Gemeente strooide al 125 ton pekel Andere houding over Viëtnam is mogelijk Begin van brand in werkplaats snel gedoofd Kunst van eigen bodem binnenkort in raadhuis? NCOOV met congres in Lunteren Tweede-Kamerlid Kieft: I Tafeltennis Bij nacht en ontij Ruim 10.000 werklozen in Gelderland STY-CLIMAX I START MET 2e COMPETITIEHELFT Ermeloër voor de rechtbank Werkloosheidscijfer in provincie Utrecht gunstig Wethouder onderzoekt mogelijkheid ZONDAGSSCHILDERS ZOEKEN NAAR NADER CONTACT Expositie Bezig zijn Jaarfeest in „Rehoboth" Kunstkring OOK PUBLIEK HEEFT TAAK 125 ton Alarm Schoon Bibliothecarissen waren bijeen in Nijmegen GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER WOENSDAG 10 JANUARI 1968 ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de mysterieuze botsing behandeld waarin de 20-jarige chauf feur H. S. uit Ermelo uiteindelijk als verdachte is aangewezen. Bij het onge luk, dat gebeurde in Arnhem, kwam een 19-jarig meisje om het leven. S. kan zich van het geval niets herin neren. Hij liep een hersenschudding op bij de klap. Vast staat vrijwel dat H. de auto waarin het meisje zat tegemoet reed. De officier van justitie veronderstelt dat hij in een slip raakte, om zijn as draaide en daarop tegen de Duitse auto op reed. Er ontspon zich een uren durende uit eenzetting van 'n politiedeskundige en een expert die door de raadsman was aangetrokken. Men kwam niet tot een conclusie. De raadsman was van mening dat niet van grove schuld sprake was, zo als de officier aanvoerde. Hij stoelde zijn betoog op een uitlating van de gent die had gezegd dat veel automobi listen door de situatie ter plaatse wor den verrast. Er gebeurt daar nogal eens iets. De eis tegen S. luidde 300 gulden boe te en een voorwaardelijke ontzegging van 8 maanden. VEENENDAAL Het Tweede-Kamerlid voor de A.R., de heer G. A. Kieft uit Utrecht was dinsdagavond uitgenodigd als spreker door de Hulpcentrale „Zuidoost Utrecht" van de A.R.P., waarin kiesverenigingen uit Veenendaal, Ame- rongen, Maarn, Woudenberg en Renswoude verenigd zyn. De heer Kieft legdc als „inleiding" enkele gedachten in het midden van de vergadering, die later in de discussie uitvoeriger behandeld werden. H(j kwalificeerde zjjn toespraak als een aantal „korte opmerkingen, die mü na aan het hart liggen". De heer Kieft begon zijn toespraak met te zeggen: „De AR-fractie in de Tweede Kamer is over het algemeen tevreden met het kabinet De Jong. Men is het eens met de grote lijnen van de begrotingen van de diverse de partementen en ik betreur het, dat al leen de negatieve punten naar voren gebracht worden door de mensen, die in de pers of voor de televisie verschij nen. Zelfs de oppositie kan niet aantonen, dat dit kabinet geen open oog zou heb ben voor de huidige problemen als werkloosheid, medezeggenschap in de bedrijven, ontwikkelingshulp en een rechtvaardige verdeling van de inko mens. Bovendien heeft dit kabinet een duidelijk oog voor de werkelijkheden. In tegenstelling tot het kabinet-Cals ziet men het gevaar van inflatie. We heb ben voor elkaar gekregen, dat er in plaats van f 200 miljoen f 500 miljoen uitgegeven wordt voor de bestrijding van de werkloosheid, maar ik kan het er mee eens zijn, dat dit kabinet voor lopig niet verder wil gaan. Die f 500 miljoen wordt gefinancierd met geld, dat gedrukt wordt op de per sen van de Nederlandsche Bank, maar dat eigenlijk geen enkele waarde heeft. Hiermee krijgt men dus een zekere in flatie. Men moet er rekening mee houden, dat er niet in het gehele land een werk loosheidscijfer van 6 of 7 procent is. Indien men meer inflatoire middelen gebruikt, kan de maatregel averechts gaan werken. Indien men geld in de in dustrie spuit, dan kan de individuele burger meer besteden, als die bestedin gen hoger worden, kan de industrie be ter gaan draaien en wordt de werkge legenheid ook weer beter. Men moet echter in 't oog houden het feit, dat het westen van het. land, met inbegrip van de provincie Utrecht, nog steeds geen echte werkloosheid kent. Indien dus de bestedingen groter zou- RENSWOUDE Omstreeks twaalf uur ontstond er dinsdag brand in het schuurtje bij de woning van de familie Gijsbertsen aan de Taets van Ameron- genweg. De heer Gijsbertsen schrok zo erg van de brand dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De brand ontstond doordat enkele zoons van de familie Gijsbertsen in de schuur een vuur hadden branden dat zij nodig hadden bij de reparatie van tweedehands auto's. Door het vlot in grijpen van de brandweer die maar 'n kleine afstand had af te leggen was 't vuur spoedig bedwongen. De schade bleef beperkt tot een aantal verbran de planken en een verschroeid dak. ARNHEM Het aantal werklozen in de provincie Gelderland steeg tot de jaarwisseling tot 10.200, een stijging van 1950 gedurende de maand decem ber. Daarmee is nu 3,3 procent van de gehele beroepsbevolking werkloos. Het gemiddelde percentage over het afge lopen jaar bedroeg 2,8. In 1966 was dat 1,4. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel bedroeg in 1967 gemiddeld 2900 per maand, in 1966 gemiddeld 6300. De stijging gedu rende de maand december was in hoofdzaak het gevolg van de vermin derde seizoenwerkgelegenheid. Voor de rest is de vermeerdering voornamelijk toe te schrijven aan de feestdagen. De ze brengen vaak uitstel van personeels- aantrek met zich. Het sterkst werden de bouwvakarbeiders getroffen. Ruim 1300 kwamen er in december zonder werk. Opmerkelijk in deze sector is dat er het vorig jaar 1400 woningen meer werden gebouwd met 200 man minder personeel, t.o.v. 1966. Onder de druk van de omstandigheden blijkt de arbeidsproduktiviteit een flink stuk om hoog te kunnen. De jongelui die dit jaar van school kwamen hebben op 100 na werk. In december konden er ruim 100 worden geplaatst. Er zijn nog slechts 13 bouwvak jongens werkloos. Regionaal gezien is de stijging het sterkst in Nijmegen, met 590 man. Sterke stijgingen kwamen verder voor in Doetinchem (175), Harderwijk (161), Zevenaar (136), Zaltbommel (108) en Ede (100). Barneveld noteerde de klein ste stijging, met 17. Boven het provin ciaal percentage van 3,3 kwamen Nij1 megen met 5,1, Doetinchem met 4,6, Zevenaar met het zelfde cijfer, Winters wijk met 4,6, Terborg met 3,8, Zalt bommel met 3,6 en Eibergen met 3,5. Het aantal buitenlandse arbeiders is ook dé afgelopen maand gedaald. Er zijn echter enkele fabrieken in Gelder land die aanvragen hebben ingediend weer gastarbeiders te mogen aantrek ken. den worden zou een groot deel van on ze industrie meer kunnen verkopen, dan men kan maken, met het gevolg dat de prijzen stijgen. Maar ongeveer 60 pet. van onze produktie wordt geëx porteerd en als de prijzen stijgen, kun nen we niet concurreren met het bui tenland, waardoor men in een catastro fale spiraal komt". De heer Kieft vestigde er de aan dacht op, dat de begrotingen van Bin nenlandse Zaken en Buitenlandse Za ken die nog behandeld moeten wor den kritisch bezien zullen worden. Bij Binnenlandse Zaken dacht hij aan de te krappe geldmiddelen voor de ge meenten, het voorstel om de rechtspo sitie van de ambtenaren te verminde ren, het verlagen van de kinderbijla- gen en de verkrapping van reis- en verblijfkosten voor de ambtenaren. Daar de kinderbijslag vooral de laagst- bezoldigden zal treffen, zag hij die f 100 miljoen, die daarmee in de eerste drie jaar verkregen wordt liever ergens anders vandaan komen. Over de begroting van Buitenlandse Zaken zei hij onder meer: „Er is al tijd nog een moeilijkheid met Viëtnam. Het is mogelijk, dat we Amerika eens duidelijk laten weten, dat we niet meer achter zijn politiek daar kunnen staan. Vooral de escalatie baart ons zorgen. Aan het eind van zijn toespraak zei de heer Kieft: „Er is een ontwikkeling aan de gang, die mij verbaast. Men meent, dat bij het bedrijven van poli tiek het niet meer nodig is om te luis teren naar de Heer der schepping. Men wil wel de kinderen naar een school met de Bijbel sturen, men is wel lid van een kerkgenootschap, maar mep vergeet God in alle zaken van materi ele aard. De vraag „Hoe zal de maatschappij zich ontwikkelen?" moet men beant woorden vanuit het Evangelie", aldus de heer Kieft, die de vergadering op wekte geen angst te hebben voor de moderne techniek, maar deze te leren gebruiken vanuit de christelijke levens houding. VEENENDAAL Zaterdag om 4 uur begint STV-Climax I aan de 2e helft van de competitie met een thuis wedstrijd tegen Entac uit Enschede. Voor de andere teams begint de strijd pas aan het einde van deze maand. De eerste 3 teams van STV-Climax ko men alle uit in de promotiegroep van hun afdeling en alleen de 4e uitgave komt uit in de degradatiegroep van de 4e klas. In de overgangsklasse D zijn behalve Entac en STV-Climax nog de volgende vier teams ingedeeld: Zeist, Never- Despair 2 ('s-Hertogenbosch). RTTC (Ravenstein) en Swift 2 (Deventer). Al leen het laatste team was in de eerste competitiehelft bij de Veenendalers on dergebracht en hiervan werd tweemaal met duidelijke cijfers gewonnen. Van de kracht van de andere teams is uiteraard weinig bekend, al lijken de twee Bra bantse teams o.i. de gevaarlijkste tegen standers. STV-Climax 2 heeft in zijn groep met geen van z'n vorige tegenstanders te maken. Samen met RTTV 2 uit Rhenen is het ingedeeld bij drie Nijmeegse teams nl. Boemerang, WST en Kolping 2. Het zal voor de reserves van STV-Climax ongetwijfeld een zware opgave worden. Het derde team is ingedeeld bij twee teams van RTTV, nl. het 4e en 5e. Ver der komen in deze groep nog uit SKF en Swift 2 uit Wageningen. Het 4e team tenslotte speelt in een groep van zes teams. Hierin komen be halve STV-Climax 4 uit: SKF 4, RTTV 9, 't Winstpunt 2 (Veenendaal), Nizo 3 (Ede) en Kr. en Vr. 8 uit Renkum. VEENENDAAL Vrijdagmiddag opent burgemeester mr. dr. J. Hazen berg de expositie „De eigen wereld van twaalf vrijetijdsschilders"die tot en met 29 januari in het raadhuis te zien zal zijn. Deze expositie bevat 'n keu^.e uit het werk van twaalf „zondagsschilders"vrijwel allen afkomstig uit de omgeving van Amsterdam. Naar verhouding wonen in Veenendaal vrijf veel van deze amateur-kunstenaars. Zo veel, dat de laatste tijd zo dik wijls de gebezigde uitspraak „Veenendaal is niet cultureel geïnteresseerd" maar ten dele waar blijkt te zijn. De wethouder van culturele zaken, de heer C. N. van Kuyk is momenteel bezig de mogelijkheden te onderzoeken om binnenkort een expositie van de eenend aal se vrijestijdsschilders in het raadhuis te organiseren. Naar aanlei ding hiervan en mede in verband met de vrijdag te openen expositie komen hieronder drie willekeurig gekozen Veenendaalse vrijetijdsschilders aan het woord Hennie Rebergen besteedt nu al zo'n 28 jaar zijn vrije tijd aan schilderen. Hij volgde een tijd lang schilderlessen aan een avondschool in Apeldoorn en had ook nog les van enkele kunstenaars. S b.v. Ben van Londen. Van zijn jeugd Bj^Bfil af is het altijd zijn grootste ideaal ge- weest om kunstenaar van beroep te ff A m worden. „Maar", zegt hij, „Mijn vader Tp i stierf al toen ik 14 was en ik moest een gezin onderhouden. Bovendien kun je |^B| toch geen bonder lijden". Misschien J was hij net niet kunstenaar genoeg om voor zijn schilderen „honger te lijden", ySM al klinkt dit misschien wat erg roman- tisch. Aan de andere kant vindt hij 't Jfl ook weer niet zo erg dat schilderen al- /Wk rijd zijn hobby is gebleven: „Beroeps- B kunstenaars moeten vaaje maken wat B het publiek wil hebben. Ik ben nu he- B lemaal vrij. Ik maak wat ik wil", zegt B Inderdaad trekt de heer Rebergen zich niets aan van stromingen. „De mo- AvfB derne kunst doet me niets" en daarom schildert hij naar hartelust alles wat r J Br de natuur hem voorschotelt „Ik houd j i Mte enorm veel van de stijl van Rembrandt. Zijn sterke contrasten tussen licht en donker. Die stijl wil ik volgen". Hennie Rebergen heeft al verschei dene malen geprobeerd in Veenendaal een kring van amateur kunstenaars op te richten. Steeds ging deze echter weer ten gronde. Hij is hierdoor niet ontmoe digd en het liefst zou hij morgen weer met een club beginnen. „Al was er al leen maar een regelmatig contact tus sen de vrijetijdsschilders hier. Een club zou natuurlijk het mooiste zijn, maar als we bijvoorbeeld eens per jaar ge zamenlijk zouden kunnen exposeren, zou ik dat al prachtig vinden. Ik ken hier al zo'n zeventien vrijetijdsschil ders. Als die elk jaar tien schilderijen zouden maken, dat kan toch makkelijk in een jaar, dan hadden we al een ex positie van 170 werken. Daar zijn dan behalve schilderijen ook schetsen, et sen, aquarellen enz. bij". Rebergen ver telt dat hij en ook andere amateur schilders uit Veenendaal al in verschil lende plaatsen hebben geëxposeerd, maar nog nooit in Veenendaal zelf. „Waarom kan het in Rhenen wel en hier niet?" vraagt hij zich af. Toen kwam hij naar Veenendaal, waar hij het beroepsschilderen opgaf voor ander werk. In zijn vrije uren bleef hij de schildersezel echter trouw. Hij schildert nog steeds wat hij mooi vindt. Een stijl die sterk op het sur realisme is gebaseerd. „Ik kopieer niet, ik experimenteer", zegt hij. Op een blanco dia schildert de her Welles met 'n door hem zelf uitgevonden substan tie een miniatuurtje. Hij plaatst dit in de projector en bekijkt het vele malen vergrote resultaat. „Dat is dan mijn in spiratie. Daar ga ik van uit". Zowel de heer Rebergen, de heer Van Schuppen als de heer Welles zijn prach tige voorbeelden van zondagsschilders. Men noemt hen niet „kunstenaars", omdat ze met hun creatieve werk niet him brood verdiepen. daar om zijn ze misschien grote kunstenaars. Ze zijn vrij in hun doen en laten, on gecompliceerd, ongepolijst. De tech niek ontbreekt meestal, het enthousias me echter nooit. Ze schilderen nooit omdat ze weer eens wat moeten verdie nen. In het streekmuseum te Rhenen ex poseerde bijvoorbeeld de heer H. van Schuppen, eveneens een Veenendaals vrijetijdsschilder. Qua werk en opvat tingen staat hij lijnrecht tegenover de C. N. VAN KUIJK expositie RENSWOUDE De Christelijke Plattelands Jongeren afdeling Rens woude houdt op zaterdag 13 januari in het verenigingsgebouw „Rehoboth" haar jaarfeest. De toneelafdeling zal het blijspel „Cupido" in een speelse bui opvoeren van Han de Beukelaere. Afwisselend zal door enkele groepen zang en muziek ten gehore worden ge bracht. Ook de traditionele grote ver loting ter dekking van de kosten ont breekt deze keer niet. heer Rebergen. De heer Van Schuppen schildert vrijwel niet naturalistisch. Hij volgt geen bepaalde stijl, al geeft hij toe dat hij altijd wel enige invloed van grote meesters ondergaat. Maar dat is de ene keer Kubisme, dan weer impressionisme en even later expressio nisme. Het doet hem allemaal niets. „Het g&at mij om het bezig zijn met de handen naast het dagelijkse zaken doen", zegt hij. Hij heeft zich nooit als ideaal gesteld van zijn kunst te kunnen leven. Hij heeft geen enkele opleiding gehad en naar hij zegt mist hij wel de academische ondergrond. In het laatste jaar van de tweede we reldoorlog begon de heer Van Schup pen met schilderen. „Er was bij ons een Javaanse student min of meer on dergedoken en die schilderde' veel". Na de oorlog zocht hij contact met enkele hobby-genoten en zo werkte ook hij veel in clubverband. „Dat zakte allemaal weg", vertelt hij en nu voelt hij geen enkele behoefte meer aan een „kunst kring". ..Alleen met modelwerk is het makkelijker om samen te schilderen, maar daar doe ik toch maar heel wei nig aan", aldus de heer Van Schuppen. De laatste tijd zoekt hij meer contact met beroepsschilders om de eenvoudi ge reden dat hij van hen wat kan le ren. De heer Welles is meer dan 15 jaar plaatselijke „kunstkring" van harte toe. Hij komt uit Friesland en is hier een vreemde eend in de bijt. Graag zou hij wat contact hebben met Veenen daalse vrijetijdsschilders om met el kaar van ideeën te wisselen. Ook zou hij graag het werk van hen verzameld zien in een expositie. De heer Welles is mer dan 15 jaar beroepsschilder geweest, al voelde hij zich toen geen kunstenaar: „Ik werkte bij een aardewerkfabriek. Daar be schilderde ik potten met landschappen en bloemen". H. VAN SCHUPPEN met de handen werken Wethouder Van Kuyk is momenteel bezig met het bestuderen van de moge lijkheden om een expositie van Veenen daalse amateurschilders te organise ren. Hij zit nog met enkele problemen. Is er genoeg belangstelling voor? Moe ten bij een tentoonstelling onder het motto „Kunst van eigen bodem" de hier wonende beroepskunstenaars ge zamenlijk met de amateurs exposeren of moeten zij gescheiden blijven? Als zij samen exposeren, waar ligt dan de grens? Dit zijn enkele vragen die de heer Van Kuyk tracht op te lossen. „Het is echter de bedoeling om binnen niet al te lange t(jd de expositie te hou den", vertelde hij. Over het culturele leven in Veenen daal zegt de wethouder: „Je moet het van twee kanten bekijken. Er is een grote culturele belangstelling wat be treft het zelf werken van de mensen. Er wordt echter veel over geklaagd dat er, als er iets gebeurt, geen belangstel ling is. Dat zagen we vroeger bij to neeluitvoeringen. Dat zien we nil bij de Volks Universiteit, die echt niet flo reert. En om de concerten van het Utrecht's Symphonie Orkest te doen slagen moet men heel veel propaganda maken. Toch geloof ik niet dat Veenen daal wat dit betreft van andere plaat sen verschilt. Wat in een stad mogelijk is kan hier nu eenmaal niet. Men wil dan wel eens meedoen maar het lukt niet". Dat vele Veenendalers toch wel „cultureel-minded" zijn, zoals de heer Van Kuyk het noemde, bewijzen wel de zondagsschilders. VEENENDAAL „Een onverwachte glijpartij door plotseling optre dende gladheid heeft in deze tijd van het jaar wel eens de reactie van een weggebruiker tot gevolg in de trant van: „Waarom heeft de gemeen te nog niet gestrooid?" De gemeente treft meestal geen blaam". Zo is de mening van de hoofdopzichter der buitendienst van gemeentewerken in Veenendaalde heer H. Bezemer. „Als die weggebruiker niet ge merkt heeft dat het glad was, voordat hij slipte, hoe kunnen wij het dan weten! Indien wij een gladheidsmelding ontvangen is het „strooiapparaat" binnen een half uur in werking en krijgt heel Veenendaal een beurt." „Voor dergelijke opmerkingen van „leken" ben ik niet zo benauwd, maar de mensen van de dienst, die het eigenlijke werk moeten doen, die vaak midden in de nacht op de strooiwagen staan te koukleumen trekken zich dergelijke opmerkingen aan en dat is te begrijpen. Ik wil die mensen helemaal niet een extra pluim op de hoed geven, voor wat ze doen, want het hoort gewoon bij hun baan, maar het publeik mag toch wel eens bepaald worden bij het feit, dat ongeacht het tijdstip een groep werknemers van de gemeente ge reed staat om op het eerste alarm uit te rukken om te zorgen, dat men zq veilig mogelijk langs de weg kan gaan. Ook dit jaar heeft de „strooiploeg" al een respectabele hoeveelheid werk verzet. In de nog „jonge" winter is al meer pekel op de weg gestrooid, dan het hele vorige seizoen. Alleen al de sneeuwval vlak voor de kerst dagen kostte 40 ton pekel. In totaal heeft men in Veenendaal reeds 125 ton over de wegen ge strooid. over 11e wegen, zo beklem toont de heer Bezemer: „De mensen zeggen wel eens: op de Kerkewijk strooien ze wel, maar hier zie je ze nooit. Dat is onjuist, maar men ver geet, dat er behalve pekel ook ver keer nodig is om de straat in een vlot tempo „schoon" te krijgen. Daarom zijn de „binnenstraten" altijd veel slechter te berijden dan de belangrijke verkeersaders. Dat kan men toch ook in de weerberich ten horen: „De grote wegen zijn goed berijdbaar, maar de binnenwe gen zijn plaatselijk nog glad". Dat betekent niet, dat men minder aan de binnenwegen gedaan heeft, maar alleen dat daar minder verkeer komt." Gladheidsalarm wordt altijd door de politie gegeven. Indien de pa trouillewagen 's nachts zowel als overdag gladheid bemerkt, waar schuwt men per mobilifoon 't bu reau. Vandaar belt men de heer G. J. van Holland, opzichter buiten dienst van de gemeentewerken. „De heer Van Holland voor het geval de melding in de nacht komt haalt direct de monteur uit zijn bed en geeft aan welke mensen gewaar schuwd moeten worden. De politie haalt de „strooiploeg" uit bed. In dien we de gladheid niet hebben zien aankomen, maken de heer Van Hol land en de monteur de eerste strooi wagen gereed en als de mensen ko- Het nieuwe strooi-apparaat van Gemeentewerken dat deze winter al goede diensten heeft verricht. men gewoonlijk binnen het half uur kunnen ze vrijwel direct uit rijden." Die eerste wagen is tegenwoordig de vrachtwagen met het in novem ber ingebruikgenomen automatische strooiapparaat. Alleen de chauffeur is nodig om het apparaat te bedie- nen, zodat men overdag de wagen met een eenmansbezetting kan laten rijden. In de nachtelijke uren gaan er twee mannen op, omdat het ri sico van „pech-krijgen" groot ge noeg is om er rekening mee te hou den. „We proberen om 6 uur in de ochtend alle wegen en de fietspaden weer zo goed mogelijk berijdbaar te maken en dat is meer dan van het publiek, gezegd kan worden. In de politieverordening staat, dat ieder een verplicht is voor zijn huis te zorgen dat het trottoir schoon is." Tot voor kort kon de politie niet optreden, omdat het aantal overtre ders van deze verordening te groot was. Nu wordt dat anders: „Dit jaar voor het eerst wordt hetzelfde strooi- zout, dat wij gebruiken in kleinver- pakkingen in de handel gebracht. Een zakje van 20 kg kost maar on geveer f 4,-, zodat dat voor niemand een bezwaar kan zijn. Als norm kun je namelijk stellen, dat per vier kante meter trottoir ongeveer 50 gram zout gestrooid moet worden. Dat betekent, dat als men een trottoir heeft, dat twee meter breed is en de gevel van het woonhuis is vijf meter lang, men slechts onge veer een pond zout behoeft te strooi en om aan de eis van de verorde ning te voldoen. De politie zal dan ook strenger gaan optreden", aldus de heer Be zemer, die vertelde dat er geen wet telijke verplichting is op flatgale rijen te strooien maar dat men hier voor eigenlijk wel een „morele" verplichting heeft. Ruim 75 vertegenwoordigers van de bibliotheekwereld in Gelderland waren dinsdag te gast bij de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Doel van het be zoek was de nieuwe moderne universi teitsbibliotheek, die binnenkort officieel geopend wordt. De morgen werd be steed aan een huishoudelijke vergade ring, die onder de leiding van voorzit ter B. A. Otten erg gemoedelijk ver liep, en aan een inleiding over het mil joenenproject „Heyendaal" door de heer C. A. M. Graafmans van het Bu reau Pers en Voorlichting der Univer siteit. Na een lunch, door het Curatorium aan het gezelschap aangeboden, volgde aan de universiteitsbibliotheek, onder de bekwame leiding van de hoofdbiblio thecaris, mr. G. G A.. M. Pijnenborg en twee van zijn assistenten. Ook al is de bibliotheek bescheiden van omvang, zowel door haar korte geschiedenis sinds 1923 als ten gevolge van de oor logshandelingen van 1944, op één punt meende de heer Pijnenborg zich onbe scheiden te mogen uitdrukken: hij heette zonder aarzeling de Nijmeegse universiteitsbibliotheek het mooiste bi bliotheekgebouw in Nederland onder de instellingen op academisch en universi tair niveau. LUNTEREN In het conferentieoord „De Blije Werelt" zal deze zomer het grote landelijke congres van de Neder landse Christelijke Onder Officiers Ver eniging, de N.C.O.O.V., worden gehou den. De onder-officieren van land- en luchtmacht, die van deze organisatie lid zijn, en dat zijn er vooral op de Veluwe heel wat, komen daartoe dan op dinsdag 4 juni en woensdag 5 juni in Lunteren bijeen. Een van de punten waaraan aan dacht zal worden besteed is de ver tering van de sociale positie van de onderofficieren.

De Vallei | 1968 | | pagina 7