.- 149.50 vraag het uw dokter 76035 Van onze correspondent LONDEN Het was gisteren sym bolisch dat de derde vergadering van het Britse kabinet over de ingrijpende bezuinigingsmaatregelen meer dan een uur te laat moest beginnen doordat premier Wilson door de sneeuw was opgehouden. De trein waarmee hij uit Liverpool naar Londen reisde had een vertraging van een uur en twaalf mi nuten. Gisteren was de hoofdschotel van de besprekingen wat er allemaal op bin nenlands gebied moet worden opgeof ferd om de tering naar de nering te zetten en om de voordelen, verkregen door de devaluatie, ten volle uit te bui ten. Over de grote lijnen van de bezui nigingen op defensiegebied, die vooral de betrekkingen van Engeland met an dere landen raken, is men het al eens geworden. Die houden, zoals gemeld, onder meer in dat het terugtrekken van de Britse troepen uit het Verre Oosten en ook uit de Perzische Golf zich veel sneller zal voltrekken dan was voorzien in het plan dat in juli was bekend gemaakt. Dit treft vooral Singapore en de federatie Maleisië, die economisch voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de Britse garni zoenen en steunpunten. Engeland zal die bases nu in 1970-'71 verlaten in plaats van in 1975. Dat heeft in Singa pore en in het aangrenzende Maleisië een storm van protest veroorzaakt. TOKIO De Toyota-automobielfa- brieken, de grootste automobielindus trie van Japan, heeft bekend gemaakt, dat zij in 1967 832.120 motorvoertuigen heeft geproduceerd, 41,6 pet. meer dan in 1966. Toyota maakte verder bekend, dat 157.882 motorvoertuigen werden geëx porteerd, 50,2 pet. meer dan in 1966. Het aantal vervaardigde personen automobielen was 476.807 groot. Dat aantal overtrof dat van 1966 met 50,8 pet. In de Verenigde Staten werden in 1967 38.754 Toyota-personenautomobie- len geïmporteerd. SAN ANTONIO Opnieuw heeft een medewerker van president Johnson zijn ontslag ingediend. Het is Charles L. Schultze, de directeur van het Be grotingsbureau, Johnson heeft zijn ont slag inmiddels aanvaard. Het vertrek van Schultze houdt geen verband, zo verzekerde de woordvoer der van het Witte Huis, George Chris tian, met 'het ontslag van Gardner Ackley, die vorige week vertrok als voorzitter van Johnsons raad van eco nomische adviseurs. Enkele voorstellen zijn: Samenwerking in de hele wereld ter overwinning van de honger. Uitbreiding van de medezeggen schap der werknemers in hun on derneming. Een verplicht tiende schooljaar voor alle kinderen. Het plan, dat alleen hoofdlijnen schetst, zal in de komende weken in de partij worden besproken en krijgt daar na zijn definitieve vorm op het par tycongres, dat opt 17 maart in Neuren berg begint. Het hoogste doel van de Westduitse buitenlandse polittiek, aldus het docu ment, is bij te dragen tot het behoud van de wereldvrede. Ook ten opzichte van Oost-Duitsland dient nadrukkelijk te worden afgezien van iedere vorm van geweld; er moeten normale betrek kingen worden aangeknoopt met dit land, dat in het plan meermalen DDR (Duitse Democratische Republiek) ge noemd wordt. Om de dreiging van de honger in de arme landen het hoofd te bieden, moeten de moderne industriële naties in Oost en West samenwerken; Op binnenlands terrein bepleit het rapport verdere bevordering van ver mogensvorming door werknemers en uitbreiding van de mogelijkheden tot studieverlof. Aan innerlijk levenskrachtige dag bladondernemingen zou economische steun moeten worden gegeven, terwijl een openbare controle dient te voorko men, dat concentratie in de pers lèidt tot monopolievorming. Het document dringt voorts aan op modernisering van schoolonderwijs, van vakopleidingen en van het administratief apparaat'van de regering en de lagere overheden. De sociaal-democratische leiders la ten zich niet zeer vleiend uit over de christen-democraten, die hun coalitie partners zijn in de Bondsregering: „De Uniepartijen hadden na tientallen jaren zelfgenoegzaam de macht te hebben uit geoefend, het land in een crisis ge bracht, die de neo-nazistische tenden sen, de wind in de zeilen heeft gege ven". De SPD, zo vindt het SPD-bestuur, is de eigenlijke richtinggevende politie ke kracht in de Bondsrepubliek. Wat de christen-democraten aan progres siefs bieden, hebben zij ontleend aan de sociaal-democratische partijpro gramma's, en dat kan het rechtse ka rakter van de Uniepartijen niet ver doezelen. De officiële zegsman van de christen democratische unie heeft zich gehaast deze uitlatingen te brandmerken als „geschiedvervalsing", „enorme ver draaiing van de feiten"'en „verregaan de aanmatiging". Korter gezegd: de verkiezingsstrijd voor de parlements verkiezingen van 1969 is begonnen. NEW YORK Een gepensioneerde kolonel van de Amerikaanse inlichtin gendienst vreest 'n guerrilla in de Ame rikaanse steden die nog wel eens feller zou kunnen zijn dan de oorlog in Viët- nam. „Als de huidige tendens zich voortzet is het mogelijk dat het volgen de decennium tenminste één grote stad in de Verenigde Staten een zo felle guerrilla zal meemaken, dat grote le gereenheden in actie zullen moeten ko men en eenheden van de nationale gar de jaren onder de wapenen zullen moe ten blijven", aldus kolonel b.d. Robert B. Rigg in de jnauari-editie van „Ar my Magazine", het tijdschrift van de „Vereniging van het Amerikaanse le ger". Rigg meent dat de „lange hete zo mer", van het afgélopen jaar emotio neel en sociaal was, maar dat door or ganisatie de grieven politiek gebundeld kunnen worden met als mogelijk ge volg geweld op grote schaal. De mens heeft uit staal en steen een veel betere „jungle" gebouwd dan de natuur dat heeft gedaan in Viëtnam. Dergelijke oerwouden van cement en steen bieden sluipschutters en „stadsguerrillos" een veel betere bescherming dan de Viët Cong heeft in zijn oerwouden en olifantsgras", aldus Rigg, die eraan toe-, voegt dat men in kringen van de inlich tingendienst ervan op de hoogte is, dat „gevaarlijke samenzweerders in de get to's worden aangespoord door leden van de pro-Chinese vleugel in de Ameri kaanse communistische partij". i Als mogelijkheden om guerrilla in de Amerikaanse grote steden te voorko men noemt hij het doordringen in op standige kringen door politie en „tra ditionele FBI (de Federale Politie) methoden". Ook pleit Rigg voor het schrijven van een militair handboek voor operaties ter bestrijding van guer rilla in steden en „het houden van ma noeuvres in de cement- en asfalt jungle van elke grote Amerikaanse stad. Het zien van dergelijke oefeningen zou op zich al preventief kunnen werken". 55 PARIJS Generaal De Gaulle heeft zich ook in een brief aan ex-premier Ben Goerion van Israël gekant tegen de mening, dat hy er anti-Joodse en anti-Israëlische gevoelens op na zou houden. De brief van De Gaulle, op 30 december gedateerd en gisteren in Pa rijs gepubliceerd, is een antwoord op een brief van vijftien bladzijden van Ben Goerion, die de Franse president verwijt op zijn persconferentie van no vember „verrassende, harde en kwet sende uitdrukkingen" tegenover Is raël en het Joodse volk gebruikt te hebben, gebaseerd op onjuiste en on duidelijke gegevens. De Gaulle zegt in zijn antwoord, dat hij gelooft in een regeling van het con flict tussen Israël en de Arabische lan den via de V.N., mits de Israëlische troepen zich terugtrekken uit de gebie den die zij sinds de oorlog van juni be zet houden. Frankrijk, aldus De Gaulle, is even tueel bereid mee te werken aan deze regeling, die ook „erkenning van Is raël door zijn buurlanden" inhoudt, en wel niet alleen op het politieke vlak maar ook „ter plaatse". Waarnemers in Parijs leiden hieruit af dat de Franse regering ook bereid is troepen ter beschikking te stellen van de V.N. om naleving van de in V.N.-verband genomen besluiten te ga randeren. Deze besluiten dienen vol gens De Gaulle ook waarborgen te be vatten voor de handhaving van de grenzen, die via internationale arbitra ge kunnen worden vastgesteld. Ben Goerion herinnert er in zijn brief aan dat hij in juni 1960, toen hij in Parijs was, tegen De Gaulle heeft gezegd dat Israël in de eerste plaats vrede met zijn buurlanden wil en im migratie van Joden op grote schaal. De Gaulle zegt nu in zijn antwoord, dat Israël „de grenzen van de noodza kelijke bescheidenheid" overschrijdt als het het conflict in het Midden-Oosten op basis van zijn veroveringen wil re gelen. De Franse president blijft er bij dat Israël die grenzen inderdaad overschreden heeft toen het, ondanks duidelijke waarschuwingen van dè Franse regering, in juni vijandelijkhe den tegen de Arabische landen begon en „met geweld Jeruzalem en Jor daanse, Egyptische en Syrische ge bieden veroverde". Onder dit geweld viel ook de onderdrukking van de Ara bieren in de door Israël bezette gebie den en de verdrijving van een deel van deze Arabieren. De Gaulle erkent dat de „ergerlijke blokkade" in de Golf van Akaba te gen Israël gericht was en dat dit land zich terecht bedreigd voelde. Maar toch was het beter geweest als Israël zich „in zijn territoriale ambities", strenge matiging had opgelegd. NEW YORK Een grote brand in een fabriek en enkele woonhuizen in Brooklyn een wijk van New York heeft gisterochtend het leven gekost aan dertien mensen, van wie negen kinderen. Zevenentwintig mensen, van wie en kele brandweerlieden, werden gewond. Verscheidene mensen worden nog ver mist. Ongeveer honderd omwonenden moesten worden geëvacueerd. De brand was gisterochtend in alle vroegte ontstaan in de fabriek van vier verdiepingen en sloeg later over naar een aantal woonhuizen. Bij een tempe ratuur van achttien graden onder nul kostte het de tweehonderd brandweer lieden ruim vier uur voordat zij het vuur meester waren. De vele tonnen bluswater bevroren onmiddellijk. Met bijlen moesten de mannen zich door de ijsmassa's heenkappen. Een aantal brandweerlieden vertoonden bevrie zingsverschijnselen. De omgekomenen waren leden van twee Portoricaanse gezinnen. Een snel le redding werd bemoeilijkt door het taalprobleem. Enkele van hen kwamen tijdens hun vlucht onder instortende plafonds. Negen kinderen en acht vol wassenen, van wie twee politiemannen moestten in een ziekenhuis worden op genomen. Veel ouders gooiden hun kin deren van enkele verdiepingen hoog uit het raam. Vrijwel iedereen kon op gevangen worden in de armen of vang zeilen van de politie- en brandweer mannen. Het was de ergste brand in New York sinds vele jaren. Op 19 december 1960 verlóren 46 mensen het leven bij een brand in de miljoenenstad. LONDEN Van het Frans-Britse vliegtuigontwerp Jaguar zullen vier honderd toestellen worden gebouwd. Er komen uitvoeringen als les- en onder steuningsvliegtuig van. De Jaguar wordt het eerst in Europa ontwikkelde jacht-lesvliegtuig, dat sneller dan het geluid vliegt. ADVERTENTIE STOCKHOLM Vier Amerikaanse mariniers, die deserteerden van hun vliegdekschip tijdens een oponthoud in Japan, omdat ze niet aan de. oorlog in Viëtnam wilden deelnemen, en die via Rusland en Finland naar Zweden kwa men, mogen voorlopig in Zweden blij ven. Ze zijn van plan in Zweden anti- Viëtnam propaganda te maken, zolang de autoriteiten dat tenminste niet ver bieden. Triest beeld van de grote brand in New York: mevrouw Jimenez kotj met haar eenjarig zoontje de vuurzee nog maar net ontvluchten. In de strenge kou zaten zij rillend op hulp te wach ten. Rechts: een dikke laag ijs zette zich af op de pakken van de brand weerlieden, waardoor de blussings- werkzaamheden werden bemoeilijkt. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het parket van Brussel blijk tzich al enige tijd bezig te houden met een omvangrijke boterzwendel. Tot dusver zijn zeven arrestaties verricht, waarvan er echter maar drie zijn ge handhaafd. Dat wil bepaald niet zeggen, dat de vier andere betrokkenen niet vervolgd zullen worden. Het gaat om handelaren die vervalste boter doorverkochten en die bekend hebben, dat zij op die ma nier op iedere kilo boter een winst maakten van een drie gulden. Het onderzoek naar de zwendel, die al jaren aan de gang moet zijn, heeft uitgewezen dat aan de boter geen voor de gezondheid schadelijke produkten werden toegevoegd. Zeer zware sneeuwval heeft het weg- en treinverkeer in Engeland in de war gestuurd. Zelfs de beroemde Big Ben in Londen, die we hier op de foto zien, raakte door de sneeuw onklaar. Honderdduizenden Engelsen kwamen gisteren te laat op hun werk, doordat het openbaar vervoer stagneerde. MOSKOU Leden van de Russische veiligheidspolitie hebben gisteren in een gerechtsgebouw in Moskou een gepensioneerde generaal gearresteerd, die openlijk had geprotesteerd tegen het niet openbare karakter van het proces tegen vier jnoge Russen. De vier Russen drie schrijvers en een 21-jarig meisje staan terecht op beschuldiging van anti-Russische activiteiten. De bejaarde oud-generaal Pjotr Gri- goryenko, werd uit het gerechtsgebouw verwijderd nadat hij aan westerse jour nalisten pamfletten had uitgedeeld, waarin werd geprotesteerd tegen de „onwettige wijziging van een openbaar proces in een in feite besloten rechts zitting". De vroegere generaal had het proces willen bijwonen als vriend van een van de beklaagden. Alexei Dobrovolski. Hij werd .echter niet toegelaten. Zo verging het ook dè meeste bekenden en familie leden van de beklaagden. De vier Russen die terechtstaan Dobrovolskf (29), Galanskof (28), Gins- burg (31) en Vera Lasjkova (21) zit ten al bijna een jaar in voorarrest. De enige informatie over de rechts zitting van gisteren kwam van een vrouw van middelbare leeftijd die zich directrice van een bibliotheek noemde. Ze zei dat ze het proces bijwoonde als een „gewone Russische burgeres". Na de middagpauze kwam zij in de gang waar de westerse journalisten zich hadden verzameld. Zij vertelde, dat Galanskof „zich in allerlei boch ten wrong om onder zijn schuld uit te komen". Ze zei voorts dat Ginsburg „duidelijk"-de „hoofdschuldige" was. Leden van de veiligheidspolitie, die steeds uiterst attent waren als Russi sche burgers iets tegen de journalisten zeiden, deden geen moeite om het ge sprek van de vrouw met de westerse correspondenten te volgen. Volgens de vrouw heeft Galanskof toegegeven dat hij contacten had met de NTS, een organisatie van Russische ballingen in het buitenland. De andere drie beklaagden worden er ook van be schuldigd dat zij contacten onderhiel den met de NTS, die zich erop toelegt het Russische communistische bewind omver te werpen. ROME Een militair vliegtuig van het type C 47 van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren neergestort en uitgebrand op een autoweg op twaalf kilometer van Rome. De piloot, de 38- jarige Amerikaan Dale Pelonquin, kwam om het leven. WASHINGTON De Wereldbank heeft de rente van ontwikkelingslenin gen van 6 tot 6 1/4* procent verhoogd. Dit werd gisteren door een woordvoer der van de bank meegedeeld bij de bekendmaking van een vijfentwintigja rige lening van vierentwintig miljoen dollar voor de bouw van een elektrische centrale in Soedan. DA NANG De Viët-Cong is vol gens Amerikaanse militaire kringen een geconcentreerde actie begonnen te gen een duizendtal Amerikaanse mili tairen, die zich met groepjes van twaalf in kleine dorpen in de noordelijke pro vincies van Zuid-Viëtnam bevinden. De ze militairen zijn daar in het kader van het pacificatieprogramma gesttatio- neerd om mee te helpen sociale voor zieningen op te bouwen en burgers te beschermen tegen de Viët-Cong, waar mee de Zuidviëtnamese regering hoopt de dorpelingen voor zich te winnen. De Viët-Cong heeft zich blijkbaar voorge nomen overwinningen te boeken in alle 79 buitenposten, waar deze militairen zich ophouden. In acht dagen voerden Viët-Congstrijders 62 aanvallen op deze posten uit, waarbij 27 mariniers wer den gedood. Zelf verloren zij daarbij 89 man. Twee versterkte buitenposten werden door de Viët-Cong veroverd. Ko lonel Brady, hoofd van het pacificatie program verklaarde gisteren van oor deel te zijn, dat de Viët-Cong naar een militair sucoes streeft en dat de aan vallen in de komende weken feller zul len worden. ADVERTENTIE Uetlïoctis op Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor kinderen! (MtifoouitA c/> JZardinaal Ottaviani vertegenwoor digde als geen ander het symbool van de Romeinse Curie, het centrale bestuursapparaat van de rooms- katholieke kerk: star, onverzettelijk, conservatief. De Congregatie voor de geloofsleer, aan het hoofd waarvan hij jarenlang heeft gestaan, had tot taak te waken over het behoud van het „ware" geloof. Kardinaal Otta viani heeft zich met de inzet van zijn niet geringe persoonlijkheid van deze taak gekweten. Met enige trots noemde hij zichzelf „de politieman van de kerk". Het was de Congregatie van kardinaal Ottaviani die de zuiverheid van het geloof trachtte te bewaren door het lezen van boeken te verbieden en door theologen een spreekverbod op te leg gen zonder voorafgaand verhoor van de betrokkenen en zonder motivering Tegenstanders verweet kardinaal Ot taviani altijd dat zij geen onderscheid maakten tussen de vroegere inquisi tie en het Heilige Officie. Toen een. niet-katholiek een hoge Vaticaanse functionaris eens naar het onderscheid vroeg antwoordde deze ironisch: „Voor zover ik weet* verbrandt het Heilig Officie geen mensen." lYe brandstapel heeft het Heilig Of ficie inderdaad nooit gebruikt, maar wel werd priesters het spreken in het openbaar of de uitoefening van hun ambt verboden omdat zij dingen zeiden die onwelgevallig waren in de ogen van functionarissen van het Of ficie. Beroep was nooit mogelijk. Door deze vorm van „zuivering" zijn heel wat bekwame priesters en theo logen de kerk uitgedreven. Met kardinaal Ottaviani is de meest conservatieve pijler van de Romein se Curie weggevallen. Wat het effect daarvan zal. zijn op het gehele bol werk valt niet te voorspellen. Uit de benoeming van kardinaal Seper kan in elk geval worden afgeleid dat het paus Paulus ernst is met de interna tionalisering van het centrale kerke lijke bestuursapparaat. Mogelijk dat nu ook de verhouding tussen de Curie en de Nederlandse rooms-katholieke kerk wat soepeler zal worden. Er wa ren de laltste tijd nogal wat strubbe lingen, waaraan de starre houding van kardinaal Ottaviani niet vreemd is geweest. Een van de laatste bestuursdaden van kardinaal Ottaviani was gericht tegen het „eigengereide" Nederland. Vorig jaar stuurde hij naar de diverse bis schoppenconferenties een uitvoerige brief, waarin hij zich in tien punten uitsprak tegen de „ketterijen" die de Nederlandse Catechismus zou bevat ten. Zijn Congregatie weigerde ook toestemming te geven voor buiten landse vertalingen van de Catechis mus. Of die toestemming er onder de opvolger van'kardinaal Ottaviani zal komen, staat overigens te bezien. Niet alleen Ottaviani had bezwaren tegen de Nederlandse Catechismus! XJet heengaan van kardinaal Otta viani als hoofd van de Congrega tie voor de geloofsleer zal door de meeste roomska'tholieke gezagsdra gers niet worden betreurd. Dit bete kent overigens niet dat de kardinaal geen vrienden had. Hij geniet de alge mene waardering van paus en bis schoppen om zijn strikt eerlijk ka rakter en de oprechtheid van zijn over tuiging. In de persoonlijke omgang is kardinaal Ottaviani een beminnelijk mens, die buitengewoon hartelijk kan zijn en die vrijwel al zijn geid be steedt aan de weeskinderen van de arme Romeinse wijk Travestere, waar hij is geboren. Zijn heengaan betekent het einde van een tijdperk in de Romeinse Curie. Met kardinaal Seper doet een soepeler diplomatieke stijl zijn intrede. Twee jaar na het Vaticaanse Concilie heeft de vernieu wing eindelijk de Romeinse Curie be reikt. ADVERTENTIE Firma Meurer, schrijf Of bel Binnenweg 13, Ellecom (Gem. Rheden), tel. 08330 - 5500 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen CAIRO De dagbladen van Cairo hebben verbitterd gereageerd op de be lofte van president Johnson om Israel's defensie-apparaat te vergróten, in dien de Russische herbewapening van de Arabische landen voor de Joodse staat alarmerende proporties begint aan te nemen. „Men vraagt zich af welke soort van verdediging de Verenigde Staten voor ogen staat, Israel's verdediging van het eigen grondgebied, dat niemand wil aanvallen, of de verdediging met geweld van de Arabische gebieden, die Is raël thans bezet houdt", zo schrijft het blad Al Aknbar.

De Vallei | 1968 | | pagina 5