WETHOUDER M. BASTMEIJER: „FLATCOMPLEX MOET EEN BEETJE REPRESENTATIEF VOOR DE GEHELE GEM. VEENENDAAL WORDEN" Nog dit jaar begint bouw van 200 be jaar den woningen Burgemeester opende de „Engelenburg"-school Bouw start na uitvoering van plan Molenbrug HISTORIE HERLEEFT IN STRAATNAMEN \eiling Septer Tiel KELDER VOOR „BOVEN DE 18" VAN „INSTUIF' BIJNA GEREED Bestuur vraagt spoedige uitbreiding MARKTEN Archeoloog houdt lezing in Kesteren WBBBSÈ MUZIEK AAN BANDEN Vertrouwen in schoolhoofd VEILING KESTEREN VEENENDAAL Zonder tegenslag zal er nog dit jaar begonnen worden aan het bouwen van tweehonderd bejaardenwoningen in een flatcomplex van 6 tot 10 woon lagen. Het oude vertrouwde beeld op de Kerkewijkhoek Kanaajweg9 van Linquendaen het oude Hervormde fjf Rusthuis zal gaan verdwijnen en plaats maken voor een gebouw van moderne structuurdat de hele entree van Veenendaal zal veranderen. „We willen er iets moois van maken", zei wethouder M. Bastmeijer van Sociale Zaken en Volkshuisvesting „want het moet een beetje representatief voor Veenendaal worden." Niet alleen mooi en representatief9 maar tege lijkertijd nuttigwant met de bouw van deze tweehonderd bejaardenwoningen komen bijna evenveel gewone woningen waarschijnlijk merendeels eengezinswonin gen vrij en dat betekent een grote stap in de richting van de definitieve opheffing van de woningnood. BOUW STROOM m LAGE HEER Openbaring Ruimte O BURGERLIJKE STAND RHENEN DONDERDAG II JANUARI 1968 De bouw zal uitgevoerd worden door de Stichting Interkerkelijke Bejaarden zorg (SIB) waarin samenwerken alle protestantse kerken in Veenendaal, be halve de gereformeerde gemeente syno daal (die gemeente werkte tijdens de op richting van de SIB al mee aan een pro ject dat tot doel had in Barneveld een bejaardencentrum voor dit kerkgenoot schap te bouwen, en de protestantse kerken in Renswoude, Ederveen, Eist SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aan voer ca. 800.000 stuks. Prijzen kippe-ei- eren f 13.75 tot f 14.50 en henne-eieren f8.00f 13.50 alles per 100 sttuks. Han del matig. Biggenmarkt: Aanvoer 92 biggen. Prijzen van f 62,tot f 72,per stuk. Handel redelijk. KESTEREN Drs. A. R. Hulst, ar cheoloog van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoeken Gelder land, houdt op dinsdag 23 januari eeh lezing voor de Historische Kring Res teren en Omstreken. De lezing is be doeld voor leden en belangstellenden en vindt plaats ito de Prinses Marijke - school te Kesteren. De bijeenkomst be gint om acht uur. Drs. Hulst zal onder meer spreken over de vondsten bij Dodewaard, waar enige maanden geleden een nederzet ting uit de Midden-Bronstijd is opge graven. Drs. A. R. Hulst had bij deze opgravingen de leiding. Zijn lezing voor de Historische Kring Kesteren en Om streken over deze belangwekkende vondst zal hij toelichten met kleuren dia's. Verwacht wordt dat drs. Hulst bovendien nadere mededelingen zal doen over de steen met inscriptie, die onlangs in Kesteren is gevonden. De steen is momenteel ter bestudering bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. en Achterberg. „We hopen, dat tegen de tijid dat de woningen gereed zijn, de woningnood zover teruggedrongen zal zijn dat we zonder bezwaar ook mensen van buiten onze gemeente een toewij zing kunnen geven", merkte de heer Bastmeijer op. „Voor onvoldoende ani mo heb ik geen angst, want als er niet voldoende bejaarden zijn, waarvan er trouwens al 100 ingeschreven zijn, zijn er altijd ook nog ongehuwden, die zelf standig willen wonen", aldus de wethou der. De woningen worden gebouwd in de premie-sector, waarvoor volgens de nieuwste richtlijnen van het ministerie vrij gemakkelijk vergunning verkregen wordt. De bouw van premie-woningen wordt ook niet meer afgetrokken van het totale contingent, zoals dat tot voor kort het geval was. „We hopen de bouw van deze woningen, waarvoor al leen de eerste voorlopige plattegronden nog maar gereed zijn, op te kunnen ne men in de bouwstroom, die in Veenen daal aan de gang is. Direct als men in de Molenbrug zover is, hoop ik, dat de aannemer aan de bejaardenwoningen kan beginnen", vertelde wethouder Bastmeijer. Ds. A. Vroegindeweij (hervormd), voorzitter en de heer L. Boon (gerefor meerd), secretaris van het Stichtingsbe stuur waren blij, dat nu op ongedachte wijze een deel van hun plannen in ver vulling kan gaan. De Stichting heeft al langer plannen voor 'n verzorgingscen trum voor bejaarden en voor een ver pleeginrichting. Voor het laatste is men bezig met onderhandelingen over een strook grond aan het eind van de Kerkewijk. Het verzorgingscentrum zal echter een we zenlijk deel van het project bejaarden woningen gaan vormen. Indien de bewo ners dat wensen kunnen zij bijvoor beeld voor de maaltijden gebruikmaken van de diensten van het verzorgings centrum. „Als deze woningen er staan en ook a üSSS: W;' de plannen voor ons verpleegcentrum verwezenlijkt zijn, bestaat er in Vee nendaal geen bejaardenprobleem meer", aldus ds. Vroegindeweij. „Er is dan voor alle bejaarden de mogelijkheid om het voor hen geschikte onderdak te vinden. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat een bejaarde eerst in de bejaardenflast gaat wonen, daar na verhuist naar het bejaardencentrum indien het zelfstandig wonen niet meer mogelijk wordt en eventueel zelfs daar na verhuist naar de verpleeginrichting, indien hij zoveel hulp nodig heeft, dat deze in het centrum niet meer geboden kan worden. Natuurlijk kan alleen de bejaarde zelf over dergelijke verhuizin gen beslissen". De tweehonderd woningen worden voor het grootste deel gebouwd op het terrein waarop nu nog het voor malig Rusthuis staat. Ook „Linquen da" moet afgebroken worden, maar het grootste deel van dat terrein is nodig voor de geprojecteerde weg, die de Westelijke Randweg met de Gilbert van Schoonbekestraat gaat verbinden. De huurprijs van de woningen zal zo laag mogelijk gehouden worden. Ge streefd wordt naar een bedrag dat be neden de f 30,- per week komt te lig gen, waarbij dan de kosten voor cen trale verwarming inbegrepen zijn. Mis schien is er voor Veenendaalse bejaar den nog een financieel voordeeltje ver bonden aan het verhuizen naar de be jaardenflat: „Als de doorstromingsver ordening ook na 1969 gehandhaafd kan blijven, kan men in bepaalde gevallen voor een speciale premie uit het door stromingsfonds in aanmerking komen", VEILBERICHT VAN DE TIELSE VEILING SEPTER VAN WOENSDAG 10 JAN. Opgave na klasse mm maat. APPELEN x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Dijkmanszoet x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Lombarts Calville k.l Lombarts Calville k.2 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 51—58 42—53 3041 22—35 38—41 33—40 26—32 21—25 12—16 30—37 23—36 18—20 20—34 15—30 16—19 39—45 37—42 30—33 35—39 30—37 23—30 12—21 26—28 23—26 22—26 13—25 10—19 10—15 30—33 27—31 21—24 20—32 24—26 16—23 Zuurkroet per 100 kg f 7.40; rood f 6.10; zoet f 6.00. Fabrieksfruit per 100 kg: blank f 9.4010.45; rood f 7.30. Sterappel en Rode Keuleman: fabriek f 6.00 per 100 kg. PEREN: Brederode Conference k.2 Giezewildeman St.-Rémy Winterjannen IJsbouten 93—108 70—78 79—81 78—82 75—77 97—120 51—78 71—93 84—93 61—68 85—99 58—65 Perenkroet per 100 kg f 4.00. GROENTEN: boerenkool 33—35; prei 43—68, 28—39; spruiten 41—70; geschoonde spruiten 88—90; uien 20—23, 10—14; wortelen 14—18; witlof 1.00—131. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. LEERSUM In het bestemmings plan Leersum-Zuid wordt binnenkort begonnen met de bouw van de eerste woningen. Ter ontsluiting van dit nieu we gebied ztfn elf wegen geprojecteerd. De commissie naamgeving heeft zich gebogen over het probleem de betref fende straten van een passende naam te voorzien, en gezien het resultaat heeft men daarbij in de meeste gevallen de historie laten spreken. De elf wegen zullen als de raad zijn goedkeuring er aan geeft als volgt worden gedoopt: „Dreef, Asenweg, Juf- fersland, Burgemeestter Martenslaan, Trans, Weidelaan, Vijverlaan, Hoflaan, Veldlaan, Hittekamp en Bongerdlaan". Wat betreft de Burgemeestter Martens laan geeft het voorstel aan de raad als verdere toelichting, dat mevrouw Mar tens haar toestemming heeft verleend dat de naam van haar overleden echt genoot aan een van Leersums straten wordt verbonden. De weg Juffersland is genoemd naar de tabaksvelden, welke ter plaatse heb ben gelegen. In de onmiddellijke omge ving van de Vijverlaan is nabij 't noor delijk eindpunt van de weg 'n bergings vijver geprojecteerd. LEERSUM Als de gemeenteraad er volgende week mee akkoord gaat zal 't maken van muziek in „inrichtingen" of het geven van gelegenheid daarvoor aan een vergunning onderhevig zijn. De raad krijgt een voorstel te behandelen ,het reglement van politie aan te vullen met een dergelijke bepaiing. Huize Linguenda, dat plaats moet maken voor de nieuwe bejaarden woningen aan de Kerkewijk. meende wethouder Bastmeijer. „De SIB werkt tijdens -de uitvoering van de bejaardenflats gewoon door aan de plannen voor de verpleeginrichting", verzekerde de heer Boon. „Daarvoor zullen echter nog heel wat besprekin gen gevoerd moeten worden". „Ook al staat de provincie achter ons, rijksgoedkeuring hebben we nog lang niet", vulde ds. Vroegindeweij echter aan .Het bestuur van de Inter kerkelijke stichting is er echter van overtuigd, dat ook die plannen binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zullen zijn al denkt men voorlopig nog in een termijn dat „een aantal jaren" omvat. VEENENDAAL Gisteravond ver richtte burgemeester mr. dr. J. Hazen berg de officiële opening van de Her vormde lagere school „de Engelen burg" aan de Fuikenweide door het ontsluiten van de deuren van het nieu we gebouw. Tevoren had een bijeen komst plaatsgevonden in de aula van fj de christelijke technische school aan de Industrielaan waar o.a. aanwezig waren burgemeester mr. dr. J. Hazen berg, enkele wethouders en raadsleden, ds. A. Vroegindeweij, onderwijs-inspec- teur M. A. C. Lindeman en de hoof den van de Veenendaalse lagere en ulo-scholen. Bij deze gelegenheid werd tevens de heer D. J. Mindenhoud offi cieel als hoofd van „de Engelen burg"- school geïnstalleerd. Ds. Vroegindeweij opende de bijeen komst als voorzitter van het schoolbe stuur. Hij dankte het college van B. en W. en de gemeenteraad voor de volle medewerking, die zij hadden verleend aan het tot stand komen van de school. Met nadruk sprak hij in zijn openings woord de wens uit, dat de drie loka len, die op het terrein nog kunnen wor den bijgebouwd, zo spoedig mogelijk verwezenlijkt zullen worden. De school bestaat nu nog uit vijf klassen, onder gebracht in drie lokalen. „Het is mijn grootste wens dat de volgende cursus de zesde klas aan de school kan worden toegevoegd, zodat de school compleet zal zijn", sprak de dominee. Het uitbreiden van de lokali teiten noemde hij een urgente zaak. Verder zei hij, namens het schoolbe stuur het grootste vertrouwen te heb ben in het hoofd van de school, de heer Mirfderhoud. Hij heeft een tijd lang ge werkt in een aantal noodlokalen en in verband daarmee, zei ds. Vroeginde weij: „We hebben bewondering voor zijn moed, doorzettingsvermogen en ijver". Hierna was het woord aan burge meester Hazenberg. „We hebben f 340.000,- voor de school op tafel gelegd en ik heb zo'n idee dat er nog wel ne- kele guldentjes bij zullen komen voor het bestuur gerust is", merkte hij op. Burgemeester Hazenberg zag de nood zaak van het uitbreiden van de school wel in. Hij sprak zijn waardering uit voor het christelijk onderwijs. „Maar vergeet niet dat deze groep deel uit maakt van één geheel. We moeten nimmer de verdraagzaamheid uit het oog verliezen. Daarin moeten we el kaar leren verstaan". Tenslotte felici teerde hij het bestuur, het onderwij zend personeel en de ouders van de leerlingen met het nieuwe gebouw. De heer A. C. Lindeman, onderwijs- inspecteur, was de volgende spreker. „We zijn het nieuwe jaar goed begon nen", zei hij. Het feit dat de school se mi-permanent is achtte hij niet zo be langrijk. Een permanente school is vol gens hem van binnen naar buiten ge bouwd. „Dit gebouw mist een torentje en het arrogante gezicht van hier-ben- i'k, maar als school voldoet hqt ge bouw aan alle eisen". Hij dankte de mensen van de afdeling onderwijs en gemeentewerken die aan de verwezen lijking van het nieuwe gebouw hebben gewerkt: „Alsof het een openbaring was". De heer J. C. van Schaik sprak na mens de hoofden der Veenendaalse scholen zijn gelukwensen uit. Hij drong er op aan samen met de collega's van de openbare scholen een team te vor men. „Dat heeft Veenendaal nodig", aldus de heer Van Schaik. Ook mejuf frouw I. Alberti bracht haar gelukwen sen over. Zij dëed dit namens de vier hervormde kleuterscholen in Veenen daal. „De Engelenburg" en haar kleu terschool „De Karakiet" zijn buren en zij hoopte op een goed contact tussen beide scholen. Tenslotte zei de heer Minderhoud: „Dit is een avond van „dank u wel". Ik wil hier niet bij achterblijven". Hij dankte allen die aan de verwezenlij king van de nieuwe school hebben mee- VEENENDAAL Na enkele weken praten begonnen in oktober een aan tal jongens met bouwvakwerkzaam heden in de kelder onder het jeugd- gebouw „De Instuif". In twee maan den tijd is de kale ongezellige kelder herschapen in een keurig ingerichte club voor „stokoude" tieners en jon ge twens. Nog enkele avonden hard werken en de kelder kan officieel in gebruik genomen worden. De Veenen daalse jeugd van 18 jaar en ouder aan de minimumleeftijdsgrens zal strikt de hand gehouden worden be schikt dan over een eigen home, dat er zijn mag. „Als voorlopige openingsdatum hebben we 19 januari in het hoofd", vertelde de heer G. v.d. Schee, de leider van het jeugdwerk „De Instuif". „Of we 't halen is wat twijfelachtig gewor- den, want eerst moet de vloer van de kelder waterdicht gemaakt worden. Bij de hoge waterstand van de vorige week is er grondwater binnengeko men en zolang dat niet onmogelijk ge maakt is, kunnen we natuurlijk niet starten. Ik heb echter nog wel hoop, dat alles nog op tijd voor elkaar komt". Eenzelfde hoop hebben ook de vrijwil ligers, die onder leiding van jeugdlei der W. A. J. Felix drie keer in de week een vrije avond besteedden om het voor elkaar te krijgen. Alles is eigenhandig gedaan, en als na het wa terdicht maken van de kelder de vloer geschilderd is, kent niemand de oude kelder terug. De entree wordt ge vormd door een gangetje van visnet ten, waarin twee leuke klapdeurtjes toegang geven tot de eigenlijke ruim te. In de entree heeft men ook een garderobe en toilet. De „club" heeft een plafonds van akoestisch board ge kregen. In de ruimte is van halve boomstammetjes een leuke bar ge timmerd en het meubilair is zo goed mogelijk aangepast aan de smaak van de jonge mensen. „De tafels, stoelen en een grote bank hebben we uit het oude gemeente huis", vertelde de heer Felix, „veel van het meubilair daar was overbo dig geworden en alles, wat met een kruisje gemerkt was moest toch weg. Wij konden uitzoeken wat er van onze gading bij was". De bank, waarover de heer Felix sprak beslaat bijna een der wanden an de kelder. Door de vrijwilligers is hij keurig netjes van een nieuwe skai-leren bekleding voor zien. De stoelen zijn geschilderd; de tafels zullen ook nog opgeknapt moe ten worden, maar doen nu nog dienst als „werkbank". De buizen van de centrale verwarming, die door het vèrtrek heenlopen, heb ben een heldere oranjekleur gekre gen de kleur die veel gebruikt is bij de inrichting. „Die dingen zaten er nu eenmaal, en we vonden dat we dan ook maar wat mee moesten doen", vertelde een van de leden van het team, dat het geheel opbouwt. Wat „druivenranken" maken de ver siering van de buizen af. Als over enkele werkavonden het ge heel gereed is, heeft de oudere jeugd in Veenendaal een recreatieruimte, waarop men met recht trots mag zijn. A Burgemeester Hazenkenberg betreedt, vergezeld van ds. Vroegindewey, als eerste de nieuwe „Engelenburg"- school. gewerkt, alsmede hen, die de school „de Engelenburg", voordat het gebouw er was onderdak hadden verleend. Ook hij drong sterk aan op een spoe dige uitbreiding van de school en hij deed dat namens de leerlingen. „De kinderen wonen op een flat. Hun enige speelruimte is het balkonnetje. Geluk kig behoeven ze daar niet de hele dag door te brengen en kunnen ze naar on ze school komen. Alstublieft, ik vraag het namens de kinderen, geef ze daar dan de ruimte. Onze school is nu te klein". Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar de Fuikenweide om te zien hoe de burgemeester de deuren van het schoolgebouw opende en met ds. Vroeg indeweij als eerste 't gebouw betrad. Officieel dan, want officieus is de school donderdag 4 januari j.l. al door de leerlingen in gebruik genomen. Het gebouw bevat nu drie lokalen. Men hoopt er in augustus dit jaar nog eens drie in gebruik te kunnen nemen. RHENEN. Geboren: Erik Alexan der Christiaan z.v. H. C. Middelhoven en J. A. Vonk (Veenendaal); Hendrik Jan, z.v. J. C. van Gelderen en M. C. van Ingen; Gerritje ,d.v. M. Geurtsen en A. G. Berends (Eist); LambertUs, z.v. A. van den Berg en L. van Setten; Paula Antonia Maria, d. van C. J. M. van Miltenburg en C. H. H. M. van Engelen; Linda, d.v. C. J. Wisgerhof en N. Roelofs; Cornelis, z.v. C. H. Meijering en J. C. G. Tollenaar (Vee nendaal). Overleden: Paul Johan Schoemaker, e.vj B. G. Molenbeek (Ede); Jannetje van Doorn, 90 jr., geh. gew. m. A. van de Weerd (Veenendaal). Elders overleden: te Wageningen: Hendrik van Leer 67 j. e.v. H. M. van Ginkel. Ingekomen personen: A. Hoogeveen, g/m De Kroon, van Avereest; J. van den Dool, met gezin, vpn Capelle aan den IJssel; W. Peters, met gezin, van Soest; G. Drost, g/m Van Dam, van Veenendaal; A. Speelman, met gezin, van Rotterdam; C. J. A. Scheepers, met gezin, van Eindhoven; J. M. Kus- ter, van Leersum; G. Drost, met gezin, van Kesteren; E. Koot, met gezin, van Uithuizermeeden; B. J. van der Kolk, g/m Heetla, van Wageningen; W. Braggaar, met gezin, van Amerongen; C. A. B. Baar, met gezin, van Ede; R. W. M. van Vuuren, met gezin, van Di- dam; F. H. Verhagen, van Leiden. Vertrokken personen: M. G. G. van der Pijk, met gezin, naar Ommen; A. W. Dijkgraaf, met gezin, naar Roer mond; J. Brienen, met gezin, naar Ren- kum; H. M. Rademaker, g/m Hen driks, naar Zutphen; H. L. van Harre- velt, naar Maurik; W. Vrij, g/m Haze- leger, naar Wageningen. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde produkten waren gisteren als volgt: Goudreinette: EI 65-75: 17-20; EI 75-85: 23-29; EI 85-95: 28-29; EII 65-75: 16-18; EII 75- 85: 18-22; EII 85-95: 22-24. Aanvoer 42 ton. Cox's Or. Pippin: EI 60-65: 25-26; EI 65-70: 30-37; EI 70-75: 40-49; EI 75-80: 47-52. Aanvoer 32 ton. Golden Delicious: EII 65-70: 23-24; EII 70-75: 30-32; EII 75-80: 33-34; EII 80-85: 36-38. Aanvoer 14 ton. Ingrid Marie: EI 60-70: 22-27; EI 70-80: 32-34; EI 80-90: 36-40. Aanvoer 5 ton. Jonathan: EII 60-65: 15-16; EII 65-70: 21-24. Aanvoer 10 ton. Jasappels: EI 60-70: 38; EI 70-80: 40. Aanvoer lVa ton.

De Vallei | 1968 | | pagina 3