Veenendaals dagblad Opnieuw verrassingsaanval van Viët-Congstrijders Voor jeugdige chauffeurs extra eigen risico Buiten Eerste kortebaanwedstrijd verreden Arts in Heerde vond dode en 3 bewustelozen Nederlander gewurgd in huurkamer te Miinchen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stukje maan dichterbij Hawk-raketten voor Thailand Mr. Luns liet chauffeur na lichte botsing doorrijden BEBOET DOOR HAARLEMSE JUSTITIE Auto van dijk in haven gestort: dode KOFFIE NIEUWS VAN DE VAKMAN HANOI ZOV AANBOD VOOR GESPREK HEBBEN BEVESTIGD Waarschijnlijk per 1 juli: Geslipte auto door trein vernield Moordenaar uit asiel vermist Man in vrieskou omgekomen Automobilist door lifter beroofd Franse kernproef in voorjaar MEDEBEWONER IN ARREST RUILHART GAF HET NA PAAR UUR OP Bemanning van coaster gered Nachten weer kouder Proefvlucht Apollo- ruimtevaartuig Slecht resultaat II Door ijs gezakt Bur voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs ll7 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 11 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 9 Rotsblokken in de buurt van de krater Tycho op de maan, gefotografeerd en overgeseind door de Surveyor-7. Links is de antenne van de maanverkenner te zien. In totaal zijn er al 1225 goede foto's overgekomen. Op verscheidene daarvan is de aarde te zien. Het instrument voor chemisch bodemonderzoek, dat ook aan boord is van de Surveyor, functioneert echter niet. WASHINGTON Op 18 januari zal van Kaap Kennedy een deel van eeh ruimtevaartuig worden gelanceerd voor een proefvlucht. Het is het gedeelte, dat op een toekomstige tocht naar de maan zich van de volledige Apollo-com- binatie moet losmaken om twee van de drie ruimtevaarders naar de maanop- pervlakte en weer terug te brengen. Het ruimtevaartuig zal door een ver sterkte Saturnus-1 -raket in een baan om de aarde worden gebracht. Na enige tijd op een hoogte van 170 tot 220 km te hebben gedraaid wordt het daarna naar 800 km hoogte gestuwd, waar het ongeveer twee jaar zal blijven voordat het in de atmosfeer van de aarde ver dampt. TVat wij de ooievaars langzamerhand gerust tot onze zeldzame vogels mogen gaan rekenen, blijkt uit de zorgvuldig uitgevoerde enquête, waar van de uitslag elk jaar door H. L. Schuilenberg van het „Rivon" wordt gepubliceerd. Er blijkt uit, dat de broed-uitkomsten alweer heel wat ach terblijven bij die van 1966, want er vlogen slechts 28 jongen uit, tegen in genoemd jaar 42. Een 18-tal nesten was betrokken (in 1966: 28), waarvan 11 door broedparen en 7 door niet- broedparen; voor zover bekend wer den er 52 eieren gelegd (1966: 92), hieruit werden 36 jongen geboren, te gen 54 het vorige seizoen, maar helaas gingen er 8 van deze jongen verloren. Toch bestaat er een overvloed van woongelegenheid, n.l. 227 nesten, (doorgaans kunstmatige) waarvan 37 in Gelderland; door „Vogelbescher ming" werden nieuwe horsten ge maakt c.q. gerestaureerd. Onder Apel doorn viel een jonge uiver als ver keersslachtoffer en we mogen aanne men dat deze afkomstig was van het nest te Terwolde, dat omtrent die tijd verongelukte. Het was helemaal mis met dit vogelgezin, want van de 3 jongen werd er 1 uitgeworpen, 1 kwam onder 'n auto en slechts 1 vloog normaal uit. Het wordt, als we dit al les zo bezien, met de Nederlandse ooievaars meer en meer misère; slech ter broedseizoen als dat van 1967 is er nooit geweest. Na zitten we in span ning over hetgeen het nieuwe jaar zal brengen. 11-1-1968 A. B. WIGMAN DEN HAAG Vrijwel alle in Neder land werkende motorrijtuigverzeke raars hebben besloten een extra eigen risico van 150 gulden per gebeurtenis in te voeren voor personen- en vracht auto's, wanneer deze worden bestuurd door iemand, die jonger is dan 23 jaar. De maatregel van de automobielverze keraars, die waarschijnlijk 1 juli a.s. van kracht wordt, is gebaseerd op de zowel in Nederland als in het buiten land opgedane ervaring, dat jeugdige bestuurders in onevenredige mate by verkeersongelukken zyn betrokken. In de Verenigde Staten en verschil lende Westeuropese landen hebben ver zekeraars deze ervaring tot uitdrukking gebracht in een hogere premie en een hoger eigen risico voor jeugdige be stuurders. In Nederland hebben verze keraars er de voorkeur aan gegeven voor motorrijtuigen, die door jeugdige personen worden bestuurd, een extra eigen risico in te voeren. Aangezien over het algemeen niet de bestuurder, doch het motorrijtuig is verzekerd, geldt het extra eigen risico met name ook voor ouders, die hun jeugdige kinderen in hun auto laten rij den. De door de automobielverzekeraars angekondigde maatregel betekent, dat in bedoelde gevallen een extra eigen ri sico wordt ingevoerd boven de reeds bestaande, verplichte of vrijwillige eigen risico's van de verzekerde. Voor de WA-verzekering geldt thans geen verplicht eigen risico. Voor de cascodekking is in het binnenland een minimum eigen risico van kracht van honderd gulden. Het slachtoffer van een schuldige automobilist, die tegen WA verzekerd is, zal door de verzekeraar volledig worden schadeloos gesteld. Het bedrag van het eigen risico zal dan op de ver zekerde of de bestuurder worden ver haald. HENGELO Op een onbeveiligde overweg even buiten Hengelo is woens dagavond omstreeks acht uur een per sonenauto door een trein gegrepen en totaal vernield. De inzittenden hadden het voertuig tijdig kunnen verlaten. De wagen werd ca. 250 meter meege sleurd. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur door de plaatselijke gladheid van de overweg afgleed en met de rechterwielen tussen de rails geraakte. Met man en macht hebben de drie in zittenden nog getracht de auto weg te krijgen doch dit is hun niet gelukt. Ook een poging om met een pechlamp de naderende trein te waarschuwen had geen resultaat. De voorkant van de trein werd ernstig beschadigd; het treinverkeer ondervond een uur ver traging. SAIGON De Viët-Cong heeft vanochtend vroeg bij een nieuwe verras singsaanval „zware verliezen"" toegebracht aan een Zuidviëtnamees in- fanteriebataljon en een grote hoeveelheid wapens buitgemaakt. De Viët- Congstrijders bestormden de prikkeldraadversperring rondom het kamp van het bataljon bij Phoe My en wisten door te dringen tot het wapendepot. Drieëntwintig opstandelingen sneuvelden. De Viët-Cong heeft sedert het nieuw jaarsbestand veel gebruik gemaakt van deze tactiek van bliksemaanvallen; zo werd woensdag een dergelijke aan val op een Amerikaanse helikopterba sis uitgevoerd waarbij vier toestellen werden j vernietigd en 25 beschadigd. Bij aanvallen van de Viët-Cong op twee „pacificatiegroepen" van Ameri kaanse en Zuidviëtnamese militairen dichtbij de provinciehoofdstad Tam Ky, zijn een Amerikaanse militaire arts en vijf mariniers om het leven gekomen. De aanvallers, die gebruik maakten van mortieren en raketten, werden verdreven met achterlating van negen doden. Sinds het begin van dit jaar heeft de Viët-Cong meer dan 70 overvallen op pacificatiegroepen gepleegd, waar bij 38 mariniers sneuvelden. Telegram Het Bo.stonse blad „Christian Scien ce Monitor" meldt, dat Noord-Viët- nam heeft bevestigd met de V.S. te willen praten mits alle oorlogsdaden tegen Noord-Viëtnam onvoorwaardelijk worden gestaakt. De correspondent in Hongkong van het blad, John Hughes, meldde het volgende telegram te heb ben ontvangen van het Noordviëtname- se ministerie van Buitenlandse Zaken: „In antwoord op uw telegram aan pre mier Pham van Dong, ben gemachtigd de verklaring van minister van Bui tenlandse Zaken Nguyen Doev Trinh van 29 december te bevestigen. De verklaring luidt: „Nadat de Verenigde Staten de bombardementen en alle an dere oorlogsdaden tegen de democra tische republiek Viëtnam onvoorwaar delijk hebben gestaakt, zal de democra tische republiek Viëtnam besprekingen met de Verenigde Staten houden over vraagstukken van belang". Getekend Ngo Dien, hoofd van de afdeling pers en voorlichting, ministerie van Buiten landse Zaken van de democratische re publiek Viëtnam, Hanoi". Zware druk De Amerikaanse senator Mike Mans- field, leider van de Democratische meerderheid, zei gisteren dat op presi dent Johnson zware druk wordt ge oefend om toestemming te geven tot achtervolging van de Viët Cong tot in Cambodja. Hij geloofde echter niet dat de president zal zwichten, omdat de Amerikaanse sterkte in Viëtnam door deze acties op 700.000 tot 750.000 zou moeten worden gebracht en de achter volging vrijwel zeker tot uitbreiding van de oorlog zou leiden. Volgens de senator zou prins Sihanoek mogelijk de hulp van de Sovjet-Unie en China inroe pen om de neutraliteit te waarborgen. Senator Mark Hatfield uit Oregon be schuldigde de regering in Saigon ervan 'n Amerikaanse marionettenregering te zijn die dient te worden vervangen door een „representatieve volksrepu bliek op brede basis." De VS zouden 't president Nguyen Van Thieu duidelijk moeten maken, dat zij hem niet altijd zullen steunen. Overlopers Volgens een door de Amerikaanse am bassade in Saigon gepubliceerd rapport hebben zich vorig jaar onder het zg. „Open armen-program" van de Zuid viëtnamese regering 27.178 Viët Cong- strijders en Noordviëtnamezen overge geven, meer dan in welk vorig jaar ook. Incidenten in de laatste maanden van 1967 deden het vermoeden rijzen, dat de Viët-Cong daar met kracht iets tegen wilde gaan doen. Uit buitgemaakte documenten was gebleken dat er al on derscheidingen worden verleend aan guerrillastrijders die een overloper we ten te doden. In het rapport wordt het geval ge noemd van een Noordviëtnamese ser geant die zich, gedreven door liefde voor een Zuidviëtnamees meisje, overgaf en de Amerikanen een geheime bergplaats van wapens wees, die o.a. negen mor tieren en 98 granaatwerpers bevatte. De Zuidviëtnamese regering zou het paartje een bedrag van circa 35.000 gulden hebben geschonken, „in over eenstemming met de verhoogde belo ningen voor Viët Cong-wapens." Twee Amerikaanse soldaten zijn in de Zuidviëtnamese provincie Quang Nam overgelopen naar het nationaal bevrijdingsfront, zo heeft het persbu reau van het bevrijdingsfront vanmor gen bekendgemaakt. GRONINGEN Politiekorpsen in het hele land kijken uit naar de 26-jarige Ronald D„ een moordenaar, die sinds gisteravond zes uur spoorloos is. Hij werd verpleegd in het Groningse Dr. F. van Mesdagasiel. Van de man is be kend, dat hij een diepe haat koestert jegens zijn stiefvader in Nijmegen. Ronald D. werd op 5 mei 1964, ter be schikking van de regering gesteld, na dat hij een vriend in Nijmegen met mes steken om het leven had gebracht en van zijn geld had beroofd. Al ruim een jaar werkte Ronald D. buiten het Groningse asiel. Gister avond meldde hij zich niet terug na zijn dagtaak. WASHINGTON Thailand zal aan t eind van dit jaar of begin volgend jaar een batterij „Hawk"-luchtdoelraketten van de Verenigde Staten ontvangen, zo is in officiële kringen in de Ameri kaanse hoofdstad meegedeeld. Deze batterij zal tussen de 18 en 36 raketten omvatten, die waarschijnlijk bestemd zijn voor de verdediging vaan de hoofd stad Bangkok. De wapens hebben een draagwijdte van 35 en een hoogtebereik van 5 kilometer. De regering in Bangkok heeft, vol gens dezelfde kringen, besloten de ef fectieve strijdkrachten ten zuiden van de 17e breedtegraad dit jaar van 3000 tot 13.000 man te brengen. Tot het opstellen van Hawk"-raket ten in Thailand, is al weken geleden in Washington besloten. De wapens zullen bij wijze van militaire bijstand gratis ter beschikking worden gesteld. Zij zul len worden onderhouden door Thailand- se technici, die binnenkort in de Verenigde Staten een opleiding krijgen. Met gratis Amerikaanse militaire bij stand aan Thailand is in 1967 een be drag gemoeid geweest van 60 miljoen dollar, terwijl dat land in de loop van de laatste drie jaar voor 300 miljoen dollar aan andere militaire en economi sche steun van de Amerikanen heeft ontvangen. DEVENTER De 74-jarige A. H. Damman uit de buurtschap Boerhaar in de gemeente Wyhe is gistermorgen vroeg door bevriezing om 't leven ge komen. De man, die aan aderverkalking leed, was in pyjama via een raam naar bui ten geklommen en in de vrieskou aan het dwalen gegaan. Vijfhonderd meter van zijn huis vonden zijn kinderen hem in het weiland. Zij hadden alle deuren van het huis goed afgesloten, omdat hun vader wel meer 's nachts aan het dwalen ging. De vrouw van het slacht offer lag in het ziekenhuis. UTRECHT De 28-jarige vertegen woordiger H. C. A. de K. uit Utrecht is in de nacht van zondag op maandag in Maartensdijk door een lifter beroofd. De vertegenwoordiger deed gisteren aangifte. Hij nam die nacht een onbekende lifter mee, die hem even buiten Maar tensdijk een klap op z'n hoofd gaf. Toen de automobilist na twintig minu ten weer bijkwam, was de lifter ver dwenen met f 15,- uit zijn portefeuille. Aangezien de man voor behandeling in het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht moest worden opgenomen, kon hij pas gisteren de rijkspolitie over het ge beurde inlichten. Woensdagmiddag is in het Friese Nyelamer de eerste korte-baan- wedstrijd gehouden. Hoewel er weinig publieke belangstelling was, hebben de spanning en de strijd- lust er niet onder geleden. HEERDE De bevolking van Heer- de is woensdag diep geschokt door een ernstig vergiftigingsgeval, waarbij de 46-jarige mevrouw Kwak om het leven kwam en drie leden van de familie De Haah' in diep bewusteloze toestand ge raakt, zoals we in een groot deel van onze editie van gisteren reeds vermeld den. De vier slachtoffers bevonden zich in het perceel Wilhelminalaan 30. Zij werden aangetroffen door de Heer der arts Mulder, die de zieke mevrouw De Haan kwam bezoekeh. Toen hem na herhaaldelijk bellen niet openge daan werd, kreeg hij argwaan en sa men met buren forceerde hij zich toe gang. Een benauwde lucht kwam hen tege moet. In de slaapvertrekken trof de arts vier mensen aan. De levensgèes- ten van mevr. Kwak bleken te zijn ge weken. Een tragische bijzonderheid is, dat zij ter verzorging van haar zieke buurvrouw de nacht in haar huis door bracht. De eveneens 46-jarige mevr. De Haan, haar 19-jarige dochter en haar 16-jarige zoon waren buiten be wustzijn. De Rijkspolitie in Heerde, die 'n uit gebreid onderzoek heeft ingesteld, ver moedt dat de bewoners slachtoffer zijn geworden van koolmonoxyde. De af voerkanalen van de hard brandende gaskachels bleken ondeugdelijk, nen van zuurstof werd begonnen, waren de slachtoffers vandaag nog buiten bewustzijn. PARIJS Frankrijk zal dit voorjaar wellicht in mei, eeh volgende kernproef doen, zo menen goedingelichte militai re kringen in Parijs. Mogelijk zal het dan zijn eerste waterstofbom tot ont ploffing brengen. De atmosferische om standigheden i)i het proefgebied in de Stille Oceaan zullen van mei af gunstig zijn. HAARLEM Minister Luhs heeft bij dev Haarlemse justitie een boete moeten betalen omdat hij een verkeers overtreding had uitgelokt. Dat bleek gisteren voor de Haarlem se kantonrechter, waar zijn chauffeur, de 57-jarige Hagenaar H. M., terecht stond wegens het doorrijden na een aanrijding. De man werd veroordeeld tot honderd gulden boete. De eis was 150 gulden boete. „Ga maar rechts voorbij", zou mi nister Luns tegen de chauffeur van zijn dienstauto hebben gezegd toen hij in grote haast op weg was van Den Haag naar een vergadering in Amster dam. De chauffeur deed wat hem werd gezegd en passeerde een andere auto aan de rechterkant, waarbij deze ech ter werd geraakt. De dienstauto reed zonder te stoppen door. Later werden de chauffeur en minister Luns be keurd. Minister Luns hoefde niet voor de rechter te verschijnen, omdat hij op de schikking was ingegaan. BONN In München is gisternacht de Nederlandse kantoorbediende Jo- han Vlutters (38) gewurgd. De vermoe delijke dader, zijn 27-jarige kamerge noot Adalbert M„ een Duitse metse laar, is gisteravond gearresteerd. De ongetrouwde Vlutters, die afkom stig is uit Oldenzaal, woonde in de Beierse hoofdstad. Dinsdagavond had hij met M., die eveneens vrijgezel is, cafés bezocht, waarbij stevig werd ge dronken. Omstreeks elf uur kwamen ze weer in hun huurkamer in de Mün- chense stadswijk Grosshadern terug. Gistermorgen kwam M. zelf de poli tie alarmeren. Hij was, zo vertelde hij, om half zeven opgestaan, iets te laat op zijn werk gekomen en daarna te ruggegaan naar huis om te zien of zijn baas daar misschien met de auto op hem wachtte. Hij zag dat Vlutters nog op bed lag en sloeg de dekens terug om zijn kamergenoot te wekken, maar deze verroerde zich niet, aldus het re laas van M. Een arts van de politie constateerde de dood. Het gerechtelijk medisch in stituut in München stelde vast, dat de dood is ingetreden door verstikking on der invloed van geweldpleging. De re cherche, die niet twijfelt aan misdrijf, heeft zeer ernstige verdenking tegen Adalbert M. NEW YORK Louis Block heeft in het Maimonides-ziekenhuis in New York maar zeven en een half uur met zijn tweede hart geleefd. De overplan*- ting in zijn zieke lichaam van het hart van mej. Helen Krouch, een tenger ge bouwde vrouw van 29 jaar, duurde acht en een half uur. De ingreep werd verricht onder lei ding van dr. A. Kantrowitz, wiens eer ste harttransplantatie een maand gele den enige uren na de voltooiing ervan al was geëindigd met de dood van de patiënt, een zuigeling. Het nieuwe hart dat Louis Block, een oud-brandweerman, had gekregen, was kennelijk niet sterk genoeg om al zijn bloed door zijn robuuste lichaam te pompen. Het nieuwe hart van Mike Kasperak in Californië is gisteren normaal blij ven functioneren en zijn algemene toe stand gaat duidelijk vooruit, aldus de behandelende geneesheren. 's Werelds vierde harttransplantatie patiënt mocht rechtop zitten en met z'n benen over de rand van het bed ben gelen om de bloedsomloop te bevorde ren. „Zijn bloeddruk is normaal, zijn pols is 108 en hij is koortsvrij", zegt een medisch bulletin. Niettemin staat Kas perak nog op de lijst van „kritieke ge vallen". Ook Blaiberg in Kaapstad maakt het goed. ROTTERDAM Het Nederlandse kustvaartuig „Bonafide" (500 brt.) is vahnacht in de Golf van Biscaye, even buiten Santander, gezonken. De Spaan se vissersboot „Punta Amer" heeft de acht bemanningsleden aan boord geno men en hen vanmorgen vroeg in San tander aan wal gezet. De „Bonafide", die met een lading baksteen van Bilbao op weg was naar Santander, kreeg acht mijl buiten Ca- bo Mayor door nog onbekende oorzaak moeilijkheden. Het scheepje is nog op sleeptouw genomen door de „Punta Amer", maar kort daarna moest de verbinding worden gekapt, waarna de „Bonafide" zonk. HORN De zevenjarige Jacques Bex uit Haelen is woensdag bij het spelen op een bevroren vijver rondom een kasteel door het ijs gezakt en ver dronken. AMSTERDAM Vanacht omstreeks kwart over twee is op de Spaarndam- merdijk bij de Hembrugstraat in Am sterdam een personenauto met drie in zittenden door de gladheid van de weg geslipt, vervolgens loodrecht van de dijk gereden eh in het water van de Houthaven gestort. De bestuurder, de 43-jarige Amsterdamse buffetbediende G. Stork, kwam door verdrinking om het leven. De twee andere inzittenden konden na behandeling in het Wilhelmina Gast huis naar huis gaan. Twee adspiranten van politie, die toén het ongeluk gebeur de ter plaatse waren, sprongen in het ijskoude water en slaagden er in de be stuurder op het droge te brengen. Mond-op-mondbeademing mocht niet meer baten. De twee andere inzitten den hadden zichzelf uit de auto kunnen bevrijden. BAARN Een verkeersongeluk op Rijksweg B, ter hoogte van paleis Soestdijk in Baarn, heeft gisteravond het leven gekost aan de 65-jarige be drijfsleider E. W. Wijvekate uit Hilver sum. Hij kwam tijdens een inhaalma noeuvre op het tweebaansgedeelte van de Rijksweg in botsing met een tege moetkomende bestelauto en een auto bus. - GRONINGEN Op de Van Iddekin- genbrug te Groningen heeft zich gister avond om kwart voor zes een verkeers ongeluk voorgedaan, waarbij de 24-jari- ge C. J. Oskam uit Haren om het leven is gekomen. De heer Oskam slipte met zijn scooter op het brugdek, toen hij een wielrijdster inhaalde, gleed naar het linker weggedeelte en werd gegrepen door een tegemoetkomende personen auto. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en overleed ter plaatse. HAARLEM In het Elisabeth Gast huis in Haarlem overleed woensdag avond de 72-jarige J. Weyers uit Hille- gom. De man werd ernstig gewond, toen hij 's middags bij de Bennebroe- kerdijk in Haarlemmermeer overstak en door een auto werd gegrepen. ADVERTENTIE Rei sterk uitgediepte depressie, die van Denemarken naar Polen gaat, voerde minder koude Noordzeelucht aan. De temperatuur in Gelderland liep hierbij gistermiddag op tot +2 graden. Tegen de ochtend vroor het op de meeste plaatsen weer 1 graad boven een sneeuwlaag, die in Apel doorn nu tot 4 cm is aangegroeid (totale etmaalneerslag 6 mm). Het is te verwachten, dat naarmate de wind verder afneemt de temperatuur opnieuw lager zal worden. In de ko mende nacht zal het in Gelderland dan ook wel licht tot matig vriezen. In de nacht, van vrijdag op zaterdag is strenge vorst niet uitgesloten, tij dens het overtrekken van een rug van hoge druk uit het noordwesten. Er hangen thans hagel- en sneeuw buien boven Nederland. Tussen 7 en 9 uur onweerde het in Noord-Neder land herhaaldelijk.

De Vallei | 1968 | | pagina 1