TABOES AAN LOPENDE BAND DOORBROKEN Socioloog, historicus, econoom Prof. dr. P. J. Bouman Nieuwe uitrusting Queen Elizabeth II Tass 50 jaar Herinnering aan rustiger tijden Samenwerking nodig voor reisbureaus Hulp in Sovjet-Unie soms duur betaald Wasmanden met post STAD VAN DE TOEKOMST In een wip Het evenwicht wordt hersteld? Er is geen gevaar? Drs. P. P. Kohnstamm HPABOES worden aan de lopende band doorbroken. Sommige ïyken definitief te zyn verdwenen. Ook hier valt een zekere stroom versnelling waar te ne men. Seks (homofilie), kerk, politiek, verdo vende middelen op vrtfwel elk gebied staan de normen en waarden op z(jn minst ter dis cussie. Wij vroegen de Gro ningse hoogleraar dr. P. J. Bouman wat de oorzaken zijn, welke betekenis men aan de verschijnselen mag hechten en waar de grenzen zullen liggen. Prof. Bouman (65) is econoom, historicus en socioloog. Hij schreef een twintigtal boeken, waarvan de bekendste als: Revolutie der eenzamen en Vijfstro menland tientallen drukken beleefden en in acht talen versche nen. Vorige maand nam prof. Bouman afscheid van de universiteit waar hy met zoveel succes op nieuwe ge bieden werkzaam was. Dat is vijf jaar te vroeg maar prof. Bouman heeft een goede reden. „Ik wil schrijven. Als ik het nu niet doe, ge beurt het niet meer. In Zwitserland en daarna in Nederland ga ik werken aan een boek over het lot van ver volgden in de Tweede Wereldoorlog als Brecht, Thomas Mann en Stefan Zweig. Ik verdwijn uit Groningen ik eclipseer, ik word obscuur", zegt hy. Nog juist op tyd waren wy in Groningen om enige meningen van de verdwynende hoogle raar op te tekenen. SLINGER DRAAIT WEL WEER TERUG GRONINGEN „De kinderen zeggen volkomen terecht tegen hun oudersWaar wind je je over opwat wij doen is niets vergeleken bij de gruwelen die tussen 1914 en 1945 zijn bedreven en die zijn getolereerd van bovenaf door kerken en regeringen. Die periode is een grote demonstratie geweest op het thema alles mag. Privé-verhoudingen ten aanzien van seks, kerk enz. verbleken alls men over de concentratiekampen praat en over Hirosjima. De twee wereldoorlogen, daar begint alle rebellie", zegt prof. Bouman. De vraag of er in die rebellie tegen bestaande opvattingen in het afgelopen jaar een stroomversnelling viel te be speuren, vindt prof. Bouman te begrensd. Een socioloog-cultuurhistoricus laat zich niet vastprikken op de gebeurte nissen in een bepaalde periode. Andre Leroux viel niet voor Frankrijk BONN „Gesneuveld voor Frank rijk", staat in gouden letters op het oorlogsmonument in het kleine Zuid franse dorpje Montendre. Daaronder, bij de namen der gevallen helden, staat de naam: „André Leroux". Sinds enkele dagen weten de dorpsbewoners dat André Leroux, dienstplichtig sol daat uit 1939, niet is gesneuveld maar als landarbeider en keuterboer woont in het dorpje Broek op de Lüneburger Heide, waar hij in 1940 als krijgsgevan gene was beland. De inmiddels zestig jaar oude Leroux loopt nu kans dat de Franse staat van hem 360.000 gulden pensioen zal terug eisen, die in twintig jaar aan zijn „oor logsweduwe" in Montendre zijn uitbe taald. Leroux, die in Frankrijk vrouw en drie kinderen had, raakte als 32-jarige in Duitse krijgsgevangenschap en werd tewerkgesteld op een boerderij nabij Broek. Toen de oorlog was afgelopen bleef hij in het dorpje op de heide en liet zich daar normaal inschrijven in „Op het ogenblik slaat de slinger van de klok heel ver door naar het uiterste tegendeel van de Victoriaanse moraal en preutsheid. Die reactie is hier wat feller omdat we in Nedreland langer in Victoriaanse styi hebben geleefd. Op zichzelf was die Victoriaanse strengheid ook weer een reactie op de ongebonden heid van de achttiende eeuw." „De slingerbeweging heeft nu het uiterste punt nog niet bereikt. We schieten nog verder door, maar in een verdwynen van taboes geloof ik niet. (Het is beter te spreken over drempels tot gebieden waarover men niet spreekt.)" „Geen enkele samenleving verdraagt anarchie. Als alle normen en grenzen verdwynen, gaan we dadeiyk weer nieuwe normen en taboes maken, want geen mens kan er tegen als alles los en vry is." "Drof. Bouman noemt Rusland als voorbeeld uit de geschiedenis ter ondersteuning van de theorie van „pro beren en dwalen". In 1917 werd in Rusland het huwelijk afgeschaft als een burgerlijk vooroordeel. Wat de seks be trof, gold de „glas water"-theorie. Wie dorst had, dronk. Het huwelijk was niet belangrijker dan een glas water. Al in 1936 werd het huwelijk weer officieel beschermd en ontstond een or dening van de seksuele relaties. „De Russen kijken wel eerst ontsteld naar onze seksuele vrijheid, maar eigenlijk zijn ze ons ver voor. Omstreeks 1980 gaan wij waarschijnlijk ook weer te rug." Prof. Bouman gelooft dat het ge zegde „de wal keert het schip" zeker van toepassing zal worden op de sek sualiteit. Hij verwacht dat de rebellie tegen de officiële geweldtheorie nog sterk zal toenemen omdat er een fundamenteel wantrouwen is ontstaan tegen de oor logsmiddelen. Hij voorspelt bewegin gen die zich tegen het geweld richten een grote toekomst. het bevolkingsregister. De grijze „Opa André" woont daar nu met een Duitse levensgezellin, hun beider dochter, schoonzoon en twee kleinzoontjes. Drie jaar na de oorlog verklaarde een Fran se rechtbank hem officieel voor gestor ven. Zijn naam werd in gouden letters gebeiteld in het monument van Mon tendre. Kort geleden verlangde het Duitse districtsbestuur dat Leroux eindelijk voor een geldig Frans paspoort zou zorgen en daardoor kwamen de Franse autoriteiten de „gesneuvelde" op het spoor. André Leroux zegt dat zijn huwelijk in Frankrijk een mislukking was en dat zijn vrouw hem tijdens de krijgs gevangenschap heeft geschreven om maar nooit meer terug te komen. Hij wil niet "weg uit zijn dorp op de Lüne burger Heide. Franse Instanties menen dat terug vordering van de 360.000 gulden juri disch niet zo gemakkelijk zal zijn, om dat het niet Leroux' schuld is dat de Franse justitie hem voor dood heeft verklaard. BRUGGE Uit de gehele wereld zijn meer dan een miljoen kerstkaarten en brieven en vele, vele cadeaus gezonden aan een klein meisje van vier jaar, Eliane de Feyter, die ongeneeslijk ziek in een ziekenhuis hier ligt en nog slechts korte tijd te leven zal hebben. Via het militaire meteorologisch centrum in Wezembeek ging een verzoek uit om Eliane een kerstgroet te zenden een verzoek dat uit ->jwel alle landen van de wereld beantwoord werd. Orof. Bouman ziet eveneens toekomst voor het geloof maar dan in een volstrekt andere vorm. „Er zal een verlangen ontstaan naar de spontane, directe geloofsbelijdenis, naar evange lische eenvoud. Er zal geen of minder kerkelijke discipline zijn, wel een zoe ken naar de zuiverheid van het ge loof." „Het zal niet meer mogelijk zijn het etiket christeiyk op allerlei onredeiyke dingen te plakken. Er is al zoveel mis bruik van het geloof gemaakt dat men het zuiver zal willen houden. Persoon lijk zie ik het geloof als de vitamine voor het leven." Prof. Bouman vindt het niet ver wonderlijk dat er op vele gebieden te gelijkertijd beweging is ontstaan. „Het echo-effect is van groot belang.'Als er gens vernieuwing ontstaat, krijgen an deren ook moed. De ene beweging be vordert de andere. Vernieuwing onder vindt weerklank en wordt niet langer gesmoord in de kussens van de negen tiende eeuw." „Vernieuwing en openhartigheid zijn heilzaam. Overdrijving en chaos zijn schadelijk. Zo'n man als Ridder van Rappard is slim. Hij richt zich niet te gen de principes, maar tegen de uit wassen en dan staat hij sterk. Ook de felle reacties van de behoudenden pas sen in het totaalbeeld. Zij overdrijven weer op hun beurt in hun verlangen naar matiging." Persoonlijk is hij ervan overtuigd dat men niet kan leven zonder spelregels en een rangorde van waarden als oriën tatiepunten, waarbij het geloof een rol zal spelen. Tn hoeverre speelt de welvaart een 1 rol? „De welvaart is in Nederland snel gekomen. Eigenlijk hebben we in meer derheid eeuwen in grauwe ellende ge leefd. Zelfs in de Gouden Eeuw was het volk straatarm. We hebben leren leven met de welvaart en ik vind dat we het er redelijk goed hebben afgebracht Er zijn weinig excessen." „Het grote publiek heeft de welvaart gebruikt voor kleding, woningen, op voeding, sparen en reizen. Dat is niet ongunstig. Televisie-kijken is geen blijk van apathie. Het is net zo'n vrijetijds besteding als het ganzenborden van vroeger." „Welvaart prikkelt om welvarender te worden, in hoofdzaak in de con sumptieve sfeer. Om nog even op de seks terug te komen: zonder liefde ligt seks voor mij ook in de consumptieve sfeer. Die richting ;aan we nu op, maar over enige tijd is seks weer lief de, hoor." W/'at is het grote probleem van deze tijd? „Ja, ik wil niet somber doen, maar ik acht het mogelijk dat deze wereld ten onder gaat in een derde wereldoor log. Een catastrofe blijft mogelijk. Men kan vervallen in oorlogen, die met de huidige mogelijkheden fataal zijn." „Goed, het is een kleine kans, maar het is irreëel deze mogelijkheid niet te willen zien. Men heeft de middelen zichzelf uit te roeien. Dat is eigenlijk de meest verrassende stroomversnel ling geweest." „De mathematische kans bestaat dat de machine doldraait, dat de kunstma tige wereld van geweldsevenwicht uit de hand loopt. Het grote probleem zal zijn dit te voorkomen. Wij spelen hoog spel." Tn zestig jaar zijn we van een ver- zwijgen tot een overaccentuering van het seksuele gekomen. De vroegere onderstroom van hyprocrisie is omge slagen in een bovenstroom van luid ruchtigheid. Wat we vroeger fluister den. wordt nu van de daken geroepen." „Maar binnen zestig jaar zullen we weer een stuk terug zijn. Als je seks in diskrediet wilt brengen, moet je vol strekte ongebondenheid voorstaan. Overdrijving is dodelijk. Men zal dan de beschutting van nieuwe taboes en deugden gaan zoeken." „De vraag is wat de nu vrijgevoch ten jeugd (van Victoriaanse quders) haar kinderen zal leren. Zal èr een breuk in de cultuuroverdracht komen? Het is niet waarschijnlijk omdat de te genwoordige jeugd de gevaren van de volstrekte ongebondenheid kent" „Er kan veel schade zijn aangericht voor men de consequenties heeft over zien. Ik onderschrijf de theorie van Toynbee van trial en error: cultuur is een uitdaging van proberen en dwa len. De slinger zwaait meestal iets te ver door. Dat kan gevaarlijk zijn." „Een andere zaak is dat ik zeker be grip heb voor de opstandigheid van de jeugd die de bestaande sociale en mo rele orde, met atoomdreiging en oorlo gen, verwerpt. Ze ziet die als de index van een verworden wereld. Men zal de gevaren leren kennen als de uitersten in vrijheid worden bereikt." „Dan zal men terugkeren naar nieuwe bindingen en normen. Er bestaat nu al een heimelijk verlangen naar nieuwe menselijkheid en een nieuwe moraal, maar dan op een ander niveau. Niet Victoriaans, niet moraliserend. Dat is de winst." LONDEN Op de voorbezichtiging van de jaarlijkse Botententoonstel- ling in Londen werd de gezagvoer der van de Queen Elizabeth II" gefotografeerd bij een model van zijn nieuwe schip. Even later po seerde kapitein Warwick bij een 25-persoons reddingvlot, zoals er een aantal aan boord van de „Queen Elizabeth II" zal worden mee gevoerd. DEN HAAG Het Russische pers bureau Tass bestaat 50 jaar. Een maand na de oktoberrevolutie werd bij de creet van Lenin een centraal nieuwsbu reau voor de Sovjet-Republiek opge richt, het Fetersburgse persbureau (PTA). In 1918 werd na overplaatsing van de centrale regering naar Moskou de naam van het persbureau veranderd in ROSTA. Na de oprichting van de Unie van Socialistische Sovjet-Repu blieken in 1925, werd de informatie taak overgenomen door het telegraaf- agentschap TASS. Het werk van Tass strekt zich thans uit tot nieuwsgaring en -verspreiding in 34 landen. In de Sovjet-Unie zelf telt het persbureau een staf van 500 cor respondenten, waarbij inbegrepen de correspondenten van de 14 persbu reaus van de Sovjet-Republieken. Op de TASS-nieuwsdienst zijn 500 binnenlandse abonnees in 200 steden aangesloten en het vaste telexnet heeft een lengte van 150.000 kilometer. Met alle wereldpersbureaus en met een groot aantal nationale persbureaus heeft het uitwisselingsovereenkomsten. AMSTERDAM „De nettowinst van de touroperators in ons land be draagt na aftrek van de belastingen nooit meer dan één tot drie procent van de omzet en dit geldt dan nog alleen voor de goede jaren. Dat is voor deze reisbureaus, die zelf vlieg tuigen charteren en hotelbedden moe ten garanderen, wel erg weinig." Kort voordat drs. P. P. Kohnstamm (27) in opdrack. in Vroom en Drees- mann-Nederland nogmaals de reisbu reaus in ons land zou gaan bestuderen, had hij deze conclusie dit jaar al vast gelegd in zijn doctorale scriptie: „Vol ledig verzorgde vakantie-vliegreizen". De scriptie staat dus ook los van zijn huidige werk voor Vroom en Drees- mann en houdt ook geen verband met zijn recente aanstelling tot adjunct-di recteur van het reisbureau Centouri dat door V. en D. werd opgekocht, on der meer op grond van het (tweede) rapport van de heer Kohnstamm. In de scriptie worden onder meer de ze conclusies getrokken dat: 1. De ongeveer dertig touroperators in ons land, waarvan de ondernemingen die zich uitsluitend met Itéreizen bezig houden het sterkst in de schoenen staan, nauwer zullen moeten gaan sa menwerken. Datzelfde gebeurt al in Duitsland tussen bijvoorbeeld Schar- now, Touropa en Hummel. 2. Er moeten betrouwbare statistieken komen over vakantiereizen. Daarvoor is samenwerking nodig tussen het Cen traal Bureau voor de Statistiek, de Rijksluchtvaartdienst en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus, de ANVR. 3. De rentabiliteit van toeristische be drijven, touroperators en reisbureaus kan beter worden als de dienstverle ning wordt verbeterd. De heer Kohnstamm gaat hierop die per in. Hij schrijft: „Wij zien geen re denen waarom in de sterk expansieve Tussen de duizenden auto's, die langs de Amsterdamse grachten zijn geparkeerd, zag de fotograaf dit bijzondere voertuig staan. Een stukje romantiek in het razenddrukke verkeer van Nederlands hoofdstad. MOSKOU De man, die in Mos kou de storingsdienst telefonisch op de hoogte bracht van het feit dat er een elektriciteitskabel was gebroken, heeft beslist een aantal niet-elektri- sche schokken gehad, toen hij merk te wat er aan gedaan werd. Nadat hij had beschreven wat er was gebeurd luidde het antwoord door de telefoon „wat zou dat?" Heftig gesticulerend wees de man op het gevaar dat de draad veroor zaakte: hij bungelde vlak bij een huis en aanraking zou dood ten ge volge kunnen hebben. Het deed de man aan de andere kant kennelijk niets. Hij nam wel de moeite te vertellen dat er geen repa rateurs aanwezig waren, maar dat hij er een paar zou sturen als ze binnen kwamen. En met deze mededeling hing hij op. Er verstreken enige uren en er gebeurde niets. Hierna belde de man wederom, nu naar de directeur van de storingsdienst. Deze verwonderde zich in hoge mate dat zoiets kon voor komen en hij beloofde onmiddellijk een paar mannetjes te zullen sturen, echter wel met de waarschuwing dat er gebrek was aan kabels en dat de ze misschien niet eens aanwezig zou den zijn. En na een uur verschenen de elek triciens. „Dat is in een wip gebeurd", ver zekerde de baas. Maar, zo zei hij, er moest wel eerst even een verklaring worden getekend waarin de man, die zo behulpzaam had getelefoneerd, alle verantwoording op zijn rekening zou nemen als de draad die van zeer inferieure kwaliteit zou zijn wederom zou breken en iemand zou elektrokuteren. Gelukkig wist een tweede repara teur de baas van deze eis te doen af zien, doch de laatste herinnerde zich plotseling weer het tekort aan draad en zei tegen de waarschuwer dat hi; voor een stuk moest zorgen, om de eindjes aan elkaar te knopen. Uiteindelijk slaagde deze daar dan in. Met een zielig eindje kabel tracht te hij de mannen te bewegen nu ein delijk die kapotte kabel te maken. Maar zover waren ze nog niet. De baas bekeek het miserabele stukje draad, schoot dan in de lach en haalde vervolgens uit zijn bestelauto een irima stuk kabel het stuk dat hij had getracht te redden waarna het werkje inderdaad in een mum van tijd was gefikst. De man heeft zich nu beklaagd in het nieuwsblad Sovetskaja Rossija. markt voor vakanties niet even goed verdiend kan worden als in sommige andere bedrijfstakken, maar dan zal men het stadium van het kleinbedrijf snel achter zich moeten laten". „Het merendeel van de touropera tors in ons land is nu nog in handen van de eigenaars of oprichters, dia vaak ook de leiding hebben", meent da heer Kohnstamm. Hij achat dat er dui zend kantoren in ons land zijn waar va kantiereizen worden verkocht. Het CBS is al sinds 1966 (kort na het faillisse ment van Fiësta) bezig om deze be drijven door te lichten en te investarl- seren. De heer Kohnstamm meent dat veel reisbureaus in ons land door de snelle ontwikkelingen op de markt zijn ver rast. „De komende jaren zullen onge twijfeld veel veranderingen te zien ge ven, o.a. in de organisatie en opbouw van de Nederlandse reiswereld",. HIJ schrijft ook: „Meer dan vijftig procent van alle touroperators zijn naamloze vennootschappen, de rest is onderver deeld in verenigingen, stichtingen, coö peraties en zelfs is er een touroperator zonder rechtspersoonlijkheid. Slechts enikele, zoals Air Tour Holland en Ho telplan, zijn eigendom van grote toeris tische bedrijven". „We zullen tot fusies en concentra ties moeten komen voordat het te laat is", zegt de heer Kohnstamm. „Kijk naar Duitsland. Daar hebben de postorderbedrijven Neckermann en Quelle de eerste en derde plaats ver overd op het gebied van Ité charter- reizen". Over Neckermann schrijft hij in zijn scriptie: „Neckermann had als inbreng een groot bedrijf met een catalogus die in een oplage van vijf miljoen stuks werd verspreid. Alleen enkele pagina's daarvan behoefden aan de reisafdeling te worden besteed. Deze bezuiniging op de publiciteitekosten is enorm". De heer Kohnstamm is geen voor stander van vakantiereizen op afbeta ling, tenminste nu nog niet. „Er liggen daarvoor in ons land alleen mogelijk heden als de financiële draagkracht van de reisbureauwereld aanzienlijk is verbeterd". NEW YORK Achthonderd volkomen nieuwe steden, die per stuk vier mil jard dollar gaan kosten, zouden een groot deel van de Amerikaanse pro blemen uit de wereld kunnen helpen, aldus dr. Atheistan Spilhaus in een toespraak voor de A.A.A.S. (Ameri kaanse vereniging voor promotie van de wetenschap). Dr. Spilhaus, president van het Frank lin Instituut in Philadelphia, zei tij dens de jaarlijks bijeenkomst van de A.AA.S. dat al die steden die elk een door computers geregeld stadsvervoer zouden hebben en een bevolking van ongeveer 250.000 men sen zouden krijgen minder zou den kosten dan de uitgaven van een jaar voor het Amerikaanse ruimte programma. Het is van het grootste belang dat op korte termijn met de bouw van de steden wordt aangevangen, aldus dr. Spilhaus. Als 800 steden van beperkte omvang over heel Amerika werden gebouwd, zouden alle Amerikanen daarin ge huisvest kunnen worden en zou dit het einde beteekenen van vervuiling, verkeersopstoppingen, relletjes en an dere ziekten die voorkomen als ste den te groot worden. Het openbare vervoer zal gratis zijn in de „experimentele steden". De steden zouden helemaal opnieuw op gebouwd worden en niet volgens de principes van voorbije dagen. Auto's en vrachtwagens zouden worden verbannen. De bevolking zou zich met motorloze, chauffeurloze en voor al geluidloze semiparticuliere capsu les naar de winkel, het werk of naar huis begeven. De stad zou grotendeels worden geor ganiseerd als een groot hotel, zei dr. Spilhaus. Het aantal woningen, win kels, fabrieken, zaken, scholen en zie- groen land, boerderijen en bossen kenhuizen, maar ook de hoeveelheid rondom de stad wordt van te voren geheel vastgesteld. Een ondergronds buizenstelsel zal dienst doen om passagiers zowel als goederen van het ene eind van de stad naar het andere te transporte ren. Het uiteindelijk doel is een systeem te ontwerpen „dat iedereen in staat zal stellen van de ene plek op de aarde, elke andere plek binnen tien minuten te bereiken".

De Vallei | 1968 | | pagina 9