Actiecomité Avereest wil open riool weg hebben „Europese visie op landbouw ontbreekt" In drie maanden 300 geelzuchtpatiënten Geen vechtpartijen door politieke hartstochten, maar door gokken RVlam helpt 3 Brabantse gemeenten eet 'n appel! Kleine Kamerfracties in de knel door voorstel tot Kieswetwijziging Geld voor: wintersport, uitverkoop, nieuwe auto of kleurentelevisie persoonlijke lening Vreemde vragen voor Artis I f „Mn Opa"beeft het koud... snoep verstandig: „DE LANGEWIJKAL TWEE JAAR GROOT GEVAAR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Voorzitter van Produktschap Vee en Vlees: Vragen in Kamer over gestegen kinineprijs Opleiding op vrije zaterdag Kachel brandt alleen als het niet vriest Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Griekse Huis in Utrecht voorlopig dicht (assette De post hangt te drogen V.V.V. richt zich speciaal op buitengewesten9 UITVOER DIERGENEESKUNDE MEER DAN ERG Schilders klagen over snel rottend hout in nieuwbouw ONHOUDBAAR GOED PUNT y U bent welkom bij de HOGE BEDRAGEN Bodemschade voor „Stad Maastricht" UITHUILEN Zouttekort bij „sneeuw bedrijding" INDUSTRIETERREIN BIJ MOERDIJK INDUSTRIESCHAP VERSNELD ZELFS D'66 VOORDEEL DONDERDAG II JANUARI 1968 DEN HAAG „Tot dusver ont breekt een gemeenschappelijke visie op het landbouwbeleid, hoewel op 1 april de regelingen ter bescherming van de Europese veehouderij volledig op el kaar zullen zijn afgesteld". Mr. F. G. van Dijk, de voorzitter van het pro duktschap voor vee en vlees, zei dat gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede. Men moet er rekening mee houden, dat het prijsbeleid een uitbreiding van de produktie kan veroorzaken. Bedrij ven, die in wezen niet doelmatig wer ken, worden daardoor in stand gehou den. Op den duur leidt dat er toe, dat het verbruik de produktie niet meer kan bijhouden. In de Europese gemeenschappen geldt het beginsel dat de produktie daar moet gebeuren, waar dat het best en het meest doelmatig kan ge schieden. Dat beginsel komt in gevaar, als men de produktie in een bepaalde streek gaat beschermen, zoals dat in Frankrijk gebeurt. Mr. Van Dijk laak te eveneens de Franse manier om or- sanisaties van producenten in het le ven te roepen. Die kunstmatige steun blijkt uit de voortdurende stijging van de bedragen die daarmee gemoeid zijn. In het afgelopen jaar heeft Neder land 307 miljoen kilo vee en vlees uit gevoerd tegen 263 miljoen kilo in 1966. De uitvoer van vette graskalveren heeft een tegenslag gekregen door de invoerbeperkingen die zijn opgelegd, nadat bekend werd dat er met hormo neninjectie werd geknoeid. Het was voor de heer Van Dijk overigens een vraag of andere landen wat hun eigen produktie betreft, zo nauwkeurig zijn als Nederland. Hfct Nederlandse bedrijfsleven heeft een les geleerd. Bijkomend voordeel was, dat de exporteurs buiten Italië een markt moesten zoeken. In Duits land werden afzetgebieden gevonden. Zij bleven bovendien behouden. Het Nederlandse marktaandeel steeg van zes tot 28 procent. Mr. Van Dijk was blij dat in de Eu ropese Economische Gemeenschap nu de bereidheid bestaat gemeenschappe lijke diergeneeskundige maatregelen te nemen. Bescherming tegen uitbreiding van mond- en klauwzeer wekte de in druk door economische motieven te zijn ingegeven. Sloten Frankrijk en Duitsland de grenzen, Italië en Zwit serland lieten invoer toe. Uit het oog punt van de diergeneeskunde hebben deze landen er geen spijt van behoeven te hebben, aldus de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees. DEN HAAG Wil minister De Block (Economische Zaken) alsnog een onderzoek instellen naar de vormihg van een internationaal kartel, dat een sterke stijging van de prijs van kinine tot gevolg heeft gehad? En wil hij de Tweede Kamer dab inlichtingen geven? Dit vraagt het socialistische Tweede- Kamerlid drs. Nederhorst. De wereld- prijs van kinine is de afgelopen drie ja ren scherp gestegen door de vorming van een kartel, waartoe behalve Engel se, Duitse en Franse ondernemingen ook het Nederlandse concern Nedchem behoort. Minister De Block had vorig jaar drie liberale Kamerleden (mevr. Veder- Smit, en de heren Joekes en Porthei- ne) geantwoord op vragen van hun kant, dat de oorzaak van de prijsstij ging buiten het kartel lagen. Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat heeft ondertussen beves tigd dat het kinenekartel wèl invloed heeft gehad op de prijsstijging, stelt drs. Nederhorst vast. UTRECHT Voor mannen en vrou wen, die alleen in hun vrije tijd kun- hen studeren, begint komend najaar aan de Utrechtse theologische faculteit een bijzondere opleiding. De colleges worden gegeven op de zaterdagen: tel kens zes uur achtereen gedurende twin tig zaterdagen per jaar. De opleiding duurt zes jaar. Het is een experiment. Van de be langstelling en van de ervaringen die tijdens de cursus worden opgedaan, zal het afhangen of de opleiding al dan niet een vast bnderdeel van het werk van de faculteit zal worden. AVEREEST „Miljoenen geven we uit voor hulp aan ontwikkelingslan den, maar hier ligt een stuk kanaal, dat al twee jaar lang een gevaar voor de volksgezondheid is en dat blijkbaar niet kan worden dichtgegooid. Van alles kan eruit voortkomen. Tyfus, paratyfus A en B, de ziekte van Weil, tetanus en noem maar op". De man die dit zegt, is arts. H(j heet G. van Seventer, woont in Avereest en spreekt over de Langewyk, een stuk afgedamd kanaal va)i 3600 meter leng te en een meter of vijf breedte. De Langewijk, sinds twee jaar algemeen aangeduid als een bron van onheil, heeft Avereest aan het denken gezet, nu er de laatste drie maandeto driehon derd gevallen van geelzucht zijn ge constateerd. Dokter G. van Seventer zegt in zijn spreekkamer: „We hebben het drama in Vriezenveen gehad; laten we voorko men, dat we hier ook zoiets krijgen. Een epidemie hebben we nog niet, hooguit een explosie. Daarom heb ik mijn handtekening gezet onder het pro test van het actiecomité, dat nu snel de Langewijk gedempt wil zien" Dokter Van Seventer en de twee andere artsen in Avereest zijn eensgezind in hun oor deel over de Langewijk: „Het is een infectiebron bij uitstek. Het wemelt er van de ratten; de riolering van een paar huizen mondt er in uit boven het wateroppervlak en het stinkt er. Zelfs de sneeuw, die Avereest iets pittoresks probeert te geven, kan de stinkende brij die uit de riolen op het ijs drup pelt, niet verdoezelen". Bij de nieuwe huishoudschool schaatsen acht jongens en meisjes op het water, waarin veertien dagen gele den een meisje viel. Ze werd eruit ge haald, maar ruim een week later werd ze ziek. Dokter Van Seventer kwam snel tot een diagnose: geelzucht, zoals in Avereest al zoveel kinderen hebben gehad" of nog hebben. Dr. W. Fock van Coppehaal, sinds dertig jaar arts in Avereest, zegt over De Langewijk: „De situatie is er meer dan erg. Daarbij komt nog, dat de mensen zelf van alles in het water zijn gaan gooien, tot hele matrassen toe. Daarmee kweek je ratten. Ook in de nieuwe bloemehbuurt deugt de riolering niet. In de huizen daar stinkt het. Goed, het zijn mooie huizen, van bui ten en van binnen, maar op het toilet moet je niet komen. Ik beft blij dat ik er niet woon". Een van de voorvechters van het ac tiecomité dat brieven naar de Inspectie voor de Volksgezondheid, naar B. en W. en naar Gedeputeerde Staten heeft gestuurd, is de 44-jarige sigarenhande laar J. B. Renker. Hij zegt: „Twee van mijn kinderen hebben al geelzucht ge had. Het derde is hangerig; het zal het binnenkort ook wel krijgen". Hij wijst en zegt: „Bij Wessels heb ben nu al drie van de acht geelzucht, bij Buut heeft nu het zevende kind het al. Daar komen dan die ratten bij. Zelf heb ik er geen last van, want mijn buurman heeft vier katten. Maar als je 's avonds een steentje in de Lange wijk gooit, dan zie je ze bij honderden Menig Opa in heel Europa" heeft het in deze dagen koud, maar ze verzinnen er wel iets op RIJSWIJK Het komt vaak voor, dat het hout van vier of vijf jaar oude huizen al rottingsverschjjnselen ver toont. De vertegenwoordigers van de katho lieke bond van schilderspatroons in het bedrijfschap schildersbedrijf, de heer Leys, geloofde niet dat half Nederland staat te rotten, maar gaf wel toe dat het buitenwerk van vele naoorlogse wo ningen korte tijd na de bouw vervan gen moet worden. De heer Leys kende een plaats hij wilde de naam niet noemen waar in een complex van 750 woningen per huis duizend tot vijftienhonderd gulden be steed moest worden aan vernieuwing van houtwerk. Dat kwam voor het hele complex op 750.000 tot 900.000 gulden neer. wegrennen. Die beesten moeten toch ziekten veroorzaken". Over de stank: „Niet te harden. Het kan ook niet anders met al die riolen, die in een water van nog geen halve me ter diepte uitmonden". De kruidenier J. Zomer, ook van het actiecomit: „Ook de mensen hebben er schuld aan. Dode biggetjes gooien ze er in en kippen, fietsen en andere troep; net als in de grachten van Amsterdam". Hij spreekt over een krankzinnige si tuatie, „want het waterschap gaat over de dam die het kanaal van het open water scheidt, de gemeente beheert de brug die naast de dam ligt en Provinci ale Staten gaan over het water zelf. Dan krijg je dit soort dingen: een kanaal dat niets anders meer is dan een groot open riool". Hij wijst naar het afge damde stuk kanaal. Vergeleken hiermee is het open riool van Vriezenveen, dat indertijd werd aangemerkt als bron voor de epidemie daar, een schilder achtig goed onderhouden watertje. In het gemeentehuis zegt de burge meester van Avereest, jonkheer S. M. Snouck Hurgronje, 54 jaar en sinds ne gen jaar in Avereest: „Ik ben het er volkomen mee eens. Het is een on houdbare toestand, maar ik vrees dat het toch nog twee jaar zal duren. Pro vinciale Waterstaat had beloofd het wa ter dicht te gooien met grond die vrij komt bij de aanleg vah een weg. Men is achtergeraakt op het schema en toen weer aan de andere kant van die weg begonnen. Daar zijn wij het slacht offer van geworden". „De rioolzuiveringsinstallatie, een project van ruim twee miljoen gulden, is in 1969 klaar. Daar zijn we met Den Haag twaalf jaar over bezig geweest. Als ik u dat eens moest vertellen dat is een verhaal apart". Even later zegt de rijzige goed ge klede man: „We hebben hier de laat ste jaren zes voetbalvelden aangelegd. Vorig jaar kwam het zwembad klaar. Het heeft acht ton gekost. De burge rij heeft zelf een ton bijeengebracht". Waarom wel geld voor voetbalvel den en een zwembad en niet voor rio lering? „Ja", zegt de burgemeester, „dat is toen misschien wel een beetje gemeen gespeeld. We dachten: geld voor voetbalvelden en 'n zwembad krijg je door Den Haag maar één keer aan geboden. Geld voor een riolering krijg je altijd nog wel, ook al is het wat la ter". „Inderdaad, bij de exploitatie van die voetbalvelden moet jaarlijks zes tigduizend gulden worden gepast. Ik zou er een heel verhaal omheen kun nen vertellen, maar ik houd niet van draaien, u heeft gelijk. Van die zestig duizend gulden zou je inderdaad een behoorlijk brok riolering kunnen aan leggen". Het exploitatietekort van het zwem bad is nog niet becijferd. „Maar", zegt de burgemeester, „vergeet u niet dat we hier met onze tijd mee moeten groeien. Wre liggen op een goed puht met verbindingen naar het Roergebied en naar het Westen, naar Bremen en naar het Noorden. Dan moet je iets te biedefr hebben. Er zal nog een sport hal bij moeten". Over de nieuwe wijk Bloemendaal: 'mmK. Tie ruim vijftig kinderen van de kleuterschool in St.-Philipsland kunnen niet naar school zolang de vorst voortduurt. Enige jaren geleden werd met de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij een con tract afgesloten, waarbij deze maat schappij zich verplichtte voor acht honderd gulden per jaar de hele school te verwarmen. voorgesteld en in gebreke is gebleven. ,Het is er zelfs zo geweest, dat bij westelijke wind het water uit de closet potten liep en in de gang terecht kwam. Dat is nu voorbij. We hebben wat pompen aangesloten en zo; stin ken doet het er nog wel ja". Over ratten ,die volgens een der le den van het actie-comité ook tussen de plafonds van de huizen lopen: „Dat zijn muizen, die hebben we allemaal hier. Ook ik. Het zijn veldmuisjes, die gewoon 's avonds, als je een boek zit te lezen, door de kamer lopen. We heb ben een hond; die schiet er dan me teen op af". Over de plaatselijke artsen, met wie de burgemeester voortreffelijk omgaat: „Die komen niet aan driehonderd geel- zuchtgevallen. Op een gegeven mo ment raken de registratiekaartjes op die bestemd zijn voor de Inspectie voor de volksgezondheid. Nou, dan stopt ook de administratie. Daarom hebben zij er minder dan driehonderd. Artsen zijn nu eenmaal geen administrateurs, al kan je dat misschien moeilijk zeg gen als burgemeester". Als we in de namiddag uit Avereest wegrijden schaatsen er nog steeds kin deren op de Langewijk. Aan de oe vers is het ijs rokerig aan het afbrok kelen. De riolering doet haar werk. ADVERTENTIE Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u In zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot f 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. UTRECHT „Afgunst was de oorzaak van de vechtpartijen die het be stuur van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers hebben genood zaakt het Griekse huis in Utrecht voor onbepaalde tijd te sluiten." Dat zegt mevrouw J. Giezen, die vijf jaar beheerster is van het ontmoe tingscentrum voor Griekse arbeiders in Utrecht. „Er zijn weieens opgewon den gesprekken geweest over de nieuwe politieke situatie in Griekenland, maar de oorzaak van de onregelmatigheden, die soms in veldslagen ont aardden, moet niet in de politiek worden gezocht Terwijl zij dat zegt, wijst mevrouw Giezen op de grote portretten in kleur van het Griekse koningspaar en het Ne derlandse koninklijke paar, die onbe schadigd aan de muur prijken. „Er is hier flink met bierflessen en stoelen ge smeten, maar als het om de politiek was geweest, zouden de portretten het toch ook hebben moeten ontgelden." Mevrouw Giezen is ervan overtuigd, dat de narigheid pas goed is begonnen, toen zij met Kerstmis een algeheel gok- verbod had uitgevaardigd. „Er werd hier door bepaalde groepen zwaar ge gokt", zegt zij. „Ik kreeg wel eens hui lende vrouwen bij me, die kwamen kla gen, dat hun Griekse man hier zijn hele weekgeld zou hebben vergokt." „In bijna alle Griekse pensions wordt gegokt", zo vernamen wij van de Utrechtse Vreemdelingenpolitie, die meermalen is uitgerukt naar het Griek se huis in de Alendorpstraat bij de Ma- riaplaats om daar rust en orde te her stellen. „Het zijn echter zulke rare spelle tjes. Wij kennen ze niet. Voor ons is het daarom heel moeilijk om vast te stellen wanneer er nu wel of niet wordt gegokt. In ieder geval was er geen geld op tafel als we er kwamen. Alle bezoekers wa ren dan zo mak als een lammetje. Nie mand wilde ooit aangifte doen van ver nieling of mishandeling, terwijl de ka potte meubelen en kleren er onomstote lijk op wezen, dat er een flink robber tje was gevochten." „Die vechtpartijen bereikten zater dagavond hun hoogttepunt", zeggen de heren W. J. V. van de Pol en H. de Bruijn, directeur en maatschappelijk werker van de stichting die bijstand verleent aan buitenlandse werknemers. „Er schijnt in het Griekse huis inder daad grof gegokt te zijn", bevestigden zij. „Het ging bij die spelletjes soms om hoge bedragen." Ook het bestuur van de stichting ADVERTENTIE alles voor Baby's huidje STOPVRM AFGESLOTEN ROTTERDAM Het vrachtschip Stad Maastricht van de Halcyon Lijn is met zware bodemschade onderweg naar een Nederlandse werf. De schade is ontstaan toen het schip bij het eiland Solta in de Adriatische Zee aan de grond liep. IIIIIIIIHII Ml,,,,,,, ■■■■I, ■■llll, „l,.,!,, ■■„■■■■■■■■■■•■■■••■•■(■•■•MM i F iefhebbcrs van merkwaardige vragen moeten eens btf de adviesafdeling van Artis binnenstappen. De adviseurs in de Amsterdamse diergaarde krijgen vragen voorgelegd, waar hele denkwerelden achter moeten liggen. „Kan ik bij u een wandluis zien?", staat bij Artis hoog genoteerd. Een dame wilde weten of er een remedie bestond tegen de seksuele uitspattingen van haar Ama zonepapegaai, die graag tot broeden wilde overgaan. Een acteur moest in een toneelstuk een kip uitbeelden en kwam informeren hoe de eierleveranciers zich eigenlijk gedragen. Vraag van een heer: „Ik wil slangenbezweerder worden, maar hoe kom ik aan een afgerichte slang van ongeveer'twee meter lengte zonder gif tanden?" Kinderen hebben andere problemen. Zo schreef een meisje: „Ik heb een man netjeseend. Als ik er geen vrouwtje bij krijg moet hij weggegeven worden 'aan iemand anders en je weet nooit of die iemand anders nogal veel van gebraden eend houdt. Krijg ik van u een vrouwtjeseend?" Een meisje klaagt, dat haar marmotje onder het aaien piept als een scharnier en een jongen zit met een moerasschildpad opgescheept, die zo'n last van ketelstenen heeft Beestachtig tenslotte is deze onthulling van een meisje: „Mijn moeder wil graagje een aapje hebben, want mijn vader lijkt erop". heeft symptomen waargenomen, die erop zouden duiden, dat een bepaald groepje Grieken erop uit was het Griekse huis door wangedrag in op spraak te brengen. De bedoeling daar van zou zijn geweest om na de ge dwongen sluiting van het Griekse huis zelf zo'n etablissement te beginnen. „Het bestuur heeft nu zelf ingegrepen door tot voorlopige sluiting over te gaan". Dank zij de voortvarende aanpak van het echtpaar Giezen, dat feitelijk de functie van concierge vervult in het grote pand, waarin nog andere instel lingen van sociale hulp zijn gevestigd, was het Griekse huis in Utrecht in de afgelopen vijf jaar uitgegroeid tot een café-restaurant waar ook niet-Grieken graag een maaltijd bestelden. De prij zen daarvan alsmede van de specifieke Griekse wijnen en drapkjes, waren erg laag. De zaak maakte vrijwel geen winst. Het toenemende bezoek van niet-Grie ken wekte echter de indruk, dat er heel wat werd verdiend. Dat heeft bij enkele Grieken de indruk doen ont staan, dat via hun aanwezigheid en goodwill dikke winsten werden ge maakt. „Ik heb heel wat te stellen ge had met dat stelletje raddraaiers, dat hier avond aan avond de boel op stel ten kwam zetten", zegt mevr. Giezen. „Ik meende ook streng te moeten optreden tegen hen, die er een echte goktent van wilden maken. Misschien trad ik daarbij iets teveel op als een directrice van een kostschool. In ieder geval, het viel helemaal verkeerd. Ik heb heel wat harde klappen en trappen opgelopen. Misschien was het beter ge weest als ik mij bij elke onenigheid in de keuken had teruggetrokken om la ter de lijken te gaan tellen, die op het slagveld waren achtergebleven". „Als de Grieken een blauwtje had den gelopen bij een vrouw of ze had den moeilijkheden thuis, dan kwamen ze hier uithuilen. Ze reageerden dan nogal eens vreemd. Meestal draaide het uit op een stevige slok en een vecht partij. Als ik dan tussenbeide kwam bleken de vechtersbazen opeens heel dikke vrienden te zijn, die zich een drachtig tegen mij keerden en met gla zen en flessen naar mij gingen gooi en". Zowel het bestuur van de stichting als de Utrechtse politie is ervan over tuigd, dat het Griekse huis binnenkort weer geopend zal worden. „Het zal dan echter aan stringenter voorschriften moeten voldoen", zegt men bij de Utrechtse politie. 5 Tn Delden zijn twaalfhonderd brieven 5 en briefkaarten gisteren niet be- steld, omdat ze waren aangetast door het giftige benzol-chloride, waarvan een onbekende afzender een fles met de posterijen had meegegeven. De poststukken hangen ter droging in een schuurtje bij het Deldense postkan toor. Zodra ze droog zijn en het witte poeder dat na verdamping overblijft, is verwijderd, zullen ze worden be zorgd. LUXEMBURG Een tekort aan zout en andere sneeuwbestrijdingsmid- delen dreigt voor de stad Luxemburg fataal te worden. Na de zware sneeuw val van het afgelopen weekeinde zijn de voornaamste straten weer berijd baar gemaakt, maar nieuwe sneeuw val zou het hele verkeer kunnen ver lammen. DEN HAAG Het Noorden, Oosten eh Zuiden vin ons land hebben de Ne derlandse vakantieganger en dagjes mens voor iedere beurs een hoogst aangenaam verpozen te bieden met tal van attracties. De VVV-kantoren in de randstad zullen dit jaar meer hadruk leggen op hun taak om naast het wel kom-heten van buitenlanders ook in formaties te verstrekken over toeris tenoorden in Nederland. Tot deze slotsom met daaruit voort vloeiende plannen zijn de ijveraars voor het toerisme in Noord-, Oost- en Zuid-Nederland gekomen. Zij hebben er weerklank voor gevonden, nu ook de rijkssubsidie voor het toerisme, dit jaar voor het eerst, gedeeltelijk mag en zal worden aangewend voor propa ganda voor vreemdelingenverkeer in eigen land. De „buitengewesten", zoals Neder land buiten de Randstad op een pers conferentie in Den Haag werd ge noemd, gaan druk aan het werk om de Nederlandse bevolking de pracht en schoonheid en mogelijkheden van het eigen land onder de aandacht te bren gen, wat twintig jaar lang een beetje was vergeten. Dat zal niet meer op de lyrische wijze van voorheen gebeuren, maar d. m. v. duidelijke aantrekkelij ke en concrete aanbiedingen, om opge wassen te zijn tegen de keiharde ma nier van toeristenwerven door reisbu reaus en dergelijke voor buitenlandse vakanties. Onder de titel „Randstad er uit" zul len de „buitengewesten" speciaal aan dacht voor toeristisch aantrekkelijke oorden vragen. ROTTERDAM. Drie Brabantse ge meentebesturen hebben besloten Rot terdam te hulp te roepen. De besturen van Zevenbergen, Klun- dert en Hoge en Lage Zwaluwe wil len met medewerking van drie Rotter damse gemeentediensten een industrie terrein van tweeduizend hectaren bij Moerdijk aanleggen. Het officiële ver zoek daartoe is een dezer dagen te verwachten. Het industrieterrein is bedoeld voor industrieën, die geen diep vaarwater nodig hebben en die in Rotterdam geen plaats kunnen vinden. Nog dit jaar moeten de graafmachines aan de slag. De eerste honderden hectaren langs het Hollands Diep moeten begin 1970 zijn ingepolderd. Over de samenwerking met Rotter dam is in principe al overeenstemming bereikt. Het Gemeentelijk Havenbe drijf, de Dienst Gemeentewerken en de Dienst Stadsontwikkeling zullen hun ervaring en kennis ter beschikking stellen van de drie Brabantse gemeen tebesturen. Deze drie zullen 26 januari gezamenlijk een industrieschap Moer dijk oprichten. De Brabanders verwachten van de Rotterdamse diensten dat zij: 1. Het planologisch ontwerp maken van het industriegebied en de ontslui ting daarvan. 2. Technische adviezen geven voor de havenaanleg en industrieën voor dit gebied zullen werven. 3. De feitelijke technische werken ontwerpen en toezicht houden op de uitvoering door particuliere onderne mingen. De ingeveer tien jaar oude plannen kwamen volgens burgemeester H. A. M. Schaminée van Zevenbergen in de cember in een versnelling. Gedepu teerde Staten en het ministerie van Economische Zaken toonden meer be langstelling voor de voorbereidingen, die de gemeenten op eigen kosten al troffen. Die belangstelling zou sterk aangewakkerd zijn door Rotterdam. Als voordelen van dit gebied noem de men aan Rotterdamse zijde dat het niet verder van het hart van de Rot terdamse havens ligt dan de nieuw in te polderen Maasvlakte in zee en dat het via Oude Maas en Dordtse Kil voor kleine schepen bereikbaar is zonder bruggen te passeren. Van Shell Neder land Chemie N.V. is bekend, dat zij grote belangstelling heeft voor dit ge bied. Eventuele kosten die de gemeente Rotterdam de Brabanders in rekening zal brengen zullen, zo is burgemeester Schaminée beloofd, beslist niet hoger zijn dan de gemeentediensten van Rot terdam elkaar op papier berekenen. ADVERTENTIE DEN HAAG De staatscommissie Cals-Donner voor de herziening van Grond wet en Kieswet zal morgen beslissen over een tussentijds advies inzake een ver andering in de Kieswet. Deze zal dan mogelijk moeten zijn zonder grondwetswij ziging en meteen van toepassing moeten zijn bij de eerstvolgende Tweede-Kamer verkiezingen. Een subcommissie is volgens het werkschema nog voor 1 januari gereed gekomen met een aantal voorstellen. Een van de werkstukken, die de sub commissie voor de Kieswet heeft opge steld, houdt in, dat het verbinden van andidatenlijsten tussen de kieskringen voortaan wordt verboden. Alle partijen, die in de achttien kieskringen met een lijst uitkomen, passen deze verbinding nu toe. Dit heeft het grote voordeel dat er geen enkele stem verloren gaat, omdat alle verworven stemmen over 't gehele land bij elkaar worden opgeteld. Voor de zetelverdeling wordt het totaal van een partij gedeeld door de lande lijke kiesdeler. Bovendien heeft deze tactiek nog voordelen b(j de verdeling van de restzetels. Het verbieden van de lijstenverbin ding betekent, dat dan per kieskring het door een partij behaalde stemmen- totaal wordt gedeeld door de landelijke kiesdeler, die verleden jaar rond 45.800 bedroeg. Als in een kieskring een lijst dit aantal niet haalt, wordt geen zetel toegewezen en gaan de op die lijst uit gebrachte stemmen verloren, daar zij niet mogen worden opgeteld bij de in andere kieskringen verkregen stemmen. Een verbod op het verbinden van lijsten zou tot gevolg hebben, dat vijf kleinere partijen zouden verdwijnen. De grootste twee partijen zouden nog ster ker uit de bus komen. Indien deze regel al van kracht was geweest voor de jon ste verkiezingen van 15 februari 1967, zou de Tweede Kamer er thans als volgt hebben uitgezien: 42 37 17 15 12 5 volgen» KVP 55 PvdA 5T WD 18 ARP 14 CHU 11 CPN 2 Boeren en D'66 zouden er deze techniek niet aan te pas zijn geko men, evenmin als de staatkundig-gere formeerden, de pacifisten en de eenling van het Gereformeerd Politiek Verbond. Als een van de voordelen van een der gelijk systeem geldt dat versnippering van stemmen tengevolge van een groot aantal lijsten niet meer voorkomt, zo al niet omdat een aantal beginnelingen (die nu reeds met 0,67 procent van de kiesdeler een Kamerzetel konden ver overen) er niet meer over zouden den ken de gok te wagen. De duizend gulden waarborg per kieskring zullen dan in het water zijn gegooid, daar het zeker is dat een nieuweling in geen enkele kieskring aan het stemmentotaal van rond 31.000 toekomt, een totaal dat over het gehele land nog wel te halen zou zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 7